Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Biznesi ankohet per ide te reja !

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Biznesi ankohet per ide te reja !   Sun Oct 05, 2008 2:56 pmTe nderuar e shume te respektuar lexus te faqes ''bashkimikombetar'' ,doja te hapi kete teme qe te ndimojm nga njeri tjetri per keshilla te bizneseve te reja ne vendet tona ,Shqipri,Kosove,Maqedoni etj ...

Ka shume per te thene por shume pake per te dhene ,kemi me mijra fjal qe na kaloin ne mendje tone ,per bizneset e reja ,por ky tregus nuk gjen vend te zhvillohet ne shoqerin tone .

Kjo ide per keshilla per bizense te reja ,ide te reja eshte i mirpritur nga mendimet e jauj ne teme,te cilat do te anlaizohen ,planifikohen me ide te reja qe ndodhese tek ''dikush'' munde te jete nje ndime te behet rrealitet idea/kshilli jone .!


C'fare eshte munges e biznesit qe ankohet ai ,keni ide te reja per te mos u ankuar biznesi ne shoqerin tone ???


vazhdim te mire ne teme ...


Edituar pėr herė tė fundit nga Beton nė Sun Oct 05, 2008 3:55 pm, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Musafir
VizitorMesazhTitulli: Re: Biznesi ankohet per ide te reja !   Sun Oct 05, 2008 3:07 pm

Ide shum e mir Beton dhe me siguri se shum kujt i interson kjo ide dhe mendoj se ka tė atill qė dijn tė sjellin kshilla pėr bisnes afatgjata dhe afat shkurtėr.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Biznesi ankohet per ide te reja !   Sun Oct 05, 2008 3:16 pm

sa per vazhdim ne teme , kam vrejtur se shume munges jane zyrat (Aziendat),per kerkimin e nje banese ne qytetet tona ,veēanarishte ne qytetet Univerzitare ,si ne Tiranė,Prishtin,Tetovė.

kjo zyre nuk mendoi se kerkon nje investim te madhe me pak pune ndimon shume Student ,Turist, te pa njohur etj ,mbi te gjitha i ndimon edhe vetes ,per te fituar kafshaten e bukes,dhe hap vende pune te reja per popullin tone qe ka nevoi shume .

E perfundoj me kete pse jo te jete edhe nje zynxhire ne gjithe keta qytete te rendesishem kjo (Agjenci).

Mirkuptime
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar


Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 36
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

MesazhTitulli: Re: Biznesi ankohet per ide te reja !   Sun Oct 05, 2008 4:02 pm

Urime per temen, sepse eshte praktikisht e nevojshme.

Nje ide biznesi mund te ishte edhe krijimi i nje strukture
guide informacioni per mundesite e punesimit ne Shqiperi dhe ne vende te
tjera. Krijimi i nje strukture per te kryer sherbimin e ofrimit te
informacionit, per te ndihmuar procesin e punesimit dhe te vetepunesimit te
njerezve. Kjo mund te perfshije edhe ndermarrjet e vogla dhe te mesme si dhe
kompanite e medha, qe kane nevoje per keto sherbime.


Gjithashtu mund te jete me interes per aplikimet ne internet per bursa dhe studime jashte vendit, lidhje me familjet, asistence te cdo lloj informacioni.

Me nje fjale nje strukture shperndarjeje informacioni, dhe ne kete menyre nuk monopolizohet informacioni aq i vlefshem.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Luki
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 664
Age : 40
Vendi : Prishtinė
Registration date : 03/10/2008

MesazhTitulli: Re: Biznesi ankohet per ide te reja !   Wed Oct 08, 2008 8:58 pm

Tė flesesh pėr prioritete te bisnseve te veēanta,mendoj se ėshtė vėshtirė te besh dallim dhe nėse bisneset kryesisht janė te kapura nga njerzit e politikes ose klane te veēanta.Pershenbull tregetine ushqimore socialistet ne pushtet ne kembim te mbeshtetjes qe i jepte greqia ja lane tregetareve greke ose pėr me saktė te ashtequajturve vorioepiriot.Po kėshtu ėshtė tregetia e naftes dhe e gazit.Elemente te politikes socialiste kanė bisneset te veēanta si te hekurit, cimentos,matrialeve te ndėrtimit dhe kostruksionet, sheqerit miellit e te orizit.ne shqiperine e mesme e te veriut.Kėto janė bisnese qe natyrish vijnė nga para te pista e qe pėr ti shpetuar ato pėrdoren mekanizma te njohura si bashkimi i parave te pista me njė mikrobisnes te patser,apo fluksi i pa permbajtur i lojrave te fatit,e qe pėr 15 vjet nuk kanė perpiluar akoma njė ligj pėr to?!Ne tė gjitha kėto bisnese qe pėrmenda me sipėr nuk ka mundėsi te futesh pervecese si i mvarur prej tyre, ku do tė jeshe me shumė ne rolin e viktimes se sa ne rolin e te qenit zot i parave te tua.Nėse do tė medosh pėr njė bisnes te vogėl jo profesional humbja dhe fitim janė aq afėr sa dhe po tė teproi ndonjė lek do ti pėrdorėsh pėr ilace pėr sėmundjet e fituara nga stresi.Me kėtė bisnes merret pjesa me emadhe e populsise dhe ju po i shikoni pėrditė ne lajme tragjedite ne familje,coroditjen njerėzore,shqetėsimi pėr te nesėrmen,pra pasiguria e thelle,qe e perkthyer ndryshe kapje e polullit nga politika.Qe politikanet e vendeve ne tranzicion te ruajnė statusin e tyre pėr njė kohe sa me te gjatė duhet qe votuesi te jetė te jetė viktime e tyre.
Por a ka ndonjė vizion a ka ndonjė shprese pėr rimekembje?Natyrish ndėrtimi i njė numri tė madh rrugesh nga qeveria ne fuqi do tė mund te jape njė frymarrje,por ky investim po kalon njė njė risk tė madh pėr bisnesin e vogėl.Nėse pretendohet se janė grumbulluar njė miljarde e treqin miljon te ardhura nga korrupsioni njė pjesė e madhe e keyre te ardhurave vinte dhe nga mos regjisrimi i bisneseve te vogla,pra njė pjesė janė para qe populli i nxjerre nga te ardhurat personale qe me gjthe abuzimin e pretenduar ishte ne veshtiresi.Tashme veshtiresite janė ne njė pikė kritikė.Njė pjesė tjetėr te ardhurash shkojnė pėr rritjen e rrogave te ndermarrjeve buxhetore ku ne kėtė momente kllapie te pergjitheshme abuzohet me kėto rritje fiktive.Ps.njė njė punėtor i kualifikuar i portit detar merr njė rroge rreth 500000 lek te vjetra shtoi kėsaj dhe dy rroga mujore shtese ne vit.Qe njė bisnes i viogel te fitoje kėtė sasi te ardhurash i duhet te kėtė 30 miljon lek ne qarkullim dhe njė lokal te tije mbi 100 m2 dhe te paisur mė me tė gjitha paisjet pėr bisnesin.Perfundimi sht pėr tė hapur njė bisnes ,ose meskte pėr te jetuar ne Shqipėri do ta krahasosh veten si ato kllounet e cirkur qe hecin mbi kavon e tendosur,por me njė ndryshim pasi te mungon tapeti elastik i sigurise.Kėshtu njerzit mundohen pėr te gjete njė litar sigurie e qe natyrish kėto jan Metnat, Rucnat, Brahot plehrat e politikes se re e te vjetr.Pėr mua ne Shqipėri kanė mbetur te pa fatet dhe budallejte.Njė tjetėr shprese ėshtė se ne Shqipėri, duke qenė se individet e pasur janė me para te dyshimta ato nuk bėjnė investime ne prona te pa luajteshme si ndertime fabrikash pėr shrytezimin e resurseve nė vend,dhe hapjen kėshtu te fronteve te punės.Secili maskohet dhe mundohet te fsheh pasurite.E kėto lugeter ambicioz kundėrshtojnė me te madhe sa here kjo qeveri kėrkon qe investitore tė huaj te ndertojne fabrika,fakt janė ndertimei i dy fabrikave te cimentos ne Lac,tecet ne Vlore gaz sjellsat hecet apo termocentralet e vegjel.Ēdo gjė kundėrshtohet.Po ckane?Hallin e ekologjise?Jo mor mik, po janė ambicioze pasi dhe kėto i duan ti kenė ata, pa ē'ka se kure, mjafton qe dhe ne kėtė gjendje ato janė vet zot e vet shkop.
Por pėr ti qenė me besnik temesdua te hedh njė ide pėr njė bisnes qe ve ne levizje dhe cliron disi bisnesin e vogėl profesional.Krijimi i kooperativave te profesionalisteve,krijimi i njė bisnesi big me aksione te barabarta,pėrhapja e tyre ne ēdo qytet dhe lidhja e tyre ne formene njė konfederate do ti afronte teknikeve krahas fitimit nga profesioni dhe njė fitim te dytė nga bisnesi.E kjo do tė luante dhe njė rrol dhe ne clirimin e disa bisneseve te kapur nga tregetare ordinere qe abuzoojne me kėtė komunitet nga me shembulloret ne Shqipėri.Por si mund te organizohet?Pavarsisht se kjo ka qen njė ender e pa realizuar ne idetė e mija, mbetem gjithmonė ne kerkim te njė zgjidhje.kjo i jep mundėsi dhe integrimi dhe emigranteve profesioniste qe kėrkojnė te rikthehen ne atdhe.Vetėm bashkia e Rromes jep 10000 euro pėr secilin qe largohet pėrfundimisht nag italia.Pra nėse do tė ishin 100 profesioniste njė miljon euro plus dhe njė kredi me afat tegjate pėr tetilla procese do ti jepte mundėsi integrimit tė tyre nė vend.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Biznesi ankohet per ide te reja !   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Biznesi ankohet per ide te reja !
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Ekonomia-
Kėrce tek: