Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 "PEGASI" IDE TĖ REJA , RRUGĖ TĖ REJA ,VEPRIME TĖ REJA

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"PEGASI" IDE TĖ REJA , RRUGĖ TĖ REJA ,VEPRIME TĖ REJA Empty
MesazhTitulli: "PEGASI" IDE TĖ REJA , RRUGĖ TĖ REJA ,VEPRIME TĖ REJA   "PEGASI" IDE TĖ REJA , RRUGĖ TĖ REJA ,VEPRIME TĖ REJA EmptyThu Oct 24, 2013 12:32 am

"PEGASI" INTERNACIONAL ALBANIA
IDE TĖ REJA , RRUGĖ TĖ REJA ,VEPRIME TĖ REJA

LE TĖ "NDEZIM" DHE TE INTESIFIKOJMĖ MĖ TEJ VEPRIMTARINĖ TONĖ PEGASIANE

DIHET QĖ LIDHJA JONĖ ĖSHTĖ NJĖ LIDHJE E NJOHUR SOT NE BOTĖ, NDAJ DUHET TĖ PROGRESOJMĖ MĖ TEJ

LE T'I SHERBEJMĖ BASHKĖRISHT FUQIMISHT DHE TALENTISHT KOMBIT TONĖ ...

ORGANOGRAMA E PEGASIT ĖSHTĖ NDĖRTUAR NĖ MĖNYRĖ TĖ TILLĖ QĖ T'I PĖRGJIGJET KĖSAJ SITUATE TĖ RE ...

1. Tė gjitha Degėt e LNPSHA"PEGASI" ALBANIA, tė cilat kanė kohė qė veprojnė , por dhe degėt e reja tė krijuara t'i japin parėsi thithjes sė elementėve talentore nga tė gjitha fushat e Letėrsisė dhe tė Artit. Nė kėto degė, pėrveē poetėve, shkrimtarėve, studiuesve, artistėve (piktorė, skulptorė,gazetarė, kėngėtarė, valltarė dinjitozė) tė ketė dhe talente tė rinj me perspektivė nė kėto fusha. Evidentimi i tyre ėshtė njė shėrbesė qė i bėhet Kombit pėr ardhmėrinė e tij nė kėto fusha tė rėndėsishme tė botės shpirtėrore ...

2. Ėshtė e mira qė ēdo degė tė ketė Grupin e vet tė interpretimit me regjisor, aktorė; grupin e vet tė kėngės dhe tė valles; grupin e piktorėve e tjere. Rėndėsi t'i jepet tėrheqjes nė kėto grupime tė studiuesve tė fushave te Letėrsisė, tė Artit .
3. Eshte detyra jonė tė jemi aktivė nė prezantimin e vlerave tė kėtyre fushave, duke filluar qė nga prezantimet e kreaturave (promovime, hapje ekspozitash, recitale, koncerte, fjalė artistike, panaire ekspoze e tjere) , duke u dhėnė impuls talenteve tė kėtyre fushave; tė nxiten kreatorėt me mendime reale ; tė merret pjese aktivisht nė manifestime, konferenca e deri nė Simpoziume.
4. Tė intesifikohet bashkėpunimi me klube, shoqata shkrimtarėsh dhe poetėsh ekzistentė, jo vetem nė vend, por edhe nė vende tė tjera. Nė kėtė drejtim duhet tė jemi shumė aktive pėr tė bėrė prezentė letėrsinė tonė, artin tonė, pėr tė realizuar kėshtu shkėmbimin universal tė vlerave...si dhe konkurrimin e tyre...
5. Tė jemi prezentė nė jetėn e qytetit, tė qarkut e tjere, sipas organizimit vendor dhe tė bėhemi "violinė" e parė nė fushėn e letėrsisė , tė Artit , tė kulturės...., duke shtuar bashkėpunimin me organet qendrore dhe vendore si dhe me organizma, tė cilat dėshirojnė tė bashkėpunojmė me ne nė kėto fusha...
6. Rėndėsi e veēantė t’i jepet veprimtarisė me librin , publikimit tė tij dhe pjesėmarrjes nė Panaire Kombėtare dhe Ndėrkombėtare.
Ne deshirojmė tė mbetemi me tė drejtė nė Altarin e Kontributit tė Kombit nė kėto drejtime tė rėndėsishme...
Pėrvoja e mirė nė kėtė drejtim ekziton nė Lidhjen tonė dhe kjo pėrvojė duhet tė aplikohet dhe tė intesifikohet mė tej…


Presidenca e LNPSHA "PEGASI" ALBANIA
Tirane, 19 tetor 2013
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
"PEGASI" IDE TĖ REJA , RRUGĖ TĖ REJA ,VEPRIME TĖ REJA
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: