Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Analizë politike - historike Realpolitika e Ibrahim Rugovës

Shko poshtë 
+80
detektivi
Driniiiii
......
rrimtaf
Tatoo
BashKom
Drini_ku
haxhiu
xhiti
xhema
Agrone
Qerim Klmendi
Muja e Halili
Medalim
Eklips
klodian
ngadhenjimi
Hamitmatjani
dezertori
Tigrina
sela-mi
ramadan mekaniku
Mirushe
Blerti_Gashi
martin
rinesa
Martina
Labinot Drenica
feratkoca
Delia
comeback
Eva0506
anila
katunariplak
Gjura
Nezir Myrta
ELIE
Luki
Ibrahim Rugova
Driola
Kushtrimi86
Mergimtari
Mysafir
Pirro i Epirit
Euridika
blerim
istogalia
stabili
Ademi85
njonidrenica
Arizona
paioni
Riki30
malesorja e Kosoves
MUHAMETII
Mister
metiii
fina
luan mreti
zeriatdheut
voglushja
murturi
petritkola
loredana
xhavo_
USHTARILIRIS
E_Bukura
Guximi
Xili
rolling
albin dibra
fi2a1
rroni
Ago Muji
Kosovarja
Tetovari
Sofra
Leka i Madh
Beton
Orfe@
84 posters
Shko tek faqja : Previous  1 ... 11 ... 19, 20, 21 ... 28 ... 37  Next
AutoriMesazh
zeriatdheut
Hero anëtar
Hero anëtar
zeriatdheut


Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

Analizë politike - historike Realpolitika e Ibrahim Rugovës - Faqe 20 Empty
MesazhTitulli: Re: Analizë politike - historike Realpolitika e Ibrahim Rugovës   Analizë politike - historike Realpolitika e Ibrahim Rugovës - Faqe 20 EmptyMon Oct 20, 2008 10:29 pm

Inderua comebac une nuk te drejtohem ty ketu me ate emer por flase per coftinen Rugovna andaj shoki ti mos u prek se eshte realitet ti nese mundesh na sjell fakte qe ka qen i mire
e une te japi fakte sa te duash me rimorkio qe kjo ndytesyre i ka sjell vetem tmer gjithe SHqiptareve ti vazhdo shoku
qofsh i nderuar comeback
Mbrapsht në krye Shko poshtë
comeback
Anëtar i ri
Anëtar i ri
comeback


Male
Numri i postimeve : 86
Age : 44
Vendi : miami
Registration date : 10/10/2008

Analizë politike - historike Realpolitika e Ibrahim Rugovës - Faqe 20 Empty
MesazhTitulli: Re: Analizë politike - historike Realpolitika e Ibrahim Rugovës   Analizë politike - historike Realpolitika e Ibrahim Rugovës - Faqe 20 EmptyMon Oct 20, 2008 10:32 pm

Faktet i sjell historia,ndersa une dhe ti jemi vetem antare te k'tij forumi.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@


Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 113
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Analizë politike - historike Realpolitika e Ibrahim Rugovës - Faqe 20 Empty
MesazhTitulli: Re: Analizë politike - historike Realpolitika e Ibrahim Rugovës   Analizë politike - historike Realpolitika e Ibrahim Rugovës - Faqe 20 EmptyMon Oct 20, 2008 10:35 pm

Trendafile shkruajti:
Nena e I.Rugoves quhej Savka Radulloviq nga Prie Polje e Malit te zi e cila ishte serbe, ndersa e therrisnin Nana Sof.
Ndersa sa i perket Babait te tij Ukes ai eshte vrare ne shtepin e tij dhe ate duke ju bajtur kasht kafshve, pra ai nuk eshte vrare duke luftuar sepse e shoqja e tij ka qen serbe ashtu siq e kam theksuar me larte, gje qe nenkupton se ai fare presidenti i ka pasur dajt serb
.
Trandafile moj trandafile e paske sjelle nga nje forum komplet postimin, mos haro se ai qe  ka shkruar mundet te jete edhe ketu antar, 
Mbrapsht në krye Shko poshtë
zeriatdheut
Hero anëtar
Hero anëtar
zeriatdheut


Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

Analizë politike - historike Realpolitika e Ibrahim Rugovës - Faqe 20 Empty
MesazhTitulli: Re: Analizë politike - historike Realpolitika e Ibrahim Rugovës   Analizë politike - historike Realpolitika e Ibrahim Rugovës - Faqe 20 EmptyMon Oct 20, 2008 10:37 pm

Inderuar nese na sjell fakte ty askushe nuk ta ndalon dhe mose fyej Antaret andaj vazhdo
Historia jemi ne askushe tjeter historia eshte shkruajt me gjakune e atyre qe coftina i quante grupe teroriste !!!
Se populli eshte sovrani, nuk do mend, se paku sipas principeve morale te demokracive boterore. Parashtrohet pyetja, a u perkujdes i zgjedhuri nga sovrani, per sovranin qe e zgjodhi, gjate luftes? JO dhe JO!

Me e keqja ishte se, derisa e gjithe bota fliste per lufte ne Kosove, shume "i madhi" tentonte me cdo kusht ta zbehte jehonen e pushkeve clirimtare, duke i quajtur, here dore e zgjatur e Serbise e here grupe te frustruara njerezish qe nuk kane cka te humbnin.

Nese populli eshte sovrani, bijte e sovranit ishin pjesetaret e UCK-se, ndersa i zgjedhuri nga sovrani kerkonte ndihme nga ata qe pikerisht sovranin e perdornin per t'i shfryer ndjenjat e tyre shtazarake.

Prandaj, pa dashur ta fyej aske, me se paku pejgamberin tuaj sepse, ai e ka fyer vetveten dhe popullin ( sovranin sic pretendoni ju) te cilit i takonte.

pershendetje
Mbrapsht në krye Shko poshtë
comeback
Anëtar i ri
Anëtar i ri
comeback


Male
Numri i postimeve : 86
Age : 44
Vendi : miami
Registration date : 10/10/2008

Analizë politike - historike Realpolitika e Ibrahim Rugovës - Faqe 20 Empty
MesazhTitulli: Re: Analizë politike - historike Realpolitika e Ibrahim Rugovës   Analizë politike - historike Realpolitika e Ibrahim Rugovës - Faqe 20 EmptyMon Oct 20, 2008 10:42 pm

E keni gabim zotri sepse ne nuk jemi historia,kur e thash se faktet i sjell historia,une mendova se ti po e kupton se historia eshte ajo qe pasi te kalojne vite te tera faktet i publikon historia.
HISTORY e keni te qarte?.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
zeriatdheut
Hero anëtar
Hero anëtar
zeriatdheut


Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

Analizë politike - historike Realpolitika e Ibrahim Rugovës - Faqe 20 Empty
MesazhTitulli: Re: Analizë politike - historike Realpolitika e Ibrahim Rugovës   Analizë politike - historike Realpolitika e Ibrahim Rugovës - Faqe 20 EmptyMon Oct 20, 2008 10:48 pm

Historia jane te gjithe keto djelmosha qe ja perplasin ne fytyre tradhtise gjerat andaj po te them qe nga keto fakte shkruhet Historia
Na sjell fakte qe beri coftina ateher
Mbrapsht në krye Shko poshtë
comeback
Anëtar i ri
Anëtar i ri
comeback


Male
Numri i postimeve : 86
Age : 44
Vendi : miami
Registration date : 10/10/2008

Analizë politike - historike Realpolitika e Ibrahim Rugovës - Faqe 20 Empty
MesazhTitulli: Re: Analizë politike - historike Realpolitika e Ibrahim Rugovës   Analizë politike - historike Realpolitika e Ibrahim Rugovës - Faqe 20 EmptyMon Oct 20, 2008 10:50 pm

Nese asgje nuk beri per ty apo tjetrit,pse ateher po e madheroni,per nje njeri te keq nuk ja vlen te diskutohet.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
zeriatdheut
Hero anëtar
Hero anëtar
zeriatdheut


Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

Analizë politike - historike Realpolitika e Ibrahim Rugovës - Faqe 20 Empty
MesazhTitulli: Re: Analizë politike - historike Realpolitika e Ibrahim Rugovës   Analizë politike - historike Realpolitika e Ibrahim Rugovës - Faqe 20 EmptyMon Oct 20, 2008 10:54 pm

NE e madhrojme per ndytesyre TRADHTIJ ndaj Athdheut
me vjen keq qe nuk e njef si duhet, ndoshta edhe ke qen i ri
respekt per ty
Mbrapsht në krye Shko poshtë
comeback
Anëtar i ri
Anëtar i ri
comeback


Male
Numri i postimeve : 86
Age : 44
Vendi : miami
Registration date : 10/10/2008

Analizë politike - historike Realpolitika e Ibrahim Rugovës - Faqe 20 Empty
MesazhTitulli: Re: Analizë politike - historike Realpolitika e Ibrahim Rugovës   Analizë politike - historike Realpolitika e Ibrahim Rugovës - Faqe 20 EmptyMon Oct 20, 2008 11:05 pm

Nuk jam i ri.
Nese dikush me drejtohet duke ma perseritur po te njejten gje,ateher me futet dyshimi pamarparasysh se per qka eshte fjala,e jo vetem per politike.
Ti ne tregun e automjeteve deshiron te blesh nje automobil,ndersa une te them mos e blej se une njoh kete automobil dhe eshte ne parabllokim,nese ta them disa here radhazi,ateher kuptoje se une deshiroj ta bleje per vete.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Mergimtari
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Mergimtari


Male
Numri i postimeve : 755
Age : 111
Vendi : Jashtë forumit
Registration date : 31/05/2008

Analizë politike - historike Realpolitika e Ibrahim Rugovës - Faqe 20 Empty
MesazhTitulli: Re: Analizë politike - historike Realpolitika e Ibrahim Rugovës   Analizë politike - historike Realpolitika e Ibrahim Rugovës - Faqe 20 EmptyMon Oct 20, 2008 11:13 pm

comeback , mund t'ju them një gjë për të cilën jam shumë i sigurtë.
Që pa u bashkuar të gjitha trojet shqiptare në Shqipërinë Natyrale , nuk do ketë histori të mirëfilltë shqiptare , pasi që gati çdo institucion , media dhe çdo gjë tjetër që duhej të ishte e lirë është në duart e servilëve të ndërkombëtarëve , është në dorën e njerëzve antikombëtar , që po ecin në anën e kundërt të akrepave të orës (ndrysho akrepat e orës me bashkimin kombëtar ose interesat kombëtare dhe do t'a kuptosh shumë mirë).

Sa i përket këtij "idollit" tënd , presidentit tënd të dashur , mund të shtoj edhe një fakt tjetër të gjallë që ka qenë një spiun goxha i zoti kuptohet bashkë me kopen e tij LDK-në. Pasi që paralufte Prof.Hajredin Kuqi-n e kam pas komshi , i kemi pasur banesat ngjitur , ai banonte me qira tek një profesor tjetër që fatkeqësisht ja kam harru emrin. Por vinte shumë rrallë pasi që ka qenë i përndjekur nga shokët(serbomëdhenjt) e I.R & LDK-së , nuk e di se cilët kanë qenë spiunët e vërtetë në atë ndërtes por mendoj që ishin ata sipër meje (pasi që vëlla & motër kanë punu për I.R). Gati çdo javë vinin nga 2 ushtarë serbë në banesën time ku gjatë kohës së luftës isha vetëm me nënën dhe vëllaun , hynin brenda me kallasha në dorë , bënin pyetje , se ku është H.Kuqi , a e keni parë , etj etj... Ishte tmerr sidomos për vëllaun i cili ishte vetëm 4-5 vjeçar dhe unë paksa më i rritur por isha mësuar paksa me atë skenë.
Ndërsa Prof. Hajredin Kuqi shumë rrallë është futur në atë banesë nga dera , në shumicën e rasteve hynte nga ballkon-i.

Kështu që më mirë të punojm për të ardhmen e të mos të kapemi tek ata që jau kemi pa sherrin , tek pengesat e bashkimit kombëtar. Pasi që sa më i shpejt që të jetë bashkimi , aq më i shpejt do të jetë realiteti për të dhe shumë tradhtarë të tjerë nga kopeja e tij dhe nga kope të tjera që me kohë do të mësohen dhe do të demaskohen.

Në qof se je këtu për përçarje pasi që nuk po shoh ndonjë interesim në ndonjë temë tjetër na trego dhe unë personalisht nuk do të merrem më me ty , jo vetëm me ty por me të gjithë ata që janë regjistru në këtë forum për përçarje.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rolling
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
rolling


Male
Numri i postimeve : 2086
Age : 31
Vendi : Shqiptari
Profesioni/Hobi : Revolucionar
Registration date : 17/05/2008

Analizë politike - historike Realpolitika e Ibrahim Rugovës - Faqe 20 Empty
MesazhTitulli: Re: Analizë politike - historike Realpolitika e Ibrahim Rugovës   Analizë politike - historike Realpolitika e Ibrahim Rugovës - Faqe 20 EmptyMon Oct 20, 2008 11:23 pm

dyshimi duhet ta kete nje baze sdo te vogel, kurse ky dyshimi yt i verber nuk ka kurrfar baze, rugova ne te gjitha menyrat ka qene SHKA(serb)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
comeback
Anëtar i ri
Anëtar i ri
comeback


Male
Numri i postimeve : 86
Age : 44
Vendi : miami
Registration date : 10/10/2008

Analizë politike - historike Realpolitika e Ibrahim Rugovës - Faqe 20 Empty
MesazhTitulli: Re: Analizë politike - historike Realpolitika e Ibrahim Rugovës   Analizë politike - historike Realpolitika e Ibrahim Rugovës - Faqe 20 EmptyMon Oct 20, 2008 11:31 pm

Mergimtari une nuk po diskutoj per LDKne por diskutoj per ish presidentin.LDK ja kurrniher nuk e ka fituar voten e qytetarit,voten e qytetarit e fitoi Rugova.
Po ti pyesim te gjithe shqiptaret anembane trojeve se a e deshirojne Bashkimin kombtar?
Te gjithe do te jene PRO.Une personalisht nuk mendoj se Bashkimi komtar nuk arrihet duke e fyer Rugoven Thaqin apo tjetrin e tjetrin sepse armiku kete po e deshiron!
Qe te keni nje forum te mirfillte apo nje bashkim forumistesh apo bashkim kombtar eshte mire qe te mos fyejme figurat politike edhe nese kemi mendime te ndryshme per ta,ti mendon se me i miri ishte Thaqi,tjetri mendon se ishte Rugova,e tjetri mendon se ishte Ramushi etj.
Une e them te drejten se nuk jam i interesuar se cili politikan eshte i duhuri sepse une nuk kam asnje te ardhur nga ta,por mendoj se te diskutosh kunder qdo figure partiake mund te kete edhe ketu perqarje.
Mua nuk me pelqen qe te flas as per fejen sepse edhe kjo te fut ne perqarje,qe te dyja ne te gjitha forumet po krijojne perqarje perqarje dhe asgje tjeter.
Secili deshirojme nje Bashkim kombtar por duhet te punojme dhe te gjejme menyren me te pranueshme nga i gjith kombi.
Pershendetje
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Mergimtari
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Mergimtari


Male
Numri i postimeve : 755
Age : 111
Vendi : Jashtë forumit
Registration date : 31/05/2008

Analizë politike - historike Realpolitika e Ibrahim Rugovës - Faqe 20 Empty
MesazhTitulli: Re: Analizë politike - historike Realpolitika e Ibrahim Rugovës   Analizë politike - historike Realpolitika e Ibrahim Rugovës - Faqe 20 EmptyMon Oct 20, 2008 11:39 pm

Mund të të them që të gjithë këta që i përmende po luftojnë për interesa të ndërkombëtarëve , për interesa partiake dhe personale. Dhe jo për interesat e popullit , për interesat kombëtare.

Problemi qëndron se disa prej tyre që i përmende kanë kontribu për këtë komb në momente të caktuara , disa apo njëri prej tyre që e ke cekur më lartë e ka tradhtuar luftën e UÇK-së dhe i ka çarmatosur ushtarët e UÇK-së. Ndërsa sotë asnjëri prej këtyre të gjallëve nuk po kontribuojn për interesa kombëtare , kjo gjë u pa kur njëri prej tyre ishte kryeministër , kjo gjë po shihet nga kryeministri i tanishëm. Por këta kanë të paktën kanë kontribu për këtë komb , ndërsa ky i vdekuri (fatmirësisht) nuk ka kontribu asgjë , hiç asgjë. E këto siç e ceka më lart do të shkruhen në një histori të mirëfilltë shqiptare pas bashkimit kombëtar , pasi që momentalisht është e pamunudur pasi që realiteti i vret dhe nuk mund t'a pranojnë. Unë e ceka Hajredin Kuqin e para luftës dhe jo Hajredin Kuqin e sotëm , kështu që analizo mirë për të mos pasur keqkuptime sepse asnjëri prej këtyre sotë nuk po kontribuojn për interesat kombëtare por për interesat e ndërkombëtarëve , për interesat e armiqëve tanë.

Kështu që e ardhmja duhet të ecë pa ta.

P.sh : Mos e devijo temën se na fshihen postimet , le të mbesim tek figura e I.R.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
comeback
Anëtar i ri
Anëtar i ri
comeback


Male
Numri i postimeve : 86
Age : 44
Vendi : miami
Registration date : 10/10/2008

Analizë politike - historike Realpolitika e Ibrahim Rugovës - Faqe 20 Empty
MesazhTitulli: Re: Analizë politike - historike Realpolitika e Ibrahim Rugovës   Analizë politike - historike Realpolitika e Ibrahim Rugovës - Faqe 20 EmptyMon Oct 20, 2008 11:50 pm

Une nuk kam te njejtin mendim qe e ke ti.
Nese eshte e drejte te fshihen keto postime,ateher le te fshihen pse jo?
Nese eshte e drejte edhe mund t'me perjashtoni pse jo?
Une nuk mendoj se dola nga tema.
Nese ju perjashtoni antare vetem pse kane mendim tjeter per ish presidentin apo ndonje figur tjeter,ateher po tingllon se ky forum eshte partiak.
Me perjashtoni qe tash
Ju uroj suksese.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
zeriatdheut
Hero anëtar
Hero anëtar
zeriatdheut


Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

Analizë politike - historike Realpolitika e Ibrahim Rugovës - Faqe 20 Empty
MesazhTitulli: Re: Analizë politike - historike Realpolitika e Ibrahim Rugovës   Analizë politike - historike Realpolitika e Ibrahim Rugovës - Faqe 20 EmptyMon Oct 20, 2008 11:53 pm

Comeback i nderuar!
I paske ngarkuar vetes mision te madhe.Gjithqka qe e ke shkruar,sikur te mos ishte shpallur Pavarsia,e kish hanger pazari!
Tash ka ndryshue puna,dhe kot je duke e ndjerrur kohen me kete I.Rugoven.Ai sa ishte e perfundoje misionin me mire,me sukseshem,dhe realizoje edhe Ato detaje qe Serbia as qe i`a kishte ngarkuar si detyre.Tash kohet po ndryshojne,dhe njerzit kane prit me u shpalle kjo date,sepse edhe vet ke mu çudit kur te hapet kazani i plehrave,jo vetem i Rugoves,por edhe i shume e shume bashkpuntoreve tjere te tij,sepse Ibrahim Rugova nuk ka qene vetem,por ka qene pjese e nje strukture te forte te UDB-se,dhe per keto gjera do fillojne te rrefejne bashkpuntoret e tij,sepse jane te detyruar te bejne pazarlleqe,ngase u duhet mbajtur funksionet me qdo kusht,sepse vetem keshtu mund te jene personazhe me ndikim te metutjeshem ne skenen politike te Kosoves.Qeshtja e bashkpuntore te UDB-se do te shendrrohet ne biznes,per perfitime politike dhe ekonomike,pra do te behet nje pazar mes atyre qe do ta dominojne skenen politike te Kosves,dhe atyre qe do te perpiqen qe te mbesin personalitete edhe ne te ardhmen.E si do mbesin bashkpuntoret personalitete edhe ne te aedhmen? Vetem ne nje menyre,pra kane me fillue me rrefy per bemat e njeritjetrit,ashtu siq kane bere edhe ne shtetet tjera.
Une,sikur te isha ne vendin tend,miku im i panjohur COMEBACK,nuk do kisha kurajo ta mroja vetveten,keshtu siq ti po mbrone I.Rugoven.Normal se te duhet me shkru gjate sot,ndersa dje Rugova mbrohej vetem me dy rrjeshta,Sot Ate nuk mund ta mbrosh edhe sikur te ishin nja 500 vete sikurse Ismail Kadare,nuk do kishin sukses ta mbronin,dhe ti mbulonin te palarat,te pathenat dhe gjerat e mistershme,qe sillen rrethe Rugoves dhe per Rugoven.
Fat i keq per Neve ishte dhe do te jet per jet,qe e patem pjestare te Kombit tone.Ai silit do Komb ti takonte,vetem fatkeqesi dhe neveri do i sillte.Uroje te jet """ndryshe"""!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Mergimtari
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Mergimtari


Male
Numri i postimeve : 755
Age : 111
Vendi : Jashtë forumit
Registration date : 31/05/2008

Analizë politike - historike Realpolitika e Ibrahim Rugovës - Faqe 20 Empty
MesazhTitulli: Re: Analizë politike - historike Realpolitika e Ibrahim Rugovës   Analizë politike - historike Realpolitika e Ibrahim Rugovës - Faqe 20 EmptyMon Oct 20, 2008 11:59 pm

comeback shkruajti:
Une nuk kam te njejtin mendim qe e ke ti.
Nese eshte e drejte te fshihen keto postime,ateher le te fshihen pse jo?
Nese eshte e drejte edhe mund t'me perjashtoni pse jo?
Une nuk mendoj se dola nga tema.
Nese ju perjashtoni antare vetem pse kane mendim tjeter per ish presidentin apo ndonje figur tjeter,ateher po tingllon se ky forum eshte partiak.
Me perjashtoni qe tash
Ju uroj suksese.
Keqkuptim mbas keqkuptimi , ky më duket paksa i qëllimshëm por sidoqoftë po të përgjigjem edhe në këtë replikë !

Unë ju përgjigja pyetjes tënde , thjesht ti mendove apo veprove qëllimisht që unë jam me Thaqin , Ramushin apo cili do qoftë ai... Unë t'u përgjigja qartë dhe të thashë që të mos devijosh temën , pasi që t'i provove që të kapeshe tek Thaqi , Ramushi , ... ndërsa unë të fola për spiunët e I.R , ku njëri ndër ta që spiunohej nga I.R & Kopeja e tij ishte edhe Hajredin Kuqi.

Kështu që mos provo që të më fusësh në grack , pasi që vetëm veten e fute.
Askush nuk përmendi përjashtim , por vetëm një paralajmërim që të mos dalësh nga tema e I.R dhe të kapeshe tek ndonjë tjetër.

Askush nuk përjashtohet pa e thyer rregulloren , askush nuk përjashtohet pa marrë ndonjë paralajmërim nga ndonjë administrator në shumicën e rasteve.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
feratkoca
Anëtar
Anëtar
feratkoca


Male
Numri i postimeve : 294
Age : 35
Vendi : Shqiperi/Mitrovicë
Registration date : 21/10/2008

Analizë politike - historike Realpolitika e Ibrahim Rugovës - Faqe 20 Empty
MesazhTitulli: Re: Analizë politike - historike Realpolitika e Ibrahim Rugovës   Analizë politike - historike Realpolitika e Ibrahim Rugovës - Faqe 20 EmptyTue Oct 21, 2008 12:50 am

Se pari nje njeri qe nuk njohu luften e shenjte te UCK-se nuk mund te cilsohet si prijs i nje vendi ,se dyti asnjeher nuk mund te jet "pejgamber" per mua njeriu qe quajti dor e zgjatur e Serbis tash kinse na qenka patriot shpetimtar e ku ta di une deri ne qiell e keni ngritur nje figur qe nuk ja vlen te diskutohet per te po sinqerisht po ua them se nuk e meriton asnje lloj respekti ky njeri ky dhe politika e tij shoveniste-serbe eshte pergjegjes per te gjitha qe kan ndodhur ne kosove deri ne vitet 1997 mos u mashtroni nga politika e tij jeni njerez te manipuluar ju qe mbroni politiken shoveniste te udhehequr nga Ibrahim Rugova se per mua nuk eshte as Dr e as President asnjeher
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.feratkoca.multiply.com
zeriatdheut
Hero anëtar
Hero anëtar
zeriatdheut


Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

Analizë politike - historike Realpolitika e Ibrahim Rugovës - Faqe 20 Empty
MesazhTitulli: Re: Analizë politike - historike Realpolitika e Ibrahim Rugovës   Analizë politike - historike Realpolitika e Ibrahim Rugovës - Faqe 20 EmptyTue Oct 21, 2008 12:52 am

Mergimtari mos ju ve veshin tupanxhinjeve te kultit te personalitetit,kur ata te lavderojne duhet te brengosesh.
Keni te drejte te ju thoni per sa i perkete hapjes se dosjeve e cila gje edhe do te ndodhe pasi Kosova te behet shtet sovrane dhe te funksionoje shteti i se drejtes. Kjo gje eshte e paevitushme . Por ka nje problem real ne zbatimin e kesaj te drejte dhe detyre te cilen edhe Keshilli Europian me nje rezolute ka kerkua nga te gjitha shtetet e Europes. Une kam frike se rexhimi sllavokomunist hyzmeqare te se cilit kane qene kolaboracionistet e Kosoves i ka terhjeke dosjet e tyre me te cilat i ka mbajte dhe i mabne peng.
Ke verejte edhe ne kete forum se disa nga forumistet shajne dhe fyejne pa nderpre dhe pa asnje te drejte Enver Hoxhen dhe rexhimin e tij, shkojne deri ne KIne duke share por per qudi asnjehere dhe asnje fjale fyese nuk e shkruajne as nuk e nxjerrin nga goja per rexhimin sllavokomunist ,titist e millosheviqist ,: Nuk gjene askund nga keta duke filluar nga Rugova e deri te keta piunet e tij dhe te Dacit as edhe nje kritike apo akuze per dhunen serboqetnikeve dhe masakrat qe i kane bere popullit shqiptare te Kosoves.
Rugova as kur iku e doli ne Itali dhe Gjermani duke e lane popullin nen plimbat e nen thikat e xhelateve serbe heshti asnje fjale per vrasjet makaber dhe per masakrat serbe,as edhe nje fjale kunder Serbise. Por ky "njeriu i shekullit " edhe kur pelciste ndonje balon apo thehej ndonje shishe ne Kosove nuk hesitonte te akuzoje luftetaret e lirise dhe kundershtaret politik.
Te qierren keta tifoze te asaj politike sa te dojne se dosjet dhe te vertetat do te dalin ne shesh te gjitha dhe per te gjithe ata qe manipuluan dhe punuan kunder popullit shqiptar
Mbrapsht në krye Shko poshtë
comeback
Anëtar i ri
Anëtar i ri
comeback


Male
Numri i postimeve : 86
Age : 44
Vendi : miami
Registration date : 10/10/2008

Analizë politike - historike Realpolitika e Ibrahim Rugovës - Faqe 20 Empty
MesazhTitulli: Re: Analizë politike - historike Realpolitika e Ibrahim Rugovës   Analizë politike - historike Realpolitika e Ibrahim Rugovës - Faqe 20 EmptyTue Oct 21, 2008 1:03 am

Mergimtari nuk perpiqem qe te fus ne gracke,nuk devijoj temen sepse per mua qdo figur partiake ka meritat e veta.
Kujt ju drejtoheni ju se Rugova apo tjetri ishte nje trathtar,kerkoni qe te ju qajne hallin serbet apo turqit?armikut kurr mos ja trego piken e dobet.
Si dhe kur do ta arrish ti apo tjetri nje bashkim kombtar?
Ai nuk arrihet me pushke Harroje,ishte koha e pushkes e ju ndoshta po e shiqonit luften ne NTV nga mergimi,ndersa tash shitni kopalla.
Bashkimi arrihet me dituri,deri sa ne po grindemi per partite apo fejen,armiku yne po pergadit diqka,ndersa politiken e tyre e udhheqin vetem politikanet kuptoje POLITIKANET ,ndersa ne nuk jemi politikane por jemi budallenjte e forumit!
Ne kete forum posa futet nje antar i ri,ju te gjithe i hypni ne qafe dhe te gjithe e keni po te njejtin mendim,per kete arsye mendoj se ky forum eshte nje forum partiak thaqist.
Nuk po te fus ne gracke,qe disa dite fshihen postimet e mia vetem se e vlersoj presidentin ndryshe nga ju.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
zeriatdheut
Hero anëtar
Hero anëtar
zeriatdheut


Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

Analizë politike - historike Realpolitika e Ibrahim Rugovës - Faqe 20 Empty
MesazhTitulli: Re: Analizë politike - historike Realpolitika e Ibrahim Rugovës   Analizë politike - historike Realpolitika e Ibrahim Rugovës - Faqe 20 EmptyTue Oct 21, 2008 1:37 am

Ja një shembull,
Në Prishtinë në janar denoheshin një grupë të burgosurish dhe ne që jetonim në Tiranë, në bashkëpunim me studentët " kosovarë" dhe Shoqaten e Artistëve përgaditëm një Peticion të cilin shkuam për ta dorezuar në gazeten RILINDJA DEMOKRATIKE. Kur shkuam për ta dorezuar, Kryeredaktori posa e lexoi, brofi në këmbë dhe në mënyrë arrogante na tha:
" A ju kokni ata që jeni kunder Ibrahim Rugoves e që po lypni Luftë a"?
na perzuri duke na thënë që " duhet ti falenderohemi që nuk po e therret policin për të na arrestuar ngaqë kësi urdheri kishin",,,
Në atë Fotografi që na ka lodhë ky meni_pr.,,, ka qenë në Zyren e Kosoves dhe ka qenë viti 1992 kur i kerkohej kësaj zyreje që të na ndihmonte me para për të blerë ca armë nga " rebelët" në Shqipëri.
Dhe, kjo s'dëshmon asgjë.
Aq më parë që në atë takim, asë që kanë nderruar ndonjë fjalë Ademi me Rugovën dhe asë me të tjerët.Ata nuk e kanë ditë me tamam se cili është ai: pra Adem jasharin ata të zyres së Kosovës e dinin si njeri tjetër. Në Shqiperi ka ekzistuar gjatë vitit 1992-1997 rreziku më i madh nga UDB-a ta zëmë në Tiranë që të zbulohesh dhe të vritesh se sa ta zëmë në Shkup...
Edhe më vonë, në vitin 1993- 1994,,, 1997 por edhe në vitin 1998, djemtë e UÇK-ës vazhdimishtë u kanë bërë thirrje si LDK-istave ( këtu e kam për kreun e partis ngaqë individë iu kanë përgjigjur), Qeveris së Bukoshit edhe vet Ibrahim Rugovës që të përkrahin Luften por këta në vendë që ta bënin këtë gjë, thirrnin policin serbe, Interpolin, FBI që t'i zbulon dhe t'i asgjëson " terroristet" siQ ishte shprehë Rugova në Konferencë për shtypë,,,
E Kam gazeten dhe tërë ato që ka thënë ai atë ditë,,, E ruaj, jo për veti por për Historin dhe për brezin që po vijnë...
Iha, për këtë fotografin e paska pas fjalën a?
vetëm është dashtë ta shikoj arhiven e Forumit dhe kishte për ta gjetur,,,
Mua personalishtë s'më kujtohet se te cila temë por e di që e kishte sjellë një Forumist,,,
Nëse doni akoma për Rugoven ju tregojë ngaqë askush më i afërt me të se Adnan merovci s'ka qenë. A, ky s'ka nevojë të heshtë dhe asë që po heshtë vetëm se i mungon pakëz guxim, ta zëmë si i tarasit për t'ja qitë gjithë të zezat këtij Tradhtari dhe pakurrizori të palarat...
Por jo vetëm ky por edhe shoferet e tij personal me të cilët pothuajse secilin kam biseduar: Agim Ademi, Muharrem Rama, Selver Baholli,Zeqir Bilalli, Xhevat makolli ( e vranë pas lufte ngaqë u kishte thënë që " s'do ta ruaj më atë mut",,, pak ditë më vonë vritet të njejtit që kishin vrarë Xhemajl Mustafen)Ymer rama ( me të vëllain) etj etj...
secili prej tyre e ka një storie për Rugoven për ta treguar; që nga ajo që policia serbe i siguronte kur kishin për të udhetuar në drejtim të Shkupit gjerë në Kufij sikur që kujdesej kur ktheheshin që t'u siguronin rrugën gjerë në Prishtinë, që nga kufiri,,,
Po, hajt se një kohë s'do të jemi bashkë ,,,,,
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Mergimtari
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Mergimtari


Male
Numri i postimeve : 755
Age : 111
Vendi : Jashtë forumit
Registration date : 31/05/2008

Analizë politike - historike Realpolitika e Ibrahim Rugovës - Faqe 20 Empty
MesazhTitulli: Re: Analizë politike - historike Realpolitika e Ibrahim Rugovës   Analizë politike - historike Realpolitika e Ibrahim Rugovës - Faqe 20 EmptyTue Oct 21, 2008 8:17 am

comeback
Mërgimtari

Mergimtari nuk perpiqem qe te fus ne gracke,nuk devijoj temen sepse per mua qdo figur partiake ka meritat e veta.

Ku janë ato merita ? Na i trego pasi që unë nuk po shoh asnjë meritë në të mirë të kombit ! Më shumë se gjysma e popullit jeton në varfëri , një pjesë e madhe e popullit jeton në diasporë.Për shkakun e këtyre partive politike që ti po i lavdëron.

Kujt ju drejtoheni ju se Rugova apo tjetri ishte nje trathtar,kerkoni qe te ju qajne hallin serbet apo turqit?armikut kurr mos ja trego piken e dobet.

Serbët e dinë më mirë se ne kush ishte I.R , për këtë arsye nuk e demaskojn dhe nuk do t'a demaskojn pasi që jam i sigurtë që ky I.R ju është betuar serbëve që të mos ja qesin të vërtetat në shesh.

Si dhe kur do ta arrish ti apo tjetri nje bashkim kombtar?
Ai nuk arrihet me pushke Harroje,ishte koha e pushkes e ju ndoshta po e shiqonit luften ne NTV nga mergimi,ndersa tash shitni kopalla.
Bashkimi arrihet me dituri,deri sa ne po grindemi per partite apo fejen,armiku yne po pergadit diqka,ndersa politiken e tyre e udhheqin vetem politikanet kuptoje POLITIKANET ,ndersa ne nuk jemi politikane por jemi budallenjte e forumit!


Naiviteti yt të bën të besosh se me politikanët e sotëm do t'a arrish bashkimin kombëtar (nuk e dimë se a e ke këtë dëshirë pasi që deri më tani nuk po shihet , plus kësaj disa përkrahës të tjerë të I.R u demaskuan vetë duke i thonë jo bashkimit në mënyrë indirekte dhe duke e fyer luftën e lavdishme të UÇK-së në mënyrë direkt).
As unë s'jam për luftë , por fatkeqësisht bashkimi nuk arrihet pa luftë duke marrë parasysh diplomacinë serbe , maqedonase , malazese dhe greke në botë dhe evropë. Duke marrë parasysh miqësit e tyre me evropën , shqiptarët për evropën janë një hiç , në qof se dëshiron t'a dish. Këtu ku banoj unë disa parti nacionaliste kur vinë zgjedhjet përdorin shqiptarët nëpër programet e tyre si shembull i keq , thonë se në qof se do fitojnë do t'i ndëshkojn rënd veprimet e tyre , etj etj... Për një Kapllan që ju ka ikur 3-4 herë nga burgjet dhe disa vepra të tjera penale kapen tek të gjithë shqiptarët. Ndërsa për sllavët dhe grekët kurrë nuk dëgjon keq , vetëm mirë. Kështu edhe bashkimi nuk arrihet me marrëveshje pasi që evropa do të na injoroj , e ajo që po e shtyn evropën me na dashtë me zorë është Amerika e cila ka interes të madh në Shqipëri pasi që popujt që na rrethojn amerikën e konsiderojn armik , dhe janë miqë me Rusinë. Nuk e kam këtë "NTV"-në tënde në listën e programeve , dhe atë a shes kopalla a jo nuk i dimë , por të paktën di t'i vlerësoj mirë figurat kombëtare.

Ne kete forum posa futet nje antar i ri,ju te gjithe i hypni ne qafe dhe te gjithe e keni po te njejtin mendim,per kete arsye mendoj se ky forum eshte nje forum partiak thaqist.
Nuk po te fus ne gracke,qe disa dite fshihen postimet e mia vetem se e vlersoj presidentin ndryshe nga ju.


S'i hypim në qaf në qof se vjen me fakte dhe jo me broçkulla , me fjalë rrugësh , me fjalë odash(rugoviste) , me fjalë të Salës apo të I.R , me fjalë të PD-së apo LDK-së , me fjalë të ndonjë historiani të shitur , me fjalë të ndonjë publicisti të shitur dhe antikombëtar , e shumë e shumë të tjerë/a...
Forum partiak thaqist , uaa ! Gjej të paktën dy antarë nga stafi që e përkrahin politikën e thaqit , që e vlerësojn mirë figurën e tij , limonin e shtrydhur siç ka thënë Leka i Madh para disa dite dhe pastaj shkruaj e mos ja fut në ajër.
Postimet që t'u kanë fshi kanë qenë fyerje dhe nuk kanë qenë postime që më janë drejtuar mua , por disa fyerje që i di ti fortë mirë se çfarë ke shkruar !


Prapë provove të kapeshe tek thaqi por mua s'bën fare për thaqin , aq sa më bën për rugovën. Për më shumë lexo një shkrim tek tema kryministri hashim thaqi , një shkrim timin dhe e kupton se sa fortë e "adhuroj" thaqin.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Kushtrimi86
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Kushtrimi86


Male
Numri i postimeve : 172
Age : 38
Vendi : Prishtine
Registration date : 29/08/2008

Analizë politike - historike Realpolitika e Ibrahim Rugovës - Faqe 20 Empty
MesazhTitulli: Re: Analizë politike - historike Realpolitika e Ibrahim Rugovës   Analizë politike - historike Realpolitika e Ibrahim Rugovës - Faqe 20 EmptyTue Oct 21, 2008 11:32 am

Mergimtari shkruajti:
Mund të të them që të gjithë këta që i përmende po luftojnë për interesa të ndërkombëtarëve , për interesa partiake dhe personale. Dhe jo për interesat e popullit , për interesat kombëtare.

Problemi qëndron se disa prej tyre që i përmende kanë kontribu për këtë komb në momente të caktuara , disa apo njëri prej tyre që e ke cekur më lartë e ka tradhtuar luftën e UÇK-së dhe i ka çarmatosur ushtarët e UÇK-së. Ndërsa sotë asnjëri prej këtyre të gjallëve nuk po kontribuojn për interesa kombëtare , kjo gjë u pa kur njëri prej tyre ishte kryeministër , kjo gjë po shihet nga kryeministri i tanishëm. Por këta kanë të paktën kanë kontribu për këtë komb , ndërsa ky i vdekuri (fatmirësisht) nuk ka kontribu asgjë , hiç asgjë. E këto siç e ceka më lart do të shkruhen në një histori të mirëfilltë shqiptare pas bashkimit kombëtar , pasi që momentalisht është e pamunudur pasi që realiteti i vret dhe nuk mund t'a pranojnë. Unë e ceka Hajredin Kuqin e para luftës dhe jo Hajredin Kuqin e sotëm , kështu që analizo mirë për të mos pasur keqkuptime sepse asnjëri prej këtyre sotë nuk po kontribuojn për interesat kombëtare por për interesat e ndërkombëtarëve , për interesat e armiqëve tanë.

Kështu që e ardhmja duhet të ecë pa ta.

P.sh : Mos e devijo temën se na fshihen postimet , le të mbesim tek figura e I.R.


Mergimtari mbeshtes plotesisht kete qe e ke then...

Me respekt
Kushtrimi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Musafir
Vizitor
avatar



Analizë politike - historike Realpolitika e Ibrahim Rugovës - Faqe 20 Empty
MesazhTitulli: Re: Analizë politike - historike Realpolitika e Ibrahim Rugovës   Analizë politike - historike Realpolitika e Ibrahim Rugovës - Faqe 20 EmptyTue Oct 21, 2008 2:58 pm

Mërgimtari respket Bravo
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra


Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Analizë politike - historike Realpolitika e Ibrahim Rugovës - Faqe 20 Empty
MesazhTitulli: Re: Analizë politike - historike Realpolitika e Ibrahim Rugovës   Analizë politike - historike Realpolitika e Ibrahim Rugovës - Faqe 20 EmptyTue Oct 21, 2008 3:54 pm

comeback shkruajti:
Ne kete forum posa futet nje antar i ri,ju te gjithe i hypni ne qafe dhe te gjithe e keni po te njejtin mendim,per kete arsye mendoj se ky forum eshte nje forum partiak thaqist.

Nga arrinë në një përfundim se ky forum është Thaçist comeback ?!

comeback shkruajti:
kerkoni qe te ju qajne hallin serbet apo turqit?armikut kurr mos ja trego piken e dobet.

Përse arrinë në një përfundim se turqit sot i kemi armiq, ku thua serbet dhe turqit ?! Unë do të thoja se serbo-sllavët dhe greko-fanariotët janë armiq në radhë të parë, turqit i kishim dikur si shumë armiq të tjerë që ja mësyen tokave tona, por sot nuk është e drejtë me të gjithë ata popuj të mbesim armiq, duhet ndërtuar ura miqësie me të gjithë ata popuj të botës që e duan një miqësi të vërtetë në këtë rast nuk e prejashtojë as turqinë, gjermanin, italin, austrinë etj etj por jo miqësi me serbo-sllavët e greko-fanariotët të cilët mbajnë tokat tona nën okupim.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
comeback
Anëtar i ri
Anëtar i ri
comeback


Male
Numri i postimeve : 86
Age : 44
Vendi : miami
Registration date : 10/10/2008

Analizë politike - historike Realpolitika e Ibrahim Rugovës - Faqe 20 Empty
MesazhTitulli: Re: Analizë politike - historike Realpolitika e Ibrahim Rugovës   Analizë politike - historike Realpolitika e Ibrahim Rugovës - Faqe 20 EmptyTue Oct 21, 2008 5:44 pm

Mergimtari te verberit nuk shohin!
Sofra pse e thash se ky forum eshte nje forum partiak thaqist,sepse shumica nga ky forum keni vetem fyerje per Rugoven dhe nuk dini pse e fyeni,keni ndoshta me mijera fyerje per rugoven,fshihen postimet e mia nga ti dhe te tjeret antare te stafit,por ndoshta fajtori eshte ai qe po e kryeson forumin sepse administratori nuk duhet te jete partiak por duhet te jete i pavarur ne politike.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content





Analizë politike - historike Realpolitika e Ibrahim Rugovës - Faqe 20 Empty
MesazhTitulli: Re: Analizë politike - historike Realpolitika e Ibrahim Rugovës   Analizë politike - historike Realpolitika e Ibrahim Rugovës - Faqe 20 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Analizë politike - historike Realpolitika e Ibrahim Rugovës
Mbrapsht në krye 
Faqja 20 e 37Shko tek faqja : Previous  1 ... 11 ... 19, 20, 21 ... 28 ... 37  Next
 Similar topics
-
» Analizë politike - historike
» politikë
» Shpalime historike
» Politikane apo matrapaz politike
» Shpalime historike

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët :: Politikë-
Kërce tek: