Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 NJĖ SHKRIMTARE QĖ PO BĖN EMĖR ME VEPRĖN E SAJ, ALBINA IDRIZI

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

NJĖ SHKRIMTARE QĖ PO BĖN EMĖR ME VEPRĖN E SAJ, ALBINA IDRIZI Empty
MesazhTitulli: NJĖ SHKRIMTARE QĖ PO BĖN EMĖR ME VEPRĖN E SAJ, ALBINA IDRIZI   NJĖ SHKRIMTARE QĖ PO BĖN EMĖR ME VEPRĖN E SAJ, ALBINA IDRIZI EmptyWed Dec 22, 2010 12:25 pm

Pėrmbyllet Manifestimi “ Vjeshta letrare e Gjilanit”
NJĖ SHKRIMTARE QĖ PO BĖN EMĖR ME VEPRĖN E SAJ
(Nga prezentimi dhe vlerėsimi i krijimtarisė letrare tė shkrimtares Albina Idrizi)
Shkruar nga Sabit Rrustemi
Publikuar nga www.agim.poeticforum.com

Gjilan, 19 dhjetor 2010

Albina Idrizi
Nė ambientet poetike tė Sallės sė Vogėl tė Teatrit tė Gjilanit, ėshtė mbyllyr pėr kėtė vit, Manifestimi mė i ri letrar nė Kosovė, “Vjeshta letrare e Gjilanit”, organizuar dhe realizuar pėrms Ars Clubit “Beqir Musliu”, njė asociacion alternativ qė tubon shkrimtarė nga vise tė ndryshme shqiptare dhe qė seli veprimi ka po qytetin e Gjilanit.
Nė Pėrmbyllje tė kėtij Manifestimi u prezentua krijimtaria letrare e shkrimtares Albina Idrizi, pėrkatėsisht dy librat e saj tė fundit, pėrmbledhja poetike “Dashuruar nė diell” (2010) dhe romani “Hijet e kullave” 2009, I pėrkthyer dhe botuar edhe nė gjuhėn rumune, kah fundi i vitit tė kaluar.
Pėr poezinė e Albina Idrizit, pėrkatėsisht pėrmbledhjen e poezive “Dashuruar nė diell” , me vėshtrimet e tyre u paraqitėn, Menduh Leka (vėshtrimin e tė cilit e lexoi, znj. Fatushe Haliti, njėra nga themelueset e Ars Clubit “Beqir Musliu” si dhe Bilall Maliqi , poet e publicist nga Presheva.
Ndėrsa pėr romanin “Hijet e kullave”, shkrimtari dhe kritiku nga Shqipėria, z. Mihallaq Qileri , z. Nexhat Rexha, poet e kritik letrar, nga Kamenica si dhe u lexua dhe njė vėshtrim i kritikut rumun, Mihai Antoneskut, po pėr romanin nga aktori Ramadan Kurti.
Pjesė nga krijimtaria e Albina Idrizit, poezi tė zgjedhura dhe fragmente nga romani, deklamuan aktorėt e teatrit tė Qytetit, Mejreme Berisha e Ramadan Kurti. Ndėrsa pėr intermexo muzikore kėsaj radhe u pėrkujdes, talentja e re e shkollės sė muzikės nė Gjilan, Jona Idrizi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

NJĖ SHKRIMTARE QĖ PO BĖN EMĖR ME VEPRĖN E SAJ, ALBINA IDRIZI Empty
MesazhTitulli: Re: NJĖ SHKRIMTARE QĖ PO BĖN EMĖR ME VEPRĖN E SAJ, ALBINA IDRIZI   NJĖ SHKRIMTARE QĖ PO BĖN EMĖR ME VEPRĖN E SAJ, ALBINA IDRIZI EmptyWed Dec 22, 2010 12:26 pm

Letėrnjoftimi letrar i Albina (Aliu) Idrizit
U lind nė Tėrnoc (6 maj 1966) tė komunės sė Bujanofcit (Kosova Lindore). Si fėmijė shpėrngulet nė Gjilan ku edhe kryen shkollimin fillor dhe ate tė mesėm. Fakultetin Filolgjik, drejtimin Letėrsi dhe Gjuhė Shqipe pėrfundon nė Universitetin e Prishtinės.
Prozėn e parė e boton si nxėnėse e shkollės fillore mė 1980 nė revistėn pėr fėmijė ‘ Pionieri’ nga ku pėrfshihet edhe pėrmes poezisė nė periodikun e kohės deri mė 1997 kur boton pėrmbledhjen e parė me poezi pėr tė rritur ‘Heshtje e mbarsur’ nė botim tė RILINDJES. Nė nėntor tė vitit 2007 boton pėrmbledhjen pėr fėmijė ‘ Ėndrra me ylberė’. Nė prill tė vitit 2009 boton romanin ‘Hijet e kullave’. I mirėpritur nga lexuesit dhe kritika si ‘njė ndėr librat qė bėjnė historinė’ romani pėrkthehet nė gjuhėn rumune po tė njejtin vit nė Bukuresht nė bashkėpunim me Bashkėsinė Kulturore tė Shqiptarėve tė Rumunisė ALBANESUL. Nė tė njejtin vit pėrzgjidhet t’i bashkohet poetėve shqiptarė nga tė gjitha viset me poezitė e saja nė antologjinė dygjuhėshe: shqipe dhe rumune TEMPLUL CUVANTULUI gjegjėsisht TEMPULLI I FJALĖS. Nė prill tė vitit 2010 del nga shtypi pėrmbledhja me poezi pėr tė rritur ‘Dashuruar nė diell’.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

NJĖ SHKRIMTARE QĖ PO BĖN EMĖR ME VEPRĖN E SAJ, ALBINA IDRIZI Empty
MesazhTitulli: Re: NJĖ SHKRIMTARE QĖ PO BĖN EMĖR ME VEPRĖN E SAJ, ALBINA IDRIZI   NJĖ SHKRIMTARE QĖ PO BĖN EMĖR ME VEPRĖN E SAJ, ALBINA IDRIZI EmptyWed Dec 22, 2010 12:26 pm

Nė Gembloux, qytetin muzeal nė periferi tė Brukselit nė Belgjikė, nė majin e kėtij viti 2010, nė Sallonin e 40 jubilar nderohet me medaljen e argjentė pėr poezi nga Akademia Europiane e Arteve.
Ndėrkaq, nga Lidhja Ndėrkombėtare e Poetėve, Shkrimtarėve dhe Artistėve PEGASI Albania, nderohet me Ēmimin Special pėr romanin ‘Hijet e kullave’.
Albina Idrizi, tashmė ka arritur pjekurinė e saj krijuese. . Ajo po bėn emėr me veprėn e saj dhe po e pasuron gjithnjė e mė shumė sfodnin e letėrsinė shqipe.
Nuk ėshtė zgjedhur rastėsisht pėr t’ u prezentuar dhe vlerėsuar nė “Vjeshtėn letrare tė Gjilanit”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

NJĖ SHKRIMTARE QĖ PO BĖN EMĖR ME VEPRĖN E SAJ, ALBINA IDRIZI Empty
MesazhTitulli: Re: NJĖ SHKRIMTARE QĖ PO BĖN EMĖR ME VEPRĖN E SAJ, ALBINA IDRIZI   NJĖ SHKRIMTARE QĖ PO BĖN EMĖR ME VEPRĖN E SAJ, ALBINA IDRIZI EmptyWed Dec 22, 2010 12:26 pm

Vlerėsime tė shkėputura pėr veprat e shkrimtares Albina Idrizi

Agim VINCA
Ka kohė qė nuk kam lexuar ndonjė dorėshkrim tė njė autori tė panjohur e fillestar, qė tė pėrvetėson me qartėsinė, sigurinė, por edhe me bukurinė e ndjenjės, tė mendimit dhe tė shprehjes poetike sikurse ky dorėshkrim i poetess ė re nga Gjilani Albina Idrizi. Vjershat e pėrmbledhjes sė saj ‘Heshtje e mbarsur’- prej tė parės e gjer tek e fundit – janė tė mbarsura me mendim, por me njė mendim qė rrjedh qetė, ngadalė e natyrshėm, pa zhurmė e sforcim. Poezia e saj nuk imponohet me pozėn e menēurisė e gjestin e kėrkuar pėr efekt, siē ndodh te shumė poetė tė tjerė, tė vjetėr e tė rinj, porn a qaset si njė qenie e urtė e me shpirt. Ėshtė njė zė i veēantė, i pjekur qė nė start. Autorja e ka gjetur mėnyrėn sit a artikulojė botėn e vet tė pasur shpirtėrore dhe si tė komunikojė me lexuesin. Ėshtė njė poezi vėrtet e mbarsur me mendim, emocion,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

NJĖ SHKRIMTARE QĖ PO BĖN EMĖR ME VEPRĖN E SAJ, ALBINA IDRIZI Empty
MesazhTitulli: Re: NJĖ SHKRIMTARE QĖ PO BĖN EMĖR ME VEPRĖN E SAJ, ALBINA IDRIZI   NJĖ SHKRIMTARE QĖ PO BĖN EMĖR ME VEPRĖN E SAJ, ALBINA IDRIZI EmptyWed Dec 22, 2010 12:27 pm

ritėm e figuracion.
Dhe, nė fund, edhe njė kompliment: Albina Idrizi ėshtė padyshim njė nga poeteshat mė tė talentuara e mė premtuese kosovare, me gjasa reale qė tė bėhet edhe njėra nga mė tė mirat. ( 1997 )

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

NJĖ SHKRIMTARE QĖ PO BĖN EMĖR ME VEPRĖN E SAJ, ALBINA IDRIZI Empty
MesazhTitulli: Re: NJĖ SHKRIMTARE QĖ PO BĖN EMĖR ME VEPRĖN E SAJ, ALBINA IDRIZI   NJĖ SHKRIMTARE QĖ PO BĖN EMĖR ME VEPRĖN E SAJ, ALBINA IDRIZI EmptyWed Dec 22, 2010 12:27 pm

Sabit RRUSTEMI

Nė fillim tė viteve tė nėntėdhjeta tė shekullit tė kaluar (jo dhe aq larg, si mund tė tingėllojė njė shekul), Albinė A. Idrizi mė shumė u promovua dhe impnoua si prozatore, tregimtare se sa si poete. Duke konkuruar dhe, fituar nėpėr disa konkurse letrare tė kohės, ajo dha shenja premtuese si njė krijuese e talentuar qė pa zhurmė shumė po hynte dhe pėrbirohej nė botėn e letrare.
Kur, pas shumė provash tė sukseshme nė fushėn e tregimit po pritej dhe tubėza e parė e tregimeve pėrmbledhur nė formė libri, ajo befasoi kėndshėm nė vitin 1997 me pėrmbledhjen e poezive “Heshtja e mbarsur’ njė titull sa metaforik, sa sinjalizues, po aq edhe intrigues. ( 2009 )
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

NJĖ SHKRIMTARE QĖ PO BĖN EMĖR ME VEPRĖN E SAJ, ALBINA IDRIZI Empty
MesazhTitulli: Re: NJĖ SHKRIMTARE QĖ PO BĖN EMĖR ME VEPRĖN E SAJ, ALBINA IDRIZI   NJĖ SHKRIMTARE QĖ PO BĖN EMĖR ME VEPRĖN E SAJ, ALBINA IDRIZI EmptyWed Dec 22, 2010 12:27 pm

Mihallaq QILLERI

Befasia e njė proze tė shkėlqyer, e njė konceptimi artistik tė veēantė, e njė historie lufte sa makabre, po aq edhe pacifiste, njė qerthull vigan lėvizjesh, spostim personazhesh e ngjarjesh tė krijojnė pėrshtypjen se shikon njė sahat dore, tė cilit i ėshtė hequr kapaku i pasmė dhe ingranazhet e vegjėl e tė mėdhenj intonojnė nė lėvizjen e njėri-tjetrit. Lufta pėr ēlirimin e Kosovės, njė nga historitė mė dramatike europiane tė fundshekullit XX, do vijojė tė tėrheqė vėmendjen e letėrsisė edhe pėr shumė e shumė vite tė tjera. Por shkrimtarja e re ka preferuar ta shpėrfaq atė duke u vendosur shpesh nė llogoret armike dhe prej andej tė na tregojė se si shihet njė vend i djegur, i vrarė, i pėrdhunuar dhe njė popullsi e gjitha e traumatizuar.
Romani, mendoj se ėshtė njė vlerė e rėndėsishme e prozės shqiptare tė viteve tė fundit, ndėrsa pėr autoren pėrpjekja e parė nė prozėn e gjatė mund tė konsiderohet tepėr e suksesshme.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

NJĖ SHKRIMTARE QĖ PO BĖN EMĖR ME VEPRĖN E SAJ, ALBINA IDRIZI Empty
MesazhTitulli: Re: NJĖ SHKRIMTARE QĖ PO BĖN EMĖR ME VEPRĖN E SAJ, ALBINA IDRIZI   NJĖ SHKRIMTARE QĖ PO BĖN EMĖR ME VEPRĖN E SAJ, ALBINA IDRIZI EmptyWed Dec 22, 2010 12:27 pm

Nexhat Rexha
Vlera e romanit qėndron nė korrektėsinė e realizimit objektiv si dhe nė mėnyrėn e rrėfimit klasik, e tė pėrforcuar me anėn leksikore e semantike,gjithnjė duke e ruajtur nivelin artistik, e pėr t`i dhėnė funksion zgjidhjes sė enigmės pėr boshatisjen e kullave ,si dhe shpalosjen e zhgėnjimit tė njė koloneli pėr tė bėrat e tij.
Rėndėsia e romanit do tė rritej sikur ai tė pėrkthehej edhe nė gjuhėn serbe.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

NJĖ SHKRIMTARE QĖ PO BĖN EMĖR ME VEPRĖN E SAJ, ALBINA IDRIZI Empty
MesazhTitulli: Re: NJĖ SHKRIMTARE QĖ PO BĖN EMĖR ME VEPRĖN E SAJ, ALBINA IDRIZI   NJĖ SHKRIMTARE QĖ PO BĖN EMĖR ME VEPRĖN E SAJ, ALBINA IDRIZI EmptyWed Dec 22, 2010 12:27 pm

Ardian KYĒYKU - Revista HAEMUS
Pas vėllimit poetik “Heshtja e mbarsur” (1997), krijimtaria e Albina Idrizit lind, por nė prozė, njė tjetėr lloj heshtjeje, pėrmes romanit «Hijet e kullave». Autorja shprehet se vendet ku zhvillohen ngjarjet e romanit i ka parė vetėm njė herė, mirpo empatia artistike ia del mbanė tė ngjizė njė botė mėse tė besueshme, me dy palė rrėnjė: nė vėrtetėsinė e pakundėrshtueshme tė fiksionit dhe nė pėrmasėn (zhgj)ėndėrrore tė historisė. Me njė shqipe tė pastėr dhe krejt i lirė nga kakofonitė e libreskut, romani flet po aq pėr hijet e kullave, sa edhe pėr kullat e hijeve. Nė cakun qė ndan e njėson hijet me kullat, aty ku qėnia njerėzore mbijeton duke u zhvendosur nga e pėrnjimendta nė vegim dhe duke e shlyer tė ardhmen me dhimbje tė papėrshkrueshme, Albina Idrizi zbulon dhe bėn tė rrjedhė drejt ndėrdijės sė lexuesit njė heshtje qė haset shumė rrallė nė prozėn e sotme shqipe. Njė heshtje e hapur, - himn ndaj durimit e vetmohimit, - e cila hyn nė qėnien e lexuesit edhe kur ky i fundit ėshtė i huaj ndaj thelbeve tė letėrsisė. (Dhjetor 2009 )

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

NJĖ SHKRIMTARE QĖ PO BĖN EMĖR ME VEPRĖN E SAJ, ALBINA IDRIZI Empty
MesazhTitulli: Re: NJĖ SHKRIMTARE QĖ PO BĖN EMĖR ME VEPRĖN E SAJ, ALBINA IDRIZI   NJĖ SHKRIMTARE QĖ PO BĖN EMĖR ME VEPRĖN E SAJ, ALBINA IDRIZI EmptyWed Dec 22, 2010 12:28 pm

Albert ZHOLI
Paqe! Ky ėshtė mesazhi i romanit “Hijet e Kullave”, Janė fjalėt mė tė bukura qė duhet tė shndrisin nė qiellin e kaltėr tė gjithėsisė. Paqe, kjo fjalė magjike, qė duhet tė zejė vendin mė tė ngrohtė nė zemrat njerėzorė. Kush do paqen, ka fituar lirinė. Kush zgjedh luftėn, ka marrė pėrsipėr vargonjtė e robėrisė. Njerėz, lidhni pazgjidhsmėrisht jetėn me emrin kuptimplotė tė tė qėnit paqėsor. Faleminderit Albina qė na solle njė roman ndryshe, ku njerėzit e arsyeshėm nė ēdo moment dinė ta gjejnė rrugėn e sė vėrtetės. Rrugėn qė tė ēon nė dashurinė e bukur njerėzore.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

NJĖ SHKRIMTARE QĖ PO BĖN EMĖR ME VEPRĖN E SAJ, ALBINA IDRIZI Empty
MesazhTitulli: Re: NJĖ SHKRIMTARE QĖ PO BĖN EMĖR ME VEPRĖN E SAJ, ALBINA IDRIZI   NJĖ SHKRIMTARE QĖ PO BĖN EMĖR ME VEPRĖN E SAJ, ALBINA IDRIZI EmptyWed Dec 22, 2010 12:28 pm

Marius CHELARU
Letėrsia shqiptare, sipas eseistit rumun Qelaru, „i ka dhėnė botės njėrin nga prozatorėt e mė tė mėdhenj tė kėtij mileniumi Ismail Kadaren, shqiptarin mė tė famshėm nė botė. Ekziston ndėrkaq, sė paku te disa prozatorė shqiptarė, njėfarė lloj vlerėsimi tė njė tjetėr tipi „ekzotik” pėr lexuesin oksidental, tė traditave, tė krejt asaj qė definon kultura dhe historia e popullit tė tyre, njė gėrshetim i reales me fantastiken, me mitin dhe legjendėn, me historinė. Fjala ėshtė pėr disa romane tė Kadaresė, Gjenerali i ushtrisė sė vdekur duke i ruajtur proporcionet nė rastin e krahasimeve tjera, siē ėshtė libri i Albina Idrizit.”Hijet e Kullave ėshtė romani i parė i njė autori kosovar qė del nė gjuhėn rumune. Autorja flet pėr luftėn e errėt qė zhvilluan forcat paramilitare serbe nė Kosovė. Fjalori i Albinės nuk ėshtė i sofistikuar, por i drejtėpėrdrejtė dhe i thjeshtė. Kėshtu mendon Marius Qelaru duke theksuar se theksi i rrėfimit, tejmatanė kontureve tė ngjarjeve dhe personazheve bie mbi vuajtjet e kosovarėve dhe barbarizmat e ushtarėve serbė, por edhe refuzimi i kolonelit pėr ta kuptuar urrejtjen si mėnyrė jete.Me njė fjalė, mund tė kuptojmė se fjala ėshtė njė libėr tė mirė mbi jetėn dhe vdekjen, mbi dashurinė dhe shpresėn, mbi refuzimin dhe dėshirėn pėr rigjetje, mbi krimet dhe mizoritė e luftės, shkatėrrime materiale, lėndime tė shpirtėrave, prishje tė ėndėrrave, shpartallim tė miqėsive tė dikurshme, mbi tmerrin dhe skėterrėn qė mund ta krijojnė njerėzit mbi dhe. (2009 )


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

NJĖ SHKRIMTARE QĖ PO BĖN EMĖR ME VEPRĖN E SAJ, ALBINA IDRIZI Empty
MesazhTitulli: Re: NJĖ SHKRIMTARE QĖ PO BĖN EMĖR ME VEPRĖN E SAJ, ALBINA IDRIZI   NJĖ SHKRIMTARE QĖ PO BĖN EMĖR ME VEPRĖN E SAJ, ALBINA IDRIZI EmptyWed Dec 22, 2010 12:28 pm

Mihai ANTONESCU
Tė rrallė janė librat ku gjejmė aq thellėsi, aq (mirė)kuptim dhe pėrkėdhelje pėr qenjen humane tė ndodhur nė kotarin e njerkėzimit dhe urrejtjes nėn shenjėn e fatkeqėsisė. Nė Hijet e Kullave kam shpaluar njė skaj nga shpirti i florinjtė i kėsaj prozatore tė madhe, qė ėshtė Albina Idrizi, duke i dėshiruar pėrgjatė 100 faqeve sa ka libri, njė mik tė mirė tė mirėkuptimit dhe lotit nė emėr tė popullit shqiptar nė Kosovė. ( 2009 )

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

NJĖ SHKRIMTARE QĖ PO BĖN EMĖR ME VEPRĖN E SAJ, ALBINA IDRIZI Empty
MesazhTitulli: Re: NJĖ SHKRIMTARE QĖ PO BĖN EMĖR ME VEPRĖN E SAJ, ALBINA IDRIZI   NJĖ SHKRIMTARE QĖ PO BĖN EMĖR ME VEPRĖN E SAJ, ALBINA IDRIZI EmptyWed Dec 22, 2010 12:28 pm

Nga Aleksandra Shabani UPLI ( SHBA), W.P.S
‘Dashuruar nė diell’ ėshtė njė rrokėzim shprehimisht ndjenjash tė pashterrshme, qė ekuilibrojnė nė ritmin jetik botėve tė panumėrta tė poetes. I perceptuar nė tri frymė mendimtare: Me ty jam, Gjithmonė vjen njė kohė, Ėndrrat nuk vdesin kurrė, ajo tė drejton nė njė perceptim tė drejtė, tė pastėr tingullimisht ndjenjėsor rrėfimtar nė ēdo detajimėsi guximtare tė pakushtėzuar. Poetja e ka rrumbullaksuar botikėn e saj si njė diell dhe e rendit atė, sikur nė ēdo rreze tė tij tė japė mesazhe pėr dashurinė, pėr njeriun, pėr ėndrrat, pėr gjithėsinė qė e rrethon dhe e shqetėson.
Dhe pėr fund, tė flasėsh me gjuhėn e poetes ėshtė tė lundrosh nė tė dhe tė ndjesh kaq pranė dashurinė.
Pra shkurt, poezia nė vėllimin ‘Dashuruar nė diell’ ėshtė njė prurje e gjallueshme e poetes Albina Idrizi dhe kontribut poetik i saj nė fushėn poetike, NJĖ SOLSTIC SHPIRTĖROR DIELLOR I PĖRKORĖ...
( 21 nėntor 2010 )
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

NJĖ SHKRIMTARE QĖ PO BĖN EMĖR ME VEPRĖN E SAJ, ALBINA IDRIZI Empty
MesazhTitulli: Re: NJĖ SHKRIMTARE QĖ PO BĖN EMĖR ME VEPRĖN E SAJ, ALBINA IDRIZI   NJĖ SHKRIMTARE QĖ PO BĖN EMĖR ME VEPRĖN E SAJ, ALBINA IDRIZI EmptyWed Dec 22, 2010 12:28 pm

Menduh Leka
Poezia e Albinės vjen si bindje , si shpresė me kumtmirin se jeton poezia , ka shpirtė dhe rritė shtat. Duke qenė nė rezonancė me kėto kėrkesa ajo i mbulon tė gjitha zonat gjeologjike tė meditimit , tė gjitha hapėsirat e pėrjetimit dhe sjellė para neshė idhujtarin e ri poetik plot imazhe dhe oksigjen qė lėshojnė petalet vargnore.Kjo ėshtė gama poetike e Albinės nė librin “ Dashuruar nė diell”.
(Gjilan, 18 dhjetor 2010)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

NJĖ SHKRIMTARE QĖ PO BĖN EMĖR ME VEPRĖN E SAJ, ALBINA IDRIZI Empty
MesazhTitulli: Re: NJĖ SHKRIMTARE QĖ PO BĖN EMĖR ME VEPRĖN E SAJ, ALBINA IDRIZI   NJĖ SHKRIMTARE QĖ PO BĖN EMĖR ME VEPRĖN E SAJ, ALBINA IDRIZI EmptyWed Dec 22, 2010 12:29 pm

Sabit RRUSTEMI
PATĖM PĖR ĒKA ME U ANGAZHUAR...
(Fjala pėrmbyllėse e Manifestimit “Vjeshta Letrare e Gjilanit”)
I nderuari auditor
miq e artdashės,
U pėrpoqėm, thjeshtė, qė, pėrmes Manifestimit “Vjeshta Letrare e Gjilanit”, si njė nismė e re dhe qė do bėhet tashmė pjesė e agjendės sonė letrare, pėr dy muaj ditė ( nga 18 tetor – 18 dhjetor 2010) tė prezentojmė, atė qė ėshtė shkruar, atė qė ne e vlerėsojmė vlerė dhe qė gjendet mes kopertinash, si libėr. Dhe, qė sheh dritėn, jo vetėm nė njė vit botimi.
Me ndihmėn e krijuesve, pėrkrahjen e artdashėsve, dhe fare, pak, apo aspak nga institucionet tona lokale a qendrore, pėrkundėr se ju trokitėm, ne rrumbullakėsuam ate qė, edhe patėm pėr synim. Me dėshirėn dhe vullnetin dhe sakrificėn e mėtejme krijuese, bėmė njė fushatė sensibilizimi pėr librin si vlerė dhe vlerėn si pasuri shpirtėrore e shoqėrisė.
E nisėm mė 18 tetor 2010, po kėtu, nė Sallėn e Vogėl tė Tetrit nė Gjilan. Hapėm njė faqe tė re veprimtarie me njė titull tė ri, jo vetėm tė Manifestimit por, edhe tė botimit tė librit tė parė pėrmes Ars Clubit “Beqir Musliu”. Ishte pėrmbledhja e poezive “Pikojnė heshtjet” me autor, Nexhat Rexhėn. Vazhduam me portretin letrar tė shkrimtarit Haxhi Vokshi, nė 70 vjetorin e tij tė lindjes dhe 50 vjetorin e krijimtarisė letrare.
Nė ndėrkohė, vdekja e shkėputi prej jete dhe prej kėtij Manifestimi, shkrimtarin Ibrahim Ibishi, tė cilit ia pėrkushtuam mė pas, njė mbrėmje nderimi.
Por nuk u ndalėm. Nė vazhdim prezentuam romanin mė tė ri tė shkrimtarit tė mirėnjohur, Ibrahim Kadriut, „Gloria nė mes“.
Dhe, e pėrmbyllėm me njė emėr qė po i bėn nder letėrsisė shqipe, Albina Idrizin dhe dy veprat e fundit tė saj, romanin „Hijet e kullave“ dhe pėrmbledhjen e poezive „Dashuruar nė diell“.
Sa ia kemi qėlluar, si e kemi trajtuar dhe zgjedhur krejt kėtė qė prezentuam kėtė here, le tė vlerėsohet.
E pėrsėris, ne sėpaku u pėrpoqėm. Ne, do pėrpiqemi sėrish. Kėsaj rruge qė tashmė e trasuam .
Kur tjerėt mund tė na harrojnė a s’bėjnė diē pėr neve, ose bėjnė sa pėr tė thėnė, neve s’ duhet tė rrijmė duarkryq.
Kemi guximin pėr tė vepruar, sepse kemi ēka pėr tė prezentuar. Krijojmė e veprojmė. Ecim tutje pėr veten, pėr letėrsinė , pėr shoqėrinė.
Ars Clubi “Beqir Musliu”, si njė asociacion shkrimtarėsh e krijuesish qė kanė vlerė, shkaku dhe i njė emri tė madh qė bartin, do vazhdojė nė pėrmbushjen e misionit tė tij. Dhe, nuk shpenzohet vetėm pėr njė stinė. Shpirti krijues nis nga zeroja dhe synon zenitin, edhe kur gjithė kėtė mund e bėn pa asnjė cent. Po, e bėn pėr ndjenjėn, respektin dhe detyrimin vullnetar qė ka ndaj artit, ndaj lexuesit – publikut.

Gjilan, 18 dhjetor 2010


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

NJĖ SHKRIMTARE QĖ PO BĖN EMĖR ME VEPRĖN E SAJ, ALBINA IDRIZI Empty
MesazhTitulli: Re: NJĖ SHKRIMTARE QĖ PO BĖN EMĖR ME VEPRĖN E SAJ, ALBINA IDRIZI   NJĖ SHKRIMTARE QĖ PO BĖN EMĖR ME VEPRĖN E SAJ, ALBINA IDRIZI EmptyWed Dec 22, 2010 12:34 pm

Pėrmbyllet “ Vjeshta letrare e Gjilanit”

Gjilan, 19 dhjetor 2010

Nė ambientet poetike tė Sallės sė Vogėl tė Teatrit tė Gjilanit, ėshtė mbyllyr pėr kėtė vit, Manifestimi mė i ri letrar nė Kosovė, “Vjeshta letrare e Gjilanit”, organizuar dhe realizuar pėrms Ars Clubit “Beqir Musliu”, njė asociacion alternativ qė tubon shkrimtarė nga vise tė ndryshme shqiptare dhe qė seli veprimi ka po qytetin e Gjilanit.

Nė Pėrmbyllje tė kėtij Manifestimi u prezentua krijimtaria letrare e shkrimtares Albina Idrizi, pėrkatėsisht dy librat e saj tė fundit, pėrmbledhja poetike “Dashuruar nė diell” (2010) dhe romani “Hijet e kullave” 2009, I pėrkthyer dhe botuar edhe nė gjuhėn rumune, kah fundi i vitit tė kaluar.

Pėr poezinė e Albina Idrizit, pėrkatėsisht pėrmbledhjen e poezive “Dashuruar nė diell” , me vėshtrimet e tyre u paraqitėn, Menduh Leka (vėshtrimin e tė cilit e lexoi, znj. Fatushe Haliti, njėra nga themelueset e Ars Clubit “Beqir Musliu” si dhe Bilall Maliqi , poet e publicist nga Presheva.

Ndėrsa pėr romanin “Hijet e kullave”, shkrimtari dhe kritiku nga Shqipėria, z. Mihallaq Qileri , z. Nexhat Rexha, poet e kritik letrar, nga Kamenica si dhe u lexua dhe njė vėshtrim i kritikut rumun, Mihai Antoneskut, po pėr romanin nga aktori Ramadan Kurti.

Pjesė nga krijimtaria e Albina Idrizit, poezi tė zgjedhura dhe fragmente nga romani, deklamuan aktorėt e teatrit tė Qytetit, Mejreme Berisha e Ramadan Kurti. Ndėrsa pėr intermexo muzikore kėsaj radhe u pėrkujdes, talentja e re e shkollės sė muzikės nė Gjilan, Jona Idrizi.

NJĖ SHKRIMTARE QĖ PO BĖN EMĖR ME VEPRĖN E SAJ
(Nga fjala hyrėse e z. Sabit Rrustemit)

Albina Idrizi (1966), bėn hapat e parė nė letrat shqipe, qė para tridhjetė vitesh, pėrmes revistės letrare “Pionieri”, pėr t’u sprovuar mė pas me talentin e saj krijues edhe nė periodikun e kohės dhe njė serė konkursesh letrare, ku krijimtaria e saj, nuk mbeti e pavėrejtur dhe, njėkohėsisht edhe u shpėrblye.

Nė vitin 1997-tė, ajo vjen me pėrmbledhjen e parė poetike, “Heshtja e mbarsur”, pėrmes Ndėrmarrjes Botuese “Rilindja”.

Pas njė kohe, thuaja dhjetėvjeēare, ajo rikthehet nė skenėn letrare me njė pėrmbledhje vjershash pėr fėmijė, “Ėndrra me ylber” (2007), duke na befasuar kėndshėm, dy vite mė vonė me romanin e saj tė parė “Hijet e kullave” (2009) dhe sė fundmi, me pėrmbledhjen e dytė tė poezive pėr tė rritur “ Dashuruar nė diell” (2010).

Me katėr botime tė deitashme letrare, me njė pėrkthim nė gjuhėn rumune, me shpėrblime dhe mirėnjohje edhe ndėrkombėtare pėr krijimtarinė e saj ( Nė Sallonin e 40 tė Akademisė Europiane tė Arteve, mbajtur nė Bruksel mė 2010, ajo nderohet me Medaljen e Argjentė pėr poezi, ndėrsa nga Lidhja Ndėrkombėtare e Poetėve, Shkrimtarėve dhe Artistėve “PEGASI Albania”, me Ēmimin special pėr romanin “Hijet e kullave”), Albina Idrizi, tashma ėshtė nė zenitin e pjekurisė sė saj krijuese dhe e vlerėsimeve letrare. Ajo po bėn emėr me veprėn e saj dhe nuk ėshtė zgjedhur rastėsisht pėr t’ u prezentuar dhe vlerėsuar nė “Vjeshtėn letrare tė Gjilanit”.
Vlerėsimet e paraqitura pėr pėrbmledhjen e poezive “Dashuruar nė diell”

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

NJĖ SHKRIMTARE QĖ PO BĖN EMĖR ME VEPRĖN E SAJ, ALBINA IDRIZI Empty
MesazhTitulli: Re: NJĖ SHKRIMTARE QĖ PO BĖN EMĖR ME VEPRĖN E SAJ, ALBINA IDRIZI   NJĖ SHKRIMTARE QĖ PO BĖN EMĖR ME VEPRĖN E SAJ, ALBINA IDRIZI EmptyWed Dec 22, 2010 12:34 pm


Uvertyra lirike e intimės sė metaforizuar dhe preludi estetik i kultit solstic si refleksion poetik

Nga Menduh Leka
a)Sintagma e ardhjes

Krijimi i asociacioneve tė barasvlershme tė mendimit intuitiv; atij investimi mendor qė mėton tė krijoj kode tė reja estetike vepruese, duke sprovuar dhe sfiduar meditimin, fuqia shprehėse indigjene nga obelisku shqisor dhe ndėrdijor nė diskursin shenjues te Albina rezonon ligjėrisht . Duke mbajtur penelin e gatshėm pėr tė vijėzuar nėpėr hartėn intime poetike dhe duke pikturuar akuarelet e optimizmit dhe subtilitetit si uvertyrė e pėrjetimit tė ēiltėr dhe mesazheve me stilistikė joshėse dhe sharm dedikues , krijimet sublimojnė prekshėm tėrė atė horizont motivimi nė tė cilin poetja bėnė njė rishfaqje poetike nė sinkroni me ligjėrimet paraprijėse.Prandaj, i gjithė thesari poetik nė mes kopertinave tė librit “ Dashuruar nė diell” hapet me njė sintagmė tė ardhjes tė cilėn Albina me delikatesė defiluese e jep tek porta e pritjes:”Vijė mes jush tė dashur/ kėshtu si fjalė,drithėruar erėrave qė dalin pėrballė, sakatosur ndjenjash/ ėndrrash ēarė, vij mes jush tė dashur asgjė nuk mė ndalė, me frymėn tuaj marr frymė, ndjehem gjallė”
Duke vendosur segmentet bashkuese nė mes tri pikave , trinisė sė observimit nė tri cikle tė ndara tė kėtij libri me poezi , qė si kult dhe si esencė me tė cilėn metaforė Dielli tangjenton diskursin e ekivokėve determinues, trekėndshi magjik eksistencial mė dėrgon nė njė formulė pagėzuese pėr tėrė atė qė Albina e ka sevirė me pėrkujdesje artistike:Cikli i pare ; Me ty jam, i dyti Gjithėnjė vjen njė kohė dhe i treti, Ėndrrat nuk vdesin kurrė, bėhet trinomi i bashkuar,bėhet rrjedhimisht prizmi metaforik qė si nė shesh unaze, si aksiomė sentenciale e simbolikė rrethi me gradacion tė plotė do tė mund tė thuhej:
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

NJĖ SHKRIMTARE QĖ PO BĖN EMĖR ME VEPRĖN E SAJ, ALBINA IDRIZI Empty
MesazhTitulli: Re: NJĖ SHKRIMTARE QĖ PO BĖN EMĖR ME VEPRĖN E SAJ, ALBINA IDRIZI   NJĖ SHKRIMTARE QĖ PO BĖN EMĖR ME VEPRĖN E SAJ, ALBINA IDRIZI EmptyWed Dec 22, 2010 12:34 pm

Me ty jam qė gjithėnjė vjen me kohė pėr tė mos i lėnė ėndėrrat tė vdesin kurrė...
b)
1.Me ty jam (cikli i parė), intima e metaforizuar

Lirizmi interkomunikues qė emitohet si emocion i organizuar mirė, idila dhe intima e relaksuar nga mistralli afshėror dhe pastaj si telekrijim nėpėr arteriet frekuencore estetike, duke sinjalizuar me metafora koordinatat e vendqėndrimit dhe vetėpėrqendrimit , ku ajo i dedikohet ndjenjės si fanar, ku nga shtegtimi nė fjalė rilindė nė tė njejtin frymėzim, nė tė njejtin pėrjetim , nė tė njejtin ėndėrrim ; duke lėshuar spirancat afshėrore nė bregun e besimit,ku shpaloset tjeter pejzazh dhe nuk ėshtė mė determinantė sonofobia por integrimi konceptual kompoziturash , sepse me ty jam flluskojnė vargjet” me njė kulm plot yje njė simfoni e heshtur qielli, duke shtegtuar pastaj nga thirrja pėr tė shkruar , joshja deri te poezia tjetėr:”... shova etjen time duke lėnė tėndin zjarr tė mė pėrpijė...”.Pastaj, nga gjakimi pėr lirinė si metaforė jete e deri te dhembja e ėmbėl e deri te pritja, kur edhe shiu ka ngjyrė e shpejt vjen vjeshta pėr njė grua qė zgjohet pėr ēdo ditė me njė fytyrė tė re shenjtėreshe do tė qėndroj deri tek heshtja e mbarsur , njė alegori e bukur pėr njė pritje, ku ndjellėse ėshtė heshtja si mezanskenė e ekuinoksit meditativ. Natyra, e shurdhėt dhe memece. Vetmia ėshtė e gozhduar, rrėmujė nė triptikun ėndrrim-kujtim-ringjallje tė projektuar si yll, nė kėtė rast dielli poetik ėshtė njė rezonim i metaforizuar i njė pėrsiatje filozofike tė saktė ku poetja ka treguar njė formė emblematike tė njė aterrimi psikologjik ku pėballė njė esence transmeton dashuri edhe pėr gjėrat frymore edhe pėr reliktet tjera tė shenjta e tė shtrenjta.Ajo, megjithatė, pėrkundėr indiferencės nga ndėrdija si refleksion meditimi na jep njė portretizim aksiomatik tė ndjenjes se ēiltėr qė si njė ujvarė rrjedh artistikja e shpalosur qė nuk i mjafton vetėm lugina dhe shtrati , brigjet e saja tė pėrgjasimit si hije por jep mesazhe tė kėndėshme edhe pėr tė tjerėt se ajo qė si uragan kulmon nėpėr ndjesi dhe jehon nėpėr afsh edhe po tė jetė ne anėn tjetėr tė botės do ta prekė si magji hyjnore me freskinė e gurgullimės se vargut.Ėshtė mrekulli tė pėrpiqesh me bindje,ta pėrqafosh jetėn dhe tė jetosh me pasion.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

NJĖ SHKRIMTARE QĖ PO BĖN EMĖR ME VEPRĖN E SAJ, ALBINA IDRIZI Empty
MesazhTitulli: Re: NJĖ SHKRIMTARE QĖ PO BĖN EMĖR ME VEPRĖN E SAJ, ALBINA IDRIZI   NJĖ SHKRIMTARE QĖ PO BĖN EMĖR ME VEPRĖN E SAJ, ALBINA IDRIZI EmptyWed Dec 22, 2010 12:34 pm

2. Gjithėnjė vjen njė kohė (cikli i dytė) , katarakti motivor i sinkronizuar

Edhe si fjalė, edhe figurė, edhe domethėnie semiotike e nėnshtresė semantike , kėto poezi tė kėtij cikli ( dhe tė librit si tėrėsi – natyrisht), flakėrijnė si fosforimė metaforike , fluroshencė e njė bukurie emituese edhe si lajm, mesazh,sinjal apo fjalėkalim, si tekst i njė kompozimi vokal si nė poezinė “Atė ditė” kur thotė: “atė ditė kur mė gjuajtė mua/ vetveten vrave/ nė imazhin tėnd mė tė mirė”. Njė kompozicion arkitektonik simetrik nė metafora dhe njė dalje inerciale bukur nga tė vėshtruarit nga vetja dhe me simbiozė pėrceptimesh, njė figuracion trendi, njė pasqyrim emocional i emituar nė mėnyrė estetike dhe me nuanca dilemė-hapėrim-fiksion, njė profilizim ndjesor i njė momenti tė drithėrueshėm i artikuluar sipas njė dipotrie shpirtėrore tė pastėr por qė diagonalja artistike ėshtė saktėsisht e njė modemi tė fortifikuar intuitiv qė percjell tek lexuesi refleksion kreativ dhe njė oreks pėr tė shijuar njė poezi tė tillė. Gjithėmonė vjen njė kohė thotė poetja duke u rikthyer nga ajo pjesė e lėnė dikund, tek jep kumtin pėr alarme dhe ne tė njejtėn kohė nė ballon pėr tė pėrhiturėn vė bastin alegorik.Poezia protestė ėshtė formė posmoderne e tė shkruarit.
Trishtimi qė vjen si pasojė e njė boshėllėku shpirtėror si te poezia “Projekt i vonuar”, apo te “Tartufi ėshtė kėtu” ,prekė telat e ndjenjes dhe kjo pastaj krijon halucinacione nėpėr trajektoritė e regėtimave emocionale qė kulmojne me ankthe nėpėr flurudha si shkreptime ndjesore.Tė jeshė me trishtimin nė nje sfond komunikimi dhe pėrjetimi artistiko-emocional ėshtė psallm e pellg humnerash metaforike, por edhe ta mbashė nė teh shpate pshertimėn eksituese duke bėrė njė uratė pėr mrekulli, duke lozur kėndėshėm pėr hirė tė pėrfundimit tė bukur tė ekstazės dedikuese shenjėtrisht, qė nė qėndismėn poetike ka bėrė njė luhajė ndjenjash shumė joshėse dhe shumė me elegancė .

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

NJĖ SHKRIMTARE QĖ PO BĖN EMĖR ME VEPRĖN E SAJ, ALBINA IDRIZI Empty
MesazhTitulli: Re: NJĖ SHKRIMTARE QĖ PO BĖN EMĖR ME VEPRĖN E SAJ, ALBINA IDRIZI   NJĖ SHKRIMTARE QĖ PO BĖN EMĖR ME VEPRĖN E SAJ, ALBINA IDRIZI EmptyWed Dec 22, 2010 12:35 pm

3. Ėndėrrat nuk vdesin kurrė (cikli i tretė), kapėrcimi evolutiv i pahintikės

Admirimi dhe rivitizimin kunatik nė ca poezi , avangardėn dhe kolazhet e gravuara historike si rrėfim i njė ėndrre, mund tė alternohen nė rastet e partiturave pėrgjasuese domosdoshmėrisht sepse t’i popullosh ėndrrat e lexuesin don tė thotė t’i ngazėllesh ata.Prandaj duke filluar nga vargjet pėr ėndrrat siē thotė:” Na bartin tutje,si flluska nė rini/ me zė sirene na joshin” ekuilibron si ritėm diskursin pėrceptiv dhe pastaj nė kapėrcime filozofike dhe sensin eurdit trajton ligjin e tė kundėtave nga ku me njė sofizėm poetik transmeton;” Na bėnė mė tė fuqishėm tė ndjejmė, tė shijojmė/tė ecim kureshtjeve tė panjohurat kur synojmė”.Shume referenca e paradigma semiotike imagjinative dhe intenca, pulsojnė si potencė poetike, tek poezia “Mė shtėrngo dorėn, njeri” e cila ėshtė ndėr realizimet akoma mė tė bujshme, nga ku prurjet artistike mė katapultojnė tek konvergjenca nė rezymimin se sa e sofistikuar dhe e artikuluar me shprehėsi emocionale linjat ligjėruese shkundin katarsisin intuitiv si modelim empirik i ēastit pėr zbrazje, me gradacion dhe vibrim ndjesor, koherencė ekzaltuese e njė drithėrime afshėrore e dekametrazhit eseistik, pėr tė gjetur metafizikėn e identitetit nė fiksione tė njė gjendje ku si narracion poetik gėrshetohet dhe tangjentojnė pikėēuditėset meditative nė staza te cilat herė si sozi uni e herė si ankimim flegmatik i kumtojnė ankthit apologjine e prehjes , pa pasur nevojė tė zbrapsen nga tejmbujshja apo boshėsia metaforike kur qenia frymė dhe qenia statujė nuk shikojnė vėngėrr njėra tjetrėn.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

NJĖ SHKRIMTARE QĖ PO BĖN EMĖR ME VEPRĖN E SAJ, ALBINA IDRIZI Empty
MesazhTitulli: Re: NJĖ SHKRIMTARE QĖ PO BĖN EMĖR ME VEPRĖN E SAJ, ALBINA IDRIZI   NJĖ SHKRIMTARE QĖ PO BĖN EMĖR ME VEPRĖN E SAJ, ALBINA IDRIZI EmptyWed Dec 22, 2010 12:35 pm

Nga poezia nė poezi , e nga vargu nė varg, Albina Idrizi sfidon magjishėm ndruajtjen , heshtjen dhe pastaj e tėrė atmosfra poetike katandisėse nga pritja , brengosja dhe shpresa krijojnė piramidėn emocionale qė e ka ravijėzuar drithėrueshėm artistikisht.mė shtėrngo dorėn njeri ėshtė njė tjetėr krijim ku nė mes katėr momenteve kryqėzuese ajo definon ekuinoksin motivor duke filluar: “Kur dėgjon ofshamė/ dhe lot tė sheh syri/ dhembja del nė pah/pa gjuhė/ pa ngjyrė / mė shtėrngo dorėn njeri/ ngado qė tė vish.”.
Pasthirrma poetike qė hetohet te poezia “Metamorfozė” ku poetja fillon “ Ti, nuk do tė ishe Zot/pa besimin tim ...”ėshtė njė testament engjullor i metaforizuar nė mėnyrėn mė tė ēiltėr ku kumti pėrgjėrues i intimės duket se nė pjesėn e dytė do tė duhej tė thoshte se mė merr nė botėn tėnde edhe nėse ėshtė ferr ,qoftė edhe nėse ėshtė gėzim e qoftė se ėshtė edhe tmerr. Shpirti poetik i parandjen tė gjitha , prandaj edhe te popezia Solstic njerėzor e cila ėshtė realizuar nė mėnyrė elitare ku ajo do tė shprehet “ Se ėshtė vetėm njė ditė, njė ēast i i gjithi nė jetė /pėr tė dashur/pėr tė falur/ harrojmė/ dhe po nuk e zumė , dėshtojmė “ shpresėn ,kėshtu poetika dhe nė kėtė rast poezia ėsht dėshmia , ėshtė sinjali dhe mesazhi mė hyjnor pėr tė ringjallur tė humburėn, pėr tė rilindė sfingsin qė jetės nė binom ,shpirtė e materie ta sublimojė me uratėn e pėrbotshme pėr hire te dashurisė.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

NJĖ SHKRIMTARE QĖ PO BĖN EMĖR ME VEPRĖN E SAJ, ALBINA IDRIZI Empty
MesazhTitulli: Re: NJĖ SHKRIMTARE QĖ PO BĖN EMĖR ME VEPRĖN E SAJ, ALBINA IDRIZI   NJĖ SHKRIMTARE QĖ PO BĖN EMĖR ME VEPRĖN E SAJ, ALBINA IDRIZI EmptyWed Dec 22, 2010 12:35 pm

c) Mbyllja e dritarės komunikuese-kopertina e fundit

“Nuk mė mjafton tė jem ėndėrr” –sublimimi dhe flijimi poetik nė emėr tė lirisė

Ėshtė dhe njė poezi, shpėrfaqur nė kopertinė libri nė kopertinė libri;” Nuk mė mjafton tė jem vetėm ėndėrr”.
Kėtu poetja thėrrmon indet motivore,shtrydhė gjėndrat limfatike nga frika letargjike duke mobilizuar antitrupat afshror qė me lutje e pa te, siē e vazhdon: “herė herė ėmbėl, herė herė vrerė” nė hemisferat e shpresave tė bėhet ndėrlidhja me ligjin e tėrheqjes qė mendimi tė bėhet esencė, kurse mbėshtetja, shtėrngimi si intuitė polare tė fortifikohet nė gjakim .Ankthi si pėrsiatje elegjike,ofshama,thirrja, pasthirma nėntekstore ku mund tė pėrfundoj edhe kuanti i fundit pėrgjėrues i qenies si zhgėnjim jepet pėrseri nga fillimi nė fund si kumt pėr kėrkim tė asaj esence tė mbeshtetjes diku nė dikend si ligj i universit , si ligj i lėvizjes ekuilibruese, por “tė ndehem gjallė qoftė edhe e marrosur” .Kjo ėshtė magjia e tėrė shpalosjes poetike e cila nė planimetri kompozicioni, nė simetri tredimenzionale,konvergjon nė mėnyren mė tė prekshme dhe mė tė thekshme nė njė frekuencė tė kėndėshme pėr ta shijuar si estetikė, si modelim matricor elitar figurativ dhe asociativ,refleksion i bukur nuancor nė tėrė spektrin e defilimit nėpėr horizontin ndjesor tė quajtur Albina- horizont. Prandaj i urojmė tė mos i mjaftojė tė jetė vetėm ėndėrr.

Pėr fund, poezia e Albinės vjen si bindje , si shpresė me kumtmirin se jeton poezia , ka shpirtė dhe rritė shtat. Duke qenė nė rezonancė me kėto kėrkesa ajo i mbulon tė gjitha zonat gjeologjike tė meditimit , tė gjitha hapėsirat e pėrjetimit dhe sjellė para neshė idhujtarin e ri poetik plot imazhe dhe oksigjen qė lėshojnė petalet vargnore.Kjo ėshtė gama poetike e Albinės nė librin “ Dashuruar nė diell”.

( E lexoi znj. Fatushe Haliti – Ars Clubi “Beqir Musliu”


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

NJĖ SHKRIMTARE QĖ PO BĖN EMĖR ME VEPRĖN E SAJ, ALBINA IDRIZI Empty
MesazhTitulli: Re: NJĖ SHKRIMTARE QĖ PO BĖN EMĖR ME VEPRĖN E SAJ, ALBINA IDRIZI   NJĖ SHKRIMTARE QĖ PO BĖN EMĖR ME VEPRĖN E SAJ, ALBINA IDRIZI EmptyWed Dec 22, 2010 12:35 pm


VARGJE TĖ MVESHURA ME FIGURA POETIKE

Nga Bilall Maliqi

(Albina idrizi “Dashuruar nė diell”, Sh.B. “Faik Konica” Prishtinė 2010, faqe 103)

Albina idrizi tanimė ėshtė emėr i njohur nė letrat shqipe si njė poete mjaft produktive dhe e kujdesshme sa i pėrket shkrimeve tė saja. Kjo ėshtė dėshmuar edhe nė botimet nė tė cilat ka lėnė pėrshtypje si tek lexuesit ashtu edhe tek syri i kritikės letrare nė pėrgjithėsi.
Kjo krijuese e talentuar e cila deri mė tani botoi pėrmbledhjen poetike pėr tė rritur “Heshtja e mbarsur” dhe pėrmbledhjen poetike pėr fėmijė “Ėndrra me ylber”. Pėr ta provuar aftėsinė e saj krijuese Albina nė vitin 2009 doli me romanin “Hijet e kullave”, ky roman nga kritikėt u vlerėsua lart si pėr nga tematika qė mėveshėt romani por edhe nga vlera ideoartistike qė ka ky roman dhe u pėrkthye nė gjuhėn rumune nga pėrkthyesi Baki Ymeri. Nė saje tė sukseseve tė arritura Albina hyri edhe nė antologjinė poetike shqip-rumanisht me titull “Tempulli i fjalės” (Tempul cuvantului).
Pėr ta treguar edhe mė tutje forcėn e saj krijuese Albina kohė mė parė pra lexuesve doli me pėrmbledhjen poetike pėr tė rritur me titull “Dashuruar nė diell”, botuar nga Sh.B. “Faik Konica”, Prishtinė, 2010.
Pėrmbledhja poetike qė tani e kemi nė shqyrtim ėshtė e ndarė nė tri cikle poetike:”Me ty jam”, “Gjithmonė vjen njė kohė” dhe “Ėndrrat nuk vdesin kurrė”, ku ngėrthejnė nė vete poezi tė cilat pėr nga vlerat ideoartistike janė tė qėndrueshme kanė tematikė tė qėllueshme. Thuaja se shumica e poezive tė librit kanė tematikė tė dashurisė, por me njė strukturim tė vargjeve tė cilave u ka dhėnė forcė shprehėse dhe gjuhė tė pėrparuar poetike.
Nėse e marrim nė shqyrtim poezinė e Albinės mund tė themi se para nesh do tė kemi vargje gjysmė hermetike, diku-diku edhe hermetike gjė qė me figura e metaforė bėn qė lexuesi tė mundohet ta gjej mesazhin e saj pėrmes vargjeve drejtuar lexuesve dhe shoqėrisė nė pėrgjithėsi.

Figurativiteti

Nė lexim e sipėr tė librit “Dashuruar nė diell”, lexuesi do tė ndeshet me vargje tė cilat nė vete ngėrthejnė figura metaforike. Nė poezitė e Albinės hetojmė kėto figura si: simbolin, krahasimin, alegorinė, simplokėn, epiforėn etj, tė cilat figura i bėjnė poezitė e saj tė qėndrueshme ideo-artistikisht dhe ideoestetikisht.


Marrė nė pėrgjithėsi vjersha e Albina idrizit ėshtė alegorike meqė indirekt jep porosi tė ndryshme si nė motivin e dashurisė, por edhe nė tema dhe motive tė tjera qė i trajton. Tek cikli i parė poetik mund t’i pėrmendim disa poezi tė cilat shtojnė kureshtje tek lexuesit ”/ Me ty jam/, /Eja/, /Tė dashurosh/, /Kur tė pushoj sė shkruari/, /Liria ime/ ,/ Dhembje e ėmbėl/, /Edhe shiu ka ngjyrė/ , /Tė jesh grua/, /Jam nėnė/, /Heshtje e mbarsur/ etj., tek tė cilat autorja ėshtė munduar ta shfaq tėrėsinė kuptimore dhe stilistike tė vargjeve qė kompletohen kėto poezi.
Tek poezia /Jam nėnė/, para nesh paraqiten vargje tė ngjeshura me figura stilistiko-letrare tė cilat janė evidente. P.sh.:
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

NJĖ SHKRIMTARE QĖ PO BĖN EMĖR ME VEPRĖN E SAJ, ALBINA IDRIZI Empty
MesazhTitulli: Re: NJĖ SHKRIMTARE QĖ PO BĖN EMĖR ME VEPRĖN E SAJ, ALBINA IDRIZI   NJĖ SHKRIMTARE QĖ PO BĖN EMĖR ME VEPRĖN E SAJ, ALBINA IDRIZI EmptyWed Dec 22, 2010 12:35 pm“Jam nėnė, dhe
Kam durim, kam fuqi
Perėndie,
Kam etje, kam dashuri
Hyjnie”

Nė kėto vargje paraqitet figura e nėnės, figurė ku autorja paraqet durimin e nėnės edhe nė ēastet mė tė vėshtira , fuqinė e nėnės e cila u pa edhe decenie mė parė gjatė kohėzezės qė pėrjetoi e pėrjetuam ne si popull.. “Fuqi perėndie”, kėtu kemi tė bėjmė me figurėn e hiperbolės, por jo vetėm kaq po nė kėtė poezi kemi edhe figura tė tjera si:Simplokėn ku kemi pėrsėritjen e fjalėve nė fillim tė vargut. P.sh.

“Biri im!

“Jam nėnė, dhe
Mund ta ha veten,
Mund ta vjell,
Mund ta pėrpij prapė”.

Biri im!

(Poezia “Jam nėnė”, faqe 27).

Me figura tė tilla kemi edhe poezi tė tjera si /Gjithmonė vjen njė kohė/ dhe poezia /Vetmia/, ku ėshtė e pranishme figura e simplokės dhe epiforės.
Tek cikli i dytė i titulluar “Gjithmonė vjen njė kohė”, do t’i pėrmendim disa poezi tė cilat pėrbėjnė skeletin e kėtij cikli si:/Ballė pėr ballė me tokėn/, /Poeti i tokės sime/, /Projekt i vonuar/, /Tartufi ėshtė kėtu/, /Atė ditė/, /Gjithmonė vjen njė kohė/, /Konkurs poezie/, tė cilat nė vete pėrbėjnė zgjuarsinė e autores qė ta mbaj nė kontroll vlerėn stabile tė poezive tė saja.
Nė poezinė /Projekt i vonuar/, paraqitet qartė njė tablo reale e kohės sė sotme e cila pėr fat tė keq ėshtė vonuar gjithēka dhe gjithkund jemi vonė:

“Gjithkund
Jemi vonė

Vonė jemi
Pėr gjithēka

Pėrrallė e harruar
Nė barkun e ujkut.

Medet!”

(Poezia “Projekt i vonuar”, faqe 48).

Nė kėtė poezi tė bukur vėrehet lehtė edhe figura stilistike e inversionit…


Fuqia e fjalės

Edhe mė tej Albina vazhdon mjeshtėrisht tė mbaj baraspeshėn e fuqisė sė fjalė qė del nga shpirti si ekstazė dhe futet aty ku e ka vendin nė poezinė e saj, i shpupurishė vargjet banon pėrjetėsisht mes vargjeve fjala e saj, e kjo shihet qartė edhe nė ciklin e tretė poetik tė titulluar:”Ėndrrat nuk vdesin kurrė”. Nga ky cikėl nuk mundemi pa i pėrmendur poezitė:/Mirėmėngjesi botė/, /Vdekur kam pa lindur akoma/, /Tregoje dashurinė’/, /Mė shtrėngo dorėn njeri/, /Mė fal dashuri/, /Thellė nė poezi/, /Fuqia e fjalės/, /Vetmia/, /Kėshillė vetes/, /Metamorfozė/, /Nuk mė mjafton tė jem ėndėrr/ etj., tė cilat me sukses pėrmbyllin kėtė cikėl poetik dhe mbyllin kopertinat e kėtij libri qė mė pas pėr tė mbetur njė kohė tė gjatė nė kujtesėn e lexuesit si njė libėr qė i plotėson kriteret e njė libri tė qėndrueshėm si nė aspektin artistik dhe nė atė grafik e qė tė merret dhe tė ketė qasje objektive e korrekte edhe kritika letrare pėr kėtė botim.

Vlera

Prej gjithė kėsaj qė u tha deri mė tani pėr kėtė pėrmbledhje poetike tė poetes Albina idrizi tė titulluar “Dashuruar nė diell”, mund tė themi lirisht se ky libėr pėrbėhet me poezi qė kanė vlera tė kėnaqshme artistike-letrare duke porositur autoren qė edhe nė tė ardhmen tė shkruaj dhe t’i avancoj edhe mė tepėr vlerat e krijimeve poetike tė saja drejt arritjes sė qėllimit dhe dėshirės sė gjithė krijuesve qė shkrimet e tyre tė jenė pjesė e krijimeve tė letėrsisė bashkėkohore shqiptare

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

NJĖ SHKRIMTARE QĖ PO BĖN EMĖR ME VEPRĖN E SAJ, ALBINA IDRIZI Empty
MesazhTitulli: Re: NJĖ SHKRIMTARE QĖ PO BĖN EMĖR ME VEPRĖN E SAJ, ALBINA IDRIZI   NJĖ SHKRIMTARE QĖ PO BĖN EMĖR ME VEPRĖN E SAJ, ALBINA IDRIZI EmptyWed Dec 22, 2010 12:36 pm

Vlerėsimet pėr romanin e Albina Idrizit “Hijet e kullave”

PROZĖ MODERNE - POEZI FLUIDE

Rreth romanit “Hijet e kullave” dhe poezisė “Sot putha armikun tim” tė Albina Idrizit
Nga Mihallaq Qilleri
Kam patur rastin tė lexoj romanin “Hijet e kullave” tė shkrimtares dhe poetes kosovare, Albina Idrizi. Befasia e njė proze tė shkėlqyer, e njė konceptimi artistik tė veēantė, e njė historie lufte sa makabre, po aq edhe pacifiste, njė qerthull vigan lėvizjesh, spostim personazhesh e ngjarjesh tė krijojnė pėrshtypjen se shikon njė sahat dore, tė cilit i ėshtė hequr kapaku i pasmė dhe ingranazhet e vegjėl e tė mėdhenj intonojnė nė lėvizjen e njėri-tjetrit. Lufta pėr ēlirimin e Kosovės, njė nga historitė mė dramatike europiane tė fundshekullit XX, do vijojė tė tėrheqė vėmendjen e letėrsisė edhe pėr shumė e shumė vite tė tjera. Por shkrimtarja e re ka preferuar ta shpėrfaq atė duke u vendosur shpesh nė llogoret armike dhe prej andej tė na tregojė se si shihet njė vend i djegur, i vrarė, i pėrdhunuar dhe njė popullsi e gjitha e traumatizuar.
Ajo qė mė ngjan tepėr interesante ėshtė konstrukti i veprės. Siē dihet proza dhe poezia botėrore janė gjithmonė nė kėrkim tė formave tė reja tė paraqitjes, forma qė do tė pėrputheshim me tė gjitha pėrpjekjet e tjera tė artit, por edhe tė inxhinjerisė, pra tenikės, pėr tė shprehur mė cilėsisht mendimet e veta, edhe nė bazė tė zhvillimit njerėzor. Ashtu si arkitektuara, edhe romani, sidomos, ka kėrkuar konstruksione impresionuese duke dalė nga flegmatizmi i letėrsisė klasike. Nuk mund tė them se autorja Idrizi ka projektuar ndonjė kullė moderne si ato tė Dubhait kėtu, por do tė tregoja se paraqitja e ngjarjeve tė romanit tė saj nuk janė aspak nė forma lineare, dhe do ta konsideroja romanin si njė pėrpjekje pėr t’u shkėputur nga flegmatizmi klasik .
Nė qendėr tė romanit ėshtė vendosur njė ushtarak i lartė serb, Zoran Petroviqi, i cili pėrshkruhet si njė njeri i ndjeshėm, i gjerė nė shpirt, njė njeri me botėkuptim e kulturė tė mjaftueshme pėr tė kuptuar se ēfarė ėshtė i detyruar tė bėjė, por i pazoti pėr tė lėvizur dhe gishtin e vogėl tė dorės pėr tė shmangur krimet e pėrbindshme qė sheh. Atij i ndėrpritet rehatia nė Beograd dhe e nisin pėr nė Kosovė, ku ndeshet me njė realitet barbar. Trupat serbe janė pėrshkruar nė roman si katilė, pak mė keq sesa gjermanėt gjatė Luftės sė Dytė Botėrore, ndėrsa krimet e tyre nuk kanė tė kaluar. Si prototip i etjes, mendjemadhėsisė e nacionalizmit primitiv serb, pėrballė kolonelit Petroviq vendoset ushtar Markoja, njė i ri aq katil e i pazemėr nė krimet e tij, sa nuk ka se si tė mos i ngjall lexuesit urrejtje pėr kėtė frymė antinjerėzore tė pėrēudnuar nė fundin e shekullit XX.
Episodet e shumta pėr krimet serbe nė Kosovė, gjendja e traumatizuar e popullsisė, shfaqja nė skenėn e maleve e Ushtrisė pėr Ēlirimin e Kosovės, pushkatimet pa shkak dhe skandalet fyese, ditari i shurdhmemeces sė gjorė, i japin romanit njė linjė tensioni e tendencioziteti njėherėsh, e pajisin me idenė se sa e shtrenjtė dhe po aq e vėshtirė ka qenė fitorja e lirisė pėr Kosovėn. Brenda romanit lėvizin ngjethshėm tri personazhe shumė interesante, siē janė koloneli Petroviq dhe ushtari Marko dhe njė shurdhmemece.
Duke gjykuar nga shpirti i butė e i ndjeshėm i kolonelit, lexuesi duhej tė priste njė duel tė vėrtetė midis dy serbėve pėr shkak tė pikėpamjeve e qėndrimeve tė tyre ndaj luftės nė pėrgjithėsi e luftės pėr Kosovėn nė veēanti. Por njė gjė e tillė thuajse nuk ndodh.
Koloneli i shikon me habi e neveri veprimet e ushtarit tė tij dhe nuk luan as gishtin e vogėl pėr ta ndaluar qoftė edhe nė njė rast nė barbarinė e tij. Kush e komandon atėherė repartin serb? Autorja do tė na tregojnė se si koloneli, ashtu edhe ushtari, janė thjesht mekanizma tė verbėr, tė cilėt vihen nė lėvizje jo aq nga komanda tė caktuara, apo plane operacionale, por nga koncepte nacionaliste, apo edhe humane. Koloneli Petroviq pėrfaqėson kėshtu plejadėn e intelektualėve serbė, tė cilėt pėrkohėsisht - duhet theksuar kjo - u ndodhėn midis dilemės sė tė jetuarit si vrasės, apo si njerėz normalė.
I gjithė ky konflikt i brendshėm, megjithatė, tregon autorja, nuk sjell asgjė tė mirė pėr popullsinė e pafajshme kosovare, pėrveēse e dėrgon mbrapsht nė Beograd ushtarakun e lartė gjysmė tė ēmendur, por edhe tė dekoruar njėherėsh. Ushtari Marko ėshtė pėrfaqėsuesi i njė nacionalizmi sadist, tipik millosheviēian, po ai qė bėri masakrėn e Srebenicės, po ai masakrės sė Raēakut edhe i tė tjerave nė Kosovės e gjetkė. Figura tė tilla janė hasur edhe nė letėrsinė botėrore kur ėshtė folur pėr vitet e Luftės sė Dytė Botėrore. Ndoshta autorja duhej ta zvogėlonte peshėn e hanxharit tė kėtij kasapi pėr tė sjellė nė roman njė tip mė tė besueshėm, mė racional. Markoja vret veten nė fund tė romanit pėr tė mos dorėzuar dinjitetin e tij tė shtypur tashmė nga lufta ēlirimtare e shqiptarėve dhe trupat e NATO-s. Kundėrshtari i tyre nuk ka emėr tė pėrveēėm. Hijet e kullave ku vazhdimisht endet njė shqiponjė, mjaftojnė pėr tė shkaktuar njė ngjethje tmerri pėr pushtuesin serb.
Autorja e ka vendosur kolonelin Petroviq midis ushtarit tė tij sadist dhe njė gruaje shurdhmemece, ditari i sė cilės i zbulon atij njė jetė tė thjeshtė shqiptareje tė pa hasur herė tjetėr edhe nga ai vetė. Ndonėse ky ditar e tejdukshmėria e tij e ngjeth kolonelin serb, pėrsėri ai nuk mund tė tėrhiqet aspak nga misioni i tij pushtues, madje edhe kur i takon tė japė njė vendim tė dhimbshėm kundėr ish-mikut tė tij shqiptar.
Romani, mendoj se ėshtė njė vlerė e rėndėsishme e prozės shqiptare tė viteve tė fundit, ndėrsa pėr autoren pėrpjekja e parė nė prozėn e gjatė mund tė konsiderohet tepėr e suksesshme.

( Dhe njė refleksion pėr njėrėn nga poezitė e Albina Idrizit” Sot putha armikun tim”)
Nė se proza e Albinės ka kėto karakterestika qė pėrmendėm, pra modernizmin si synim, realizmin si metodė, patriotizmin si etje, poezia e saj nė pėrgjithėsi ngjan aq fluide, lirike, aq femėrore sa me siguri dikush do tė dėshironte tė notonte gjithmonė nė kėtė liqen tė ngrohtė e me brigje tė gjelbėruara. Dashuria tashmė ėshtė njė idil qė endet nė tė gjitha skutat e vėmendjes sė lexuesit dhe ai nuk ngopet gjithsesi prej vargjeve aq tė bukura.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
NJĖ SHKRIMTARE QĖ PO BĖN EMĖR ME VEPRĖN E SAJ, ALBINA IDRIZI Empty
MesazhTitulli: Re: NJĖ SHKRIMTARE QĖ PO BĖN EMĖR ME VEPRĖN E SAJ, ALBINA IDRIZI   NJĖ SHKRIMTARE QĖ PO BĖN EMĖR ME VEPRĖN E SAJ, ALBINA IDRIZI Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
NJĖ SHKRIMTARE QĖ PO BĖN EMĖR ME VEPRĖN E SAJ, ALBINA IDRIZI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: