Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Origjina e Skenderbeut

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
AutoriMesazh
Mister
Anėtar
Anėtar
avatar

Numri i postimeve : 327
Registration date : 10/07/2008

MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Sat Oct 03, 2009 1:41 am

Xhiti
tema asht ksisoi qe neve te diskutojme per skenderbeun sepse titulli quhet origjina e skenderbeut e jo e ali pash tepelenes apo maria magdalenes.
Mos ja fut kot
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
xhiti

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 58
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Sat Oct 03, 2009 10:00 am

Mister!
Spo ja futi kot po ju po ja futni!
Po ti pengon skenderbeu sllavet nuk do te lejonin Bustin ne ppresheve shkup etj.
Po pse nuk permendin Ali Pashen apo bustin e tije te vendojne ne shkup serbi apo kosove .
Jo sepse ata qe bejne proopagand kane qellime politike fetare.
mark Krasniqi Rugova vendosen permendoren bustin e skenderbeut ne prishtine ,pse nuk e vnun te Ali pashe tepelene s te Adem Jasharit.
Sepse ky fare marku ka gruan shkin femijet ne beograd dhe ishte shpijun serbe.
lexo cia amerikane.
Ali pasha qliroi maqedonine ddhe krijoi shtete te lira.
Skenderbeu bashkpunoi me Romen dhe U miqasua me serbet dhe shume komandant u larguan prej tije.
lexo shfleto histori!
Historin e skenderbeut e shkruajten vetem ata me prejardhje katolike dhe per qellim kane perqarje fetare..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Mister
Anėtar
Anėtar
avatar

Numri i postimeve : 327
Registration date : 10/07/2008

MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Sat Oct 03, 2009 2:23 pm

Xhiti
Mos e barazo ali pashen apo ademin me skenderbeun.
Ti ndoshta i keqkupton gjerat saqe gjithqka te duket politiko fetare.
Skenderbeu luftoi per shqiptaret,Ademi luftoi per shqiptaret.
Qe te dy i njoh dhe i vlersoj si shqiptar,nuk i njoh si musliman apo te krishter,ndersa ali pashen me teper e njoh si turk.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
xhiti

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 58
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Sat Oct 03, 2009 4:18 pm

Une me shume njof skenderbeun si pro rome antimusliman dhe bashkpunetore me sllavet..Kurse Ali Pashen si qlirimtare te trojeve shqiptare.
Adem jasharin ashtu.
Lexo kupto..
Apo po ben politiken e udbashit mark Krasniqi Rugova..
Busti i Skenderbeut nuk po i pengon sllavet e i Ali Pashes dhe Adem Jasharit po.
mendimi jot eshte se qka perkrahe ,po mua nuk ka nevoje te me bindesh se kam lexuar dhe lexoi shume histori.
Problemi eshte se historin kena mesuar nga udbashet..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Mister
Anėtar
Anėtar
avatar

Numri i postimeve : 327
Registration date : 10/07/2008

MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Sun Oct 04, 2009 1:40 am

Jo Xhiti nuk provova te bindi ty apo tjetrin sepse njeriu nuk bindet me 3 rreshta shkrim!
Ti mund ta kesh idol ate qe ti mendon,dhe kjo nuk me prish pun fare.
Idoli im eshte Skenderbeu saqe per nder te tij kam ber dhe do bej shum vepra te mira,emri i tij me jep forc dituri maturi pjekuri etj,ndihem krenar qe jam shqiptar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
xhiti

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 58
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Sun Oct 04, 2009 10:53 am

Mua me jep force emri i Ali Pashe Tepelenes qe edhe sllavet ja kane frigen qe edhe nje buste te ju ngritet.
E jo ata qe nuk i pengojne edhe shkaut e sllaveve tjere.
Po ashtu me jep forc Azem bejta e Adem jashari..
Ato tjerat per mua jane lojra politike interesash antishqiptare dhe anti fetare..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Mister
Anėtar
Anėtar
avatar

Numri i postimeve : 327
Registration date : 10/07/2008

MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Sun Oct 04, 2009 10:09 pm

A e din ti se ne sa vende t'botes egzistojne bustet e Ali pash tepelenes,dhe cilat jane ato vende?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
xhiti

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 58
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Sun Oct 04, 2009 10:11 pm

e dije qe ne vendet sllave jo!
Tung!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Mister
Anėtar
Anėtar
avatar

Numri i postimeve : 327
Registration date : 10/07/2008

MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Sun Oct 04, 2009 10:16 pm

Po ne cilet vende?pasiqe ne bote egzistojne edhe vende tjera,ti thua se e njeh historine.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
xhiti

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 58
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Sun Oct 04, 2009 10:24 pm

perkrah ke te duash edhe milloshin.
per mua nuk vlejne ata qe nderrojne here ane e here kendej i njof.
Per mua vlen nje flamur ai kuq e zi nje komb ai shqiptare jo kosovare.
Dhe bashkimi Kombetare jo politikanet servile.
Jo te huajt koloni.
Po shqiperi etnike.me ju a pa ju nje dite do tja arrijme qellimin.
Edhe uck deri dje e shjte dhe deshtet ta shkaterroni ju Rugova juv dhe Salioviqet e juve po nuk ja arrijte .Tashe krejte kosova ,,uck" ne thojza..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Mister
Anėtar
Anėtar
avatar

Numri i postimeve : 327
Registration date : 10/07/2008

MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Sun Oct 04, 2009 10:30 pm

Pyetja ishte e thjesht:ne sa vende egziston busti i tepelenes dhe cilat vende jane ato?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
haxhiu
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Numri i postimeve : 1150
Profesioni/Hobi : bashkimi me dajak
Registration date : 29/06/2008

MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Mon Oct 05, 2009 1:55 am

Ali Pasha luftoi per greqin,skenderbeu per turqin e ne fund per italin e ferdinantit,enveri per nje shqiper te milladdinit,hamzai per brankoviqat,fadil hoxha per serbin,rugova per molloshin,thaqi per ameriken
Pse lavdroni keta shiqoni te ardhmen si me ja lidh kryet,se asnjeri qe permendet nuk e ka bashkue shqiptarin!Po tu japi shkrime te atyre datave do e kapni koken dhe ti meshoni gojes pse po shkruaje!

Shqiptaret kurr nuk diten tu thojn te huajve po e ne anen tjeter jo e me ba bashkimin,pos popullin e kan genjyer qe po luftoin per Bashkim Kombetar e ja kan fute coptimin si sot Mitrovicen,sa hektar u falen maqedonise dhe ne vetem po llomotisim si magarenje edhe une po !Luta u kry e do niset prape kan me ua dhunue grat vajzat nanat dhe keni me ik si lepurat kush shpeton shpetoi ma mire qeshtu se me ua sigurue femive te ardhmen e me luftue fyt me fyt me armiqet dhe servilet !U lodha me falni!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar
zeriatdheut

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Mon Oct 05, 2009 2:57 am

Po ti halabak per ke po palle ketu o pise po vetem ty ke gjake Shqiptari mor faqe zi po ike zhdukur o qelbesire se je nje zhugan mose trego pallavra te kame then njeher cfare pisi paske qen more lahper spaske pas te ndalur gjithe Shqiptaret te keqi per ty po ti more idijot cfare ke bere hajde trego pse mor pise nuk u ndale te dalesh ne mal po ike ne France si nuk ke turp te flasesh per Skenderbeun e Ali Pashen a ke cip njeriu njeher dua te dije ti a ke nder apo pak respekt per heroj e deshmor
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
NIPIIXHAXHIT
Anėtar i ri
Anėtar i ri
NIPIIXHAXHIT

Male
Numri i postimeve : 167
Age : 39
Vendi : te dardha
Registration date : 28/09/2009

MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Mon Oct 05, 2009 2:58 am

O haxhi enciklopedia
ti nuk te koke n'mėn, nuk paska njeri te mir ne bot per ty (ose ma mir me than ne SHQIPTARI nuk paska te mirė)

Lexoje edhe ni her enciklopedin se aty i gjen edhe disa gjana qe ti nuk i paske cek, heheheheeh jeni rrit jetim ju disa se tita ju ka lan te ri.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
haxhiu
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Numri i postimeve : 1150
Profesioni/Hobi : bashkimi me dajak
Registration date : 29/06/2008

MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Mon Oct 05, 2009 8:51 am

Xhem DJura(zeriatdheut !!!!!!!


Une kur jak rrok me shkije e makedonas ti halla ke pallur neper hordhet e kush e di se te kujt!

Mua komandantet e uēk,apo shoket e tu si ti qe ja keni shkerdhyer ***** popullit tend shqiptare ne kosove e maqedoni a ke sy e vesh ore HALABAK po ty duhet per koqe me te ngul ne mesin e popullit shqiptar!Ti palle si magar kinse ke luftue,a ke mrizue e plaqkitur popullin shqiptar e ik ne ITALI!Une kurrrrrrrr nga shkijet as nga makedono bugaret nuk kisha ikur kurrrrr!!!!!!!!
E
NIPIXHAXHAIT

ēfare rrena enciklopedinash na shitni ju shqiptareve ?

Jo ti e kete Djuren(emeri shka) Ky e tradhetoi shqiptarin ne kosove e maqedoni e nese zeriatdheut apaaaa

Paska luftue per BK pse rrine neper forume e nuk rrine kambekryq ne mesin e shqiptareve e mos me zbatue ligjet e shkive as ne kosove e as ne maqedoni ?
Po ma vetem kto shkrime me juve kam me ju pergjigjur!

Mbasi ju i perkrahni keta trima heronjet t-an qe na paskan bashkue trojet a po e shef qe i keni bashkue edhe ju trojet a trimat e xha Jahir gabelit!

Po shkoni ne maqedoni e mohonjau enciklopedin e makedonso bugarskos qe ua mohon qe nuk jeni njerez por bisha me bishta sidomos shqiptareve te maqedonis dhe vertete po ēenkani,sepse bisha vetem nga sllavokarpati tutet!Ata qe krenohen ne heronje perralleror

Jan tucat qe vete nuk ja mban zyzaqka por thoni si femit hej une e kam vella Skenderbegun!

Ma keni dhire jeten shqiptar,por te juajen ma vone se keni lek qe e keni plaqkitur shqiptarin ne lufte keni dhe jeni djajt e djajve!Populli i din qe te gjitha!

Ne maqedoni qe thone jan 70 perqind maqedon(bugar) jo jo shqiptar kan qen 99 perqin e i keni zhduk ju shqiptarin!qiftat si ju dhe nje dite qinderpqind shkije ju dhe sllogani juaj luftu kinse armikun perqa shqiptaret sepse e keni urdher!


Juve po ju therr miza mbas veshit sepse vete keni luftue ne anen e shkaut si skenderi, here me turqin here me italin,pastaj ali pasha ka luftue per ēlirimin e krijimin e shtetit grek,enveri shkattroi shqiperin,Fadil Hoxha shok dhe epror enverist komunist jugosllave!
Ne ēdo parti ka njerez perparimtar e tjeter gje eshte qe ēdo parti eshte e krijuar dhe e regjistruar ne beligrad!!

Po te niset lufta e re per BK ty zeri e xhaxhin ne linjen e pare gjere sa ti vrasesh armiqet a me ik ma skeni ku me dhir se mbrapa jush qetat qe ju vrajn si dezertera,skeni me pas si perpara ik e hudhni armet e le serbet me dhunu plaqkite,e debuar tannnnnn shqiptaret pertej kosove!

Qe lufta e juaj xha


tites kur nuk ja kam rras as spiunave ,deshten te me likvidoin por nuk ju shite te policise se uēk jna dhe kumaret e shkaut
Ska shqiptar te pastert se ju ore faqezinje ja keni bere sikurse kur Haxha kish pare enderr qe ka me ra nje shi e tan shqiptaret kan me pi ate uje dhe kur ta pine ate uje shqiptaret kan mu bere spiuna dhe antikombetar!
Hoxha kish grumbullue uje shume por kur ra shi puset ishin mbush me ate shi dhe te nesermen secili shqiptar duke ju kercnue njeni tjetrit ti ke spiunue tek armiku jo ti tjetri,per dite keshtu dhe Hoxha u tranue e tha bjerumni edhe mua do uje e dua mu ba si ju!!


Jo djuro tato xhahe jaha

Une nuk e kiam ndermen tradhetar me pire ate uje harrone,se me qie tamen e sames,ska as zot qe ma then rrugen e PERENDISE!!
E ju mbrone enciklopedin e bugarit qe pallet disa dite kinse e terheq shkjau bugar ani ju rrehin disa tifoza maqedonas ku je ore zeri qe nuk jau kan mamicat e bugareve hajde e formojna nje njesit dhe e kallim luften veqq me ik mbaje biren e bythit mire me mua nuk ta qet me beso apo ban pyetje a kuxon me Haxhin,a nese dezertoi iku apo sionoi gramena a jo me me vra mbas shpines siq i keni vrare patriotet qe ne zemer e paten BK!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
haxhiu
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Numri i postimeve : 1150
Profesioni/Hobi : bashkimi me dajak
Registration date : 29/06/2008

MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Mon Oct 05, 2009 8:27 pm

Skenderbeun kur e permendeni shqiptar,ma pare duhet me marr avdes,!Sepse ai ka luftue per bashkimin e trojeve shqiptare,,rroft heroi kombetar
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
haxhiu
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Numri i postimeve : 1150
Profesioni/Hobi : bashkimi me dajak
Registration date : 29/06/2008

MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Wed Oct 07, 2009 10:11 pm

Vetem shtrembet kur flasish ke respekt!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
xhiti

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 58
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Thu Oct 08, 2009 8:21 pm

SHQIPTARĖT GJAKPĖRZIER DHE SHQIPTARĖT GJAKPASTĖR
Robėria jonė mbi 2000 vjeēare nėn sundues tė huaj e qė ende vazhdon, ishte e pamundur qė tė mos linte pasoja pėr tė ardhmen e popullit tonė tė shumėvuajtur. Pasojat e atyre sundimeve kanė shkaktuar edhe pėrzierjen e gjakut shqiptar, duke e infektuar atė me lloj -lloj helme, qė te disa shqiptarė ka mbjell edhe virusin e luhatjes sė identitetit kombėtar. Si rrjedhojė duke mos lėnė vend spekulimeve teorike,
realiteti shqiptar e veēmas ai politiko-juridik i shqiptarėve tė cilėt jetojnė nė 6 shtete tė copėzuar, i bėnė shumė qartė tė dallueshėm dy kategori tė shqiptarėve sot, ata gjakpėrzier dhe gjakpastėr. Ja dallimi mė i thjeshtė nė mes shqiptarėve gjakpėrzier dhe gjakpastėr qė bazohet nė tė folurit dhe veprat e tyre:Gjakpėrzier i ke nė pushtet dhe media; gjakpastėr nuk i ke nė pushtet dhe media.
Gjakpėrzier angazhohen pėr mos ndryshimin e statusit juridiko- politik tė shqiptarėve;gjakpastėr angazhohen pėr ribashkim kombėtar.
Gjakpėrzier pėrkrahin pakon e Ahtisarit; gjakpastėr e kundėrshtojnė atė.
Gjakpėrzier punojnė pėr jetėsimin e identitetit kosovar e luginas;gjakpastėr mbrojnė identitetin shqiptar.
Gjakpėrzier thotė jam kosovar e luginas;gjakpastėr thotė jam krenar qė jam shqiptar.
Gjakpėrzier kanė ideologji mėhallore e krahinore;gjakpastėr kanė ideologji shtet-formuese.
Gjakpėrzier gjithnjė thirren nė miqtė ndėrkombėtar,gjakpastėr thirren nė vullnetin e popullit.
Gjakpėrzier thotė se flamuri im ėshtė i shtetit ku jetojė;gjakpastėr thotė se flamuri im kudo qė jetojė ėshtė ai Skėnderbeut.
Gjakpėrzier ka rreth veti flamujt e dynjasė; gjakpastėr vetėm atė kombėtar.
Gjakpėrzier e ka himnin pa tekst;gjakpastėr himnin e ka rreth Flamurit pėrbashkuar.
Gjakpėrzier pėr pak lakmi edhe nderin e gruas sė vet e shet e tė mos flasim pėr atdheun; gjakpastėr nuk ka lakmi qė e bėn ta shesin atdheun.
Gjakpėrzier thotė interesi personal mbi tė gjitha,gjakpastėr thotė interesi i atdheut mbi tė gjitha .
Gjakpėrzier dijen e vė nė shėrbim tė fqinjėve, botės e miqve;gjakpastėr dijen e vė nė shėrbim tė atdheut.
Gjakpėrzier thotė se ēėshtja shqiptare ka pėrfunduar; gjakpastėr thotė sė ėshtė e papėrfunduar.
Gjakpėrzier thotė se tė merresh me ēėshtjen kombėtare ėshtė humbje e kohės dhe ide e prapambetur;gjakpastėr thotė se tė merresh me ēėshtjen kombėtare ėshtė nder dhe ide pėrparimtare.
Gjakpėrzier hap dosje nė polici ndaj veprimtarėve;gjakpastėr nderon dhe zgjeron rrethin e veprimtarėve.
Gjakpėrzier punon nė uljen e vetėdijes kombėtare;gjakpastėr punon nė ngritjen e vetėdijes kombėtare.
Gjakpėrzier thotė ēdo pėrpjekje ėshtė e kotė;gjakpastėr thotė tė gjejmė rrugė tjera.
Gjakpėrzier i ke nė ballė kudo;gjakpastėr i ke tė lėnė anash, tė fyer, poshtėruar e tė etiketuar.
Gjakpėrzier kanė ideologjitė komuniste, demokratike, kozmopolite;gjakpastėr kanė vetėm njė ideologji, atė kombėtare.
Gjakpėrzier thotė tė integromi me Evropėn;gjakpastėr thotė tė integrohemi nė mes veti e pastaj me Evropėn.
Gjakpėrzier thotė ta pyesim Moskėn ,Athinėn, Beogradin,Brukselin e Uashingtonin ;gjakpastėr thotė ta pyesim Piemontin tonė Tiranėn.
Gjakpėrzier thotė jemi ndryshe;gjakpastėr thotė Jemi Njė.
Gjakpėrzier thotė nė koordinim me miqtė tanė;gjakpastėr thotė nė bashkėrenditje me popullin.
Gjakpėrzier thotė duamė marrėdhėnie fqinjėsore me fqinjėt tanė;gjakpastėr thotė duam Vetėvendosje dhe Dekolonizim.
Gjakpėrzier thotė forca ėshtė te miqtė tanė;gjakpastėr thotė forca ėshtė nė mesin tonė.
Gjakėpėrzier thonė se kurrė ma mirė nuk kemi qenė;gjakpastėr thotė si t'ia bėjmė mė tutje.
Gjakpėrzier kur punon pėr interesa personale bėn zhurmė se po punon pėr ato kombėtare;gjakpastėr angazhohet pa bujė nė ēėshtjen kombėtare.
Gjakpėrzier fare nuk ngritin zėrin edhe kur tradhtia kombėtare ėshtė nė pyetje;gjakpastėr ngrit zėrin ndaj tė keqes mė tė vogėl.
Gjakpėrzier nuk kanė ide tė veta ato i marrin nga miqtė;gjakpastėr idetė i gjejnė nė mesin e popullit.
Gjakpėrzier vetėm shkatėrron;gjakpastėr vetėm ndėrton.
Gjakpėrzier vuan pėr Titon, Micotakisin, Gligorovin, Gjukanoviqin e Tadiqin;gjakpastėr nderon veprėn e Skėnderbeut, dhe Adem Jasharit.
Gjakpėrzier kėnaqet kur e quan i moderuar, pro evropian e pro amerikan; gjakpastėr kėnaqet kur e quan irredentist, nacionalistė, ekstremist e terrorist.
Gjakpėrzier thotė ēka na duhet ne ushtria kur e kemi KFORIN dhe NATON; gjakpastėr thotė duam Ushtrinė tonė Shqiptare.
Gjakpėrzier thotė se luftėrat kanė marr fund;gjakpastėr thotė se statusi jonė i ngatėrruar sjell luftėn.
Gjakpėrzier thotė lufta ėshtė aventurė ; gjakpastėr thotė lufta ėshtė vazhdim i politikės.
Gjakpėrzier krenohet me kuvendin e Jajces, e Ilindenit;gjakpastėr krenohet me kuvendin e Lezhės dhe Vlorės.
Gjakpėrzier si zyrtarė janė tė shumtė;gjakpastėr si veprimtarė janė tė paktė.
Gjakpėrzier flet shqip por mendon si fqinjėt dhe miqtė; gjakpastėr flet, mendon dhe vepron shqip.

Nė mes kėtyre dy kategorive kemi popullin. Populli jonė shqiptar duhen tė pėrcaktohen se cilit grup duhet t'i takoj. Nėse i pėrkrah gjakpėrzierit do tė punoj mė shumė pėr interesat, greke, serbe, maqedone, malazeze, turke, arabe, evropiane, ruse e amerikane, sesa ato shqiptare.
Por, nuk kemi asnjė dyshim se ti lexues i nderuar do t'i bashkėngjitėsh shqiptarėve gjakpastėr. Edhe pse janė tė paktė vlera e tyre ėshtė si ari dhe nuk peshohen me arė. Ata janė nė mesin tonė, janė tė prekshėm edhe pse bėhemi se nuk po i shohim nga lakmia, fodulluku, kryeneēėsia, lokalizmi, mosinformimi i drejtė. Kujdes e mos i fyeni se koha e tyre po vjen. Por, kujdes gjakpastėr nga ndonjė gjakpėrzier,se mos po futet nė mesin tuaj.
Nė luftėn nė mes gjakpėrzierėve dhe gjakpastėrve do tė ngadhėnjejnė kėta tė dytėt, dhe menjėherė pas vetit do tė kenė popullin. Kėta dhe vetėm kėta do tė pėrmbushin synimin tonė qė quhet Ribashkim Kombėtar.

SQARIM: Disa gazetaruca shqipfolės nga Kosova Lindore, njėri tashmė plotėsisht i demaskuar, pėr qėllime tė tyre tė fėlliqta e qė janė edhe kundėr kombėtare, kanė vazhduar tė publikojnė shkrime me emrin tim. I njoftojė lexuesit se unė nuk jam autorė i asnjė shkrimi nė revistėn serbe ''Perspektiva'' qė botohet nė gjuhen shqipe. Gjithashtu, nuk jam fare i regjistruar nė Facebook. Pėr shkak tė rrethanave specifike nė Kosovėn Lindore unė nuk mund tė merrem me kėta zuzar, por nė kohėn e duhur,do tė njoftojė lexuesit se kush janė, pėrse dhe ēfarė dėshirojnė tė arrijnė e pėrfitojnė nga njė lojė e tillė.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Fri Dec 04, 2009 5:34 am

Zbulohet origjina e nenes se Skenderbeut , e pastėr Shqiptare

M-r.Ilmi Veliu, historian dhe drejtor i Muzeut te Kėrēovės.

Nėna e Skėnderbeut,Vjoisava Tribada
(Me rastin e manifestimit kushtuar Kuvendit tė Lezhės.


Tė nderuar tė pranishėm.

Kumtesa qė do tė lexoj, ka tė bėjė mė njė polemikė qė kemi pasur me profesorin tim tė studimeve posdiplomike, Boban Petreski tė Universitetit tė Shkupit, ku unė arrita tė mbroj temėn e magjistraturės “Skėnderbeu nė burimet Osmane dhe Bizantine”, ku do tė pėrfshihej edhe origjina e tij sipas burimeve Osmane. Edhe pse unė nga arhivat e Stambollit sigurova numėr tė madh burimesh, ku kronistėt osmanė nė mėnyrė tė drejtė pėr drejtė potencojnė se ai ishte shqiptarė dhe i biri i njė shqiptari, profesori vazhdonte me kokėfortėsi tė kontestonte origjinėn e nėnės sė Skėnderbeut. Nė fund u morėm veshtė qė unė dhe ai tė vazhdonim me hulumtimet tona dhe polemikėn, qė do tė ishte jashta kornizave tw temės, temė kjo qė iu dedikua vetėm Skėnderbeut dhe trajtimit tė tij nga kronikat osmane, qė unė pastaj arrita ta mbroj me sukses para komisionit ku antar ishte edhe profesori I lartwpwrmendur.
Nėna e Gjergjit, qė vazhdimisht ėshtė prezentuar si Voisava e qė nė latinishten dhe sllavishten e vjetėr mund tė deshifrohet dhe lexohet edhe si Vjosava, deri tani nuk ishte lėndė me interes tė madh nė hulumtimet publike. Si argument se emri Voisava mund tė lexohet edhe ndryshe kamė marrė pėrkthimin e Barletit nė gjuhėn frėnge tė sh.18 ku emri i nėnės se Skėnderbeut ėshtė i shėnuar si Veisava.
Shtylla gjenealogjike e Skėnderbeut nga ana e nėnės mbaronte vetėm me tė dhėna personale dhe nė ca momente me disa tė dhėna tė pėrgjithshme pėr prejardhjen e saj nga njė fis aristocrat i Tribalėve tė Pollogut.
Tė dhėna burimore pėr Vjosavėn janė tė pėrmbledhura nė dy burime kryesore:
1.Gjon Muzaka,nė Gjenealogjinė e tij , nė tri vende e pėrmend nėnėn e Skėnderbeut.
2.Burimi i dyte eshte Marin Barletit, i cili duke informuar pėr prindėrit e Skėnderbeut thotė se nėna e tij ishte Voisava..
Gjon Muzaka nė mėnyrė eksplicite ēon drejt mendimit se ajo rrjedh nga njė familje shumw e lartw aristokrate, kurse Marin Barleti shėnon se nėna e Skėnderbeut ka qenė bija e njėrit ndėr mė tė njohurit tė tė parėve tribaldian i cili ishte sundimtar i pologut.
Unė duke pėrdorur metodėn e historisė komparative pėr krahasimin e historisė politike tė Pollogut dhe rajoneve fqinje, nė dekadat e fundit tė sh.14, me lajmet e dhėna burimore, pata mundėsi ta identifikoj babanė e Vjosavės, e qė ka qenmė sundimtar i Pollogut.
Sipas njohurive nė shkencėn e historisė, babai i Skėnderbeut, Gjoni duke e marrė vendin e babait tė tij, i cili llogaritet tė ketė pasur pasuri tė pa tundėshme edhe nė krahinėn e Dibrės, nga fundi i sh.14, u vu nė krye tė familjes sė Kastriotėve. Nė atė kohė ai qe martuar me Vjosavėn. Njohuritė e kėtilla i krahasojmė me lajmet e burimeve tė dhėna, ku shėnohet se babai i Vjosavės ishte mbret i Pollogut.

Nga kėto tė dhėna del se ai udhėhiqte me Pollogun para se tė biente nėn sundimin osman dhe mund tė supozohet se Pollogu qe pushtuar shpejt pas pushtimit tė Shkupit mė 1392, koha kur nė dokumente, si zotėri i Pollogut pėrmendet Gėrguri dhe kufiri i shtetit tė tij pėrputhej me atė tė Vuk Brankoviqit.
Dokumenti mė kryesorė dhe mė i vlefshėm qė e pėrmend Gėrgurin si mbret tė pollogut ėshtė shkrimi i eremonahut Mihajli nga Leshka e Pollogut, e qė do tė ketė qenė shkruar nė vitet 1366-1371. Dokumenti thotė se prifti Mihon i fshatit tė Pollogut Debrishtė na ka lėnė disa shkrime, nga koha kur mbret i Pollogut ishte Gėrguri.
Bullgari Ivan Ivanov, nė veprėn e tij “Bllgarski starini”, mendon se pas vrasjes sė Vukashinit mė 1371 te lumi Marica, me Maqedoninė lindore vazhdon tė sundojė djali i tij krali Marko. Me qė sundimtari i Pollogut, Gėrguri kishte qenė i lidhur me Krali Marko qė mė herėt, vazhdojnė qė tė sundojnė me teritoret e tyre duke pranuar qė tė bėheshin vasalė tė Sulltanit.
Profesori im i nderuar dhe kundėrshtari im shumė i madh rreth origjinės sė nėnė sė Skėnderbeut, Petreski, duke hulumtuar burime tė shumta si “Stari srpski zapisi, nga L. Stojanoviq; Bėlgarski starini od Makedonija nga I.Ivanov; Q. Radojiēiq - Ko je podigao manastir Zaum; M. Diniq, Oblast Brankoviqa,; R. Mihalqiq, Kraj srpskog carstva,; M. Shuica, O Cezaru Gerguru, qė tė jetė sa mė i fuqishėm nė tezėn e tij, mė bėni njė shėrbim shumė tė madh dhe unė nuk duhej tė lodhem edhe aqė shumė por vetėm tė analizojė burimet qė ai i kishte hulumtuar.
Ai nė bazė tė burimeve ka vėrtetuar se Tribalda ėshtė mbiemėr personal i Vjosavės dhe nuk ka tė bėjė me atė se ajo i ka takuar fisit tė Tribalėve i cili fis ka qenė thrrakas dhe nuk ėshtė shtrirė nė Pollog.
Si kundėrpėrgjigje, unė e kamė analizuar kėtė mbiemėr dhe kamė ardhur nė pėrfundim se mund tė deshifrohet vetėm me anė tė gjuhės shqipe dhe ka pėr kuptim token e lagur, te balta, tri baltat, te rruga e baltės; toponime kėto qė edhe sot i hasim nė vendbanimet shqiptare.
Pra sipas mbiemrit qė ka pėrdorur nėna e Skėnderbeut Vjosava Tribalta del se ajo ka qenė me origjinė shqiptare sepse mbiemri i sajė mund tė spjegohet vetėm nėpėr mes tė gjuhės shqipe.

Argumenti i dytė qė bie Petreski ėshė ai se ajo ka qenė e bija e Gergurit, mbretit tė Pollogut, i cili pohim ėshtė plotėsisht i pranueshėm sepse ai ka dokumente shumė tė fuqishme se me tė vėrtetė nė kohėn pėr tė cilėn na flasim, mbret i Pologut ka qenė Gėrguri, por ajo nuk i ndihmon kurgjė kolegut tim sepse emri Gėrgur nuk ėshtė i origjinės sllave dhe mund tė deshifrohet vetėm duke pėrdorur gjuhėn shqipe. Pra Gėrgur mund tė ketė qenė emėr qė nė thelb ka emrin e gurit dhe mund tė ketė qenė emėr dhe mbiemėr Ger- Guri ose Guraz Guri, Gurit Guri, Gjergj Guri, emra e mbiemra qė edhe sot pėrdoren tek shqiptarėt.

Pra kėto dy argumente rreth origjinės sė nėnės sė Skėnderbeut dhe babait tė sajė jėnė shumė tė fuqishme, dhe duhet ta falėnderoi kolegun tim, i cili duke dashur tė mė gjauj, guri i kthehet dhe i bie nė kokė atij.

Kjo temė ka qenė dhe ėshtė vazhdimisht aktuale, por pas pėrkthimit tė librit tė Oliver Shmitt u ba edhe mė aktuale. Unė para disa ditėsh nėpėr mes tė Internetit dhe gazetės Lajm e revistės Albanica iu pėrgjigja Shmitit tė cilin e kam shok dhe bashkpuntor tė mirė, po edhe historianėve tjerė qė shumė sende nuk i kanė tė kjarta nė lidhje mė Skėnderbeuė. Shmitt, po edhe shumė historianė tjerė qė merren me kėtė periudhė vazhdojnė ti hulumtojnė dhe analizojnė vetėm burimet latine dhe po ti analizojnė edhe burimet osmane qė flasin pėr Skėnderbeun do tė shohin dhe do tė binden se origjina e tij, babait tė tij, gjyshit e stėrgjyshit jėnė pastėr shqiptare, po edhe origjina e nėnės sė ti dhe gjyshit nga nėna jėnė poashtu pastėr shqiptare.
02, mars 2009, Shkup
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 53
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Sat Dec 05, 2009 5:27 pm

shum mir Arber qe ke hedhur drit per ket emer shum te perfolur, ***** e skenderbeut sepse edhe per ket ka qen shum e mjegullt. dhe emri po tingllon shum mir Vjosava.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Sat Dec 12, 2009 5:58 pm

Skenderbeu , njė Legjendė e Shenjtė mesjetare qė tė tjerėt popuj nuk e kan
Seknderbeu , njė hero qė tjerėve popuj u mungon
Poezi shumė e vjetėr e Arbėreshve nga viti 1540
Majtas shqip.............................................................................. djathas ItalishtėEdhe pas 2000 vitesh diferenc simbolet e njėjta me Lekėn e Madh

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Sat Dec 12, 2009 6:15 pm

Origjina Skenderbeut ėshtė e padyshimtė , gjithė kėto libra (fakte ) janė nga mesjeta qė tregojnė pastėr origjinėn e Skenderbeut ..!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
voglushja
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
voglushja

Female
Numri i postimeve : 906
Age : 36
Vendi : ngat njanit
Profesioni/Hobi : psikologe
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Sat Dec 12, 2009 10:17 pm

Nga Arben Llalla

Historia e popullit shqiptar ėshtė shumė e pasur me shkrime, libra, broshura qė flasin pėr lavdinė e kombit tonė nė luftė pėr ekzistencė. Ato janė tė fshehura nėpėr arkivat e ndryshme tė botės.

Viteve tė fundit fal punės sė palodhur tė disa studiuesve shqiptar dhe tė huaj kanė dalė nė dritė gjėra tė rėndėsishme qė lidhen me historinė e kombit shqiptar, por ende ka gjėra qė nuk janė zbuluar dhe flenė diku nėpėr bodrumet e shumė bibliotekave apo Institucionet e ndryshme nė Itali, Austri, Francė, Turqi, Greqi etj.
Arkivat greke fshehin shumė dokumenta historike qė lidhen me shqiptarėt. Pėr mendimin tim nėpėr arkivat shtetėrore, kishat, manastiret, bibliotekat private mund tė gjenden gjėra me vlera tė larta pėr shqiptarėt si nė fushėn e gjuhėsisė ashtu edhe atė historike. Por ende asnjė studiues shqiptar nuk ka mundur tė futet nėpėr arkivat e shtetit grek sepse Greqia ėshtė kujdesur pėr konservimin e tyre pėr tu mbuluar nga pluhuri i harresės. Disa studiues kanė kėrkuar dokumenta historike qė i pėrkasin fillimeve tė shek. XX, por revolucioni kulturor i rilindjes sė vetėdijes shqiptare ka nisur nė fillimet e shek. XIX. Me plot gojė mund tė thuhet lirisht se ka shumė dokumenta historike, gjuhėsore e kulturore qė janė botuar nė gjuhėn shqipe dhe greke nė fillimet dhe nga mesi i viteve 1800 nė Greqi. Por siē dhamė mė lart Greqia ėshtė kujdesur qė kėto gjėra me vlera tė larta pėr kombin shqiptar tė mos dalin nė dritė.
Figura e Heroit Kombėtar tė Shqiptarėve Gjergj Kastrioti duke qenė njė figurė madhėshtore qė e kanė zili ende sot. Disa studiues po krijon turbullira tek qė mė shumė do tė thosha qė janė kopjac tė kėq*j se sa studiues serioz. Tė cilėt duke shpikur apo hedhur dyshime mbi origjinėn e tij shqiptare kėrkojnė tu dėgjohet pak emrin nėpėr media tė ndryshme. Qė Skėnderbeu ishte shqiptarė nga babai dhe nėna e tij kėtė nuk e luan as topi, por ende nė shekullin e XXI ka njerėz qė duke parė madhėshtinė, krenarinė dhe trimėrinė e kėtij njeriu tė madh dua ta “pėrvetėsojnė” qoftė edhe pėr pak ēaste.
Nė tė vėrtetė asnjė njeri nuk ka faj kur lexon vepra jo tė trajtuara mirė, qė mė shumė i kanė shėrbyer politikave ditore se sa historisė sė vėrtetė. Grekėt e shekullit XIX duke mėsuar pėr trimėritė Skėnderbeut frymėzoheshin dhe luftonin kundėr Osmanėve pėr tė fituar pavarėsisė. Ka shumė shembuj pėr heronjtė e Kryengritjes grek tė 1821 qė ishin shqiptar ose siē i thėrrasin grekėt arvanitas mbanin me krenari shenjėn e Bricjapit qė dikur e ka mbajtur Leka i Madh, Pirrua i Epirit dhe Skėnderbeu.
Gjatė kėrkimeve tė mia nėpėr disa biblioteka private dhe shtetėrore gjeta shumė libra nė gjuhėn greke qė flasin pėr historinė e kombin tonė tė botuara nė shek.XIX. Disa prej kėtyre librave pėrmenden tek-tek si bibliografi e shfrytėzuar, por qė nuk na janė sjellė tė plota nė botime. Edhe pse kėrkimet e mia ka qenė private, tė pa deklaruara munda tė gjejė dhe tė marrė gjėra me vlera tė mėdha pėr kombin tonė. Emocione tė forta ndjeva kur gjeta katėr libra origjinalė nė gjuhėn greke qė flisnin pėr trimėritė e Gjergj Kastriotit- Skėnderbe. Edhe pse nė kėto libra bėheshin pėrpjekje pėr tė faktuar qė familja Kastrioti kishte origjinė greke ato kanė vlera sepse shkruhet pėr atė burrė qė mbrojti pushtimin e Europės nga Osmanėt. Qė botėrisht njihet dhe ėshtė vėrtetuar shkencėrisht qė ishte shqiptar 24 karat. Grekėt pretendimet e tyre pėr ta “Privatizuar” Skėnderbeun mė shumė i bazojnė tek emrat dhe mbiemrat e familjes Kastrioti qė sipas tyre kanė kuptimėsinė nė gjuhėn greke. Duhet tė dimė se nė shekujt e mėparshėm njerėzit e kombeve tė ndryshėm emrat dhe mbiemrat i kishin fetarė. Nė qoftė se do tė mendojmė me logjikėn e paditurisė qė pretendojnė grekėt atėherė do tė themi se ish-Kryetari i Kubės Fidel Kastro ėshtė grek sepse ai mbiemrin e ka grek KASTRO (kala, kėshtjellė). Po tė mendojmė me kėtė logjikė tė thjeshtė unė do tė them se deputetėt grek kanė mbiemra tė kuptimėsisė nė gjuhėn shqipe, sllavisht, turqisht dhe shumė pak greqisht. Pa folur qė qytetet e greke kanė emėrtime qė zbėrthehen nė gjuhėn shqipe. Edhe shumė emra tė fesė ortodokse janė nė gjuhėn shqipe me disa ditė lutjesh fetare. Por kjo ėshtė temė mė vete qė duhet tė shikohet.
Nė qoftė se pėr njė ēast tė mendojmė qė Skėnderbeu ishte grek. Atėherė pse Skėnderbeu nuk luftoi pėr ēlirimin e Greqisė? Pse Greqia e djeshme dhe e sotme nuk ka njė bust tė Skėnderbeut pėr ta lartėsuar figurėn e tij?
Ish-sekretari nė ministrin e jashtme italiane nė vitet 1930 De Martiko do tė shprehej pėr grekėt: “Grekėt janė tė aftė, qė tė marrin njė zezak tė vėrtetė amerikan, tė zi si qymyri, dhe pasi ta punojnė gjashtė muaj me tė, ta kthejnė pėrsėri nė Amerikė me besimin e plotė tek vetja e tij se ai ėshtė pasardhės i drejtėpėrdrejtė i Themistokliut”.
Pra tezat fėminore tė studiuesve grek, sllavė dhe tė disa studiuesve tė djeshėm dhe tė sotėm pėr origjinėn greke apo sllave tė familjes sė Kastriotėve bien poshtė si teza tė pavėrteta tė cilat nuk mbėshteten tek shkenca, por tek politikat ditore.
Si pėrfundim Skėnderbeu lindi shqiptar dhe vdiq shqiptar. Ai, ishte trashėgimtar i mbajtjes sė shenjės sė Bricjapit qė e kishte mbajtur Leka i Madh dhe Pirrua i Epirit.
Skėnderbeu lindi ortodoks, u bė me dhunė mysliman, pėrqafojė me dėshirė fenė katolike dhe vdiq UNIT. Shumė kush do tė habitet me kėtė pėrfundimin tim fetar tė Skėnderbeut UNIT. Por sot e kėsaj dite shqiptarėt(arbėreshėt) qė mėrguan nė Itali mbas vdekjes sė tij besojnė ende nė besimin fetar UNIT. Unitėt janė pėr bashkimin e dy kishave kristjane, atė katolike dhe ortodokse. Arbėreshėt nė Itali falen nė kishėn e ritin ortodoks, por nė vartėsi tė Vatikanit katolik. Nė qytetin e Elbasanit, brenda nė kalanė e vjetėr ka qenė dhe ėshtė ende sot njė kishė e rriti UNIT. Nė fillim tė viteve 1990 prifti i parė qė shėrbente nė kėtė Kishė ishte arbėresh.
Mė 1439 nė Sinodin e Florencės u bė bashkimi i Kishave tė Romės dhe tė Kostandinopojės. Mė vonė kjo marrėveshje u nėnshkrua edhe nga ortodoksė dhe katolikė tė tjerė pėr bashkim nė Romė dhe Brest nė vitet 1595-1596. Kėshtu arbėreshėt nė Itali mbeten besnikė tė besimit UNIT. Kėtė na e dėshmon edhe arvanitasi i ndjeri Aristidh Kola. Studiuesi Aristidh Kola nė librin e tij “Arvanitasit dhe prejardhja e grekėve”, shkruan: “Ndėrkohė qė tė gjithė europianėt shkruanin pėr Skėnderbenė, kronistėt bizantinė ose e injoronin krejtėsisht ose e pėrmendin diku dhe me njė ftohtėsi tė madhe. Shkaku nuk ėshtė vdekja e tij e palavdishme, as fakti se ishte shqiptar dhe jo grek. Nuk ėshtė as lavdia dhe as kombėsia kriteri i kėtyre kronistėve. Ėshtė dallimi i besimit fetar tė Skėnderbeut, qė nuk ėshtė i krishterė ortodoks, por katolik apo pėr tė qenė mė tė saktė, ishte “UNIT”. Unitėt ishin pėr bashkimin e dy kishave”.

Libra tė panjohura tė autorėve grek tė shek.XIX pėr Skėnderbeut

Ndėr autorėt grek qė njihen se kanė shkruar libra pėr Skėnderbeun janė: Xalkokontili, Francis, Kritovulos, Paparigopulo. Por sė fundi bibliografisė sė madhe tė veprave kushtuar Heroit tonė Kombėtar Skėnderbeut do tu shtohen edhe katėr libra nė gjuhėn greke qė besoj nuk janė tė njohura deri mė sot. Kėto libra janė botuar nė shek.XIX dhe gjenden nė njė nga Bibliotekat mė tė pasura tė Greqisė.
1.- Libri i parė ka autor K.Velefanti i botuar nė Athinė mė 1857 dhe ka titullin: Η ΝΕΑ ΔΙΡΚΗ. ΗΤΟΙ. Libri i kushtohet Perandorisė Bizantine nga themelimi i saj. Nė tė janė pėrfshirė historitė nga mbreti i parė i Bizantit Kostandini i Madh dhe mbyllet me rėnien e princit tė fundit Gjergj Kastrioti. Libri pėrbėhet nga 292 faqe. Nga faqja 102 fillon kapitulli qė i kushtohet Skėnderbeut me titull: ΙΣΤΟΡΙΑ ΓΕΩΡΓΟΥ ΤΟΥ ΚΑΣΤΡΙΩΤΟΥ ΜΕΤΩΝΟΜΑΣΘΕΝΤΟΣ ΣΚΕΝΤΕΡΜΠΕΗ ΠΡΙΓΚΗΠΟΣ ΤΗΣ ΑΛΒΑΝΙΑΣ (Historia e Gjergjit tė Kastriotėve, i njohur Skėnderbe, Princi i Shqipėrisė) dhe deri nė faqen 238 shkruhet pėr tė. Interesant ėshtė fakti se ky libėr shoqėrohet edhe me grafikė tė ndryshme qė i pėrkasin mbretėrve tė Bizantit, por edhe njė grafikė tė figurės sė Skėnderbeut. Pra me kėtė zbulim shtohet edhe njė grafikė ku na paraqitet me madhėshtinė e tij Heroi ynė Kombėtar Gjergj Kastrioti. Mė shumė nė libėr siē shihet shkruhet pėr Princin e Shqiptarėve.
2.- Libri i dytė ėshtė botuar mė 1876, nė Athinė dhe autor ėshtė A.Milaraqi. Libri prej 15 faqesh ka titullin: ΟΛΙΓΑΙ ΛΕΞΕΙΣ ΠΕΡΙ ΤΗΣ ΚΑΤΑΓΩΓΗΣ ΤΟΥ ΣΚΕΝΤΕΡΜΠΕΗ (Pak fjalė mbi prejardhjen e Skėnderbeut), dhe flet rreth origjinės sė Heroit Kombėtar tė Shqiptarėve. Autori pėrmend studiuesit e ndryshėm duke bėrė dhe komentet e tija. Nė pėrfundim tė studimit tė tij A.Milaraqi shkruan: “Gjergj Kastriotit Skėnderbe ėshtė shqiptar(Οτι ο Γεωργιοσ Καστριωτησ ο Σκενδερμπεησ ειναι Αλβανος)”.
3.- Libri i tretė ėshtė botuar nė vitit 1884 nga N. Mihalopuli me titull: ΙΣΤΟΡΙΑ ΓΕΩΡΓΟΥ ΚΑΣΤΡΙΩΤΟΥ ΤΟΥ ΜΕΤΩΝΟΜΑΣΘΕΝΤΟΣ ΣΚΕΝΤΕΡΜΠΕΗ ΗΓΕΜΟΝΟΣ ΤΗΣ ΑΛΒΑΝΙΑΣ (Historia e Gjergj Kastriotit i quajtur SKĖNDERBE Mbret i Shqipėrisė). Ky libėr ka 184 faqe. Nė kėtė libėr nuk ngrihen pretendimet se Skėnderbeu ishte me origjinė greke, por shkruhet qartė se ai ishte shqiptar mbret i Shqipėrisė. Botuesi ėshtė treguar i kujdesshėm dhe si bazė duhet tė ketė shfrytėzuar veprėn e Marlin Barletit.
4.- Studiuesit grek duke parė madhėshtinė e Skėnderbeut i kushtuan edhe skenar Drame. Shkrimtari Andoniu Io. Andoniadhu shkruajti Dramėn me titull: ΣΚΕΝΤΕΡΜΠΕΗΣ Ο ΒΑΣΙΛΕΥΣ ΤΩΝ ΗΠΕΙΡΩΤΩΝ, ΔΡΑΜΑ (Skėnderbeu mbreti i Epiriotėve, Dramė). E cila ėshtė botuar nė Athinė mė 1889 dhe ka fituar ēmim nė Konkursin e poezisė mbajtur mė 25 mars tė po atij viti. Ky libėr ka 116 faqe. Ngjarja nė Dramė zhvillohet nė pesė ditė dhe paraqitet nė gjashtė akte ku luajnė 18 personazhe

Autori eshte historian dhe publicist
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Mon Dec 14, 2009 10:38 pm

Vendbanimet shqiptare nė Itali ,
Ku shkuan Grek ėshtė shqiptarė-orthodox kurse Latin-katolik d.m.th gjithė Shqipėtar.
NGA SHEKULLI XV-IX

Kur Shqiptaret vėrtet do zgjohemi, do ta kuptojmė se ajo qe na takon ndodhet nė tė ardhmen.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Mon Dec 14, 2009 10:43 pm

Linku http://books.google.com/books?id=VjArAAAAYAAJ&pg=PA8&dq=albanesi+epiro&lr=&client=firefox-a#v=onepage&q=albanesi%20epiro&f=false
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Origjina e Skenderbeut
Mbrapsht nė krye 
Faqja 4 e 7Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt :: Histori-
Kėrce tek: