Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Prezantim talentesh te reja

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4 ... 19 ... 35  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Prezantim talentesh te reja   Sun Aug 10, 2008 1:43 pm

Albiona Naēollari1... Dua tė jem njė pikė uji qė rrjedh nga zemra e tokės

e me dete dhe oqeane anė e mbanė

gjithė Botės.

Dua tė jem njė pikė uji tė bije me vesėn e mėngjesit ,

mbi petalet e luleve tė qėndroj e tė mė pėrkėdhelin rrezet e Diellit.

Dua tė jem njė pikėz uji, tė bije kur bie shi,

nga qielli poshtė

tė bie e tė qėndroj aty poshtė mbi ty...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Prezantim talentesh te reja   Sun Aug 10, 2008 1:44 pm

2. ....Tė thashė tė dua dhe zemrėn ta dhashė,

mė prit

se do tė vij do tė kthehem prapė.

Mė kot priti zemra se dielli lindte e perėndonte prapė

e zogjtė shtegėtonin e vinte

vera e thatė.

Dhe gjethet shtronin rrugėt, mbulonin

gjurmat tona

dhe prapė pemėt ēelnin, por t’i

s’erdhe akoma.

3. Njė brengė kisha nė zemėr, s’dija

me kė tė qaj,

ia dhashė shiut tė natės, por s’mundi

dot ta lajė.

I thashė erės merre,por dhe era

s’ma pranoi,

m ė rėndon nė zemėr, mė bėn tė vajtoj.

Ja dhashė detit, e mori, ma solli pėrsėri,

me dallgėt mbi det,

mė tė kripur tani...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Prezantim talentesh te reja   Sun Aug 10, 2008 2:11 pm

Nje talente, e cila eshte quajtur nga kritika si "nje zhbiruese e botes se feminilitetit". Ajo jo vetem eshte anetare e Lidhjes se Krijuesve "PEGASI" ALBANIA, por edhe Anetare eLidhjes se Poeteve Bashkohore W.P.S. N eprofesion gazetare ne Tv Gjirokastra. Shijoni poezite e saj nga libri i botuar ne Shtepine botuese "Marin Barleti" Tirane.Yllka Ponde


VĖSHTIRĖMBETESHSHPIRTIN TIMPoezi
LIBRI U PERGATIT NEN KUJDESIN E
LIDHJES SE KRIJUESVE “PEGASI”
GJIROKASTER, ALBANIA

Shtėpia botuese “Marin Barleti”, Tiranė, 2003
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Prezantim talentesh te reja   Sun Aug 10, 2008 2:11 pm

Yllka Ponde

“Vėshtirė tė futesh nė shpirtin tim”
poezi

Redaktor letrar: Kristaq F. Shabani

Art grafik: Erlinda Mustafaraj

Kopertina ideuar nga Autorja


Copyright Ó Yllka Ponde, 2003


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Prezantim talentesh te reja   Sun Aug 10, 2008 2:12 pm

“Duke mė ngjasuar rrugicat e qytetit tim me “rrugicat qė kėrkonin diell” mendova tė mbledh ēiltėrsinė e shpirtit tim pėr t’ua dhėnė atyre pėr t’u shuar pak “urinė”. Kjo “gjė” prej letre dhe shkronjash qė t’i mban nė duar ėshtė krijesė e lindur prej meje. Unė jam banore e kėtij qyteti ku femrat lindin me “?…” nė grykė.”

Autorja

I.


VAJZA KAĒURRELE

ME
SY JESHIL

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Prezantim talentesh te reja   Sun Aug 10, 2008 2:13 pm

PERKUFIZIM
“Liri” do tė thotė:
“Tė qeshėsh kur tė vjen pėr tė qeshur.
Madje dhe
Kur ėshtė pėr tė qeshur, tė qash.
“Liri” do tė thotė:
“Tė bėhesh skllav me dėshirė…”
“Liri”do tė thotė:
“Tė jetosh nė ēdo trajtė!”


10 Mars 1996
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Prezantim talentesh te reja   Sun Aug 10, 2008 2:14 pm

***


Anije e vetmuar

nė detin plot dallgė…

Shpirtra tė gjallė e tė vdekur

brenda saj…16 Korrik 1993
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Prezantim talentesh te reja   Sun Aug 10, 2008 2:14 pmUNE?

Dehėse – aroma e dashurisė.

Sfilitės – mendimi i tradhėtisė.

Unė – qėndroj midis…

15 Korrik 1993

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Prezantim talentesh te reja   Sun Aug 10, 2008 2:14 pm***

M’u shpla kjo jetė hipokrizi.

Tė qesh unė,

se tė pėlqen ty!

Jo! Kurrsesi!

8 Janar 1997KAĒ…

Kaēurrel flokėt e mi.

Kaēurrel vetulla mbi sy.

Kaēurrel m’u bėnė mendimet pėr ty.

………………………………

Njė tufė kaēurrelash:

Kjo ditė!

16 Janar 1996Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Prezantim talentesh te reja   Sun Aug 10, 2008 2:15 pm


“LUMTURI”

E tradhėtuar
prej lumturisė,
Po “laj”
mėkatet e vajzėrisė.
…………….

9 Shkurt 1996


A MUND?

Heshtni ju kujtimet e mia,
aty ku jini.
Rininė shpirtblertė
ju s’mund tė ma sillni!

20 Mars 1996


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Prezantim talentesh te reja   Sun Aug 10, 2008 2:15 pm


***

Nė sytė e mi
tė larė me tė verdhė e jeshil…
Jeton:
Bota e trazuar
e shpirtit tim…

19 Korrik 1993

KONTRAST E GJELBERIM

Gjethe vjeshte – nė Vetmi.
Sythit tė pranverės i pėrngjaj,
kur jam me Ty!

1995

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Prezantim talentesh te reja   Sun Aug 10, 2008 2:15 pm


DUF

Koka po mė plas nga mendimet.
Zemra po mė ēahet nga ndjenjat.
E gjitha po ēmendem nga dhimbjet.
***
Dua ta shfryj dufin qė kam
mbi fletėn e bardhė.
Njė fjalė,
njė lot pikon pastaj…

10 Korrik 1995DY

Jam pranverė dhe vjeshtė.
Pranverė: Gėzoj dhe qesh.
Vjeshtė: Mėrzitem dhe hesht.
Nė s’besoni…
Mė shihni nė sy.
Trishtim dhe gjelbėrim
do tė gjeni aty!

2 Korrik 1993


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Prezantim talentesh te reja   Sun Aug 10, 2008 2:16 pm


***

Si manushaqja ndėr ferra
Syri im jeshil,
Poshtė vetullės kaēurrel.
Ndaj njerėzit

ma ngatėrrojnė ngjyrėn e tij!

16 Janar 1996***

Ē’m’i trazon mendimet
o kohė me shi!
Si binjake
me shpirtin tim!Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Prezantim talentesh te reja   Sun Aug 10, 2008 2:16 pm


MBETJEVitet e bukura ikėn.

Ato skandalozet po vijnė.

Vajza me shpirtin e lirė

ėshtė bėrė grua

fėmijė do lindė…

Vitet e bukura ikėn.
Ato skllavėruese po vijnė.
Nga vetja ime…
E vėrtetė ka mbetur:
“Kufoma e vajzėrisė”

8 Janar 1997

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Prezantim talentesh te reja   Sun Aug 10, 2008 2:17 pm

VERE

Kur mė teket pėr tė pirė verė,
trullosem prej mendimit se do pi.
Kur filloj tė pi verė
dehem prej mendimit se po pi.
Kur dehem duke pirė verė,
mė pėlqen!
S’jetoj mė nė tokė…
Mė kėrkoni nė qiell!

28 Shkurt 1996

DO TE THOTE

Tė lindėsh nė kėtė jetė
do tė thotė: “Tė rrosh pėr tė vuajtur!”
Tė rrosh nė kėtė jetė
do tė thotė t’i lutesh vdekjes:
“Eja sa mė shpejt!”

17 Mars 1996Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Prezantim talentesh te reja   Sun Aug 10, 2008 2:17 pm

“SHKELJE”

Ca “ligje” tė vendosura
prej plakjes sė kohės,
i urrej!
Dua t’ia zhduk atė forcėn qė
mendojnė se kanė…
“Ligje” qė nisin me atė “duhet”
tė vjetėruar, tė dalė mode.
“Ligje” tė pashkruara
qė dhe po t’i shkelėsh
s’dėmton njeri.
Veēse veten respekton,
i plotėson njė dėshirė!

4 Nėntor 1996


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Prezantim talentesh te reja   Sun Aug 10, 2008 2:18 pmPERDERISA

Gjithēka e bukur
qė kam kaluar nė jetė:
Ēapkėnllėqėt e vajzėrisė,
O dashuri, qė s’ju pėrshėndeta as “Mirėmėngjes!”

Ejani, nė ėndrrėn time
tė ma ktheni nė parajsė.
Pėrderisa jeta ėshtė
njė ferr.

9 Tetor 1997Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Prezantim talentesh te reja   Sun Aug 10, 2008 2:18 pm

***

Ē’fshihet brenda shpirtit tim,
askush s’e di.
Njė mot krejt i trazuar:
mjegull, shi,
s’mungon edhe ti.

18 Gusht 1999ĒELJE

E njoh dėshirėn e pianecėve
pėr tė pirė.
Princeshė e bukur,
banore nė shpirt!
E besoj dėshirėn e pianecėve
pėr tė pirė.
Brenda meje:
Pirja ēel njė syth!

12 Mars 1996

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Prezantim talentesh te reja   Sun Aug 10, 2008 2:20 pm

***

Mė pėlqen dhe ndonjėherė vetmia.
Tė fundosem nė tė
e tė bėj ē’tė dua!
Mė pėlqen vetmia!
Kur jam me tė,
fshehtas rri me atė qė dua.

25 Prill 2001***


S’munda tė jem njė herė

Yllka e vėrtetė, nė kėtė jetė.

(S’munda tė jem!)

Dhe as kam pėr tė qenė!

Kjo ėshtė mė e keqja.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Prezantim talentesh te reja   Sun Aug 10, 2008 2:20 pmII.ULURNEFRONIN E DRITESGENJESHTERKur nata nė fronin e ditės ulet,

pranė njėri – tjetrit

gjendemi ne.Bredhim cep mė cep tė ėndrrės

si tė marrė.Mallkojmė agimin e ditės sė re

kur hapim sytė gėnjeshtarė…Verė 1993Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Prezantim talentesh te reja   Sun Aug 10, 2008 2:21 pmMBRET

Asnjėherė s’mė ke ardhur
nė gjumin tim.
Kam kohė qė tė pres.
Eja! Pa ndrojtje, pa frikė!
Vetėm ti mund
tė ma largosh
Vetminė.

Prill 1993


PYESO sy,

tė jetė kaq i mistershėm

sa dhe ty,

ai qė tė ka lind?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Prezantim talentesh te reja   Sun Aug 10, 2008 2:21 pm

***Njė psherėtimė

lėshon shpirti,

kur s’gjen ngushėllim…Njė psherėtimė e fshehur

zgjat deri nė agim!18 Gusht 1999

***Tė vėshtrova gjatė nė sy

dhe brenda vetes thirra:

“Tė lutem, mė njih!”S’i njohe kaēurrelat e mia,

Sse kuptove as dėshirėn xixėlluese,

qė pėrcillnin sytė e mi.Por, pėrsėri me zėrin e zemrės

do tė tė lutem:

“Mė njih!”

2 Korrik 1996
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Prezantim talentesh te reja   Sun Aug 10, 2008 2:22 pm

Jam e qetė.

Pėrfundimisht, s’e njoh mė

njerėzinė gojėshqyer

tek lėshon vrer…S’dua tė njoh mė,

ata qė s’mė duhen.

Stacionohem, jam e qetė…

Indiferente eci para botės kokėshkretė.

Jeta – E imja.

Sa qejf!

25 Qershor 1996
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Prezantim talentesh te reja   Sun Aug 10, 2008 2:22 pm

S’di nė duhet tė hesht.

Tė flas, tė qaj a tė qesh.

Tė mėrzitem a tė urrej?!Kur njerėzit heshtin…

Pse dhe unė duhet tė hesht?

Kur sytė e mi qajnė,

kur zemra ime

mėrzitet dhe urren!21 Shtator 1998

***Sot

u gjendėm ballė pėr ballė.

“Ē’kemi?!”- mėrmėritėm.

S’gjetėm tjetėr fjalė.Korridoreve vinim vėrdallė.

Sa dėshironim

tė gjendeshim pėrsėri ballė pėr ballė.

Kishim pėr tė thėnė…

Oh! Sa fjalė!9 Shkurt 1996
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Prezantim talentesh te reja   Sun Aug 10, 2008 2:22 pm

MIMOZE

Para teje

ndihem e pavlerė.

Kaēurrelat sikur mė zvargen.

E blerta brenda syve,

s’mė duket mė e blertė!Para meje…

E heshtur bukuria jote qėndron!

M’i merr mend aroma jote.

Mė tėrbon!Kur nė duar gjithė pėrkujdesje tė mbaj,

s’dua t’ia di pėr njeri…

Njė e dehur e papirė jam

prej dashurisė sė marrė pėr ty!28 Shkurt 1996Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Prezantim talentesh te reja   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Prezantim talentesh te reja
Mbrapsht nė krye 
Faqja 3 e 35Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4 ... 19 ... 35  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: