Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 DEMUSH ZEFI: "Pegasi" Albania, identitet i kombit shqiptar

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

DEMUSH ZEFI: "Pegasi" Albania, identitet i kombit shqiptar Empty
MesazhTitulli: DEMUSH ZEFI: "Pegasi" Albania, identitet i kombit shqiptar   DEMUSH ZEFI: "Pegasi" Albania, identitet i kombit shqiptar EmptySun Apr 28, 2013 4:23 am

PRESIDENCA E LNPSHA "PEGASI "ALBANIA" falenderon gazetarin e mirenjohur shqiptar(kosovar) DEMUSH ZEFI, gazetar profesionist , i cili evidenton me kthjelltesi , dashamiresi veprimtarine pegasiane duke e quajtur ate si nje vepromtari te rilindjes...
Nivele te tilla i nevojiten sot medias se shkruar , por fatkeqesisht te tillet jane te paket ...
*
Shkruan : DEMUSH ZEFI, PRISHTINĖ, KOSOVĖ

"Pegasi" Albania identitet i kombit shqiptar

Dritė e pashuar e librit Shqip

"Pegasi" Albania tė arrijė zenitin e artė tė suksesit, ndėrsa kultura shqiptare, pėrmes kėtij organizimi kulturor, tė mbetet njė dritė e pashuar e librit shqip. “Pegasi" Albania, po bėn hapa gjgante drejt njė tė ardhme tė re tė Kombit. Nė kėtė kohė, organizimi i kėtij evenimenti kulturor, i ngjan lėvizjes sė Rilindasve, kohė, kur u bėnė kthesat tė paparashikueshme nė radhėt e kombit. "Pegasi" Albania tashmė po nxjerr frytet e vėrteta tė kohės; po nxjerr plejadėn e atyre intelektualėve, tė cilėt ecin drejt dhe pa gabime nė staznė e aktivitetit letrar e kulturor.


Prishtinė, 27 prill 2013
Urtėsia e njė populli ėshtė e lidhur ngushtė me organizimet kulturore, me kreativitetin, sinqeritetin dhe begatinė e tyre tė organizimit. Vendet qė nė mungesė sinqeriteti tė organizimeve tė kėtilla, nuk reflektojnė kulturė tė gjėrė nė mesin e kombeve tė tjera. Vendi, i cili nuk proceson dhe shpreh vullnet qė kultura tė ndritet nėn besimin e intelektualeve, mbetet njė hap prapa tė arriturave e sidomos varfėrisė e sė ardhmes, trashėgimisė sė kėsaj fushe.
Nėpėr shekuj intelektualet shqiptarė, kanė lėnė gjurmė tė thella nė aktivitete tė kulturės, madje edhe mė shumė se sa qė kishin mundėsi reale pėr zhvillimin e hovshėm tw saj. Intelektualėt shqiptarė duhet tė mburren, sidomos nė kohėn, kur Rilindja Kombėtare ringjalli gjithė dashurinė, duke kėmbėngulur pėr njė atdhedashuri tė artė, ku, pėrmes kėsaj fushe kulturore, tė rikthejnė besimin e identitetit kombėtar tė humbur nėpėr shekuj, Njė robėri e gjatė e sundimit mbi shqipėtarėt nga Perandoria Osmane Turke kishte lėnė pajosa tė gjata tė paparashikueshme, duke humbur ēdo gjė qė kishte lulėzuar dhe drituar para kėsaj kohe.
Atė Gjergj Fishta mė shokė: Nolin, Konicėn etj, ishte njė begati qė filloi tė ndritė dhe ndėrtojė njė kulturė nė trojet shqipėtare. “Lahuta e Malėsisė”, si kryevepėr e kombit, sė bashku mė Atė Gjergj Fishtėn, pėrkujtoi zyrat e tė gjithė vendeve tė fuqishme botėrore, duke i sinjalizuar se, pėrmes vargut dhe alfabetit shqip, Shqipėria ka qenė ėshtė dhe do tė jehojė nėpėr shekuj.
"Pegasi" Albania, po bėn hapa gjigante drejt njė tė ardhme tė re tė Kombit. Nė kėtė kohė organizimi i kėtij evenimenti kulturor i ngjan levizjes sė Rilindasėve, kohė, kur u bėnė kthesat e paparashikueshme nė radhėt e Kombit. "Pegasi" Albania tashmė po nxjerr frytet e vėrteta tė kohės; po nxjerr plejadėn e atyre intelektualėve, tė cilėt ecin drejt dhe pa gabime nė staznė e aktivitetit kulturor. Shkrimtarė nė kuptimin e gjerė, poet, eseist, romancier, poemėtarė, noveltarė, pėrshkrues historik etj, pėrbėjnė njė esencė kulture qė tashmė kombi e ka pėrfituar nė zemėr. Plejada e gjėrė kudo nė trojet shqiptare "Pegasi" Albania po e pėrjeton si ngjarje qė ka qėllimin identitetin, suksesin dhe vendosshmėrinė pėr tė vepruar nė kėtė kohė, kur kultura shqiptare ka nevojė pėr njė identitet edhe mė tė avancuar. "Pegasi" Albania qėndron nė kėtė piedestal tė lartė kulture dhe ne duhet jo vetėm se ta pėrkrahim me mundėsitė reale ekzistuese , por edhe tė angazhohemi maksimalisht qė kėtė aktivitet tė pamohuar kulturor ta mbajmė gallė, duke qendruar afėr me angazhime individuale e pastaj edhe nė bashkėsi.
Konsideroj se "Pegasi" Albania nė aktivitetin e vet ėshtė ofruar mjaft shumė me ata, qė dėshirojnė tė jenė tė thirrur nė aktivitete kulturore. Megjithatė, ende ka mundėsi qė pėrmbajtja dhe zhvillimi tė konstituohen sė bashku dhe njė ditė qytetet shqiptare tė pėrfshihen nė kėtė eveniment dhe, secili brenda njė viti, kombit t’i ofrojė njė trashėgimi pėr shekuj tė ardhshėm. Udhėheqėsi i "Pegasi" Albania poeti, shkrimtari dhe studiuesi Kristaq F. Shabani, tashmė, ėshtė identifikuar nė kėtė fushė me njė superorganizim qė Kombit po i lenė hapėsirė tė gjėrė tė rikthejmė atė, tė cilėn dikur e kishim dhe ishte begati e kulturės dhe traditės. Ky organizator, nė sajė tė "Pegasi" Albania ka varguar nė radhėn e intelektualėve shqiptarė tė kulturės tė rinj dhe tė reja qė, me paraqitjet e tyre po tregohen se e ardhmja shpreh edhe njė identitet tė ri rilindje, qė kishte nevojė jashtzakonisht tė madhe, duke ditur se nė shekullin e kaluar, gjithēka ishte e bardhė nė kulturėn shqiptare u bė e zezė apo u shkrua zi, duke u ndryshuar apo edhe u shkri nė humbje. Ata intelektualė qė po qėndrojnė dhe angazhohen pranė "Pegasi" Albania meritojnė shpėrblim nga shpirti, duke ditur se ata po bėjnė kthesa qė tė trazojnė rrugėn e re, e cila shpie drejt sukseseve. Pėrmes kėtij organizimi, deri tashmė, janė evidentuar emra qė premtojnė pėr librin dhe traditėn e shkrimeve. Jashtėzakonisht mund tė thuhet se ėshtė meritė e madhe qė "Pegasi" Albania tė vazhdoj ėdhe tė mbetėt vepėr monumentale pėr Kombin dhe tė ardhmen e tij. Degėt e "Pegasi" Albania tash janė edhe nė tė gjitha trojet shqiptare si dhe ky organizėm ka anėtarė nė 51 shtete tė Botės . Kėto degė po frymojnė me njė angazhim maksimal qė tė mundėsojnė veprimtarinė e intelektualėve kulturorė qė tė pasurojnė gjuhėn tonė, librin dhe gjitha lidhėsit e mundėsitė e tij, zhanret e tij.
Ka nevojė qė njė fond tė dedikohet pėr kėtė vepėr kulturore nga shtetet me qėllim qė nė vitrina tė librit tė kemi njė begati tituj, qė do tė ishte njė shikim i mirė i vendeve qė tash kėtė traditė e kanė tė pėrfeksionuar.
Urojmė qė "Pegasi" Albania tė arrijė zenitin e artė tė suksesit, ndėrsa kultura shqiptare, pėrmes kėtij organizimi kulturor tė mbetet njė dritė e pashuar e librit shqip.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
DEMUSH ZEFI: "Pegasi" Albania, identitet i kombit shqiptar
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: