Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Origjina e Skenderbeut

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
AutoriMesazh
haxhiu
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Numri i postimeve : 1150
Profesioni/Hobi : bashkimi me dajak
Registration date : 29/06/2008

MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Fri Jun 19, 2009 12:52 am

Detektiv ky le ti shan kan te doje me argumente por ne mes vedi mos te felliqemi!!e kush na shane do i hakmirremi me shume fishe
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 39
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Fri Jun 19, 2009 9:59 am

hajt se e shajn vetveten ,keta jan te sham tekse kan pranue bashkim vllaznimin kosoven multietnike flamurin serb dhe enklavat kosovarizmin.
keta se meritojn te flasin se sjan shqiptare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Thyama
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Thyama

Male
Numri i postimeve : 91
Age : 41
Vendi : ngat juve
Registration date : 09/02/2009

MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Fri Jun 19, 2009 6:22 pm

ne origjinen e skenderbeut ju po folni kshtu a
kuku per juve mos e dvet se te kallxon vet kush eshte me origjine te mire
po a po folni per skenderbeun a po folni per njeni tjetrin?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
haxhiu
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Numri i postimeve : 1150
Profesioni/Hobi : bashkimi me dajak
Registration date : 29/06/2008

MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Sat Jun 20, 2009 11:11 am

Pse ne secili per veten le te flasi se ēka ka bere per kombin shqiptar,por kush ka kontribue per serbet le te flasi haptas e lene skenderbeun ka qen apo ska qen trim ka shkue ky dhe nuk ja dijna mire historin por shkruani per gjendjen ku kena mbete si muti ne byth !!!Kerkush nuk na pyet kush kemi qen,por ku jena !?A harrova leprave mi frigue Luanet trimerohen ehe ne kemi qen luaj moti ne kohen e majmunave !!!hahaha
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
xhiti

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 58
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Sat Jun 20, 2009 11:23 am

Skenderbeu!
I ka pas tri rajone te qliruara.
Shqiperia tokat shqiptare mbeten qe 3500 vjet te coptuara.
Ne thirremi ne patriotizem te individeve qe tere jeten ishin pak grupe.
Qe luftuan po u tradhtuan nga vet Politikanet mbreterit dhe nga populli.
Tani disa lider udheheqen levizjet po edhe ata shumica tradhtuan,
Siq tashe tradhtuan uck plot levizje.Dhe na dalin trima pas lufte.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
haxhiu
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Numri i postimeve : 1150
Profesioni/Hobi : bashkimi me dajak
Registration date : 29/06/2008

MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Sat Jun 20, 2009 11:35 am

Xhiti ku e lam e ku na mbeti,ēka do behet e ēka do presim!!
Ma mire me parandalue,se me sherue!
Per me parandalue dihet ēka duhet por nuk duhet me pasure meshire,po na mungoi kjo nuk ka bashkim,e di qe gerdi ka me na ardhe por duhet mbyllur syt per shak te se ardhmes se fares mos hezito !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 39
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Sun Jun 21, 2009 10:27 pm

ku e lam e ku na mbeti o haxhi vaj atdheu e vaj mileti!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
konti
Fillestar/e
Fillestar/e
konti

Male
Numri i postimeve : 3
Age : 39
Vendi : new york
Registration date : 13/03/2009

MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Tue Sep 01, 2009 11:41 pm

Per fillim desha t'pershendes z.Ilmi Veliun per per ket pune te jasht zakonshme qe esht duke bere (faleminderit vlla)
Tema ishte shum e qelluar deri ne momentin kur labilat pa kurrizor si: detektivi, agim_barja etj. ju bashkangjiten forumit. Ju kisha lute vlla nese keni probleme personale sqaroni si burrat takonu diku merrunu vesh mes veti, a jeni shqipetare a jo?
Une kam deshir po edhe vullnet t'madh me mesu dicka tre per kombin tim, ndersa dikuj tjeter sikurse (detektivi, agim_bajra etj) me duket po ju pengon kjo dukuri.
Pershendeje shqipeve te verteta, vdekje tradhtarve.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 39
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Wed Sep 02, 2009 1:41 pm

kunti
ti me korriz,po korriz kan edhe kafshet!
Duhet te mesojsh vet e jo me propaganda me fallsifikime te historise.
Siq beri Tradhtari Mark Krasniqi ish bashkpunetore i usbes.

O patriotat me bateri ...
Ju njef populli dhe ju njofin shumica se qfare patriotizmi kemi.
per ate skemi shtet qe 35000 vjet dhe kurre skemi me pase.
Sepse jenu ju te ,,menqurit e kombit" e na tregoni falle..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
petritkola
Hero anėtar
Hero anėtar
petritkola

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Tue Sep 15, 2009 12:09 am

Skenderbeu me gojen e tij


Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto:

ŅGiorgio, gentleman of Albania, to Giovanni Antonio, Prince of Taranto, greeting.
Having made a truce with the enemy of my religion I have not wanted that my friend remain (fraudato) of my aid. (Spesse?) times, Alfonso, his father, invited my help while I waged war against the Turks. Therefore I would be very ungrateful if I had not resisted (lÕistesso?) service to his son. I remember what your king did because now (non deve vedere succedergli?) this who is his son? You adored his father, and why now do you try to throw out his son? Where did this power come from? Who has the power to set up the King of Sicily, you or the Roman Pontiff? I came to aid Ferrante, son of the king and seat of the Apostolica. I came opposing your unfaithfulness and innumerable great betrayals in this kingdom. (NeÕ?) will you ever be unpunished for your perjury. This is the reason for my war against you.. I merit this no less than I merited making war against the Turks, nor are you less Turk than them. (ImperoccheÕ vi sono alcuni?) that guide you in a straight line not to be of some sect. You my opponents the French and the names of those people, and those for the religion wage grand war. I do not want to dispute ancient matters with you, matters that perhaps were much less than what was told about them. Certainly in our times the Aragonese armadas have often coursed the Aegean Sea, have plundered the Turkish coasts, have (riportata?) the prey of the enemies; and even today the Aragonese armies defend Troja from the jaws of the enemy. Why do I remember the old things and leave the new parts? If they change the family costumes and the plowmen of the kingdom, and the kings of the plowmen return? (NeÕ troverai nobilitaÕ piuÕ antica della virtuÕ.) Nor can I deny that you are not with the obnoxious French nation, (imperoccheÕ) you being mainly in aid of King Alfonso, you hunted the French of this kingdom. I do not know now what new virtue shines in this. Perhaps it is some new star that you have now seen among the French? Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults.. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. My elders were from Epirus, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep? In the past the Albanese have (fatto?) experience if the Pugilese were armed; (neÕ) I would again find some who would have been able to aspired to my nature. I have well noted from the back how many of your soldiers are well armed but have never been able to see their helmets or (tanpoco?) the face except those that have become prisoners. (NeÕ?) I seek your house (Bastandomi?) my own. Besides, it is well known that you often would have shot your neighbors for their possessions, as now you would force out the king of your house and your kingdom. (Che se?) If I fall in the difficult task I have embarked on I will be buried as (mi vai?) wishing in your letter, will bring back my soul as a reward from the Chancellor of the universe, of God. Not only will I have perfected my intention, but also I will have planned and attempted some distinguished deed.
Good bye....Ó

Perkthimi ne shqip:

Letėr nga Skėnderbeu pėr princin e Tarantos:

Giorgio (Gjergji), njeri i nderuar i Shqipėrisė, pėr Giovanni Antonio, Princin e Tarantos, Pėrshėndetje.


Duke bėrė njė armėpushim me armikun e fesė sime, unė nuk kam dashur qė miku im tė mbetet i mashtruar nga ndihma time. (I trashe) Dikur, Alfonso, babai i tij me ka ardhur ne ndihme ndėrsa unė zhvilloja luftė kundėr turqve. Prandaj do tė jetė shumė i pakėndshėm nė qoftė se unė nuk e ndihmoi por i rezistoi shėrbimit tė birit tė tij. Une mbaj mend se ēfarė bėri mbreti juaj, (nuk ka ndodhur pėr tė parėn here), sepse tani ėshtė i biri i tij? Ju e deshet babain e tij, dhe pse tani bėni pėrpjekje pėr tė hedhur nga froni djalin e tij. Nga ka ardhur kjo fuqi? Kush ka fuqi pėr tė ngritur mbretin e Sicilise, ju, apo Papa romak? Unė kam ardhur pėr tė ndihmuar Ferrante te birin e mbretit dhe fronin e selis Apostolica. Unė kam ardhur per te kundėrshtuar trradhetit dhe pabesit e panumėrta e tė mėdha nė kėtė mbretėri. Ju asnjehere nuk do te mbeteni pa u ndėshkuar pėr dėshmite tuaja te rreme. Kjo ėshtė arsyeja e luftės sime kundėr jush. Unė e meritėoi kete, jo mė pak se kame merituar duke luftuar kundėr turqve, as mė pak per Ju qe nuk jeni me pake turk se ata. Sepse ka disa qe ju udhezoin ju ne vije te drejte, mos te jeni nga ca sekte. Ju kundėrshtarėt e mi frėngj dhe emrat e atyre njerėzve dhe ata qe per pėr fenė filluat luftėn e madhe. Unė nuk dua tė diskutoi ēėshtjet e lashtėsise me ju, ēėshtje qė ndoshta ishin shumė mė pak se ajo qė ėshtė thėnė pėr ta. Sigurisht qė nė kohėn tonė armta Aragonese kanė kaluar shpesh detin Egje, kanė plaēkitur brigjet turke, kanė raportuar viktimat e armiqve te tyre: madje edhe sot ushtritė Aragonese kane mbrojtur Trojen nga dhembet e armikut. Pse une duhet tju kujtoi gjėrat e vjetra dhe tė lė pjesėn e re? Nėse ata ndryshojnė kostumet e familjes dhe bujkrobin e mbretėrisė dhe mbretėri i bujkroberve kthehet? (Atje gjeni virtytin mė tė vjetėr fisnik.) As nuk mund ta mohoj se ju nuk jeni komb i padurueshėm frengjish, duke qenė seju kryesisht keni qene nė ndihmė tė mbretit Alfonso, you gjuajtet frėngjit e kėsaj mbretėrie. Unė nuk e di tani cfare vyrtit i ri shkelqen ketu? Ndoshta ky ėshtė njė yll i ri qė keni parė tani midis frėngjish. Pėr mė tepėr, ju ofenduat popullin tonė dhe e krahasuat me “dele Albanese” dhe sipas zakonit tuaj mendoni per ne me fyerje. As ju e treguat me veten tuaj, nuk keni ndonjė njohuri tė racės sime. Te paret e mi ishin nga Epiri, nga ishte Pirro, forca e tė cilit zor se mund tė mposhtej nga mbeshtetia e Romakėve. Ky Pirro, ku Taranto e shumė vende tė tjera tė Italisė e mbeshteten me ushtri. Unė nuk duhet tė flase pėr Epirotet. Ata janė burra shumė mė tė fortė se Tarantini tuaj, njė lloj specie i lagėsht qė janė lindur vetėm pėr peshk. Nėse ju doni tė thoni se Shqipėria ėshtė pjesė e Maqedonisė, une do tė pranoje ate se shumė nga paraardhėsit tanė ishin fisnikė qė shkuan aq larg sa India nen komanden e Aleksandrit tė Madh dhe mundėn te gjithė ata qė popuj me vėshtirėsi tė jashtėzakonshme. Nga ata burra vijnė kėta qė ju i quajtur dele. Por natyra e gjėrave nuk ka ndryshuar. Perse burrat tuaj ikin tutje nga fytyrart e deleve ? Nė te kaluaren Albanese kane patur pervoi dhe suksese dhe nėse Pugilese ishin tė armatosur; Unė do te gjeje perseri dike qė do tė kishte qenė nė gjendje tė aspironte ne natyrėn time. Unė kam vėrejtur mire kurizin e shume ushtarėve tuaj qe janė tė armatosur mirė, por kurrė nuk kame qenė nė gjendje te shofe helmetat e tyre, ose fytyrėn, pėrveē atyre qė janė bėrė tė burgosurit e mi. Une shikoi shtėpinė tėnde, me mjafton imja. Pėrveē kėsaj, ajo ėshtė e njohur mirė, ju shpeshe keni shtėnė kunder fqinjit pėr pasurinė e tyre, si tani qe ju me force doni te largoni mbretin e shtėpisė tuaj dhe mbretėrise suaj. Nė qoftė se unė bie nė pozicion tė vėshtirė, une kam nisur perpara, unė do tė varrosem si dėshironi ju nė leter dhe do tė sjellė mbrapa shpirtin tim si njė shpėrblim nga Kancelari i universit te Perėndisė. Jo vetėm qe unė do ta pėrsos qėllim tim, por edhe do tė keme planifikuar dhe tentuar disa vepra te shquara.
Mirupafshim .... Ó

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
petritkola
Hero anėtar
Hero anėtar
petritkola

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Tue Sep 15, 2009 12:10 am

Ketu keni leterkembimin e Skenderbeut me Princin e Torantos. Antonio kishte sulmuar Ferdinandin e Napolit dhe gati po i mirte mbreterine, por me ndihmen e Skenderbeut , Ferdinandi e shpartalloi plotesisht ate. Me kete raste seraskenet do te mesoni se sa shqiptar ishte Gjergji yne.

(fn1) This entire Part 5 was originally written in French by Pagnel, a writer in the XV century in his publication entitled ŅTHE TURKS AND THE HISTORY OF SKANDERBEGÓ. [NOTE: It was translated into Italian (perhaps by Conforti?) and then I translated this draft from Italian to English. - Dick Vara, 1997]

The letter to Skanderbeg:


ŅGiovanni Antonio, Prince of Taranto, to Georgio albanese, greeting.
(Conveniva a te?), that the luck you had shown in the war with the enemies of the Christian religion, which sometimes had forced combat, then leaving that field, you came to Italy to drive your armies against Christians? What cause do you hold against me? What have I done against you? What controversies do they make between us?
You have spoiled my territories and are crudely giving vent against my subjects, and first you have (mosso?) the war that (proposta?). You boast that you are a great warrior for the Christian religion and (pur?) yet you persecute this (geate?) which for every reason is called Christianity. You have turned your iron against the French of the Kingdom of Sicily. Perhaps you have thought to take the army against the effeminate Turks that you are accustomed to wounding in the back.
You will find other men who all support your proud appearance (?) and no one will avoid your face. Our Italian soldiers will challenge you very well and have no fear of the Albanese. We already know your generation and respect the Albanese like sheep, and it is an embarrassment to have such cowardly people for enemies; (neÕ?) would you have embarked on such a business if you had stayed to dwell in your house.
You have avoided the onslaught of the Turks, and not having the power to defend your own house, have thought to invade other peopleÕs. You are deceitful. Instead of a new house you are looking for your grave.
Goodbye......Ó

Perkthimi ne shqip:

Letėr per Skėnderbeun:


Pershtatur per ju qė fati ju kishte derguar nė luftė me armiqtė e fesė se krishtere tė cilat nganjėherė ju kishte detyruar tė luftoni, pastaj duke e lėnė atė fushė ju keni ardhur nė Itali te drejtoni ushtrine tuaj kundėr tė krishterėve. Ēfarė arsye keni ju kunder meje? Ēfarė kam bėrė kundėr teje? Ēfarė kundėrshtimesh kemi mes nesh? Ju keni shkelur dhe prishur territoret e mia dhe me inat jepni urdhera kundėr subjective te mia, dhe duke e parė ju keni levizur regullat e luftes qe propozova. Ju mburreni se ju jeni njė luftėtar i madh i fese se krishterė dhe paster fare ju pėrndiqni kėtė portė qe pėr ēdo arsye ėshtė quajtur krishterim. Ju keni kthyer shpaten tuaj kundėr frėngjeve tė Mbretėrisė sė Siēilisė. Ndoshta ju keni menduar pėr tė marrė ushtrine qe lufton kundėr femrave turke qė ju jeni mėsuar ti plagosni nga mbrapa. Ju do tė gjeni tė tjerė burra tė cilėt, tė gjithė, do te mbėshtetin pamjen tuaj krenare dhe askush nuk do tė shmangė fytyren tuaj. Ushtarėt tanė italianė do t’ju sfidojne ju shumė mirė dhe nuk kanė frikė nga Albanese. Ne tashmė i njohim parardhesit tuaj dhe i respektoim Albanese si dele, dhe ėshtė fyese tė kemi njerėz tė tillė frikacak pėr armiqė; Do tė kishit hyrė nė njė biznes tė tillė nė qoftė se ju do te mbeteshit per tu ndeshur nė shtėpinė tuaj?.Ju keni shmangur sulmin e turqve dhe nuk keni fuqi tė mbroni shtėpin tuaj, tani kani menduar dhe per tė pushtuar popuj te tjere.
Ju jeni mashtrues. Nė vend tė njė shtėpie tė re, ju kėrkoni varrin tuaj.
Mirupafshim ...... Ó

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
rrimtaf

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 49
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Sat Sep 19, 2009 12:28 pm

Per te shkruar per skanderbegin duhet te kihet njohuri te thella nga burimet shqiptare dhe perendimore dhe jo te merren shkrime nga arhivat turke dhe greke .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
petritkola
Hero anėtar
Hero anėtar
petritkola

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Sat Sep 19, 2009 6:20 pm

Skenderbeu thote se ai eshte shqiptar, me gojen e tij
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
rrimtaf

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 49
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Sun Sep 20, 2009 10:13 am

Edhe maqedonasit kishin tendenca ta pervetesonin skanderbegin si hero te vetin dhe ta quanin maqedonas por kjo eshte e kuptueshme. Gjithashtu eshte e kuptueshme se edhe ne popullin tone ka njerez te cilet nuk i njohin vlerat e heronjevete te popullit te vet per shkaqe te ndryshme ,si bindjet fetare ,arsimimi jo adekuat , etj .Skanderbegi ka qene dhe mbetet shqiptari me i madh i te gjitha koherave por njekohesisht edhe europiani me i madh qe mbrojti vlerat e krishterimit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
xhiti

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 58
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Mon Sep 21, 2009 10:55 am

shqiptari me i madhe i kohrave ishte Ali Pashe tepelena.
Edhe nga gradat edhe nga funksioni.
Skenderbeu ishte vetem nje komandant!
Po Ali pashen nuk e permendin se kete ka krijue Rugova me papen dhe Mark krasniqin nje pro serb.
Ali pasha me shtat zemra....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
rrimtaf

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 49
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Mon Sep 21, 2009 5:14 pm

1.Skanderbeg.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
xhiti

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 58
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Wed Sep 23, 2009 10:38 am

Ali pashe tepelena qliroi edhe tokat shqiptare ne maqedoni!
ishte pas pashes njeri nr nje.
Skenderbeu vetem komandante.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
xhiti

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 58
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Fri Sep 25, 2009 3:24 pm

Kush ishte Ali Pash Tepelena
Ali Pasha ishte pashai i Epirit. U lind nė vitin 1743, nė Tepelenė tė Shqipėrisė, por askush nuk mundi tė mban mend se nė cilin muaj ai lindi. Nga disa gojdhėna thuhet se Ali u lind nė ditė tė ftohtė tė dimrit, dhe disa thonė se ka lindur nė njė ditė tė kthjellėt pranverore.

Ali Pash Tepelena rrjedh nga nji familje fisnike Shqiptare. I ati Veliu ishte pasha i dy pashallėqeve, kurse e ėma quhej Hanka e cila ishte bija e Kurd Pashės nga Berati. Shaihinshau ishte e vetmja motėr e tij. I ati e la fėmi me tė ėmėn e re. Kur u rrit u bė nji djal i gjatė, sy kaltėrosh, trim, dhe ėndėr e parealizuar pėr shumė vajza. Nga i pasur Aliu u bė i varfėr, dhe jeta e mėsoi qė ai tė ballafaqon tė keqjen dhe ti gėzohet tė mirės. Por Aliu u bė nji zot dhe sundues i vendit tė shqiponjave. Ishte njė trim dhe luftėtar i rreptė dhe gjithmonė i pėrmbaheshte ligjeve dhe zakoneve tė Lek Dugagjinit. Ali Pasha ishte njė burrė i pamshėm, i bukur, i gjatė, dhe me trupė tė drejtė. Ballin e kishte tė gjėrė, sytė e kaltėrta e tė mėdhenjė gjithmonė tėrheqės dhe sharmant. Por komunikonte dhe ishte i afėrt me secilin. Kishte sensė pėr humor. Asgjė nuk ishte mė karakteristike se sa shakat dhe talljet e tij.(Fq. 82, William Plomer)

Sa i pėrket jetės sė tij bashkėshortore, Aliu ishte dy herė i martuar. Nė moshėn 24 vjeēare u martua me Eminen e njohur si Um Gulsumin, bijėn e Kaplan Pashės, dhe kishte njė bashkėshortėsi tė mrekullueshme. Pas vdekjes tė bashkėshortes, ai gjeti vetėn tė vetmuar dhe nė moshėn 73 vjeēare kurorėzohet me Vasilike Kondakēiun. Ali Pasha pati tre djem, Miftarin, Veliun, dhe Saliun.

Mori titullin si Pasha dhe si Vezir nga Sulltani dhe Osmanlitė, por kur nuk i deshi ato. Ai i urrente shumė sllavėt dhe francesėt. Titulli Sulltan ishte emėr i njeriut mė tė fuqishėm nė Perandorin Otomane Turke; prezentonte mbretin dhe ishte komandant suprem i ushtris Otomane, pasardhės i profetit dhe zot i hapėsirės qiellore, mbrojtės i Mekės dhe Medinės, dhe zot mbi gjith zotrat. Sulltani adhuroi Aliun me dy titujsh, atė tė Pashas dhe atė tė Vezirit. Pashai zgjidhej nga Sulltani dhe kishte detyrė qė tė udhėheq njė rajon. Pashai paraqiste udhėheqėsin e shtetit apo krahinės, ose njė oficer i rankut tė lartė si gjeneral i ushtrisė. Pashat vendosnin ligjet nė pashallėqet ose pashbaliqet qė mbizotronin. Ishte njė titull honorarė qė mė sė shumti u jepej udhėheqėsave ushtarak por me kėtė titull u njiheshin edhe zyrtarėt e lartė. Ndonjiher Sulltani emėronte edhe njerėz tė randomtė si shenjė falemnderimit pėr tė mirat qė ai solli perandorisė dhe Sultanit. Pas vdekjes sė pashasė djali i tij apo e afėrt i familjes sė tij trashigonte pashallėkun dhe titullin pasha. Ndėrsa titulli Vezir ishte titull mė i lartė se sa titulli Pasha.

Ali Pash Tepelena

Ali Pasha ishte i fortė nga shėndeti. Mirėpo kur u vjetrua Aliu vuante nga tempertura e lartė me origjin tė malarjes e njohur si Lione’s Fever- Temperatura e Luanit. Ai ankoheshte kur afroheshin kohrat e shiut apo ndryshimet e kohės. Ndonjiheri ajo e mundonte nė javėn e fundit tė muajit, ose kur fryente erė e fortė dhe e ngrohtė qė shkaktonte efektė negativė tek njerėzit e ndijshėm nga ndryshimet klimatike apo ndryshimeve elektrike nė ajėr. (Fq. 80, 81, William Plomer) Nė pranver tė vitit 1818, Aliu pėrjetoi njė sulm tė fortė nga Lione’s Fever- Temperatura e Luanit. (Fq. 229, William Plomer)

Ali Pasha duke gjykuar drejtė hapi dyert e gjygjeve nė ēdo qytet. Ishte njeriu i parė pas disa shekujsh qė solli rregull ligjėsor, lirin, dhe drejtėsin e njerėzve. Hapi dyert e medreseve dhe shkollave, ku fėmijėt detyroheshin patjetėr tė shkojnė nė shkollė mė sė paku tre herė nė javė. Hapi univeristetin e parė Shqiptar nė Janinė ku gjuha shqipe dhe turke mbizotronte por edhe gjuhė tė tjera. Hapi dyert e spitaleve. Formoi qeveri lokale ku qytetet u pastroheshin me pagesat e tija. Hapi dyert e pazareve dhe shitoreve. Ekonomija, bujqėsia, dhe zejtaria pėsuan njė ndryshim dhe njė ritje tė madhe nė kohėn e Ali Pashės. Ndėrtoi shumė xhami, kisha, sinagoga(vende ku evrejėt luten) dhe monumente tjera fetare pėr popullin. Piastra ishte paraja qė qarkullonte nė tregun e Ali Pashės. Ndėrtoi topin e parė nė Ballkan, dhe hapi minieriėn e parė nė Shqipėri.

Propaganda pansllaviste dhe grekomane tempton ta shlyen figuren e Ali Pashes ne cdo menyre duek e bere ate si biseksual, apo si njeri homoseksual, dhe fyerje te tjera ashtu sikurse i beren Byronit. Por Ali Pash Tepelena ishte njeri serioze dhe i moralshem. Ai nuk duroi pamoralitetin. Ishte njeri i drejte dhe gjykues i vertet dhe lider i famshem qe populli e deshi shum. Propaganda grekomane dyshone se Ali Pasha lejoi hamame dhe shtepi prostitucioni dhe shtepi te homoseksualcave duke e quajtur shtepia e dylberave. Gjithashtu propaganda pansllaviste dhe grekomane fyen figuren e Ali Pashes duke e bere si te pamoralshem me shpifjen e trilluar se gjoja Ali Pasha ka dhunuar te ren e vet. Por Ali Pasha nuk ishte ashtu sic greket dhe armiqt e popullit Shqiptar e deshirojn. Ali Pash Tepelena ishte duke e vrare djalin e vet qe hapi nje hamam nga 600 femra greke, bullgare, serbe dhe sllave. Ai e mbylli hamamin dhe qortoi reptas te birin. Gjithashtu, Ali Pasha kishte ligj per femrat e pamoralshme. Ajo qe nuk kishte moral u lidheshte ne thes me nji gur ne qaf dhe u hudheshte ne liqenin e Janines. Kete gje e perjetoi e dashura e Miftarit, Frosina. Ali Pasha deshmoi se cfar njeriu serioz ishte, dhe ate bota e diti dhe e din...

Ali Pasha paguante me miliona piastra Sulltanit mė shumė se ē’do Pasha tjetėr. Aliu vdiq me 5 Shkurt tė vitit 1822 nė moshėn 80 vjeēare. Edhe pse plak 80 vjeēar, ai tre vitet e fundit tė jetės sė tij luftoi kundėr turqėve, por nuk u dorėzua, dhe vdiq ashtu si i takon njė trimi. …Si udhėheqės i famshėm gjithmon, Ali Pasha. Bajroni: Ēajld Harold (Child Harold).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Mister
Anėtar
Anėtar
avatar

Numri i postimeve : 327
Registration date : 10/07/2008

MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Wed Sep 30, 2009 1:50 am

Origjina e Skenderbeut 100% Shqiptar
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 39
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Wed Sep 30, 2009 11:03 am

Lexoi emrat e anetareve te familjes nena sava vellau motra etj.....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Mister
Anėtar
Anėtar
avatar

Numri i postimeve : 327
Registration date : 10/07/2008

MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Thu Oct 01, 2009 1:12 pm

E kam lexuar qysh moti,po edhe antaret e familjes tende kane emrat,,,asllan,habib,qitabie,etj,,,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Thu Oct 01, 2009 3:21 pm

Leje detektivin mister rahat se dine ma shume se ne!
Teke e fundit skenda nuk eshte ma ,por mendo si me ja bere tani BK ?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
xhiti

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 58
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Thu Oct 01, 2009 5:53 pm

A mister na kanaqt histori fallso!
A jeni ne mend apo jo!
Po pse vetem skenderbeun permendni ,mos ja ka imponue Rugova apo Mark Krasniqi etj vetem pse ishte katolik apo kishte miqasi te mira me papen Italin Serbet.
Po pse nuk permendeni trimin heroin qe bashkoi tokat shqiptare Ali Pashe tepelenen gjak shqiptari te paster...
Apo .....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
haxhiu
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Numri i postimeve : 1150
Profesioni/Hobi : bashkimi me dajak
Registration date : 29/06/2008

MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Thu Oct 01, 2009 6:01 pm

xhiti
e ka pare filmin e skenderbegut dhe trimrohet po me qeshet pasha t'madhin hahaa
skenderbeu me dy feja,musliman e kretjen,vra shqiptar musliman e vra kretjen ne itali,thikmaqi ka qen njeri turqis dhe i vatikanit sikurse disa komandanta thaqat e Jakupat,limat hahaaa ka e shohin ma lezet kan shkue po neve nuk na ka faj qe nuk kemi pranue mu perqit ne dy ane!Na kemi dasht patriota me ua ba shqiptareve drite e qe tani si e lypem dhe e gjetem por ishalla ndryshon puna ?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
haxhiu
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Numri i postimeve : 1150
Profesioni/Hobi : bashkimi me dajak
Registration date : 29/06/2008

MesazhTitulli: Shkarkimi i Agim Zatriqit,nxorri ne pahe RTK si antikombetar   Fri Oct 02, 2009 12:34 pm

Shkarkimi i Agim Zatriqit,nxorri ne pahe RTK si antikombetar !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Origjina e Skenderbeut
Mbrapsht nė krye 
Faqja 3 e 7Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt :: Histori-
Kėrce tek: