Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 "Njė kėndvėshtrim i ri i njė bote... poetja Albina Idrizi

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Njė kėndvėshtrim i ri i njė bote... poetja Albina Idrizi Empty
MesazhTitulli: "Njė kėndvėshtrim i ri i njė bote... poetja Albina Idrizi   "Njė kėndvėshtrim i ri i njė bote... poetja Albina Idrizi EmptyTue Mar 15, 2011 11:01 pm

RRUGĖTIM PROFIL PEGASI INTERNACIONAL
E FOKUSUAR POETJA SHQIPTARE (KOSOVĖ) ALBINA IDRIZI ANĖTARE ELNPSHA “PEGASI” ALBANIA

Njė kėndvėshtrim i ri i njė bote hapėsirėgjerė
Mbi vėllimin e ri poetik disagjuhėsh“Orbita e fjalės” “L’orbita della parola”
«Η ΤΡΟΧΙΑ ΤΗΣ ΛΕΞΗΣ»
i poetes shqiptare Albina Idrizi (KOSOVĖ)
Nga Kristaq F. Shabani I.W.A (SHBA) W.P.S, XASTERON
a. Levizje nėpėr tablo me gjimnastikim mendor e filozofik
Fjala ka orbitėn e saj dhe orbita pėrsillet nė njė fjalė tė figuruar elitare individualiteti, duke u pėrsjellė nė njė vėllim folės nė katėr gjuhė dhe si rrjedhojė ndez diej tė vegjėl nė shpirtrat njerėzorė tė dalė nga njė dramatizim heroik..., i shndėrruar tashmė nė inekzistencė, por i arkivuar nė kujtesėn nejrėzore tė njė populli gjakderdhės pėr tė fituar tė drejtėn e mohuar...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Njė kėndvėshtrim i ri i njė bote... poetja Albina Idrizi Empty
MesazhTitulli: Re: "Njė kėndvėshtrim i ri i njė bote... poetja Albina Idrizi   "Njė kėndvėshtrim i ri i njė bote... poetja Albina Idrizi EmptyTue Mar 15, 2011 11:01 pm

Syri poetik i Albina Idrizit lėviz nėpėr tablo jetėsore me mprehtėsinė e tij, duke kėndvėshtruar anė tė padallueshme dhe tė paduksme, tė padritėsuara duke servirė humanizmin dhe njė qėndrim tejet tė ri tė njė moduli tė ri njerėzor.... Pėrbindshmėria, privimi i lirisė njerėzore e shtyrė nga ndjenja jashtėtokėsore etjeje pėr tė okupuar tjetrin me veprime tė pėrshkallėzuara deri nė humbje identiteti dhe njerėzor, falja e veprimit antinjerėzor, dhurimi i tė puthurės pas njė dramatizmi tė gjaktė, kalvari komedian dhe reflektimi, tregon sipėroren njerėzore dhe mezazhon ardhmėrinė pėr krijimin e lidhėsisė sė bukuruar, shkelje nė hapėsira tė reja ndėrgjegjeje pėr tė krijuar shembėlltyra, tė cilat mund t’u referohen edhe popuj tė tjerė ...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Njė kėndvėshtrim i ri i njė bote... poetja Albina Idrizi Empty
MesazhTitulli: Re: "Njė kėndvėshtrim i ri i njė bote... poetja Albina Idrizi   "Njė kėndvėshtrim i ri i njė bote... poetja Albina Idrizi EmptyTue Mar 15, 2011 11:01 pm

b. Krenarim i indentitetit ėshtė njė pasqyrim i bukurisė fytyrore...
Poetja i pėrket njė populli, ku elementet klimatike tė figuruara: shiu, era, acari i shkaktuan gjatė epokimeve ngrirje tė qenėsisė, por qėndresa stoike e statuzoi dhe e evidentoi ...,pavarėsisht nga ndonjė shpėrdorim dinak dhe etje copėtues. Krenarimi indentitetit ėshtė njė pasqyrim i bukurisė fytyrore, bardhore, sinqerore dhe trimėrore tė kėsaj krijese guximtare pannjerėzore..., e cila pėrvuajti dramacitetin komunar dhe “modern”. Njė trajtesė interesante nė substratin poetik tė asaj qė ne e pėrmendim shpesh dhe qė e jetojmė me mėnyrat tona, me stilet tona, jetėn: lėshohet pyetja nė njė retorizėm me njė gjetje “verbim”, “thithjen nektar- farmak (dy gjendje kundėrshtie)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Njė kėndvėshtrim i ri i njė bote... poetja Albina Idrizi Empty
MesazhTitulli: Re: "Njė kėndvėshtrim i ri i njė bote... poetja Albina Idrizi   "Njė kėndvėshtrim i ri i njė bote... poetja Albina Idrizi EmptyTue Mar 15, 2011 11:02 pm

c. Pėrplotėsi dhe ngulitje: Akte jetėsorė: gjendje, dalje, gjetje, ēlodhje, mbarim nė njė kėngėrim ndėrrim fytyre dhe nė njė ecje nėn lėkurė tė njėri tjetrit...
Ekzistencat njerėzore kalojnė nė peshime tė dimensioneve, nė matje tė pėrmasave ekzistenciale trupore me sy-matjet e kėsaj trajte, pėr tė realizuar lidhėsi jetėsore me prezencat kanunore, por qė kėto “lidhėsi” nuk arrijnė tė prekin thellėsinė reale shpirtėrore, duke e trajtuar njeriun nė padėshirueshmėrinė e tij ekzistenciale dhe nė pėrbuzjen e dėshirės shpirtėrore... Kjo shprehet tek poezia “Fejesa” e poetes me emėr agimor: Albina (Alba, agmi)... Kėndvėshtrimet dritarore janė tė pranishme nė ekzistencė, por ato parje dritare kėndvėshtruese nuk mund tė kapin realen e mundshme shpesh herė , ose mė tė shumtėn sjellin tharmin e gėnjimit ekstrem, duke shfytyruar gjithēka nė tė kundėrtėn e tyre... Ankthimi njerėzor e sidomos i poetes ėshtė gjithnjė prezent, duke realizuar zbulesėn e tablove tė pakėndvėshtruara nga syri i zakonshėm, por nga syri i mprehtė, i cili nuk dėshiron kurrsesi mbyllje sysh pėr tė jetuar anktin njerėzor...’Edhe vdekjet (nga kėto dritare ) duken mė pak tė tmerrshme! (Kulmim kėndvėshtrimi i zbehtė i njerėzve , tė cilėt s’jetojnė botėn e atyre qė humbasin tė dashurit e tyre... Ekstremja nė kėtė rast kryefjalėzon pa natyralitet, por ēuditėrisht kjo ndodh!) Aftėsia e kėshillimit driton pėr tė mėsuar te poezia “Mikja”...Simbolizimi “kukull”, pa dyshesė, flet figurshėm nė gjetshmėrinė e saj, nė harresėn dhe nė ripėrfytyrimin, nė pamjet e gjendjes aktuale, duke kontraktuar mė kukullėn reale materiale dhe shpirtėrore... Aludimi ėshtė dinamik dhe pasojat e harresės demonstrojnė natyralen dhe shpirtin ...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Njė kėndvėshtrim i ri i njė bote... poetja Albina Idrizi Empty
MesazhTitulli: Re: "Njė kėndvėshtrim i ri i njė bote... poetja Albina Idrizi   "Njė kėndvėshtrim i ri i njė bote... poetja Albina Idrizi EmptyTue Mar 15, 2011 11:02 pm

Jetimi i sėpėrditshmes nė ēastet apo momentet pėrshkruese pėrfaqėsuese tė ikjes, tė asaj. qė shkoi, janė tė pranishme te “Orbita e fjalės”: Kujtime qė zgjaten si fije tymi... nė njė lojėri “symbyllazi” harresore nga vetja e tyre dhe vjedhje nga “timja” dhe njė pėrcjellje kėmbanore ofshamė dhe vdekjeje pa u dėgjuar... njė pėrsiatje e asaj qė ikėn dhe qė sė fundi pėrfundon natyrisht nė mosekzistencėn e ditur, por qė shmanget nga mosdėshirimi i ikjes
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Njė kėndvėshtrim i ri i njė bote... poetja Albina Idrizi Empty
MesazhTitulli: Re: "Njė kėndvėshtrim i ri i njė bote... poetja Albina Idrizi   "Njė kėndvėshtrim i ri i njė bote... poetja Albina Idrizi EmptyTue Mar 15, 2011 11:03 pm

Ē. Bota e ndjenjės e konfiguruar me njė shans prekės dhe startues nė njė korsi tė re “vrapuese” mendimore dhe figurative...
Te “ORBITA E FJALĖS” poetja Albina Idrizi shfaq qėndrimet e saj nė fushėn ndjenjėsore nė njė ecje mė tė studiuar tė idileve tė saj, tė konfigurimeve ndjenjėsore, duke shpalosur njė gjendje tjetėr mė tė avancuar nė prekje dhe gjetje, duke hapėsuar njėkohėsisht edhe pjekurinė e trajtesės... me stilin e saj rrėfimtar dhe figurativ mė tė plotuar nė pjekjen e “vjeljes”: ditėn e lodhur mė kot, fytyrėzuar me fytyrė shenjtėreshe, tė qenurit vetvetja nė disa gjendje aktrimi , nėn kėngėn pa zė me trupin tim llastar
qiellin preka; lulet bien tė trembura pėrtokė ; ...vibrojnė heshtjen e territ, mosvdekja e ėndrrave; iluzion hermafrodit qė mbarsesh brenda meje je ti ; ku pas ēdo rėnie dhemb... heshtja!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Njė kėndvėshtrim i ri i njė bote... poetja Albina Idrizi Empty
MesazhTitulli: Re: "Njė kėndvėshtrim i ri i njė bote... poetja Albina Idrizi   "Njė kėndvėshtrim i ri i njė bote... poetja Albina Idrizi EmptyTue Mar 15, 2011 11:03 pm

Mohimi kohor demostrohet me njė « tabletė » poetike shėruese ; elementi femėr nė tėrė bukurimin e saj nė pasqyrimin vital tė feminitetit dhe tė prurjes, tė rritjes sė krijesės dhe tė dashurisė sė pakufijshme ndaj saj, por edhe nė qėndrimin ndaj humbjes sė dinjitetit, ku e para ėshtė predominuese dhe kulmore, qėndrimi koherent ndaj shoqėrisė njerėzore, evidentimi poetik i poetit tė vendit tė saj me njė fytyrė hijeshore dhe prekėse, ku merr pėrsipėr dritėhijet kohore.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Njė kėndvėshtrim i ri i njė bote... poetja Albina Idrizi Empty
MesazhTitulli: Re: "Njė kėndvėshtrim i ri i njė bote... poetja Albina Idrizi   "Njė kėndvėshtrim i ri i njė bote... poetja Albina Idrizi EmptyTue Mar 15, 2011 11:03 pm

d. Spikatėri dinamike , duke i evidentuar si kryethėnie :

E vėrteta ėshtė ishulli i banuar... Pasqyrė mė ėshtė bėrė syri yt ...

Si pėrfundesė:
Albina Idrizi, njė poete qė po profilizohet nė kahjen e duhur. “Orbita e fjalės” e pohon kėtė logjikė...poetike...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Njė kėndvėshtrim i ri i njė bote... poetja Albina Idrizi Empty
MesazhTitulli: Re: "Njė kėndvėshtrim i ri i njė bote... poetja Albina Idrizi   "Njė kėndvėshtrim i ri i njė bote... poetja Albina Idrizi EmptyTue Mar 15, 2011 11:04 pm

Albina IDRIZI e lindur nė Tėrnoc ( Lugina e Preshevės ) prej ku si fėmijė shpėrngulet nė Gjilan, ku edhe kryen shkollimin fillor dhe atė tė mesėm. Fakultetin Filolgjik, drejtimin Letėrsi dhe Gjuhė Shqipe e pėrfundon nė Universitetin e Prishtinės.
Prozėn e parė e boton si nxėnėse e shkollės fillore mė 1980 nė revistėn pėr fėmijė “Pionieri” nga ku pėrfshihet edhe pėrmes poezisė nė periodikun e kohės deri mė 1997, kur boton pėrmbledhjen e parė me poezi pėr tė rritur “Heshtje e mbarsur” nė botim tė RILINDJES. Nė nėntor tė vitit 2007 boton pėrmbledhjen pėr fėmijė “ Ėndrra me ylberė”. Nė prill tė vitit 2009 boton romanin “Hijet e kullave”. I mirėpritur nga lexuesit dhe kritika si “njė ndėr librat qė bėjnė historinė” romani pėrkthehet nė gjuhėn rumune, po tė njėjtin vit nė Bukuresht nė bashkėpunim me Bashkėsinė Kulturore tė Shqiptarėve tė Rumunisė ALBANESUL. Nė tė njėjtin vit pėrzgjidhet t’i bashkohet poetėve shqiptarė nga tė gjitha viset me poezitė e saja nė antologjinė dygjuhėshe: shqipe dhe rumune “TEMPLUL CUVANTULUI” gjegjėsisht “TEMPULLI I FJALĖS”. Nė prill tė vitit 2010 del nga shtypi pėrmbledhja me poezi pėr tė rritur “Dashuruar nė diell” .
Nė Gembloux, qytetin muzeal nė periferi tė Brukselit nė Belgjikė, nė majin e kėtij viti 2010, nė Sallonin e 40 jubilar nderohet me medaljen e argjentė pėr poezi nga Akademia Europiane e Arteve.
Ndėrkaq, nga Lidhja Ndėrkombėtare e Poetėve, Shkrimtarėve dhe Artistėve “PEGASI” Albania, nderohet me Ēmimin Special pėr romanin “Hijet e kullave”.
Nga Drejtorati pėr Rini, Kulturė dhe Sport i qytetit tė Gjilanit, nė dhjetor tė vitit 2010, nderohet me mirėnjohje pėr artin letrar.
Po kėtė muaj nė kuadėr tė “ Vjeshtės Letrare” tė Gjilanit nderohet me mbrėmjen pėrkushtuese letrare tė krijimtarisė nė pėrgjithėsi, ku marin pjesė dhe proklamojnė shkrimet e tyre emra tė njohur tė letėrsisė shqiptare.
Ėshtė anėtare e Lidhjes sė Shkrimtarėve tė Kosovės, Akademisė Europiane tė Arteve, Lidhjes Ndėrkombėtare tė Poetėve, Shkrimtarėve dhe Artistėve “ PEGASI” ALBANIA si dhe anėtare e kryesisė sė ARS Clubit “ BEQIR MUSLIU”.

Libri “Orbita e fjalės” do tė realizojė shkėmbimin universal tė vlerave dhe do tė nxjerrė mė nė pah arritjen poetike tė autores.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Njė kėndvėshtrim i ri i njė bote... poetja Albina Idrizi Empty
MesazhTitulli: Re: "Njė kėndvėshtrim i ri i njė bote... poetja Albina Idrizi   "Njė kėndvėshtrim i ri i njė bote... poetja Albina Idrizi EmptyTue Mar 15, 2011 11:04 pm

Albina IDRIZI born in ( valley of Presheva ) from where she moves to Gjilan as a child where she receives the elementary and higher education. She was graduated from the University of Prishtina, for Albanian Language & Literature.
She published her first prose as a student of elementary school in 1980 in the magazine for children ‘ Pionieri’ from where she is involved in poetry in the periodical of time until 1997 when she publishes her first selection of poems for adults ‘Heshtje e mbarsur’ (impregnated silence). In November of the year 2007 she publishes the book for children ‘Ėndrra me ylberė’.(Dreams with rainbows). In April of the year 2009 she publishes the novel ‘Hijet e kullave’. (shadows of the barrows) welcomed by the readers and the critics as ‘one of the books that makes history’, the novel was translated into Romanian at the same year in Bukuresht in cooperation with Cultural Communion of the Albanians in Romania ALBANESUL. At the same year she is chosen to join the Albanian poets form all the regions with her poems in the bilingual anthology: Albanian and Romanian TEMPLUL CUVANTULUI “temple of the Word” In April of the year 2010 was published the book for adults “Dashuruar nė diell’ “Enamoured in the sun”, a summary of poems .
In Gembloux, the museum town in the suburbs of Bruxel in Belgium, in May of this year 2010, 40th jubilary Saloon she is honored with the Silver Medallion for poetry by the European Academy of Arts.
Meanwhile, by the International Association of Poets, writers and Writers PEGASI Albania, she is honored with special prize for the novel ‘Shadows of Barrows’.
From the Board for Culture, Youth and Sports of the town of Gjlan, in December of the year 2010 she is honored with gratitude for her literary art.
In the same month in the framework of “ Literary autumn” of Gjilan she is honored with the dedicatory literary party where many distinguished names of the Albanian Literature participate and promote their writings.
She is a member of the Association of Kosovo Writers, European Academy of Arts, International literary Association of Poets, Writers and Artists “Pegasi” ALBANIA as well as a member of the presidency of ARS Club “ BEQIR MUSLIU”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Njė kėndvėshtrim i ri i njė bote... poetja Albina Idrizi Empty
MesazhTitulli: Re: "Njė kėndvėshtrim i ri i njė bote... poetja Albina Idrizi   "Njė kėndvėshtrim i ri i njė bote... poetja Albina Idrizi EmptyTue Mar 15, 2011 11:05 pm

Ėshtė pėrgatitur pėr botim libri mė i ri i poetes ALBINA IDRIZI “ORBITA E FJALĖS” «L’orbita della parola» «Η ΤΡΟΧΙΑ ΤΗΣ ΛΕΞΗΣ»

Pėrkthyer nga shqipja nė anglisht: Dritan D. Kardhashi W.P.S Recesente: Vassiliki Kalahani I.W.A, W.P.S;
nė italisht: Aleksandra Shabani(Majlinda) U.P.L.I (SHBA), W.P.S; Recesent: Stefano Alegrini
greqisht: Kosta Gaxhoni W. P.S, Recesente Leta Kucohera I.W.A

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Njė kėndvėshtrim i ri i njė bote... poetja Albina Idrizi Empty
MesazhTitulli: Re: "Njė kėndvėshtrim i ri i njė bote... poetja Albina Idrizi   "Njė kėndvėshtrim i ri i njė bote... poetja Albina Idrizi EmptyTue Mar 15, 2011 11:05 pm

Poezi nė katėr gjuhė nga Albina IDRIZI

SOT PUTHA ARMIKUN TIM

Sot, putha armikun tim
Lehtė, butė, qetė,...
Mua mė dhembi nė shpirt shije e tij
Atij i dogj nė buzė e imja
Pastaj ēdo gjė e hekurt shkriu mes nesh.

Besomėni, sot unė putha armikun tim
M’u duk se preka me dorė Hyun
Nuk e bėnte tjetėr loti syrin e tij
Por lumturia ime e pushtuar
Se ktheva nė vete Njeriun.

Po, sot putha armikun tim
Nė paqe natėn do e flej unė
Ai vetveten duke luftuar
Nesėr fitues, e di nga sytė e tij
Do zgjohet i dashuruar.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Njė kėndvėshtrim i ri i njė bote... poetja Albina Idrizi Empty
MesazhTitulli: Re: "Njė kėndvėshtrim i ri i njė bote... poetja Albina Idrizi   "Njė kėndvėshtrim i ri i njė bote... poetja Albina Idrizi EmptyTue Mar 15, 2011 11:05 pm

NGA DRITARJA
Nga dritarja
Gjithmonė duket mė bukur
Edhe fytyrat
Edhe dashuritė
Madje, edhe vdekjet
Duken mė pak
Tė tmerrshme
Nga dritarja
Gjithmonė gėnjehemi.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Njė kėndvėshtrim i ri i njė bote... poetja Albina Idrizi Empty
MesazhTitulli: Re: "Njė kėndvėshtrim i ri i njė bote... poetja Albina Idrizi   "Njė kėndvėshtrim i ri i njė bote... poetja Albina Idrizi EmptyTue Mar 15, 2011 11:06 pm

ANKTH
Mbyll sytė e shoh
Njeriun qė lodhet nga pesha e vet
Njeriun qė dėrrmohet nga fjala e vet
Dhe, zvogėlohet duke e bartur nė shpinė
Pėr aq sa rritet duke e bartur nė zemėr
Mbyll sytė e shoh
Njeriun qė vazhdimisht harron
Atė, qė vazhdimisht i duhet
Hamajtė shtohen e shtohen
Dhe bartin njėri - tjetrin nė kurriz
Oh, s’dua tė mbyll mė sytė
S’dua tė trishtohem.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Njė kėndvėshtrim i ri i njė bote... poetja Albina Idrizi Empty
MesazhTitulli: Re: "Njė kėndvėshtrim i ri i njė bote... poetja Albina Idrizi   "Njė kėndvėshtrim i ri i njė bote... poetja Albina Idrizi EmptyTue Mar 15, 2011 11:06 pm

KUKULLA E FĖMIJĖRISĖ
E gjeta
Nė fund tė shkallėve
Tė bodrumit tė shtėpisė
Nėpėr tė cilat dikur
Isha ngjitur
Duke e harruar
Nga ankthi dhe kurreshtja
Pėr t’u ngjitur lart
Flokėt i kishte
Gjysmė tė rėnė
Tė pakrehur
E, si tė thinjur
Nga pluhuri i viteve
Nga buzėt e thonjtė
Kishte humbur
Ngjyra e kuqe
Qė dikur i jepte
Aq hijeshi
Nė fustanin e saj
Lulet e dikurshme
Ishin zhdukur
Nėn shkretėtirėn e shėmtuar
Tė pluhurit
Sytė, ashtu gjysmė tė mbyllur
I dukeshin tė lodhur
Nga vetmia e harresa
E melodia e ėmbėl
Qė dėgjohej dikur
Me ta marrė nė dorė
Mė nuk ndihej
Tė gjitha
Ishin dhe shkuan
Me fėmijėrinė time.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Njė kėndvėshtrim i ri i njė bote... poetja Albina Idrizi Empty
MesazhTitulli: Re: "Njė kėndvėshtrim i ri i njė bote... poetja Albina Idrizi   "Njė kėndvėshtrim i ri i njė bote... poetja Albina Idrizi EmptyTue Mar 15, 2011 11:07 pm


ĒAST
Kujtimet zgjaten si fije tymi
Dhe lozin symbyllaz
Nė poret e lėkurės sime
Ku secila harron diēka tė veten
Duke vjedhur diēka timen
Njė kambanė zije
Apo gėzimi
Ndihet nga larg
Me tė njejtėn jehonė
Qė pati dje, pardje...
Nė mua njė ofshamė
Vdes pa u dėgjuar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Njė kėndvėshtrim i ri i njė bote... poetja Albina Idrizi Empty
MesazhTitulli: Re: "Njė kėndvėshtrim i ri i njė bote... poetja Albina Idrizi   "Njė kėndvėshtrim i ri i njė bote... poetja Albina Idrizi EmptyTue Mar 15, 2011 11:07 pm

NETĖT E DITĖVE TĖ MASKUARA
Ėndrrat tėrheqin thellė e mė thellė
Nė botėn mistike
Dhe tallen me unin e njeriut
Zhgjėndrrat mbyllin qepallat e syve
Tė tė vdekurve ndajnatė
E vėrteta mbetet ishull i pabanuar.I YTI SY
Pasqyrė mė e dashur
mė ėshtė bėrė i yti sy,
magjepsem, e tėra harrohem
nga ytja dashuri.
Edhe mė e ashpėra
fjalė moshe stepet,
pranė tė tillės
tė ėmblės melodi.
Nuk shoh thinja flokėsh
as vrragė, as shenjė
nga e vėshtira fėmijėri.
Sapo e jotja hije mė afrohet
hyjnohem e tėra,
nė mė tė bukurėn perri.
Pasqyrė mė e dashur
mė ėshtė bėrė i yti sy,
jam e bukur i dashur
se tė tillė mė sheh ti.
TĖ JESH GRUA

Shpesh herė,
tė jesh grua do tė thotė
tė zgjohesh pėr ēdo ditė
me njė fytyrė tė re shenjtėreshe,
pėr t`u shndėrruar prapė
mbrėmjeve nė tė pėrdalė.
Shpesh herė,
tė jesh grua do tė thotė
tė ndjellėsh, tė frenosh epsh,
e tė aktrosh orgazma.
Tė flasėsh mė tepėr
kur s`ke asgjė pėr tė thėnė,
tė qeshėsh mė tepėr
kur s`ka asgjė pėr tė qeshur,
Tė qash
edhe kur s’tė vjen pėr tė qarė.
Eh, shpesh herė,
tė jesh grua do tė thotė
tė jetojnė nė ty
nė tė njėjtėn kohė
Nėnė Terezė e Mata Hari,
Lolitė e Sheherzadė,
Safo e Shėn Mėri,
E prapė tė jesh vetvetja,
prapė.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Njė kėndvėshtrim i ri i njė bote... poetja Albina Idrizi Empty
MesazhTitulli: Re: "Njė kėndvėshtrim i ri i njė bote... poetja Albina Idrizi   "Njė kėndvėshtrim i ri i njė bote... poetja Albina Idrizi EmptyTue Mar 15, 2011 11:08 pm

NETĖT E DITĖVE TĖ MASKUARA
Ėndrrat tėrheqin thellė e mė thellė
Nė botėn mistike
Dhe tallen me unin e njeriut
Zhgjėndrrat mbyllin qepallat e syve
Tė tė vdekurve ndajnatė
E vėrteta mbetet ishull i pabanuar.I YTI SY
Pasqyrė mė e dashur
mė ėshtė bėrė i yti sy,
magjepsem, e tėra harrohem
nga ytja dashuri.
Edhe mė e ashpėra
fjalė moshe stepet,
pranė tė tillės
tė ėmblės melodi.
Nuk shoh thinja flokėsh
as vrragė, as shenjė
nga e vėshtira fėmijėri.
Sapo e jotja hije mė afrohet
hyjnohem e tėra,
nė mė tė bukurėn perri.
Pasqyrė mė e dashur
mė ėshtė bėrė i yti sy,
jam e bukur i dashur
se tė tillė mė sheh ti.
TĖ JESH GRUA

Shpesh herė,
tė jesh grua do tė thotė
tė zgjohesh pėr ēdo ditė
me njė fytyrė tė re shenjtėreshe,
pėr t`u shndėrruar prapė
mbrėmjeve nė tė pėrdalė.
Shpesh herė,
tė jesh grua do tė thotė
tė ndjellėsh, tė frenosh epsh,
e tė aktrosh orgazma.
Tė flasėsh mė tepėr
kur s`ke asgjė pėr tė thėnė,
tė qeshėsh mė tepėr
kur s`ka asgjė pėr tė qeshur,
Tė qash
edhe kur s’tė vjen pėr tė qarė.
Eh, shpesh herė,
tė jesh grua do tė thotė
tė jetojnė nė ty
nė tė njėjtėn kohė
Nėnė Terezė e Mata Hari,
Lolitė e Sheherzadė,
Safo e Shėn Mėri,
E prapė tė jesh vetvetja,
prapė.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Njė kėndvėshtrim i ri i njė bote... poetja Albina Idrizi Empty
MesazhTitulli: Re: "Njė kėndvėshtrim i ri i njė bote... poetja Albina Idrizi   "Njė kėndvėshtrim i ri i njė bote... poetja Albina Idrizi EmptyTue Mar 15, 2011 11:09 pm

GJITHMONĖ VJEN NJĖ KOHĖ

Vjen njė kohė,
e tallemi me
atė qė kemi thėnė dje.

Vjen njė kohė,
e rrėnojmė
atė qė kemi ngritur dje.

Vjen njė kohė,
e urrejmė
atė qė kemi adhuruar dje.

Vjen njė kohė
e turpėrohemi me
atė qė jemi mburrur dje

Gjithmonė,
gjithmonė vjen njė kohė…!

ĖNDRRAT NUK VDESIN KURRĖ

Na bartin tutje
si fluska nė rini,
me zė sirene
na joshin.
Na rėndohen,
si gurė Sizifi
nė ēaste agonie,
kurrė pėr tė mos tretur.
Dinake ikin
nga shpirt i fikur,
lavdi e vrarė
e gladiatorit nė arenė.
Ngarendin vrap
pas syve tė njomė,
kurrė pėr tė mos vdekur.

ELIKSIR JETE
Nuk di si tė tė quaj,
as kush je nuk e di,
ėndėrr, shpresė, dashuri,…
apo vallė,
iluzion hermafrodit
qė mbarsesh brenda meje
je ti.


PĖRQAFIM VJESHTE
Thuajse papritur
tė merr nė krahė,
aromė joshėse
pasionesh tė pjekura
mbėrthyer nė gji tė mban.
Nėn tinguj tė qetė
tė njė simfonie shiu,
vallėzon me ty pa fjalė,
hapave kuqėrreme, qė
dehur nga era
luhaten ngadalė.
Ēdo trill i ri
hazdisur rrezeve tė vona,
stepet nė njė natyrė tė hutuar
me pamjen e njė vashe
lazdruar nė tė dashurisė lojė,
kur befas, ndjehet... grua.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Njė kėndvėshtrim i ri i njė bote... poetja Albina Idrizi Empty
MesazhTitulli: Re: "Njė kėndvėshtrim i ri i njė bote... poetja Albina Idrizi   "Njė kėndvėshtrim i ri i njė bote... poetja Albina Idrizi EmptyTue Mar 15, 2011 11:09 pm

Oggi ho baciato il mio nemico

Oggi ho baciato il mio nemico
leggermente, morbidamente, tranquillamente, ...
a me mi dolsi nell’anima il suo sapore
a lui si č bruciato nelle labbra il mio
e poi ogni cosa di ferro si fonde tra noi.

Credetemi, oggi io ho baciato il mio nemico
mi č sembrato come se ho toccato con la mano la Stella ose il Dio
non lo faceva altro la lacrima il suo occhio
ma la mia felicita conquistata
che ho ritornato in se l’uomo.

Si, oggi ho baciato il suo nemico
in pace la notte la dormirņ io
lui lottando con se stesso
domani vincitore, lo so dai suoi occhi
si sveglierį innamorato.

Dalla finestra

Dalla finestra
sempre sembra pił bello
ed anche nei volti
ed anche negli amori
anzi ed anche nelle morti
sembrano pił meno
terribili.
Dalla finestra
sempre ci inganniamo.

La bambola dell’infanzia

L’ho trovata
in fondo alle scalle
dello scantinato della casa
tra le quali una volta
c’ero salita
dimenticandola
dall’incubo e dalla curiosita
per salirsi in alto
i capelli le aveva
mezzo caduti,
spettinati
e grigi
dal polvere degli anni
dalle labbra e fino alle unghie
aveva perso
il color rosso
che una volta le dava
tanta grazia
con il suo vestito
i fiori di una volta
erano spariti
nel deserto brutto
del polvere
gli occhi, cosi mezzo chiusi
li sembravavano stanchi
dalla solitudine e dalla dimenticanza
e la dolce melodia
che si sentiva una volta
che appena che la prendessi nelle mie mani
non si sentiva pił.
Tutte
c’erano e sono andate via
con la mia infanzia.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Njė kėndvėshtrim i ri i njė bote... poetja Albina Idrizi Empty
MesazhTitulli: Re: "Njė kėndvėshtrim i ri i njė bote... poetja Albina Idrizi   "Njė kėndvėshtrim i ri i njė bote... poetja Albina Idrizi EmptyTue Mar 15, 2011 11:11 pm

Oggi ho baciato il mio nemico

Oggi ho baciato il mio nemico
leggermente, morbidamente, tranquillamente, ...
a me mi dolsi nell’anima il suo sapore
a lui si č bruciato nelle labbra il mio
e poi ogni cosa di ferro si fonde tra noi.

Credetemi, oggi io ho baciato il mio nemico
mi č sembrato come se ho toccato con la mano la Stella ose il Dio
non lo faceva altro la lacrima il suo occhio
ma la mia felicita conquistata
che ho ritornato in se l’uomo.

Si, oggi ho baciato il suo nemico
in pace la notte la dormirņ io
lui lottando con se stesso
domani vincitore, lo so dai suoi occhi
si sveglierį innamorato.

Dalla finestra

Dalla finestra
sempre sembra pił bello
ed anche nei volti
ed anche negli amori
anzi ed anche nelle morti
sembrano pił meno
terribili.
Dalla finestra
sempre ci inganniamo.

La bambola dell’infanzia

L’ho trovata
in fondo alle scalle
dello scantinato della casa
tra le quali una volta
c’ero salita
dimenticandola
dall’incubo e dalla curiosita
per salirsi in alto
i capelli le aveva
mezzo caduti,
spettinati
e grigi
dal polvere degli anni
dalle labbra e fino alle unghie
aveva perso
il color rosso
che una volta le dava
tanta grazia
con il suo vestito
i fiori di una volta
erano spariti
nel deserto brutto
del polvere
gli occhi, cosi mezzo chiusi
li sembravavano stanchi
dalla solitudine e dalla dimenticanza
e la dolce melodia
che si sentiva una volta
che appena che la prendessi nelle mie mani
non si sentiva pił.
Tutte
c’erano e sono andate via
con la mia infanzia.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Njė kėndvėshtrim i ri i njė bote... poetja Albina Idrizi Empty
MesazhTitulli: Re: "Njė kėndvėshtrim i ri i njė bote... poetja Albina Idrizi   "Njė kėndvėshtrim i ri i njė bote... poetja Albina Idrizi EmptyTue Mar 15, 2011 11:12 pm

Il tuo occhio

Il pił amato specchio
mi č diventato il tuo occhio,
mi incanto, tutta mi dimentico
dal tuo amore.
Ed anche pił ruvida
parola di eta si indietreggia
accanto di tal genere
dolcissima melodia.
Non vedo grigi di capelli
nč strade non superate, nč segno
dal difficile infanzia.
Appena la tua ombra mi avvicina
mi divinizzo intera
nella pił bella ragazza.
Il pił amato specchio
mi č diventato il tuo occhio
sono bella caro
perchč di tal genere mi vedi tu.Sempre viene un tempo

Viene un tempo
e noi ci burliamo
con quello che abbiamo detto ieri.

Viene un tempo
e roviniamo
quello che abbiamo costruito ieri.

Viene un tempo
e odiamo
quello che abbiamo adorato ieri.

Viene un tempo
e ci vergogniamo
con quello che ci siamo elogiati ieri.


Sempre,
sempre viene un tempo...!
L’abbraccio d’autunno

Quasi improvvisamente
ti prende nelle ali
aroma alletante
di passioni maturati
stritto nel petto ti mantiene.
sotto suoni tranquilli
di una sinfonia di pioggia,
danza con te senza parole
ai passi color rame, che
eccitati dal vento
si oscillano lentamente.
Ogni capriccio nuovo
burrascoso ai raggi tardati
si indietreggia in una natura istupidita
con l’immagine di una fanciulla
accarezzata nello stesso amore,
quando improvvisamente, si sente ... donna.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Njė kėndvėshtrim i ri i njė bote... poetja Albina Idrizi Empty
MesazhTitulli: Re: "Njė kėndvėshtrim i ri i njė bote... poetja Albina Idrizi   "Njė kėndvėshtrim i ri i njė bote... poetja Albina Idrizi EmptyTue Mar 15, 2011 11:12 pm

Albina IDRIZI

Today I kissed my enemy

Today, I kissed my enemy
Slowly, softly, quietly,…
His taste caused my soul ache
My kiss burned his lip
Then everything of iron melted between us.

Believe me, today I kissed my enemy
It seemed to me that I touched divinity with my hand
Tears did not anything else out of him
But my overwhelming happiness
Because I brought the Man back to his senses.

Yes, today I kissed my enemy
In peace I will sleep at night
He, fighting with his ego,
Tomorrow triumphant, I know by his eyes
He will get up in love.

Moment
Memories strech like threads of smoke
And play blind – man’s – buff
In the pores of my skin
Where each forgets something
Stealing something from me
A mourn’s bell
Or a joy’s bell
Is felt from far
With the same echo
It had yesterday, a day before yesterday...
A moan within me
Is dying without being heard.
Winter refrain
With love I gave
everything I had in spring
with my sprout-like body
I touched the sky
deeply from the root, I quenched my thirst,
and created a crown of shadow from the branches ,
i raised birds’ nests, sheltered,
I smiled among flowers, buds,
I sang among leaves,
the rain, the earth and the sun
I gave them and myself
a meaning.

The scourge of time gives me chase,
the horrible whipping hits
Without warning,
flowers fall frightened onto earth
the leaves change color
from pain they shrink,
not a single drop of blood remains in them,
they fall exhausted without groan
wavering slowly,
Under voiceless song
That the friend to the friend has bestowed.

I remain compeltely undressed
Naked in this cold,
I don’t ask what is happening
Nor do I wonder why,
I hold myself tightly
With roots into the ground
And I talk to myself, never being silent
I say – I stand,
The wild frost and the ornery bleakness
Can’t cause me fall,
Here will I stand
Another spring
Will come again.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Njė kėndvėshtrim i ri i njė bote... poetja Albina Idrizi Empty
MesazhTitulli: Re: "Njė kėndvėshtrim i ri i njė bote... poetja Albina Idrizi   "Njė kėndvėshtrim i ri i njė bote... poetja Albina Idrizi EmptyTue Mar 15, 2011 11:13 pm

The poet of my land

The poet of my land
Doesn’t care about
The crown of praises, hymns
Of the pantheons.....
His stanzas
Are unrhymed by the Little Luli-s
Loaders, tobacco sellers
At the markets of conscience
His shadow becomes one
In the wings’ background
Of spectacles, and vainly inaugurations

And, a period does not sign the end
Of his poetry.

The black pen
Erodes to the bones
The poet of my land
With the pain for the unfound.
The white paper
Gets wet up to the core
With tears of mothers,
His breath
Animates the monuments.

And, an exclamation-mark does not show
His despair.

The poet of my land
Is obsessed in the self sacrifice
By the eyes’ atrophy
Heart’s atrophy.
His horizon
Opens, deepens
Under the light’s aureole
And independent heart of the people.

And his stanza transverses and does not stop
Through three periods.

Autumn’s hug
Almost of a sudden
It takes you on its back,
Luring aroma
Of rippen passions
Tightened in the bossom it holds you.
Under the quiet sounds
Of a rain simphony,
It dances with you speechless,
The reddish steps, that
Drunk by the adour
Dodder slowly.
Every new freak
Gusty at the late rays,
Hangs back into a bewildered nature
Me pamjen e njė vashe with the looks of a maiden
Spoiled in the love’s game,
When of a sudden, feels ... A woman.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
"Njė kėndvėshtrim i ri i njė bote... poetja Albina Idrizi Empty
MesazhTitulli: Re: "Njė kėndvėshtrim i ri i njė bote... poetja Albina Idrizi   "Njė kėndvėshtrim i ri i njė bote... poetja Albina Idrizi Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
"Njė kėndvėshtrim i ri i njė bote... poetja Albina Idrizi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: