Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Prezantim talentesh te reja

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 20 ... 35  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Prezantim talentesh te reja   Mon Aug 11, 2008 11:22 am

ĒILTERSI NE LINDJEPranvera:

Fytyrė e ēiltėr

pas njė ēasti tė hidhur.

Nė agim

pas njė nate ėndėrrimtare

diell i porsalindur.

Ylber i dalė pas njė rrebeshi tė madh.

Vajzė tek kreh flokėt

pas njė gjumi nėntė muajsh!5 Nėntor 1992
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Prezantim talentesh te reja   Mon Aug 11, 2008 11:23 am

TROKITJELotėt na trokitėn nė sy.

Portat

S’ia hapėm

as unė, as ti!Pranverė 93

POEZIA IMESikur,

mos tė tė kisha dhe ty!?

Me kė do t’i qaja hallet

poezia ime,

nė kėto ditė tė tmerrshme

qė po humbja vetveten?!!Athinė 1997
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Prezantim talentesh te reja   Mon Aug 11, 2008 11:23 am

***Kur ti o qiell,

tė shoh duke qarė nė Pranverė.

Brenda shpirtit tim

fillon e bėn fresk…Por… s’tė urrej.

Ēatizė e kaltėr mbetesh

pėr sytė e mi....

Si nė ēdo pragpranverė!

17 Mars 1996MALLQiellin e ka marrė malli pėr

kthjelltėsinė.

Detin, malli pėr njerinė.

Natėn e ka marrė malli

pėr tė artin perėndim.

Ditėn, pėr ngrohtėsinė.

Ē’mall po i bren pėr Verėn

Vajzėn e familjes Stinė!18 Dhjetor 1992
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Prezantim talentesh te reja   Mon Aug 11, 2008 11:23 am

NUMERIMNjė, dy, tre,

Dhjetė… njėzet…

Mė tė numėroj

S’mundem o qiell.

E pranoj sfidėn tėnde,

Si dhe ndaj teje kryeneēėsinė time!***Qielli me malin

luajtėn kukamfsheht.

Njėri sipėr, tjetri poshtė

mjegullės u fsheh.Kur tė dy u ndodhėn

ballė pėr ballė…

Filluan tė gjykonin

pėr tradhtinė e saj.1993
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Prezantim talentesh te reja   Mon Aug 11, 2008 11:24 am

GISHTAT E PERENDIMITMbrėmja troket

nė xhamin e ditės,

me gishtat e perėndimit tė diellit.

Ne me vėshtrimet tona

duam t’i shuajmė

zjarret qė ka marrė qielli!5 Dhjetor 1992

***

Kur sy mė sy

shihem me vetminė.

Ajo ėmbėlsisht mė buzėqesh.

Mė fton pranė.

Qetėsisht shėtisim

tė kapur prej dore.

Pastaj ulemi tė ēlodhemi

nė “Lėndinėn e Lotėve”29 Janar 1996
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Prezantim talentesh te reja   Mon Aug 11, 2008 11:24 am

PYETJENjė zė mė pyet

ngadalė nė vesh:

“Si ia kalon nė kėtė jetė?”

Unė i pėrgjigjem qetė:

“Kur kujtoj se rroj,

mė vjen tė vdes!”17 Tetor 1997MOSHA

Isha fėmijė e vogėl atėherė,

kur ju bindesha juve,

o mė tė mėdhenj.

E ju mė pėrgėzonit, mė kishit qejf.

…….

Tani mė thėrrisni

“gojėhelm”.

Vetėm pse jam

njė fėmijė i rritur.

(Pėr dreq)26 Qershor 1996
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Prezantim talentesh te reja   Mon Aug 11, 2008 11:24 am

EKSPRESE

I.

E ftohtė, e vrenjtur dita sot.

M’i ngre nervat.

Asgjė s’mė qetėson.E ftohtė, e vrenjtur dita sot.

Veē njė ekspres

(pėr mua)

fytyrėn ia ndėrron.

II.

E piva dhe sot ekspresin,

pjesė tė ditės sime.

I ėmbėl e i ftohtė

mė heq njė pjesė tė dhimbjes.Shtator 1998
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Prezantim talentesh te reja   Mon Aug 11, 2008 11:25 am

Perėndimi i roztė nė Pranverė,

rrugėn pėr tek unė i tregon Vetmisė.

Ajo hyn qetė – qetė

me njė ecje sikur tė jetė Miss.Deriēkėn e kujtimeve

djallėzisht ē’ma hap!

Ato shpėrndahen si tė marra.

Oh, sa lodhem t’i kap.Perėndimi i roztė nė Pranverė

kujtimet ē’m’i ēon nė ēmendinė.

Kam frikė se nje ditė dhe unė

shoqe do bėhem me Marrėzinė.19 Shkurt 1996
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Prezantim talentesh te reja   Mon Aug 11, 2008 11:25 am

***Po mė plakesh, rini e blertė.

Kam filluar…

Blloqet e kujtimeve

t’i mbaj nė xhep.15 Mars 1996

***

Sytė e tua

dua fort,

janė det

ku s’notoj dot!

Janė pasqyrė

e shpirtit tėnd

me timin sikur,…

i ka bėrė njė nėnė!…

17 gusht 2003
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Prezantim talentesh te reja   Mon Aug 11, 2008 11:25 am

E ē’mė hyn kėndshėm

kėshtu nė dhomė

qė nė hyrje tė mėngjesit,

o i gjithė pushtetshmi dielli pranveror.

Pa u larguar mirė nga ėndrrat.

ē’ke qė mė trazon?S’mė ēohet prej shtratit,

kur mendoj se nėn rrezet e tua

sot s’do meditoj.Tė shėtisja hapėsirave tė lira

nėn pėrkujdesjen tėnde,

sa do mė pėlqente!

Dhe shpirtin ta pastroja

prej mbeturinave skelete.Skelete dhimbjesh,

skelete xhelozish,

sa ma rėndojnė shpirtin.

Ah, ta dish!

……………….

Ooo, sa do mė pėlqente

shpirtin tim ta shėtisja

nė ditė tė dehura pranvere.

17 Mars 1996
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Prezantim talentesh te reja   Mon Aug 11, 2008 11:26 am

Shpirtin ē’ma pėrvėlon

si flaka qiririn nė natė.

Malli pėr 17 vjeēaren

kaēurrelsen flokėgjatė.Sa larg meje

ndodhet ajo tani.

Ēapkėnja e qeshur

me ndjenjėn e djemve

luante lumturisht.Pranverė e stuhishme.

Vjeshtė e veshur nė tė blertė.

Hapėsirave blu tė ėndrrės.

Zog qė fluturonte shpejt.Shpirtin ē’ma gėrvish

malli pėr buzėqeshjen e artė.

Brengė e pėrjetshme do mė mbesė

Vajzėria e saj.18 Shkurt 1996***

Asnjė

pėrveē zemrės sė vetmuar

s’e njeh Vetminė.

Ajo ka:

flokė tė thinjur,

fytyrė tė rrudhur,

sy gri.

Jetėshkurtėr vėrtet pushteti i saj,

cep mė cep tė zemrės

terror pėrhap.18 Shkurt 1996***

Kufoma jote

brenda meje

mė bėn

tė tė mallkoj…

Jo se tė urrej

apo tė dua,

por se ti s’ia vlen

tė marrėsh frymė…

e nėse po:

I sakatuar…

S’je as burrė,as grua!19 tetor 2003
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Prezantim talentesh te reja   Mon Aug 11, 2008 11:26 am

***

I vogli shpirti im kryengritės

askush nuk tė do .

Shtypur tė duan.

Mbytjen kėrkojnė.I vogli shpirti im lozonjar,

qė aq shumė tė pėlqen

tė bredhėsh nėpėr ėndrra.

Tė tė lidhin me pranga u pėlqen.

Ashtu ua ka ėnda!Shpirti im i vogėl,

gonxhe nė mes tė shkurtit.

Lulėzo!

Mos i ler tė tė kėpusin.5 Prill 1996
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Prezantim talentesh te reja   Mon Aug 11, 2008 11:27 am

IVALFABET
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Prezantim talentesh te reja   Mon Aug 11, 2008 11:27 am

KAMARIER, TE LUTEM!Njė birrė…

Pėr atė qė dashuroj,

sot dua tė pi.Pėr tė martuarėn

mė flokė kaēurrel

e sy jeshil.Vėshtirė ta heq nga mendja.

Ta heq nga sytė vėshtirė.Mė sill dhe njė paketė,

njė shkrepse a ēakmak.

Ē’tė jetė!Po e nis cigaren

pėr tė ngushėlluar veten

Zemrėn e bėrė copė.

Dua tė pi sot!

Pėr atė qė mė ka hequr trurin

qė e dua pafundėsisht.

Pėr tė i jap tė gjitha pasuritė!Sa herė e shoh,

ndihem nė tėrbim.

Nervat mė ngrihen

mė vjen ta vras.Kur s’ėshtė imja…

- Mė mirė e vdekur,-

mė thonė sytė, -

se e gjallėMė sill, mė sill tė pi.

Ndoshta pėr t’i thėnė dy fjalė

gjej guxim…

(Pa ku vras dot unė?!)Tė paktėn ta dijė:

“Unė e ndiej thellė nė shpirt”5 Prill 1999
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Prezantim talentesh te reja   Mon Aug 11, 2008 11:27 am

Tė vėshtrova gjatė nė sy.

Vėshtrimi im – pėrgjigje e vėshtrimit tėnd

Mbi sytė e mi.Serioze qėndrova derisa,

kur buzėqeshe lehtė:

Tė mundurėn kuptova.24 Tetor 1993***…99 iku.

Miqėsia jonė mbaroi.

Mė vjen keq, qė do lagesh.

(S’mund tė jem ēadra jote pėrgjithmonė)

Unė mbeta Yllka qė isha.

Ti e gjalla ime e vdekur

Mbete kufomė.

…99 iku

shkoi e vate miqėsia jonė!Janar 2000
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Prezantim talentesh te reja   Mon Aug 11, 2008 11:29 am

ALFABETETI lexova sytė e tij

me sytė e mi tė dashuruar.

Nė ta me shkronjat e tri alfabetėve

tė dashurisė, sinqeritetit, mirėsisė

ishte shkruar.29 Tetor 1993

VALS

Si mund ta harroj i dashur

Atė ditė tė ėmbėl nė Mars,

Ti mė ftove tė kėrcenim

Muzikėn e bukur: Vals!Unė u ēova gjithė dėshirė

Po s’di, pse mė hutove.Rrotull, rrotull po i vije

Tė shkretės fjalė plot kuptim.

Brenda rrathėsh e vendose.

Dot s’e nxirrje prej shpirtit…“Po… Ja…Unė tė dua!”

“Ti…?”

“Po… Si…? S’di…

dhe fryma mė ngeci

se ku, s’e di!Ta dije sa tė kisha pritur

S’do ta djallosnim kėtė bisedė.

Vals si gjithė tė tjerėt do kėrcenim

Shpirtlirė faqepaskuqur do mė thoje:

“Yllka tė dua vėrtet!”

Si mund ta harroj i dashur,

atė ditė tė ėmbėl marsi

tė dy ēakėrqejf kėrcyem nė vallėzim

dhe tė dua na nxori nga valsi!12 Mars 1996NoelKrijesė lodhėse,

ēlodhėse nė ēast,

tė bėn tė qeshėsh,

tė bėn tė qash.

1998, 15 mars:

gėzim jetėsor

nė vdekje - parajsė.

Emrin e kam dėgjuar

nė shumė trajta,

por “UKA”,

prej teje dėgjova Noel:

krijesė lindur prej dashurisė,

krijesa ime e dhimbjes sė thellė…

Krijesė ėngjėllore,

fytyrėbardhė, e rrumbullakėt,

sykaltėr, flokėverdhė

(tėrbues i gjyshit dhe i gjyshes, pa djem)

buzė si tė tuat

s’kisha puthur ndonjėherė:

tė njoma, tė ėmbla…

(buzėt e tua, Noel!)

Dialog qė mbetet nė kujtesė:

- Ē’tė ka mami ty?

- Xan.

- Ē’ėshtė djali?

- Gago!

- Ku do vemi me mamin?

- Ata-ata!

- Me se do luajė djali?

- Me gurė!

Dialog qė s’mbaron…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Prezantim talentesh te reja   Mon Aug 11, 2008 11:29 am

PERDERISATi duku ndonjėherė

Udhėve tė qytetit tim.

Mos u step nga mendimi

se s’do mė shohėsh,

As nga ideja se fytyra ime

Ėshtė larguar nga pėrfytyrimi im!Ti duku ndonjėhėrė

Udhėve tė qytetit tim

pa shohim.Jemi akoma miq.

Pėrderisa s’ishim dėshmitarė

nė ēastin e ndarjes

pėrderisa s’i kemi thėnė

njėri – tjetrit “Lamtumirė!”

diēka na lidh…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Prezantim talentesh te reja   Mon Aug 11, 2008 11:29 am

KERKIMTi s’munde ta gdhendėsh

fytyrėn time

nė pėrfytyrimin tėnd.

Ndaj lodhesh sė mė kėrkuari

mė kot.

Pėr tė mė parė

pak, fare pak.Ndonjė ditė

mos nuk dėgjon,

kur tė tė them:

“Ej… Unė jam!”30 Qershor 1996
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Prezantim talentesh te reja   Mon Aug 11, 2008 11:30 am

I DASHURI IMKur pranė tė kam

ndiej siguri.

Tė pėrkėdhelem dua

dhe pse na sheh njeri.Kur pranė tė kam,

ndihem fėmijė.

Dua veē tė luaj

e tė tė puth ty.Kur pranė tė kam

tė qesh dua.

S’dua t’ia di pėr njeri.

Shpirtit dua t’i them:

“Je akoma i ri!”Kur pranė tė kam,

jetoj nė Pranverė.

Largohesh ti,

Dimri vjen!18 Mars 1996
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Prezantim talentesh te reja   Mon Aug 11, 2008 11:30 am

NDERIM

Dy vargje pėr ty

do t’i shkruaj.

Ilaē pėr shpirtin tim

tė mos vuaj.Dy vargje tė arta

me rimė.

Si ndryshe mund

ta nderoj dashurinė?16 Shtator 1999***Diēka po ndodh

Veē asnjė s’po kupton

Tė vėrtetėn e zemrave

Ku ndjenja lodron.Qė po ndodh diēka

E ndiejmė tė dy.

Veē para kėsaj ndodhie

E heshtur qėndroj unė

S’kuptoj pse hesht dhe ti!?22 Shtator 1998
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Prezantim talentesh te reja   Mon Aug 11, 2008 11:30 am

VETEM LARG TEJETė jetė i vėrtetė

fundi i kėsaj ēmendurie qė vret?!Dua ta besoj.

(Do zoti tė jetė i vėrtetė.)

Larg meje

ēmenduri qė vret.

Larg, larg, larg!Larg teje

mund tė ndihem e qetė.

Larg teje,

mund tė nis sė jetuari

nė kėtė jetė.Kam humbur veten.

Vetėm larg teje

mund ta gjej!21 Shtator 1999
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Prezantim talentesh te reja   Mon Aug 11, 2008 11:31 am

***Po mė shfaqesh ca si shpesh

nė mendimet e mia,

nė pėrfytyrimin tim.

I heshtur,

me atė buzėqeshjen ironike.24 Shkurt 1996
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Prezantim talentesh te reja   Fri Sep 12, 2008 11:00 pm

Saimir Adem SadikajPritje e lėnduar…poeziPainful expectation …Poems

Saimir A. Sadikaj

“Pritje e lėnduar…”

poeziPainful expectation …PoemsRedaktor letrar: Kristaq F. Shabani, I.W.A, W.P.S

Translator: Dritan Dalip Kardhashi

Recesente:Yllka PondeW.P.S, Agron Shele W.P.S

Art grafik: Elton GalanxhiCopyright Saimir A. Sadikaj, 2008

Libri u pėrgatit nėn kujdesin e Lidhjes sė Krijuesve “PEGASI” ALBANIA nė kuadrin e nxitjes dhe shpalosjes sė botės shpirtėrore tė tė rinjve.The book was prepared under the care of the Authors’ Association “Pegasi” in the framework of theunfolding the spiritual world of the youth.Shtypur nė Shtypshkronjėn e Shtėpisė Botuese “Marin Barleti”, 2008

Published by the Marin Barleti Press

Adresa e autorit

Email: rimias_ukidas@hotmail.com

Mobil 0682044253Bukuria dhe thirrja pėr njė shpirtėzim tė pastėr,…U takuan rastėsisht, atje ku bregdeti luan me detin. I ngulėn njėri – tjetrit shikimet. Shikimet u puthėruan dhe lidhėn pikėrisht aty, nė atė mjedis kėndvėshtruar shumė, me njė panoramė bindėse mahnitėse. Ishin shikimet e vijėsisė sė jetės. Jeta e tyre tė mos ishte e vakėt, jeta e tyre tė kishte ngrohtėsinė shoqėrore tė njohjes dhe tė precipitimit miqėsor… Dhe, pikėrisht nė kėtė panorama, u betuan se do tė ishin vetėm shokė e pastaj miq… U futėn nė botėn e njėri tjetrit, i tregonin njėri - tjetrit rrėfenja nga mė intimet, qė s’ia kishin thėnė asnjė tjetri… Dhe bota e tyre kishte filluar tė “zhvishej” nga sekretet rinore tė botės sė tyre tė ndjenjėzuar… Nuk mund tė rrinin njėri pa tjetrin. Kur mungonte njėri, tjetra mendonte pėr tė dhe lėshonte sinjalin nė eter. Kur mungonte njėra, tjetri ndiqte tė njėjtėn rrugė, tė njėjtėn frymėmarrje udhėtimi. Takimi i Njėrit me Tjetrėn ishte njė domosdoshmėri jetėsore, bashkonte dy pika tė largėta por tė ndritshme horizonti tė vendit dhe dy yjet shkėlqenin. Betimi qėndronte si njė vijė e paprekshme: “vetėm shokė”, vetėm shikime, vetėm pėrqafim, vetėm lodrime me sy dhe … “Mos”… Por njė ditė, ai gaboi. E prishi betimin, e shkeli atė dhe dha njė puthje nė buzėt e saj… Nė atė ēast ndritėn sytė…shkėlqyen 365 ditė tė vitit, shpėrthyen mijėra gonxhe, filluan tė vijėzoheshin ndjenjat… Ata po e shikonin njėri - tjetrin tashmė ndryshe… Betimi ishte thyer si njė qelq… Dhe ajo e dha puthjen e pėrflakur… Po hidhnin hapin pėr mė tej… por mė vonė ndodhi ajo qė forca e betimit e tjetrės ishte mė e fortė se puthja… Qielli u vrejt, retė shtėllungore nxituan tė sillnin pasazhe keqklime dhe nė kėtė qiell kumbues u shkrua me gėrma tjetre: “Lamtumirė!” Dhe u lėshua thirrja revoltuese: “Mallkuar qoftė ajo puthje, qė shėmbi ndėrtesėn shpirtėrore!” Dhe filloi ndarėsia dhe dhimbjet e shpirtit tė sakatuar, lotėsitė dhe pritjet…

Autori i ri, Saimir Sadikaj, ka trajtuar njė temė nė tillė nė kėtė libėr, ku ai vendos veten protagonist, duke treguar se personazhi “UNĖ” ėshtė i butė, i brishtė, tolerant, pranon gabimin, kėrkon faljen, krijon njė “element mashkull”, vuajtės nė kėtė “planet” qė quhet “DASHURI”; ka njė nuhatje qė anon edhe nga ana e feminilitetit, pra pak a shumė bėn njė ndėrrrim vendesh nė protagonizmin dashuror dhe kėtu qėndron dhe forca e kėtij vėllimi modest nė artin krijues, por me ritėm nė aspektin psikologjik e veprues.

Vetėkuptohet qė nė kėsisoj rastesh ka shpėrthime e pasthirrmime, vuajtje, pėrbetime pėr kthesė, lot dhe kėrkim me ēdo kusht pėr rikthim tek pika e bukur e nisjes… Kėrkimet e papritura pėr ribashkim zemrash, tejsakrifica qė ngandonjėherė duket tė plotuara, por pėrsėri thirrje dhe apelime tek njė zemėr qė rreh me ritmin e tik-takeve tė tjerės. Ėshtė thjesht njė dashuri, qė kalon nėpėr ekstremitetet e saj shpirtėrorė dhe apelon. Natyrisht kėtu qėndron dhe bukuria dhe thirrja pėr njė shpirtėzim tė pastėr, qė rrėfen pėr njė provim “ngelės” dhe njė tentativė tė vullnetshme pėr tė “ngjitur” atė ndjenjė tė thyer nga njėri, por pėr ta ngjitur pėrsėri nga ai. Nė vėllimet e tjera jemi ndeshur me qėndrime tė tjera analoge, por nga pozicioni tjetėr.Kristaq F. Shabani I.W.A, W.P.S

Gjirokastėr, qershor 2008

Beauty and the call for a clear inspiration …They met by chance, there where the shore plays with the sea. They stared at each-other. The looks kissed and pledged at that particular environment, with a persuasive amazing landscape. They were the looks of the continuance of life. Their life not to be just so-so, …their lives needed to have the friendly warmth of recognition and friendly precipitation… And, exactly in that landscape, they took the oath that of being friends in the beginning and later bosom friends… they entered into each-other’s worlds, told each-other the most intimate stories, that they had never told to anyone else … and their world began to “to get undressed” from the youth secrets of their young sensible world … they could not live without each-other. When one of them was absent, the other did the same thing, the same breathing of journey. Their dates were a necessity of life, they joined two distant points of the horizon of the place and the two stars shined. The oath stood like an unsurpassable line: “only friends”, only looks, only hugs, games with eyes and … “Don’t”… But one day he made a mistake… He broke the oath, stepped on it and gave her a kiss in her lips… at that moment his eyes shined… the 365 days of the year shined, a thousand buds burst, feelings began to take shape… They began to look at each – other differently … The oath was already broken like a glass … And she gave back the fiery kiss… They were progressing fast… but later it happened that the power of oath was stronger than the kiss… The sky darkened, the billowing clouds hurried to bring along passages of bad weather and on this echoing sky was written: “Farewell!” And the revolting cry was released: “damned be the kiss that demolished the spiritual building!” and began the separation, pains of the crippled soul, tears and expectations…The young author, Saimir Sadikaj, has treated such a subject in this book, where he puts himself as a protagonist, by telling the reader that the character “I” is a mild, fragile and tolerant character who accepts his mistake, apologizes, creates a “male element”, sufferer in this “planet” called “LOVE”; he has an insight that more or less has a bias towards the feminism, thus more or less he makes a change of places in the protagonist of love and here dwells the power of the modest volume in the creative art, but rhythmic in the psychological and acting aspect.

It is self evident that such cases result in bursts and interjections, suffers, oaths for repentance, tears and sighs, and seeking in any condition to return at the beautiful point of the start…Endeavors for reunion of hearts, sacrifices that sometimes seem fulfilled, yet calls and appeals to a heart that beats in the same rhythm with the other’s heart. It is simply a love affair, which passes through its spiritual extremities and appeals. Naturally, here stands the beauty and the call for a clear inspiration that narrates a “failed” story and a willing endeavor to “raise” that feeling broken by the other, and bring it back to the shape it was when it started. In other volume we have encountered with analogue stands, but from the other position.

Kristaq F. Shabani I.W.A, W.P.S

Gjirokastėr on June 2008
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Prezantim talentesh te reja   Fri Sep 12, 2008 11:02 pm

Ajo apo Ai, duet i bukur nė sy…

He or she a beautiful couple in the eye.

I.1. E dija se ti, s’je Ėngjėlli im…1.

S’e pėrfytyroja

se do tė me lėndoje

aq rėndė…

s’dija se e ndieja aq shumė

pėr qenien tėnde

nė brendėsi tė qenies sime…

S’e dija

qė jeta ime njehėsohej me ty.

S’e dija

se kjo qenkej “dashuri”!

2.

S’e fantazoja kurrė

nga ty tė rridhte

lėndimi,

s’e dija kurrė

nga ty tė nisej

tradhtimi…

Asqė mė shkonte

ndėrmend

njė gjė tė tillė…3.

E dija se ti,

s’je Ėngjėlli im…

Ku nuk shkova

tė gjeja tė pamundurėn

tė tė kisha ty…4.

Edhe jetėn do tė jepja

vetėm pėr ty

Do tė jepja gjthēka

qė gjėndet nė kėtė botė…

Por e pata vėshtirė

tė tė gjeja zemrėn tėnde, por…2. E vetmja lule pėr sytė e miPėr ty ditėn

do ta bėja natė,

pėr ty natėn

do ta shndėrroja

nė ditė…

Tė betohem:

“Pėr ty detin

do ta bėja tokė!

E ndiej

se mungesa jote

pėr mua

ėshtė kotėsirė jete.

Ky ėshtė mesazhi

mė i madh i dashurisė.

Me kėtė “ekuacion”

kuptohet

se ēfarė pėrmbledh dashuria…

Vetėm

nė kėtė mėnyrė kupton

se ēfarė ėshtė vetmia…

Tė lutem,

prehu pak nė qetėsi,

dėgjoj lutjet e mia pėr ty…

Po mė mund trishtimi,

vuajtja pėr ty…Je e vetmja lule

pėr sytė e mi.

2. The sole flower for my eyesFor you

I would have turned the day to night

For you

I would have turned the night to day

I swear:

for you

I would have turned the sea to land!

I feel

That your absence

Means an empty life to me.This is the greatest message

Of love

With this “equation”

It is obvious

What does love encompass…?

Only through this way

One could understand

What is solitude …?I beg you,

Rest awhile in quietness,

Listen to my prayers for you…

Sadness, suffering for you

Is overcoming me …

You are the sole flower

For my eyes.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Prezantim talentesh te reja   Fri Sep 12, 2008 11:03 pm

4. Mos e mbush syrin me lotim…Tė lutem,

mos zemėro buzėn,

qė vetėm ty tė qeshi;

mos e braktis zemrėn

qė vetėm ty tė deshi;

mos e mbush syri

me lotim…

Mos mė braktis,

se pėr mua

s’ka harrim,…

Tė lutem, shpirt!4. Do not fill your eyes with tearsI beg you

Do not anger the lip,

That laughed only for you;

Do not abandon the heart

That loved only you;

Do not fill the eye

With tears,

Do not desert me

Because I will never

Forget you,

I beg you sweetheart!

5. …(Sa e bukur Bota!)Pėr ty i kėrkova Zotit

njė pikė ujė,

Ai mė fali gjithė detin

(Ē’bujari Zoti!)

I kėrkova Zotit

njė pėllėmbė tokė,

ma fali gjithė Botėn…

(Sa e bukur Bota!)I kėrkova Zotit

njė dashuri,…

Ai mė dėrgoi te ty

dhe mė tha me ngrohtėsi:

“Kjo vajzė tė pėrket vetėm,

vetėm ty…”.Prandaj, zemra ime,

mos mė ler nė vetmi…

Shpėrthej sot kaq fort:

“Tė dua, zemra ime!

A mund,

a mund tė jetoj pa ty?…”11.04. 2007
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Prezantim talentesh te reja   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Prezantim talentesh te reja
Mbrapsht nė krye 
Faqja 5 e 35Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 20 ... 35  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: