Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Xhelozia R. Moisiu, mllefi Kolec Traboini nga Agron Shele

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Xhelozia R. Moisiu, mllefi Kolec Traboini nga Agron Shele    Fri Jun 07, 2013 5:27 am

Pse ka kaq shumė shqetėsim, trishtim dhe xhelozi nga veprimtaritė e Lidhjes Internacional “Pegasi” Albania?!
“Letėrsia me magjepsjen dhe mistizmin e vet ka tėrhequr gjithmonė pas vetes shpirtra tė trazuar, shpirtra tė ringritur mbi flirtin e bukurisė krijuese, bukurisė jetė, bukurisė natyrė dhe si e tillė ajo ėshtė shndėrruar nė pasqyrė e aspiratave, vlerave dhe mendimit mė puritan pėr mbarė njerėzimin. Kjo shkallė e lartė vitaliteti njerėzor, ku fjala shndėrrohet nė mit dhe miti nė produksion tė gjenialitetit tė qėnėsisė , ka deshifruar dhe deshifron figurshėm dhe pareshtur vetė qytetėrimin tonė.”
Perfomanca e re krijuar nė lidhje me imazhin e letersisė sot, unifikimi letėrsisė panshqiptare (Shqipėri-Kosovė-Maqedoni dhe Diasporė), krijimi i njė komunikimi tė ri me Lidhėsitė Ndėrkombėtare(IWA; WPS;IPRTC;Poets del Mundo; ALIAS; World Poets,Cafe Ideon, 100-Thausans Poets for Change etj),prezantimi dhe publikimi vlerave mė tė mira nė Almanakė, Antologji, Revista Letrare prestigjioze etj,zhvillimi Simpoziumeve Ndėrkombėtare dhe Kongresit I International, pjesmarrja e autorėve tė saj nė kongrese dhe Simpoziume tė ndryshme te shvilluara jashtė vendit,publikimi antologjive(Koesi e Hapur-1, 2, Pegasiada, gazeta dhe Revista “Pegasi” me autorė vendas dhe tė huaj, mundėsuan realisht shkėmbimin e Universalitetit tw vlerave letrare shqipe njė me Letėrsinė Ndėrkombėtare Bashkohore sot.
Nė lidhje me nėntekstet e publikuara nga Znj Rajmonda, tė cilėn nuk e kam hasur nė asnjė event kombėtar ose Ndėrkombėtar , nė prononcimin e parė tė saj i kam thėnė qė ėshtė krejt normale tė pohosh ose mohosh vlerat, por kurrėsesi ti shtrembėrosh apo devijosh ato. Pėr shqetėsimet e tjera tė shprehura nga ana e saj, kontekst qė e pėrvuan shpirtėrisht dhe profesionalisht, pėr raportet krijues-lexues, kjo nuk ėshtė nė dorė tė lexuesit, por tė krijuesit, i cili duhet tė ngrihet nė nivelin e duhur ideo-artistik qė tė pėlqehet dhe tėrhiqet pastaj . . Nė lidhje me Tematikėn dhe zhvillimin e Kongresit Internacional “Pegasi” Albania , me shumė dashamirėsi Znj Rajmonda i kam dėrguar edhe linkun e kongresit tė zhvilluar, pasi ajo nuk ka qėnė pjesmarrėse dhe nuk ka asnjė informacion pėr zhvillimin e tij, pėrjashto dizinformimin e bėrė nga dashakeqėsit dhe tė dėshtakėve qė nuk arritėn dot tė bėhen pjesė e ketij angazhimi tė madh, pasi niveli i tematikės sė paraqitur, u konsiderua nė nivel amatoresk, ku rast tipik ėshtė dhe Z Hyqmet, tė cilit i ėshtė bėrė publikim dhe stimulim pėr mė shumė cilėsi dhe art, por kurrėsesi pėr shtjellim tematike tė njė niveli tė tillė letrar dhe akademik. Normalisht, Znj Rajmonda shkruan opinione pas opinionesh, shpreh gėzim qė ėshtė bėrė pjesė debati, dhe harron qė Lidhja “Pegasi”, nuk ėshtė krijuar dhe nuk funksionon pėr plotėsime egosh personale, apo dhėnie atributesh tė pamerituara, por pėr shpalosje dhe identifikim tė letėrsisė sė mirfilltė, pėrnjohje dhe publikim vlerash, si dhe universalitet tė Letėrsisė panshqiptare njė me Letėrsinė Bashkohore Botėrore sot.
Nė lidhje me Z Traboini, i cili ka shprehur shqetėsimin e tij haptas, ėshtė mė se e thjeshtė.
“Fluturon Pegasi nė majė ta malit, por fluturoj dhe unė thotė Traboini nė bisht tė kalit”
Z Traboini shpreh zellin e tij marramendsh me pėrēartje dhe marrėzira qė prodhohen vetėm nė koka tė errėtuara nga mllefi dhe xhelozia e shfrenuar.
Ai pyet:
Pse botohet autori pegasin nė Antologjitė Ndėrkombėtėre me korifenj tė Letėrsisė Botėrore, sikurse ėshtė “Almanak 2008” apo World Poetry (Yearbook 2009), Pomezzia Notizee etj ?
Pse bashkėpunoni me Lidhje Ndėrkombėtare apo personalitete letrare,si: Tersinka Pereiera, Manuel Lasso, Zhang Zhee (Diablo), Tozan Alkan, Domeniko De Felice, Patrik Sammut, Adolf Shvjedēikov, Hadda Sendo, Chiang Shee Leund, Ada Aron, Dimitris Kraniotis, Dino Koubatis, Nadia Cela Pop, Xhovana Di Volti, Kuldep Srivastava etj, etj
Pse janė krijuar Lidhjet “Pegasi” nė Kosovė, Maqedoni, Mal tė zi dhe Diasporė?
Ai pyet dhe nuk di pse pyet dhe aq mė tėpėr tė hyjė nė replikė kur nuk ka as njohutitė mė minimale pėr tė diskutuar rreth Letėrsisė, stilistikės sot, gjetjeve, zhanrit, traditės sė pėrkthimit, vlerave ideo-artistike tė veprės etj, etj.
Pėrfundimisht Traboini me atrofizimin dhe paranojėn qė e ka kapur pėrpiqet tė kacavirret pas emrit dhe vlerave tė Pegasit dhe tė thotė. Nė kėtė botė ka edhe Kolecė Traboini.
Ndėrsa pėrsa i pėrket nėntekstit tė Lek Dushit, kjo ėshtė pėr tė qarė dhe pėr tė qeshur. Ky atdhetar i paepur, i cili nuk e di fare se ku jeton, nuk di as A-nė e historisė dhe nuk ka se si tė dijė qė Pegasi ėshtė simbol i lashtėsisė tonė, Perėndisė sė muzės poetike e cila ka qėnė e identifikuar nga Pellazgėt, por vjedhur si shumė emra dhe tradita tė tjera nga Grekėt dhe pėr fat tė keq, pėrderi sa do ketė njerės tė tillė , ky vend rrezikon tė mos ketė lavdinė dhe traditėn e historisė sė tij.
Pėrfundimisht le tė shpresojmė nė gjetjen e identitetit krijues tė Znj Rajmonda, rehabilitimit tė raportit tė saj (krijues-kritikė-lexues), po ashtu nė qetėsinė e megafonave tė fjalės( … pėr vepra tė tyre as qė bėhet fjalė) dhe ti pėrmbahemi me fanatizėm frymės krijuese pegasiane, e cila nuk pyet se ē farė bėn kombi pėr tė (1997-2012 kjo lidhje nuk ka marrė asnjė cent tė vetėm nga Instuticioni Shtetėror), por ajo ē’ farė mund tė bėjė pėr Kombin e vet.
Shoqėria njerėzore ka dialektikėn e zhvillimit tė saj me tė gjitha oshilacionet qė e shoqėrojne, por ka dhe artistėt e saj, qė nuk e lėnė tė shkaterrohet!

Ne poetėt !

Ne poetėt!
… e fjalės dhe dhimbjes sė tokės.
Akreonė tė ditėve trazim.
Zogj furtune ngritur rrebelim.

Ne poetėt!
…e fjalės dhe muzės sė shpirtit.
Flakė pasioni djegur lartėsish.
Lule parė ēelur nė thėllim.

Ne poetėt!
… e fjalės dhe kohės drithėrimė.
Gjethe vjeshte kėputur tinėzisht.
Blerim pranveror rikthyer sėrish.

Ne poetėt!
…e fjalės dhe agut tė bardhė.
Krahė avioni tretur kaltėrsish.
pėrpirės resh qiejve tė grisur.

Ne poetėt!
…e fjalės dhe pathirrmės ėndėrr.
Shkrepėtimė yjesh feksur harbim
dhe pikėz e shiut netėve trishtim.

Ne poetėt!
…e fjalės dhe humbjes meditim.
Telajo e hapur gjurmė ngjyrash rrėzėllim
Shtegėtarė tė quajtur “Kozmopolitė”.

Sekretari Pėrgjithshėm
Lidhja Ndėrkombėtare e Poetėve, Shkrimtarėve dhe Artistėve “Pegasi” Albania
Agron Shele IWA ; WPS

Agron Shele
15 Shtator, 2012 at 21:24
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
Xhelozia R. Moisiu, mllefi Kolec Traboini nga Agron Shele
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: