Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Lutfi coka/Politika jone

Shko poshtë 
AutoriMesazh
lutfi coka
Fillestar/e
Fillestar/e
lutfi coka


Male
Numri i postimeve : 65
Age : 71
Vendi : shqiperi
Registration date : 29/06/2012

Lutfi  coka/Politika jone Empty
MesazhTitulli: Lutfi coka/Politika jone   Lutfi  coka/Politika jone EmptySat May 27, 2017 10:53 pm

Lutfi coka/Politika jone
Ekonomi politike
Nje plage ne kraharuer,
Ne gjume klasa punetore
Lidhur kembe e duar.

Hajmedet,per ne medet
Hajmedet, per ne pervjet,
Per ne pervjet ,per ne sivjet.
Prit nje muaj, prit shume vjet.

Hajnat coptuan vendin
Njeriun ,trollin e kohen.
Atdheun toke ne zjarr
Atdheun fryme e malle.
Ngrihet poshte, bije ne varr.

Eshte arbiter i kesaj shoqerie
Epaskrupullt e verbuar,
Drejtesi ketu nuk ka
Politike e gabuar.

Mbarsur ne bote e vende
Shtruar linden mendime,
Spekullime me prapaskena
Me helmin e gojes ndyjne token.

Rezikohet sovraniteti
Nga politika mashtruse,
Per shfrytezim,jo zhvillim
Me genjeshtra mbajne shtetin.

Ky shtet analfabet
Ben çdo dite eksperiment.
Uzurpuar me dituri
Patriotet i vret i burgosi .

Qeverisje e habitur
Ekonomia shkon ne kanal,
Teori gjithe genjeshter
Ky shtet eksperimental.

Kjo strukture shtete vasal
Ku gomari behet mbret.,
Ushqime shume vitale
Ҫ’po na gjen o milet.

Gozhda ther mendimin
Artin, shkronjen e fjalen.
Thika ne terr ndrin
Ther te riun,ther njerin.Kjo demoktraci
Ne leter eshte liria,
Degjenerim ,o njerez
Mashtrohet rinia.

Lufta per pushtet
Eger zhvillohet,
Korrupsioni flagrant
Ne vend shumohet…

Inflacioni te ne
Thone e ka bota,
Ngrini çmimet,te kursejme
Shterngo rrypin ,o milet..

Politika çdo gje vendos
Formalitete me vote.,
Me polici te dera
Njerezit ankohen kot.

Kete qeverisje
Se kupton as gomari,
Eshte teori fiktive
Frymen ta merr se pari.Kjo politike eshte si lime
Ne popull zotohet,
S’te jep asgje,por te merr
Biren e rrypit ,fort shtergohet.

Kjo varferi e qeverise
Na ka fut ne siklet.
Kete program e ka stervitje.
Shterngo rrypin ,o milet.!

Per rreth ka terrin
Futur ne burg te thelle.
Jeta rendohet si zhiva
Duke pare veç sketerre.

Drite eshte jeta
Si gjallese mbizotron.
Ҫelin lule ,thahen keneta,
Vjen nje dite, populli s’duron.

O shqiptare te mjere!
Si lypsa dere me dere,
Levizi Shqiperia e tere
Pa shtet,pa shpirt pa vlere.Pse te duhet detyra?
Nuk ju duhet puna?
Djersa shfrytezohet
Pastaj vjen dhuna.!?..

Ne ushqejme boten
Mineralet po vidhen.
Pse jo dhe Ne
Per buken po dergjen.

Na prêt doren
Kur proteston.
Me duar e hekur
Ta mbyll gojen e poshtron.

Vriten njerezit
Porsi kunguj.
Porsi derrat
Grumbuj-grumbuj.Vdekje aksidentale
Vrasje me shume elegance.
Vdekje nga informaliteti
Vrasje prej tradhetise.

Djemt e shqipes
Me duar e flete.
Ne vende te huaja
Atje kane mete.

Bijte e shqipes
Per ca dollare.
Per rreth botes
Si gjynahqare.

Humbi nderi
Humbi mundi,
U dogj shpirti
U tha truni.

Ane e mbane
E mbuloi shkrumbi.
Shpines sone i bjen druri.


Na bije druri
Na bije plumbi.
I miri ,ketu humbi
Humbi dhe trimerija.Me kembe ne akull
Nje shtet i kalbur.
Te çorjeton gati
Me dhembe te hapur.

S’te njeh politika
Se je njeri i mire.
Nuk njeh as veten
Nuk shijon as lirine.

Kryeministra pseudopatriot
Patriot me fjale.
Difiqit nga koka
Na futen ne loje.

I kenaq paraja
Jetojne shume mire.
Me armiq si varri
Thone jemi mire.

Dheu permbi varr,
Ka shume roberi
Dhe digje ne zjarr
Per te heq zingjire.Zogu i shqipes
Me krah e flete.
Neper bote
I mjere ka mbete.

Zogu i shqipes
Per ca dollare
Per rreh bote
Gjysma gjynahqare.

Asnjehere e jona
Qeverisje e pabese.
Per te patur Shqiperi
Duan pushken krese.

Shqiperi dukesh e lire
Duke percjelle ne dy
Por jemi ne zingjire
Pa duar ,pa sy.

Te kem nje grushte te fuqishem
Per triumfin e lirise,
Do kisha çare padrejtesine
Mu ne zemer te rinise.Humbi ndri
U dogj shpirti,
U tha truni
Shpines sone i bije druri.

Kjo eshte teoria
Eshte masakrimi.
Ku derdh lot mjerimi
Quhet mbi sundimi.

Nga politika je i lire
Por jam shume acar.
Jam i ngrire
Shume rende..

Per ne eshte atje ,ku del bari
Edhe eshtrat ne megrim
Te trtur porsi skllavi…
Per ne veç mjerim.


Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Lutfi coka/Politika jone
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Lutfi coka/ Poezi kushtuar" Heroit te kosoves"Halit coka
» Lutfi coka/Vellim me poezi,Hero i Kosoves Halit coka
»  LUTFI COKA/poezi HALIT COKA HERO I KOSOVES
» Nga lutfi Coka
» Lutfi coka /Ziliqari

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët :: Politikë-
Kërce tek: