Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

  Penetrimet e fillestarizmit kritik te Raimonda Moisiut

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 Penetrimet e fillestarizmit kritik te Raimonda Moisiut  Empty
MesazhTitulli: Penetrimet e fillestarizmit kritik te Raimonda Moisiut     Penetrimet e fillestarizmit kritik te Raimonda Moisiut  EmptyFri Jun 07, 2013 5:15 am

Penetrimet e fillestarizmit kritik nė gazetat shqiptare , janė bėrė tė modės…
Pegasi , mund tė mposhtet nga kjo “JARGAVADĖ” ?!

Nga Kristaq F. Shabani

Duke shfrytėzuar njohjen, nuk kontrollohen shkrime tė tilla diletante dhe, si rrjedhojė, u lihet hapėsirė botimi, si nė kėtė rast …, ku “pre” ka rėnė gazeta “TIRANA OBSERVER”, paēka se ne e dhamė njė sinjal ndėshkimi tė “kartės sė kuqe jashtėloje”…
Semaforėt mėndjelehtė, nuk respektojnė “ngjyrimet”!

Sot ne komunikuam me Kryeredaktorin e gazetės “TIRANA OBSERVER”, z. ALTIN SINANI, i cili na dha shpjegimet e nevojshme, qė nuk kemi ndėrmend t’i shfaqim kėtu dhe kėrkoi tė falur pėr shkrimin amatoresk tė ditės sė sotme nė gazetėn “Tirana Observer” dhe qė ka shėrbyer si “trampoline” pėr tė shfryrė dufin meskin tė njė tė pėrkėdhelure, e cila sajon me trurin e saj tė paqenurėn dhe thurr “pėrralla gjysheje”! …

Po mbeti letėrsia shqiptare tė analizohet nga Raimonda Moisiu, njė krijuese e lehtė, do tė ēuditeshin dhe shėnjat ortografike!,?;:. … dhe jo mė titanėt, korifejtė dhe mendjeplotėt!… Do tė gėzoheshin vetėm: kalliboshėt, kokėboshėt, boshėsia dhe monomendimi…

“Sakatėria nuk ėshtė sakatėri, kur diēka nė trup tė mungon, Sakatėria ėshtė sakatėri, kur Truri ka lėvizur nga vendi i tij”, shprehje kjo parabolike imja, e cila pėrkufizon sėrish kėtė lajthitje…tė radhės tė shkruarėses sė paformuar, e cila is hembellen ndėrtueses fantazuese te Kėshtjellėl me …bazament prej rėre … Njė “kalimtare” aludon me titujt dhe gradat shkencore!… Si ia paskeni rritur mendjen keshtu kėsaj “trimėreshe”?!

Mund tė vijoj mė tej me krijimin tim tė famshėm ilustrues :
“ Rivrasja e Profetit,
kacavirrja e Majmunit,
Ringjallja e Profetit,
Ditėn e lexoj pėr sėmbari”… Nė momentin, kur fillestarėt opinionistė , apo fillestarėt, qė sapo hedhin hapat pėr tė produktuar mendimin, fillestarėt letrarė, tė ashquajturit krijuesė, tė cilėt nuk mund tė barazohen as me pegaistin mė tė fundit tė LNPSHA “PEGASI” ALBANIA, si nė rastin e shkruarėses sonė, e cila ka marrė pėrsipėr, mbi supet e saj, pėr tė shkruar pėrsėprapthi “analizėn”, e cila me mbajtjen e “lapsit” do tė habiste dhe shpikėsin e tij FABERIN!…
Tė shkruash mendim kritik apo tė japėsh mendime pėr letėrsinė e mirėfilltė, pa patur kriterin profesional, apo pa u specializuar, ėshtė njė marramendje apo marrarendje; i ngjan, sikundėr shprehem unė simbolikisht, nė librin tim “EOL, TĖ FALEM “

2.
Pelivani qėndron kokėprerė.
P (I pėlqen kokėprerja e tij)
Ė Mė shumė vėmendje tėrheq,
L se sa me kokė nė vend!
Q Simbolika shndėrrohet nė tellall!
E
S
Ė

Njė pelivanllėk i tillė nė emėrore, si nė kėtė rast …

3.

Rrathėt mistikė vėrtiten
L si rrathė eliptikė,
A Misteri i trukeve shket
J nė pėrdredhjen e lajthitur
TH me kokė dhije:
I Daullja ka kohė qė bie!
T
J
E

“Teto “ Monda tregoi “pėrrallėn “ dhe i gėzohet si fėmi asaj …
4. Pėrralla habitet me vetveten:
S Refleks i artė,
T Flakė e zjarrtė.
I
L Pėrralla ndez veten si qiri:
Stili ėshtė njeriu me komb!

Pegasi , a mund tė mposhtet nga kjo “JARGAVADĖ” ?!
Dikur, qė kujtohet dhe sot, “Koroboēkės “ sė Gogolit i vareshin qurrat si lėng kastraveci!…

Eh, moj Tesi i Tomas Hardy … Kue gjeti R.M tė fantazojė pėr gjenitė? (Si shkruan Monda kemi njė krijuese tė vogėl ne Pegas dhe me kujtoi atė… )

9. I faleminderit atij qė sajoi Jambet,
gjallėrinė e tyre e pėlqej…
L Nė kronikėn skandal
A hedh valle karrikatura,…
G “Alpet” mė lagen nga tė qeshurat
I e njėpasnjėshme…
E

Pėr dashamirėsit e fillestares sė mendimit kritik , qė kėrkon tė japė mend , kur nuk e gėzon kėtė tė drejtė :

13. Hipokrizia lėshoi
zagarin e dytė
H dhe vjedh faqas duartrokitjet e babushėve,
I Tė pranishmit rrėmbehen dhe ndizen,
P Zagari lėshohet tė kapė
. gjahun luleshqerrė…,
.
. Hipokrizia ndez, fėrkon
unazėn e florinjtė,
dhuruar nė martesėn jeramadė
nga prindėrit e bashkėshortit QEN race
Afrike…
Nga kulla “Ejfel”
“Parisi” trembet!

Problemi me vetveten ėshtė i vėshtirė: Pegasi ka flamur me ngjyrim qielli tė kaltėr shqiptar… !

Epilog…
Ekuilibri ēekuilibrohet,
I merren tėrėsisht mendt,
Paraliza shtrin krahė kockorė.

TIRANE, 15.09.2012
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
Penetrimet e fillestarizmit kritik te Raimonda Moisiut
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: