Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Droga Tek Te Rinjet!!

Shko poshtë 
Shko tek faqja : Previous  1, 2
AutoriMesazh
zeriatdheut
Hero anëtar
Hero anëtar
zeriatdheut

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

Droga Tek Te Rinjet!! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Droga Tek Te Rinjet!!   Droga Tek Te Rinjet!! - Faqe 2 EmptySat Jul 12, 2008 8:41 pm

Eshte gjeja me e rezikshme per rinine tone qe shkatrone jeten e nje familje len prinderit pa fmije eshte shume e rezikshme mallku qofshin ata qe e sollen mallku qofshin ata qe helmojne rinine tone por edhe ate botnore pse duhet bere kete pse te leshe femije rugesh te maresh jeten e nje te riju qe vetem e vetum te pasurohet idiotizmi une nuk pajtohem kur kujdes nda DROGA RUAJENE RININE shfritezone jeten si eshte ma mire duajene atdheun LARG DROGES te dashur LARG
Mbrapsht në krye Shko poshtë
loredana
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
loredana

Numri i postimeve : 886
Registration date : 24/04/2008

Droga Tek Te Rinjet!! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Droga Tek Te Rinjet!!   Droga Tek Te Rinjet!! - Faqe 2 EmptySat Jul 12, 2008 11:29 pm

kush e lyp e gjan!! kur lidhet njeri me shoqri te keqe priti tana tzezat. duhet me zgedh shoqerin tani jan shancat shum te vogla mu ba rob i droges.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Hana
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Hana

Numri i postimeve : 1192
Registration date : 17/09/2007

Droga Tek Te Rinjet!! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Droga Tek Te Rinjet!!   Droga Tek Te Rinjet!! - Faqe 2 EmptySat Jul 12, 2008 11:35 pm

Sot për sot është shumë lehtë e posaqërisht rrinija të vij deri te konsumimi i drogës. Kjo shihet qartë edhe në rritjen më të madhe të atyre që në një mënyrë apo tjetër e konsumojn drogën. Në çdo të rrij apo adoleshent e gjejmë sot një motiv që të filloj “Karierën” e vet të drogës. Te këta të rrinj egziston si p.sh. ndjenja e kurreshtjes së provimit të përdorimit të drogës, pa aftësija për përballimin e situates aktuale (p.sh. në shkollë, në zanat , dashuri, pubertet etj.) situatat konfliktoze në familje dhe shoqëri. Më për së afërmi kjo do të thotë se secili prej nesh është i rrezikuar që ta përdor drogën. Në bazë të analizave shkencore që janë bërë në këtë lëmi egzistojn shumë shkaqe që i shtyjnë të rrinjët në konsumimin e drogës, qoft asaj legale ose ilegale. Këto do t’i ndajmë në tri grupe


1. Gjendja personale e personit të goditur posaqërisht karakteri i tij labil.


2. Gjendja materiale e personit te goditur posaqërisht ardhja deri te mundësija e kontaktit të drogës dhe mundësija që ta ketë këtë sa më leht


3. Posaqërisht gjendja sociale e personit të goditur posaqërisht edukata familjare, ndikimi i shoqëris dhe i rrethit ku jeton.
Është këtu një fenomen se familja është ajo e fundit që e merr vesh se djali apo vajza e tyre e konsumon drogën e në të shumtën e rasteve është shumë vonë! Pasojat janë, në këtë rast aq shumë tragjike sepse kthimi në normalitet është në të shumtën e rasteve edhe i pamundshëm. Në këtë rast është shumë më me rrëndësi një parandalim, ku familja do të kishte luajtur një rol shumë të madh në parandalimin e kësaj dukurije. Në këtë rast të gjith prindërve që kanë fëmij të moshës adoleshente ju kisha propozuar t’ju japin fëmijëve të tyre këtë artikull apo broshurën që në të ardhmen do të përpunohet në mënyrë më profesionale, që ta lexojnë. Në këtë rast fëmijet do të binden vet, pa patur nevoj shumë të madhe për sqarime nga ana e prindërve. Në mjekësi është një thënie se “më leht është që të parandalohet se sa te shërohet” e kur është fjala për konsumimin e drogës kjo thënie është më së e vërtet.


4. Nganjëher çdo ndihmë është e vonuar


Nganjëher nga pasojat e përdorimit të drogës vjen edhe vdekja e hershme dhe se çdo ndihmë është e vonuar dhe pasojat nuk janë të evituesheme. Këtu po e ceki vetëm një nga sëmundjet që vjen nga pasojat përdorimit të drogës, për të cilën besoj se çdo njeri ka dëgjuar.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
ylari
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
ylari

Female
Numri i postimeve : 801
Age : 35
Vendi : Shqiperi
Registration date : 02/11/2008

Droga Tek Te Rinjet!! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Droga Tek Te Rinjet!!   Droga Tek Te Rinjet!! - Faqe 2 EmptySat Dec 06, 2008 1:22 pm

Droga,vertet eshte nje nga gjerat e para qe te shpien drejt shkaterrimit.
Ne fillim ndoshta te ben te jesh i disponuar dhe te ben ti harrosh problemet e perditeshme,por kjo ndodh vetem ne nje periudh shume te shkurte kohore.Me vone ajo shnderrohet ne nje gje te domosdoshme per organizmin tend dhe te ve ne ate gjendje saqe ben gjithqka per ta siguruar ate.Droga I shkaterron te gjitha organet ne organizmin tone. ajo te bie ne nje gjendje te sakrifikoni gjithqka,madje dhe jeten tuaj per ca qaste te bukura qe ne fund shnderrohen ne qaste me te hidhura te jetes suaj,saqe te bejne ta urresh veten dhe jeten tende?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Droga Tek Te Rinjet!! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Droga Tek Te Rinjet!!   Droga Tek Te Rinjet!! - Faqe 2 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Droga Tek Te Rinjet!!
Mbrapsht në krye 
Faqja 2 e 2Shko tek faqja : Previous  1, 2

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Zonë e lirë :: Tema të ndryshme-
Kërce tek: