Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Pegasi, mund tė mposhtet nga“JARGAVADA”e Raimonda Moisiut ?!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Pegasi, mund tė mposhtet nga“JARGAVADA”e Raimonda Moisiut ?! Empty
MesazhTitulli: Pegasi, mund tė mposhtet nga“JARGAVADA”e Raimonda Moisiut ?!   Pegasi, mund tė mposhtet nga“JARGAVADA”e Raimonda Moisiut ?! EmptySat Sep 15, 2012 10:02 pm

Penetrimet e fillestarizmit kritik nė gazetat shqiptare , janė bėrė tė modės…
Pegasi , mund tė mposhtet nga kjo “JARGAVADĖ” ?!

Nga Kristaq F. Shabani

Duke shfrytėzuar njohjen, nuk kontrollohen shkrime tė tilla diletante dhe, si rrjedhojė, u lihet hapėsirė botimi, si nė kėtė rast …, ku “pre” ka rėnė gazeta “TIRANA OBSERVER”, paēka se ne e dhamė njė sinjal ndėshkimi tė “kartės sė kuqe jashtėloje”…
Semaforėt mėndjelehtė, nuk respektojnė “ngjyrimet”!

Sot ne komunikuam me Kryeredaktorin e gazetės “TIRANA OBSERVER”, z. ALTIN SINANI, i cili na dha shpjegimet e nevojshme, qė nuk kemi ndėrmend t’i shfaqim kėtu dhe kėrkoi tė falur pėr shkrimin amatoresk tė ditės sė sotme nė gazetėn “Tirana Observer” dhe qė ka shėrbyer si “trampoline” pėr tė shfryrė dufin meskin tė njė tė pėrkėdhelure, e cila sajon me trurin e saj tė paqenurėn dhe thurr “pėrralla gjysheje”! …

Po mbeti letėrsia shqiptare tė analizohet nga Rajmonda Moisiu , njė krijuese e lehtė, do tė ēuditeshin dhe shėnjat ortografike!,?;:. … dhe jo mė titanėt, korifejtė dhe mendjeplotėt!… Do tė gėzoheshin vetėm: kalliboshėt, kokėboshėt, boshėsia dhe monomendimi…

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Pegasi, mund tė mposhtet nga“JARGAVADA”e Raimonda Moisiut ?! Empty
MesazhTitulli: Re: Pegasi, mund tė mposhtet nga“JARGAVADA”e Raimonda Moisiut ?!   Pegasi, mund tė mposhtet nga“JARGAVADA”e Raimonda Moisiut ?! EmptySat Sep 15, 2012 10:03 pm

“Sakatėria nuk ėshtė sakatėri, kur diēka nė trup tė mungon, Sakatėria ėshtė sakatėri, kur Truri ka lėvizur nga vendi i tij”, shprehje kjo parabolike imja, e cila pėrkufizon sėrish kėtė lajthitje…tė radhės tė shkruarėses sė paformuar, e cila is hembellen ndėrtueses fantazuese te Kėshtjellėl me …bazament prej rėre … Njė “kalimtare” aludon me titujt dhe gradat shkencore!… Si ia paskeni rritur mendjen keshtu kėsaj “trimėreshe”?!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Pegasi, mund tė mposhtet nga“JARGAVADA”e Raimonda Moisiut ?! Empty
MesazhTitulli: Re: Pegasi, mund tė mposhtet nga“JARGAVADA”e Raimonda Moisiut ?!   Pegasi, mund tė mposhtet nga“JARGAVADA”e Raimonda Moisiut ?! EmptySat Sep 15, 2012 10:03 pm

Mund tė vijoj mė tej me krijimin tim tė famshėm ilustrues :
“ Rivrasja e Profetit,
kacavirrja e Majmunit,
Ringjallja e Profetit,
Ditėn e lexoj pėr sėmbari”…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Pegasi, mund tė mposhtet nga“JARGAVADA”e Raimonda Moisiut ?! Empty
MesazhTitulli: Re: Pegasi, mund tė mposhtet nga“JARGAVADA”e Raimonda Moisiut ?!   Pegasi, mund tė mposhtet nga“JARGAVADA”e Raimonda Moisiut ?! EmptySat Sep 15, 2012 10:03 pm

Nė momentin, kur fillestarėt opinionistė , apo fillestarėt, qė sapo hedhin hapat pėr tė produktuar mendimin, fillestarėt letrarė, tė ashquajturit krijuesė, tė cilėt nuk mund tė barazohen as me pegaistin mė tė fundit tė LNPSHA “PEGASI” ALBANIA, si nė rastin e shkruarėses sonė, e cila ka marrė pėrsipėr, mbi supet e saj, pėr tė shkruar pėrsėprapthi “analizėn”, e cila me mbajtjen e “lapsit” do tė habiste dhe shpikėsin e tij FABERIN!...
Tė shkruash mendim kritik apo tė japėsh mendime pėr letėrsinė e mirėfilltė, pa patur kriterin profesional, apo pa u specializuar, ėshtė njė marramendje apo marrarendje; i ngjan, sikundėr shprehem unė simbolikisht, nė librin tim “EOL, TĖ FALEM “
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Pegasi, mund tė mposhtet nga“JARGAVADA”e Raimonda Moisiut ?! Empty
MesazhTitulli: Re: Pegasi, mund tė mposhtet nga“JARGAVADA”e Raimonda Moisiut ?!   Pegasi, mund tė mposhtet nga“JARGAVADA”e Raimonda Moisiut ?! EmptySat Sep 15, 2012 10:03 pm

2.
Pelivani qėndron kokėprerė.
P (I pėlqen kokėprerja e tij)
Ė Mė shumė vėmendje tėrheq,
L se sa me kokė nė vend!
Q Simbolika shndėrrohet nė tellall!
E
S
Ė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Pegasi, mund tė mposhtet nga“JARGAVADA”e Raimonda Moisiut ?! Empty
MesazhTitulli: Re: Pegasi, mund tė mposhtet nga“JARGAVADA”e Raimonda Moisiut ?!   Pegasi, mund tė mposhtet nga“JARGAVADA”e Raimonda Moisiut ?! EmptySat Sep 15, 2012 10:04 pm


Njė pelivanllėk i tillė nė emėrore, si nė kėtė rast ...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Pegasi, mund tė mposhtet nga“JARGAVADA”e Raimonda Moisiut ?! Empty
MesazhTitulli: Re: Pegasi, mund tė mposhtet nga“JARGAVADA”e Raimonda Moisiut ?!   Pegasi, mund tė mposhtet nga“JARGAVADA”e Raimonda Moisiut ?! EmptySat Sep 15, 2012 10:04 pm

3.

Rrathėt mistikė vėrtiten
L si rrathė eliptikė,
A Misteri i trukeve shket
J nė pėrdredhjen e lajthitur
TH me kokė dhije:
I Daullja ka kohė qė bie!
T
J
E
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Pegasi, mund tė mposhtet nga“JARGAVADA”e Raimonda Moisiut ?! Empty
MesazhTitulli: Re: Pegasi, mund tė mposhtet nga“JARGAVADA”e Raimonda Moisiut ?!   Pegasi, mund tė mposhtet nga“JARGAVADA”e Raimonda Moisiut ?! EmptySat Sep 15, 2012 10:05 pm

“Teto “ Monda tregoi “pėrrallėn “ dhe i gėzohet si fėmi asaj ...
4. Pėrralla habitet me vetveten:
S Refleks i artė,
T Flakė e zjarrtė.
I
L Pėrralla ndez veten si qiri:
Stili ėshtė njeriu me komb!

Pegasi , a mund tė mposhtet nga kjo “JARGAVADĖ” ?!
Dikur, qė kujtohet dhe sot, “Koroboēkės “ sė Gogolit i vareshin qurrat si lėng kastraveci!...

Eh, moj Tesi i Tomas Hardy ... Ku e gjeti R.M tė fantazojė pėr gjenitė? (Si shkruan Monda kemi njė krijuese tė vogėl ne Pegas dhe me kujtoi atė... )
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Pegasi, mund tė mposhtet nga“JARGAVADA”e Raimonda Moisiut ?! Empty
MesazhTitulli: Re: Pegasi, mund tė mposhtet nga“JARGAVADA”e Raimonda Moisiut ?!   Pegasi, mund tė mposhtet nga“JARGAVADA”e Raimonda Moisiut ?! EmptySat Sep 15, 2012 10:06 pm

9. I faleminderit atij qė sajoi Jambet,
gjallėrinė e tyre e pėlqej…
L Nė kronikėn skandal
A hedh valle karrikatura,…
G “Alpet” mė lagen nga tė qeshurat
I e njėpasnjėshme…
E

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Pegasi, mund tė mposhtet nga“JARGAVADA”e Raimonda Moisiut ?! Empty
MesazhTitulli: Re: Pegasi, mund tė mposhtet nga“JARGAVADA”e Raimonda Moisiut ?!   Pegasi, mund tė mposhtet nga“JARGAVADA”e Raimonda Moisiut ?! EmptySat Sep 15, 2012 10:07 pm

Pėr dashamirėsit e fillestares sė mendimit kritik , qė kėrkon tė japė mend , kur nuk e gėzon kėtė tė drejtė :

13. Hipokrizia lėshoi
zagarin e dytė
H dhe vjedh faqas duartrokitjet e babushėve,
I Tė pranishmit rrėmbehen dhe ndizen,
P Zagari lėshohet tė kapė
. gjahun luleshqerrė…,
.
. Hipokrizia ndez, fėrkon
unazėn e florinjtė,
dhuruar nė martesėn jeramadė
nga prindėrit e bashkėshortit QEN race
Afrike…
Nga kulla “Ejfel”
“Parisi” trembet!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Pegasi, mund tė mposhtet nga“JARGAVADA”e Raimonda Moisiut ?! Empty
MesazhTitulli: Re: Pegasi, mund tė mposhtet nga“JARGAVADA”e Raimonda Moisiut ?!   Pegasi, mund tė mposhtet nga“JARGAVADA”e Raimonda Moisiut ?! EmptySat Sep 15, 2012 10:07 pm

Problemi me vetveten ėshtė i vėshtirė: Pegasi ka flamur me ngjyrim qielli tė kaltėr shqiptar... !

Epilog...
Ekuilibri ēekuilibrohet,
I merren tėrėsisht mendt,
Paraliza shtrin krahė kockorė.

TIRANE, 15.09.2012
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
Pegasi, mund tė mposhtet nga“JARGAVADA”e Raimonda Moisiut ?! Empty
MesazhTitulli: Re: Pegasi, mund tė mposhtet nga“JARGAVADA”e Raimonda Moisiut ?!   Pegasi, mund tė mposhtet nga“JARGAVADA”e Raimonda Moisiut ?! Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Pegasi, mund tė mposhtet nga“JARGAVADA”e Raimonda Moisiut ?!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: