Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Dibran Fylli, regjisor, poet, skenarist, aktor

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Dibran Fylli, regjisor, poet, skenarist, aktor   Empty
MesazhTitulli: Dibran Fylli, regjisor, poet, skenarist, aktor    Dibran Fylli, regjisor, poet, skenarist, aktor   EmptySun Aug 24, 2014 12:54 pm

Dibran Fylli, regjisor, poet, skenarist, aktor  
                                      Adresa: Prishtinė, Rruga Carraleva 189 Kodra e Trimave
     Kontakti: tel. 044/115 411, E-mail: dibranfylli@hotmail.com , ueb: www.uniartpro.com

-I lindur nė Aēarevė tė Skėnderajt mė 29.09.1956.
-Tė mbaruar Akademinė pėr Teatėr, Radio, Film dhe Televizion (AGRFT), nė Lubjanė, drejtimi Regjisurė.
-Anėtar i Shoqatės “Migjeni” dhe revistės “Alternativa” nė Lubjanė.
-Pjesėtar i radhėve tė para tė UĒK-sė dhe udhėheqės i Njėsitit tė parė “Shkoza2” nė Aēarevė.
-Pjesėmarrės i shumė betejave, i plagosur nė betejėn e Llapushnikut mė 8 maj 1998.
-Themelues i Trupės Artistike Ushtarake “Hamėz Jashari” tė UĒK-sė.
-Ideator skenarist e organizator i Manifestimit Pėrkujtimor “Ditėt e Pėrndritjės” tash “Epopeja e UĒK-sė”
 (5, 6 dhe 7 mars - e njohur si “NATA e ZJARREVE).
-Shef i TAU “Hamėz Jashari” tė UĒK-sė dhe TMK-sė (1998-2002).
-Ideator, skenarist e regjisor i Festivalit Folklorik „I kėndojmė lirisė“-kushtuar figurės madhore tė
 UĒK-sė Mujė Krasniēi-KAPUĒI (Klinė 6, 7 dhe 8 Qershor).
-Autor dhe skenarist i programit artistik “Ai ėshtė i gjallė” pjesa -I- dhe -II-
-Autor i shumė skenarėve dhe organizator i dhjetėra Akademive Pėrkujtimore e Solemne
-Anėtar i Lidhjes sė Shkrimtarėve tė Kosovės dhe i Klubit tė Shkrimtarėve “Vorea Ujko” nė Klinė.
-I arrestuar nga gjykata e UNMIK-ut dhe i privuar nga liria pėr 4 vjet-1365 ditė,( i liruar i pafajshėm.)

vepra tė  botuara:
1. Pėrmbledhje poezish “Tė fala nga Stambolli” Tiranė 1998
2. Argumente “Drenica dikur dhe sot” Tiranė 1998
3. Pėrmbledhje poezish “Ai ėshtė i gjallė” Rilindja Prishtinė 2000
4. “edhe kjo ėshtė pjesė e jetės” roman “KSH “Vorea Ujko” Klinė 2006
5. “Ditari i Tafrruk Tafrrukuci  tė Tafrrukajve” komedi-humor, KSH “Vorea Ujko” Klinė 2006
6. “Sharkia e Drenicės” kėngė pėr luftėn dhe Dėshmorėve tė UĒK-sė Klinė 2007
7.  “1365 ditėt e jolirisė”, Pėrmbledhje poezish – LSHK (2012)
8. “Prekazi brezni trimash” kronologji nė 7 gjuhė - LSHK (2013)
9. “edhe kjo ėshtė pjesė e jetės”, roman – ribotim LSHK (2013)
10. “Sharkia e Drenicės” – ribotim LSHK (2013)
11. Hasan Prishtina, stėrnip i Avdullah Veliqit, monografi – PrishtinaPress (2013)
12. “Ēdo shesh, njė pėrmendore”, antologji poetike (100 poetė pėr Dėshmorėt) – “Meshari” (2014)
13. “Tahir Meha-5 breza pushkė lirie”, kronologji (shqip dhe anglisht) “Meshari” (2014)

Fotografi dhe xhirime ekskluzive gjatė luftės 1997/’99:
-mbi 200 fotografi
-mbi 400 minuta xhirime filmike
3 filma tė realizuar
-film artistik nė dy pjesė “Deri kur...?” (i realizuar nė vitin 1996)
-komedi „Kalanica e Kadiut“ (1996)
-film i shkurtėr “Qyteti i zi” (2014)

5 role tė realizuara:
-filmi “Rrėnjėt” – Hazir Dema
-filmi “Deri kur?” – Demė Sinani
-komedi “Kalanica e Kadiut” – Tafrruk Tafrrukuci
-filmi “Vdekja nė sy tė motrės”- Babai
-filmi “Azem Galica”- Bejtė Galicėn

34 Filma dokumentar dhe 2 monologje:
1. „Gjaku i Kosovės“, dokumentar pėr luftėn e UĒK-sė dhe shėrimin e tė plagosurve
  (filmi ėshtė punuar gjatė luftės nė TV Klan dhe ėshtė edituar ne TVSH 1998)
2. „Organizimi i shėndetėsisė gjatė luftės“, dokumentar i promovuar ne Simpoziumin Ndėrkombėtar
    (Prishtinė 29.09.1999)    
3. film dokumentar kushtuar jetės dhe veprės heroike tė Dėshmorit Skėnder Ēeku (2000)
4. film dokumentar kushtuar heronjve Nebih e Tahir Meha (kooproduksion me RTK-2001)
5. dokumentar „Lindja dhe rrita e Bat. 40 tė shėndetėsisė tė TMK-sė“,(2001)
6. dokumentar „Thyerja e kufirit, ideal i bashkimit kombėtar“,kushtuar Betejės se Koshares  (2001)
7. dokumentar „Akademia e Mbrojtjes Tempull i dijės ushtarake” (22 prill 2002)
8. film dokumentar „Vepėr, jo fjalė“ (2008)
9. film dokumentar kushtuar jetės dhe veprės heroike tė Dėshmorit Muhedin Morina (2008)
10. film dokumentar „Fryma e lirisė zbutė dhembjen pėr liri“ kushtuar Dėshmorit Faruk Elezi (2008)
11. film dokumentar kushtuar jetės dhe veprės sė Dėshmorit tė Brigadės 112 Arben Haliti (2008)
12. film dokumentar „Jeta dhe lufta pėr liri“ kushtuar Dėshmorit Avni Zhabota (2008)
13. dokumentar „Korbi, pjesė e betejave tė pėrgjakshme pėr shthurjen e Jugosllavisė“-Mirush Dakaj-(2008)
14. monolog kushtuar luftės ēlirimtare tė ZO tė Pashtrikut (2008)
15. film dokumentar poetik „Krushqėzimi“ kushtuar 24 Dėshmorėve tė Jezercit (2008)
16. film dokumentar informativ „Libri ne shtegtim“ pėr krijimtarinė e krijuesit Isak Guta (2008)
17. monolog “Amaneti i kullės sė lashtė” (2009)
18. film dokumentar „Gjaku i lirisė“ kushtuar jetės dhe veprės heroike tė Dėshmorit Fehmi Rama, (2009)
19. film dokumentar “Krisma e Kėngė”, pėr Dėshmorin Milaim Krasniqi (2010)
20. dokumentar “FASHIKO” (2011) (pėr sportin e karatesė nė Kosovė)
21-33. Emision ekskluziv dokumentar nė 12 vazhdime “LUFTĖ PĖR JETĖN”, i edituar nė RTK gjate
          sezonit (2010-2011)
34. dokumentar “MBIJETESA” (2012) - pjesėmarrės nė “Javėn e filmit” nė Nju Jork
35. dokumentar “KRIMI” (2012) - pjesėmarrės nė “Javėn e filmit” nė Nju Jork
36. dokumentar “AI JETON NE SHPIRTIN E POPULLIT” kushtuar Hasan Prishtines (2013)


                                                                                                                                  dibran fylli


...................................................................................................


NĖ SHESHIN E LIRISĖ

... dje tinguj kitare e krisma armėsh
sot ligjėrues i pėrjetshėm
kuqezi
nė palė tė flamurit ...

... nė beteja
tinguj zjarri dėgjohen
telave tė mprehtėsisė sė mendjes
udhėtim i pafund
qėndrojnė tė pafjetur mendimeve
kotjen e hoqėn nga sytė...

... prushin e kėngės sė pavdekshme
e ruajtėn nė bėrthamėn e shpirtit
Ata nuk tė prekė vaji i nėnave
as rėnkimi i etėrve
madhėrisht
rininė e tyre e mbyllen nė shtigjet e lirisė ...

(Kjo poezi ėshtė shpėrblyer me Ēmimin letrar “Metafora 1” pėr poezinė e lauruar, nė Festivalin ndėrkombėtar tė poezisė “Drini poetik 2012)
...............................................................................................


NDERIM PARA LEGJENDĖS

zgjuar je Komandant
dėgjon ēdo gjė qė flitet mbi tokė
prijatar betejash
kėrkimtar lirie
armik pėr armiqtė

idol
ikonė e i gjallė pavdekėsie
simbol nė kulla burrash
ligjėrues i pėrjetėsisė
shembull pėr njerėzimin

pse u bėre aq joshės pėr armiq?
sa pamje tė bukur kishe
me pushkė kraharorit hero
me mjekėr diellore kastriotėsh
shami t’kuqe rreth kokės
kalorės i njė mijė baladave

qielli
mendja
yjet
dielli
nderojnė madhėrishėm
e shumėēka pėr botėn
lidhet me ty o vėlla ...

(Kjo poezi ėshtė shpėrblyer me Ēmimin “Shėn Jeronimi Ilir”-Vendi i parė, nė Takimet e “Dom Mikelit 2012” , nė Stubėll)

.......................................................................................

NJĖ SHESH, NJĖ PĖRMENDORE
             (Zahir Pajazitit)

Aty
me buzagaz burrėror
pėrherė me pamje djaloshare
qėndron vertikalisht
Aty
nėn hijen e armės sate
pushojmė
gjejmė lirinė
Aty
kėnga s’pushon
fėmijėt tė nderojnė
rreshtim e parade ushtarake
Aty
pėrherė tė gjejmė zgjuar
me ballin diell
e gjoksin mal
Ti
largove vajin e nėnave
rėnkimin e etėrve
lotin e morave
solle lirinė
Ti
deshe dhe u bėre shteg lirie
mbete me pamje djaloshare
buzėqeshjen ua ktheve fėmijėve

                                 dibran fylli (2013)


(poezi e shpėrblyer me Ēmimin e parė, nė Festivalin Nderkombetar te letersise i mbajtur ne Besiane, 22/8/2013, Ora e madhe letrare - "Cmimi i Diaspores")
......................................................................................

ATY KU ISHE TI
(Nėnė Terezės)

...aty ishte
njė jetė e shpėtuar
njė sėmundje e shėruar
aty loti e mrrolat e fytyrave
shndėrroheshin nė buzėqeshje

...tė pastrehėt
Ty tė kishin strehė
tė varfrit magje buke
e bonjakėt Nėnė...

Aty ku ishe Ti
s’kishte urrejtje
e doje paqen
mbete shembull pėr njerėzimin

Aty ku ishe Ti
ishte Zoti...
                                 
...ėshtė gabim
e pa qelluar
mund tė jetė gėnjeshtėr
apo fjalė koti

kush e thot
se nuk mund takohem
tė flas
ta pėrshendes
madje edhe ta ledhatoj
shpirtin e saj engjullor...

HERE, WHERE YOU HAVE BEEN
          ( To mother Theresa )

...was there
one saved life
a cured desease
Just there
where
the tears on youless faces
use to transforme in smilings

for the houseless
you were
a roof
for the waifs
were bread
for the orphans
Mother...

Where you were
has no place for enmity
you loved the peace
and the humanity
loved and love
You.

Where you were
the God was ...

...it is mistake
it is a wrong saying
maybe a lie
or a windy word
if someone
says
i could not meet
greet
pamper
even and kiss
her hand
- her angelic soul ...

                                          dibran fylli
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Dibran Fylli, regjisor, poet, skenarist, aktor   Empty
MesazhTitulli: Re: Dibran Fylli, regjisor, poet, skenarist, aktor    Dibran Fylli, regjisor, poet, skenarist, aktor   EmptyMon Aug 25, 2014 7:59 pm

Poezi shumė tė mira, kuptimplote ...faleminderit qė na solle kėto poezi nė forumin tonė Ktistaq F Shabani.

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Dibran Fylli, regjisor, poet, skenarist, aktor
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: