Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 NJERIU QE NUK NJEH LIGJIN,KA VETEM NJE EMER:EDVIN RAMA

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5  Next
AutoriMesazh
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: NJERIU QE NUK NJEH LIGJIN,KA VETEM NJE EMER:EDVIN RAMA   Tue May 10, 2011 10:12 am

Eshte e vertete qe ky njeri nuk njeh as ligj dhe as shtet se i perket vetem dhe vetem ANTISHTETIT.Theu heshtjen zgjedhore ,posa mbaroi votimin .me nje leter perpara te pregatitur qe me pare filloi dhe beri fushate per perkrahesit e vet.
KQZ, PD e LSI: Rama theu heshtjen zgjedhore
Tipike e Dielė, Maj 8th, 2011
TIRANĖ- Pėrfaqėsuesi i PD-sė nė Komisionin Qendror tė Zgjedhjeve, Njazi Kosovrasti dhe ai i LSI, Ylli Manjani kane akuzuar kreun e PS-sė, Edi Rama, nė garė pėr bashkinė e kryeqytetit pėr shkelje tė kodit dhe thyerje tė heshtjes zgjedhore.

Duke iu referuar deklaratės sė Ramės pas votimit tė tij, Kosovrasti e ka quajtur tė padrejtė tė fjalės propoganduese.

“Nuk ka ndodhur asnjė herė, asnjė drejtues i partive qė tė shfrytėzojnė kėtė moment pėr tė bėrė fushatė dhe propogandė. Shenjat e dėshpėrtimit tė kandidatit tė Bashkisė sė Tiranės janė tė qartė”- tha Kosovrasti.

Sipas tij, kreu i PS vodhi pak kohė, me njė letėr qė nxorri, deshte tė bėnte kujdes qė komenti mė pas do tė quhej apo jo propagandė elektorale dhe atė letėr e lexonte vjedhurazi.

“Qytetarėt e kanė ndarė mendjen se kujt do t’ia japiun votėn. Nė kėtė kuadėr tė gjithėve u ka mjaftuar koha pėr 30 ditėsh. Bordi i Monitorit tė Mediave duhet ta shikojė kėtė qė ndodhi dhe nė materialin pėrfundimtar kjo duhet tė jetė njė pikė e rėndėsishme tė tij”- tha ai.

Nuk ka ndodhur asnjė herė, asnjė drejtues i partive qė tė shfrytėzojnė kėtė moment pėr tė bėrė fushatė dhe propogandė. Shenjat e dėshpėrtimit tė kandidatit tė Bashkisė sė Tiranės janė tė qartė. Mė vjen keq qė qytetaėrt tashmė e kanė ndarė mendjen se kujt do i japin votėn.”- tha Kosovrasti.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: NJERIU QE NUK NJEH LIGJIN,KA VETEM NJE EMER:EDVIN RAMA   Tue May 10, 2011 10:26 am

Ky antishqiptar,pa u numeruar as gjysma e kutive e vetshpall vehten fitues.
JA REZULTATET NGA KQZ-DT .10.05.2011:


Aleanca pėr qytetarin shpallet fituese nė mbi 12 bashki, PS fiton nė Himarė

Vota e 8 majit


Koalicioni “Aleanca pėr Qytetarin”, qė udhėhiqet nga Partia Demokratike, ka arritur tė fitojė 12 bashki, nga 22 bashki ku ka pėrfunduar procesi i numėrimit tė votave. Kandidati i maxhrancės pėr Bashkinė e Lezhės, Viktor Tushaj ėshtė rikonfirmuar nė krye tė Bashkisė edhe pse kandidati i Partisė Socialiste Gjok Jaku dorėzoi mandatin e deputetit pėr kėtė garė. Tushaj nė pėrfundim tė numėrimit tė votave rezultoi me afėrsisht 5 mijė vota, duke siguruar njė mandat tjetėr pėr drejtimin e bashkisė sė qytetit tė Lezhės. Nė bashkinė e Gjirokastrės ėshtė rikonfirmuar kandidati i Partisė Socialiste, Flamur Bime. Sa i pėrket numėrimit tė 27 kutive tė votimit, Bime rezulton me mbi 6 600 vota, ndėrsa kandidati i PD-sė Genc Sinomeri arriti tė marrė rreth 5 100 vota. Hasan Halilaj ka arritur tė shpallet fitues nė Bashkinė e Kukėsit, duke mposhtur kandidatin e koalicionit “Aleanca pėr tė Ardhmen” Alfred Cengu. Diferenca mes kandidatėve ishte shumė e thellė, ku Halilaj mori 6 144 vota, ndėrsa Cengu vetėm 3 441. Sa i takon Bashkisė sė Himarės, pas numėrimit tė 15 kutive tė votimit ka rezultuar fitues kandidati i koalicionit “Aleanca pėr tė Armen” Jorgo Goro me 1 574 vota. Goro arriti tė mposhtė Vasil Bollanon, i cili mori 1 472 vota. Pėr bashkinė e Himarės nė procesin e 8 majit garuan 4 kandidatė. Partia Socialiste ka arritur tė fitojė edhe nė Bashkinė e Sarandės. Kandidati i koalicionit “Aleanca pėr tė Ardhmen” Stefan Ēipa nė pėrfundim tė numėrimit tė 29 kutive tė votimit rezultoi se ka marrė 7 236 vota, ndėrsa kandidati i koalicionit “Aleanca pėr Qytetarin” Edmond Gjoka mori vetėm 4 981 vota.

Bashkia Lezhė 24/24

Gjok Jaku, "Aleanca pėr tė Ardhmen": 4631 vota

Viktor Tushaj, "Aleanca pėr Qytetarin": 4933 votaBashkia Peqin 8/8

Naim Teqja, "Aleanca pėr tė Ardhmen": 908 vota

Ilir Rrushi, "Aleanca pėr Qytetarin": 2670 votaBashkia Ballsh 8/8

Ilir Ēela, "Aleanca pėr tė Ardhmen": 2317 vota

Dallėndyshe Allkaj, "Aleanca pėr Qytetarin": 2136 votaBashkia Gjirokastėr 27/27

Flamur Bime, "Aleanca pėr tė Ardhmen": 6646 vota

Genc Sinoimeri, "Aleanca pėr Qytetarin": 5177 votaBashkia Memaliaj 6/6

Lulėzim Meēi, "Aleanca pėr tė Ardhmen": 1199 vota

Hatixhe Qėndrai, "Aleanca pėr Qytetarin": 974 votaBashkia Tepelenė 7/7

Tėrmet Peēi, "Aleanca pėr tė Ardhmen": 1736 vota

Sevo Miēi, "Aleanca pėr Qytetarin": 735 votaBashkia Pėrmet

Gilberto Jaēe, "Aleanca pėr tė Ardhmen": 2158 vota

Kujtim Hoxha, "Aleanca pėr Qytetarin": 1811 votaBashkia Ura-Vajgurore 10/10

Syrja Ormėnaj, "Aleanca pėr tė Ardhmen": 2369 vota

Thoma Rumniēi, "Aleanca pėr Qytetarin": 2099 vota

Bashkia Bilisht 9/9

Haki Ajēe, "Aleanca pėr tė Ardhmen": 1971 vota

Valter Miza, "Aleanca pėr Qytetarin": 2638 vota

Bashkia Kukės 18/18

Alfred Cengu, "Aleanca pėr tė Ardhmen": 3441 vota

Hasan Halilaj, "Aleanca pėr Qytetarin": 6144 votaBashkia Krumė 8/8

Liman Morina, "Aleanca pėr tė Ardhmen": 1992 vota

Bardhyl Peka, "Aleanca pėr Qytetarin": 1484 vota

Bashkia Bajram Curri 9/9

Avni Dega, "Aleanca pėr tė Ardhmen": 1222 vota

Agron Demushi, "Aleanca pėr Qytetarin": 2110 votaBashkia Peshkopi 11/11

Ilir Vraniēi, "Aleanca pėr tė Ardhmen": 3013 vota

Ilir Krosi, "Aleanca pėr Qytetarin": 4422 vota

Bashkia Rubik 13/13

Gjok Vuka, "Aleanca pėr tė Ardhmen": 1643 vota

Mark Ruēi, "Aleanca pėr Qytetarin": 1286 vota

Bashkia Fushė-Arrėz 6/6

Nikolin Bardhoku, "Aleanca pėr tė Ardhmen": 854 vota

Alfred Qafa, "Aleanca pėr Qytetarin": 1183 votaBashkia Pukė

Emver Sulejmani, "Aleanca pėr tė Ardhmen": 903 vota

Beqir Arifaj, "Aleanca pėr Qytetarin": 952 vota

Bashkia Ersekė 5/5

Ali Laho, "Aleanca pėr tė Ardhmen": 1548 vota

Zhaneta Prifti, "Aleanca pėr Qytetarin": 1232 votaBashkia Leskovik 2/2

Sergei Peshtani, "Aleanca pėr tė Ardhmen": 503 vota

Fatmir Guda, "Aleanca pėr Qytetarin": 838 votaBashkia Himarė 15/15

Jorgo Goro, "Aleanca pėr tė Ardhmen": 1574 vota

Savo Prifti, "Aleanca pėr Qytetarin": 560 vota

Vasillaq Bollano, PBDNJ: 1472 votaBashkia Sarandė 29/29

Stefan Ēipa, "Aleanca pėr tė Ardhmen": 7236 vota

Edmond Gjoka, "Aleanca pėr Qytetarin": 4981 votaBashkia Burrel 16/16

Adelina Farriēi, "Aleanca pėr tė Ardhmen": 3658 vota

Skėnder Lleshi, "Aleanca pėr Qytetarin": 3119 votaBashkia Bulqizė 10/10

Myfit Duriēi, "Aleanca pėr tė Ardhmen": 2440 vota

Roland Keta, "Aleanca pėr Qytetarin": 2588 vota

Bashkia Delvinė

Dashamir Hado, "Aleanca pėr tė Ardhmen": 2114 vota

Dhurim Alinani, “Aleanca pėr Qytetarin”: 2214 vota

Bashkia Peqin

Naim Teqja, "Aleanca pėr tė Ardhmen": 904 vota

Ilir Rrushi, "Aleanca pėr qytetarin": 2607 vota

E Marte, 10 Maj 2011Mbrapsht nė krye Shko poshtė
BashKom
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 767
Age : 48
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

MesazhTitulli: Re: NJERIU QE NUK NJEH LIGJIN,KA VETEM NJE EMER:EDVIN RAMA   Tue May 10, 2011 10:39 am

Arbėrija kur njeriu luan nga mendja nuk don shum qė tė tregohet se ėshtė i luajtur , si dhe ėshtė msuar vetėm tė sjell telashe dhe ashtu edirigjojn bosat e vet dihet mė se kush jan armiqėt e Kombit ,prandaj nuk i mbetet tjeter vetėm tė sjell tollovi nė Popull.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: NJERIU QE NUK NJEH LIGJIN,KA VETEM NJE EMER:EDVIN RAMA   Tue May 10, 2011 10:40 am

PSE TE FITOJE EDI apo qe ta hajme edhe nja kater vjet te tjera kete mizerje e pisllik qe po na mbyt, mos u beni naive o njerez se ska dyshim qe ketu ka nevoje per dike qe te marre ne dore frenat e situates. a e kuptoni se sa duhet jashte shtetit per te ndertuar rruget e nje qyteti si roma, siena apo londra??????? pak muaj, kurse ne tirane ka 4 vjet qe po bejne lloqe kavaje per te rregulluar pak kilometra. sivjet shqiperia duhet te ishte nje prej vendeve me te mira per te kaluar pushimet. a e imagjinoni dot se cfare mund te shohin turistet kur zbresin ne Rinas dhe kalojne mes per mes kryeqytetit. ata shikojne nje kantier te madh ku nuk punohet. mor njerez ata kane vene nje numer shume te vogel punetoresh nderkoher qe atje duhet te punohet nate e dite dhe te kete sa me shume punetore. ore po vjen vera a e dini se cfare trafiku do behet ketu nga emigrantet. po tymin dhe pluhurin a e merr edi parasysh. kjo vere do te jete nje ferr i vertete dhe e gjitha per faj te edit dhe stafit te tij te paafte. eshte mekat per kete vend qe e ka lene veten NE DORE TE KETYRE HAJDUTAVE TE PAAFTE. ndryshimi i Tiranes dhe e ardhmja e tiransve eshte vetem nje njeri me parime dhe shkollim perendimor, me zemer familjari, i paster dhe i kujdesshem, serioz dhe i afte. njeri me qellime ne jete, i organizuar dhe qe e di qe vetem me pune mund te arrihen ndryshimet e te ardhmes se sigurt e te paster....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: NJERIU QE NUK NJEH LIGJIN,KA VETEM NJE EMER:EDVIN RAMA   Tue May 10, 2011 10:42 am

BashKom,por nuk ka per t'ja arritur te beje tollovira ky edepsez ,ne kurriz te ketij populli,jo.Bashes i uroj nje FITORE te thelle cheers
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
BashKom
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 767
Age : 48
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

MesazhTitulli: Re: NJERIU QE NUK NJEH LIGJIN,KA VETEM NJE EMER:EDVIN RAMA   Tue May 10, 2011 10:49 am

"Gani Bobi" nxjerrr fitues Lulzim Bashėn me 58.4%
08.05.2011, ora 21:51Njė tjetėr sondazh nxjerr fitues pėr Tiranėn kandidatin Lulzim Basha. Instituti “Gani Bobi” nė rezultatet e bėra publike vetėm pak minuta mė parė pėr Tiranėn shpall fitues kandidatin e “Aleancės pėr qytetarin” Lulzim Basha me 58.4% tė tė pyeturve dhe kandidatin e “Aleancės pėr qytetarin me 39.8% tė tė pyeturve.

Nė kėtė sondazh janė pyetur mė shumė se 5000 persona nga tė cilėt 4025 kanė marrė pjesė nė sondazh ndėrsa 1707 kanė refuzuar tė pėrgjigjen.

Mbi subjektet politike kryeson Partia Demokratike me 52%, PS me 40% dhe LSI me 1%. /

Kto resultate se besoj se do ndrishojn shumė me pėrqindje .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: NJERIU QE NUK NJEH LIGJIN,KA VETEM NJE EMER:EDVIN RAMA   Tue May 10, 2011 10:54 am

hallall,hallall,edhe une keshtu besoj cheers
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: NJERIU QE NUK NJEH LIGJIN,KA VETEM NJE EMER:EDVIN RAMA   Tue May 10, 2011 11:06 am

EDI- fitoj ne kuriz dhe per arsye te veprave idioteske e banale te kundershtarve te vet pra te SALES, se kurren e kurres nuk dot fitonte po te ishte normal dhe po qe se SALA te ndiste nji poltik kombetare, ndoqi deshtimin dhe servilitetin, dhe qe tash ne gervallet bulevardit, si i marr......!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: NJERIU QE NUK NJEH LIGJIN,KA VETEM NJE EMER:EDVIN RAMA   Tue May 10, 2011 11:09 am

edhe ti njesoj si Edvini me slloganin Edvinist"
fajin e ka Saliu Wink ,hahahaha behu me objektiv,te luteeeem.....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: NJERIU QE NUK NJEH LIGJIN,KA VETEM NJE EMER:EDVIN RAMA   Tue May 10, 2011 11:19 am

Nukdi te behem ma objektiv se kur e ke kundershtarin,banal dhe idiot e ke fitoren te sigurt, populli i vrejti ko banalitete, qka i kam cek ter kohen, ashtu dhe ne at menyr nuk udhheqet populli se nji dit dot ta verej sovrani ket, dhe dot te plandos per jet e mot, si ksaj radhe po duket, por jo me deshiren time,edhe pse e urrej ket njeri.....!?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: NJERIU QE NUK NJEH LIGJIN,KA VETEM NJE EMER:EDVIN RAMA   Tue May 10, 2011 12:58 pm

POPULLI ESHTE GJITHE SY E VESHE,dhe mos u merakosni se ē'te jete ne doren e tij ,nuk shpeton dot askush ,kushdo qofte ai ,i majte apo i djathte,dhe mesoje ,n.q.s. nuk e ke mesuar deri me tani:
N.q.s. Diktatori-krimineli,Enver Hoxha u terhoq zvarre ,i vdekur(monument),tani ky popull te terheq perse gjalli,n.q.s shkel mbi vuajtjet e tij dhe mbi jeten e tij.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: NJERIU QE NUK NJEH LIGJIN,KA VETEM NJE EMER:EDVIN RAMA   Tue May 10, 2011 1:27 pm

--------------------------------------------------------------------------------
Politika
Kryetari i Partisė Socialiste kėrkon tė shpėtojė nga humbja me serial killer


Basha fiton, Rama thėrret banditėt


Mesnata e djeshme ka shėnuar edhe aktin mė tė paprecedent tė procesit tė numėrimit tė votave. 24 orė pas pėrmbylljes me standardet mė tė mira tė zgjedhjeve nė Shqipėri, kreu i Partisė Socialiste, Edi Rama, ka urdhėruar sulmimin e KZAZ-sė Nr. 49 e vendosur nė shkollėn "Vasil Shanto" nėpėrmjet grupeve vandale tė organizuar pėr ēdo moment paniku.

Qendra e Votimit nė Njėsinė nr. 5 nė shkollėn "Vasil Shanto" ėshtė rrethuar dje nga njė grup i madh personash, tė cilėt tentuan tė hynin me dhunė nė kundėrshtim me ligjin, duke u konfrontuar me forcat e policisė. Kjo njėsi njihet si bastion i kandidatit tė majtė, Edi Rama, i cili nė zgjedhjet vendore tė vitit 2007 ka siguruar mijėra vota, por pas zgjedhjeve tė 8 majit, numėrimi i qendrave tė votimit nga kjo njėsi ka nxjerrė njė pėrparėsi mospėrfillėse, e cila nuk i kalon 1200 votat.

Nuk ėshtė hera e parė qė Rama kėrkon tė marrė fitoren e zgjedhjeve pėrmes ushtrimit tė dhunės dhe aktivizimit tė grupeve tė inkriminuara. Dy mandatet e para tė Ramės janė kontestuar nga vėzhguesit ndėrkombėtarė, jo vetėm sepse ato ishin manipuluar, por edhe se nė ato u pėrdorėn kontigjentė kriminalė e vrasės. Tė njėjtėn gjė, Rama ka kėrkuar tė bėjė mbrėmė duke rrethuar me militantė dhe kontigjentė kriminalė numėruesit e votave nė Njėsinė Nr.5. Prova e forcės sė Ramės synon ndėr tė tjera tė kėrcėnojė numėruesit e PD.

Kreu i PS ėshtė i ndėrgjegjshėm, se nė kutitė e votimit nuk fshihet fitorja, por humbja e tij. Nėse ai do tė ishte i sigurt tek ajo qė deklarojnė zėdhėnėsit e tij, atėherė nuk kishte pėrse tė rrethonte qendrėn e numėrimit tė votave. Rama e di se po shkon drejt humbjes. Ai e ka tė qartė se nė fund tė procesit fitues i zgjedhjeve do tė jetė Lulzim Basha me njė epėrsi prej disa mijėra votash, ndaj ai ka nisur tė angazhojė tė inkriminuar dhe banditė pėr tė marrė me dhunė, atė qė qytetarėt e Tiranės nuk ja kanė dhėnė me votė.

I surprizuar nga verdikti i banorėve tė kėsaj zone, tė cilėt me votėn e tyre kanė shprehur kundėrshtimin me kandidimin e Ramės pėr tė 4-ėn herė nė kryeqytet, rruga e vetme e kryesocialistit ka qenė mobilizimi i grupeve vandale pėr tė ushtruar presion mbi komisionerėt e djathtė. Ushtrimi i presionit ėshtė nė vazhdėn e filozofisė destruktive qė pėrfaqėson kryetari socialist Edi Rama, i cili njihet pėr tentativat pėr tė bllokuar ēdo proces tė rėndėsishėm pėr Shqipėrinė. Mbrėmjet e djeshme, krahas sulmit qė urdhėroi ndaj KZAZ numėr 49, Rama urdhėroi gjithashtu edhe bllokimin e disa qendrave tė numėrimit tė votave, tė cilat tradicionalisht janė bastione tė Partisė Demokratike.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: NJERIU QE NUK NJEH LIGJIN,KA VETEM NJE EMER:EDVIN RAMA   Tue May 10, 2011 1:29 pm

Si tė menaxhohet humbja e Ramės?


Vėzhguesit ndėrkombėtarė, pėrfshi Drejtroin e OSBE/ODIHR si dhe europarlamentarėt kanė pasur rastin dje tė shohin njė proces zgjedhor tė standardeve ndėrkombėtare. Komsioni Qėndror i Zgjedhjeve pohoi se ka qenė njė ndėr fushatat mė tė qeta tė 20 viteve tė fundit, ku numri i incidenteve ishte i papėrfillshėm dhe shifra ishte nė nivelin e 0.1%.

Qytetarėt dėshmuan njė kulturė demokratike tė admirueshme dhe po kėshtu komsionerėt bipartzianė tė qendrave tė votimit ishin rojtarė jo vetėm tė partive, por mbi tė gjitha tė ligjit dhe votės sė qytetarėve. Pjesa e parė e betejės sė 8 majit pėrfundoi me njė fitore tė standardeve, ndėrsa nė orėt e para tė mėngjesit tė sotėm ka nisur edhe beteja e dytė, ajo e numėrimit.

Arbitrat ndėrkombėtarė kanė pasur rastin tė shohin dje dy tablo tė ndryshme tė kėtij vendi, ku normalitetit tė njė procesi zgjedhor, iu kundėrvu nė orėt e mbrėmjes anormaliteti i kryetarit tė partisė mė tė madhe opozitare, i cili nė njė rast flagrant dhe unikal nė historinė jo vetėm tė demokracisė tonė e theu heshtjen zgjedhore me njė fjalim dogmatik, dhe mė vonė i konsideroi zgjedhjet si "mė tė kėqiat qė ai kishte parė", duke paralajmėruar nė tė njėjtėn kohė dhe terrenin pėr tė mos njohur humbjen e pritshme tė zgjedhjeve.

Problemi mė i madh gjatė ditės sė sotme dhe ditėve tė ardhshme duket se do tė jetė mėnyra se si duhet tė menaxhohet humbja e Ramės. Njeriu qė ende pa u hapur kutitė e votimit konteston rezultatin qė gjendet brenda tyre po jep njė dėshmi kundėr votės. Ajo cfarė Rama po thotė ėshtė se nuk do tė njohė verdiktin e sovranit, dhe kjo pėr tė dytėn herė brenda dy viteve. Nėse standardet e zgjedhjeve ishin prova e qeverisjes, menaxhimi i humbjes sė Ramės ėshtė tashmė jo vetėm njė problem shqiptar. Fatmirėsisht arbitrat ndėrkombėtarė janė kėtu pėr tė monitoruar, pėr tė dhėnė receta, por edhe pėr tė nxjerrė me karton tė kuq atė qė nuk njeh dhe nuk respekton rregullat e lojės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: NJERIU QE NUK NJEH LIGJIN,KA VETEM NJE EMER:EDVIN RAMA   Tue May 10, 2011 2:08 pm

Humbja e Rames nuk menagjohet se ky ka frejt ne dor, dhe behet qka te i pelqej,po deshti kryeminister po president qka te doj se puna ti e gjertanishme ashtu mir e keq e prunu PS ne pushtet, por dhe duke iu faleminderuat teveqelit SALOS e kshtu me radh, shqipria tash dot te ndryshon tash e tutje me te vertet,por ksaj radhe me EDIN.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: NJERIU QE NUK NJEH LIGJIN,KA VETEM NJE EMER:EDVIN RAMA   Wed May 11, 2011 9:08 pm

Fitoje rama e hanger sala komunisti psikopati tradhtari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: NJERIU QE NUK NJEH LIGJIN,KA VETEM NJE EMER:EDVIN RAMA   Thu May 12, 2011 1:55 am

KRISTAQI RAMA---- e ka ket mandat per tetregu dhe per te avancu shqipria dhe shqiptaret ne pergjithsi,nese nuki qon gjerat per te mir dhe ne favor te shqiptarve dot i ndodh ma zi se FATOS Nanosit dhe SALO GADAFIT, pra sdot ta perfundoj as ky mandatin.....!!!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: NJERIU QE NUK NJEH LIGJIN,KA VETEM NJE EMER:EDVIN RAMA   Fri May 13, 2011 5:11 pm

e leshoi zagarin ,Erion Bracen:

E premtja e zezė e Edi Ramės
13-05-2011

Pasi ka bėrė politikė me protestat e tė premteve dhe me bllokimet e rrugėve, pėr Edi Ramėn vjen sot dita e ndėshkimit publik. Kjo e premte konfirmon heqjen e votėbesimit jo veē si qytetar i parė i kryeqytetit, por edhe si kryetar i partisė. Vota popullore i ka lėnė nė klasė ofertėn “E vetmja rrugė”, duke demaskuar protestat pėr vjedhjen e votave dhe duke sfumuar kėrkesėn pėr zgjedhje tė reja
Ndėrkombėtarėt sfumojnė projektin e zi tė Ramės pėr njė 21 janar tė dytė nė njėsinė nr.5

Sot ėshtė e premtja e zezė (e radhės) pėr Edi Ramėn. Pas disa ditėsh pengmarrje tė procesit tė numėrimit tė votave, me shpresėn pėr tė zgjatur sado pak fundin e “rrugės sė vetme” tė humbjes, sot Edi Rama nuk mund ta shmangė mė kėtė fund.
Nė traditėn e karrierės sė tij politike, nė tė cilat tė premtet kanė qenė ditėt mė “tė shėnuara”, e premtja e sotme, nė kėtė kontekst tė pėrgjithshėm, “i shkon pėr shtat” Edi Ramės. Por, nė njė tjetėr kontekst, atė tė bastit politik qė Edi Rama ka vėnė nė kėtė garė elektorale, e premtja e sotme, nuk lė vend pėr diskutim, pėr t’u klasifikuar si “e premtja mė e zezė”. Sepse, pikėrisht sot, nė kėtė “tė premte mė tė zezė”, Edi Rama e sheh veten e tij, si kurbani politik “i rrugės sė vetme”.
Edi Rama, i cili po aq sa ka pjesė tė sjelljes sė tij politike, dėshtimin politik, ka demonstruar se po kaq pjesė tė sjelljes sė tij politike ka edhe refuzimin pėr tė pranuar dėshtimin, nė kėto ditė tė pengmarrjes sė procesit tė numėrimit tė votave, ka bėrė kujdes, qė tė pėrgatisė terrenin, pėr refuzimin e radhės, nė dėshtimin politik tė radhės.
Natyrisht, Edi Ramės nuk i ka mbetur gjė tjetėr pėr tė bėrė, veēse tė tentojė tė shpėtojė kontrollin e partisė, pas humbjes sė radhės, duke rivėnė nė jetė skemėn e njėjtė, qė po konsumon pėr rreth dy vjetėsh, atė tė mosnjohjes sė rezultatit tė zgjedhjeve tė radhės, pa shembjes sė radhės.
Nė kėtė tentativė tė re, pėr asgjė mė shumė se njė “refresh” tė sjelljes sė tij politike, pas humbjes politike tė radhės, skemat qė po mundohet tė zbatojė janė tė njėjtat. Si e tillė skemė, pėrjashtim nuk bėnė as tensionimi artificial i situatės, pėr parapėrgatitjen e terrenit pėr mosnjohjen e humbjes sė bashkisė sė Tiranės.
Si edhe herėt e tjera mė parė, kur Edi Ramės i ėshtė dashur tė “aplikojė” skemėn e tensionimi, kur nuk ka dalė vetė pėr tė artikuluar thirrjet pėr destabilzim, edhe kėtė herė, ai e ka zgjedhur zarin e radhės, pėr tė “linēuar”, pėrpjekjen e radhės pėr tensionimin e radhės.
Ndėrsa mė herėt, mė parė, Edi Rama, ka lėshuar mesazhe kėrcėnuese, me gojėn e Spartak Ngjelės, apo Preē Zogajt, kėtė herė, ku Ngjela dhe Zogaj “kanė humbur si sėpata pa bisht”, ata tė dy i ka zėvendėsuar Erion Braēe.
Nga dėshpėrimi dyshja Edi Rama – Erion Braēja, pėr ēdo ditė qė ofron fundi “i rrugės sė vetme”, qilim tė shfaqjeve tė tyre publike, kanė pasur lėshimin e thirrjeve destabilizuese, duke mos fshehur dėshirėn pėr njė 21 janar zgjedhor.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: NJERIU QE NUK NJEH LIGJIN,KA VETEM NJE EMER:EDVIN RAMA   Fri May 13, 2011 5:12 pm

OPINION
Furgoni i bardhė i PS-sė, si ambulanca e spitalit numėr 5
13-05-2011 / Nga Lavdrim Lita

Ajo ēfarė pritej ndodhi: sindroma e rrethimit socialist nė Tiranė po merr pėrmasa qesharake. Dje, nė njė konferencė pėr shtyp njeriu i vogėl pėr shkak tė forcės rėndesės, Erjon Brace tha se “njė furgon i bardhė” i Partisė Demokratike po vėrtitet nėpėr Tiranė nė kėrkim tė njė vend-shkarkimi. Tė gjithė ne dėgjuan fjalėt: “Ne dimė gjithēka, ne jemi kudo, dhe pas furgonit tė bardhė, me dhjetė kuti brenda qė po vjen vėrdallė prej mėngjesit nėpėr Tiranė, pa gjetur mundėsinė mė tė vogėl pėr tė shkarkuar manipulimin”.
Natyrisht jemi shumė dakord qė deputeti socialist i Beratit, nė qoftė se ėshtė nė zotėrim tė njė informacioni kaq tė hollėsishėm dhe komprometues pėr njė ēėshtje kaq tė debatuar, si “krimi elektoral” ndalesa e parė duhet bėrė nė Prokurorinė e drejtuar nga Ina Rama.
Megjithėse mesazhet e kriptuara tė deputetit Brace i zbardhėm nė letėr askush nuk ishte nė gjendje tė deshifrojė ēfarė ishte ky “furgon i bardhė”, i cili na gjezdiska nėpėr Tiranė sikur tė ishte njė fantazmė i mbuluar me njė ēarēaf tė bardhė.
Sigurisht ky furgoni i bardhė qė vozit nėpėr rrugėt e kryeqytet ėshtė aneks i njė fantazie tė shthurur komplotiste, qė libretisti i PS-sė ngre pėr tė pasur gati, nė rast humbje, njė parafabrikati alibie manipulative.
Sakaq tė gjithė, ne, kemi kuptuar se nė ēdo konferencė pėr shtyp Edi Rama na jep pėr median njė mesazh dy kuptimesh. Sė pari qė Partia Socialiste po fiton bashkitė e mėdha. Dhe sė dyti po humbėm Tiranėn fajin e ka Saliu, qė vozit nėpėr Tiranė njė “furgon tė bardhė” tė mbushur plot me fletė votimi. Gjithsesi ėshtė njė fyerje intelektuale vetėm po ta mendosh si skemė manipulative njė gjė tė tillė. Padyshim njė lider politik qė pėrdor kėsisoj metodash dezinformimi, qė do tė kish zili sigurimi, ėshtė i padenjė pėr tė qenė interpretues i interesave publikė. Me sa mend ai nxjerr deputetė tė republikės pėr t’i dhėnė besueshmėri njė sajese, edhe pse taktike shėrben si shtysė parake kompaktėsimin e rreshtimin pėrpara numėrimit tė kutisė.
Frika e humbjes po prek sistemin emocional tė Partisė Socialiste, qė sa mė shumė duartroket nė konferenca, aq mė shumė thellohet rezultati pro ndryshimit. Ėshtė njė frikė qė pėrjetohet si dramė kolektive. Nė qendėr tė fokusit ėshtė padyshim Tirana, qė vendos gjithnjė fatet politike tė vendit, ngase ka pjesėn mė tė madhe tė popullsisė.
Si do qė tė jetė puna e furgonit tė bardhė, njė gjė ėshtė e padiskutueshme pas zgjedhjeve vendore 8 majit. Pavarėsisht se kusht fiton, Shqipėria me kėto zgjedhje konfirmoi pėr tė gjithė mohuesit se ne jemi njė demokraci funksionale dhe jo njė regjim gedafian, kemi tė gjithė ingredientėt e demokracisė qė i duhen njė vendi dhe kjo gjė padyshim sjell si rrjedhojė edhe pėrparimin e mėtejshėm, tashmė me hapa tė shpejtė tė Shqipėrisė drejt integrimit europian qė ngėrēi politik i stisur si krizė nga opozita po ngadalėsonte procesin. Njė vend normal demokratike, me institucione dhe kulturė politike qė po konsolidohen dita-ditės. Ndoshta nė pamje tė parė duket se rezultati ėshtė pozitiv pėr Partinė Socialiste si numėr njėsish vendore, por kemi njė refuzim domethėnės tė Ramės nga kryeqendra e Shqipėrisė, c’ka hedh poshtė tė gjithė fabulėn me ujk tė opozitės nė kėto zgjedhje. Kėshtu qė, refuzimi i fabulės sė Ramės pėr njė votim politik vjen arsyeshėm sepse metropoli mė i madh i vendit do tė kishte votuar kundra Partisė Demokratike.
Mirėpo ne po kuptojmė nga numėrimi i ēdo kutie votimi nė Tiranė, qė rezultati midis dy kandidatėve tė dy partive kryesore ėshtė i aq i ngushtė, sa qė nė mėngjes kemi nė avantazh njėrin dhe pasdite kemi tjetrin. Rezultati jo fitimtar i kandidatėve tė koalicionit “Aleanca pėr Qytetarin” nė bashkitė e Elbasanit, tė Lushnjės, tė Pogradecit, ku duhej tė fitonte sipas llogarive para zgjedhore, vjen pėr shkak jo se koalicioni nuk ka funksionuar si duhet apo ėshtė pėrzgjedhja e keqe e kandidatėve, por ėshtė se kultura politike nė kėto qytete ėshtė e papėrgatitur moralisht pėr tė kapėrcyer kėto pengesa. Sepse ėshtė e pamundur tė kuptohet ndryshe kur kemi raste nė bashki tė ndryshme, ku PD-ja si forcė politike ka marrė mė shumė vota se PS-ja, ndėrsa kandidati i PS-sė ėshtė fitues. Njė arsye tjetėr ėshtė se Partia Demokratike duke treguar njė pjekuri politike nė kėto zgjedhje vendore, me njė fushatė shumė qytetare dhe alternativash, ndėrsa PS-ja nė njė fushate tė ashpėr negative, me akuza tė rėnda e shpifje tė ulta. Kjo fushatė e PS-sė edhe pse konfirmoi votat nė Vlorė dhe Korcė, nuk funksionoi nė Tiranė dhe nė Durrės, si qytete ku janė tė koncentruara kulturė, informacion dhe reflektim qytetar mė shumė se nė ēdo qytet tjetėr. Nė fund duhet pėrmendur nė fakt qė Edi Rama ndodhet nė rrezik pasi sipas gjasave Basha ėshtė drejt fitores nė Tirane dhe pėr shkak tė ngjyrės qė vetė Rama i dha kėtyre zgjedhjeve dhe rėndėsisė qė ka Tirana, nuk e di se si do ta justifikojė kėtė disfatė. Fitorja e Shijakut dhe Kavajės, si Haxhi Qamili nė kohė, nuk besoj qė do tė jetė njė ngushėllim i mjaftueshėm nėse Rama humbet Tiranėn.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: NJERIU QE NUK NJEH LIGJIN,KA VETEM NJE EMER:EDVIN RAMA   Fri May 13, 2011 10:06 pm

POLITIKĖ
Rama shfaq alibitė e radhės pėr mospranim rezultati
13-05-2011 / Elda TomaniRama shfaq alibitė e radhės pėr mospranim rezultati

Nė pritje tė rezultatit zyrtar nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve kreu socialist Edi Rama duket se po pėrgatit alibinė e radhės pėr tė mos i pranuar zgjedhjet e 8 majit si zgjedhje te rregullta. Paniku dhe frika e humbjes sė bashkisė sė Tiranės e cila pėr 11 vjet ka qenė kėshtjella e tij, duket se e ka pushtuar kreun e socialistėve, pasi e ka tė pamundur tė pranojė rezultatet e zgjedhjeve vendore tė 8 majit.
Socialisti Edi Rama e ka vėshtirė pėr tė mos thėnė tė pamundur pėr tė pranuar rezultatet e Zgjedhjeve vendore pasi s’mund tė imagjinojė kurrsesi qė tė jetė humbėsi i kėtyre zgjedhjeve, qė edhe pse i ka fituar pėr tre mandate rresht kurrsesi s’mund ta parashikojė dot humbjen e kėtij mandati. Sepse kjo do tė sillte jo vetėm humbjen e tij si kandidat i socialisteve nė kėto zgjedhje por do tė shėnonte edhe fundin e historisė sė tij nė Tiranė. Shpallja e kandidatit tė mazhorancės, Lulzim Bashės fitues i kėtyre zgjedhjeve do i japė dhe goditjen vdekjeprurėse kandidatit tė opozitės Edvin Kristaq Rama.
Shpėrngulja e tij nga zyra dhe nga vendi ku ishte ngujuar pėr 11 vjet rresht s’mund tė kalojė pa krijimin e njė tjetėr alibie nga ana e tij. Edvin Kristaq Rama do tė nxjerre alibinė tjetėr nė kėto zgjedhje ashtu siē bėri nė zgjedhjet parlamentare tė 28 qershorit tė 2009-ės. Atėherė ishte alibia e hapjes sė kutive pasi sipas tij aty fshihej e vėrteta deri nė momentin qė u vėrtetua gjithēka, alibia e Edvin Kristaq Ramės ra poshtė. Po kėtė herė pėr ēfarė duhet tė pėrgatiten shqiptarėt, kryesisht kryeqytetasit? Pasi kėtė herė behet fjalė pėr largimin e tij nga kėshtjella ku ka ndenjur pėr 11 vjet rresht.
A do mund dot Rama t’i rezultojė kėsaj shembjeje qė i vjen pikėrisht nga kandidati i Partisė Demokratike, Lulzim Basha?
A do mund dot Rama ta pranojė rezultatet e Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve pa pasur kontestime dhe pa nxjerrė pretekste pėr parregullsi tė procesit tė numėrimit tė votave? A do mund Rama t’i tregojė qytetarėve shqiptarė dhe gjithė Tiranės sė ėshtė njė njeri i denjė dhe i kulturuar pėr tė respektuar kėtė rezultat deri nė momentin e numėrimit tė votės sė fundit, nė shpalljen e rezultatit pėrfundimtar?
Edhe pse shumė shqiptarė i marrim me mend pėrgjigjet e kėtyre pyetjeve ėshtė e pamundur tė besojmė se kreu i socialistėve do mundet t’i rezistojė humbjes marramendėse tė postit tė kryebashkiakut tė Tiranės. Kontestimi i tij konsiston nė haluēinacione tė tilla si zgjedhjet e 8 majit pėr Edvin Kristaq Ramėn do tė rezultojnė tė parregullta nga pikėpamja politike, ndonėse nga ai pohon se kėto zgjedhje ishin tėrėsisht tė rregullta nga pikėpamja juridike.
A mundet mė tė besojmė nė alibitė e tij? Ndėrkohė qė vėzhguesit vendore dhe tė huaj rikonfirmuan se zgjedhjet e 8 majit ishin tė rregullta, konkurruese dhe transparente? Edvin Kristaq Ramės apo kryebashkiakut nė ikje tė Bashkisė sė Tiranės i mbetet vetėm tė qajė fatin e tij tė zi qė mesa duket po e fundos pas ēdo beteje politike.
Pritet qė tė gjithė admiruesit e Ramės, por edhe pjesa tjetėr tė ndjekė me kureshtje dhe mė vėmendje tė posaēme se ēdo tė ndodhė me kreun e opozitės apo kryebashkiakun Edvin Kristaq Rama pas humbjes qė e prźt jo vetėm tė zgjedhjeve vendore tė 8 majit, por edhe humbjes sė tij, si njė personazh nė tė gjithė jetėn politike tė tij.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: NJERIU QE NUK NJEH LIGJIN,KA VETEM NJE EMER:EDVIN RAMA   Fri May 13, 2011 10:08 pm

OPINION
Mazohizmi i votės sė lagjes sė Bllokut
13-05-2011 / Redaksionale

Nėse kemi mėsuar tė gjithė diēka nė kėto palė zgjedhje lokale ėshtė se, njė zonė zgjedhore nė Tiranė ėshtė plot me votues tė majtė tė skuqur flakė. Ėshtė njėsia numėr 5, qė ėshtė edhe hambari mė madh i votave pro Partisė Socialiste. Kėta votues nė mėnyrė masive votojnė nė gjendje emocionale tė alteruar cilindo qė ka lidhje afektive dhe familjare me zonėn e tyre. Pėr ata qė e kanė sadopak tė vėshtirėsi pėr tė identifikuar kėtė njėsi bashkiake, po themi se ėshtė zona e ish-Bllokut tė udhėheqjes komuniste dhe zgjatimi i saj territorial nė lagjen e Komunės sė Parisit, qė po mban peng rezultatin pėr kryebashkiakun e ardhshėm tė Tiranės.
Padyshim mė i favorizuari i kėsaj njėsie ėshtė ēuni i bllokut tė udhėheqjes dhe njeriu qė ka jetuar me vėth nė vesh nė Paris, Edi Rama. Ėshtė i pėrzgjedhuri i nomenklaturės sė regjimit, i njėjti njeri qė ka rikthyer gjeneratėn e dytė tė Bllokut nė majėn e kryesisė sė PS-sė, qė sot kėrkon tė mbajė regjimin socialist tė Tiranės. Nė kėtė njėsi ata i kanė tė gjitha shpresat. Kanė rrethuar qendrėn e numėrimit me qėllim vėnien nė presion tė komisionarėve numėrues, u kėrkojnė atyre tė jenė vigjilentė, sy hapur, se armiku fle, kurse Saliu jo. Deputeti Braēe i Beratit ka demaskuar pėr median pranė saj lloj-lloj skenarėsh manipulimi, bile ka shkuar deri aty sa flet pėr furgona tė bardhė, pėr njerėz me ēanta plot me vota dhe tunele nėntokėsore. Paranoja ushqehet nga frika e humbjes sė pushtetit, domethėnė tė burimit tė forcės sė tyre financiare dhe mediatike, aq tė nevojshme pėr makinėn e baltės me tė cilėn galvanizojnė votuesit e tyre. Sepse tė gjithė ata pallate qė janė ndėrtuar nė kėto zonė ka pronarė mediash afėr kryetarit tė Partisė Socialiste, Edi Rama.
Megjithatė dallimi ėshtė i dukshėm ėshtė jo vetėm nė rezultatet paraprake tė procesit tė numėrimit tė kutive, por edhe nė dallim me zona tė tjera ku Rama pothuajse i ka humbur tė gjitha njėsitė. Tejet simbolik ėshtė edhe vendi ku janė duke u numėruar kutitė e fundit tė votimit: shkolla “Vasil Shanto”. Themi se ėshtė simbolik, pėr faktin se Vasil Shanto ėshtė njė nga themeluesit e Partisė Komuniste. Ėshtė njė shenjė jo fort e mirė pėr demokracinė, qė njė shkollė nė Tiranė mban ende emrin e njė themeluesi tė partisė sė diktaturės sė proletariatit. Fatkeqėsitė mė tė mėdha tė kėtij vendi u kanė ardhur prej njerėzve tė modifikuar gjenetikisht nga diktatura.
Prandaj, ai qė thotė me gjysmė shaka se “Blloku do tė vendosė edhe tė sotmen tonė” nuk ėshtė se e ka totalisht gabim. Ne jemi pėrballė ca shenjave jo fort tė mira pėr tė ardhmen e kėtij qyteti. Pse frika mė e madhe ėshtė qė sėrish “Blloku” ka pasur nė dorė tė vendosė sė kė do tė kemi nė krye tė Tiranės, pėrballė sfidave mė tė rėndėsishme tė vendit.
Sidoqoftė e ēuditshme por e vėrtetė ėshtė se kemi tė bėjmė me njėsinė mė tė masakruar nga ndėrtimet shumėkatėshe, tė cilat kanė gllabėruar mijėra metra katrorė gjelbėrim, qė voton nė kutinė e votimit pėr Edi Ramėn. Ka diēka kėtu qė i shtyn njerėzit tė votojnė njeriun qė i ka poshtėruar me paaftėsinė dhe keq-menaxhimin e Bashkisė.
Afėrmendsh numėrimi i mėtejshėm do tė nxjerrė fitues Bashėn ose Ramėn. Numėrimi i votave ka arritur nė fazat mė tė rėndėsishme. Edhe pse ka pasur ndoca situata tė pakėndshme qė pėrgatiten nė selinė rozė dhe inskenohen nga komisionarėt e Partisė Socialiste nė qendra numėrimi. Synimi final i gjithė kėsaj gjullurdie ėshtė tensionimi artificial i situatės, njollosja e procesit zgjedhor nė rast humbjeje, ngase ėshtė e vetmja rrugė e realizimit tė ambicieve prapanike. Me kėto veprime tė pahijshme qė bėjnė po pėrpiqen qė tė krijojnė panik sepse vetėm paniku mbizotėron nė nėnndėrgjegjen e tyre.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: NJERIU QE NUK NJEH LIGJIN,KA VETEM NJE EMER:EDVIN RAMA   Sat May 14, 2011 5:18 pm

njeriu qe nuk njeh ligjin etiken demokratike eshte sali komunisti psikopati bashkpunetore i serbise greqise
kurre syte mos ja pashim ma..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
BashKom
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 767
Age : 48
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

MesazhTitulli: Re: NJERIU QE NUK NJEH LIGJIN,KA VETEM NJE EMER:EDVIN RAMA   Mon May 16, 2011 8:10 pm

Edhe pse nuk deshtėm fiton si duket me ndihėmėn e atyre qė ju duhet sa do ken nevoj do e mbajn .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: NJERIU QE NUK NJEH LIGJIN,KA VETEM NJE EMER:EDVIN RAMA   Tue May 17, 2011 12:03 pm

Komunistat e kosoves ldk-istat ldd-istat dezertoret e luftes ata qe ishin kunder uck-se perkrahin tradhtarin Sali berisha dhenderrin e serbise mikun e fazliqit qe ja fali detin greqise .
Djalin bandit kriminel me te madhin ne balkan.
Socialistet perkrahen uck-ne e ndihmuan dhe murren pjese ne te.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: NJERIU QE NUK NJEH LIGJIN,KA VETEM NJE EMER:EDVIN RAMA   Fri May 20, 2011 9:12 am

OPINION
Ramė-Kutia po kėrcėnon hapjen e kutive
19-05-2011 / Nga Luan Myftiu

“Nuk ka mė keq se kur njeriu fillon tė ketė frikė nga e vėrteta” - Tolstoi

Njeriu i drejtė nuk ka frikė nga e vėrteta, kurse Rama nuk po pranon qė kjo tė dalė nė dritė. Trimi tė fal, frikacaku tė vret, ndėrsa Rama tė kėrcėnon lirķnė. Si mėkatar, Ramėn e ndjek pas hija e gjėmave. Si “apostull” i votės sė lirė, e tmerron e drejta e qytetarit pėr tė votuar. Ashtu si diktaturat i tremben dinjitetit tė njeriut, Rama i trembet pavarėsķsė sė ēdo institucioni. Ai qė ulėrķti dy vjet pėr hapjen e kutive tė ēertifikuara, sot klith pėr mosprekjen e tyre, kur ėshtė i domosdoshėm shqyrtimi i tyre. Mos vallė nuk u beson as mbėshtetėsve tė vet? Apo, siē thotė Shekspiri, mendjen e tij fajtore e mundon dyshķmi? Ashtu si komunizmi qė tentoi ta bėnte gjithė shoqėrķnė bashkėfajtore nė krimet e tij, Rama po pėrpiqet tė bėjė bashkėfajtorė militantėt pėr realizimin e ambicieve tė tij. Mos vallė edhe fitoren e bashkisė e do pėr tė mbajtur lidhur elektoratin e vet tė ēakėrdisur? Apo frika e ndėshkimit pėr zullumet ia ka zbehur kėnaqėsķnė e ēdo lavdie? Se jo mė kot Rama ka nisur tė akuzojė ata qė e detyruan tė pranonte para kohe fitoren. Asnjėherė diktatorėt nuk mbajnė pėrgjegjėsķ pėr humbjet. Pėr ēdo disfatė Enver Hoxha akuzonte shokėt e vet. Kurse Rama, tanķ qė iu rrėzua ēdo e drejtė pėr tė bėrė fajtor kundėrshtarin, po gatitet tė hakmerret ndaj atyre, qė nuk e kėshilluan tė ndalte vrapin drejt vetėshkatėrrimit. Ai qė u detyrua tė rrezikonte duke kėrkuar njė mandat tė katėrt, nuk i fal ata, qė e nxitėn tė binte pré e njė aventure tė tillė!
Rama e di qė nuk ndodhet nė vendin e duhur. E kupton se aty e mbajnė forca tė zhytura nė mėkate. E nuhat ai qė nė partinė socialiste ka shumė tė ndershėm, tė cilėve duhet t’u imponohet. Se Rama nuk ėshtė aq mediokėr sa tė besojė qė, me “proēkat” qė bėri dy vjet tė tėra, tė mos jetė i akuzuar edhe nga tė vetėt. Por ai ka pėrvojėn e ustait tė “kopaēes” dhe pabesisė komuniste. Ka “urtėsķnė” nėnshtruese tė cinizmit diktatorial dhe forcėn mobilizuese tė kėrcėnimit enverist. Ai ka magjepsjen e “madhėshtisė” sė frikės dhe mbrojtjen me anė tė katandisjes sė popullit nė “mish pėr top”. Ka sugjestionin e shpifjes dhe krekosjen me anė tė flijimit tė turmave tė terrorizuara. Prandaj Rama ushqen konfliktualitetin, i kthen shpinėn dialogut dhe, si Enver katili, mbrohet duke kėrcėnuar demokracķnė me pėrgjegjėsķnė e shkatėrrimit tė aspiratave tė saj. Rama e di qė kjo rrugė s’ka tė ardhme. Ndoshta prandaj klith “Aleanca pėr tė ardhmen!”. Mirpo, kur mėkatarit i afrohet fundi, parapėlqen shtyrjen e mynxyrės, duke iu shmangur kėshtu parimit “Mė mirė njė fund i tmerrshėm, sesa njė tmerr pa fund!”. Nuk hyn Rama nė grigjėn e drejtuesve qė udhėhiqen nga sentenca “Tipari kryesor i njė personaliteti nuk ėshtė rebelķmi, por shpirti paqėsor”. Jo! Si “misionar” hipokrit, ai di vetėm tė ngrejė akuza false ndaj kundėrshtarit. Si ideator i parimit “pėrtej sė majtės e sė djathtės”, i lumturohet fanatizmit militantist. Si avokat i votės sė lirė, mohon vullnetin e ēdo qytetari pėr tė votuar. Si “humanist” cinik, nuk justifikon gabimin njerėzor. Si europian i shtirur, nuk ēmon institucionet e legjitimimit tė ēdo fitoreje elektorale. Si demokrat despot, kėrcėnon kėdó qė tenton tė vėrė nė jetė parimet, me tė cilat shkaktoi tėrė ato dėme. Por kryesore pėr kėtė anarkist primitiv mbetet frika nga humbja e zgjedhjeve; tmerri nga braktisja e elektoratit pėr “proēkat” qė ka bėrė; parandjenja e shkatėrrimit tė P.S.-sė dhe lindja e njė tė majte, qė do tė mbronte aspiratat europiane tė Shqipėrisė sė martirizuar. Ashtu si Enver gangsteri, qė “kėrcėnonte” Aleancėn Atlantike se, qė ta rrėzonte despotin nga pushteti, duhej tė zhdukte tre milionė shqiptarė, Rama kėrcėnon institucionet, ndėrkombėtarėt dhe vetė demokracķnė se, po nuk e njohėn si fitimtar, vendi ka pėr tė marrė tatėpjetėn e frikshme! Dhe kjo ka qenė me kohė deviza e politikės sė tij “opozitare”; ky ka qenė angazhimi i tij si “reformator” i frymės sė bllokimit dhe bojkotit; kjo ka qenė “kauza” e tij prej tė privilegjuari tė komunizmit. Sepse, si jopolitikan, Rama lakmon tė gjitha pushtetet. Si artist, pėrdhos vlerat e arritura nga mazhoranca me njė mijė sakrifica. Si “antikomunist”, mburr demokracķnė duke i shkelur syrin diktaturės. Si i “revoltuar revolucionar”, shprehet i pakėnaqur edhe nga duaxhinjtė e tij, shpėrndarė nėpėr gjykata. Kurse si reformator i shpėrfytyruar, kėrcėnon tė gjithė ata qė duan tė shohin votėn e tyre.
Kėrcėnimet e Ramės po zbulojnė falsitetin e kauzave tė tij “idealiste”. Sidomos ato pėr shenjtėrķnė e votės sė lirė dhe ēlirimin e Shqipėrķsė nga uzurpatorė, qė aq shumė nuk i donte populli, sa u dha 140 mijė vota mė shumė ! Kėrcėnķmet e Ramės po shprehin llahtarin e kėtij humbėsi, qė jeton me tmerrin e ndėshkimit pėr mėkatet qė kreu ndaj vetes, partisė, vendit dhe demokracķsė. Ky “properėndimor” hipokrit i orėve tė para po zbulon thelbin e shpirtit tė tij antidemokratik. Lufta e tij ndaj pluralizmit ėshtė e pashembullt. Shpifjet e tij ndaj arritjeve tė demokracisė janė tė denja pėr t’u ndėshkuar. Instinkti i tij pėr pushtet me dhunė, duhet tė mbyllet nė bunkerin e fėlliqur tė babįit tė tij shpirtėror. Kurse mohimi i votės sė lirė ėshtė shprehja mė autentike e hipokrizisė groteske tė kėtij gėnjeshtari, qė pėr interesat vetjake mund tė pėrdhosė pa mėshirė edhe dinjitetit e vet. Mjerė kush do t’u besojė fjalėve tė tij patetike prej narcizi tė viktimizuar nga e drejta e njeriut tė thjeshtė ! Mjerė kush shpreson tė ketė tė ardhme nga ai qė s’ka vetė njė tė tillė! Mjerė ata qė do tė pranonin tė vuanin nga marrėzitė e njė “misionari”, qė nuk e di se ku po e shpie veten e vet!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: NJERIU QE NUK NJEH LIGJIN,KA VETEM NJE EMER:EDVIN RAMA   Fri May 20, 2011 9:13 am

OPINION
Ēmenduria tė bėn tė quash „fitore historike“ dėshtimin absolut!
18-05-2011 / Nga Kostaq Xoxa

Nė njė tė pėrditshme tė djeshme, E.Rama synon sėrish tė mbajė veten me gajret pėr fiaskon qė pėsoi nė kėto zgjedhje administrative tė 8 majit. Arbitrariteti i mendimeve tė tij tė zvargura dhe opake, del nė pah edhe kėtu, si kudo gjetiu, nė retorikėn e tij hallakatur. Ai e quan aftėsi t’i rrėshqasėsh temės, apo tė thuash gjėra qė bien ndesh me njė gjykim tė kthjellėt.
I janė bėrė vetėm gjashtė pyetje. Kėshtu lexuesi do tė presė, kėtė herė, njė shkrim mė tė shkurtėr se tė tjerat.
Nė pyetjen e parė pyetja shtrohet pėr habinė e njerėzve “sesi u kthye beteja pėr Tiranėn, nė njė betejė qė u vendos nė kutinė e fundit”. Pėrgjigjja jepet pėr tė treguar se ēka ėshtė e rėndėsishme sot pėr qytetarėt e Tiranės! Sipas E. Ramės “e rėndėsishme ėshtė se njė pjesė e pazakontė e votuesve ia dhanė votėn atij!”. Kjo e bėn krenar atė? Por shton se, meqė kjo pjesė votoi pėr atė, “u zmbraps njė stėrfuqi aleancash tė pandodhura ndonjėherė”. Ajo parafjala “stėr”, qė thuhet tėrė mllef, hyn nė ato hartimet e Edit, qė ai i pėrdor kur s’di ē’tė pėrgjigjet. Mė mirė mos tė pėrgjigjet fare, si nė rastin kur i tha gazetares, tė cilėn e la pa pėrgjigje: “Tė fala Sandrit!”. Pak Aleanca ka bėrė E.R.-ja, duke filluar me besėthyerėsit e pavotuar, si S. Ngjela & C°?
Pyetja e dytė ka tė bėjė me numėrimin e njėsisė 5, kur ai pėrdori fjalėn “Reflektim” para mbėshtetėsve tė tij. Edi shpreh mirėnjohjen e atyre qė “shpėtuan Tiranėn nga njė rezultat i deformuar rėndė, qė nuk prezanton vullnetin e kryeqytetasve”. Ku e sheh kėtė shformim? Votat u numėruan njė pėr njė édhe nga ēdo qytetar, nė shtėpinė e tij. Ndėrkombėtarėt u falėnderuan nga ai (paēka se me hipokrizinė e tij proverbiale), pėr kėtė transparencė. KQZ-ja nuk ka dhėnė asnjė pėrfundim zyrtar zgjedhor. Atėherė si nuk u prezantoka vullneti i kryeqytetasve? A mos nė vitin 2000, kur Edi kishte marrė bashkinė e Tiranės me 1/6-n e votuesve, siē shkruhet nė librin “Kujtimet e njė katundari?”. Por le tė paraqesim edhe frazėn e fundit: “Fitorja me vetėm 10 vota janė pėr mua njė thesar mėsimesh pėr t’i bėrė shumė mė mirė se deri mė sot detyrat e mia”. Megalomania e tij me fjalėn “fitore” hyn nė koleksionin e veseve tė panumėrta tė Edi Ramės. Tė mė falė lexuesi, por nuk quhet fitore ajo qė arrihet me brekėt nėpėr kėmbė! Pastaj, ku e di ti se fitove, paēka se me dhjetė vota? Kryetar i KQZ-sė je ti? Le qė edhe kėtė kryetar tė qetė e tė pėrkorė, ti kujton se ėshtė nė tagrin tėnd ta pranosh si kryetar! “Do t’i bėsh “shumė mė mirė se sot detyrat” , do tė thotė se deri sot ato nuk i ke bėrė as mirė, qė tė mos themi keq! Nė tė vėrtetė , si kryetar bashkie, nė kėto katėr vitet e fundit i ke bėrė jo keq, por shumė keq. Sepse nuk mund tė jetė ballėhapur ndaj tiranasve (nė kuptimin e banorėve) ai qė e sheh me dylbi sė prapthi punėn nė bashki! Pastaj ē’janė ato Refleksionet qė na kujtojnė antikomunizmin e tij ekstrem, njėkohėsisht tė shtirė, gjer nė nxjerrjen jashtė ligjit tė P.Socialiste, apo tė PPSH-sė, merre si tė duash?
(Tani, nė kėtė ēast (ora 16 35’) , mė thonė se deputetė tė E. Ramės janė futur nė KQZ dhe kėrkojnė tė jenė tė pranishėm nė punimet e saj, gjė qė ėshtė krejtėsisht e ndaluar ligjėrisht. Siē kėrkohet tė diktohet edhe me anė tė militantėve tė Ramės, qė janė grumbulluar pėr tė bėrė trysni, duke kėrcėnuar se ata nuk largohen, pa u shpallur fitorja e E. Ramės! Tani po i bie fare shkurt, pėr tė bėrė edhe njė koment, nė fund tė kėtij shkrimi).
-Z. Rama ē’keni ndjerė personalisht gjatė numėrimit nė TV?
-“Nuk e humba besimin...nė atė qė s’e bėnim dot ne pėr tė zmbrapsur stėrfuqinė qė bėri ē’deshi me pushtetin e frikės, medias pro-qeveritare... “. Ka rėnė nė kllapi? Qosja, nė njė shkrim tė datės sė sotme, u turret vetėm dy gazetave nė favor tė Aleancės pėr Qytetarin, njėra prej tė cilave ėshtė “55-a”, sipas tij! Vetė Rama u shpreh pėrēart, kur tha se po tė shohim televizorėt, fiton A. pėr Qytetarin. Po tė shohim prapa TV-sė, fitojmė ne!”. Njė sulm i hapur kundėr stacioneve televizive!
Mė poshtė, nė pėrgjigjen e pyetjes tjetėr, thotė se ėshtė i lumtur pėr fitoren historike! Harron tė thotė se ai do tė jetė fitues vetėm pasi tė vlerėsohen edhe fletėvotimet tė cilat janė hedhur jo nė kutinė e duhur. Shumėkush nuk ėshtė orientuar si duhet nė ngjyrat sipas kutive, gjė qė e bėn votėn tė kontestueshme, por jo tė pavlefshme. Precedenti i 2007-s nė Temal tė Shkodrės ėshtė njė vendim marrje edhe pėr sot: doli fitues kandidati i PD-sė dhe pastaj, nė saje tė plotėsimit me fletėvotime tė tilla qė u shpallėn tė vlefshme gjer nė kolegjin zgjedhor, u shpall fitues kandidati socialist. Nė atė kohė pėrse E. Rama kishte opinionin e kundėrt me tė tanishmin? Apo kėshtu e ka ai, ėshtė inkoherent! Ka tė drejtė Luan Myftiu kur shkruan: “Ramė “misionari”, édhe kur e shpalli veten fitues, ulėriti sikur kishte shpėtuar nga kthetrat e njė Dinozauri”.
Po jap edhe njė pyetje-pėrgjigje, mė tė shkurtrėn, pasi thotė se “ai nuk pret ta njohė Saliu kėtė fitore”, ndėrsa doktori nuk ėshtė shprehur para se tė prononcohet KQZ-ja. Pyetja: -Edhe pėr Tiranėn? Pėrgjigjja: Sa pėr Tiranėn, fitoja ėshtė jona, s’e luan topi. E panė miliona sy drejtpėrdrejt pėrmes ekraneve. Vota u numėrua botėrisht”. Nė fund na jep edhe njė leksion politik: “Duhet tė na ndriēojė arsyen ajo ēfarė na bashkon, jo ēfarė na ndan, mirėkuptimi, jo sherri...”! Dhe kėto na i thotė ai qė pėr dy vite rresht, ishte personifikimi i sherrit nė vendin tonė, pėr tė hapur kutitė, qė s’i kishte nė dorė t’i hapte as ai, as z. Berisha. Tani ra squk pėr hapjen e kutive! Se, ndonėse vuan nga Daltonizmi, mund tė shohė ende, sesi ėshtė pėrhapur harta blu nė Shqipėri dhe sesi pėr LSI-nė tani rrahin 120.000 zemra, - siē ėshtė shprehur z. Meta. Kjo ėshtė fitorja historike e E. Ramės! Sa pėr kutitė e kontestuara, ato janė tė kontestueshme, por tė vlefshme dhe do ta shohim sesi do tė pėrfundojnė ato 10 votat e Ramės. Ai e meriton edhe kėtė portretizim tė Edit, nga L. Myftiu: “Edi Rama e ka futur veten nė “kompaninė” e atyre mashtruesve tė paskrupullt, qė pėshtyjnė nesėr atė qė kanė lėpirė me pasion sot”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: NJERIU QE NUK NJEH LIGJIN,KA VETEM NJE EMER:EDVIN RAMA   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
NJERIU QE NUK NJEH LIGJIN,KA VETEM NJE EMER:EDVIN RAMA
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 5Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: