Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 "Qestorati njė legjendė", nga poeti Petro Dudi

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Qestorati njė legjendė", nga poeti Petro Dudi   Wed Jan 28, 2009 3:29 pm

VASIL BINJAKU (1908 – 1988)

Pano Binjaku: “Kemi ardhur nė Shqipėri nė vitin 1940 nga Gumenica. Nė vitin 1955, erdhėm nė Qestorat nga Konispoli, me njė tufė bagėti sa pėr tė jetuar. Gjithmonė kemi qenė jo lart, po jo dhe poshtė. Kemi ardhur dy fise: Binjakajt dhe Skuprajt. Tek ara e Mitrokostae kemi ngritur kasollet. Aty qendruam 10 vjet. Fisi i Skuprae iku. Babai ( Vasil Binjaku) e pėlqeu Qestoratin e si tė thuash na u hėngėr muhabeti me qestoritė. Nė vitet 1965 -66, u ngjitėm lart nė fshat e u degėzuam. Nė vitet e socializmit shkoja me kafshė. Kisha 40 kafshė. Isha mėsuar me to dhe ato me mua. Njė herė mė caktuan roje nė duhan. S’qe punė pėr mua. Shkova pėrsėri atje, ku isha mėsuar. Njeriu duhet ta njohė vendin dhe ta njohi vendi. Unė e dua Qestoratin si babai dhe nuk tundem.

Babai qe njė burrė me shtat pak mė lart se mesatari. Ishte politikan, ishte i zgjuar. Nė pamje dukej si i ashpėr, po shpirtin e kishte tė butė. Ai i donte tė gjithė fėmijėt, ai e donte fshatin. Kishte njė shikim depėrtues. Kur llafosej tė shikonte drejt, i vėmendshėm, sikur, veē mendimeve, qė shprehtė bashkėbiseduesi, donte tė zbulonte te tjetri dhe ato qė ai s’i shprehte. Mustaqen e mbante pak tė kapardisur. Kishte shokė e miq. Goxha i hahej muhabeti me Vaso Rumbin dhe Pano Dudin. Ishin dhe moshatarė. Ne ishim tetė fėmijė, pesė djem: Tashuli, Pano, Manoli, Mitro, Thanasi dhe tri vajza: Ollga, Sofia, Lefteria. Degėzimet: Tashul Vasil Binjaku- gjashtė fėmijė, pesė djem: Leonidha, Thodhoraqi, Ilia, Ndina, Ēoma dhe njė vajzė, Vasillua. Pano Vasil Binjaku – Gjashtė fėmijė, katėr djem: Miho, Spiro, Jorgji, Vangjeli dhe dy vajza: Lefteria ( nuk jeton), Zarika. Manol Vasil Binjaku – Tre fėmijė, dy djem: Sokratin, Rrapon dhe njė vajzė, Marikėn. Mitro Vasil Binjaku – Pesė djem: Zison, Kostaqin, Lilin, Pilon, Aleksin. Thanas Vasil Binjaku – Katėr fėmijė: njė djalė, Vasilin dhe tri vajza: Sofinė, Ritėn, Mirelėn. Siē dihet, pas vitit 1990, shumė djem e vajza, nipėr e mbesa tė Vasil Binjakut “fluturuan”. Ai mbeti kėtu nė Qestorat, te Shėn Mėria, me shokun e jetės (mėmėn time), Vangjeli Binjaku (1912 – 1993). Dhe unė jam kėtu. Tė gjithė ata, qė ikėn s’janė lunxhiotė. Unė jam lunxhiot. Unė jam kėtu dhe djalin e kam kėtu”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Qestorati njė legjendė", nga poeti Petro Dudi   Wed Jan 28, 2009 3:30 pm

LAME DONI

- E Lame e, furtunė je, mor qerrata! Vitet s’pyesin, ama dhe ti s’i pyet. Sa u bėnė?

78?

- Kushedi ē’do bėje sikur tė ishe 28?

- E shikon malin? Rrafsh do ta bėja, perimore do ta ktheja.

- E ke nė gjak. Ju Donajt, ia dini mirė anėn kėsaj pune.

- Jemi marrė. Sikur bostani i Zografae, Kushtae, Rumbajve, Bashae, imi, atje poshtė dhe i Nestos, po tė punoheshin cep mė cep, e t’u shėrbehej si duhet, namin do bėnin. Koshtrat e Kėllėzit, Mingulit, Kakozit, Karjanit, kanė ujė e japin prodhime tė shėndetshme.

- Dje, nė atė palo socializėm, fusha e Dhoksatit, furnizonte Vjenėn me domate. Jemi kaq afėr qytetit, po nė kėto vitet e traumacionit, bujqėsia u hodh pas malit “HARRIM”. Veē pak jonxhė, asgjė s’mbillet. Gruri, misri, elbi, tėrshėra, thekra , u harruan. Po fundja ē’duhen, kur kemi KURBETIN?!...

- U harruan shumė gjėra, penda e qeve, traktori, plehrat e sa e sa tė tjera. Djali ka marrė njė makinė e sikur ēoē bėjmė.

- Po gjahu?

- Ēiften ia kam dorėzuar Naqos. Ja vij e ēeplendisem kėtu. Merrem edhe me bletėt. Ē’tė bėjmė, pėrpiqemi.

- Ē’mendon?

- Ē’tė mendoj tjetėr. Mendjen e kam te puna, te jeta, te Qestorati. Bėra 52 vjet i patundur nė Qestorat. Nė daē tė qesh, nė daē tė qaj, vitet bėjnė tė tyren, koha tė sajėn dhe unė timen.

- Martin Tabori, njė poet i dėgjuar, po i panjohur, ju zengjinėve tė rinj, u ka kushtuar njė himn.

- Zengjin thee, shih dhe shkruaj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Qestorati njė legjendė", nga poeti Petro Dudi   Wed Jan 28, 2009 3:31 pm

LAME DONI

- E Lame e, furtunė je, mor qerrata! Vitet s’pyesin, ama dhe ti s’i pyet. Sa u bėnė?

78?

- Kushedi ē’do bėje sikur tė ishe 28?

- E shikon malin? Rrafsh do ta bėja, perimore do ta ktheja.

- E ke nė gjak. Ju Donajt, ia dini mirė anėn kėsaj pune.

- Jemi marrė. Sikur bostani i Zografae, Kushtae, Rumbajve, Bashae, imi, atje poshtė dhe i Nestos, po tė punoheshin cep mė cep, e t’u shėrbehej si duhet, namin do bėnin. Koshtrat e Kėllėzit, Mingulit, Kakozit, Karjanit, kanė ujė e japin prodhime tė shėndetshme.

- Dje, nė atė palo socializėm, fusha e Dhoksatit, furnizonte Vjenėn me domate. Jemi kaq afėr qytetit, po nė kėto vitet e traumacionit, bujqėsia u hodh pas malit “HARRIM”. Veē pak jonxhė, asgjė s’mbillet. Gruri, misri, elbi, tėrshėra, thekra , u harruan. Po fundja ē’duhen, kur kemi KURBETIN?!...

- U harruan shumė gjėra, penda e qeve, traktori, plehrat e sa e sa tė tjera. Djali ka marrė njė makinė e sikur ēoē bėjmė.

- Po gjahu?

- Ēiften ia kam dorėzuar Naqos. Ja vij e ēeplendisem kėtu. Merrem edhe me bletėt. Ē’tė bėjmė, pėrpiqemi.

- Ē’mendon?

- Ē’tė mendoj tjetėr. Mendjen e kam te puna, te jeta, te Qestorati. Bėra 52 vjet i patundur nė Qestorat. Nė daē tė qesh, nė daē tė qaj, vitet bėjnė tė tyren, koha tė sajėn dhe unė timen.

- Martin Tabori, njė poet i dėgjuar, po i panjohur, ju zengjinėve tė rinj, u ka kushtuar njė himn.

- Zengjin thee, shih dhe shkruaj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Qestorati njė legjendė", nga poeti Petro Dudi   Wed Jan 28, 2009 3:32 pm

Nga Martin TaboriMOTIV ME FESTEKatundar, o katundar,/ Plep nė fushė e lis nė mal,/ Princ me lopė, bos nė pazar,/ Parmenda me njė gomar./ Pas gomarit perandor,/ Vetė zotėri, vetė shėrbėtor,/ Vetė sėmurė e vetė doktor./ Ēfarė s’tė gjen e ēfarė nuk bėn,/ Kont me dhi e l;ord me dhėn,/ Qejf, o qejf e qejf se s’bėn./ Fillikat , oh sa rehat!/ Prift e hoxhė refugjat,/ Mbret e pėrmbi mbret nė fshat./ trung I moēėm s’shkulesh dot,/ Xhepi plot e sofra plot,/ Plot dhe zemra mall e lot./ Ulur festen pėrmbi sy,/ Kohė e artė, oi, oi,/ Me njė lopė e me tri dhi,/ Bos, or bos , fermer i ri./
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Qestorati njė legjendė", nga poeti Petro Dudi   Wed Jan 28, 2009 3:32 pm

MIHAL DOKU (Majkėll Dok)

Njė pinjoll nga fiset mė tė vjetėr e mė tė nderuar tė Qestoratit. Si shumė djem tė Qestoratit, tė krahinės e tė vendit, mori udhėn e mėrgimit. Vendi s’kishte vend pėr bijtė e tij? Pėrse?!...Sot, si dhe atėherė, vendi s’ka vend pėr bijtė e tij. Pėrse?!...Vendi bėn kuvendin e kuvendi bėn vendin. Nejse…Mihali fluturimin e ndali nė kurbetin e ri, nė Amerikė. Atje, buzė oqeanit tė largėt, s’dilte njeri ta priste me lule mėrgimtarin. Sot me lloto ėshtė ndryshe. E shtegtari, nė kurbetin zhurmėmadh e dritaverbues, u mor me ēfarėdo lloj pune, pėr tė mbijetuar e pastaj…si pėrherė, merr me tė majtėn e jep me tė djathtėn. Sot, ka ca tipa pėr shembull nga krahina e Kapardisė, qė hiqen sikur drekėn e hanė me guvernatorin e qytetit e kafen e pijnė me presidentin e Amerikės, sikur gjiton kanė Zhorzh Soros e miku i afėrm ėshtė bėrė multimiliarderi Bill Geit. Pėrralla e pallavra nga mėrgimi. Nejse, …

Mihali ishte njė kurbetlli me qese tė vogėl, po me zemėr tė madhe. Aty nga vitet 1949-1950 e pėrshėndeti Qestoratin. Pėr shkollėn fillore; dėrgoi mjete mėsimore, lapsa, bojėra, fletore, fshirėse, dėrrasa tė vogla pėr tė shkruar, etj…Erdhi nė Shqipėri pėr tė parė mėmėdheun, nė vitin 1966. Edhe pse vendi kishte 20 vjet, qė rindėrtohej, kafshimet e thella tė luftės ende dukeshin, gjurmėt e saj ishin tejet tė rėnda. Gėrmadhat e luftės kockore, si duar tė ngritura lart, tė gjymtuara, qė kėrkonin shpagimin. Edhe vatra e parė e Mihalit ishte shkrumbuar. Ai, i ardhur nga vendi i dajė dollarit, ndoshta punėt i shikonte paksa ndryshe. Ē’tė bėnte? Erdhi, pa, iku. Kur vjen mėrgimtari, atdheu i thotė: “Erdhe bir?” Kur vete nė kurbet, dheu i huaj i thotė mėrgimtarit:” Erdhe o i huaj?” Homazh pėr shtegtarin qestorit, qė u kujtua pėr folenė e dhembshur. Nder e respekt pėr gjithė ata njerėz qė janė nderuar e na kanė nderuar, kudo ku kanė qenė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Qestorati njė legjendė", nga poeti Petro Dudi   Wed Jan 28, 2009 3:34 pm

Foto 16

Urani Rumbo (nga Stegopuli) Lunxhotja atdhetare, mėsuesja lambadhe

Foto 17

Foto 18

Misto Mame Mihal Duri

Djalėria qė dha jetėn pėr lirinė e rininė e atdheut

Foto 19

Lipe Boga (nga Saraqinishta) Komandant i parė (72 vjeē) i batalionit “Misto Mame” shkriu jetėn e pasurinė, pėr lirinė e atdheut, pėr drejtėsinė.

Foto 20

Prof. Dr. Panajot Boga (nga Stegopuli)

Njė nga mjekėt ortopedė mė tė shquar tė Shqipėrisė.Foto 21Harrilla Rebi (nga Saraqinishta) Njė nga pilotėt mė tė mirė tė Shqipėrisė.

Foto 22Dilaver Goxhai e Shpėtim Golemi (Nga Dhoksati)

Koloneli qė bashkė me djalin Dritan Goxhai shkoi vullnetar enė radhėt e UĒK-sė, luftoi pėr lirinė e Kosovės.Foto 23Thino Sevi (nga Minguli) Nėnėmadhja e mėrguar psherėtin:

“Pse, mor pse, mė latė jetim?

Ikėt morėt arratinė,

pėr atė tė shkretė dollarin,

braktisėt margaritarin!”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Qestorati njė legjendė", nga poeti Petro Dudi   Wed Jan 28, 2009 3:36 pm

Petro DudiNIK, O NIK

Kushtuar Niko Zografit dhe gjithė atyre qė janė si Nika

Kushtuar dhe gjithė atyre qė janė si NikaNik, o Nik, ky fat i shkretė,

S`di pse qesh, s`di pse tallet.

Nė shpinė vitet mbi tetėdhjetė,

Sa njė shkėmb ngarkuar hallet.Dimri i jetės shpresėlotuar,

Njė baladė, njė elegji.

Shelg, o shelg, o shpirttrazuar,

Nė udhėkryq e nė vetmi!“Pa dėgjo, dėgjo tė lutem,

Ėshtė njė zė, mė flet shtėpia.

Pa dėgjo plot cicėrima,

Ja dallėndyshet e mia.Nipėr, mbesa, sa shtegtarė,

Ja fėmijėt, gruaja, motra.

Do jetė nėna me babanė,

E dėgjove? U hap porta.Dal nė udhė e pjek gjitonėt,

Dal nė shesh takoj fshatarėt;

Bėj ca vite mė tė lart,

Zė e ēmallem me tė parėt.Dhe me gurėt, lisat tej,

Brigjet, shkėmbin pėr karshi,

Njė bisedė shtruar kėmbej,

Zėpėrlotur sy mė sy.

Shoku i vatrės vete-vjen,

I menduar, i shqetėsuar.

Qeni s`di se ē`parandien,

Herė-herė leh i trishtuar.Nata,…si nata sterron,

Jap e marr, kafshon lėngimi,

Gjersa gjeli lajmėron,

Mjekun magjistar -agimin.

Tungjatjeta, i them diellit!

Shpirtbardhit tė papėrtuar;

E sėrish zė si mė parė,

Thėrras njerėzit e mėrguar”.Bėj ta them e s`ta them dot,

Si ta them, mos ke lajthitur?

Mos ke kthyer ndonjė gotė?

Mos shikon ėndrra fanitur?!...“Koha, koha, kjo tinzare,

Mė rregjon, mė turbullon.

Kush prangos kėtė kusare,

Heshtaz vjen, fshehtazi shkon!Njė nga njė vitet e jetės,

M`i vodhi si pakuptuar.

Njė pas njė njerėzit e dashur,

M`i fshehu, pėrjetė larguar”.Fillikat si do tė rrosh?

Nga shkretia s`tė zė frika?

Ik, o Nik, mos ta pėsosh,

Se do thonė:”Mbaroi si Nika!”Ja shtėpitė duke rėnkuar,

Ca jetimė, ca kanė vdekur.

Ti kandil i pikėlluar,

Dalėngadalė duke u mekur.Ehuu, qysh moteve para,

Fryn e shfryn kjo shqotė e nemur.

Ik shiko pesė ditė tė bardha,

Se s`ēan kokė kjo kohė e ēmendur.“Tė marr udhėn gjynahqarė?

Si ta pres shtėpine nė besė?

Ē`t’u them vendit e tė parėve?

Si ta lė vatrėn tė vdesė?Prapa diellit kush tė pyet?

Kėtu fronin tim e kam.

Jam fatzi a pėrmbi mbret,

Jam kush jam, ai qė jam.Kur i thoshnin djalėri,

Tufan veja, furtunė vija.

Ja pra dhe nė motet gri,

Na u dashka burrėria.Po jetėvdekja -pleqėria,

Hapi plagė e plagė tė rėnda

S`qenka gjė dhe trimėria,

Kur kalanė ta merr nga brenda.Aah, kjo mugėtirė e shkretė!

Dhėmbin vitet, rėndojnė hallet.

Nik, o Nik, them edhe vetė.

Ē`dreqin ka fati qė tallet?!...”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Qestorati njė legjendė", nga poeti Petro Dudi   Wed Jan 28, 2009 3:36 pm

Iliaz BobajNdryshimi

Njerėzit ndryshojnė nė pamje,

njerėzit ndryshojnė nė karakter:

disa, edhe kur urrejnė, dashurojnė,

tė tjerėt edhe kur dashurojnė, urrejnė.

BashkėkohoreN ė kohėn tonė

po shohim ēudinė,

uria elekut,

po bėn kėrdinė.

Hajdutėt

N ė ēdo kohė tė njerėzimit,

hajdutėt kanė qenė sheshit,

tė vegjėlit i gjen rrugės,

tė mėdhenjtė nė majė tė shtetit.Piktura

Njė pikturė shihja njėherė: …

korniza kish njėfarė vlerė….

KarnavaletThonė:

Karnavalet bėhen njė herė nė vit.

Gjepura,

me sytė e mi, shoh karnavale ēdo ditė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Qestorati njė legjendė", nga poeti Petro Dudi   Wed Jan 28, 2009 3:37 pm

POEZI BOTĖROREPoezi japoneze

ISIKAVA TAKUBOKU

***

Nėse pyesin

Ē’ėshtė trishtimi?

Unė them:

“Ėshtė shija e mollėve tė ndaluara”

Shumė herėt e shijova atė.Nga poezia e sotme popullore

***

Burri me kostum tė vjetėr

Dhe pa njė lek nė xhep,

Ē’mund tė jetė tjetėr,

Nė mos mėsues a poet?Poezi amerikane

UOLLT UITMANSHTETEVEU flas shteteve, a njėrit nga ata, a ēdo qyteti nė shtetet:

“ Kundėrshtoni shumė, binduni pak”;

Se bindja e verbėr tė shpie nė skllavėri tė plotė;

Prej skllavėrisė sė plotė asnjė popull i botės,

Nuk e fitoi dot pėrsėri lirinė.Poezi spanjolle

GABRIEL SELAJA

DUAM TĖ QAJMĖ NĖ VETMI

Sot do tė vijė tagrambledhėsi. Po nesėr kushedi?

Nuk e hapim derėn pėr asnjeri.

Tring – tring –tring do tė bjerė zilja pa pushim.

Ne si fėmijė

Majė gishtash do tė vemė e do tė vijmė.

Tring – tring –tring dridhet shtėpia.

- Mos ėshtė Perėndia?

- T’i bjerė sa tė dojė!

- Ta ēelim?

- As mos e zėr me gojė!

Mos u jep,

ndryshe kjo punė e pat.

Sot nuk e hapin pėr asnjeri.

Duam tė qajmė rehat.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Qestorati njė legjendė", nga poeti Petro Dudi   Wed Jan 28, 2009 3:37 pm

Kėngė popullore gjermane

DASHURIA PĖR VENDLINDJENuk mund tė tė harroj,

E di pėr mua ē’je

Dhe nė harroftė natyra,

Ē’ka mė tė shtrenjtė mbi dhe,

Do kėndoj unė pa pushim,

Atdheu im ėshtė gjaku imSi mundem tė tė harroj?

Pėr ty mendoj ēdo ēast,

Me ty pėrjetė i lidhur,

Me ty nė helm e gas.

Jap jetėn unė pėr ty me vrap,

Pėr ty tė fundit frymė jap.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Qestorati njė legjendė", nga poeti Petro Dudi   Wed Jan 28, 2009 3:38 pm

Poezi franceze

ALEN BOSKE

NJĖ PELĖ QĖ TUND KRIFĖNNjė pelė qė tund krifėn: njė ujėvarė,

Njė kopsht qė pėrskuqet: muzikė.

Njė katart varke i humbur: peshkaqen.

Njė mermer i vakėt : amėsi.

Bari qė flet : mirėnjohje.

Bluja nė fund tė liqenit: enigmė.

Nata qė pėrton tė jetė natė: aurorė.

Fjala e re: pothuajse njė fėmijė,

Falju asaj, poet!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Qestorati njė legjendė", nga poeti Petro Dudi   Wed Jan 28, 2009 3:39 pm

Poezi persiane

XHELALEDIN RUMI

DUHET TĖ VRASĖSH KATĖR ZOGJ

Nėse bukėn e pėrjetshme,

Don qė ta fitosh, or mik,

Pa mėshirė prijua kokėn,

Katėr zogjve me njė thikė:Rosa ėshtė makutėria,

Sorra – “UNI”, sevdalliu,

Palloi – kapadaia,

Dhe kaposhi – epshelliu.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Qestorati njė legjendė", nga poeti Petro Dudi   Wed Jan 28, 2009 3:40 pm

Poezi ruse

SERGEJ ESENIN

(1915)

* * *

Nė vatėr t’erdha pėrsėri,

O baltė e ėmbėl, ballėmenduar.

Pas malit muzgu bardh e hi,

Ē’ma bėn me dorė tė drithtuar.Dhe thinjat ditė e ngrysur sot,

Ē’mi hap tė shprishura vėrdallė;

Njė bringė muzgu po del zot

Dhe mė mbėrthen, mė ha tė gjallė.Mbi kumbonare drita ra,

Agimi hijen poshtė e treti.

O djalėri ēapkėneja,

Ē’nuk po tė shoh mė kurrė i shkreti.U zhduk nė vitet nė harrim

Dhe ju, miq, shkuat si pa gjurmė.

Gjithnjė veē ujėt pa pushim,

Mbi krahė mulliri rreh me zhurmė.Dhe unė shpesh, nė muzg e brymė,

Nėn tinguj gjethesh zėsėmurė,

I falem dheut qė nxjerr tym,

Pėr ē’mbenė larg e s’kthehen kurrė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Qestorati njė legjendė", nga poeti Petro Dudi   Wed Jan 28, 2009 3:41 pm

Poezi greke

IBIKUDASHURI NĖ PLEQĖRI

Erosi prapė mė shikon me sy gjithė neps,

Nėn tė kaltėrtat qepalla edhe me lajka,

Gjithfarėsh seē mė flak aty nė rrjetė

Tė Qipridės, ku qėndroj i ngatėrruar.

Por kur e shoh se vjen, sa fort tmerrohem:

Si kalė i plakur, qė e kanė vėnė nėn zgjedhė

Dhe me pahir i shkreti zė dhe niset,

Me njė koēi tė shpejtė drejt vendit tė ndeshjes.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Qestorati njė legjendė", nga poeti Petro Dudi   Wed Jan 28, 2009 3:42 pm

Poezi turke

OKTAJ RIFATAHMET

Fshiji lotėt, Ahmet!

fort shtrėngoje brezin!

Pėr ty e pėr fėmijėt e tu,

Fund do tė marrin ditėt e zeza.Mos u beso dinakėve

Qė llomotisin si njė fizarmonikė:

“Ėshtė e drejta e peshkut tė madh,

Cironkat tė gėlltisė…”Ahmet, ti nuk je cironkė.

Njeri, je njeri…

Zvarrė do tė hiqesh gjithė jetėn,

Po s’e pe diellin nė sy…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Qestorati njė legjendė", nga poeti Petro Dudi   Wed Jan 28, 2009 3:42 pm

SHQIPONJĖ PA KOKĖ, VARRE PA EMĖRThonė se aty prehen eshtrat e ca burrave tė mėdhenj tė Rilindjes Kombėtare: Bajo Topulli (Mėsues i Popullit), Ēerēiz Topullit (Hero i Popullit), Koto Hoxhit (Mėsues i Popullit), Andon Zako Ēajupit ( Poet i Kombit), Pandeli Sotirit (Mėsues i Popullit) .

Ai palo socializėm, i nderoi e i respektoi bijtė e ndritur tė atdheut, po sa ēudi, nė tė ndriturėn demokraci, s’bie era atdhetari.

Nė gazetėn TIRANA OBSERVER , 15 Gusht 2008, nė shkrimin e tij: “Bajo dhe Ēerēizi – krenaria e Gjirokastrės, zoti Naxhi Kasoruho, e trajton kėtė problem. Po sa ēudi, mor sa ēudi, s’pyeti njeri pėr shqiptari!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Qestorati njė legjendė", nga poeti Petro Dudi   Wed Jan 28, 2009 3:43 pm

Pėr rubrikėn : A e dini se….Mblodhi dhe pėrshtati Donika BoēariA E DINI SE……Deri me datėn 22 Shtator 2008, rreth 53 000 vetė u sėmurėn nga pėrdorimi i qumėshtit dhe ushqimeve pėr fėmijė qė pėrmbanin melaminė. Nga kėta persona rreth 12 800 vetė u shtruan nė spital dhe 4 fėmijė vdiqėn.

Por ē’ėshtė melamina? Pse shtohet nė ushqime?

Melamina ėshtė njė komponim qė ka njė pėrqindje tė lartė azoti ( rreth 66% tė masės), i krahasuar me proteinat e zakonshme, tė cilat kanė 10 deri 12% azot. Kėshtu qė melamina shtohet nė qumėsht dhe nė produktet ushqimore qė pėrmbajnė qumėsht, me qėllim qė tė rritet pėrqindja e azotit, nė rastet kur bėhen fallsifikime, p.sh. duke holluar qumėshtin me ujė. Nė kėtė rast analiza e azotit del e lartė dhe nuk dyshohet se ėshtė shtuar ujė.

Sipas disa burimeve zyrtare, rreth 20% e kompanive kineze, qė prodhojnė qumėsht e bulmetra, shesin produkte qė pėrmbajnė melaminė.

Por cili ėshtė mekanizmi “ vrasės “ i melaminės, sidomos te fėmijėt e vegjėl?

Arsyeja ėshtė se njė produkt i zbėrthimit tė saj, bllokon veshkat, duke krijuar disa rrjeta kristalore dhe duke i bllokuar veshkat me gurė. Kjo rezulton shumė e rrezikshme, sidomos pėr fėmijėt e vegjėl, ku ēon deri nė vdekje.

Melamina ėshtė gjetur edhe nė vezėt e prodhuara nė disa kompani nė Kinėn verilindore. Nė vezėt ėshtė gjetur se sasia e melaminės ėshtė gati dy herė mė e lartė se norma e lejuar nga standartet pėr kėto lloj ushqimesh.

Arsyeja e kėtij niveli tė lartė tek vezėt mund tė jetė ushqimi qė u jepet pulave, i cili mund tė jetė pasuruar me melaminė, gjithmonė pėr tė rritur pėrqindjen e azotit. Dhe shkencėtarėt i japin alarmin pėr kontrollin e mishit, peshkut, mishit tė pulave, vezėve, ushqimeve pėr kafshė tė prodhuara nė Kinė…

Ku gjendet tjetėr melamina?

Melaminėn e gjejmė me sasi shumė tė vogla nė ushqime tė ndryshme, pėr arėsye se ajo ndodhet nė disa lloj amballazhesh tė ushqimeve si edhe nė disa lloj pjatash e tasash plasticė qė pėrdoren nė kuzhinat tona. Prandaj, kujdes duhet tė tregojnė nėnat e reja, pėr tė mos pėrdorur pjata plastike pėr ushqimin e fėmijėve.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Qestorati njė legjendė", nga poeti Petro Dudi   Wed Jan 28, 2009 3:44 pm

Profile njerėzorė

- Tė moshuarat janė si borziloku u tharė me aromė.

Sikur kėto lunxhiote fisnike tė ngjalleshin edhe njė herė, unė do tė zvogėlohesha e do tė bėhesha i vogėl, i vogėl, sa njė fėmijė e do t’u puthja duart me pėrgjėrim.

Edhe kėto gra tė moshuara, kanė qenė fėmijė, tė reja, gra, u moshuan e …u larguan. Ato ishin tė tilla, qė nderit i thoshnin nder, punės punė, burrit burrė, nikoqirisė nikoqiri. Mund tė them se ishin shumė mė lart, nga shumė e shumė gra tė sotme, edhe pse kėto janė dy e tre breza mė pas. Kemi mall, ndjehemi krenarė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Qestorati njė legjendė", nga poeti Petro Dudi   Wed Jan 28, 2009 3:44 pm

ZOGĖ ZOGRAFI ( 1877 – 1972 )Bijė nga Vasillondajt, familje nga mė tė nderuarat e Dhoksatit, mbesė e menēur dhe e zgjuar e misionerit tė shqiptarizmės – Koto Hoxhit, bashkėshortja dinjitoze e mjekut Viktor Jorgo Zografi. Lindi nė Stamboll. Aty u shkollua pėr pak vite. Babai i saj Stefan Vasillondi u nda shpejt nga jeta. Zogėn e mori babazoti nė Qestorat, shpirtmadhi Koto Hoxhi. Nė Qestorat vazhdoi normalen. Zotėronte disa gjuhė: turqisht- frėngjisht – greqisht. U martua me doktor Zografin e patėn gjashtė fėmijė, tre djem: Kristaqin, Gaqen, Nikon dhe tri vajza: Aristullėn, Aleksandrėn, Thjanonė. Ishte grua e gojės dhe e kulturuar. Me rastin e 25 vjetorit tė pavarėsisė, Zogė Zografi, bashkė me lunxhioten Vasillo Margariti nga Selcka, mori pjesė nė takimin qė u bė nė Pallatin Mbretėror. Aty kėndoi dhe njė kėngė atdhetare, qė e kishte bėrė vetė. Zoga i ngjante babazotit, stiste vjersha.

Nė vitin 1934, nga kushėrinjtė e saj nė Athinė, (niprit e Koto Hoxhit), bleu shtėpinė e Hoxhae, tė cilėn e meremetoi me goxha shpenzime. Po s’kaluan as 10 vjet e nė 8 Shkurt 1944, forcat ballisto – gjermane, pasi e plaēkitėn mirė e mirė, i vunė zjarrin. Aty mėmė Zoga, pa Mahmutin, ish ēobanin e fshatit, qė me urė nė dorė, nxitonte t’i vinte zjarrin shtėpisė. Zografae iu dogj edhe shtėpia tjetėr, dy kasolle e u rrėmbyen gjithė bagėtinė. Pas lufte u persekutuan, pėr arratisjen nga radhėt partizane tė djalit Gaqe Zografit. Nė vitet e socializmit, Jajasė i prenė dhe pensionin e burrit (doktorit), i cili shėrbeu nė disa zona tė Shqipėrisė. Ajo mbeti shpirtgjerė, e duruar, me mendjen te puna. Nga goja e saj s’u dėgjuan as mllefe, as tė shara, as mallkime. Motoja e jetės sė saj ishin: NDERI, FAMILJA, PUNA, NJERĖZILLĖKU.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Qestorati njė legjendė", nga poeti Petro Dudi   Wed Jan 28, 2009 3:45 pm

KOĒJA ( Fotini Koēi – 1877 – 1970 )Nė fshat i flisnin Koēe. Ishte bijė nga Dedajt, njė familje e nderuar nga Erindi. Burri i saj ishte Koto Koēi. Kishin tri vajza: Nicon, Lekson, Eftalinė. Nuk kishin djem, andaj Lame Mako nga Qestorati, qė u martua me Eftalinė, hyri dhėndėr brenda. Lamja u nda shpejt nga jeta, aty nga viti 1944 dhe basho Kotua, nė vitin 1945. Koēia mbeti me Eftalinė, qė e kishte dhe vajzė dhe djalė dhe me dy mbesat e nipin. Eftalisė iu desh tė punonte nė kopėsht, nė arė, e tė ēonte dru (vandaqe) ngarkuar, nga Qestorati nė Gjirokastėr pėr tė mbijetuar. Tė varfėr, me zemėr tė madhe. Dhe Eftalia u nda shpejt nga jeta. Ai qe fshati i saj, i fėmijėve tė saj e i nėnės sė saj- Koēes. Koēja , njė grua e pakėt nga trupi, njė grua e urtė, me nje shikim tė butė, me atė fjalėn e ėmbėl e me atė tė qeshur, sikur qeshte dallėndyshja, me atė nikoqirinė lunxhiote, kaurdisej nė jetė me miellin e saj. Koēes mė tepėr i vinin pėr dore punėt e shtėpisė. Ajo ishte zonja e magjiriosė pėr gatime, bukėt e furrės, kulluret, byrekėt, birjanin, gjellėt. Koēja ishte njė grua e duruar, e matur, e qetė. Ajo ishte nga ato gra tė moshuara, qė na ka uruar nė fėmijėrinė tonė.

Edhe Koēes iu desh, qė nė njė moshė goxha tė madhe, ta linte Qestoratin e tė shkonte nė fshatin e lindjes, Erind. Aty mbylli sytė, si pėr tė kujtuar udhėn e jetės, kėtė udhė tė gjatė sa njė psherėtimė. Nipi i saj Leko Mako i solli eshtrat e saj nė Qestorat, pėr tu prehur pranė shokut tė jetės, Kotos, pranė tė afėrmve, pranė vajzės Eftalisė e djalit tė saj, pranė qestoritėve tė mirė, aty te Shėn Mėria. Koēia , nė Erind kishte zemrėn, nė Qestorat – Shpirtin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Qestorati njė legjendė", nga poeti Petro Dudi   Wed Jan 28, 2009 3:45 pm

ATHINA DUKA (1890 -1973 )

Bijė nga Pulerajt e Saraqinishtės. Martuar me Koēo Dukėn. Ishte pakėz mė e gjatė, por jo mė e lartė nga i shoqi. Kurkush nuk mund t’i bėnte hije Ligjtarit, le mė gruaja. Mėmė Thinua me atė zemrėn e butė, me atė tipin e urtė, me atė zėrin e pakėt, me atė papėrtueshmėri pune nė shtėpi, nė kopėsht, nė arė, nė vreshtė, shkoi njė goxha jetė me shortin e saj, si dy nikoqirė tė mirė. Nė vitet e nusėrisė sė saj, nikoqirja e madhe e shtėpisė ishte cicja, Froso Dukja, njė grua e shkurtėr e si i thonė njė pėllėmbė e gjithė gjėmb.

Mėmė Thinua kishte dy fėmijė: Ksenofonin e Panajotin. Asaj iu desh tė rriste, tė fejonte, tė martonte dy mbesat dhe nipin e saj, tė gėzonte nipėrit shtegtarė, palikarėt e Panajotit. Ishte e thatė, po e thantė. Gjithmonė merrej me punė. Nuk i linte kohė vetes tė merrej me atė se kush e poqi e kush e dogji kulaēin nė mėhallė. Shikonte punėn e saj, e punė kishte goxha. Gjer pa u bėrė kooperativė, nė socializėm, kishin toka qė duheshin punuar, kishin pendėn e qeve, dhi, dhėn, lopė, bletė. Atje te senduku i odait mund tė gjėje stafidhe rrushi, Nuk bėhet fjalė pėr fiq, ftoj, shegė, arra, molė, bajame. Xhepi i vogėl i mbrostellės (futės) tė mėmė Thinos ēoē do kishte, o ndonjė ēapellė, o ndonjė koko arrė, o ndonjė kufetė (karmele). Ajo si shumė gra tė moēme tė fshatit e krahinės, e pėrdorte shpesh atė shprehjen aq domethėnėse, aq tė shkurtėr, aq tė bukur: “O JETO”. Qortimi i veēantė i rėndė i saj ishte: “ Pse, mor ditėgjatė?!” Jo se janė dėgjuar e dėgjohen plot bukurane si: “Tė hėngėrt mortja”, “Mos u bėfsh”, “Grykėdalė“, “Mos u gdhifsh”…mallkime tė nėnave e tė gjysheve nga gryka e lart e jo nga zemra. Edhe mėmė Thinos, nė moshė tė madhe iu desh tė linte Qestoratin, folenė ku shkoi njė jetė. U nda nga jeta larg tij e mbeti larg tij… Mėrgimi nė pleqėri ėshtė nga mė tė hidhurit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Qestorati njė legjendė", nga poeti Petro Dudi   Wed Jan 28, 2009 3:46 pm

Mėmėlekua (Agathi Leku – 1891- 1974 )Kohė mė parė, nė mbrėmjet e verės, te pezuli i djathtė i portės sė jashtme tė Lekae, dilte e rrinte njė grua topolake, me sy tė mėdhenj, veshur me tė zeza, me futė tė re e shaminė e zezė nė kokė. Priste bagėtinė ose kuvėndonte me gjitonen Paro Duken qė dilte te murri i oborrit pėrballė. Pak mė poshtė e pėrshėndeste Vitori Papavasilja e herė herė, i bėnte shoqėri Hajdho Kostja. Ishte Mėmė Lekua.

Mėmėlekua ishte bijė nga Lefterajt e Nokovės. U martua me Pilo Lame Lekun. Patėn katėr djem: Koēon, Lekon, Panajotin, Llambon. Pilua, pjesėn mė tė madhe tė jetės e shkoi nė kurbet. Katėr levendėt, sa u rritėn pak krahėt, shtegtuan nėpėrshkolla e punėra kėtu nė Shqipėri e Greqi. Pas ndarjes nga jeta tė burrit tė saj, Mėmėlekua, thuajse mbeti e vetme, nė atė bina tė madhe tė Lame Lekut. Mbeti njė grua shtėpiake, duke pritur e pėrcjellė si mysafirė, djemtė e saj. Nga plagėt e luftės, u nda nga jeta, luftėtari i lirisė e atdheut, Panajoti. A ka dhimbje mė tė madhe pėr nėnėn tė pėrcjelli tė birin?! Me mbylljen e kufirit, atje nė kurbet, mbeti djali i madh, Koēua. Eh, mėrgimi,…Duket si njė shteg shpėtimi, po tė bren malli e dėshpėrimi.

Mėmėlekua ishte njė grua tipike lunxhiote, e sjellė, e respektueshme, e ndereve , e traditave. Edhe mbesat u rritėn e venin, vinin, e niprit pak mė rrallė. Ajo mbeti thuajse e vetme, deri nė moshė tė madhe. Vetmia nė moshė tė thyer ėshtė sfilitėse dhe e frikshme. Ai qe fati. Erdhi njė ditė edhe ajo, si shumė shoqe tė saj, e la folenė ku shkoi mbi gjysmėshekulli e mėrgoi… U shua nė Fier, pa e parė mė kurrė Qestoratin.

E dimė qė ikėn dhe themi ku vanė, ku janė?!...

E dimė qė do tė ikim, po nuk e afrojmė atė qė do tė ikim.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Qestorati njė legjendė", nga poeti Petro Dudi   Wed Jan 28, 2009 3:46 pm

Ky zotėria shkoi te piktori pėr njė portret. Kur portreti mbaroi ai i tha artistit: “ Mirė, o mirė, po tė kisha dalė pa kapele do tė qe mė mirė...”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Qestorati njė legjendė", nga poeti Petro Dudi   Wed Jan 28, 2009 3:47 pm

Sponsor i gazetės Nr.2

Apostol Panajot DukaApostol Panajot Duka ka mbaruar Universitetin, Dega Matematikė – Fizikė, biznesmen. Pėr dhjetė vjet rresht ka qenė Sekretar i Pėrgjithshėm i Shoqatės Atdhetare - Kulturore “LUNXHĖRIA”. Falėnderojmė zotin Apostol qė mundėsoi daljen e gazetės “QESTORATI” Nr.2.

Redaksia e GazetėsMbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Qestorati njė legjendė", nga poeti Petro Dudi   Wed Jan 28, 2009 3:48 pm

Drejtor, botues

Kryeredaktor : Petro Dudi, Ė.P.S Mobil 0692298550

Kėshilli botues: Kryetar i kėshillit botues Artan Maku Mobil +355684021634 ; anėtarė: Anastas Rumbi, Anastas Koti, Donika Boēari (Koti), Katina Sherko (Mitrokosta), Katina Braho(Ēipi), Mihal Gudha, Pilo Naqellari (Kushta), Raq Paskal, Spiro Xhavara, Viktor Zografi.Adresa e Redaksisė:Gjirokastėr

Anastas Rumbi, Lagjja “18 Shtatori” Pallati 11 Tel. ++35584265208

Aleksandėr Odise Duka, Klubi “Arra”, Telef. ++35584267895 Mobil ++683044646Tiranė: Artan Maku +355684021634

Rruga “Lidhja e Prizrenit” Pallati”Vega” Nr. 30 Tiranė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: "Qestorati njė legjendė", nga poeti Petro Dudi   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
"Qestorati njė legjendė", nga poeti Petro Dudi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 2Shko tek faqja : Previous  1, 2

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: