Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 NJERIU QE NUK NJEH LIGJIN,KA VETEM NJE EMER:EDVIN RAMA

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
AutoriMesazh
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: NJERIU QE NUK NJEH LIGJIN,KA VETEM NJE EMER:EDVIN RAMA   Tue Jun 07, 2011 10:00 am

nuk po them vetem ty qe te eshte bere alergji por te gjithe Edvinisteve Razz
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: NJERIU QE NUK NJEH LIGJIN,KA VETEM NJE EMER:EDVIN RAMA   Tue Jun 07, 2011 10:16 am

lojiken nuk njef ti Arberia me disa pakic servilesh
qe llomotitni per dhendore serbe e te llojit Basha tradhtare e kriminel
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: NJERIU QE NUK NJEH LIGJIN,KA VETEM NJE EMER:EDVIN RAMA   Tue Jun 07, 2011 10:40 am

Llogjika ime eshte drejt PROGRESIT dhe jo ajo e REVOLUCIONEVE ME DHUNE,dhe s'ka luidhje fare servilizmi ne kete mes se mua ,more zoteri me mban puna ime dhe djersa ime dhe qe ne momentin me te pare qe do te shikoj dhe kuptoj qe edhe sali Berisha nuk me sherben mua dhe popullit tim,atehere do te flasim ndryshe por jo nepermjet dhunes,por nepermjet zgjedhjeve.
POR TE SIGUROJ SE SALI BERISHA DHE QEVERIA E KOALICIONIT ESHTE NE RRUGE TE PROGRESIT ASHTU SI TE GJITHE VENDET DEMOKRATIKE NE BOTE,KETE E FAKTOJ ME MEBESHTETJEN QE I BEHEN REFORMAVE QE NDJEK KJO QEVERI,NGA I GJITHE FAKTIRI NDERKOMBETAR DHE MBAREVAJTJA E JETES NE SHQIPERI!
tani ti mund te llomotisesh sa dhe si te duash dhe une te kuptoj shume mire se pse i ke syzet me xhama te zinj Wink
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: NJERIU QE NUK NJEH LIGJIN,KA VETEM NJE EMER:EDVIN RAMA   Tue Jun 07, 2011 7:53 pm

Mark Krasniqi eshte nje burre i madhe (NJE METER E ZHILET).
——————XHEMA—————–
Mars ’97, Berisha: “Do tė bėj republikė islamike
Si ne 92-96 po dhe 2005 e 2009′n me ndimen e serbeve-helenve-islamisteve (fundamentalisteve sala mer pushtetin-mban pushtetin.
Sala nje nipe sllavi po dhe Lirija (SLLOBODANKA) mes e sllav’ve,Si u njoftuan-dashuruan kta dy?nipi sllav me mesen sllave,* ishte nje dashuri e vertete apo e montuar?.
Mes sales e dritero agollit * egziston nje lidhje sekerete,Ket e them nga arsyja se z.Dritero dy jave para se NATO te bombardonte sacet e millosh kasapit,dritero *. u ngerit ne parlamentin Shqipetare e i tha kto fjal-SHQIPETARTE E KOSOVES KANE KAPE ARMET NE DOR PER TI PERZON-DEBU SHKIJTE PREJ KOSOVES.
Fati yne ishte qe SHBA’ja me aleatet e vet kishine vendos qe Sh.. e Kosoves ti shpetojn nga kta kasapet e milloshit,ashtu qe askushe sjau mnoj veshin fjalve te DRITERO AGOLLIT.
—————–XHEMA——————
“CIA dekonspiroi Berishėn qė mbronte lobin proserb”
Lidhjet e Berishės me islamikėt
Mars ’97, Berisha: “Do tė bėj republikė islamike”
Baze: Lidhjet e Berishės me islamikėt. Abdyl Latif Saleh, sponsor i tij dhe PD-sė
Marrėveshja e ujėrave me Greqinė, Kuvendi i kėrkon llogari Haxhinastos
Kolonel Myslim Pasha: Rifituam detin dhe dinjitetin
Vizat dhe myslimanizmi shqiptar
Vizat, kėrkohet dalja e Shqipėrisė nga Konferenca Islamike
Ktu me nalte para se te jape nje komente te shkurt e te kjarte,une ceka disa tituj shtypi ku flitej po dhe argumentohen tradhtit e sales ndaj kombit Shqipetare.Per fate ter kto tradhtija anti Shqipetare gjer sote sallaudinit i deshtuan.
Frigen me te madhe qe kam po dhe e ndij ne zemer eshte viti 2011,
Ne vitin 2011 plani sallaudinit-pollos-dritero,qe kta kane planifikua nje regjisterim te popullates Shqipetare me perkatesin kombetare po dhe fetare.
Ksaje radhe si thashe dhe me par kame frig qe plani sallaudin-salovic do korre fitore,ashtu qe sala me kompanjonet e vet do percajne populline shqipetare,Fitusi me i madhe do jete-jen helenaset e pastaj do korrin fitore dhe kta fundamentalistet,humbeje te mdha do psoj populli Shqipetare,ku ne trojet e veta do mbesin “PAKIC”.
Te nderuar’* lexus e komentus,kame nje pyteje?
Sala qe bene kto tradhtija ndaj kombite Shqipetare,* eshte tuje ndejek rrugen e “amet zogicit” ashtu qe me ndimen e armikut me cdo kushte te jet ne pushtet,apo sala eshte nje person me “DNA” anti Shqipetare,Ket kurre them me “DNA” une them nga dyshimi se si ishte e mundur qe sala-nipe sllavi te dashurohet ne nje grua qe dhe ajo eshte mes sllavi me emrin “sllobodanka” sote perkethyar ne Shqipe “LIRIJA”.

Ju lutem drejtueve ,gjykatesve e personelit te gjykates Hages…Ju kujtoj se keni lane ne harres apo e ka rradhen tani.S.R.B.- SALI RAM BERISHA,pa arrestu edhe kete ne nje dhome me Ratko Mlladicin,nuk do keni mundesi te merrni ne pyetje sepse operacinet,furnizimet e tankeve me nafte jane kryer nga Sali Berisha…Merrni arrestoni qe te shpetoje perfundimisht populli shqiptare dhe ballkani nga kriminelet dhe te pranohet Shqiperi,kosove serbi ne BE.
Njoftim njoftim.
Ju njoftoj se une sote kame zbulua kodin e identitetit te vertete salovice.
Ja identiteti kodi sekret i salovicit eshte:
SALA (S)-RAM (R)-BERISHA (B),Kodi sekret te identitetit te vertete salovice eshte “SRB” do thot Sali Ram Berisha.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: NJERIU QE NUK NJEH LIGJIN,KA VETEM NJE EMER:EDVIN RAMA   Wed Jun 08, 2011 12:11 am

po mire more ti po pse rruga drejt demokracise eshte vaj ....????po pse nuk ka gabime te cilat ai qe eshte patriot dhe i devotshem do t'i korrigjoje por sigurisht duke i zbatuar me perpikmeri ato detyra qe icaktohen?Po pse mos e kujtosh ti denimin e 5 grekerve nga Sali Berisha qe benin politiken shoviniste dhe antishqiptare ,ne jug te shqiperise???Po ketu tradhetar te duket ty ky sali berisha????po rrri ore se edhe asnje kontrate nuk eshte firmosur per detin,n.q.s. e gjen na e posto ketu pra,dhe mos u merrni me llogje pazari....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: NJERIU QE NUK NJEH LIGJIN,KA VETEM NJE EMER:EDVIN RAMA   Wed Jun 08, 2011 12:29 pm

Arberi
krejt do udbashe po naj perkrahe
ky njeri eshte bashkpunetore me i ngushte i serbise.
kete e thojne edhe Amerikanet qe kane nzjerre listen e shpijuneve serbe
po edhe shqiptaret e denuar nga keta komuniste titiste dhenore serbe.
Ky edhe sote ka femijet ne beograd.
vetem po ja fute ,a ske lidhje agje fare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: NJERIU QE NUK NJEH LIGJIN,KA VETEM NJE EMER:EDVIN RAMA   Thu Jun 09, 2011 4:45 pm

ehuu s'po merem me me ty se ti i bike legenit kot dhe nuk na sjell faktet e tua ketu,keshtu qe mos u mer me Salen se ehuuu sa ne rregull eshte ai ,ti sé mer vesh dhe sa per amerikanet po te jete ajo qe po na thua ti e kishin qeru me kohe
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: NJERIU QE NUK NJEH LIGJIN,KA VETEM NJE EMER:EDVIN RAMA   Sat Jun 11, 2011 4:47 pm

po ky qe po te postoj me poshte i kujt bashkepuntor eshte as me thua?
POLITIKĖ
Edi Rama kėrcėnon Shqipėrinė pėr karrigen e vet
11-06-2011 / Gazeta 55Edi Rama kėrcėnon Shqipėrinė pėr karrigen e vet

Shantazhi qė Edi Rama ushtron publikisht ndaj aspiratės pėr kthimin nė familjen evropiane ėshtė pozicioni mė ekstrem qė njė antishqiptar ka arritur nė shfaqjen e vet publike. Dje Edvini rikonfirmoi se ishte gati tė bėnte fli statusin e kandidatit pėr postin e kryebashkiakut, por ai harron se iku koha e pengmarrjes dhe e sakrifikimit pėr karrigen e kolltukofagėve tė korruptuar

Edi Rama ka ripėrsėritur dje kėrcėnimin ndaj Shqipėrisė dhe shqiptarėve.
Kėrcėnimi i Edi Ramės, i shndėrruar nė refren tė kėtyre ditėve pėr karrigen e tij, sėrish dje ėshtė veshur me petkun e “mos integrimit” tė Shqipėrisė.
Kėrcėnimi i djeshėm i Edi Ramės nuk ndryshonte aspak nga kėrcėnimet e mėparshme tė tij pėr rrezikun “e mos integrimit” tė Shqipėrisė nė Europė, nė rast se ai nuk rizgjidhet kryetar i bashkisė sė Tiranės. I vetmi ndryshim nė kėrcėnimin e djeshėm, qė bėnte dallimin me kėrcėnimet e mėparshme tė kėtij “standardi”, lidhej se dje, Edi Rama, kacavirrej pas draftit tė njė televizioni i cili nga ana e tij, i referohej njė drafti tė ndėrkombėtarėve, i cili ky nga ana e tij, pritet qė tė publikohet dhe tė shndėrrohet nė raport, vetėm diku andej nga mesi i muajit tetor.
Ndėrsa ajo qė dihet e sigurt, tė paktėn deri sot, ėshtė qė kandidati i bashkisė sė Tiranės, i referohet draftit tė njė drafti tė pompuar nga njė televizion qė e ka shpallur atė fitues tė bashkisė sė Tiranės (sikurse nė zgjedhjet e vitit 2009, Ilirian Celibashi me OJQ-nė e tij e shpalli fitues tė zgjedhjeve tė pėrgjithshme). Por, ajo qė nuk dihet me siguri, ėshtė se ēdo tė thotė Edi Rama, pėr tė njėjtin draft, i cili nė tetor do tė shndėrrohet nė raport (por qė Edi Rama e ka konsumuar si draft qė nė qershor), pikėrisht atėherė, kur edhe vetė “kandidati” i bashkisė sė Tiranės, do tė jetė shndėrruar nė njė “ish-kryebashkiak” i Tiranės.
Kėrcėnimi i Edi Ramės, i ripėrsėritur nė kėto ditė tė fundit, pėrpos tentativave tė tijat pėr ta lidhur me fatin e tij, dukshėm zhvlerėson konsumimin e tij gjatė fushatės elektorale pėr zgjedhjet lokale. Ndėrsa gjatė fushatės elektorale Edi Rama kishte si “kalė beteje” argumentin sipas tė cilit, e cilėsonte garėn (jo tė bashkisė sė Tiranės), si njė garė politike, pas konfirmimit tė humbjes sė tij me 81 vota, ai e ka ulur nivelin e kėsaj gare, duke e lokalizuar nė nivelin e bashkisė sė Tiranės. Kjo, sigurisht, qė nuk ėshtė gjė e keqe, por sikurse shprehja “mė mirė vonė se kurrė”, Edi Rama e ka kuptuar mė nė fund se ajo garė nuk ishte politike, sikurse ai e shihte, por ishte thjesht dhe vetėm ishte njė garė lokale, pėr tė cilėn dhe pėr mė tepėr pėr karrigen e tij, Edi Rama po investohet shumė mė shumė, nga ē’u investua nė fushatė.
Kėtu qėndron edhe kundėrshtia tjetėr e Edi Ramės.
Sepse..., sepse..., ndėrsa ai mė nė fund kuptoi se gara e 8 majit ishte vetėm njė garė vendore, ai bėn gabimin tjetėr, qė pėr kėtė garė vendore, saktėsisht pėr karrigen e tij, “implikon” draftin e njė drafti ndėrkombėtarėsh, pse kėshtu e stimuloi nė mėnyrė artificiale njė televizion, i njohur pėr lidhjet afektive me Edi Ramėn...
Por edhe kėtė e bėn nė mėnyrėn kėrcėnuese, por mė me pa etikė, duke e shitur veten si “shpėtimtar”.
Se sa Edi Rama mund tė konsiderohet “shpėtimtar” (tashmė kur ai e ka kuptuar se gara ishte njė garė lokale), po aq mund tė konsiderohet “shpėtimtar” edhe bie fjala, Kastriot Begaj, ish-kryebashkiaku socialist i Librazhdit, i cili edhe ai si Edi Rama humbi nė zgjedhjet e 8 majit 2011... E thėnė ndryshe, edhe Kastriot Begaj me humbjen e tij mund tė pretendojė se ka nė dorė “fatin” e integrimit tė Shqipėrisė.
Kjo ėshtė mė shumė se e tmerrshme...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: NJERIU QE NUK NJEH LIGJIN,KA VETEM NJE EMER:EDVIN RAMA   Sat Jun 11, 2011 4:48 pm

lexo perseri per Edvinin tend:

OPINION
Edhe 20 vjet pas rithemelimit, ish-komunistėt e Ramės e gjejnė veten jashtė sistemit demokratik
10-06-2011 / Redaksionale

Edhe dy ditė na ndajnė nga ditėlindja e Partisė Socialiste, e cila mbush 20 vjeē. Dy dekada pėr njė parti qė doli nga mitra e pėrgjakur e Partisė Komuniste nuk janė as shumė dhe as pak. Thjesht janė shprehje e asaj adoleshence naiv-socialiste tė pallatit 176: “Sot mbusha njėzet vjeē edhe jeta mė thėrret”. Jeta thėrret, po kė? Sigurisht njė sy historik do tė thoshte se janė shumė pak nė kuadėr tė hapjes ndaj hapjes mendore dhe ideore tė demokratizimit tė politikės, pa reflekset e trashėguara gjenetikisht. Natyrisht Partia Socialiste nuk u themelua, por ishte pasojė e njė shndėrrimi lėkurė. Boja e kuqe u zbeh nė rozė, sikurse komunistėt u bėnė socialistė nė politikė, kurse nė sektorin privat monistėt u bėnė “specialistė” siē thoshte i ndjeri Pjetėr Arbnori.
Sakaq ky 20 vjetor e gjen sėrish Partinė Socialiste jashtė sistemit demokratik. Njėsoj si njėzet vjet mė parė jo nuk ėshtė e gatshme tė njohė pluralizmin parlamentar, ēka e vėrteton bojkotimi i institucioneve kushtetuese. Regresi qė shoqėron kalendarin e lėvizjes jopolitike tė kėsaj partie ėshtė padyshim meritė e Edi Ramės, i cili si kryetar i njė organizate politike, qė njėzet vjet mė parė e quante trashėgimtare tė diktatorit Hoxha, kurse sot kalėron bashkėpunėtorėt e regjimit tė kaluar si Gramoz Ruēi, apo promovon nė politikė pinjollėt e bllokmenėve. Fijet jo vetėm qė nuk janė ndarė me tė kaluarėn ideologjike dhe biologjike, por pėrkundrazi janė lidhur pėr t’i tjerrė njė kėmishė force demokracisė shqiptare. Kromozomi i diktaturės gjendet nė mbiemrat Rama, Peza, Bushati, Beqja, Gjoni, Shamku, Ylli, Pėllumbi, qė sot korrespondojnė me emrat e deputetėve socialistė, Edi, Dashamir, Ditzi, Ledi, dy Ilirat, Fideli dhe nė fund Xhaēka, qė janė njerėzit mė me ndikim nė Partinė Socialiste. Janė lidhur si rrathėt e njė zinxhiri qė synon tė mbajė peng lirinė dhe demokracinė nė kėtė vend.
Ndėrkaq sjellja e adoleshentėve dhe biznesmenėve nė parti largoi politikanėt “dobiēė” tė epokės “Nano”, qė ishin si ishin, por goxha mė tė rrezikshėm politikisht se Dash Peza, Shalėsi, Tahiri, Veliaj apo Kodheli, kjo duhet pranuar. Tė mbyllur nė njė sekt endemik marrin vendime anemike, qė shėrbejnė vetėm pėr 3 minuta tė kronikės sė lajmeve. Ėshtė e vėrtetė qė Edi Rama ka 6 vjet nė krye tė Partisė, por po aq e vėrtetė ėshtė se ai kurrė s’ka pasur njė platformė politike, tė njė program alternativ, njė ide pėr t’u ndjekur seriozisht. Nė mungese tė ideve dhe vizionit, ajo qė ka fituar nė PS ėshtė inercia, tė ndjekim Ramėn nė ēdo hap, se ndoshta merr pushtetin.
Mirėpo kjo logjikė ėshtė e rrezikshme sepse investon Ramėn me njė dėshirė pėr tė plotėsuar dėshirat e atyre qė kanė etje pėr sundim tė pushtetit. Njė uri dhe etje pėr pushtet, qė pas humbjes sė zgjedhjeve parlamentare tė 2009-s, ėshtė bėrė edhe mė imperialiste brenda Partisė Socialiste. Edhe bojkotet, protestat, greva, demonstrata dhe revoltat popullore socialiste janė vetėm maja e ajsbergut tė asaj ēfarė fshihet nė nėnndėrgjegjen politike tė Edvin Ramės. Ėshtė e qartė se Edi Rama kėrkon ri-imponimin e njė agjendė konfliktuale. Pėrgjatė dy viteve tė shkuara opozita socialiste adaptoi njė agjendė konflikte permanente pėrpara liberalizimit tė vizave dhe vendimit pėr Statusin e Kandidatit. Nga kėto dy objektiva Rama arriti vetėm tė bllokojė marrjen e statusit tė vendit kandidat sepse njė gjė e tillė kėrkonte njė konsensus politik, kurse liberalizimi i vizave u materializua sepse ishte njė investim administrativ dhe impulsit tė qeverisė “Berisha”.
Nuk ėshtė turp mė tė thuash se nėse ka diēka qė nuk shkon nė kėtė vend ėshtė mungesa e Partisė Socialiste nė njė agjendė konstruktive tė reformave konsensuale, pra tė atyre votimeve qė duan njė shumicė tė cilėsuar. Ka plot ligje qė presin njė qėndrim konstruktiv tė Partisė Socialiste. Por siē duken bathėt, agjenda Rama ka qenė dhe mbetet destruktive, d.m.th prish e shkatėrro, se kur tė vijmė ne, do tė rregullohet gjithēka. Partia Socialiste, pas dy ditėsh 20 vjeēe, nuk po kupton se vendi s’ka kohė pėr tė humbur pas njė agjende konfliktuale, qė harxhon energji aq tė nevojshme nė arritjen e standardeve jo vetėm ligjore, por edhe etike dhe shoqėrore.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: NJERIU QE NUK NJEH LIGJIN,KA VETEM NJE EMER:EDVIN RAMA   Sat Jun 11, 2011 8:25 pm

Abdi Baleta kundėr Ismail Kadaresė
Abdi Baleta

Tė dashur lexues tė “Bota Sot”,

Deri sot, mė 22 maj 2011, nuk kisha kurrfarė oreksi pėr tė shkruar pėr zgjedhjet vendore tė 8 majit nė Shqipėri. E kisha fjetur mendjen se ato qė kisha me thėnė i kisha shkruar nė dy artikujt e datave 20 dhe 23 prill 2011, nėn titujt “Pėrmasa ndėrkombėtare e zgjedhjeve shqiptare” dhe “Arvizu, ambasadori dinjitoz i njė vendi tė madh”. Qysh prej njė muaji, sidomos pas fillimit tė numėrimit tė votave tė hedhura nėpėr kutira mė 8 maj, pėrmasa ndėrkombėtare e zgjedhjeve shqiptare ėshtė zgjeruar dhe ka peshuar gjithnjė e mė rėndė nė skenėn politiko-zgjedhore tė Shqipėrisė. Kurse roli i ambasadorit shumė tė nderuar amerikan, Arvizu, dhe i dy kolegėve tė tij, pėrfaqėsuesit tė OSBE-sė, Volfart dhe i pėrfaqėsuesit tė KE-sė, Sekui, ka qenė vendimtar pėr ta mbajtur procesin zgjedhor nė kufijtė e njė politike tė kontrollueshme dhe pėr tė shmangur rrjedhojat tejet tė dėmshme qė i dėshirojnė pėr Shqipėrinė forcat politike rrėnuese nė Shqipėri dhe disa politika tė huaja e mjedise mafiozo-masonike ndėrkombėtare, qė hedhin gurin e fshehin dorėn.

Pas analizave qė paraqita nė dy shkrimet e mėsipėrme mė tėrhoqėn mė shumė veprimtari tė tjera politike. U angazhova nė pėrurimet e tri librave me shumė vlerė tė zotėri Sabri Maxhuni-Novosellės nė Tiranė e nė Prishtinė. U mora me pėrgatitjet pėr botim tė librit tim “Jo, plebishitit venizellist”, qė u shtyp nė Prishtinė nėn kujdesin e zotėri Novosellės dhe tani po shpėrndahet nė Kosovė e nė Tiranė. Fushata zgjedhore nė Shqipėri ishte njė rutinė e njohur, e bezdisshme. E kam ndjekur sa pėr tė qenė nė dijeni tė zhvillimeve nė vijat e tyre kryesore dhe, si shumė shqiptarė tė tjerė, pa kurrfarė emocionesh. Dėshira ime kryesore ishte qė tė kalonin sa mė shpejt ditėt, tė mbylleshin procedurat dhe tė pėrfundonin zhurmat e kota marramendėse, sidomos ato qė bėnin “analistėt e opinionistėt” nė ekranet televizive. Nuk besoja se do tė kishte ndonjė ndodhi qė tė mė detyronte tė shkruaja. Por, nuk ishte e thėnė tė mbetesha deri nė fund nė pozitėn e vėzhguesit tė qetė, qė nuk ngacmohet nga zhvillimet qė kanė tė bėjnė me zgjedhjet, siē ia kisha imponuar vetes deri nė mbrėmjen e datės 21 maj 2011.

“Dita e fundit tė botės” nė Amerikė dhe “kolapsi kadarean” nė Shqipėri

Data e 21 majit 2011 ishte shpallur nga njė shoqatė e ēuditshme fetaro-biblike nė SHBA si “dita e fundit tė botės”. Nė ekranet televizive kishim parė paradėn e organizuar nga kjo shoqatė nė qytetin e Nju Jorkut, disa ditė para se tė vinte “fundi i botės”. Mė 20 maj “Financial Times” kishte botuar njė shkrim me titull “Henri Kisinxheri flet me Simon Shema”, ku bėhej fjalė pėr librin e Kisinxherit “Mbi Kinėn”. Shkrimi mbyllej me fjalitė sarkastike: “Rreth e rrotull Amerikės kėto ditė janė shfaqur pllakate biblike qė njoftojnė se bota do tė marrė fund njė herė e pėrgjithmonė mė datėn 21 maj 2011. Nė qoftė se ata kanė tė drejtė ju nuk do ta lexoni dot kėtė shkrim. Por nė qoftė se ka tė drejtė Kisinxheri ata mund tė kenė rastin pėr ta shtyrė pakėz datėn. Mos thoni se historia dhe Henri Kisinxheri nuk ju paralajmėruan”.

Sikurse shihet arritėm ta lexonim shkrimin mbi librin e Kisinxherit, pa mbetur tė ēuditur qė ndodhi kėshtu. Nuk e kishim besuar se do tė ndodhte ai “kijameti i madh” i paralajmėruar nė Amerikė. Mė shumė u habitėm qė pikėrisht mė 21 maj 2011, disa orė para se tė mbyllej “dita e fundit tė botės” nė Amerikė (nė matjen kohore midis Tiranės e Nju Jorkut ka njė ndryshim prej 6 orėsh) dėgjuam se njė “kijamet i vogėl” mund tė ndodhė nė Shqipėri. Shkrimtari shqiptar Ismail Kadare, pikėrisht mė 21 maj 2011, kishte lėshuar alarmin se “Shqipėria e kombi shqiptar po hynin nė kolaps”.

Gjithė mbasditėn dhe mbrėmjen e datės 21 maj 2001 i kalova nė njė zijafet gazmor me tė afėrm e miq, diku nė periferinė e Tiranės, pa ia hedhur sytė ndonjė ekrani televiziv. Kur mbaroi dhe atmosfera e gėzueshme dy tė afėrm tė mi m’u afruan dhe me njėfarė shqetėsimi mė thanė se shkrimtari Ismail Kadare i kishte dėrguar “njė letėr tė fortė” kandidatit pėr kryetar bashkie nė Tiranė , Lulėzim Bashės dhe i kėrkonte tė tėrhiqte kandidaturėn e tij dhe t’ia linte edhe njė herė kryetarllėkun e Tiranės Edi Ramės. Tė afėrmit e mi dyshonin se mos ky veprim ishte ndonjė inskenim mė i gjerė ndėrkombėtar, qė po kurdisej nėpėrmjet Kadaresė, dhe shqetėsoheshin se mos kandidati Basha do tė lėshonte pe para kėtij inskenimi. Unė shpreha mendimin se Basha e ka tė pamundur tė bėjė njė gjė tė tillė, pavarėsisht se kush mund tė qėndrojė prapa kėtij inskenimi, sepse tėrheqja do tė ketė rrjedhoja shumė tė rėnda pėr profilin dhe karrierėn politike, ende fillestare tė Bashės, pėr forcėn politike qė pėrfaqėson dhe pėr mė shumė se gjysmėn e zgjedhėsve nė Tiranė e nė mbarė Shqipėrinė.

Gjatė kthimit drejt Tiranės njė miku im mė dha disa hollėsira mė tepėr pėr lajmin qė kishte gjėmuar nga ekranet televizive. Mikut tim, me pikpėpamje tė ndryshme politike nga tė miat, u detyrova t’i bėja njė reagim tė parė me fjalėt: “Ky qėndrim i Kadaresė mė neverit. Ky njeri e ka tepruar shumė herė me politikanizma qė u ngacmojnė nervat shumė shqiptarėve. Kėsaj radhe mendoj se ka bėrė gjėnė mė tė rėndė, qė nuk i lejohet askujt ta bėjė. Nėse kishte vėrtetė dėshirė qė ngėrēi zgjedhor pėr Tiranėn tė zgjidhej me tėrheqjen e njėrit prej kandidatėve, ai kėtė kėshillė dhe kėrkesė duhej t’ia bėnte Edi Ramės, jo Lulzim Bashės”.

Kureshtjen e kisha tė madhe, sidomos pėr zgjedhjen qė kishte bėrė Kadareja: pse tėrheqjen e kandidaturės ia kėshillonte dhe ia kėrkonte Bashės, dhe jo Ramės, sikurse mė dukej mua mė e logjikshme ta bėnte. Prandaj, mė 22 maj nė mėngjes puna e parė qė bėra ishte tė gjeja e tė lexoja tekstin e letrės kadareane nė gazetat e ditės.

Edhe pse afati i tmerrshėm pėr “fundin e botės” ishte kapėrcyer nė Amerikė, letra e Kadaresė po paralajmėronte njė zhvillim apokaliptik pėr Shqipėrinė, ndoshta dhe pėr Ballkanin e Europėn, nėse Edi Ramės nuk i lihej pėr tė katėrtėn herė kryetarllėku bashkiak i Tiranės. Letra e Kadaresė m’u duk shumė ngacamane jo vetėm ndaj Bashės, por ndaj tė paktėn gjysmės sė zgjedhėsve qė kishin votuar nė Tiranė, ndaj gjysmės sė popullit shqiptar. Mbase dhe mė shumė. Letra m’u duk shumė provokuese, e palogjikshme, intriguese, megallomane nė kulm, arrogante e cinike sa nuk ka ku tė vejė mė. Dhe mbi tė gjitha ishte pėr Kadarenė mė vetėdemaskuese se sa e kisha menduar. Njėfarė miklimi cinik ndaj Bashės shoqėrohej aty pėr aty me paralajmėrime pėr pasoja tė pallogaritshme qė do tė sjellė pėr Shqipėrinė mostėrheqja e kandidaturės sė tij. Basha shpallej paraprakisht, pa tė drejtė apelimi, si fajtori i vetėm i kėtyre pasojave.

Pėr mua paralajmėrimet apokaliptike tė Kadaresė pėr izolim tė shqiptarėve nga Europa, janė gjithmonė zbavitėse, madje qetėsuese. Sa herė qė ai ka lėshuar mesazhe tė tilla, ka ndodhur e kundėrta: Europa ka bėrė gjeste pranimi ndaj shqiptarėve. Por ndėrsa mesazhe tė tilla mė rrisin qetėsinė, ato njėkohėsisht mė shtojnė neverinė ndaj tyre.

Kėto janė ndjesi tė mia personale, qė dua t’i shpreh dhe publikisht. Nuk i shkruaj qė i nderuari lexues tė ndikohet prej tyre. Rėndėsi kėtu nuk ka aq shumė shpalosja e ndjesive personale, por gjykimi politologjik mbi letrėn e Kadaresė drejtuar Lulzim Bashės, sepse kjo letėr pėrbėn tashmė njė ekzemplar tė rrallė tė keqpėrdorimit tė famės si shkrimtar, si mbartės i gjithfarė titujsh, nga njė shqiptar, pėr tė imponuar njė politikė tė caktuar, prapa kurrizit tė popullit shqiptar, nėpėrmjet metodash aspak demokratike, nėpėrmjet qėndrimesh absurde, nėpėrmjet marifetesh e batakēillėqesh tė neveritshme. Aq shumė e ka mbushur kupėn e provokimit politik Ismail Kadareja me kėtė letėr sa dhe nė gazetėn “55”, tė Fahri Balliut, mikut tė tij mė tė pėrulur e ditirambistit tė tij mė zhurmues, nė mėngjezin e datės 22 maj 2011 binte nė sy kryetitulli nė faqen e parė “Letra e Kadaresė ka adresė tė gabuar”. Kėtė shkrim nuk e nėnshkruante vetė drejtori i gazetės, miku i madh i Kadaresė Fahri Balliu, siē kishte bėrė njė ditė mė parė me njė artikull fshikullues pėr Presidentin Topi, qė aksidentalisht rezultoi se kishte votuar pėr Edi Ramėn. Por, gjithsesi, tashmė Kadareja ishte bėrė i pambrojtshėm dhe pėr ithtarėt e tij mė fanatikė.

Duhet njė arsye e fortė qė dikush, pėr mė tepėr njė personalitet si Ismail Kadareja, t’i bėjė thirrje publike nė ēastet e fundit tė numėrimit tė votave njėrit prej dy kandidatėve pėr kryetar bashkie i Tiranės tė braktisė garėn, pėr t’i lėnė rrugėn tė lirė drejt fitores rivalit tė tij. Duhej njė arsye tepėr e fortė qė Kadareja tė vinte gishtin pikėrisht mbi kandidatin e PD-sė, Lulzim Basha, pėr t’u tėrhequr nga gara nė favor tė Edi Ramės. Kadareja ėshtė pėrpjekur shumė me imagjinatėn e tij prej shkrimtari tė rendisė disa arsye pėr hapin e tij tė pashembullt e tė pakuptimtė qė zgjedhjet pėr kryetarin e bashkisė sė Tiranės t’i katandisė thjesht nė njė pazarllėk mjeran midis dy individėsh (as midis dy forcave poltike qė i kanė propozuar ata), duke nėpėrkėmbur kėshtu njė proces zgjedhor tė gjatė, tė mundimshėm, tė tensionuar para e gjatė fushatės zgjedhore dhe pas votimeve gjatė numėrimit tė votave. Zhvleftėsim tė njė procesi zgjedhor si ky qė propozoi Ismail Kadareja nuk kishim parė deri tani nė Shqipėri.

Tė gjitha “arsyet” qė ka renditur Kadareja janė rrjedhojė e “mosarsyes” flagrante nė arsyetimet qė ai ka bėrė:

Sė pari, Kadareja pretendon se pėr shkak tė zgjedhjeve nė Tiranė “ėshtė gjendur nė kolaps tė papritur jo vetėm shteti, por gjithė kombi shqiptar”. Kadareja fryn qėllimisht tej mase vėshtirėsitė e krijuara nga veprimet e dhunshme tė Partisė Socialiste, pa i qortuar fare kėto veprime, qė tė detyrojė kandidatin Basha tė lėkundet nė pozicionin e tij politik dhe tė kapitullojė nga frika para Edi Ramės. Nuk pi ujė manovra hipokrite e Kadaresė se ai kėtė veprim po e ndėrmerr nė “interes tė Shqipėrisė”, si shkrimtar (“i madh” thonė disa pa pushim) qė ėshtė.

Sė dyti, Kadareja shpreh si “parandjenjė” tė keqe se “ky kolaps do tė trondisė demokracinė e jetėn e brendshme nė Shqipėri dhe do tė ēojė nė izolim tė ri tė vendit”. Dhe pėrsėri shpėtim nga kjo gjėmė, sipas Kadaresė, qenka vetėm kapitullimi personal i Lulzim Bashės para ambicjes sė pakufizuar tė Edi Ramės pėr tė mbetur kryetar bashkie. Por Kadareja nuk jep asnjė argument pse lėnia e Ramės nė krye tė bashkisė sė Tiranės nuk do tė ēoka nė izolimin e Shqipėrisė (!). Duke parė se ēfarė ka bėrė dhe me sa arrogancė politike ėshtė sjellė Rama deri tani, Europa e Amerika mund tė zemėrohen me Shqipėrinė e me shqiptarėt mė shumė po tė qėndrojė Rama si kryetar bashkie nė Tiranė.

Kadareja nuk e thotė shprehimisht, po e lė tė nėnkuptohet lehtėsisht, se po t’i hiqet kryeparllėku i Tiranės, Edi Rama ėshtė “njaj sherrxhi” nė krye tė “njatyne sherrxhijsh” qė mund ta bėjnė Shqipėrinė lesh e li, si nė mbasditen e 21 janarit 2011, apo si nė pranverėn e vitit 1997. Thirrja e Kadaresė ėshtė: lereni bashkinė e Tiranės qė tė mos hani shpinės dajakėt e Ramės. Erion Braēe nuk di mė as vetė ēfarė marrėzish nxjerr nga goja para kamerave televizive, aq sa ambasadori amerikan u detyrua ta kėshillonte publikisht Braēen “tė pushojė”. Nė anglisht ambasadori ka pėrdorur sigurisht termin qė ka kuptimin “tė ēlodhet” dhe qė nė shqip u pėrkthye krejt korrekt “tė pushojė”. Por termi shqip ka dhe avantazhin se do tė thotė njėkohėsisht “tė mbyllė gojėn”. Kot tė besohet se Braēja mund tė mbyllė gojėn, apo tė kuptojė nuancėn diplomatike tė shprehjes angleze “he needs some rest” (ka nevojė tė ēlodhet pak). Ēlodhje pėr Braēen, apo pėr njė tufė zonjash tė reja qė kanė formuar njė korr politik soc-ramist, ėshtė tė ēirren me nota sa mė tė larta para kamerave televizive pėr tė kėnduar marshet funebre tė demokracisė zgjedhore nė “Shqipėrinė e gomave tė djegura”.

Ėshtė vetė Rama qė vazhdimisht i ka ashpėrsuar termat pėr tė mobilizuar falangat e tij zjarrvėnėse e tymlėshuese. Ai nuk flet mė pėr “tubime paqsore”, pėr “manifestime tė autorizuara”, sipas ligjit. Pėrkrahėsit e tij shpallin se kanė kaluar tashmė nė fazėn e “mosbindjes civile”, dhe kjo sipas tyre u dhėnka tė drejtėn e plotė tė bėjnė ēfarė t’u shkrepet nė kokė, tė mos respektojnė mė asnjė ligj, madje kėrkojnė qė mekanizmat shtetėrorė, mbrojtės tė ligjit, tė heqin dorė nga zbatimi i ligjit, dhe nga vetė funksionet e tyre, meqenėse ndodhen para “mosbindjes civile”, ndryshe “anarkisė sė shenjtėruar socialiste”. Ata “mosbindjen civile” e kuptojnė dhe e interpretojnė mbrapsht, si “detyrim tė shtetit dhe tė ligjit tė kapitullojnė para mosbindjes ndaj shtetit e ligjit”, para shkelėsve tė ligjit. Ata synojnė tė krijojnė kaosin e plotė shoqėror, qė tė arrijnė qėllimin e tyre pėr tė shtėnė nė dorė pushtetin shtetėror, vendor e qendror. Ėshtė njė imitim pikė pėr pikė dhe hap pas hapi i hitlerizmit. Idhtarė tė kėsaj “demokracie” tė mos bindjes ndaj ligjit dalin dhe dy intelektualėt tanė tė njohur qė mbajnė titullin “Nderi i kombit”, Rexhep Qosja e Ismail Kadareja.

Mė 21 janar 2001 Edi Rama zėvendėsoi termat “manifestime” e “protesta” me termin mė luftarak “demonstrata tė pakontrollueshme”, qė dihet se ēfarė rezultati sollėn. Tani ka hequr dorė dhe nga kjo terminologji dhe flet pėr “revoltė popullore”, qė ėshtė sinonim i termit “kryengritje”. Madje ka qenė njė intelektual amerikano-shqiptar (i brezit tė tretė nė Amerikė) qė ka zbuluar nė njė mesazh drejtuar ambasadorit amerikan se po tė mos mbetet Rama kryetar bashkie i Tiranės, nė Shqipėri do tė ketė kryengritje. Ka qenė Rexhep Qosja qė nė shkrimet e tij ka predikuar vazhdimisht kryengritje nė Shqipėri qė tė mbetet Rama nė fuqi e tė marrė edhe mė shumė fuqi. Rexhepi ka qortuar rėndė dhe vetė Ramėn se nuk po tregohet sa duhet revolucionar dhe i vendosur qė nuk po shpėrthen “revolucionin e dytė tė vonuar demokratik” nė shkallė tė gjerė. Ramėn po e qortojnė dhe disa ngatėrrestarė tė rėndomtė nė shtypin shqiptar, spiunologė “demokratė”, se po humb kohėn me llafe, nė vend qė tė hidhet furishėm nė veprime mė radikale.

Dhe mė nė fund u shfaq vetė “shenjtėria e intelektualizmės shqiptare”, Ismail Kadareja, tė merrte rolin e korifeut nė krye tė gjithė kėtij kori britės-kryengritės. Me “mosarsyen” e arsyetimeve tė tij Kadareja synon t’u imponojė shqiptarėve mendimin, se largimi i Edi Ramės nga kolltuku i kryetarit tė bashkisė sė Tiranės do tė jetė gjėmė e madhe pėr tėrė kombin shqiptar. Kadareja pėrpiqet t’i lemerisė shqiptarėt me “izolim tė ri ndėrkombėtar”, nė rast se Edi Rama largohet nga bashkia. Kadareja bėhet pėrēues i fatalitetit se nuk ka forcė qė tund Edi Ramėn nga bashkia, pa ndodhur njė katrahurė nė Shqipėri. Pra, e thėnė shprehimisht, Kadareja i shtyn shqiptarėt drejt zgjedhjes sė vėshtirė “o Edi Rama nė bashki, o Shqipėria shkrumb e hi”, sipas motos sė “revolucionarėve” tė qershorit tė vitit 1924, “o ne nė fuqi, o Shqipėria pluhur e hi”.

Kurse faktet dėshmojnė se faktorėt ndėrkombėtarė, mė tė angazhuar dhe mė tė pėrgjegjshėm pėr mbarėvajtjen e zgjedhjeve nė Shqipėri, nuk e shohin kėshtu procesin zgjedhor dhe nuk bėjnė paralajmėrime pėr ndonjė kėrcėnim apokaliptik, apo qė Shqipėria tė bjerė nė izolim ndėrkombėtar mė tė fortė. Ata vetėm kujtojnė se gjendja qė ėshtė krijuar nė Shqipėri do tė ndikojė pėr keq nė ritmet e veprimeve praktike pėr integrimin europian. Faktorėt ndėrkombėtarė kanė dhėnė mjaft shenja se mė tepėr pėrgjegjės pėr krijimin e kėsaj situate ata konsiderojnė Edi Ramėn e PS-nė dhe asnjėherė nuk kanė aluduar se mund t’i bjerė barra kandidatit Lulzim Basha tė bėjė sakrifica politike pėr tė shpėtuar zhvillimet nė Shqipėri.

Qėndrimi i “ēuditshėm” i Kadaresė mund tė shpjegohet vetėm me dy mėnyra:

a. Nuk e frenon dot mė imagjinatėn trilluese (si shkrimtar qė ėshtė) pėr tė prodhuar diēka nė mbėshtetje tė politikės sė Edi Ramės.

b. Ėshtė nėn trysninė e fortė tė mjediseve tė caktuara politike e masonike tė huaja pėr tė bėrė njė gjest tė fundit tė dėshpėruar nė mbėshtetje tė Edi Ramės. Dihet se kur Berisha nė fillim tė qeverisjes, pas fitores nė vitin 2005, lėshoi shumė bubullima kundėr Edi Raėms nė Shqipėri, ia behu Xhorxh Sorosi, dhe bubullimat u rralluan e heshtėn. Mė vonė ėshtė bėrė njė vizitė e drejtuesit tė loxhės masonike franceze “Orienti i Madh”, qė gjithashtu u pėrputh nė kohė me njė tjetėr fushatė sulmesh kundėr Ramės, fushatė qė pėrsėri u fashit pas kėsaj vizite.

Sė treti, Kadareja lėshon edhe njė herė spekulimin frikėsues se “izolimi i ri do tė jetė fatal pėr dy shtetet shqiptare nė Ballkan”. Kėshtu ka bėrė dhe herė tė tjera Kadareja. Pas ngjarjeve tė 17-18 marsit 2004 nė Kosovė ai u vėrsul me mallkime e akuza kundėr shqiptarėve dhe i paralajmėroi se kishin humbur gjithė simpatinė qė kishin fituar nė botė; se pas atyre ngjarjeve diplomacia ndėrkombėtare do tė braktiste pėrfundimisht Kosovėn dhe nuk do tė ēante mė kokėn pėr shqiptarėt. Kurse zhvillimet treguan tė kundėrtėn: pikėrisht pas atyre ngjarjeve diplomacia ndėrkombėtare i kushtoi vėmendjen mė tė madhe Kosovės dhe nė vitin 2008 Kosova u njoh si shtet i pavarur. Prandaj nuk mund tė bėjnė ndonjė pėrshtypje tė madhe drithėruese gjėmat qė parasheh Kadareja. Kadareja e ka humbur bastin atėherė, siē e kishte humbur kur hidhte fallin e lig se Europa nuk do tė pyeste mė pėr Shqipėrinė pas pranimit tė saj nė Konferencėn Islamike etj. Kanė dalė qesharake fallet tij pėr “izolime tė reja” tė Shqipėrisė, sa herė zhvillimet nė Shqipėri, ose pėr ēėshtje shqiptare, nuk kanė qenė sipas midesė sė Kadaresė, ose sipas orekseve tė mjediseve europiane ku Kadareja ka gjetur azil shpirtėror e mendor, pasi braktisi Shqipėrinė.

Por edhe sikur tė pranojmė pėr njė ēast se ka diēka racionale nė parandjenjat e parashikimet alarmuese tė Kadaresė tė shprehura nė letrėn dėrguar Lulzim Bashės, pėrsėri nuk ka logjikė tė shėndoshė qė shpėtimi u dashka kėrkuar pikėrisht nė kapitullimin e Lulzim Bashės para Edi Ramės dhe jo nė njė zgjidhje tė problemit sipas ligjeve e procedurave ligjore, qė mund tė jetė fare natyrshėm njohja nga Edi Rama tė humbjes sė tij nė pėrballjen me Bashėn. Pse Kadareja nuk e vė fare nė llogaritė e tij politike kėtė mundėsi nė ato “arsyet e mosarsyes” sė arsyetimeve tė tij? Sepse Kadareja ka vetėm njė pikėsynim, ose njė detyrė pėr tė bėrė: tė kėrkojė dhe tė mbėshtesė fitoren e Ramės me ēdo kusht, edhe jashtė njė procesi normal ligjor, jashtė normave e procedurave ligjore.

Pėr tė mbėshtetur fitoren e Ramės nė rrugė jashtėligjore Kadaresė i duhet tė sajojė sa mė shumė skena e skenarė apokaliptikė, nė emėr tė imagjinatės pjellore tė shkrimtarit. Kėtė ėshtė munduar tė bėjė Kadareja me letrėn dėrguar Lulzim Bashės, qė nė fakt ėshtė njė “kėrkesė ultimative” pėr kapitullim para Edi Ramės. Po tė mos ishte ky synimi i Kadaresė, ai me arsyen mė tė zakonshme qytetare, jashtė ndikimit tė mosarsyeve politike, kėshillat dhe kėrkesėn e tij pėr t’u tėrhequr nga gara duhej t’ia kishte drejtuar Edi Ramės.

Kadareja mund t’i thoshte fare mirė, krejt njerėzisht Edit: Je zgjedhur tri herė radhazi kryetar i bashkisė sė Tiranės, duke qėndruar si askush tjetėr 10 vjet pa ndėrprerje nė kėtė post. Ky qėndrim kaq i gjatė tė ka velur, tė ka konsumuar. Nuk tė ka mbetur mė imagjinatė e pasion pėr tė sjellė risi nė kėtė punė. Edhe njerėzve u bėhet e mėrzitshme tė shohin kaq gjatė tė njėjtin kryetar, me tė njėjtat shprehi, me tė njėjtat vese, me tė njėjtat mendėsi, me tė njėjtat gjeste ekstravagante, me tė njėjtat teka tė papėrshtatshme pėr njė kryetar bashkie, i cili vetėm pėrsėrit vetveten. Prandaj, ėshtė pėr tė mirėn tėnde, tė Tiranės e tė gjithė Shqipėrisė (ndoshta dhe tė dy shteteve shqiptare pėr tė cilėt Kadareja ka filluar tė mendojė shumė e tė flasė shpesh). Mbi tė gjitha largimi yt nga kryesimi i bashkisė do t’i bėnte mirė Partisė Socialiste, sepse do tė pėrqėndroheshe nė drejtimin e saj. Ėshtė e lodhshme pėr cilindo tė mbajė dy kunguj tė mėdhenj e tė rėndė nė njė sqetull, tė jetė kryetar i bashkisė mė tė madhe, sa njė e katėrta e krejt popullsisė sė Shqipėrisė, dhe i Partisė Socialiste qė rivalizon me PD-nė pėr pushtetin qendror. Ėshtė e pakuptimtė qė i njėjti njeri tė punojė me kohė tė pakufizuar si kryetar partie dhe me kohė tė pamjaftueshme si kryetar bashkie.

Pra, gjėja mė e arsyeshme do tė ishte qė Kadareja sugjerimin pėr tėrheqje nga gara t’ia bėnte Edi Ramės, i cili do tė largohej dhe me kryet lart, se nuk kishte pėsuar ndonjė disfatė shkatėrruese, pas 10 vite kryetarllėku, qė gjithsesi e konsumojnė tepėr njeriun dhe profilin e tij politik. Kadareja mund t’i thoshte Edit: lere tani atė punė se po e mbyll me nder, po del para partisė tėnde se pėsove njė humbje tejet tė ngushtė dhe se nuk je politikan qė kapesh patjetėr me thonj e me dhėmbė pas karriges sė njė kryetari.

Mirėpo nė letrėn e Kadaresė nuk gjejmė gjėkundi as shenjėn mė tė vogėl tė arsyetimeve tė tilla. Pėrkundrazi letra ėshtė dėrguar, siē ka shkruar me tė drejtė kėtė here gazeta “55” nė adresė tė gabuar, i ėshtė drejtuar Lulzim Bashės, sepse si duket, Kadareja ėndėrron nė mendjen e tij qė Edi Rama tė qėndrojė nė kolltukun e kryetarit tė bashkisė sė Tiranės, aq kohė sa tė barazojė, ose tė thyejė rekordin 18-vjeēar tė kryebashkiakut tė Moskės, Juri Lluzhkov, i cili u shkarkua para disa muajsh me motivacionin “ka humbur besimin e presidentit tė Rusisė Medvediev”. Nė fakt mėkati i tij i madh ishte se kishte monopolizuar korrupsionin nė kryeqytetin rus.

Kadareja ka bėrė gjėnė mė tė lehtė pėr tė nxjerrė “kombin e dy shtetet shqiptare” nga “kolapsi” i krijuar prej zgjedhjeve nė Tiranė: ai ka kėrkuar tė ikė vetėm ai qė ende nuk ėshtė ulur nė karrigen e kryetarit dhe e lė kryetarin qė ėshtė tė vegjetojė edhe mė tej nė atė kolltuk. Kjo s’ka ku tė rrijė, kur njė “shkrimtar i madh” arsyeton kėshtu. I kėrkon tė japė dorėheqjen atij qė nuk ka se nga ēfarė tė heqė dorė, dhe nuk e shtyn drejt dorėheqjes atė qė i ka kaluar koha pėr tė lėnė postin. Kjo do tė thotė se “shkrimtari i madh” mė shumė po sillet si “sekser i vogėl pushteti”, si “avokat arbitrariteti”, jo si “kėshilltar shteti” dhe “ndriēues mileti”.

Kadareja nuk flet fare pėr shkaqet e shkaktarėt e vėrtetė tė atij “kolapsit” tė tmerrshėm nga ku do tė nxjerrė kombin e “dy shtetet shqiptarė”. Rama nė arsyetimet e Kadaresė nuk figuron gjėkundi. Protagonist i “kolapsit” ėshtė njė figurė e vetme politike, Lulzim Basha, meqenėse ia pruri shumė ngushtė Ramės nė kėto zgjedhje, ndryshe nga sa kishin bėrė kandidatė tė tjerė tė PD-sė nė tri zgjedhjet e mėparshme.

Prandaj Kadareja i ėshtė vėrsulur me njė egėrsi tė madhe Lulzim Bashės, duke i shkruar: “Si politikan dhe si zyrtar, ju jeni gjendur kohėt e fundit, nė qendėr tė njė cikloni, i cili jo vetėm mund t’ia mbyllė rrugėn pėrparimit tė kombit shqiptar, por ta kthejė atė shumė vite prapa nė histori. S’ėshtė nevoja kėtu t’ju kujtoj sesa e pandreqshme dhe e pafalshme do tė jetė kjo mbrapshti”.

Kėto janė letrarizma tė kota qė maskojnė keq njė politikanizėm pėshtirosės. Kėtu megallomania intelektualiste, tėrbimi akuzator, provokimi politik, ligėsia shpirtėrore e Kadaresė ndaj Lulzim Bashės ka kaluar dhe imagjinatėn e lejueshme letrare, ka pėrfunduar nė dalldi tė mbrapshtė politike tė Kadaresė. Ky po i thotė Bashės: ose bėj si po tė urdhėroj unė “shkrimtari i madh” (nė fakt sekseri politik i rėndomtė) ose gijotinėn ta kam bėrė gati dhe mallkimi im kadarean do tė tė ndjekė, edhe kur tė mos jetosh mė. Tė tilla histori u kanė ndodhur politikanėve shqiptarė nė tė shkuarėn. Por nuk mendojmė se Basha ėshtė aq frikacak sa t’i marrė seriozisht kėto mallkime e kėrcėnime tė Kadaresė, qė patjetėr nuk janė vetėm tė Kadaresė. Besojmė se Basha e kupton aq gjė se kapitullimi para ultimatumit kadarean e “varros pėr sė gjalli” politikisht.

Basha, dhe gjithkush qė nuk mendon si Kadareja, ka tė drejtėn dhe duhet tė pyesė: po Edi Ramės i ka hedhur ndonjėherė ndonjė fjalė tė kėsaj natyre Kadareja?! Pse vetėm Basha qenka shkaktari potencial i ciklonit “pėr t’i mbyllur kombit rrugėn e pėrparimit”, kur pėrditė shohim se kėtė rrugė pėrpiqet t’ia mbyllė pikėrisht Edi Rama? Ka sy nė ballė Kadareja tė shohė se ēfarė bėhet nė Shqipėri? Ka veshė tė dėgjojė Kadareja ulėrimat e Edi Ramės pėr tė futur vendin nė luftė civile, sa herė qė nuk pranohet ndonjė tekė e tij kryeneēe?

Pėr shpėtimin e trupit, tė shpirtit e tė emrit tė Bashės, Kadareja me shumė “dhimbsuri” ka gjetur njė mjet magjik kur shkruan: “do t’ju propozoj njė gjest, qė sot pėr sot, ėshtė i rrallė, gati i pėrjashtuar nga jeta politike shqiptare: tėrheqjen nga kandidimi pėr kryetar bashkie”. Bravo Kadare, kandidati i pėrjetshėm pėr ēmimin “Nobel” nė letėrsi, qė njė politikani tė ri pėrpiqesh t’i fusėsh tmerrin, ta bėsh tė braktisė idealin politik, qysh nė tė parėn betejė tė tij serioze, pikėrisht nė ēastet e mbrame tė betejės, kur ai ėshtė dhe favorit pėr tė fituar nė rrugė ligjore. Kurse Ramės, njė politikani problematik qysh prej 20 vitesh, qė shkallaret e karrierės i ka ngjitur me mėnyrat mė tė dyshimta, duke shfrytėzuar ose krijuar konjuktura tė pėshtira politike, Kadareja nuk i sugjeron tė bėjė asnjė “gjest tė rrallė”, por e mbėshtet tė vazhdojė gjestet e shėmtuara qė ka bėrė deri tani, vetėm qė tė qėndrojė nė pushtet. Pas kėtyre mendimeve tė Kadaresė duhet shtruar pyetja: a kanė nevojė kombi shqiptar dhe dy shtetet shqiptarė pėr njė “Nderi i Kombit” qė tė predikojė me mallkime e kėrcėnime gjeste tė tilla ēnderimi tė politikanit?!

Kanė bėrė mirė njė numėr intelektualėsh qė Bashės i kanė nisur mesazhin: “Mos dėgjo Kadarenė. Nuk ėshtė koha pėr gjeste kalorsiake. Vota duhet numėruar” (“Gazeta Shqiptare”, 22 maj 2011). Po Kadareja vet ēfarė “gjesti kalorsiak” ka bėrė”? Edhe sa kohė do tė mburret me atė “ikjen nė Francė” nė prag tė shpėrthimit tė zhvillimeve demokratike nė Shqipėri? Por Ramės ēfarė “gjesti kalorsiak” ka ndėrmend t’i rekomandojė? Tė pėrsėrisė tentativėn pėr grusht shteti tė 21 janarit 2011? Tė vazhdojė tė prodhojė tym tė zi nė politikėn shqiptare, qė tė mos dalin tė tjerė si Basha e ta rivalizojnė nė votim? Apo tė kthejė gjithė anėtarsinė dhe elektoratin e Partisė Socialiste nė forca paramilitare qė tė bllokojnė ēdo ditė rrugėt e Shqipėrisė, tė nxijnė qiellin shqiptar, duke djegur goma makinash, tė rrahin e tė plagosin policėt qė kryejnė shėrbimin e tyre, nė pritje tė ndonjė tė vrari tjetėr, pėr tė shtuar radhėt e “dėshmorėve” tė soc-ramistave?! Ēfarė ka pėr tė thėnė Kadareja pėr kėto? Nuk mundi tė heshtė mė gjatė edhe gazeta e mikut tė tij, Fahri Balliut, pėr faktin se Kadareja nė komentet e tij pėr ngjarjet e 21 janarit 2011 faktikisht u radhit nė krahun e avokatėve politikė e intelektualė tė grushtit tė shtetit.

“Arsyet e mosarsyes” nė arsyetimet e tij Kadareja ka mundur t’i mbėshtesė vetėm mbi njė “argument”, duke shkruar me njė logjikė absurde dhe nė formė perfide e cinike nė pėrmbajtje: “Propozimin pėr tėrheqje mund t’ia bėja secilit prej jush (d. m. th. si Bashės dhe Ramės), por mendova se tėrheqja do tė ishte mė e lehtė pėr ju qė jeni nė pushtet, se pėr tjetrin, qė ėshtė shef i opozitės”. Sa mirė e paska pėrvetėsuar atje nė mėrgim Kadraeja metodologjinė cinike tė disa mjediseve europiane, qė nė vend tė pėrkrahjes sė tė drejtės pėrballė tė padrejtės, tė kėrkojnė zgjidhjen e kontestimit nė dėm tė palės qė nuk e kanė pėr zemėr dhe nė dobi tė pamerituar tė palės qė u pėlqen. Nuk u bėjnė nder shqiptarėve tė tillė “shkrimtarė tė mėdhenj” qė shkasin nė meskinitete kaq tė pahijshme.

Kadareja nuk e ka tė qartė njė gjė tė njohur (ose qėllimisht hesht pėr tė) se Rama ka 17 vjet qė ėshtė nė pushtet, si ministėr e kryetar bashkie. Ka qenė kryetar i shoqatave tė pushtetit lokal socialist. Ka njė polici bashkiake qė e pėrdor kundėr policisė sė ruajtjes sė rendit. Rama kryeson njė pushtet paralel nė Shqipėri, madje synon tė veprojė me gjithė strukturat e tij partiake dhe si shtet paralel. Nėse Kadareja shqetėsohet vėrtetė pėr stabilitetin e shtetit e tė shoqėrisė shqiptare duhet tė kuptojė se kundėrvėnia e pushtetit tė Tiranės, tė drejtuar nga Edi Rama, ndaj pushtetit qendror, tė drejtuar nga Sali Berisha, i ka shkaktuar probleme shumė tė rėnda shtetit shqiptar. E mira e do qė sa mė parė midis pushtetit tė Tiranės dhe pushtetit qėndror tė vendosen harmonia e bashkėpunimi dhe kjo mund tė arrihet nėse Basha bėhet kryetar bashkie. Por kėtė Kadareja nuk e do. Ai mbėshtet Ramėn qė tė mos stabilizohet Tirana, siē mbėshtet Qosja Ramėn qė tė mos stabilizohet Shqipėria.

Nė letrėn drejtuar Bashės del qartė se Ismail Kadareja nuk ka fare haber si ndėrtohet shteti e pushteti nė demokraci. Ai punėn e ardhjes e tė ikjes nga pushteti, tė zgjedhjeve e tė emėrimeve nė poste e percepton dhe e trajton me mendėsitė e xhambazit. Por Kadareja sillet dhe si provokator nė kėtė rast. Rama e ka mė tė lehtė se Basha tė tėrhiqet, sepse ėshtė vetė shefi i opozitės (partisė e koalicionit tė tij, ku nuk lejon kend tė bėjė gėk apo mėk). Kurse Basha ka tė tjerė mbi krye nė partinė e pushtetin e shumicės, dhe duhet tė pyesė ata mė parė. Kurse Kadareja e nxit Bashėn tė rebelohet kundėr udhėheqjes sė tij partiake, d.m.th. kundėr Berishės, duke e trembur me fjalė pėr lloj-lloj pėrgjegjėsirash politike e historike; dhe duke i bėrė dhe ndonjė ledhatim me gjuhė gjarpri para se t’i injektojė helmin mpirės.

Me atė arsyetimin qė i drejtohet Bashės, Kadareja duhet t’i drejtohej Berishės e t’i thoshte: “tėrhiqe kandidatin tėnd dhe lėre edhe njė herė tė adhuruarin tim Rama tė ulet nė kolltukun e kryetarit tė bashkisė”. Por si duket Kadareja nuk ka pas sukses pranė Berishės, as pranė ndėrkombėtarėve pėr tė siguruar funksionimin e kėsaj skeme dhe ka provuar gurin e fundit, duke shpresuar se Basha mund tė trembet nga kadareizmat dhe ia dredh Partisė Demokratike, Berishės e ndėrkombėtarėve qė e mbėshtesin. Sigurisht ky duhet tė jetė njė veprim i dėshpėruar i Kadaresė dhe i atyre qė e shtyjnė. Para pak javėsh ambasadori amerikan nė Tiranė, Arvizu, pėrmendi nė njė ekran televiziv se kishte pasur njė darkė tė kėndshme me “shkrimtarin e madh” Kadare. Atėherė kjo darkė na u duk si “jashtė vendit e kuvendit”, si jashtė kohe, jashtė halleve politike tė Shqipėrisė. Nuk kishim si tė dinim mė shumė. Por me sa duket edhe darka tė tilla Kadareja i kas pas nė kuadėr tė veprimtarisė pėr tė krijuar “atmosferė mbėshtetėse” ndėrkombėtare qė Basha tė tėrhiqej e Rama tė mbetej.

Mėkati mė i rėndė etiko-moral i Kadaresė ėshtė se pėrpiqet ta shtyjė Lulzim Bashnė tė bėjė tradhtinė mė tė shėmtuar zgjedhore, tė tradhtojė tė gjithė atė elektorat tė Tiranės qė votoi pėr tė, si asnjėherė tjetėr nė historinė e zgjedhjve nė kryeqytet pėr njė kandidat tė PD-sė.

Pėr nxitjen e Bashės drejt njė tradhtie tė tillė tė shėmtuar (qė vetė kandidati i mbėshtetur t’i hedhė me pėrbuzje nė koshin e plehrave votat qė u dhanė pėr tė se kėshtu sugjeruaka “Kadareja i madh”) mund tė bėhen plot komente. Por fatmirėsisht vetė Lulzim Basha ka shpjeguar menjėherė pozicionin e tij nė kėtė pikė therėse: “Unė kam vendosur tė respketoj tė gjitha procedurat normative qė parashikon procesi i numėrimit tė votės nė respekt tė shtetit ligjor, duke u frymėzuar nga njė qėndrim paqsor e qytetar dhe nė shėrbim tė stabilitetit e tė paqes sociale. E gjithė filozofia e fushatės sime ėshtė mbėshtetur nė dėgjimin dhe dialogun e drejtpėrdrejtė me qytetarėt. Ndaj sot e kam tė pamundur tė pėrmbys zėrin e mbi 124 000 qytetarėve, tė cilėt i janė pėrgjigjur pozitivisht planit dhe projektit tim pėr shndėrrimin rrėnjėsor tė kryeqytetit tė shqiptarėve, qė mjerisht po pėrjeton njė kolaps urban, mjedisor dhe mund tė themi ekzistencial. Nuk jam unė qė vendos nėse do tė bėhem apo jo kryetari i ardhshėm i bashkisė. Ky ėshtė vendimi i votuesve dhe unė nuk kam asnjė tė drejtė qė nė asnjė rrethanė tė braktis zgjedhjen qė ata kanė bėrė. Unė besoj se gara dhe demokracia i vlejnė tė ardhmes europiane tė Shqipėrisė. Ndėrkohė qė dhurimi nė tavolinė ose pazaret nė favorin tim apo tė kundėrshtarit dėmtojnė atė. Mė mirė njė garė deri nė votėn e fundit sesa njė garė e munguar”. Turp pėr Kadarenė qė edhe pas 20 vjetėsh qėndrimi nė Europė nuk paska kuptuar asgjė nga “abc-ja” e demokracisė dhe e tregon veten aq dėshtak, sa tė ketė nevojė pėr leksione tė tilla! E gjjthė pėrgjigja e Lulzim Bashės ėshtė korrekte, dinjitoze, e shkruar me pėrgjegjėsi e saktėsi dhe hedh poshtė “gjestet kalorsiake” tė sugjeruara nga Kadareja dhe provokimet e bėra prej kėtij qė Basha tė tradhtojė PD-nė, Berishėn, por mbi tė gjitha zgjedhėsit dhe tė turpėrojė veten pėr jetė.

Pėr tė turbulluar gjykimin e Bashės e tė tjerėve Kadareja ka spekuluar shėmtueshėm me historinė: “Desha t’ju kujtoj se themeluesi i shtetit shqiptar, Ismail Qemali, mė 1912 ka qenė njėkohėsisht themeluesi i dorėheqjes, pėr gjestin e tij madhėshtor, pas kėrkesės sė fuqive europaine, u tėrhoq nga posti i vet, pėr tė mirėn e Shqipėrisė. Mendoj se Shqipėria nuk duhet tė harrojė kėto shenja tė mira tė qytetėrimit tė saj. Ajo duhet t’i kultivojė ato, tė tregojė se nuk ėshtė shtet tribal. Por shtet europian, demokratik, pjesė e familjes sė emancipuar tė kombeve”. I gjori “shkrimtari madh” qė nuk e njeh si duhet historinė, as i punon mirė tashmė arsyeja pėr tė gjykuar si duhet ndodhitė historike. Ai di vetėm tė spekulojė, qė “mjeranen historike” ta pėrshkruajė si “madhėshtoren e sotme pseudopolitike”.

Ismail Qemali ishte mbajtėsi i flamurit pėr shpalljen zyrtare tė pavarėsisė dhe kryesuesi i qeverisė, por kjo nuk e bėnte themeluesin e vetėm tė shtetit shqiptar. Kėtė shtet e themeluan shumė burra njėkohėsisht, para Ismail Qemalit, bashkė me Ismail Qemalin dhe pas tij. Mjaft mė me “folklorizma krahinariste” qė keqpėrdoren dhe pėr spekulime politike! Ka dhe tė tjerė qė i dinė punėt. E vėrteta ėshtė se “Shqipėria mė 1913-14 nuk pati mundėsi tė konkretizohej si shtet”- siē ka vėnė nė dukje dhe tani vonė njė profesor universiteti nė Itali, Exhidio Ivetiē, nė studimin e tij “Luftėrat Ballkanike” (2006, botimi shqip 2008, fq. 157). Nė atė kohė, qė vetė Kadareja e ka emėrtuar “Viti i mbrapshtė” (1914), nuk kishte kuptim tė flisje pėr dorėheqje, siē nuk kishte dobi tė flisje as pėr qeverisje. Ismail Qemali ishte dhe mbetet njė figurė madhore, mė shumė simbolike se pushtetore.

Kur ra qeveria e Vlorės nuk kishte asgjė madhėshtore, por vetėm njė situatė mjerane. Ismail Qemali nuk dha kurrfarė dorėheqje, qė mund tė shėrbejė pėr paralelizėm me dorėheqjet e sotme, sidomos me “pseudodorėheqjen” qė kėrkon Ismail Kadareja nga Lulzim Basha. Nėse Kadareja ėshtė i mahnitur prej “dorėheqjes sė Ismail Qemalit” se paska themeluar institutin politiko-juridik tė dorėheqjes nė Shqipėri, le tė bėjė pėrqasje me dorėheqjet e Fatos Nanos nga kryetar i Partisė Socialiste dhe nga posti i kryemnistrit, qė i hapėn rrugėn e karrierės Edi Ramės dhe t’i rekomandojė Edit tė ndjekė shembullin e paraardhėsit tė tij nė krye tė PS-sė, nė vend qė tė nanurisė Lulzim Bashėn pėr “dorėheqjen e Ismail Qemalit”.

Por mė parė Kadareja tė pėrpiqet tė mėsojė pėr vete njė rregull tė artė se “zgjedhjet janė mėnyra mė e mirė jo pėr tė ardhur nė pushtet, por pėr t’u larguar me lezet nga pushteti”. Nė qoftė se Kadareja vėrtetė trembet nga “kolapsi” politik nė Shqipėri, le tė ndihmojė Edi Ramėn tė kuptojė se zgjedhjet e sivjetme i japin rastin pėr ta lėnė nė mėnyrėn mė tė mirė njė pushtet qė nuk i shkon mė nė krye tė bashkisė sė Tiranės. Madje nuk ėshtė nevoja as pėr dorėheqje tė Ramės, por tė lihet tė shkojė normalisht procesi zgjedhor drejt pėrmbylljes dhe tė pranohet rezultati. Kadareja nuk i do tė tilla zhvillime, prandaj pėrpiqet tė impresionojė Bashėn me “dorėheqjen” e Ismail Qemalit, qė s’ishte fare dorėheqje, por njė urdhėr i 6 fuqive tė mėdha qė tė ndryshonte qeverisja nė Shqipėri, siē ka ndodhur edhe me largimin e Berishės nga pushteti mė 1997. Ėshtė e pahijshme qė shkrimtarėt tanė tė dėgjuar spekulojnė me Ismail Qemalin kur duan t’u kundėrvihen politikanėve qė nuk u pėlqejnė. Dritėro Agolli nė vitin 1997 nė njė poemė tė tij rebeluese ngrinte Ismail Qemalin nga varri qė tė trembte Sali Berishėn. Ismail Kadareja tani i thėrret sėrish Ismail Qemalit tė trembė Lulzim Bashėn. Nė vitin 1913 Mihal Grameno i thurrte elozhet mė tė mėdha Esat Pashtė Toptanit pėr luftėn qė kishte bėrė nė mbrojtje tė Shkodrės dhe njėkohėsisht e kėrcėnonte se po tė mos ulte kryet para Ismail Qemalit do tė damkosej si tradhtar. Ismail Kadareja tani, pas gati njė shekulli, i bėn ca pėrkėdheli bajate Lulzim Bashės qė t’i kėrcėnohet se do tė mbajė gjithė pėrgjegjėsitė historike e politike nė qoftė se nuk ul kokėn para Edi Ramės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: NJERIU QE NUK NJEH LIGJIN,KA VETEM NJE EMER:EDVIN RAMA   Sat Jun 11, 2011 8:54 pm

Enver Bytyēi:Pse rekomandimet e shkrimtarit Ismail Kadare izolojnė Republikėn e Shqipėrinė

Mesazh nga Agim Gashi prej Tue May 24, 2011 12:43 pm
Enver Bytyēi:Pse rekomandimet e shkrimtarit Ismail Kadare izolojnė Republikėn e ShqipėrinėShkrimtari i shquar, Ismail Kadare, i ka shkruar njė letėr tė hapur Lulzim Bashės, me tė cilėn i kėrkon qė tė tėrhiqet nga gara pėr kryetar tė Bashkisė sė Tiranės. E pėrkthyer saktė dhe qartė: qė t’ia lėrė vendin nė tavolinė kandidatit tė Partisė Socialiste, Edvin Kristaq Ramės. U pėrpoqa tė shoh se cilat janė argumentet e Kadaresė, madje me shumė vėmendje, sepse nuk besoja se njė njeri i madh, i respektuar, si mė vitali i letrave dhe mendimit shqiptar tė kohės, tė shkruante pa fakte, pa argument dhe tė jepte njė porosi-urdhėr thjesht i motivuar, por pa ndonjė kasus-beli. Mė kujtoi kjo letėr njė deklaratė tė tij tė vitit 2001, kur merrte nė mbrojtje kryeministrin socialist tė asaj kohe, megjithėse ai ushtronte njė dhunė tė pashembullt kundėr opozitės. Atėherė Kadare fliste pėr nevojėn e forcimit tė shtetit dhe kritikonte qėndrimin e opozitės demokratike. Tani flet pėr nevojėn e integrimeve dhe merr hapur anėn e kreut tė opozitės. Ky pozicionim politik i Ismail Kadaresė majtas, e komprementon atė, sepse e largon nga “egocentrizmi”, e largon atė nga realiteti. Unė kam shkruar disa libra, shumicėn prej tyre si libra studimorė, nė tė cilėt i jam pėrmbajtur dhe kam zhvilluar idetė dhe vlerat qė ka pėrfaqėsuar shkrimtari i shquar shqiptar. Si mijėra shqiptarė tė tjerė, jam ndier krenar kur nė libraritė e Gjermanisė mė kanė rekomanduar librat e tij tė pėrkthyer nė gjermanisht. Librarėt dinin me saktėsi titujt e veprave tė tij dhe sinqerisht qė mė ndrisnin sytė nga gėzimi qė njė shqiptar kishte bėrė njė emėr aq tė madh nė botėn e qytetėruar. Po letra drejtuar Lulzim Bashės a bėn pjesė nė kėtė korpus tė lavdishėm tė Ismail Kadaresė? Nėse lexuesi do tė mė lejojė tė shpjegohem, mendoj dhe besoj se kjo letėr bėn pjesė nė pjesėn emocionale tė pamenduar mirė prej tij. Nė zgjidhjen e konflikteve, i dashur Kadare, ėshtė me vend qė tė fuqishmit t’i drejtohen atij qė ka mė shumė logjikė, shfaq mė shumė modernitet e civilizim, atij qė pranon tė jetė viktimė pėr njė ideal mė tė madh, pėr njė ēėshtje mė tė shenjtė. Letra juaj i pėrmbahet kėsaj fryme. Qė nė hyrje tė letrės bėhet fjalė pėr pasojat e situatės sė krijuar nė Shqipėri. “S’ėshtė nevoja tė zgjatem kėtu pėr pasojat e rėnda tė kėtij kolapsi, qė nis pas tronditjes sė demokracisė dhe kalendarit tė jetės sė brendshme, deri te rreziku i izolimit tė ri tė vendit, ēka do tė ishte fatale sot pėr tė dyja shtetet shqiptare nė Ballkan”. Pra, motiv i letrės janė pasojat e situatės sė krijuar. Por qė t’i kėrkosh Bashės tėrheqjen, do tė thotė qė ta fajėsosh atė pėr kėtė situatė konfliktualiteti. Qė t’i drejtohesh Bashės dhe vetėm Bashės, qė ky t’ia japė nė tavolinė si nė kohėn e diktaturės, kreun e Bashkisė Edi Ramės, vetėm pse ky i fundit ėshtė kryetar i opozitės, ky nuk ėshtė e nuk mund tė shėrbejė as si argument, as si shans pėr integrime dhe mosizolim. Basha duhet tė tėrhiqet qė tė shpėtojė Shqipėria, nėnkupton Kadare nė letrėn e tij. Po kush po e fundos dhe shkatėrron Shqipėrinė? A nuk ėshtė ky thelbi i konfliktit nė Shqipėri?! A nuk duhet qė Kadare tė kapet pas kėsaj analize, qė tė mbėrrijė te pėrfundimi pėr tėrheqjen e Bashės?! Me sa duket Kadare ka rrėshqitur. Dhe nuk besoj se e ka bėrė kėtė thjesht nga emocionet, as nga padituria, as nga mosnjohja e rregullave nė njė demokraci. Unė mendoj dhe besoj se shteti ligjor dhe rregullat e demokracisė e integrojnė njė vend nė bashkėsinė e vendeve tė qytetėruara. Jam i bindur se kėtė mendim ndan dhe shkrimtari i shquar. Po a mund tė flitet pėr rend e shtet demokratik, nėse rezultati i fitores nė zgjedhjet politike vjen nga tėrheqja e kundėrshtarit?! A do tė ishte e rregullt dhe demokratike, nėse me Edi Ramėn nuk do tė pėrballej asnjė kandidat tjetėr pėr Tiranė, thjesht me motivin se ai ėshtė kryetar i opozitės?! Natyrisht, kjo logjikė vjen nė leximin e drejtpėrdrejtė tė letrės sė Kadaresė, por nėse e lexon atė midis rreshtave, atėherė Kadare shkon nė njė linjė me Presidentin e Shqipėrisė, Bamir Topi. Edhe Bamir Topi e ka votuar Edi Ramėn pėr kryetar Bashkie tė Tiranės, sepse ka menduar se “meqė pushtetin qendror e ka Partia Demokratike dhe ‘Aleanca pėr Qytetarin’, atėherė kreun e Bashkisė nė Tiranė duhet ta ketė opozita, pėrkatėsisht kreu i saj, pėr tė cilin ka votuar”. Me kėtė logjikė Topi nuk ka votuar kandidatin e Partisė sė tij, Lulzim Bashėn, por ka votuar kreun e opozitės. Arsyeja tė ēon nė lidhjen e kėtyre dy “qortimeve”, tė cilat vijnė nga dy njerėzit qė natyrshėm do tė duhej tė ishin mė tė pushtetshmit nė Shqipėri. Vetėm ndryshimi ėshtė qė Topi qorton Arben Ristanin, Kadare i drejtohet Lulzim Bashės. Edi Rama pėr tė dy kėta ėshtė jashtė liste, jashtė skemės. Edhe pse ai prej dy vitesh e nė vazhdim vijon me retorikėn e kėrcėnimeve, fyerjeve, dhunimeve, sharjeve nga mė tė ndyrat nė fjalorin moralo-politik, atij Kadare dhe Topi nuk i japin asnjė lloj pėrgjegjėsie. Thjesht pse ėshtė kryetar i opozitės, Rama duhet ta gėzojė e trashėgojė postin e kreut tė Bashkisė sė Tiranės. Kjo logjikė nuk e ēon Shqipėrinė drejt integrimeve. Aq sa e ēon dhuna e rrugės qė ka ushtruar dhe vazhdon tė ushtrojė opozita dhe kreu i saj i papėrgjegjshėm. Nėse ka njerėz tė pėrgjegjshėm dhe me integritet, tė pėrkushtuar pėr integrimin dhe zhvillimin e Shqipėrisė, ata janė Sali Berisha dhe Lulzim Basha. Kadare dhe Topi i njohin besoj angazhimet dhe rezultatet e kėtyre dy njerėzve tė politikės shqiptare. Por ata nuk duan dhe nuk kanė me sa duket asnjė interes qė tė jenė mirėnjohės, pėrkundrazi shfaqen, sidomos ky i fundit, pa fund mosmirėnjohės. Jo thjesht se Berisha dhe Basha e respektojnė Ismail Kadarenė, as pse ata e katapultuan Topin nė postin e presidentit. Por mirėnjohja pėr kėta dy njerėz shkon pėr shkak tė kontributeve tė jashtėzakonshme pėr t’i dhėnė Shqipėrisė frymėn dhe shpirtin evropian, fytyrėn e Evropės. Kėshtu ka ndodhur me liberalizimin e vizave, kėshtu ka ndodhur me procesin e pranimit tė vendit nė NATO, kėshtu ka ndodhur me procesin e ratifikimit tė Marrėveshjes sė Stabilizim-Asocimit, kėtė e shohim te veprat gjigante nė ndėrtimin e infrastrukturės sė vendit, kėtė e pamė nė fushatėn moderne tė Partisė Demokratike dhe pėrfaqėsuesve tė saj pėr zgjedhjet lokale, kėtė e pamė nė reagimet postzgjedhore e kėshtu me radhė. Unė nuk besoj se Kadare nuk ka veshė tė dėgjojė dhe Bamir Topi nuk sy qė tė shohė. Ndaj dhe mė duhet tė jem shumė kritik e tė mos e pranoj kėshillėn e tyre. Sė fundi, tėrheqja e njė kandidati, edhe nėse motivohet me interesat e dy shteteve, gjė me tė cilėn shpesh spekulojmė pa fund, kjo nuk e shėndosh demokracinė nė Shqipėri. Pėrkundrazi, ky akt ėshtė jodemokratik dhe krijon precedentin e vitit 2007, kur gojėt e kėqija thonė se Edi Ramės ia dhanė Bashkinė e Tiranės nė tavolinė, me kushtin e pjesėmarrjes sė tij nė ato zgjedhje lokale. Pikėrisht njė akt jodemokratik i para katėr viteve, edhe nė atė kohė nė emėr tė stabilitetit tė vendit, e ēoi Shqipėrinė nga njėra tek tjetra katastrofė. Kreu i opozitės, i cili e kishte korrur fitoren nė tavolinė, ishte dhe mbetet arkitekti i kėsaj katastrofe. Shihni ēfarė thotė tani. Po rendis vetėm disa fjali tė dy ditėve tė fundit: “Ėshtė koha tė marrim nė dorė fatin e atdheut”, ishte njė nga fjalitė e perifrazuara nga konferenca e shtypit e ditės sė shtunė. A nuk i duket Kadaresė kjo njė thirrje lufte?! A nuk tingėllon si njė apel pėr konflikt civil nė Shqipėri? Po sikur tė bėnte tė njėjtėn thirrje edhe Sali Berisha dhe Lulzim Basha, ēfarė do tė kishte ndodhur? Atėherė pse Kadare i drejtohet vetėm Bashės, pa thėnė asnjė fjalė pėr Edi Ramėn, i cili po i vė flakėn Shqipėrisė pėr pushtetin personal tė konvertuar nė paratė e krimit e tė mafies? Ose sė paku, pse me letėr tė hapur dhe jo me njė letėr “tė mbyllur”?! Cila ėshtė domethėnia e kėsaj letre, e cila e komprometon rėndė atė?! Cili ėshtė shkaku i vėrtetė i saj, kur ajo nuk atakon shkaktarėt, ndėrkohė qė qorton viktimat e kėtij kaosi politik nė Shqipėri? Dhe sė fundi, Kadare flet pėr reagimin e militantėve tė Bashės e tė Partisė Demokratike. Aq shumė ka ngjitur propaganda e Ramės, ose aq shumė ėshtė ngjitur Kadare pas Edi Ramės dhe Bamir Topit, sa nė letėr merret vetėm me moralizime “egocentriste”, siē i quan ai, duke hedhur baltė mbi “militantėt” e sė djathtės. Po kėtu nuk ėshtė fjala pėr militantė tė Bashės dhe Partisė Demokratike. Edhe nėse bėhet fjalė pėr ata, ata janė shumė, mė shumė se 124 mijė veta, tė cilėt kanė votuar Lulzim Bashėn. Nė tė vėrtetė militantėt e Bashės janė nė heshtje, edhe pse Edi Rama ka mobilizuar tė gjithė militantėt e tij pėr ta bllokuar Shqipėrinė dhe djegė atė. Kjo ėshtė e pamoralshme, e pafalshme dhe gati e turpshme. Tė ofendosh mijėra simpatizantė dhe anėtarė tė Partisė Demokratike, pse dėshiron ta shohėsh kreun e opozitės nė krye tė Bashkisė sė Tiranės, kjo ėshtė e patolerueshme pėr njė shkrimtar tė madh si Ismail Kadare, sesa pėr Bamir Topin, gjithēka ka marrė rrokullimėn, pėr shkak se Zoti tha qė ai tė votojė nė njė kuti tė gabuar, madje i vetėm, e pėr pasojė t’i zbulohet vota kundėr partisė sė tij dhe Lulzim Bashės. Prej atij momenti ai nuk ka mė as tagėr, as autoritet moral, as integritet politik qė tė pėrfaqėsojė unitetin e popullit. Ėshtė njė rast qė sė bashku me vetėdenoncimin e Dritan Priftit do tė hyjnė nė librin “Gines”. Kėtij libri, me sa duket dėshiron t’i shtohet edhe Ismail Kadare. Kėtė radhė jo mė si shkrimtar i shquar dhe njeri i madh i letrave shqipe, por si hartues i letrave tė hapura, pėrmes tė cilave rekomandon rrėnimin e demokracisė dhe tė lirisė sė shqiptarėve pėr tė zgjedhur e pėr t’u zgjedhur. Rekomandimet e Kadaresė e izolojnė Shqipėrinė. Me fitore tė jashtėligjshme tė zgjedhjeve Shqipėria nuk integrohet. Pėrkundrazi, ajo humbet shanset pėr tė shkuar drejt integrimeve. Nėse Basha do t’i pėrgjigjet pozitivisht Kadaresė dhe rekomandimeve tė tij, ai do t’i bėjė shėrbimin mė tė keq vendit tė tij, demokracisė dhe tė ardhmes sonė integruese. Ėshtė tėrheqja e Lulzim Bashės ajo qė do ta izolonte Shqipėrinė. Nuk ėshtė falja e mandatit, mėnyra e ēlirimit tė saj nga konflikti absurd i krijuar artificialisht thjesht pėr interesat personale tė njė individi, qoftė ky dhe kreu i opozitės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: NJERIU QE NUK NJEH LIGJIN,KA VETEM NJE EMER:EDVIN RAMA   Mon Jun 13, 2011 6:11 pm

njeriu qe snjej ligj as demokraci eshte komunisti sali berisha dhenderri serb.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Xili
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 4309
Registration date : 06/04/2008

MesazhTitulli: Re: NJERIU QE NUK NJEH LIGJIN,KA VETEM NJE EMER:EDVIN RAMA   Mon Jun 13, 2011 11:34 pm

njeriu qe i vret njerezit ne bese eshte ai Edi Ēetniku
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: NJERIU QE NUK NJEH LIGJIN,KA VETEM NJE EMER:EDVIN RAMA   Tue Jun 14, 2011 3:22 pm

lexoje 3edhe kete ore dedektiv:

124785 letra nga Tirana kunder zotit Rama
Basir Collaku
Ne nje fjalim ne vitin 2004, Presidenti amerikan Xhorxh Bush, thoshte se "ka momente ne jeten e nje kombi, ne te cilat ai pret pak nga lideret e vet. Ky nuk eshte nje nga ato. Ky eshte nje moment qe ka nevoje, ne kemi nevoje, per zgjidhje te sigurta, per nje pikepamje te qarte dhe per nje besim te thelle ne vlerat qe na kane bere nje komb te madh".

Duke rrokur dendesine e madhe te ngjarjeve politike ne Shqiperi, shoh se kjo thenie e mencur, lexohet sikur te jete e shkruar, e thene per ate qe ndodh ne vendin tone ne keto dite qe jane bartur me tension jo te paket, e me nje ardhmeri te turbullt per pritshmerine politike apo sociale. Pas se dieles se 8 majit 2011, kur nepermjet votimit ne vendosem zyrtarizimin e administratoreve ligjore te qyteteve, problemet, ne vend qe te pakesoheshin u shtuan ne mase. Duke marre shembull fjalen e Presidentit amerikan Xhorxh Bush, qe i drejtohej kombit te madh e fisnik te vendit te tij, duke lexuar letren e Edi Rames dy dite me pare, diferenca ne besim dhe frike eshte e madhe, sepse kemi mberritur ne nje cast ne jeten e kombit shqiptar, e Shqiperise, ku fatet anohen te marrin kosto te madhe, sepse ka qelluar rastesisht apo me metoda te tjera lider i opozites, nje politikan fort telashprodhues. Nje politikan drejtues i opozites se majte, i cili ne thelb te produktit te tij rrethanor ka dhunen maksimale, duke mos harruar as armet. Zoteri me te coroditur e me rrezikshmeri me te larte shoqerore ne politiken shqiptare se sa Edi Rama ne keto dy dekada, eshte veshtire te hasesh ne inventarin e ngjarjeve qe kane ndodhur. Duke renditur radikalizimin e tij, oferten e re te dhunes mbi drejtesine, mbi jeten e cdo qytetari, cmoj se duhet te marrim seriozisht dy problem te medha, precedente te tjere te krijuar rrezikshem me sjelljen sa individuale aq edhe politike. Perpara se te nis te bisedoj per dy shqetesimet, dua te ve ne dukje se letres se rrezikshme luftarake, revolucionare, te armatosur keqas te Edi Rames, si shkrumbim te Shqiperise nese ai humbet, i jane pergjigjur 124.785 qytetare te Tiranes. Te gjithe keto letra jane thjeshtesisht votat e 8 majit, jane qendrime kunder Rames, letra me peshe ligjore katervjecare, mbushur me vullnet pro Bashes ne te dielen e gares, ku kryeqyteti dha modelin me demokratik te komunikimit me Kushtetuten.

Ti kthehemi letres ultimative te Rames dhe problemet sipas meje, qe ajo sjell. Se pari, nese teorikisht gjithnje, presioni ushtarak qe buron nga shkresa cinike e Rames merr pergjigje pozitive nga institucionet ligjore te administrimit te procesit, duke e bere ate fitues, themelet e votes shemben perfundimisht. Para syve nga e nesermja e nje vendimmarrjeje te tille, ne kemi modelin tragjik per te drejten qe sa here nje vendim konkurrues elektoral prodhon rezultat kunder teje, atehere formula per ta permbysur e bere ne favorin tend eshte skema "Rama". Permbys, dhuno, kerceno, kanos, mos ler kusur pa bere ndaj individeve e familjeve te atyre qe kane ne dore te marrin vendime. Ver ne rrezik, ashtu si thote Edi Rama se " Vendimi i Kolegjit, ka pasoja per jeten e cdo shqiptari", duke lajmeruar se askush nuk do te jetoje i qete ne kete vend, nese atij nuk i jepet mandati i kryebashkiakut edhe padrejtesisht Drejtesia, perflet zoti Rama, eshte e duhur vetem kur i adresohet personit te tij, ne te kundert shqiptaret do ta kene pisk per te jetuar ne shtepite e tyre, bizneset e tyre, me miqte e tyre, ne shtetin e tyre, aq me keq t'u shkoje mendja te integrohen ne Bashkimin Evropian. Kjo pergjigje shuan shenjterine e votes dhe e rendit dhunen si mjet komunikimi institucional, duke na rikthyer ne dhjetera vite pas, me pamundesi korrigjimi.

Se dyti nese institucionet vazhdojne te japin drejtesi duke vleresuar proceduren dhe vendimmarrjen sipas hierarkise se shkalleve te gjykimit, atehere zoti Rama humbet, ashtu si ka ndodhur me mandatin e bashkise se Tiranes, sepse ka marre me pak vota se Lulzim Basha. Kjo do ta conte ate drejt premtimmbajtjes se radikalizmit, rikthimit te djegieve e shkaterrimeve, per te rrezuar marrjen e statusit kandidat per ne BE te pakten, dhe degraduar qetesine, ekonomine e gjithcka tjeter te shumten. Ne te dy rastet, Rama ka djegur shanset per te qene aktor respektues i ligjit. Gjykatesit jane ndjere te kercenuar me jete ne fjalite e zotit Rama dhe truperisht, asnje nga qeveritaret e drejtesise nuk mori mundin te flase se eshte kapercyer pragu. Mbi Kolegjin, mbi gjyqtaret, mbi trupen profesionale te drejtesise, Rama ka drejtuar 21 janarin e tij te gatshem. Kete e ka bere nepermjet nje letre, duke lene menjane me arrogance 124.785 letrat qe jane shkruar nje muaj me pare kunder tij.

As marrezia e Hitlerit nuk ka mberritur ndonjehere deri ne frazen se "Megjithate, llogarite me friken i kane bere gabim." Njeriu qe nuk ka lexuar qarte 124.785 letrat(votat) kunder tij, pro Lulzim Bashes, pro Partise Demokratike, qe e kane refuzuar te jete drejtues i Tiranes, jane ndjere te dhunuar nga fjala e radikalit, tek shkruante se "dua te shtoj se nga dhenia ose jo e drejtesise per kete ceshtje, varet fati i puneve te Shqiperise e shqiptareve per kohe te tera ne vijim...S'ka dyshim se nje tjeter vule e gabuar e Kolegjit Zgjedhor do ta fuste Shqiperine ne nje rreth kritik dhe integrimin e saj evropian nen nje pikepyetje shume te madhe. Shqiperia do te humbiste, pa dyshim, trenin e radhes per statusin e vendit kandidat per Bashkimin Evropian." Kemi pare zyrtare te krekosur te Keshillit te Larte te Drejtesise, qe kane muaj duke rendur per te bere patriotin, duke mbyllur syte e veshet ndaj kercenimit qe u behet qytetareve. Nuk u ndalen dot pese minuta nga bredhjet neper qytete e shtete per te firmosur partine e tyre te re, per te menduar njehere se e drejta e 124.785 qytetareve eshte vene ne rrezik nga Edi Rama. Ky keshill, tashme me drejtues sportive, qe nuk kane hall drejtesie, nuk flasin per te mbrojtur gjykatesit, por vrapojne te llakosen per te folur ne takime politike e patriotike, ka mbyllur misionin, ose ka bere kompromisin me kercenuesin. Nuk eshte e rende, mesazhi qartesohet me veprim nga njera pale qe eshte zoti Rama dhe mosveprim nga pala tjeter qe eshte pjesa drejtuese e KLD. Ne fund te leximit te perseritur thuhet se Rama shkroi letren me te deshperuar te jetes se tij, duke tentuar te shpetoje jeten politike si kryebashkiak e kryesocialist, me trazimin e fateve te shqiptareve. Aty vihet re se Rama kerkon te shpetoje nga ata qe e kane rrethuar ne parti, te justifikohet me ta, te laje "borxhet" duke kerkuar qe vendimi i drejte te merret sa me pare, sigurisht kunder tij e pro Lulzim Bashes. Sic ai e di, drejtesia vonon por nuk harron. Ish-kryebashkiaku socialist ka nisur te krehe zyren dhe te shkruaje letra. Ka shume personazhe politike qe i kthehen shkrimit pas nje detyre pushteti, kur jane lodhur ne te. Shembuj politikanesh shqiptare nuk mungojne.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: NJERIU QE NUK NJEH LIGJIN,KA VETEM NJE EMER:EDVIN RAMA   Tue Jun 14, 2011 3:26 pm

Edi Rama mes Gramshit e Geringut, drejt vetizolimit
Elida Bucpapaj
Kam perpara meje mesazhin nga Zevendes Ndihmes Sekretari i Shtetit per Euroazine, Tomas Kantrimen, dhene ne nje takim me gazetare ne Uashington dhe letren e hapur te Edi Rames, kryetarit te PS. Mesazhi i Zevendes Ndihmes Sekretari i Shtetit per Euroazine, Tomas Kantrimen ishte si nje "risposta pagata", i menjehershem, si nje pergjigje direkte nga Washingtoni zyrtar, letres se hapur te kryetarit te opozites dhe klases politike ne Shqiperi.

Ndersa letren e hapur te lideri te opozites do ta konsideroja si nje mish-mash te shkruar nga marksisti Antonio Gramshi dhe nga nazisti Herman Gering. Gramshi duke nxitur kulturen e luftes, ndersa Geringu duke nxitur kulturen e frikes. Gramshi duke folur ne emrin e popullit, Geringu ne emer te luftes - me sentencen e tij aq te njohur se "jane udheheqesit ata qe vendosin politikat e shteteve te tyre, qe te jete ajo demokraci, diktature fashiste apo diktature komuniste dhe per ta perfshire pas popullin, e kane shume te lehte, mjafton t'i thuash popullit se po i shkelen te drejtat, apo duke i denoncuar pacifistet se per mungese te frymes patriotike, jane duke e vene vendin e tyre ne rrezik". Sic po e ben konkretisht Edi Rama ne letren e tij te hapur, ku kercenon me perfshirjen e popullit opozitar ne rebelim. Dhe jo me kot shkakun per ta shkruar kete leter, ne vend qe ta shenonte ne krye, si do te duhej normalisht, e vendos ne fund te letres se tij te hapur kur shenon se "kjo leter per publikun, lindi prej numrit te jashtezakonshem te kontakteve e mesazheve te shkembyera me qytetare anembane vendit e jashte tij. Te gjithe shprehin mosbesim te madh tek Kolegji Zgjedhor, shume nder ta madje me kane kerkuar te terhiqemi nga rruga e kerkimit te drejtesise ne dyert e kolegjit. Te gjitheve u kam thene dhe u them se e drejta qe kemi me vete, na detyron te trokasim ne ato dyer, deri ne fund te rruges se hapur prej ligjit, sepse edhe keshtu kontribuojme per drejtesine e per shpetimin e demokracise". Po ne cilin vend demokratik te botes mund te vendoset per fatin e institucioneve kushtetuese permes sms-eve apo kontakteve me fanatiket apo militantet e liderit te PS? Vetem ne vendet ku sundon anarkia fatin e vendit e marrin ne duar anarkistet dhe atehere demokracine e ka marre lumi. Pra ne menyre implicite dhe kushtezuese, Edi Rama e paraqet veten ne kete leter si shpetimtar i demokracise dhe stabilitetit, se ai e ka ne dore qe te mos e lejoje popullin opozitar te shkoje ne revolte, ama duke e kondicionuar kete fakt me vendimin e Kolegjit Zgjedhor, qe ky kolegj ta shpalle kryetar te Bashkise te Tiranes per te katerten here Edi Ramen. Jacque Shirak, ish-Presidenti i Frances, ka qene kryetar i bashkise se Parisit tri here, por me nje ndryshim 180 gradesh midis tij dhe Edi Rames, sepse Jacque Shirak, ka formatin e statistit ndersa Edi Rama prezantohet per te saten here me formatin e anarkistit. Por demokracia e nje vendi, perfshi ketu edhe demokracine ne Shqiperi, nuk mund te jete leter bixhozi apo nen varesine e nje individi, qofte ky Edi Rama, sepse po te ndodhe keshtu, do te jete diktature alla Gering apo alla Gramsh. Fati i demokracise ne Shqiperi nuk mund te varet kurrsesi nga individi Edi Rama, pasi ajo eshte demokraci e nje vendi te NATO-s, qe do te thote se i ka plotesuar te gjitha standardet per te qene anetare me te drejta te plota me vendet qe perbejne shtyllen e demokracise se Perendimit dhe te botes. Tentativa e Edvin Rames me letren e tij te hapur per ta shpallur vendin dhe demokracine ne rrezik eshte nje deshtim i tij, sepse procesi zgjedhor i 8 Majit 2011 u konsiderua nga SHBA si me i miri ne historine e demokracise shqiptare, ndersa Edi Rama dhe enturazhi i tij i ngushte, vollen vrere gjate gjithe procesit, duke nxitur nje klime konfliktuale dhe kercenimesh, teksa elektorati shqiptar i te dy kraheve demonstroi nivelin me te larte te kultures demokratike.

Ne kete leter te hapur Edi Rama sulmon dhe kercenon Kolegjin Zgjedhor, vendimin e te cilit e sheh vendimtar per fatin e Shqiperise, se ky fat do te jete ne shina te mbara nese Keshilli Zgjedhor ia dhuron fitoren atij dhe do te jete i rrezikuar, nese Kolegji Zgjedhor e shpall ate humbes, pasi Edi Rama nuk e njeh nocionin e humbjes dhe kercenon me rebelim. Po cfare eshte Shqiperia, republike bananesh qe institucionet kushtetuese t'i japin atij me cdo kusht fitoren, sepse Edi Rama duhet t'i fitoje me cdo kusht te gjitha zgjedhjet. Nese i fiton OK, nese i humb ka kercenime, ka bojkot, ka demonstrata, ka rebelime. Edvin Rama nuk e njeh rotacionin, mekanizmat eksplicite te demokracise, Edvin Rama kerkon fitore me cdo kusht, fitore me te gjitha mjetet, cka nuk ka te beje dhe nuk lidhet aspak me parimet e shtetit te se drejtes, pasi fati i demokracise shqiptare nuk mund te jete as ne doren e nje individi dhe as ne doren e nje partie, pasi fati i demokracise eshte ne doren e klases politike dhe institucioneve te pavarura te demokracise, legjislativi, ekzekutivi, institucioni i pavarur i drejtesise, institucioni i pavarur i presidenti ku te gjitha se bashku garantojne demokracine shqiptare. Edi Rama ka bojkotuar dialogut, ka bojkotuar Parlamentin e Shqiperise, ka bojkotuar eksponentet te PS qe nuk mendojne si ai. Kastriot Islami i tha qarte Edi Rames se ai shkon ne Parlament, jo pse i bindet Sali Berishes, Saliut, si e quan Edi Rama ne menyre vulgare kundershtarin e tij politik, por pse respekton orientimet e aleateve jetike, midis te cileve SHBA. Ne mesazhin e zotit Kantrimen, ardhur direket pas Letres se Hapur te Edvin Rames shprehet shqetesimi per situaten ne Shqiperi, duke nenvizuar faktin se SHBA "kane shprehur dyshimet e tyre" per bazen ligjore te vendimit te Komisionit Qendror te Zgjedhjeve per te numeruar nje kategori te caktuar fletesh votimi. Ceshtjet lidhur me to i jane parashtruar Kolegjit Zgjedhor. Por per ne eshte esenciale qe te gjitha partite te sillen me te njejtin dinjitet qe tregoi populli shqiptar, te ruajne qetesine, te respektojne ligjin dhe te mos nxisin dhunen. Ne rezervohemi te shprehemi per rezultatin, deri sa te degjojme se cfare do te thote Kolegji Zgjedhor"-tha Kantrimen. Ndersa me poshte shton: "Ne nuk kemi pare mjaft udheheqes politike qe te kene vullnetin per te vene interesat kombetare te Shqiperise para interesave te partive te caktuara. Zakonisht udheheqesit politike jane te bindur se fitorja e partise se tyre eshte e njejte me interesin kombetar. Por kjo nuk eshte keshtu per gjithe te tjeret. Ne interesin e Shqiperise sot eshte qe t'u demonstrohet, vecanerisht vendeve anetare te Bashkimit Evropian se Shqiperia mund te funksionoje si te gjitha demokracite e tjera qe kerkojne te hyne ne Bashkimin Evropian. Dhe ne dy vitet e fundit, Shqiperia nuk e ka plotesuar ate kriter. Ajo qe me tremb sot eshte se ajo qe duhet te jete nje demonstrim shume pozitiv per Evropen, Brukselin dhe per gjithe vendet anetare per pjekurine politike te Shqiperise, nga nje sinjal pozitiv mund te kthehet ne nje sinjal negativ, nese nuk behen perpjekje reale nga partite politike per ta trajtuar kete ceshtje qetesisht dhe ne forme kushtetuese", nenvizon Zevendes Ndihmes Sekretari i Shtetit per Euroazine, Tomas Kantrimen, dhe cdokush e ka te qarte se nese ka nje stanjacion dy vjecar, kjo i dedikohet rolit mizerabel qe ka ndermarre kreu i PS-se. Ne i kemi perrreth vendet qe jane te mbytura nga kriza, si Greqia, vend i BE-se, ndersa fakti qe Shqiperia ka mbetur jashte rrezes te krizes ekonomike duhet te na gezoje. Pra nuk ekziston shkak real qe Edi Rama te ngrihet ne rebelim. Edhe ne mesazhin e zotit Kantrimen vihet re ky fakt se "ne shume aspekte, Shqiperia ka ecur mire, si ne ekonomi, ne perpjekjet per reforma, por eshte politika ajo qe demton imazhin e saj ne Bruksel dhe gjetke". Ne mesazhin e Uashingtonit, Edvin Rames dhe secilit politikan i vjen i qarte mesazhi ku Kantrimen nenvizon fort se "partite politike duhet ta trajtojne kete ceshtje qetesisht dhe ne forme kushtetuese". Dhe forma kushtetuese eshte respektimi i vendimit te Kolegjit Zgjedhor apo cdo veprim qe duhet te hidhet duhet te kete kushtetutshmeri. Nuk mund te rrezohen me revolta anarkiste institucionet e pavarura te shtetit, te cilat jane zgjedhur me konsensus te plote bipartizan, te cilat mund te permiresohen, sepse ka vende plot per permiresim, vetem ne bashkepunim dhe dialog bipartizan. Ne nje demokraci njezet vjecare si Shqiperia duhen plot energji per te perfeksionuar shtetin e te drejtes, por kjo arrihet vetem kur PS dhe PD te kene konsensus te plote kur eshte puna per ceshtje te rendesise kombetare, ndersa rebelimi eshte shprehje me adeguate e luftes kunder shtetit te se drejtes, cka eshte e patolerueshme. Ndersa kercenimet qe Edi Rama ia ben permes letres te hapur Kolegjit Zgjedhor, vendimin e te cilit e konsideron si fatal per fatin e Shqiperise, jane fatalitet per ate qe i nxjerr nga goja dhe qe i shkruan here me dore marksiste dhe here me dore fashiste, pra per vete Edi Ramen. Edvin Rama duhet te ndryshoje stil, duhet t'i kthehet periudhes se para qershorit te vitit 2009, periudhes me te mire te bashkepunimit bipartizan PD-PS, sepse nese do te vazhdoje me kercenime, do te humbase totalisht mbeshtetjen nga brenda dhe jashte Shqiperise. Sepse Shqiperia dhe shqiptare nuk mund te izolohen me si ne kohen e diktatures, ndersa Edi Rama mund te vetizolohet, per shkak te veprimeve te tij te papergjegjshme. Edi Rama duhet ta marre parasysh se cfare mesazhi i vjen nga Uashingtoni, sepse SHBA jane aleate jetike te shqiptareve. Nese nuk i merr parasysh keshillat qe i vine nga Washingtoni le te jape doreheqjen. Edhe Sali Berisha duhet te respektoje deri ne nje, keshillat qe i vine nga SHBA dhe BE. Ky eshte kusht per cdo politikan te Shqiperise nese deshiron te qendroje ne majat e pushtetit. Ne jemi aleate te SHBA dhe duhet ta demonstrojme kete me veprime te pergjegjshme, si nje shtet demokratik qe ecen drejt integrimeve evropiane. Ne takimin e pare me Mikail Gorbacovin (Mikhail Gorbachev), me 1984, Margaret Thecer (Margaret Thatcher) i thote: "Une jam aleate e SHBA. Ne besojme tek te njejtat gjera, ne besojme me pasion per te njejtat beteja idesh dhe ne do t'i mbrojme idete tona deri ne fund. Asnjehere mos u perpiq te me ndash prej tyre". Kjo filozofi duhet te jete edhe ne mendjen e Edi Rames. Nese nuk e ka kete filozofi, atehere duhet te jape doreheqjen menjehere nga drejtimi i PS.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: NJERIU QE NUK NJEH LIGJIN,KA VETEM NJE EMER:EDVIN RAMA   Tue Jun 14, 2011 5:15 pm

U miratu kerkesa e partise Socialiste per te shpallur te pa vlefshme votat e vjedhura nga Sali Sllobodanka basha Kryetari i Zgjedhjeve .
Me hajni ska fitore.
Arberia qka po na thue .......!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: NJERIU QE NUK NJEH LIGJIN,KA VETEM NJE EMER:EDVIN RAMA   Wed Jun 15, 2011 10:52 am

POLITIKĖ
Ekstremistėt serbė djegin flamurin e NATO-s – kujtojnė antievropianizmin e Edi Ramės
14-06-2011 / Gazeta 55


Me pankarta si, “Kurrė nė NATO” dhe “Zhdukuni nga kėtu”, nacionalistėt serbė lėshuan thirrje kundėr perėndimit, duke kėrcėnuar qeverinė e tyre qė tė mos nėnshkruajė asnjė marrėveshje pėr integrimin euro-atlantik tė Serbisė. Qėndrimet tė kujtojnė pėrdorimin e politikave anti-NATO e anti-BE nga opozita e Edi RamėsNjė grup nacionalistėsh serbė protestuan dje nė Beograd me pankarta kundėr NATO-s dhe perėndimit. Protesta e tyre lidhej me njė konferencė tė NATO-s qė mbahej nė Serbi. Rreth 200 ultranacionalistė serbė rrethuan zyrėn e presidentit serb Boris Tadiē, duke brohoritur me thirrje dhe kėngė nacionaliste kundėr integrimit tė Serbisė nė NATO dhe Bashkimin Evropian. Dhjetėra prej tyre, u pėrleshėn me forcat e policisė, ndėrsa nė pranga pėrfunduan njė pjesė e mirė e tyre. Momenti mė i egėr i dhunės ishte kur njė grup i madh i protestuesve nacionalistė serbė dogjėn flamurin e NATO-s dhe duke e shoqėruar me thirrje kundėr vendeve tė perėndimit. Thirrjet e radikalėve i referoheshin sulmeve tė NATO-s mbi Serbi nė vitin 1999, pėr ēlirimin e Kosovės nga gjenocidi serb. Ndėrhyrja e forcave tė Aleancės sė Atlantikut tė Veriut, i dha fund njė sundimi gati shekullor tė okupatorit serb mbi krahinėn shqiptare tė Kosovės. Me pankarta si, “Kurrė nė NATO” dhe “Zhdukuni nga kėtu”, nacionalistėt serbė paralajmėruan politikanėt e tyre qė tė mos nėnshkruajnė asnjė vendim me pėrfaqėsuesit e Aleancės, pasi nė tė kundėrt protestat e tyre do pėrshkallėzohen frikshėm. Protesta e serbėve ishte edhe si shenjė zemėrimi ndaj arrestimit tė vrasėsit tė 8 mijė myslimanėve boshnjakė nė Srebrenicė, Ratko Mlladiē, i cili aktualisht po gjykohet nga Tribunali i Hagės. Ndėrkaq, autoritetet serbe pro-perėndimore kanė rritur bashkėpunimin me NATO-n, duke iu bashkangjitur programit tė Partneritetit pėr Paqe pėr vendet ish- komuniste si dhe, duke nėnshkruan disa prej projekt-marrėveshjeve mbi integrimit nė Aleancėn e Atlantikut tė Veriut. Vetė presidenti serb Boris Tadiē ka zbutur tonet ndaj perėndimit, duke u shprehur i gatshėm pėr hapjen rrugė tė integrimit tė Serbisė nė strukturat euro-atlantike. Pavarėsisht “frymės” pro-perėndimore tė qeverisė serbe, ende s’mund tė jetė e qartė nėse protestat e nacionalistėve serbė pėrmbajnė ngjyrime tė qarta politike si dhe tė ndikuara nga qeveritarėt me qėllim sprapsjen e negociatorėve tė NATO-s mbi njė aderim tė mundshėm tė Serbisė nė Aleancėn Veri-Atlantike. Megjithatė, protestat e herė pas hershme tė radikalėve serbė, madje duke marrė pas vetes dhe njė pjesė tė mirė tė nacionalistėve, idealistė tė Mugoshės, Popoviēit dhe kasapit tė Ballkanit Sllobodan Millosheviē. Ky ėshtė njė tregues i qartė se ky shtet i Ballkanit perėndimor vazhdon tė mbetet peng i mendėsisė konfliktuale dhe historisė sė zezė tė Evropės sė pas luftės sė dytė botėrore, me llogore konflikti qė mban emrin Serbi...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: NJERIU QE NUK NJEH LIGJIN,KA VETEM NJE EMER:EDVIN RAMA   Wed Jun 15, 2011 10:56 am

Ja lexoje mire kete ore dedektiv ,qe te mund te kuptosh ,pasi une ta kam tehene qe ne krye se nuk mund te fitoje nje bastard -kriminel kelysh i komunisteve,ngulite ne trurin tend,jo se keshtu dua une, por keshtu eshte ne te vertete:

POLITIKĖ
Kolegji ligjėron numėrimin e KQZ – urdhėron hapjen e tė gjitha kutive
14-06-2011 / Gazeta 55


Rrėzohet themeli i kėrkesės sė socialistėve pėr tė mos numėruar votat e hedhura nė kutitė e gabuara. Nuk pranohet as akuza e socialistėve pėr cenim tė kutive tė materialeve zgjedhore dhe urdhėrohet rillogaritja e tabelave pėrmbledhėse, pas ri-konsiderimit tė tė gjitha votave tė kontestuara, edhe pėr kutitė e njėsive dhe kėshillave tė minibashkive.

“Komisioni Qendror i Zgjedhjeve duhet tė numėrojė edhe votat e kontestuara tė 368 kutive tė votimit tė kryetarit tė bashkisė, kėshillit tė bashkisė, kryetarit tė minibashkisė si dhe kėshillit tė minibashkive”.
Ky ėshtė vendimi i Kolegjit Zgjedhor tė Apelit, pėr rezultatin e zgjedhjeve nė bashkinė e Tiranės.
Kolegji Zgjedhor i Apelit i jep fund pėrplasjeve politike mes Partisė Demokratike dhe Partisė Socialiste nė rrugė gjyqėsore, teksa ia ka ngarkuar pėrsėri Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve pėrgjegjėsinė e shpalljes sė rezultatit pėrfundimtar pėr Tiranėn. Kolegji Zgjedhor urdhėron KQZ-nė qė tė numėrojė tė gjitha votat e kontestuara nė kutitė e votimit tė Tiranės, pėr tė reflektuar mė pas nė njė rezultat tė qartė pėr bashkinė e kryeqytetit. Nga 117 kuti votimi tė numėruara pak ditė mė parė nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ku Lulzim Basha ishte nė epėrsi votash prej 81 votash, KQZ do tė numėrojė edhe votat e kontestuara qė gjenden nė 368 kuti tė tjera, votat e tė cilave duhet t’i atashohen nė mėnyrė urdhėrore rezultatit pėrfundimtar pėr kryetarin e bashkisė sė Tiranės.
Nė vendimin nr. 709, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ezauroi 80 pėr qind tė votave tė mbetura pezull, pra tė pavlerėsuara, tė cilat ishin plotėsisht tė vlefshme, veēse ishin hedhur nė kutinė e gabuar.
Vendimi i djeshėm i Kolegjit ėshtė pikėrisht aprovimi i kėrkesės sė Partisė Demokratike pėr numėrimin e ēdo vote tė vlefshme tė shprehur nė mėnyrė tė drejtė nga qytetarėt e Tiranės gjatė votimeve tė 8 majit. Partia Socialiste gjatė gjithės procedurės vendimmarrėse dhe funksionuese tė Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve insistonte nė mos numėrimin e fletėve tė kontestuara, duke i konsideruar ato si tė pavlefshme edhe pse vullneti i qytetarėve ishte shprehur drejt dhe korrekt. Pra, Kolegji vlerėson se puna e mirė e KQZ-sė me vendimin nr. 709 ishte njė procedurė e rregullt, duke deklaruar se, ajo ishte njė vendimmarrje e drejtė, pėr tė lexuar drejt votėn e qytetarėve.
Kėsisoj, mund tė thuhet se pretendimet e Partisė Socialiste pėr rezultatin zgjedhor tė Tiranės janė tė pabaza dhe se tendenca politike e tyre, pėr tė shpallur disakordancėn elektorale mes votave nė kuti dhe numrit tė votuesve, ishte thjesht farsė pėr tė maskuar humbjen.
Dy javė mė parė trupa gjyqėsore e Kolegjit Zgjedhor rrėzoi nė mėnyrė tė prerė ankimimin e Partisė Socialiste pėr tė shpallur tė pavlefshėm vendimin e KQZ-sė, pėr numėrimin e fletėve tė hedhura nė kutinė e gabuar. Po ashtu, nė datėn 3 qershor tė kėtij muaji Kolegji Zgjedhor i Apelit pushoi ankimimin e opozitės, i cili kėrkonte shpalljen tė pavlefshėm vendimin e KQZ-sė, i cili nxirrte Lulzim Bashėn fitues tė Tiranės me 81 vota mė shumė.

Seanca
Kolegji Zgjedhor nisi dje nė orėn 10:00 shqyrtimin e kėrkesės sė re ankimore tė Partisė Socialiste, pėr zgjedhjet lokale tė 8 majit, pėr kryetarin e bashkisė Tiranė. Seanca kishte pėr objekt shqyrtimin e kėrkesė padisė sė depozituar nga PS, qė kėrkonte rrėzimin e vendimeve nr. 710 dhe 711 tė KQZ-sė, tė cilat nxorėn fitues me 81 vota mė shumė kandidatin demokrat, Lulzim Basha kundrejt kandidatit socialist, Edi Rama.
Ankimimi kishte pėr relatore gyqtaren Dhurata Haveri, ndėrkohė qė trupa gjyqėsore pėrbėhej nga gjyqtarėt Sashenka Jonuzi, Astrit Kalaja, Marie Qirjazi dhe Meriban Mullai. Partia Socialiste, si palė paditėse, u pėrfaqėsua nė kėtė mbledhje nga Damian Gjiknuri, Eno Bushi, Arian Salati dhe Eridian Salianji, tė shoqėruar nga deputetėt socialistė, Fatmir Xhafaj dhe Saimir Tahiri. Ndėrsa Partia Demokratike u pėrfaqėsua nga avokatėt Ivi Kaso dhe Oerd Bylykbashi, ndėrkohė qė i pranishėm ishte dhe deputeti demokrat Viktor Gumi. Pala e paditur, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, u pėrfaqėsua nga drejtoresha juridike e kėtij institucioni Dėshira Pasko. Pėrfaqėsuesi i PS-sė nė Kolegj, deputeti Damian Gjiknuri tha se, PS kėrkon pavlefshmėri tė dy vendimeve tė KQZ-sė, tė cilat sipas tij, janė miratuar nė kundėrshtim me ligjin, pasi rezultati i shpallur prej tyre ka ndryshuar tė gjitha tabelat e KZAZ tė depozituara nė KQZ. PS ankon dhe faktin se nė fund tė procesit tė rinumėrimit dhe ndryshimit tė tabelave, rezultojnė 357 fletė votimi mė shumė se sa votues, ndėrkohė qė edhe konsiderimi si tė vlefshme i fletėve tė hedhura nė kutitė e gabuara bie nė kundėrshtim me pėrcaktimet e Kodit Zgjedhor.
Ndėrsa, drejtoresha juridike e KQZ-sė, Dėshira Pasko, mbrojti vendimin e miratuar nga KQZ pėr numėrimin e votave tė hedhura nė kutitė e gabuara, duke e cilėsuar “njė vendim tė drejtė”. Ajo hodhi poshtė si tė pabaza pretendimet e PS-sė pėr mospėrputhje votash, duke i kėrkuar trupės sė Kolegjit rrėzimin e kėrkesės sė socialistėve, njė qėndrim qė iu bashkuan edhe pėrfaqėsuesit e PD-sė. Mė 3 qershor, Kolegji Zgjedhor pushoi ēėshtjen mbi ankesėn tjetėr tė paraqitur nga PS-ja pėr zgjedhjet pėr kryetarin e bashkisė Tiranė, duke lėnė nė fuqi vendimin e KQZ-sė tė datės 23 maj, qė nxjerr kandidatin demokrat Lulzim Basha fitues tė garės pėr Bashkinė e Tiranės, me 81 vota mė shumė se kandidati socialist Edi Rama.

Kolegji Zgjedhor, rrėzoi PS-nė qė nė 3 qershor

Kolegji Zgjedhor, me relator gjyqtarin Tom Ndreca, vendosi pushimin e ēėshtjes ankimore tė Partisė Socialiste nė seancėn e 3 qershorit, ku opozita kėrkonte rrėzimin e vendimit tė Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve, i cili shpalli Lulzim Bashėn fitues tė zgjedhjeve pėr Tiranėn. Kolegji e mori vendimin pas shqyrtimit tė tabelave pėrmbledhėse pėr Tiranėn dhe pasi dėgjoi palėt, Partinė Socialiste, KQZ-nė dhe Partinė Demokratike. Kolegji kėrkoi, nė cilėsinė e provave materiale, tabelat pėrmbledhėse tė 10 KZAZ-ve tė Tiranės si dhe tabelat pėrmbledhėse tė tė gjitha grupeve tė numėrimit nė mėnyrė qė tė vėrtetohej nėse ato ishin pėrmbyllur para 18 majit, ditė kur komisioni miratoi nė parim projekt-aktin i cili parashikonte numėrimin e fletėve tė hedhura nė kutitė e gabuara. Kėrkesė padia e PS kėrkonte shpalljen tė pavlefshėm tė rezultatit tė certifikuar nga KQZ, i cili certifikonte Luzim Bashėn si fitues tė Tiranės me 81 vota mė shumė se rivali i tij, Edi Rama. Pushimi i ēėshtjes nė 3 qershor vinte pas rrėzimit tė kėrkesės sė parė tė PS, ku kėrkonte shpalljen tė pavlefshme tė votave tė hedhura nė kutinė e gabuar. Arsyetimi i KQZ mė 3 qershor lidhej me papėrputhshmėrinė ligjore tė pretendimeve tė Partisė Socialiste, pasi Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mė 23 maj, kishte zbatuar vendimmarrje nė pėrputhje me ligjin dhe se, shpallja e Lulzim Bashės fitues tė zgjedhjeve me 81 vota mė shumė ishte njė vendim i drejtė dhe ligjor. Kolegji arsyetoi se vendimi tė cilit i referohej Partia Socialiste, pra ai nėse ishte akt normativ apo individual (ndryshimi ėshtė se i pari kėrkon 5 vota dhe i dyti 4 vota), trupa e gjyqtarėve deklaroi se akti ishte individual dhe si i tillė vendimmarrja ishte e mjaftueshme me 4 vota “pro”. Kandidati i Partisė Demokratike, Lulzim Basha, bazuar nė vendimin e Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve tė lėnė nė fuqi nga Kolegji Zgjedhor, rezulton tė jetė fitues i bashkisė sė Tiranės me 81 vota nė avantazh kundrejt kandidatit tė Partisė Socialiste, Edi Rama.


Dhe une kete besoj more dedektiv
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: NJERIU QE NUK NJEH LIGJIN,KA VETEM NJE EMER:EDVIN RAMA   Wed Jun 15, 2011 1:51 pm

Por Rama nuk ėshtė njė e keqe e nevojshme. Nuk po dėmton vetėm PS-nė. Ai po bėhet ēdo ditė e mė i padurueshėm pėr gjithė shqiptarėt. Ai po mohon vlerat e PS-sė, duke pėrjashtuar tė gjithė ata qė kanė kontribute, vetėn qė t’u bėjė qejfin puthadorėve. Se, kur tirani ndihet i vetmuar, fillon tė qėmtojė sa mė shumė servķlė. Kur kryebashkiaku humbet mundėsķnė e blerjes sė mbėshtetėsve, nuk i sheh rreziqet, qė i krijon vetes dhe vendit duke kėrcėnuar drejtėsķnė, shpėtimtaren e anarkisė dhe amullisė sociale. Demokracķa nuk pengon kėnd tė kundėrshtojė. Pėrkundrazi! Ajo nuk e duron konformitetin as me veten e saj. Pėr tė kontestķmi i njė vendķmi do tė thotė kėrkim i sė vėrtetės, ndihmė me argumente pėr zbulimin e thelbit tė saj universal. Kurse kėrcėnimi i njė organi tė specializuar pėr tė zbardhur tė drejtėn e njė procesi zgjedhor, tenton tė intimidojė mė tej anėtarėt e njė kolegji juristėsh, me qėllim qė t’i jepet padrejtėsisht “fitorja” njė subjekti tė “prekur” nga vendimi. Ky kėrcėnim, jo vetėm po fyen personalitetin e gjyqtarėve, por po vė nė dyshim edhe pavarėsķnė e tyre duke i trajtuar ata si njė tufė frikacakėsh, qė duhet tė njohin autoritete kolltukofagėsh, tė cilėt mund t’i bėjnė gjėmėn edhe vendit (!) Por, qė ta maskojė harbutėrķnė cinike tė kėrcėnimit tė tij ndaj Kolegjit Zgjedhor, Rama e formulon hakėrrķmin sikur, duke mos dhėnė drejtėsķ, ky Kolegj e shpuaka vendin drejt njė gremine tė frikshme, tė cilėn nuk e paska nė dorė as vetė Edvin Ramė rebeli (!) Mirėpo Shqipėrķa ka aq shumė pėrvojė nė fushėn e diktateve ndaj institucioneve, sa e nuhat qė Rama me neo-bllokmenėt, duke kėrcėnuar Drejtėsķnė, pėrbėjnė sot njė rrezik potencial pėr kthim prapa. Por, edhe pse ky kthim prapa ėshtė njė absurd, vetė tentatķva synon tė frenojė shpejtimin e integrimit dhe europianizimit tė vendit! Rama duket nuk e ka kuptuar se forca e demokracķsė i shndėrron edhe “lepujt” nė luanė, kurse kėrcėnuesit e tyre nė ca “lepuj”, edhe kur dinė tė bėjnė bojkote, bllokime dhe greva tė pakuptimta urķe!...Nuk ėshtė kanibalizėm numėrķmi i votave, por pėrkundrazi, mosnumėrķmi qė kėrkon Rama, i cili synon ta shtyjė sa mė tej “gjėmėn” qė nuk po mundet t’i shpėtojė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: NJERIU QE NUK NJEH LIGJIN,KA VETEM NJE EMER:EDVIN RAMA   Wed Jun 15, 2011 10:08 pm

Njeriu i vetum qe nuk njeh qenjen dhe kombin e vet, esht SALA me bllokun e vet.
Shqiptart, japin me mija euro, per pasaporta biometrike serrbe ,ndresa ky psikopat nuk jav mundson shqiptarve jasht shtetit sikur shtetet per reth qe jav mundsojn , komuniteti te vet.
Pra ktu shifet se ky esht vetun shizofren, idiot, psikopat, bastard ,tradhtar e gjith qka por kurren e kurres,nuk esht dhe ska gjak shqiptari....!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: NJERIU QE NUK NJEH LIGJIN,KA VETEM NJE EMER:EDVIN RAMA   Wed Jun 15, 2011 11:42 pm

EDI RAMEN E LA EDHE MUSTAFA NANO,MIKU I TIJ ANALIST


Edi Ramen e le edhe Mustafa Nano: Eshte nje lider dizaster
« mė: 15-06-2011, 09:21:12 »
Citim
Mustafa Nano, ka dale me nota te forta kritike ndaj kreut te Partise Socialiste, Edi Rama, duke e konsideruar si nje tahmaqar per pushtet. Ndersa shigjeton si dhe me pare mazghorancen aktuale, analisti Nano, ne shkrimin e djeshem ka renditur nje mori arsyesh qe sipas tij e bejne liderin e socialisteve, nje njeri te mbetur jashte vemendjes publike. Per me teper, Nano e vlereson Ramen dhe si nje politikan qe "jepet me shume pas hileve, marifeteve, cikerrimave te dites, qe i japin mundesi te ruaje e te marre pushtet".

Rama, sa shume tahmį per pushtet

"Nuk me shqeteson fakti qe Rama ka humbur zgjedhjet; me shqeteson me shume fakti qe Edi Rama ka me shume tahmį per pushtet, e me pak ide; me shqeteson fakti qe ai jepet me shume pas hileve, marifeteve, cikerrimave te dites, qe i japin mundesi te ruaje e te marre pushtet, e me pak pas politikes dhe politikave, qe ai nuk ka deshmuar se ka ndonje gje kunder sistemit e rendit te gjerave, por thjesht do ta kontrolloje e komandoje kete sistem e kete rend, qe ai nuk ka deshmuar se ka inteligjencen per te kuptuar se mbeshtetja qe i eshte dhene keto kohe nuk ka lidhje thjesht me te, dhe se kjo mbeshtetje do t'i jepej pak a shume cdo leader-i tjeter opozitar"

Zerat lokale kritike ndaj Edi Rames kane synuar denoncimin e kryetarit te Bashkise se Tiranes, por kane harxhuar fare pak fjale ne adrese te leader-it te opozites.

Si kryetar bashkie, Edi Rames do t'i njihen ca merita. Per hir te se vertetes ka bere edhe deme ne qytet, por kam pershtypjen qe historia, nje nder gjerat me te pasakta e me te padrejta te kesaj bote, do ta marre me te mire e do t'i regjistroje ndoca arritje. Ndersa si leader i opozites nacionale ai ka qene nje dizaster (ka hyre tanime kjo fjale e huaj ne zhargonin e rruges; e nuk di pse ma ka qejfi ne kete moment ta perdor kete zhargon). Dhe kur them kete nuk eshte se bazohem te ndonje fiasco e natyres elektorale (partia qe ai drejton eshte, ne fakt, partia nr. 1 e vendit, dhe opozita e komanduar nga ai nuk ka marre pak vota ne rrethanat kur ka pasur kunder nje establishment te tere sundues). Jo, e them kete dhe kam parasysh faktin qe ai ka bere pothuaj cdo gje gabim ne funksionin e kryetarit te opozites, qe ai ka humbur pothuaj te gjitha betejat qe ka bere, qe ai nuk ka mundur te sjelle ide te reja ne politiken shqiptare (dhe nuk mund te kete gje me te kollajte se sa te sjellesh nje ide te re ne politiken shqiptare), dhe qe ai nuk ka mundur te krijoje nje fryme opozitare (fryma opozitare ne Shqiperi krijohet edhe pa pasur ide; krijohet me energji, entuziazem, karizem, stil, klas, moral, autoritet, ekipe drejtuese, e gjera te kesaj natyre).

A mund te behet ai, me ne fund, nje leader frymezues? A mund te ngreje ai nje furtune te madhe opozitare, a mund te ndertoje ai nje program reformash qe lipsen ne kete vend, a mund te beje tok ai te gjitha energjite opozitare te kombit, a mund te mbledhe ai nje grup te madh njerezish qe kane mend, nder, moral, ndikim e autoritet ne kete vend, dhe bashke me ta, te ngreje Shqiperine ne kembe? Ka shume njerez qe mendojne se po, por personalisht kam frike, se jo. Madje, une kam nje frike me te madhe se sa kaq: ai as qe e mendon, se duhen te tilla gjera per te qene frymezues. Veprimtaria e tij politike e dy viteve te fundit, e sidomos zgjedhjet e muajit te shkuar, kane deshmuar si kurre me pare limitet, cenet, veset e papersosmerite e tij. Improvizoi nje fushate kuturś, aq sa perballe tij, edhe nje gerdalle e marrok si Berisha po u sillej shqiptareve si nje gje e ngjerueshme. Per sa i takon krahasimit me Lulzim Bashen, as qe mund te flitet; Lulzim Basha, u be stari absolut i kesaj fushate, dhe e gjitha kjo ngaqe perballe tij ishte nje gje e demotivuar, e merzitshme, pa nerv, fillikat, pa dell kreativ, si Edi Rama. E nuk ka se si te ndodhe ndryshe kur robi kandidon per here te katert. Pse e beri kete? Sepse "nuk kish nje kandidat tjeter me te mire", thoshin. Me vinin zorret te goja kur i degjoja ta thoshin kete gjepur idolatrike. Si ua ben goja ketyre njerezve te te thone, se "ne kemi vetem leader-in e nuk kemi asnje tjeter qe te barabitet me te"? A nuk eshte me kollaj te te vije ne mendje ideja tjeter, d.m.th. qe "ky eshte leader-i yne i gabuar"? Me siguri, me e kollajte eshte. Por ec e gjeje pse njerezit shkojne e mendojne gjene qe mezi arrin tek antenat e trurit. Pastaj, kur nje pohim i tille behet nga vete leader-i, kemi te bejme me nje vetepelqim te pahonepsshem. Dhe te frikshem.

Por perseris: Nuk me shqeteson fakti qe Rama ka humbur zgjedhjet; me shqeteson me shume fakti qe Edi Rama ka me shume tahmį per pushtet, e me pak ide; me shqeteson fakti qe ai jepet me shume pas hileve, marifeteve, cikerrimave te dites, qe i japin mundesi te ruaje e te marre pushtet, e me pak pas politikes dhe politikave, qe ai nuk ka deshmuar se ka ndonje gje kunder sistemit e rendit te gjerave, por thjesht do ta kontrolloje e komandoje kete sistem e kete rend, qe ai nuk ka deshmuar se ka inteligjencen per te kuptuar se mbeshtetja qe i eshte dhene keto kohe nuk ka lidhje thjesht me te, dhe se kjo mbeshtetje do t'i jepej pak a shume cdo leader-i tjeter opozitar.

E dini? Nje shkrim te fokusuar te hallet e opozites e kisha menduar per ta bere pak me tutje, pasi Kolegji yne i famshem te bente te veten e pasi gjakrat te qetesoheshin, por me cyti nje leter e hapur qe Edi Rama na u dergonte te gjitheve (apo askujt?). Nuk eshte se e lexova. I hodha nje sy kalimthi. Nuk mund ta lexoja. Ajo ishte veper e nje njeriu qe s'di me se c'te beje. Me siguri ka harxhuar nja dhjete ore te mira per ta hartuar ate leter te gjate. Po pse valle e ka pare te udhes te beje nje gje kaq te ngeshme? Eshte trill artistik i njeriut te penes? Eshte ngasja e krijimit, qe e ka kapur (ai di te shkruaje)? Ndoshta, mirepo ishte gjeja me pak politike qe mund te jete bere keto njezet vitet e fundit. Dhe ndodhi ajo qe prisja. Askush nuk i kushtoi vemendje. E kuptoni? Leader-i i opozites ben nje leter te hapur publike, dhe askush nuk merret me te. Kjo eshte e rende.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: NJERIU QE NUK NJEH LIGJIN,KA VETEM NJE EMER:EDVIN RAMA   Thu Jun 16, 2011 10:42 am

Uhu sa njeri ka hik prej sale psikopatit ..
Seshte interesante ,njerezit po bahen per interesa ,prej nje partie ne tjetren.
Kjo eshte qmenduri te shqiptarhanja...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: NJERIU QE NUK NJEH LIGJIN,KA VETEM NJE EMER:EDVIN RAMA   Fri Jun 17, 2011 12:46 pm

Doda: Ja si e turperuan Shqiperine ne Evope, Rama dhe Veliaj
Deputetja e Partise Demokratike, Mesila Doda, ka folur dje ne Tirane mbi debatin e zhvilluar ne Bruksel me europarlamentaren Tanja Fajon, lidhur me ceshtjen e Griselda Roshit. ā€œNgjarjaā€, ndonese ishte nje sajese e pranuar boterisht nga vete protagonistja u perdor nga Tanja Fajon si kazuse diskutimi per te drejtat e njeriut ne Shqiperi. Doda tha se politikanet duhet te jene shume te pergjegjshem ne informacionet qe u percjellin nderkombetareve, per te mos demtuar ne menyre artificiale imazhin e kombit.

Ndaj deputetja e Partise Demokratike, Mesila Doda, ka sqaruar debatin e zhvilluar ne Bruksel me europarlamentaren Fajon, lidhur me ceshtjen e Griselda Roshit. Doda tha se politikanet duhet te jene shume te pergjegjshem ne informacionet qe u percjellin nderkombetareve, per te mos demtuar ne menyre artificiale imazhin e kombit. Ajo terhoqi vemendjen per faktin se si Edi Rama dhe Erion Veliaj i nxitur prej tij, ndonese perkohesisht, e turperuan Shqiperine ne Evrope, permes dhenies se informacioneve te pakonfirmuara qe dolen te paverteta dhe histori te denja kinematografike, inspiruar edhe nga filma hollivudiane.

Fajon u informua mbi zhvillimin nga ana e koordinatorit te Partise Socialiste, Erion Veliaj me ane te nje e-maili. Kete fakt, e konfirmoi gjate seances edhe deputetja Fajon. ā€œBesoj se eshte nje histori sa komike aq edhe tragjike. Komike, sepse nje ngjarje e sajuar nga mendja e nje gruaje kthehet ne nje problem per te drejtat e njeriut ne PE. Mesa duket edhe per kete fajin e ka Saliu. Nga ana tjeter eshte tragjike per imazhin e vendit. Ata qe informojne nderkombetaret duhet te jene me te kujdesshem per te mos demtuar imazhin e venditā€, tha Fajon.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: NJERIU QE NUK NJEH LIGJIN,KA VETEM NJE EMER:EDVIN RAMA   Fri Jun 17, 2011 1:23 pm

1 prilli
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: NJERIU QE NUK NJEH LIGJIN,KA VETEM NJE EMER:EDVIN RAMA   Fri Jun 17, 2011 10:54 pm

jojojojojojojo lexo ne shtyp qe te bindesh pasi ne e pame live ne seancen e parlamentit europian....kjo eshte strategji e njohur e krimineleve te PS-se,me Edvin RAmen ne krye
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: NJERIU QE NUK NJEH LIGJIN,KA VETEM NJE EMER:EDVIN RAMA   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
NJERIU QE NUK NJEH LIGJIN,KA VETEM NJE EMER:EDVIN RAMA
Mbrapsht nė krye 
Faqja 4 e 5Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: