Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Origjina e Skenderbeut

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
AutoriMesazh
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 53
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Sat Dec 04, 2010 7:17 pm

Skėnderbeu mes fesė e politikės, zgjodhi tė dytėn
Historiani, Aurel Plasari, qė studion burimet dokumentare lidhur me karrierėn e tij gjen dėshmi tė pareshtura tė qartėsisė sė vizionit tė Skėnderbeut, duke e sjellė heroin si politikan dhe si diplomat i shekullit kur ai jetoi.
Skėnderbeu ishte jo vetėm njė nga ushtarakėt mė tė shquar tė shek. XV. Ai ishte gjithashtu njė realist politik. Historiani qė studion burimet dokumentare lidhur me karrierėn e tij gjen dėshmi tė pareshtura tė qartėsisė sė vizionit tė Skėnderbeut. Ashtu si papėt, ai kishte njė kuptim tė thjeshtė mbi marrėdhėniet me turqit: tė luftojė gjithmonė me ta, duke bėrė paqe (kur ishte e mundur), vetėm pėr tė fituar kohė pėr pėrgatitje tė mėtejshme pėr luftė". Kjo ėshtė njė pjesė nga Kenneth M. Setton, pėrzgjedhur prej Aurel Plasarit pėr tė zėnė vend nė kopertinėn e librit tė tij mė tė ri studimor. "Skėnderbeu, njė histori politike" ka pak ditė qė ėshtė botuar dhe vjen si rezultat i njė pune 15-vjeēare tė studiuesit e njėherėsh edhe drejtor i Bibliotekės Kombėtare. Libri me 16 kapituj e sjell heroin tė parė si politikan dhe si diplomat i shekullit kur ai jetoi. Janė plot 829 faqe tė kėtij libri botuar nga Instituti Shqiptar i Studimeve "Gjergj Fishta" qė e trajtojnė Gjergj Kastriotin nė situata e rrethana tė ndryshme, qė nga shfaqja e deri te vdekja e tij. Pėr syrin e njė njeriu tė thjeshtė, libri do kohėn e vet pėr t'u lexuar e analizuar, gjė qė do tė ishte ndryshe pėr njė historian. Vetė Plasari tha se e ka tė vėshtirė tė flasė pėr punėn e tij, dhe na dorėzoi librin, prej tė cilit ne po shkėpusim disa pjesė nga kapitulli i fundit "Skėnderbeu - hero semantik. Nė vend tė konkluzioneve". Nė kapitullin e "konkluzioneve" Plasari thotė se "kjo histori politike synoi ta portretizojė Gjergj Kastriotin (Skėnderbeun), si personalitet nė pėrmbushje e sipėr tė strategjive, metodave dhe mjeteve tė implikuara nė veprimin politik pėr realizimin e interesave tė tij individualė tė njė kolektiviteti tė caktuar, shkurt: si burrė i politikės". Plasari shkruan se Skėnderbeu jetoi, luftoi dhe bėri politikė pikėrisht nė njė epokė tė tillė: kur pėr prijės si, siē duhet tė jetė kuptuar, feja ishte shkas politik dhe ēėshtje dogmash. Pėr Plasarin duke parė pėrplasjet mes katolikėve dhe ortodoksėve, pozicionimi i Skėnderbeut spikat: mes njeriut tė fesė dhe burrit tė politikės, ai mbeti vendosmėrisht i dyti. Plasari duket sikur fliste me ironi ndaj atyre qė i quan mė "katolikė se papėt" kur thotė se "pėr ta mė mirė mos tė shkruhet njė histori politike".

Skėnderbeu politik i Plasarit kėrkon nė fakt njė lexim tė vėmendshėm tė historianėve, pėr tė parė e pėr tė nxjerrė nė dritė atė ēfarė vetė Plasari ka ofruar bazuar nė njė sėrė librash e autorėsh qė nuk ka ngurruar t'i citojė nė ēdo faqe bashkė me referimet e shumta.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Femi Halimi
Fillestar/e
Fillestar/e
Femi Halimi

Male
Numri i postimeve : 33
Age : 64
Vendi : Gjilan
Profesioni/Hobi : Redaktor i Revistės Letrare "Ujėvara" Gjilan
Registration date : 05/01/2011

MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Fri Jan 28, 2011 12:13 pm

"Dhe nga gjithė popujt e Ballkanit, vetėm shqiptari ėshtė artist! -Me Personalitetin e tij tė Pashtruar, ai del gjithnjė mbi tė tjerėt!..."

Edit Durham


"Ky komb e ky popull, nuk merret nėpėr kėmbė!... -Kjo ėshtė toka e heronjve tė tė gjithė kohrave... -Ne pranojmė se Homeri aty gjeti Akilin... -Greqia, Aleksandrin e Madh, Turqia, Skėnderbeun,...njerėz kėta, tė sė njėjtės racė, tė tė njėjtit gjak e tė sė njėjtės gjini"!

Alphons La Martin
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Femi Halimi
Fillestar/e
Fillestar/e
Femi Halimi

Male
Numri i postimeve : 33
Age : 64
Vendi : Gjilan
Profesioni/Hobi : Redaktor i Revistės Letrare "Ujėvara" Gjilan
Registration date : 05/01/2011

MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Fri Jan 28, 2011 1:08 pm

Me tė vėrtetė ėshtė pėr habi, gjithė ky mjegullim i sė kaluarės tonė nga vetė njerėzit tanė! Nderoj dhe respektoj faktet dhe tė vėrtetėn, por fakti dhe informacioni qė prej kohėrave tė vjetra manipulohen. Fakti vėhet nė bazė dhe mbi tė ngritet informacioni, ose e kundėrta. Nė tė vėrtetė, mbi njė fakt tė rrejshėm ngritet njė tėrėsi informative e vėrtetė dhe e kundėrta. Njė e vėrtetė me njė tė rreme japin njė rrenė, por kanė njė tė mirė qė japin shumė informacione pėr kohėn dhe vendin nė histori. Nga kjo edhe ka njė anė nė vete e trashėgimisė botėrore tė arkivuar tė historisė etj, lidhur me kohėt dhe vendet dhe qė sot janė tė ndryshuar si burime ose tė manipuluar deri edhe krejtėsisht. Tashmė prijės nė kėtė ėshtė bėrė Dan Braun me tri libreat e tik karakteristike pėr gjenialitetin e manipulimit tė Faktit dhe Informacionit nė histori. Nė tė vėrtetė, ėshtė nė natyrėn e njeriut qė tė rishkruaj dhe pėrshtatė historinė me interesat nacionaliste shtetėrore.
Nga kjo anė e vėshtrimit tė historisė, edhe pėr ne shqiptarėt ka njhė pjesė e mirė e kėsi lloj shkrimesh, qė tė shumtėn mohojnė ekzistencėn historike tė ndėrtimit vertikal tė njė populli a kombi si dhe me kėtė fakt ndėrtohet informacioni se andaj shqiptarėt nuk kanė tė drejtė historike dhe me kėtė, as tė drejtė, as trashėgimi tokėsore e administrative nė nivel populli a kombi nė vedte. Pėr kėtė edhe jemi pa tė drejtė subjekti as tash nė Europė, se fqinjėt mbajnė Ligjet e Luftės pezull mbi kokėn tonė, e qė ėshtė jashtė ēdo mendjeje, porqė Europa bėhet se nuk e di, etj. Gjithė Fakti dhe Informacioni lidhur me neve dhe me historinė tonė janė temė kryesore e fqinjėve tanė dhe me ta edhe tė miqve tė tyre nė ēdo organ tė shtetit tė ri unik tė Europės, pėrmes diskutimeve dhe teksteve qė deponohen ēdo ditė dhe pėr 24 orė pandėrprerė. Armiqtė tanė nateditė merren me qėshtjen tonė, derisa i lėnė edhe punėt e veta pėr kėtė! Ėshtė interesant se nė kėtė pikėpamje jemi populli mė i bombarduar me informacion tė rrejshėmn dhe me kėrkesat indirekte, pėrmes organeve legjitime europiane kuptohet sa tė ketė mundėsi dhe kjo po bėhet nga i njėjti kundėrshtar tash e 1500 vjet. Ėshtė vetėmse pėr tė ardhur keq pėr dy gjėra, -pse ndodhė kjo kėshtu dhe ku e ka shkakun, -si dhe pse nuk ndalet ky lloj agresioni pėrmasash botėrore ndaj popullit tonė?! -Me tė vėrtetė ėshtė Mrekulli e Zotit, si ka mundur tė shpėtojė dhe mbijetojė ky popull, nė sulm total nga tė gjitha anėt! Kur pėr mė tepėr sulmuesit bėhen gjithmonė viktima tė pafajshme e tė dhėmbshme, kurse neve na bėjnė agresorė siē janė vetė!
...-Nga parimi i pėrgjithshėm andaj, -nxitur nga tema dhe shkrimet kėtu, -nuk ka nevojė as ne tė rihapim e tė rishqyrtojmė tė kaluarėn sa i pėrket vlerave tė pranuara nga gjithė bota. Ata qė kontestojnė kėto vlera, sigurish nuk janė shqiptarė. Shqiptar ėshtė ai qė ka zemėr shqiptari dhe mbronė atė qė ėshtė shqiptare. Nėse zemra nuk ia don, pastak e bėn tė dyshueshme dhe kėrkon armiqėsisht diēka, ai nuk ėshtė shqiptar, edhe nėse flet shqip dhe e quan veten tė tillė.
Qėshtja e Gjergj Kastriotit pra ėshtė qėshtje e njohur dhe e mbyllur pėrgjithmonė! Mund tė shtohet diēka qė e fisnikėron, por jo tė hiqet! -Nuk ėshtė njėsoj si kur themi se po shkojmė nė shtėpi, si kur themi se po shkojmė nė arė, a livadh, a mal. Tė gjitha janė tonat, por ne themi se shkojmė nė shtėpi dhe me kėtė pėrfshijmė gjithēka rreth kuptimit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Femi Halimi
Fillestar/e
Fillestar/e
Femi Halimi

Male
Numri i postimeve : 33
Age : 64
Vendi : Gjilan
Profesioni/Hobi : Redaktor i Revistės Letrare "Ujėvara" Gjilan
Registration date : 05/01/2011

MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Wed May 04, 2011 12:31 pm

Pas kaq kohė tė shkuar e tė harruar, njė kujtim pėr kėtė autorin historian qė bėhet toshė pėr prejardhjen e Gjergj Kastriotit! Edhe djalli i ka thėnė njeriut se a beson me tė vėrtetė nė mirėsinė e Zotit Perėndi, pa kontestuar Perėndinė. Hajt baco se maqedonisht nuk interpretohet historia! Nuk ka nevojė pėr kontestim tė Gjergj Kastriotit, por ndoshta tė Skėnderbeut. Ai nuk ishte nė tė vėrtetė Skėnderbe, por Gjergj Kastrioti! Kurse historiani ka parime tė pakalueshme shkencore tė cilat nuk guxon ti shkelė, as nėse dikush e paguan ose e rrezikon. Sigurisht se kontestimi i prejardhjes sė Gjergj Kastriotit shqiptar, bėhet nga shovenizmi i fqinjėve dhe pikė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Sat May 07, 2011 12:22 am

Nese i shiqon faqet e kaluara z.Femi e shef qe Skenderbu ne letrat e tij e ka quajtur veten Albanez , dhe ato jane fakte qe nga koha e tij , pas asaj kemi ca author qe nga Barleti e shume tjere (faqet e kaluara|) qe e kan quajtur Skenderbeun si Shqiptare ,
Keta (Sllavet-"Greket") qe duan te bejne nje histori te re ne shekullin XXI ne kuriz te Shqiptareve nuk u shkon ,fat qe kemi edhe author nga veta ata (Greket-Serbet) qe e kane e quajtur shqiptare ( po ne faqet e kaluara) .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
SCENDARBIC
Fillestar/e
Fillestar/e
SCENDARBIC

Male
Numri i postimeve : 2
Age : 26
Vendi : SHQIPERIA
Registration date : 07/11/2012

MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Wed Nov 07, 2012 11:55 pm

Faleminderit per keto fjal qe po i degjoj un jam student i Historis viti par dhe arsyeja qe hyra ne Histori ishte vet SKENDERBEU deshira per te ditur me shum per kete simbol tonin ky esht simboli i Shqiptarve edhe niher faleminderit per keto fjal
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shefqet
Fillestar/e
Fillestar/e
shefqet

Male
Numri i postimeve : 54
Age : 38
Vendi : drenice
Registration date : 18/11/2009

MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Thu Nov 08, 2012 1:03 am

Rrenjet e skenderbeut ishin te perziera me shkinin.


Armpushim me turqit e benin me marveshje qe ti pergadisi te rinjet qe te binin ne fushen e luftimit si turqit ashtu dhe shqipovecat.

Skenderi shkoi ne itali dhe i ndihmoi Derdinantit qe ta mposhti princin e torantos Antonion dhe skenderi e sulmoi mbrapa shpines duke vra gra pleq e femi e duke dhunue italiankat me te bukura dhe ne fund si shkijet i prente ne bark.

Skenderbeu la fushen e luftimit me turq dhe e la popullin e vete qe turki ti masakroi shqiptaret.
Ja kjo eshte historia e vertete e mutit Skenderbeg.

Te gjitha qeverit e shteteve mbahen ne jete duke i mbrojtur mitet e krijuara nga rilindaset e tyre majmuna.Edhe feja katolike jeton nga Jezusi .Edhe Budistet jetoin nga mbrojtja e Budes.Po edhe muslimanet sidomos hoxhallaret marrin paga nga mbrojtja e Muhamedit.
Nena tereza thote;
Une kam vesh,por nuk ja ndegjoi zerin Jezusit,kam sy por nuk e shoh,pos shoh skamje dhe mjerim te njerezve.
Edhe uēk jeton duke e mbrojtur Adem Jasharin dhe kush bene e fole keq per uēk eshte tradhetar.!!
Tradhetaret e mbrojne Adem Jasharin,ndersa ata qe e paten te afert Ademin nuk duhet ta perkrahin se behen tradhetar nga tradhetaret .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Thu Nov 08, 2012 2:13 am

Cito :
Rrenjet e skenderbeut ishin te perziera me shkinin.

Ku e lexove qe i paska rrenjet Skenderbeu te perziera me shkini z.shefqet ?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shefqet
Fillestar/e
Fillestar/e
shefqet

Male
Numri i postimeve : 54
Age : 38
Vendi : drenice
Registration date : 18/11/2009

MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Thu Nov 08, 2012 12:58 pm

Sipas Schmitit ,skenderbeu nuk fliste shqip mire,por arberisht,serbisht,italisht,frengjisht,e arbaisht.Ky nuk ka luftue vetem kundra turqve,por edhe kundra atyre qe ishin musliman e edhe kundra italianeve.

Fan Noli dhe Athanas Gegaj duke sjellur deshmi te dores se pare, pohimin e vet se Skenderbeu ishte shqiptar, pasardhes i Epirioteve te lashte.
Pasi u zgjidh Ćeshtja e origjines etnike te Kastrioteve, filloi diskutimi mbi origjinen e tyre krahinore. Ne lidhje me kete teze pati mjaft sorollatje boshe, dhe rruga qe u zgjodh qe e gabuar, sepse shumica e historianeve renden pas degesh dhe jo pas rrenjesh. Te Ćudit fakti se si disa historiane shqiptare, se bashku me Iinstitutin e Historise u referohen tezave te disa historianeve te huaj per te gjetur vendlindjen e Kastrioteve ne Shqipri. Keshtu ato u sorollaten lart e poshte duke i marre me radhe rrethet e Veriut nga Mati, Shkodra, Puka, Mirdita dhe Hasi i Prizenit pa nxjerre gje ne drite.

humanisti italian Refael Voleterrano, ku ne vepren e tij me titull āKomentatoretāqe u botua ne fillim te shekullit 16-te, ai nuk e quan Gjonin te atin e Skenderbeut me mbiemrin Kastrioti, por Gjon Dibrani.

A e shihni se ma se pari as vendlindjen e sakt nuk e din as Noli as Barleta as serbet as greket as kroatet as turqit as anglezet.
Por po shkojm nga emertimi i tyre ne emra siq e thone keta historjan.
Pra emri e Skenderbeut Gjergj(Gjorgj)
Pse e vertetoj qe Skenderbeu ishte vazal i princit te Napolit Ferdinantit ?Sepse ky i shkoi ne ndihme qe ta mposhti princin e Torantos Antonion duke e sulmue nga shpina e vra gra e pleq e dhunue femrat italiane!Ke shenime ne italisht per kete kerko se gjeni.
Gjyshi Pavle emer sllavi
Nana e Skenderbeut Mamica emer sllave
Baba i tij Ivani emer sllavi,i martuar me nje serbe nga familja e Brankoviqeve me Voisllaven
Vellaznija e Skendebeut
Rapos emer sllavi
Stanisha emer shkau
Konstadini emer sllav
Motrat
Mara emer sllave
Maria emer sllave
Angjellka emer sllave
Jelena emer sllave !
Mara martohet me serbin Stefan Cernojeviqin.

.......
Atdhetar
atdhetar per ty kam nje pyetje ;Si quhet djali i Skenderbeut dhe me cilen vajze martohet ?..............
Nese e dini kete e vertetoj se e dini mire historin e Skenderbeut.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 39
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Thu Nov 08, 2012 1:48 pm

Biri i saj Gjoni mbeti nė Mbretėrinė e Napolit, nė kėshtjellėn e Monte Sant'Angelos, ku jetoi 17 vjet, deri mė 1485, kur mbreti i shkėmbeu dy feudet, Monte Sant'Angelo dhe San Giovanni Rotondo, me njė tjetėr feud, me kontenė e Soletos dhe tė San Pietros tė Galatinės.
Gjoni u martua (vitin nuk e dimė), me Irenėn, vajzėn e despotit serb, biri i Gjergj Brankoviēit, despoti i dikurshėm i Serbisė, e cila jetonte nė mėrgim nė Itali. Gjon Kastrioti duket se u martua me Irenėn pėr hir tė titujve tė saj tė fisnikėrisė bizantine, qė rridhnin nga e ėma. Kjo pėr arsye se e ėma e Irenės, Helena Paleologa, e shoqja e Llazar Brankoviēit, ishte e bija e despotit bizantin tė Moresė, Thoma Paleologut. Sipas thashethemeve, Irena, e shoqja e Gjonit, qe njė grua e vrazhdė, natyrė krejt e ndryshme nga ajo e Gjonit
ja historia e ketyre qe thojne se kan luftue pe shqiperi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Thu Nov 08, 2012 9:59 pm

That qe e ka gjakun e perzier me shkie larte , por nuk treguat cili nga prinderit e Skenderbeut kish gjakun e perzier me shkie ?

2.Cfare shkruan Schmitt , kuj si bohet vone per at fmij :)
Po ai vet ka kerkuar falje mas asaj : http://www.forumivirtual.com/historia/14532-rikthehet-schmitt-skenderbeu-ishte-arber.html

3. Po nga jeni te dy te sigurte , edhe detektivi , edhe shefqet qe kishte serb ne ate kohe ?
Une them qe skishte serb , por para saj , na trego kush nga prinderit ishin shkije ?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shefqet
Fillestar/e
Fillestar/e
shefqet

Male
Numri i postimeve : 54
Age : 38
Vendi : drenice
Registration date : 18/11/2009

MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Thu Nov 08, 2012 11:53 pm

Detektivi
Po nuk te bera pyetje juve more zotni se e kam dite qe ti keto pallavra te shqipovecave i din se nuk kishe qen prof pa lidhje.
Ti din sa dijn tere shqipovedhcat.Arber i vertete eshte veshtir me qen!
Po nese ke dhen pergjigje ne vend tjetrit.
Atdhetar ,leji pash zotin mitologjit se nuk paguhemi per keto perkrahje !
Nese je i paguar vazhdo se mire e ke ,e nese nuk te paguajn mos hyne valles se tjereve te atyre qyqeve.
Po shifet luftera e ēlirimtareve na lane ne m*** si ne kosove,Iliride,e ne luginen e Presheves.Nje send qe shifet nuk dfo kallauzin.Si te dalim nga muti o jaran sa nuk jemi fundos se kur fundosemi nuk ka kush qe na ndihmone !
Pse i vrajten perhere atdhetaret e vertete ?Si ne kohen e Skenderbeut,si ne kohen e Zogut,si ne kohen e Nolit,si ne kohen e Enver qenit,si ne kohen e Fadil qenit,si ne kohen e Rugoves dhe se fundi me kete luften e komoflluar i vrajten mbas shpines dhe jepnin deklarata kinse u vrajten ne front duke luftue si luana kundra shkive.Shkijet nuk i vrajten por kjo qeveri qe e kemi ne vllast !

A e ndegjove Shukri shkavell Bujen ne emisionin parrotulla kur tha se veriu kurr nuk ka qen i kosoves,pos serbet kan dashiur me perzi vellaznimbashkim,e na kan marr luginen e presheves qe edhe kete i duket e kemi humbur.
Per keshtu ore atdhetar e luti Drashkoviqi Demaqin adem me nda kosoven pa lufte ,pse Demaqi nuk e fitoi luften ?Demaqi ka shtetesi kroate e ka deklarue vete dhe me sa ndegjova ne keto ditet e fundit ka marr shtetesin e shqiperise apaaaapaa qajurija magjupi dhe drugari shkive qe ka fjete jo neper burgje pos neper hotelet e shinis e duke fjete me shkina ma te bukura.

Kur une u shkela nga shqiptaret o atdhetar edhe perendia le te zbret ne mesin e shqiptareve as ai nuk ka me mujt me kontribue ma shume se une per shqiptar.
Por Perendise po ja la shkeljen time qe ma beren shqiptaret e kete nuk e kisha dite se shqiptaret na paskan kan shpiuna me vagona.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Dreni Drenova
Fillestar/e
Fillestar/e
Dreni Drenova

Male
Numri i postimeve : 58
Age : 50
Vendi : Pejė
Registration date : 14/12/2012

MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Sun Dec 16, 2012 12:31 pm


Pėr tė ju kundėrvėnė shefqet dhe detektiv mbi origjinen e Skėndėrbeut,tė cilėt me komentet e tyre po njollosin figurėn e madhe tė Heroit tonė Kombėtar Shqiptar GJERGJ KASTRIOTI SKĖNDERBEU,figurė historike kombėtare kjo qė ka kaluar ndjeshėm edhe nė historin ndėrkombėtare, po japim shkrimin si mė poshtė:

Origjina e Skėnderbeut, Dokument i rrallė i 1368 pėrmend Kastriotėt nga Kanina e Vlorės..

Pėr tė ndriēuar nė pėrgjithėsi, njė epokė tė caktuar apo njė personalitet tė veēantė, tė shquar nė histori, siē ėshtė Gjergj Kastrioti – Skėnderbeu, domosdo duhet mbėshtetur nė burime dokumentare qė ruhen nėpėr arkiva tė ndryshme, qofshin ato tė botuara, pjesėrisht tė botuara apo tė pa botuara; tė cilat janė si njė hallkė ndėrlidhėse nė mes historisė kombėtare shqiptare, me historinė e vendeve tė Ballkanit, Lindjes sė Afėrme dhe Evropės nė veēanti.


Duke shfrytėzuar lėndėn burimore, tė Arkivit tė Dubrovnikut, dokumentet origjinalė pėr shekullin e XIV-tė, tė cilėt ruhen nė fondin: seria e dokumenteve tė Vjenės; nė signaturėn nr. 1019, kemi hasur origjinalin e dokumentit tė 2 shtatorit tė 1368, nė tė cilin, pėr herė tė parė, nė histori, [nga dokumentet e shkruara tė njohura deri me sot] pėrmendet emri Kastriot.
Pos ribotimeve, nė disa gjuhė, ky dokument, ėshtė pėrkthyer edhe nė gjuhėn shqipe. Fillimisht, tė pėrkthyer e hasim nė “Burime tė zgjedhura pėr historinė e Shqipėrisė” volumi II, Tiranė 1962; pastaj nė Prishtinė nga dr. Tefik Geci nė vitin 1968 dhe sė fundi nga dr. Ramiz Abdyli nė vitin 1984. Botimi i Tiranės me atė dr. R. Abdylit ėshtė identik, nuk ka asnjė ndryshim, as nė stil e as nė gjuhė, derisa pėrkthimi i dr. T. Gecit ndryshon. Tė tri kėto pėrkthime, kanė lėshime tė ndjeshme, nuk janė tė sakta dhe preēize, ju mungon qasja profesionale, ndoshta si pasojė e mosnjohjes sė paleografisė sllave, ēirilike dhe glagolike apo nga mosshfrytėzimi i origjinalit [kėtu pėrjashtojmė dr. T. Gecin, i cili si duket, ka shfrytėzuar origjinalin], gjithnjė duke u mbėshtetur nė botimet e bėra, nga studiues tė huaj, tė cilat kanė mangėsi dhe paqartėsi tė shumta.

Njėri ndėr arkivat mė tė pasura pėr shekullin e XIV, pėr historinė e Shqipėrisė nė veēanti, e Ballkanit perėndimor nė pėrgjithėsi, ėshtė
Arkivi Historik i Dubrovnikut, pėr shkak tė rolit tė rėndėsishėm qė kishte Dubrovniku nė sferėn e mardhėnieve ekonomiko-shoqėrore dhe finaciare, me vendet fqinje ballkanase. Njė vend i rėndėsishėm i takon Shqipėrisė dhe familjeve princėrore e bujare tė saj, nė kėto marrėdhėnie, tė cilat kanė lėnė gjurmė tė shumta tė shkruara. Familja mė e dalluar, ėshtė ajo e Kastriotėve, pėr tė cilėn nė fonde tė shumta, tė kėtij arkivi, ruhen dokumente, akte dhe testamente tė ndryshme, tė karakterit publik dhe privat.

Dokumenti i rėndėsishėm
Njėri nga dokumentet mė tė rėndėsishėm, pėr kėtė familje, ngase pėr herėt tė parė, gjejmė tė shkruar emrin e saj, Kastriot, ėshtė dokumenti nr. 1019, nga fondi i dokumenteve tė Vjenės, i shkruar mė 2 shtator tė vitit 1368. Pos rėndėsisė se, pėr herėt tė parė pėrmendet emri Kastriot, ky dokument, ka edhe njė rėndėsi tjetėr tė veēantė, ngase leximi, transkriptimi dhe pėrkthimi i tij ėshtė bėrė nė mėnyrė tė gabuar, veēanėrisht nga studiuesit e huaj, gjerman, tė cilėt, nuk e njihnin me themel sllavishten. Kjo gjė ka nxitur studiuesit sllav, qė tė nxjerrin pėrfundime tė gabuara, se Skėnderbeu, qenka me origjinė sllave! Kėsaj radhe, pėr t’iu dhėnė fund debateve tė shumta kontradiktore; pėr tė hedhur poshtė me forcėn e argumenteve, pretendimet e qėllimkėqija sllave, do tė botojmė bashkangjitur kėtij shkrimi, fototipinė e origjinalit (faksimilen), transkriptimin nė gjuhėn sllave me grafema latine dhe pėrkthimin nė gjuhėn shqipe.

Kushtet ku u shkrua...
Ngritja dhe forcimi i feudalėve e princėrve vendas shqiptar, nė disfavor tė pushtuesve tė huaj, si rezultat i njė procesi tė gjatė dhe tė mundimshėm, tė zhvillimit politiko-shoqėror dhe kulturoro-ekonomik qė kishte filluar, nė shekullin IX-tė, solli formimin e disa shteteve feudale, nė pjesė tė ndryshme tė Shqipėrisė etnike.
Kronika e Janinės dhe ajo e Epirit nga shekulli i XIV-tė, na mundėsojnė tė kemi njė vėshtrim tė pėrgjithshėm pėr pozitėn dhe gjendjen e Kaninės dhe Vlorės nė kohėn kur u shkrua dokumenti [diploma] i Aleksandrit nė vitin 1368. Pas vdekjes sė mbretit Dushan, perandoria e tij u shkatėrrua shpejt, kėshtu qė menjėherė, lindėn sundues tė vegjėl tė cilėt ishin, gjysmė tė varur.
Nė Shqipėrinė Jugore dhe nė disa vise tė Epirit, pas disfatės sė Simeon Uroshit, trashėgimtari i despotatit tė Epirit, Niēifori, nė vitin 1358, bėri pėrpjekje qė tė rikthente territoret e humbura nė disa vise shqiptare, por kjo gjė nuk i shkoi pėrdore ngase, hasi nė rezistencė tė fortė, tė shqiptarėve, pėrkundėr njė ushtrie tė shumtė nė numėr, qė dispononte, nė mesin e tė cilės kishte edhe mercenar turq; ai u vra dhe ushtria e tij u shkatėrrua, nė betejėn te lumi Ahelos.
Ky sukses i feudalėve shqiptarė e vlleh, mundėsoi forcimin e tyre dhe shtimin e aspiratave pėr zgjerime tė reja.
Nė Vlorė e Kaninė, po edhe nė viset pėrreth, sundonte Joan Asen Komneni i cili u martua me Anėn, mamanė e Niēiforit, sipas tė cilės muar edhe mbiemrin. Kėtė e zėvendėsoi Aleksandri, i cili nė asnjė dokument tė njohur deri me tani, nuk thirret Komnen! Ky, ishte qytetar nderi i Dubrovnikut dhe kishte raporte tė mira ekonomike-tregtare me Dubrovnikun.
Pos Aleksandrit, qytetarė nderi nė Dubrovnik ishin edhe familjet fisnike

shqiptare, tė: Balshajve, Topijajve, Aranitėve, Matrangėve, Kastiotėve, Muzakėve, etj, gjė qė ju siguronte favore tė konsiderueshme nė zhvillimet tregtare dhe shkėmbimin e mallrave me shtetet fqinje. Kėto lidhje forcohen edhe mė shumė gjatė shekujve XIV e XV-tė, por fillin e kishin qė nė shekullin e XI-tė, pėr tė arritur njė nivel tė lartė zhvillimi, gjatė sundimit tė princit tė parė tė Arbėrisė, Progonit dhe bijve tė tij: Gjinit e Dhimitrit.

Sipas burimeve tė njohura, Aleksandri duhet tė ketė sunduar si zot i Vlorės dhe Kaninės nga viti 1363 deri nė vitin 1380. Si pasojė e luftėrave dhe kontradiktave tė pandėrprera me feudalėt fqinjė, duke mos pasur njė pozitė tė fortė nė principatėn e tij, nė vitin 1368, kėrkoi nga Dubrovniku qė tė shpallet qytetar nderi, me kėtė gjė, ai dėshironte qė mė parė tė siguronte strehim, nė rast rreziku nga ndonjė e papritur, gjė qė ishte e zakonshme pėr kohėn; ngase veprime tė ngjashme kishin bėrė edhe shumė bujarė tė tjerė vendas.
Dokumenti i shkruar, [diploma] arriti sipas tė gjitha gjasėve, nė Dubrovnik, nė gjysmėn e dytė tė muajit shtator tė vitit 1368.

Pėrshkrimi dhe karakteristikat e dokumentit
Dokumenti nė origjinal, ėshtė i shkruar nė sllavishte tė vjetėr, me grafema ēirilike me elemte tė glagolicės. Ėshtė i shkruar nė letėr - gjysmė karton, ka dimensione: 26.5 x 39.8cm. Dokumenti ėshtė i ruajtur dhe ndodhet nė gjendje tė mirė. Ėshtė i shkruar me ngjyrė tė zezė, me shkrim shumė tė imėt, nė kursiv, qė vende-vende lexohet me vėshtirėsi. Siē ishte zakon i kohės, ka shkurtesa tė shumta.
Nė fund, nė mes tė dokumentit, ėshtė gjurma e vulės sė rrumbullakėt, nga dylli i kuq, e cila ėshtė shumė e dėmtuar, ku mezi mund tė lexohen disa grafema. Shkak i dėmtimit tė vulės, ėshtė zhvendosja e shpeshtė e kėtij dokumenti nė relacionet: Dubrovnik-Vjenė-Beograd-Dubrovnik. Kėtė dokument e ka shkruar logofeti Gjorica, siē mund tė vėrehet nė fund tė dokumentit. [Logofeti kryesonte zyrėn e kancelarisė sė princit, e cila hartonte dokumente shtetėrore, si diplomat, traktatet ndėrkombėtare, letrat zyrtare e private tė sundimtarit, mbante korespodencėn diplomatike me shtetet tjera, kujdesej pėr tė gjitha llojet e akteve, drejtonte financėn, etj.
Dokumenti pėr herė tė parė ėshtė botuar nė vitin 1840, me ribotime tė shumta, po asnjėherė korrekte.
Ky dokument, nė formėn e botuar deri tani, ka shkaktuar debate dhe kundėrthėnje tė shumta, tė cilat kanė pasur si pasojė, shtrembėrimin dhe vėnjėn nė pyetje tė origjinės shqiptare tė Skėnderbeut. Numri i atyre tė cilėt kanė mbėshtetur kėtė dokument tė botuar, e me mangėsi, ėshtė tepėr i madh, psh. Hopf, Hahn, Ippen, Jireēek, Makushev, Fiander, Wenger, Mikloshiq, Novakoviq, Hammer, Iviq, Thalloczy, Pisko, Fallmerayer, Paganel, Shafarik, Pastor, Marinesco, po, pėr fat tė keq edhe ndonjė shqiptar!
Botimet e bėra nė gjuhėn sllave nga Karanotvrtkoviqi /1840/, Mikloshiqi /1858/, Makushevi /1871/, Novakoviq /1912/, Stojanoviq /1929/, etj;
nuk dallojnė nga njėra tjetra, pos qė Stojanoviqi, shton njė pikė, para emrit tė Branillos. Shuflaj, Jireēek e Thaloēi, e botojnė dokumentin nė vitin 1918, tė pėrkthyer nė gjuhėn latine, me disa lėshime, si duket ata kanė shfrytėzuar Mikloshiqin, kėshtu qė,
kėta fillimisht e mohojnė qė emri Branillo i takon emrit Kastriot; por mė vonė ndėrrojnė qėndrim dhe pohojnė se: emri Branillo i pėrket emrit Kastritot! Tė njėjtin qėndrim, pra atė se: emri Branillo i pėrket emrit Kastritot, e mbajnė edhe Hopf /1873, /Hahn /1853/, Ippen /1899/, Hammer, /1840/ Pisko /1894/, Fallmerayer /1866/, Paganel /1855/, Pastor /1891/, etj.

Lėshimi i Carl Hopf-it dhe pasojat nė histori
Lėshimin mė tė ndjeshėm, ndėr studiuesit e huaj e ka bėrė Hopf-i. Nė botimin e: Chroniques Greco-Romanes, duke folur pėr trungun gjenealogjik tė Kastriotėve, ai thirret nė dokumentin Aleksandrit nga viti 1368 dhe duke mos e zotėraur mirė sllavishten mesjetare, duke mos lexuar me vėmendje dorėshkrimin, ai nuk pėrfill fare shenjat e pikėsimit, i bėn njė stėrgjysh Skėnderbeut, me emrin Branillo Kastrioti, duke mos lexuar grafemėn “i” nė mes tė dy emrave.
Kėtė interpretim tė gabuar tė Hopfit, nė shkencėn historike, e kanė shfrytėzuar edhe shumė historianė e studiues tė tjerė, duke formuar idenė e gabuar mbi origjinėn e Kastriotėve. Kėtė gjė, me mjeshtri tė veēantė e kanė shfrytėzuar historianėt sllavė, duke shkruar studime tė tėra mbi kėtė temė. Pėr fat tė mirė, studiues dhe shkencėtar tė mėvonshėm, kanė kapur njė lėshim tė tillė, duke hedhur poshtė kėtė teori tė gabuar.
I pari, qė nė mėnyrė shkencore hodhi poshtė kėtė lėshim tė ndjeshėm, ishte Fan Noli. Pėr fat tė keq, deri me tani, asnjėherė nuk u botua komplet fototipia [faksimilja] e origjinalit, transkriptimi dhe transliterimi i plotė i bazuar nė origjinal, por ēdo herė, u botuan studime tė veēanta duke u mbėshtetur nė botimet e mėparshme, ku gabimet ishin tė pa evitueshme. E njėjta gjė ju ndodhi edhe studiuesve shqiptarė.
Transkriptimi dhe transliterimi i origjinalit tė dokumentit nr. 1019, ėshtė shumė i vėshtirė pėr studiuesit dhe historianėt, tė cilėt nuk janė specialistė tė paleografisė sllave mesjetare, sidomos asaj ēirilike dhe glagolike.
Shkurtesat e shumta, pastaj grafia e imtė kursive dhe nė disa raste, dora jo e stėrvitur e logofetit, vėshtirėsojnė edhe mė shumė transkriptimin dhe transliterimin.
Ky dokument, ėshtė njė diplomė e karakterit publik, e cila mban nė vetvete tė gjitha karakteristikat e dokumenteve tė kėsaj epoke historike. Nė fillim ėshtė i shėnuar invokacioni simbolik, pason invokacioni verbal dhe datimi.

Elementet e veēanta tė aktit diplomatik
Invokacioni simbolik, i paraqitur me shenjėn e kryqit, tregon nėshtrimin e pushtetit real [tė Aleksandrit tė Kaninės], ndaj atij kishtar, duke treguar besnikėrinė apsolute ndaj kishės.
Invokacioni verbal, qė pėrdoret nė kėtė dokument, nuk ėshtė karakteristikė e shpeshtė e pėrdorimit tek dokumentet e tilla sllave. Me kėtė, i rritej vlera dokumentit duke dėshiruar qė tė arrihet qėllimi pėr destinimin e tij. Nė kėtė rast, ėshtė i shprehur nė formėn: Nė emėr tė atit tė birit dhe tė shpirtit shenjtė.
Derisa datimi i dokumentit, pėrbėn njė rast tė veēantė, ngase zakonisht, nė kėtė kohė, shėnohet nė fund tė tekstit, kėsaj radhe, e kemi nė fillim tė dokumentit dhe tregon datėn e shkrimit, nė formėn: nė vitin 1368, muaj shtator, mė 2.
Teksti i dokumentit [diplomės] pėrbėhet nga ekspozicioni ose naracioni dhe dispoziconi. Nė ekspozicion janė sqaruar rrethanat aktuale pėr vendimin e shkrimit tė njė akti tė tillė diplomatik. Nė kėtė rast e kemi nė formėn: Aleksandri zot i Kaninės dhe Vlorės (...) dėrgova fisnikun tim Dimo qė tė flasė dhe tė mbaroj kėtė punė, pra qėllimi ėshtė i shprehur shumė hapur dhe tepėr qartė.
Derisa dispozicioni, si pjesa mė e rėndėsishme e aktit diplomatik, e cila nė vete ngėrthen objektin moral dhe atė material, qė i dedikohet pranuesit, na paraqitet nė formėn: u betuam duke qėndruar nė kėmbė nė Ungjillin e Shenjtė dhe hyjnor (...) tė bėhem unė besnik i dubrovnikasve dhe mik me bujarėt e mi, pra shprehet respekti dhe pranohen tė gjitha obligimet qė dalin nga njė akt i tillė.
Si pjesė tė fundit kemi: pėrfundimin ose eshatokolin. Kjo pjesė pėrbėhet nga pėrfocimi dhe nėshnkrimi. Pėrforcimi zakonisht fillon me simbol, qė nė kėtė rast ne kemi kryqin dhe dėshmitarėt, tė cilėt janė njerėz tė shquar, tė jetės publike, tė pushtetit aktual dhe pjesėtarė tė fisnikėve vendės. Pėrforcimin, kėsaj radhe e kemi tė paraqitur nė fomrėn:
Kėta bujarė janė betuar duke qėndruar nė kėmbė nė Ungjillin e Shenjtė me emėr Prodan vojvoda dhe Mikleushi, qefaliu i Vlorės Branilo dhe qefaliu i Kaninės Kastrioti dhe Raiēi oborr mbajtėsi dhe Ujega Stavileci dhe Stamati dhe Obradi gjykatės dhe Zgurė Dukagjini dhe Smokva dhe Kostadin Shurboviqi dhe Borishi dhe Gruboj dhe pėrkthyesi dhe Radivoi dhe Bgoj.
Nėnshkrimi, zakonisht ėshtė pjesa pėrmbyllėse e aktit diplomatik. Kėsaj radhe e kemi nė formėn: A kėtė shkrim e shkroi logofeti i zotit Aleksandėr Gjorica sipas fjalėve tė zotit Aleksandėr dhe tė gjithė bujarėve.
Pėrpos elementeve tė pėrmendura, kėtij akti diplomatik, i mungojnė edhe disa pjesė standarte apo tė klishetizuara, tė cilat i ndeshin nė dokumente tė ngjashme nga e njėjta periudhė. Kėto mungesa, nė asnjė mėnyrė nuk e zvogėlojnė rėndėsinė dhe autenticitetin e aktit.
Analiza dhe studimi i themeltė i kėtij dokumenti, hedh nė dritė shumė tė dhėna interesante, ngase aty gjejmė shumė gjėra pėr viset e Vlorės e Kaninės.
Ėshtė e njohur, se Vlora dhe Kanina nė shekullin e XIV-tė ishin dy pika strategjike tė Shqipėrisė Jugore, qė shtriheshin nė bregdetin pėrendimor tė Otranit, pėrkatėsisht nė vijėn, ku ndahet deti Jon me detin Adriatik, qė paraqesin interes tė veēantė pėr pushtuesit e huaj. Zaten, njė gjė e tillė vėrehet hapur edhe nga pranimi i Dubrovnikut, qė tė siguroi strehim [ti ofroj titullin, qytetar nderi] Aleksandrit, zotit tė kėtyre viseve.

Kush ėshtė qefaliu i Kaninės Kastrioti?
Tė gjitha burimet qė njohim deri tani, nuk na japim hollėsi konkrete, rreth kėtij Kastrioti, i cili nė historiografi ka shkaktuar debate tė ashpra dhe mendime tė shumta, kontradiktore!
Titulli qefali, me tė cilin emėrohet ky Kastriot, dmth. komandat kėshtjelle ose qeveritar i njė qyteti! Ky fakt, na vė para dilemave tė shumta, tė cilat edhe sot e kėsaj dite qėndrojnė pezull dhe tė pasqaruara sa duhet nė historiografinė shqiptare. Si qefali i Kaninės, Kastrioti, do tė thotė se ishte njė pjesėtar i shtresė sė lartė fisnike, njeri i dėgjuar dhe i respektuar, i cili me firmosjen e tij, nė dokumentin e cekur, tregon rėndėsinė dhe autoritetin qė gėzonte jo vetėm nė Kaninė por edhe mė gjėrė.
Edhe pse nuk kemi arritur tė gjejmė njė lidhje tė drejtė pėrdrejtė me Kastriotėt e Krujės apo Matit, ne mendojmė, se ky Kastriot, ėshtė trungu i familjes Kastrioti, e cila kishte zotėrimet e saja nė Kaninė, po edhe nė vise tė tjera, e mė vonė edhe nė Veri tė Shqipėrisė!
Mendimet e studiuesve dhe historianėve, janė tė ndara. Hopf-i, duke folur pėr Konstantin Kastriotin, pohon se ai, ishte i njėjti Kastriot, pra qefaliu i Kaninės, mirėpo kėtė pohim, ai nuk e mbėshtet nė asnjė burim shkencor, pra edhe kėsaj radhe gabon.
Tė njėjtėn rrugė e ndjek edhe medievisti i njohur kroat Milan Shuflaj. Shuflaj, duke u mbėshtetur, nė etimologjinė e emrit, si edhe disa shkencėtarė tė tjerė, nxjerr pėrfundim tė gabuar, kur pohon se: qefaliu i Kaninės Kastrioti, kishte origjinė greke! Pos kėtyre, mendime tė gabuara pėr origjinėn e Kastriotėve, kishin histrorianė, tė cilėt nuk e kishin njohur dokumentin nr. 1019 nga viti 1368, si psh. Sansovino, Lavadrin, Spandugino, etj.

Tė gjitha kėtyre mendimeve tė gabuara, tė pa mbėshtetura me argumente tė forta dhe me bazė shkencore, Fan Noli, me vendosmėri dhe dokumente tė shumtė, arriti t’iu tregojė vendin e duhur, atė tė harresės dhe pluhurit. Ē’ėshtė e vėrteta, edhe biograf e studiues tė tjerė para Nolit, kishin bėrė njė gjė tė tillė, po jo kaq bindshėm! Barleti nė kryeveprėn e tij, vė nė pah origjinėn shqiptare tė Skėnderbeut; pastaj Bardhi, me kėmbėngulje mbron njė gjė tė tillė, kur polemizon me J. Marnaviqin.
Mė vonė, įt Athans Gegaj me gjuhėn e argumenteve, po ashtu hedh poshtė teoritė e gabuara mbi origjinėn e Skėnderbeut. Shpresojmė, se pėrfundimisht, botimi i kėtij dokumenti i cili i ofrohet lexuesit tė gjėrė, por edhe histroianit e specialistit tė fushės pėrkatėse, do jetė kontribut, qė njėherė e pėrgjithmonė, tė mbyllet njė debat i tillė, mbi origjinėn e Skėnderbeut.

Disa emra tė tjerė qė pėrmenden nė dokument...
Transliterimi, transkriptimi dhe pėrkthimi i gabuar i disa emrave, ka bėrė qė tė mos mund tė identifikohen deri me tani disa figura tė rėndėsishme qė pėrmenden nė dokument.
Njėri ndėr 16 dėshmitarėt, i nėnti me radhė ėshtė edhe Zgurė Dukagjini! Ky emėr, deri tani ka qenė i lexuar gabimisht, dhe i tillė ka qenė fare i panjohur. Zgurė Dukagjini, nė shekullin e XIV-tė, ėshtė i njohur nga dokumentet dubrovnikase dhe venedikase, si njė tregtar i zoti dhe nė dy raste si ndėrmjetėsues nė dy konflikte, nė mes Venedikut dhe Durrėsit. Domosdo se ėshtė, pinjoll i familjes sė njohur Dukagjinase. Ujega Stavileci, ėshtė lexuar gabimisht, nė “Burime...” dhe R. Abdyli, si Ojega Stavileci, ndėrsa te T. Geci si: Jagėja. Analiza e kujdesshme e grafemave nė origjinal, na bėn tė pohojmė se, leximi i drejtė ėshtė: Ujega! Njė lėshim tjetėr ėshtė, te leximi i pėkthyesit, si dragoman!
Ky moment, ėshtė mjaft i rėndėsishėm dhe tepėr domethėnės ngase, jep tė kuptohet, se disa nga tė pranishmit, tė firmosur si dėshmitar, nuk e njihnin gjuhėn sllave dhe ju duhej pėrkthyesi [dragomani]! /Pra, dragomani nuk ėshtė emėr personi, por ėshtė titull i caktuar!/ Figurė e veēantė ėshtė, Nikollė Kabuzhiqi, i cili nė cilėsinė e pėrfaqėsuesit diplomatik, tė Dubrovnikut, mbikėqyr firmosjen dhe betimin e aktit diplomatik tė Aleksandrit. Kabuzhiqi, ėshtė i njohur si tregtar i drithėrave jo vetėm nė viset e Vlorės e Kaninės, por edhe nė Veri tė Shqipėrisė. Emrin e tij e ndeshim nė shumė dokumente tė ndryshme.

Dr. Etleva Lala, Dr. Musa Ahmeti, G. Shqiptare
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Dreni Drenova
Fillestar/e
Fillestar/e
Dreni Drenova

Male
Numri i postimeve : 58
Age : 50
Vendi : Pejė
Registration date : 14/12/2012

MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Sun Dec 16, 2012 12:36 pm

Dėshmitė e historianėve tė huaj, tė cilėt mundohen tė hamendėsojnė se Skėnderbeu kishte origjinė sllave ose greke, bien poshtė nga dėshmitė e historianėve bashkėkohės tė Heroit. Kėshtu, mund tė pėrmenden autorėt shqiptarė tė shekujve XV-XVI, si Gjon Muzaka, Marin Barleti, kronisti raguzian Pietro Lukari, tė cilėt dėshmojnė pėr origjinėn shqiptare tė Kastriotėve, ndėrkohė qė kėtė problem e zgjidhi vetė Skėnderbeu. Kėshtu, nė letrėn qė ai i dėrgon princit tė Tarentit, Xhovani Antonio Orsinit, nė 31 tetor tė vitit 1460, Skėnderbeu pohon origjinėn e tij shqiptare. Botimi i kėtij dokumenti e mbylli pėrgjithmonė kėtė debat, duke vėrtetuar plotėsisht origjinėn shqiptare tė Kastriotėve.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
lenabre
Fillestar/e
Fillestar/e
lenabre

Female
Numri i postimeve : 2
Age : 37
Vendi : prishtina
Registration date : 09/07/2013

MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Tue Jul 09, 2013 4:55 am

duke u nisur nga nena e Skenderbeut qe quhej Vojsava Tripalda alias Vojislava Tripalda ecila ka qen serbe e deri tek martesat ku
motra e Skėnderbeut Mara e cila u martua me Stefana Crnojevicin
mandej vajza e skenderbeut Shen Angjelina me Shen Stefan Brankovic sundimtari i Serbise
mandej djali i Skenderbeut u martua me Irinen e bija Lazara Brankovicit, Despot i Serbise edhe pati 3 apo 4 djem: Konstantini, peshkop i Isernias (vdiq ne 1500), Ferrante qe u be duke, Frederiku.... *Karl Hopf (1832-1873), German historian and expert in Byzantine studies, in Chroniques Greco-romanes (1873) concludes that Voisava was daughter of a Serbian lord from Polog.
* Oliver Schmitt (b. 1973), professor of South-East European history at Vienna University, in his biography Skanderbeg. Der neue Alexander auf dem Balkan (2009) supports that she was Serbian, from the Brankovic, close relative to Mara Brankovic.[18]

Gjon Kastrioti II
Father: Skanderbeg
Mother: Donika Kastrioti

He married Irene Palaiologina, daughter of despot Lazar Brankovic of Serbia and great-granddaughter of the Byzantine emperor Manuel II Palaiologos. The Castriota Scanderbeg living in Italy today represent the only descendants of Manuel II Palaiologos

Her sister, Angelina , was married to Serbian ruler Stefan Brankovic and is venerated as a saint in the Serbian Orthodox Church.[3]
References

Vojsava Tripalda alias Vojislava Tripalda married Gjon alias Ivan Kastrioti, the "Lord of a part of Albania" (dominus partium Albanie). She bore 9 children with Gjon, 4 sons and 5 daughters:

* Stanisha (†1445),

* Reposh, later took monastic vows

* Konstandin,

* Mara, married to Stefan I Crnojevic

* George - Skanderbeg (1405-1468),

* Jelena, married Pavle Balšic[19]

* Mamica Kastrioti, married Musachio Thopia in 1445[19]

* Angelina, married Vladin Arianites,

* Vlajka,married Stefan Strez Balšic[20] with whom she possibly had sons Ivan Strez Balšic and Gojko Balšic[21]

1. ? John Musachi: Brief Chronicle on the Descendants of our Musachi Dynasty
2. ? Schmitt Oliver, Skanderbeg, Der neue Alexander auf dem Balkan, Verlag Friedrich Pustet, 2009, p. 45
3. ? Elsie, Robert (2001). A dictionary of Albanian religion, mythology and folk culture. C. Hurst. p. 9. ISBN 978-1-85065-570-1.

? Schmitt, Oliver Jens, Kosovo: kurze Geschichte einer zentralbalkanischen Landschaft,

"Ein Teil seiner Familie floh zu Skanderbeg, der selbst mit den Brankovici verwandt war. Einen ethnischen Gegensatz zwischen Serben und Albanern kann man in der Elite im Mittelalter nicht feststellen – die engen Verbindungen des serbischen und albanischen orthodoxen Adels allein schon standen dem entgegen: Skanderbegs Mutter war wohl eine Brankovic, und sein Sohn Ivan heiratete eine Brankovic (Irene)."


lit :

*Enciklopedia italiane

*Enciklopedia e Historise aristokratike Italiane.

*Foscarini, Amilcare: l' Armerista delle famiglie nobili e notabili in terra d'Otranto, 1927.

*Huic uxor fuit Voisava, Pologi Domini filia, est autem Pologum oppidum in Macedoniae et Bulgarie confinibus

*Adem Demaqi : Vojsava Tripalda Ishte serbe.

* George Kastriota's father had taken a Serb wife, Voisava Tripalda"
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 53
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Tue Jul 09, 2013 9:15 pm

Nana e skenderbeut emrin e vertet e ka pas VJOSANA puro shqiptare dhe ka qen nga pollogu ne maqedonin e sotme dhe jo siq predendojn disa jo serrbe jo kshtu ,por serrbet gjeth kan ber deformime si te emrave herojve dhe ne vende siq ju ka shku per shati politikes tyne..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 39
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Thu Aug 08, 2013 10:42 am

sasht e vertet o xhem,kete pune duhet expertet me deshmue e deri sote historia jone shkruhet nga individ interesi. Parti e histori!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
bleranja
Fillestar/e
Fillestar/e
bleranja

Female
Numri i postimeve : 1
Age : 19
Vendi : kosov
Registration date : 21/01/2014

MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Tue Jan 21, 2014 9:31 pm

ooooooooooooo
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Origjina e Skenderbeut
Mbrapsht nė krye 
Faqja 7 e 7Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt :: Histori-
Kėrce tek: