Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

  “SULMET” TURBUNADE ANTIPEGAS TE NJE FARE RAIMONDA MOISIU

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11559
Age : 60
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

  “SULMET” TURBUNADE ANTIPEGAS TE NJE FARE RAIMONDA MOISIU  Empty
MesazhTitulli: “SULMET” TURBUNADE ANTIPEGAS TE NJE FARE RAIMONDA MOISIU      “SULMET” TURBUNADE ANTIPEGAS TE NJE FARE RAIMONDA MOISIU  EmptyFri Jun 07, 2013 5:13 amKristaq F. Shabani
17 Shtator, 2012 at 01:33

PEGASI BEHET ME I FUQISHEM NGA “SULMET” TURBUNADE ANTI PEGAS

Lexova me(pa) vemendje kete “turbunade” dhe, nuk u çudita qe ketu
ne kete diskutim, u shfaqen po ata njerez te fanitur , qe nuk kane asgje te perbashket me letersine e mirefillte, sidomos njeri prej tyre, nje fillestar,kotesire, i cili tjerr ne mevetesine e vet dhe ben nje “finte ” te duket, duke shkuar pas grupit …(Duhet te them qe ende eshte pa shfaqur Kryekoka e kesaj levizje ANTIPEGAS). Keta duhet te mendohen mire para se te flasin. Mendoj se, asqe duhet te guxojne te neperkembin vlerat e verteta te krijuara nga letersia shqiptare ne mirefillesine saj gjate kesaj periudhe te plurimendimit, si dhe te mendohen mire, kur flasin per evente te suksesshme…Kam nxjerr perfundimin se keta jane perfaqesues te “MONOMENDIMIT” . Une respektoj forcat krijuese reale, me te cilet kam lidhje te fuqishme, perulem me nderim para tyre, se afirmojne veten me perpjekje dhe dinjitet dhe qe enjohin veprimtarine tone te madhe. Vete mospjesemarrja ne kete debat e ketyre krijuesve te talentuar tregon katerciperisht, se keta , te shfaqurit jane nje grup, i cili mezi frymon, eshte i asfiksuar… Klarita Selmani eshte munduar te shfaqet, por qe nuk ka kuptuar eencen e poezise se shfaqur, pasi ose s’ka dashur, ose nuk ka gjetur dot çelesin hapes! Dhe kjo eshte e kuptueshme… Mandej ajo ka perdorur argumentin per nje poete te b nje vendi tjeter, e cila i ka te filmuara te shkruara dhe te percjella dhe sot mendimet e saj ne lidhje me kongresin dhe eshte befasuar si zonja Klarita ka folur ne emrin esaj… Ky trajtim kalon ne nje shpifesi zinxhirore lidhese… Vete pergjigjja ime ndaj atij shkrimi me stil dhe me nje menyre tjeter, tregon se ne jemi tere etike ne perballjet tona; nuk ofendojme asnje me nje fjalor te rruges, sikunder disa prej ketyre, te cilet thurimn bejte e frazime bajate ne eter… H. H as ka per te mesuar kurre se çfare eshte letersia dhe eshte kotesire te merrem me te. Vetem ka bere mire qe e ka shfaqur publikisht mendimin e tij tetejet te vulgarizuar! Ai s’ka qen ekurre anetar i LNPSHA “PEGASI” , pasi ka qene vetem i ftuar ng anje mik i tij dhe sillej me “lepe e peqe” … Se ku iu çakordua ora! Por dua t’i them qe, kur zhvillohej Kongresi nuk e kishte mendjen si zhvillohej Kongresi, por diku tjeter!… Duhet te theksoj se poetet e vendeve te tjera dhe poetet shqiptare e te trojeve shqiptare jane trajtuar me shume dashuri dhe nivel nga Universiteti “Vitrina”, i cili vendosi nje ekip te specializuar per t’u sherbyer … Nje vleresim i madh ne akomodim, ushqim, mjedis, nivel kumtimi, udhetim e tjere … Ne kemi te gjitha filmimet dhe deshmite autentike deshmuese dhe, madje, çdo njeri prej nesh dhe ndonje nga keta personazhet, qe kane shkruar ketu jane te fiksuar, natyrisht jo me qellim… Pse ngrihet kjo tymnaje? Pse realizohet kjo turbunade? Pse perhapet kjo lufte pa krahe? PEGASI ESHTE NJE ORGANIZEM VULLNETAR, QE NUK SYNON PUSHTETITN E LETERSISE DHE TE ARTIT SHQIPTAR, I NGRITUR PARA 15 VJETEVE , SI NJE ORGANIZEM JO FITIMPRURES, QE KA PROGRAM TE CAKTUAR DHE VEPRON SIPAS NJE STATUTI TE CAKTUAR ME VENDIM VEPRIMTARIE ME LIGJ !…. Pse nuk sulmohet veprimtaria e tij nga shkrimtare te njohur, kritke, studiues, akademike , profesore, te cileve ne, natyrisht, me ta do te uleshim dhe do te bisedomim per te miren e zhvillimit, skunder jemi ulur dhe madje , kane mbajtur kumte ne Simpoziumet dhe Kongresin tone …Mos ndoshta i ka shqetesuar keta njerez qe shfryjne pjesemarrja e tyre totale te ne… Duhte te dini qe vetem ne Kongres nga ky nivel u mbajten 23 kumtesa! TE GJITHA PROJEKTET TONA JANE KONSIDERUAR TE SUKSESHME , ME PERJASHIMETE RRALLA. Ne kemi kryer veprimtari qe kurre s’jane kryer me pare… Çfare interesa ka cenuar dhe ka shkelur ne kallo ky Pegas shqiptar, te cilet nga ca kokeboshe i diskutohet dhe flamuri, si kur ngjyra e kalter apo ngjyra e bardhe eshte pronesi e nje akc shteti?…. Ç’jane keto pallavra e tullumbace te leshuara ?! R.M kishte leshuar tullumbace per ne, sikur nejemi lavatriçe, pastrues parash… OJ, PIKE, NA RENTE PIKA! OSE T’U BIER PIKA ! Mbeti paraja te pastrohet nga Poetet dhe Artistet e vertete TE PEGASIT SHQIPTAR… E kush na e jep ne kete para ne dore ta pAstrojme ! Qeshje e grades se trete! keto dite na kane ardhur shume mEsazhe, e-maile te anetareve te lidhjes sone, jo vetem nga vendi , por edhe nga vendet e tjera, poete, te cilet jane te anetaresuar ne lidhjen tone, duke u shqetesuar per keto “turbunada” te realizuara me dashje, ndaj ketij Pegasi qe ketyre u duket shume gjigand… Presidenca e Lidhjes sone te moderuar dhe une, si themelues i kesaj organizme, qysh ne vitin 1997, nuk do te reshtim se punuari per te treguar epersite tona… "Artikullshkruaresja", opiniistja dhe ky “staf ” i shfaqur qe ka trajtuar teorikisht disa probleme akute, te grupohet dhe te krijoje nje lidhje, duke vepruar ne praktike per konkretizim dhe per te luftuar ngritjen e vleres, ne nje lufte te pameshireshme ndaj antivleres… Te gjitha te shkruarat e melartme nga ky “staf” Anti Pegas nuk me (na) bejne pershtypjen me te vogel, pasi ne jemi te paret qe kemi bere lidhesi bashkimi poetesh dhe kemi kontribut te gjithanshem … Gazeta “TIRANA OBSERVER” nuk duhet te botoje shkrime te tilla jo profesionale…, por te ndjeke praktikisht veprimet me ide te reja te Pegasit, te inkuadruara ne Levizjen e perbotshme te poeteve dhe artisteve…

GJIROKASTER, KESHTJELLA E ARGJIROS. 16 SHTATOR 2012Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
“SULMET” TURBUNADE ANTIPEGAS TE NJE FARE RAIMONDA MOISIU
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letërsia Shqiptare-
Kërce tek: