Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14 ... 18 ... 23  Next
AutoriMesazh
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Thu Jul 24, 2008 3:22 am

Poezi nga Ismail Xhaferi


Borebardhe


Borebardhe!
Po te isha nje nga te shtate xhuxhet,
Nje mbi nje do te bashkohesha me ta
Derisa te te arrija buzet!Brenge

Brenda gotes se rakise
Do mbys sonte keto dufe
Eh u deha kete nate
Vec per buzet e nje cupe

Ku te prehem pa ate
Shpirti dhembshem po me dhemb
Nate,o nate e jargavante
Me mbeshtill ne varrin tend!

Terr o shembellim trishtimi
Kam nevoje per qetesi
Te largohem nga kjo bote
Merrma zemren thelle ne gjiu
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Fri Jul 25, 2008 10:37 pm

Suzana Kuqi
Pendė gjaku

Atje lart ne bjeshkė
mbyllur nė njė kullė
njė djalė njė grua dy pleq...

Nė njė kullė
me dy frėngjij tė ngushtė
si dy sy gjallė
me sy tė menduar
rri e vėshtron njė djale...

Si e quajnė mama ?

Emrin nuk ja di
di qė ėshtė njė princ
njė princ i ngujuar
mbretėri ka njė univers
ėndrrash tė ndaluara
pas krahėve ,po tė dalė
e tė bėjė njė hap
njė plumb rri e pret...

Mjaft mama
gjej njė pėrrallė tė gėzuar...
Ke tė drejtė bir
edhe si pėrrallė
ėshtė shumė e shėmtuar...


Dy frėngjij
e dy sy tė pikėlluar
vajza qė plagosur
zemrėn i kish
me duvak mbi kalė
mes dasmorėsh
ėshtė duke kaluar..

E kali ndali hapin
dėgjomė,
foli zemėr e vajzės,
ti o princ
i ėndrrave tė mia,
dėgjomė me sy
se nuk mund tė flas
gojėn ma ka mbyllur
rėndė ky duvak...
buzėt do t'i hapja
njė tė puthur lamtumire
tė tė jap...
buzėt do t'i hapja
po tė mundja
ta kaloja atė prag...

E dėgjoi princi
me sy pikėlluar
ėndrrat pikonin gjak
gjak shpirti e dashurie...
dhe e mori malli
pėr pak diell
pėr pak erė tė marrė
pėr njė lule, njė krua
pėr njė natė me hėnė
pėr tė shkelur njė rrugė
pėr njė rrugė pėr t'a rrugėtuar...

Dhe u ngrit pa zbardhur
pa bėrė zhurmė
nėnėn la nė gjumė...
mos i tha pragu
mos i tha mollė e lulėzuar
mos e thirrėn frėngjijtė
mos ...
por djali iku i lehtė si veriu...

Rrugės
diellin dhe vdekjen
kush bashkeudhėtarė
i lirė si ajri
i bukur si rrezja e praruar...

vdekjen...
vdekjen tashmė e kish harruar...

Njė krismė
njė vetėtimė...

E ra pas mbi shpinė
sytė drejtuar qiellit
Zot , ku je , u kėnaqe ndopak
fatin kur ma shkrove
pendėn tėnde pėrse
pėrse...e ngjyve nė gjak...

Aty pranė njė kullė tjetėr
dy sy tė ngujuar fėmije
pa fatin e tij si do ish
e zemėr e vogėl u drodh,
e shpirti u tromaks,
botėz e vogėl u trondit...

Zot, tha , pėrse ?
ē'faj kam bėrė unė...
nuk jam mė i vogėl
por nuk jam as burrė ...
Po burra a ka ky vend
ku janė , ku kanė shkuar
vetėm gjakmarrėsin gjej
po tė guxoj
...pragun pėr ta kaluar...Kush tha se gjaku im ėshtė ndryshe
kush tha se fajin e kam nė gjak
jam shqiptar e nė deje
gjak shqiptari kam...

Kush ma shkroi kėtė fat
dora deri nė rrėzė ju thaftė
nė shpirt veē idhni ka pas
e dashuri shqiptari
aspak...

C'behet ai djalė mama
e njeh vallė ?

Jo bir, e di qė ėshtė ende atje
pas dy frėngjive tė ngushta
e dinė tė gjithė
por zemrat i kemi tė shurdhėta...

s'ka ligj , s'ka burra ky vend
s'ka sy tė shikojė
dy sy,nje zemėr qė vdekjen pret...

s'ka sy tė shikojė...
njė univers pikėllimi
mbyllur nė kulla ngujimi...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Euridika
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovė
Registration date : 11/11/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Sat Jul 26, 2008 4:58 pm

Malli per heronjte


S'ka heronj,herojte i perzume
me lavdi perdite i nanuritem
dhe me lajka dalngadal i vume
nje nga nje ne prehje dhe ne gjume.S'ka heronj,heronjte u merziten,
prisnin endrat,endrat u vonuan
duke pritur heshten e dremiten
dhe ne nina-nana u kenduam.C'digjeni nga malli per heronjte?
kushedi kur kthehen nga kjo ane
C'i kerkoni?Pritja eshte e kote
S'ka heronj,tani ka pelivane!
Heshtja
Cigarja u dogj gjer ne fund,
Mbi tryeze gjumi me mori
ne xhamet era perdet s'i tund
dhe hesht koridori.Me koke ne tryeze te flesh,
te shohesh endra te blerta...
Sa ndot...Te zgjohesh e prape te gjesh
ne qoshe te vjellat e lena nga jeta!
Kujdes me fjalen
Kujdes me fjalen,zonjez me cante
Kujdes me fjalen dhe ti zoteri
Pushteti i fjales eshte i vecante
Gatuan male dhe kakerdhi.Me fjalen rrjedhin perenj me mjalte
Pikojne cezma me helm te zi
Kujdes me fjalen zonjez me cante
Kujdes me fjalen dhe ti zoteri!Nga fjala humben Jude e Pilate
Stratege e mbreter me mbreteri
Kujdes me fjalen zonjez me cante
Kujdes me fjalen dhe ti zoteri!Kur fjala nxiret nga buzet jashte
Si dallendyshja s'vjen ne shtepi
Kujdes me fjalen zonjez me cante
Kujdes me fjalen dhe ti zoteri!Une fjalen vete e shtroj ne karte
Dhe brenda syve se c'eshte e di...
Kujdes me fjalen zonjez me cante
Kujdes me fjalen dhe ti zoteri!
Varferia
Kishat e shembura
Malli per heronjte
Kujdes me fjalen
Heshtja

(Dritėro Agolli )
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar


Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 36
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

MesazhTitulli: Kenga e Zgalemit - Maksim Gorki   Sun Jul 27, 2008 2:03 pm

Me poshte eshte Kenga e Zgalemit e shkruar nga Maksim Gorki, perkthyer nga Lame Kodra (Sejfulla Maleshova):

Kėnga e Zgalemit

Mbi tė thinjurin shesh tė detit era fryn dhe mblidhen retė. Midis reve edhe
detit kryelartė shkon Zgalemi si e zezė vetėtimė.
Prek me krahė ai valėt, si shigjetė ngjitet reve, dhe kėlthet, dhe retė gjegjin
gazin-klithmė tė asaj shpese.
Nė atė klithmė e atė furtunė,
Zjarr e flakė zėmėrimi dhe besimi nė fitore gjegjin retė nė atė klithmė.
Dridhen ēafkat e rėnkojnė, pėrmbi detin pėrpėliten; janė gati ato tė struken
nga ky tmerr nė fund tė detit.
Pėrpėliten, si dhe ēafkat, kredharakėt e rėnkojnė; nuk dinė ata tė mjerėt gėzim
lufte, luftė jete; i tmerron ata gjėmimi.
Ndėr shkėmbinj mbulon i trėmbur trupn’ e majmė pinguini...
Ngrihet vetėm kryelartė, me guxim, lirisht Zgalemi mbi tė thinjurin det nga
shkuma.
Gjithnjė mė tepėr ngryset, gjithnjė mė poshtė zbresin pėrmbi detin retė e zeza
dhe kėndojnė e hidhen valėt lart e drejt nga vjen rrufeja.
Bubullon. Rėnkojnė valėt: nė atė shkumė zėmėrimi po luftojnė ato me erėn. Turma
valėsh rrėmben era, i mbėrthen ajo me forcė, i pėrplas me vrull shkėmbinjve,
duke bėrė ēika-ēika ato masa prej zumrudi.
Po me klithmė shkon Zgalemi, si e zezė
vetėtimė, si shigjetė i pėrpin retė, shkumėn valėsh heq me krahė. Si demon, ai
vėrtitet, madhėshtor e kryelartė ky demon i zi rrebeshi; qesh e qan ai
njėherėsh...
Qesh me retė, qan prej gazit.
Nė tėrbimin e gjėmimit lodhje sheh e ndjen demoni; ka besim zogu i furtunės;
retė-diellin dot s’e fshehin!
Era fryn me ulėrimė...Bubullon e shkrep rrufeja...
Ndizen retė flakė e kaltėr pėrmbi detin si greminė. Kap shigjeta vetėtimash dhe
nė gji i shuan deti. Si gjarpėrinj tė zjarrtė dridhen mu nė det e zhduken
thellė pasqyrimet e atyre vetėtimave shigjeta.
Ja furtuna! Vjen furtuna!
Kryelartė e trim Zgalemi shkon me vrull ndėr vetėtima pėrmbi detin e tėrbuar,
qė buēet me ulėrimė, dhe kėlthet-profet fitoreje;
-Sa mė tepėr e fuqishme le tė ngrihet lart furtuna!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
murturi
Ushtarak
Ushtarak
avatar

Male
Numri i postimeve : 517
Age : 42
Vendi : Bruksel
Registration date : 19/04/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Mon Jul 28, 2008 12:06 am

JETE E DESHPERUAR
Jam e deshperuar,
dhe vazhdoje te jetoj,
sepse akoma te kam ne zemer,
sepse akoma te dashuroj.

Qaj me lote ne sy,
duke te menduar,
sepse ti kurre ske,
per te me kuptuar.

Kushe ne te vertete,
dashurine e takone,
zemeren e tij,
per gjithe jeten e denone.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.fbdk.eu
voglushja
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 906
Age : 36
Vendi : ngat njanit
Profesioni/Hobi : psikologe
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Mon Aug 04, 2008 6:47 pm

QĖNDRIMI
Jam shqiptar
e kosovar;
zot e krenar,
zot e bujar
mbi kėtė dhé,
q'e kam si fe,
e pėrmbi fé:
E kam vatan!
E kam atdhe!
Qė gjysh stėrgjysh,
qė brez pas brez,
qė gjithėmonė.
Ti shqa thėrret,
ti shqa bėrtet,
gjer lartė nė retė
se jam barbar.
Jo, s'jam
si bėrtet ti,
si buēet ti,
ti, Mal i Zi.
Po vendin tim e dua,
lirinė e dua,
e s'dua
zot
mbi mua.
Se jam kėtu
kur s'kish njeri,
kur s'kish kufi
as fqinjėri,
as shqa tė zi.
Se jam kėtu
kur Mal i Zi
ish Iliri;
kur nga njė det
nė tjetrin det
isha zot vetė!
Unė jam kėtu
nga moti
kur vetė Zoti
e bėri fushėn
fushė
e malin
mal.
Unė jam kėtu
e do tė jem
- dem baba dem -
sa mali tė bėhet hi
e hiri mal pėrsėri.

Mitrush Kuteli
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
voglushja
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 906
Age : 36
Vendi : ngat njanit
Profesioni/Hobi : psikologe
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Mon Aug 04, 2008 6:48 pm

Gjuha shqype


Porsi kanga e zogut t'verės,
qi vallzon n'blerim tė prillit;
porsi i ambli flladi i erės,
qi lmon gjit e drandofillit;
porsi vala e bregut t'detit,
porsi gjāma e rrfčs zhgjetare,
porsi ushtima e nji tėrmetit,
ngjashtu ā' gjuha e jonė shqyptare.
Ah! po; ā' e ambėl fjala e sajė,
porsi gjumi m'nji kėrthi,
porsi drita plot uzdajė,
porsi gazi i pamashtri;
edhč ndihet tue kumbue;
porsi fleta e Kerubimit,
ka'i bien qiellvet tue flutrue
n't'zjarrtat valle t'ameshimit.
Pra, mallkue njai bir Shqyptari,
qi kėtė gjuhė tė Perėndis',
trashigim, qė na la i Pari,
trashigim s'ia len ai fmis;
edhe atij iu thaftė, po, goja,
qė pėrbuzė kėtė gjuhė hyjnore;
qi n'gjuhė t'huej, kur s'asht nevoja,
flet e t'veten e lčn mbas dore.
Nė gjuhė shqype nanat tona
shi prej djepit na kanė thānun,
se asht njė Zot, qi do ta dona;
njatė, qi jetėn na ka dhānun;
edhe shqyp na thanė se Zoti
pėr shqyptarė Shqypninė e fali,
se sa t'enden stina e moti,
do ta gzojn kta djalė mbas djali.
Shqyp na vete, po pik' mā para,
n'agim t'jetės kur kemi shkue,
tue ndjekė flutra nėpėr ara,
shqyp mā s'pari kemi kndue:
kemi kndue, po armėt besnike,
qi flakue kanė n'dorė t'shqyptarėvet,
kah kanė dekė kta pėr dhč t't'Parvet.
Nė kėtė gjuhė edhe njai Leka,
qi'i rruzllim mbretnin s'i a, xūni,
nė kėtė gjuhė edhe Kastriota
u pat folė njatyne ushtrive,
qi sa t'drisė e diellit rrota,
kanė me kźnė ndera e trimnive.
Pra, shqyptarė ēdo fčs qi t'jini,
gegė e toskė, malci e qyteta,
gjuhėn t'uej kurr mos ta lini,
mos ta lini sa t'jetė jeta,
por pėr tź gjithmonė punoni;
pse, sa t'mbani gjuhėn t'uej,
fisi juej, vendi e zakoni
kanė me u mbajtė larg kambės s'huej,
Nper gjuhė shqype bota mbarė
ka me ju njohtė se ē'fis ju kini,
ka me ju njohtė pėr shqyptarė;
trimi n'za, sikurse jini.
Prandaj, pra, n'e doni fisin,
mali, bregu edhe Malcija
prej njaj goje sod t'brohrisim:
Me gjuhė t'veten rrnoftė Shqypnia!
Gjergj Fishta
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Euridika
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovė
Registration date : 11/11/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Mon Aug 18, 2008 12:41 am

MARR NJĖ GRUSHT DHE
Marr njė grusht dhe Kosove,
e pėrqafoj si fėmijėn-
butėsisht e plot mall!

I flas si njeriut tim
sepse ma zgjon hijen e atyre qė ranė
duke e mbrojtur,

atyre qė ndėrruan jetė
duke mbjellur nė te
bimėn e shpresės pėr tė nesėrmen!

Kur mė flet,
mė flet me gjuhėn e djersės dhe gjakut
tė etėrve qė mbuluan
eshtrat me te;

me gjuhėn e bimėve
dhe ēdo gjėje qė rritet
me thėrmijat e tij...

ndaj i pėrkulem si hyjniut
sepse ėshtė pjesė e altarit mė tė shenjtė!

Ah, sa mall tė mbaj midis grushtave
dheun pėr tė cilin jetoj e marr frymė,

dheun pėr tė cilin derdha lot,
pėr tė cilin mund tė vdes
nė ēdo kohė-

brumin dhe plafin tim tė pėrjetshėm

(Brahim Avdyli)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Euridika
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovė
Registration date : 11/11/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Mon Aug 18, 2008 12:42 am

DĖSHIRĖ E VETME
E LUFTĖTARIT TĖ LIRISĖ

Sikur tė kisha
shtatėmijė duar,
ēdo njėren do t`a ngritja
kundėr armikut;
sikur tė kisha
shtatėmijė jetė,
asnjė s`do t`mė dhimbsej
pėr lirinė;
sikur tė kisha
shtatėmijė zemra,
prap do t`mė digjeshin
pėr bashkimin;...
sikur tė jetoja
ndėr shtatėmijė mrekulli,
tė gjitha do t`i lija
pėr Atdheun!

(Brahim Avdyli)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Euridika
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovė
Registration date : 11/11/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Mon Aug 18, 2008 12:43 am

YJE TĖ PĖRJETĖSISĖ
-Dėshmorėve qė ranė pėr lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės nė betejat e pėrgjakshme me okupatorėt serbė!
Juve mė tė mirėve u zgjodhi amshimi
qė lisat e krenisė tė kenė hapėsirė tė mjaftueshme
pėr t`u rritur nė bebėzat e njoma tė fėmijėve tanė,
qė nėnat tona t`i pėrtėrijė shpresa
e tė kenė motive tė pashterrshme ninullash
deri sa pėrkundin nipat nė djepat e kohėve,
qė baballarėt ta mundin pleqėrinė me kujtimin tuaj
e ndėr oda tė flasin pėr ju si pėr legjendat e moēme-
plisin ta kenė edhe mė tė bardhė se thinjat e tyre!...
Juve mė tė mirėve u zgjodhi pavdekėsia
sepse tokėn e Atdheut e deshėt mė shumė se veten,
vetėm ju e shpaguat burrėrisht qumshtin e nėnave,
fytyrėn ia latė trollit me dorėn e shpirtit tė bardhė;
vetėm ju e shpaguat ujin e kristaltė tė krojeve-
me kristalin e ndjenjave tuaja
yje tė ėndėrrave tona u bėtė nėpėr qiell!
Kosovės i ratė te kėmbėt plot dinjitet e njerėzi,
plagėt e hapura ia shėruat me afshin e gjakut tuaj,
dhembjet ia mblodhėt nga balli
me dorėn e fuqishme tė luftėtarit...
dhe tė nesėrmes ia bėtė kurorė frymėmarrjet e fundit!

(Brahim Avdyli)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Euridika
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovė
Registration date : 11/11/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Mon Aug 18, 2008 12:43 am

LAGJA E TRIMAVE
-Familjes heroike tė Shaban Jasharit tė Prekazit tė Drenicės dhe bijve tė nderuar tė saj, luftėtarėve tė paepur tė lirisė- Hamėz e Adem Jashari dhe tė gjithė bashkėluftėtarėve e dėshmorėve tjerė tė kėsaj ane!
Ju e pėrflakėt dėborėn e Janarit,
akujt e shpirtit na i shkritė me prushin e zemrės
shkurtit ia shkurtuat ditėt me krisma
e marsi e thirri pranverėn e kėngėve
nėpėr gunėn e klithjeve tona!
Lagja juaj u rrit nėpėr dhembjen tonė
kur buzėqeshjet e njoma tė fėmijėve ia bėtė kurorė lirisė,
djepi i kėngėve tona prore do t`i pėrkundė
me i plagė tė madhe nė zemėr ditėt qė do vinė!
Me ju qėndresa e vuri edhe njėherė veten nė sprovė,
piramida e dhunės u rrėnua me at gur
qė e hodhėt ju nė ballin e paturpshėm tė kohės-
edhe nėse fryma u ndal, karvani u nis
me Jasharajt krushq tė parė e fishkekun nė grykė
kah dielli i shpresave tona!
Kur tė na kthehet do tė vie me shpirtrat tuaj
tė shndėrruar nė rrezet e shndėrritshme tė pėrlindjes
krismat tuaja shėnuan lėvizjen e ditėve,
kushtrimi burrėror e zgjoi Kosovėn deri nė Dukagjin-
tash, gjaku i juaj do kthehet me flamur fitoresh nė dorė!

(Brahim Avdyli)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Euridika
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovė
Registration date : 11/11/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Mon Aug 18, 2008 12:48 am

FLAMUR QĖ S’PĖRKULET
-J. Gėvallės
dhe K. Zekės *)

Kam ca vėllezėr
qė mė ranė rrugės
pėr ty Kosovė,

Varret nė zemėr na i lanė
dhe ca fjalė tė fundme-
ca themele qė s’tunden!
Nė njė pishė ėndėrrat i shkrinė
E na i lanė peng tė perjetshėm
drejt Diellit tė ecim,
Ndaj
po qe se do tė mė djegė
nesėr Flaka e Shpirtit
merrni nga kėnga
amanetet e tyre-
atė flamur qė s’pėrkulet!

(Brahim Avdyli)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Thu Aug 21, 2008 1:21 pm

FEJZULLAH DURAKUFejzulla Duraku...

LEGJENDA E FERIZAJIT
(Afrim Kalanicés)*
Lot e vesé méngjeseve té ftohta ngriné!
Gjaku i déshmoréve bor' e akull shkriné.
Zéri i djalérisé jehon pér mbi reté,
Tempullin e lirisé s'e shembin as rrufeté.

Kush po then kufi; Kosové-Maqedoni?
Afrim Kalanica i thoné emrit ti.
Me barot e zjarr shtatin té qéndisur,
Me dy pérkrenare ballin té stolisur.

Népér beteja vérsulet si shigjeta!
Luftén bén Afrimi, sikur njéqind veta!
Naté e pisté, ku nuk ndihet gjalléri,
Kryetrimi pret, bashké me shokét e ti.

Népér errésiré trimi léshon rrufeté,né doré,
N'fushén e Sllupēanit, armikun e preté.Flékén né zemér e mortajén né doré,

Bjen aty, ku burrat bien déshmoré.

Té rénét e lirisé, s'diné té vdekur kurré,
Ata lartésohen, ngriten mbi flamuré.
N'pérjetésim, Jezercit té Ferizajit,
I fal amanetin né ditét e majit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Wed Aug 27, 2008 10:42 am

C i k ė l p o e z i sh


Unė jam nė skenė


Autor: Afrim Morina


Kėrkuat


Tė tillė jeni

Kėrkuat mbinjeriun

Pėr njeriun

As qė keni qar kokėn


Mbinjeriun ua krijuam

Ju e hyjnizuat

Tash fleni ėndėrroni

Mbinjeriu

Do tė bėjė mrekullia

Vetėm do tė vė firma


Firma


Firmė

Firma

Firma

Firmat

Firmohet

Firmoj

Firmova

Vetėn

T i m e


Ua


Ua korrik

Ua shtator

Ua maj

Fleni rehat

Ju lajmėroj

Kur duhet tė bėrtisni

Ua

Ua shtator

Tash heshtni

Unė jam nė skenė

Mos mbrehni dhėmbėt

Ua nuk ka

Pėr nėntor

Ka kėrrname


Rri urtė


Kur ma bėnė me gisht

Ta mbylli

D r i t a r e n

Kur e ngrit zėrin

Kundėr meje

Ta ndali

A t e

Kur me pendė

Mė kritikon

Nuk lė tė ndyhet

L e t r a

Rri urtė

Unė jam nė skenė


Nuk isha


Ante

Nuk isha

Promethe

Aq mė pak

Ēfarė kėrkoni

Nga unė

Unė jam zoti vet


Jo


Kėrkoni tė luaj

Skėnderbeun

Jo

Kėrkoni tė luaj

Garibaldian

Jo jo

Kėrkoni tė luaj

Ismail Qemalin

Jo jo jo

Luaj rrolin

Episodik

Qė mė dha

R e g j i s o r i


Kur


Kur mė lėvdojnė

Tė tjerėt

Krenohem


Kur lėvdoj

Veten

Kaloj nė ekstazė

Tė ecės kalldrėmeve

Nuk do tė thotė se

Ke trasuar rrugėn


Tė ulėsh nė kolltuk

Nuk do tė thotė se

Ke siguruar karrierė


Tė pastrohesh nė banje

Nuk do tė thotė se ke

Pastruar ndėrgjegjen


Tė flesh nė ndėrresa tė pastra

Nuk do tė thotė se

Ke ruajtur pastėrtinė


Tė kesh pamje njeriu

Nuk do tė thotė se

Je n j e r i


Tetor 1996, Prishtinė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Wed Aug 27, 2008 12:08 pm

LAME KODRA : Pse e dua Shqipėrinė


S'kam ciflik e s'kam pallate
s'kam dyqan me katėr kate,
po e dua Shqipėrinė
pėr njė stan nė Trebeshinė,
pėr njė shkarpė e pėr njė gur,
pėr njė gardh e pėr njė mur,
pėr kasollėn nbi selishtė,
pėr dy ara nė zallishtė,
pėr njė lopė e njė gomar,
pėr balo, njė manar.

Unė e dua Shqipėrinė
pėr tėrfilin mbi lėndinė,
pėr njė vajzė gjeraqinė
dhe pėr ujėt qė buron
nga njė shkėmb e gurgullon
nėpėr lisa gjetheshumė,
edhe zbret pėrposh nė lumė.
Unė e dua Shqipėrinė
pėr njė lule trėndėlinė,
pėr njė zog qė fluturon,
pėr bilbilin qė kėndon,
nė ato ferra e nė ato hie
kėngė malli e dashurie.
Unė e dua Shqipėrinė,
qė nga Korca nė Vraninė,
.......................................
.......................................
Unė e dua Shqipėrinė
qė nga Shkupi nė Janinė,
ku njė popull derėzi
heq e vuan nė robėri,
po ka shpirtin luftėtar...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Wed Aug 27, 2008 12:09 pm

LASGUSH PORADECI: C'u
mbush mali

(Rapsodi popullore)
Shqipėri! moj nėna ime,
Mė ke ritur me thėrrime!
Shqipėri! tė qofsha falė,
Tė kam nėnė-e mė ke djalė!


I

C'u mbush mali me deborė,
C'u mbush deti me pamporė,
Sec u mbush e shkreta Vlorė
Plot me krushq e me dasmorė:
S'janė krushq edhe dasmorė,
Janė Toskė-e Malėsorė-
Me flamur tė kuq nė dorė
Si dhėndurė me kurorė.

C'u zbardhė malet, c'u zbardhė:
Nga cdo anė sec na ardhė
shqipėtarėt gunė-bardhė.
Sec na ardhė palė-palė
Dyke rutulluar malė
kush mė kėmb' e kush mė kalė,
Kush mė shpejt, kush mė ngadalė:
Kush i lum e kush i gjorė
Kanė zbritur mun nė Vlorė,
Mun nė Vlorėn e lirisė,
N'atė thelb tė Shqipėrisė.

II

C'u nxinė malet, c'u nxinė,
Gur' i kuq lėshon mavinė:
Qani, djem, e mbani zinė!
Qani gjithė Shqipėrinė,
Toskėrinė, Gegėrinė-
Ububu! c'humbi lirinė!

C'u hap qjelli pak-nga-pak,
Maj' e malit sec u flak,
Doli ylli me bajrak:
Me armikun kemi gjak.

C'u mbush sheshi me tė parė,
C'u mbush zyra me zyrtarė,
Thonė-u pake cet' e parė!
Thonė mė t'u paske parė
Me tri mijė luftetarė,
tri shtėpi me fis e farė,
Qytetarė, katundarė-
Gjith bujarė shqipėtarė.

C'ka qė can rrufeja retė!
Vjen Smajli trim me fletė,
Fluturon posi shigjetė.
Thonė, vjen pėrdrejt nė Vlorė,
Me flamur tė kuq nė dorė,
Me flamurin e lirisė
n'atė thelb tė shqipėrisė:
Thonė, ėshtė vet-i-tretė,
Thonė, ėshtė vet-i-tetė,
Thonė vet-i-njėstetetė-
Rrofsh moj Shqipėri pėrjetė!Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Wed Aug 27, 2008 12:10 pm

GJERGJ FISHTA: Lamtumirė!Lamtumirė, vendet e mija,
qe, po zhduken dalėkadalė!
Gjėmon deti, ushton duhia,
lkundet barka valė mbi valė.
Kah njaj diell, qė asht tue flakue,
andej fill un do t'vete...
Lamtumirė, atdhe i bekue!
Lamtumirė, pėr sa t'jet jeta!

Nesėr nade kur mbi ne,
rrezja e diellit ka me ra,
kush e din sa ujė e dhe,
mue prej teje ka me m'da1
e por n'pyetsha zogjt e detit,
se pėr ty, moj tokė arbnore,
s'ka me m'folė kush mue t'shkretit...

Tjera fusha e tjera zalle
kam me pa, e tjera dete;
kam me ndje po tjera valle,
tjera gjuhė, tjera qytete.
Vendin tem s'kam me e pa,
ku kam le e jam burrnue;
sytė e mi kan me kja
pa u gjet kush me i ngushllue.

E njaj dhe- ehu! kob prej qiellit,
s'ka me kenė, dheu i t'parvet,
ku ma bukur qielli kthiellet,
ku ma ambėl n'gjuhė t'shqiptarvet,
para hyjt naltohet luta.
E ku besa asht e shenjtueshme,
e ku zemrat s'dijnė cka asht tuta
e ku bjeshkėt janė tė madhnueshme.

E ato halė qipariza,
kam me i pasė ndėr mend gjithmonė,
e ato stane e njato mriza;
e ato berre e ato kumbonė...
por oh, vaj! Malet e mia,
qė po zhduken dalėkadalė;
gjėmon deti, ushton duhia;
lkundet barka valė mbi valė.

Lamtumirė, ti, shpija e t'parvet,
ku ma s'parit m'agoi drita
e ku strehė u dha shtegtarvet,
miqt e babės edhe ku i prita.
Lamtumirė, carani n'votėr!
Lamtumirė, ju, armėt e shkreta!
Lamtumirė, ti, nanė e motėr!
Lamtumirė, pėr sa t'jet jeta!...

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Ali Podrimja: EPIKA   Wed Aug 27, 2008 12:15 pm

Me shekuj kam shitur gjakun
e rritur jam me gjakun e shitur-
me shekuj kam hėngėr veten
e ditur s'kam tė qesh me veten e tepruar...

Miq,

kosova ėshtė gjaku im qė nuk falet!


1. (UNė BIRI YT)


Unė biri yt, Kosovė, t'i njoh dėshirat e heshtura,
t'i njoh ėndrrat, erėrat e fjetura me shekuj,

t'i njoh vuajtjet, gėzimet, vdekjet,
t'i njoh lindjet e bardha, caqet e tua tė kallura;

ta di gjakun qė tė vlon nė gji,
dallgėn kur tė rrahė netėve t'pagjumta
e tė shperthejė do si vullkan-

me mirė se kushdo tjetėr tė njoh, Kosovė,
Unė, biri yt.

2. (SHTĖPIA PA QETĖSI)


Shtėpia ime prej kashte, prej balte;
shtėpia ime prej vuajtje;
shtėpia ime prej gėzimi;
shtėpia ime me njė bisht dhie.

gjel, kur ti kėrcen tra e m'tra
thonė- moti ndėrron,
gjeli im i untė
kur ti kėrcen tra e m'tra.

Shtėpia ime prej kashte, prej balte,
shtėpia ime prej vuajtje;
shtėpia ime prej gėzimi-
shtėpia ime pa qetėsi.


3. (IKĖN PĖLLUMBAT)


Ikėn pėllumbat, cerdhet i dogj juga...

Sa e ndritshme qenka flaka e eshtrave tė mi,
nė kandar tė dhimbjeve
sa rėnd heq!

askush s'do tė mbesė gjallė
nė kėtė lojė zjarri,
askush-

nė pusi tė shtatė bjeshkėve 'i kulshedėr vrā e kallė...

C'm'u thyen brinjtė me gazin tim-
a do kthehen pėllumbat mė
apo do tė shtypet edhe koka ime e mramė?...
4. (HIJA E TOKĖS)

Ara e misrit ėshtė kallur

(nata si kalė hamshor vrapuar ka
jashtė e brenda shtėpisė sime,
me mua vrapuar ka
e ara e misrit kallur ėshtė)

dhe livadhi rrėzė shtėpisė
dhe vreshta ime e vogėl
dhe plepi-

gjith natėn e lume kallur janė
me sytė e mi tė pėrgjakur.

Ara e misrit ėshtė harruar,
plepi ka rėnė
dhe zogu im i mbramė.

Unė kam kafshuar heshtjen
derisa vdekje pikoi.

- O, si ta ndjell atė zog tė bardhė,
si tė bėhem dritė, o vėlla, mbi varrin tėnd?

medet, blerimi na i dogj krejt
fushat e bukės
dhe livadhet tona.


5. (ANKTHI)


Toka ime digjet- toka ime e dashur,
balli im i ngrysur,
pishė...

Caqet e tua t'i kam pėrpirė me hijet e mija,
Kosovė, pėrrallė e lashtė!
Heret m'i ke lidhur kėmbė e duar me skamje
vuajtje e vdekje...

Medet, kė mė parė tė shpėtoj: veten apo zogjtė
e ngrirė n'ajėr?
Nipave c'u them pėr kėngėn time tė vdekjes?
- Heu, edhe kryet po tė ma hiqni, tjetri do t'mė kish
mbirė!

Toka ime digjet-
nė cdo pėllėmbė tė trupit tim: dashuri e urrejtje,
nė cdo pėllėmbė tė trupit tim- toka e mallkuar...


6. (PĖRTEJ DHIMBJES)

Kam rėnė degė e thyer prej reje nė trupin tėnd
tė shituar, Kosovė.

Konaqet e tua deri nė temel po rrėnohen,
e pėrtej dhimbjes do britje shemben me ballin tim

me krahėt e zogut tim tė vrarė, me dashurinė e
njerėzve tė mi tė kallur etjeje.

Rreth trupit tėnd si gjarpėr mbėshtjellė jam
vatrat e shkimbura pėr t'i pėrflakur,

duar e kėmbė t'i lidh me lėmshin e pėrrallave tua-
se s'tė lėshoj gjallė me gjak pa tė larė pėllėmbė pėr
pėllėmbė, eshtra e jetė nė ty pa i lėnė,

konak e mė konak pa tė ndezur flakė...

Kam rėnė degė e thyer prej reje nė trupin tėnd tė
shituar- prej pushkės kobzezė, prej pushkės
sė padukshme...

Cila do tė jetė kėnga ime e mbramė dhe fjala e fisit
tim?

Plepi i shtėpisė sime u dogj, ku t'i preh sytė,
ku ta shuaj flakėn e ujės pėr ty, Kosovė?


7. (ARDHĖSI)

Dikush trenisht nget ta shkimbė shkėndijėn e ballit
tim dhe sytė e tu,

dikush trenisht m'i kall rrembat e trupit e
njė nga njė m'i vret zogjtė,

dikush prej agimit n'agim, prej muzgut nė muzg
vetėn kapėrdin buzė njė uji tė madh-

unė, e unė ende emrin s'ia mėsova e njė ditė me
bubullimė hyri nė Kullėn tonė...

8. (TOKA JONĖ E FĖMIJĖVE TANĖ)


Toka jonė e varret pa emėr.
Toka jonė gėrhamė e gjokseve tė shterrura.
Toka jonė e shurdhėt, e mallkuar.
Toka jonė e dashurive tona, e kėngėve tona.
Toka jonė e fėmijėve tė palindur.
Toka jonė diell i pikėllimit,
dielli ynė i gėzimit. besimi ynė.
Toka jonė- fisi yt i shkimbur...


9. (REVOLUCIONET)

Drini i Bardhė: kuq, kuq, kuq...

Qeni im leh
qiellin don ta pėrbijė


qeni im i bardhė
qeni im i zi
pa dhėmbė e sy

Drini i Bardhė: kuq, kuq, kuq...

Zogu im
nė kupė tė qiellit
ėshtė ngjitur.


10. (RRĖFIMI)


Nėna ime vdiq,
n'dritė tė syve duke u betuar, nė krye tim e tė vėllait,
nė koren e bukės e kripė-
nėna ime e dashur.

Babai im u vra nė mexhė tė arės me fqiun grabitės,

vadėn duke e ndalur pėr livadhin tonė, pėr arėn-
pėr bukėn e motmotit,
e vėllai im kurrė s'u kthye prej mėrgimit.

Motra ime nėntė ditė rrugė larg u dha,
atje kullėn e gėzimit ngrehu-
kėngėn e vajit e kalli.
e unė cdo ditė prita atė ditė tė vonuar.

Nėna ime, babai im, motra ime, vėllai im pa emėr.


11. (RRĖNKIMI)


Qaj, rrafshi im i dashur, qaj!
Diellin tėnd verbuar e kanė tytat
e vatra shkimbur deri nė njė,

zogun nė qiell vrarė ta kanė-
me duar tė mia tė cara,
me rrashtat tona t'shpura mbuluar tė kanė;

pragje thyer e konaqe mbyllur...

Pėr gjithkė e pėr askė vrarė jemi...

Qaj, rrafshi im i dashur, qaj,

Plepi im qiellin don ta shpojė,
plepi im i kallur-
qiellin e humbur maje njė shpate.


12. (NINULLĖ)


Fli syshkruari im,
i Kosovės sykallur,
fli ujku im!

do tė agojė dita-

e zemrėn, e shpirtin
e shkėmbit
do ta falė.

Fli fytyrėvrari im!
Shkabė e maleve, fli
bri nėnės sate tė vdekur-

Zjarri shih, na zgjon nga ėndrrat!


13. (MALLKIMI)

Mos m'i shtyp sytė-
t'i shoh festat e bjeshkėve tė mia...

sytė, mos m'i shtyp-
le tė ngrihen sėpaku me qeshjet e korbit...

Mos!
Ende le s'kam...


14. (NJĖ NATĖ NGA NETĖT PA GJUMĖ)

Zgjohu, Kosovė! Zgjohu, nėna ime e dashur,

balli dhe emri im i shkelur-

zgjohu, oj! A po e ndien vajin tim?

A po sheh si t'i kam ngulur sytė

mu nė zemėr, mu nė shpirt,

si t'i kam hedhur duart rreth belit

pėr tė pėrqafuar, unė- ashti yt?

Zgjohu, Kosovė!

Nga degėt e mia tė thyera kush po bahet,

kėtė vatėr kush po e le?

C'janė kėto gjurmė gjaku qė po shtohen

nėpėr fytyrėn tėnde,

kėto varre e murana qė po sillen vėrdallė

rreth shtėpisė sime?...

Zgjohu, Kosovė! Zgjohu, nėna ime e dashur,

balli dhe emri im i shkelur-

zgjohu, Kosovė!

Sonte vetėm nbeta e -

nė derė t'oborrit askush mė s'po troket,

askush mė, thua vdekur jam harruar

nė kėto troje e suka gjaku;

thua mė ėshtė shkimbur hisja

e mbyllur dera e konakut...

Zgjohu, Kosovė- flakė e hershme e ashtit tim

t'pėlcitur,

Bota nė ty le tė kallet!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Wed Aug 27, 2008 12:17 pm

Pjeter Jaku: KOSOVĖ


Me magjeps fytyra jote prej debore,
kėto ditė tė nxehta qershori.
Gjaku e ka ftohur lekuren e prekur
nga dielli
ajo s'po nxihet,
po digjet e bie nė sytė e mij prej zjarri.
Dallgėt kanė humbur nė sytė e tu,
madhėshtia e tyre globin pėrpin.
Flokėt, ah flokėt e Kosovės,
tė zinj si nata,
tė prerė rrumbullak si politika,
shpetuan nga flaka,
pėr tu djegur nga pritja!
Kosovė!
Nė gjoksin tend anė varrosur
eshtrat dhe ėndėrrat e mia!
Ndonėse toka digjet, ato merdhinė.
Me mendje kam rėnė nė gjoksin tėnd,
pa qenė asnjėherė nė Prishtinė!
Tani qė tė kam pranė,
me dridhen duart tė tė prek,
me duket sikur ke lindur dje
e tė vras.
Tė lutėm , afrohu, kokėn ta mbėshtes nė sup,
jam i lehtė e pesha ime s'tė vret.
Mos me vėshtro idhėshėm,
nuk ėshtė faji im qė tė dua
Kosovė!
Akoma s'ti kam parė kėmbėt,
dukshem duhet tė jenė tė bardha.
Ke ecur natėn e hėna t'i ka larė,
ke kaluar lumenj e livadhe pa fund,
dersa deti i kripur,
pėr tu rrezuar tek unė!
Nė ndėrgjegjėn time tė rendosh gjithėhėrė
si njė diell i madh qė digjėt e digjėt pa u ndalė.
Vetėm pse shpinėn tėnde akoma s'e kam parė!
Kosova ime, gjoksin ua ka vėnė plumbave
e s'ka kohė tė mendojė.
Brenda kėtij gjoksi jetojnė male me brenga,
nė fytyrėn tėnde i lexoj.
Je pjesė e trupit tim,
qė udhėton pėrherė
drejt vibrimit ndjėsor tė gjakut.
Pa njeri-tjetrin do tė humbnim
nė netėt e shurdhta tė vitalitetit tonė.
Jemi tė mėdhenj Kosovė!
Jetojmė tek njeri-tjetri
pėr tu dashur ne pėrgjithmonė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Wed Aug 27, 2008 12:21 pm

BESĖPRERĖVE

Revoltė ndaj atyre qė veprojnė

kundėr Ribashkimit tė Shqipėrisė!
Me njė fytyrė dukeni,

Njėmijė fytyra i keni!

Si minjė labirintheve breni,

Tė dėshtuar jeni!Jeni tė prapė o bukėshkalė!

Me qindra shekuj prapa,

Ecni mbi tokė, si tė pa kokė,

Kurrė s“ecni me hapa!Mashtrues tė ēoroditur,

Ah! Populli s“po ju njeh,

Juve, o tė babėzitur!

Veēse sherrin ua sheh!Mbaheni me krekosje,

Ngriteni me llafe tė kota!

Prej veprave tuaja tė poshtra,

Neveritet dhe ēuditet bota!Ju, e shkelni besėn, nderin,

E pėrdhosni dhe flamurin,

Ju lirisė ia pini gjakun,

Atdheut ia prishni nurin!Gjeni juaj monstėr e keqe!

Atdheut po i sjellė veē kobe,

Nga prapakthimet kryeneqe,

Mbytė ideja juaj robe!Deri kur o ju kokėderra,

Do t“ju shkojė kungulli mbi ujė?!

Tė pakurriz, xhelatė pėrhera,

Jeni vėnė n“shėrbim tė huaj!Pa menduar e peshuar:

Vala popullin ku e qet,

Ju qė shpikni dhe komb tjetėr,

Njė komb jemi or tė shkretė!Shqipėria e RIBASHKUAR,

Ore horra ju pengon,

Se pastaj nuk mund ta zhvatni,

Pasurinė e atdheut tonė!Ju, mjeranė besėprerė!

Nuk mendoni pėr Shqipėrinė,

U ka marrė koka erė,

Tė mbuluar me marrėzinė!Shumė tė etur pėr nderimet,

Nga tė huajt e zi dinakė,

Si s“po shihni o tė uruar,

Qė po futeni nė batak!Tė verbuar nga premtimet,

Pėr integrimet nė Evropė!

Fatkeqėsi me ndarje t“ kombit,

Po pėrhapni, nėpėr botė!Po harroni o tė krisur!

Evropa pėr ne nuk bashkohet!

Prap kėndon kėngėn e vjetėr:

Shqipėria tė ricopėtohet!Pansllavizmi nga Karpatet,

Si kulēedra me gjarprij,

Tė uritur me shumė orekse,

Po e kafshojnė, nėnėn Shqipėri!Mos harroni o kopukė,

Anemikė, kozmopolitė,

Koha do t“ju dėnojė idhshėm,

Po pajtoheni me armik!Mos provoni tė mbani copa!

Kot e ka ai qė provon,

Njė ditė Kombi do ribashkohet,

Gjithėsesi, heret a vonė!Sot Shqiponja e trazuar,

Kur ju sheh, sa po tronditet!

Kur zgėrdhiheni me armiq,

Me flatra rrufeshėm valvitet!Trupi saj mjaft u copėtua!

Gjatė qėndroi! E ndarė njė shekull,

Gjaku ynė kurrė nuk shterret,

Pėr ta bėrė Shqipėrinė t“ paprekur!Ju, Shqipėrisė krajata i sillni,

Veē ato nė koka i keni,

Me turpe-krimet qė po bėni,

Asgjė tjetėr veē Hiqėr jeni!Kėshtu Shqiponja alarmoi,

Ajo kurrė s'e humbė QĖNDRESĖN!

Kundėr saj kush ngriti kokėn,

Si tradhtar e vrau veten!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Wed Aug 27, 2008 12:22 pm

RIBASHKIMI KOMBĖTARNa duhet si uji,

Na duhet si buka!

Na duhet si ajri,

Na duhet si dielli!

Na duhet si toka,

Na duhet si qielli!Me Shqipėri tė ndarė:

Jeta s“ ka kuptim!

Nuk gėzohet paqja,

Pa RIBASHKIM!

Prap na kėrcnon lufta,

Atdheu, s'po gjenė shpėtim!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Wed Aug 27, 2008 12:23 pm

JETAJeta mrekulli,

Jeta stuhi!

Ledhaton or mik,

Kafshon moj mike!

Jeta, nė rrugėtimet e veta...

Herė na merr pėr dore,

Herė na shkelė me kėmbė,

Herė na pėrqafon ngrohtė,

Herė na kafshon me dhėmbė!

Herė si engjėlleshė,

Herė si xhelate,

Herė si dreqe!

Ēdoherė pranė nesh:

Vjen enigmė,

Vjen kryeneqe!

Eh, e tillė ėshtė jeta:

Me ledhatime e kafshime

I mbushė kupat e veta...Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Wed Aug 27, 2008 12:24 pm

LARG SHQIPĖRISĖFtohtėsia nordike,

M“i mpiu muskujt dhe kockat!

Largėsia nga Shqipėria,

Si darė xhelati,

Po ma shtėrngon zemrėn!

Sa malet tona ma rėndon shpirtin!...

Por, Vigan Mėrgimtari, pėrballon stuhitė;

Natėn vonė kėndon:

Kujtimet pėr Shqipėrinė mė rinojnė!

Do vijnė ditėveret e vizitave:

Pėr qetėsinė e shpirtit!

Pėr lehtėsinė e zemrės!

Zogjtė e shqiponjave!

Hapėsirat e Atdheut kėrkojnė!...

trazim i natės sė thellė...


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Wed Aug 27, 2008 12:25 pm

QĖNDROJ!Nė kraharorėt e mi,

Pesha e robėrisė rėndon!

Po kafshojnė dhembjet, plagėt!

Janė sforcuar muskujt,

Po ndizen flakė!

Janė tendosur nervat!

Dhe, unė hapėroj,

Netė - ditė,

Ditė - netė!

Qėndroj!

Heu, mirė se vini plagėt e mia,

Nuk jam i vetmuar,

Se, plagė po ka sot,

Edhe SHQIPĖRIA!

Vetėm kur NĖNĖLOKJA shėrohet,

Shpirti im qetėsohet!

Pėrndryshe, JO kurrė!

Se, atėherė s“ jam shqiptar,

Jo, nuk jam burrė!E di se atėherė,

Nuk kam vlerė!

Jo, nuk jam vėlla i Migjenit

O, i Gjergj Elez Alisė,

Kur s“i pranoj nė trupin tim,

Dhe plagėt e Shqipėrisė,

Krenarisht, sfidoj, qėndroj!

si mėngjes revolucioni.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Wed Aug 27, 2008 12:26 pm

PLAGĖT TONA(Invalidėve tė luftėrave tona ēlirimtare)

Ne, jemi kryengritės breza-breza!

Nė trupat tona me plagė-drite,

Kemi vėnė proteza;

Disa prej tyre thellė nė kocka na futen,

Eh!...

Kemi tė tjera mė tė thella,

Qė fare nuk duken!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.
Mbrapsht nė krye 
Faqja 13 e 23Shko tek faqja : Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14 ... 18 ... 23  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: