Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Lutfi Coka.. Mendo dhe pergjigju

Shko poshtë 
AutoriMesazh
lutfi coka
Fillestar/e
Fillestar/e
lutfi coka


Male
Numri i postimeve : 65
Age : 71
Vendi : shqiperi
Registration date : 29/06/2012

Lutfi  Coka..    Mendo dhe pergjigju Empty
MesazhTitulli: Lutfi Coka.. Mendo dhe pergjigju   Lutfi  Coka..    Mendo dhe pergjigju EmptyThu Jan 26, 2017 11:52 pm

Lutfi Coka/ MENDO E VEPRO.
________________________________________

Shqiptaret jane si macet ne thes.
Po ti mbyllesh ca mace ne nje thes
a ne nje vend
Nuk shqyejne thesin per te dale jashte
Po zihen nder vete
Duke ngrene njeri tjetrin….

Djemte e shqiperise
Tani si zogjt e qyqes.
Neper bote sillen
Si lypes!...

Kush nuk ka besim
Te tjetrin njellos,
Kush nuk ka moral
tjetrin perdhos..

Njeriu ushqehet
Me ushqime plot,
Bisha ushqehet
Me turi çka rrok!.


Njeriu vleresohet
Nga mendja ne koke,
Ai gjithemone ka afer
Ate qe e kupton.


Zemra eshte
Si pompe gjaku,
Po ke kujdes
Nga infrakt.!

Emisaret shetisin
Boten.
Spekulojne me goje
Sa ndyjne token.

Struktura shtet banal
Kur gomari behet mbret,
Me ushqimin vital
Na gjeti ne te shkrete.

Thika ther vendimin,
Ther artin edhe fjalen.
Por..mos harro ,
Ther djalin e vajzen.

Ne Demokraci
Ne leter Liria,
Degjenerim i njeriut
Shkaterrohet rinia.Lufta per pushtet
Tmerresish zhvillohet,
Barkmedhenjte flagrant
Kudo zgjerohen.

As gje mos vendos
Mire pa e sqaruar,
Ndryshe s’je i mecur
Ke per te gabuar.

Une jam i mencur,
Jam i shkathte,
Jam trim
Jam shume i afte,,,Trim e i mençur eshte Ai:
Kur meson ,Kur punon,
Atdhe ,komb e baba
Me zemer e nderon.

Lufta mes territ e drites
Eshte fundi i jetes.
Prandaj bijte e nenes
Largoni terrin e nates.Pse duhet detyra?
Pse duhet puna?
Nje here t’ju shfrytezojne
Pastaj vjen dhuna…..

Syri ne drite,
Koka ne terr,
Me elektroshop
Per ide te ben terr.
Betimet e bera
Nuk shuhen,
Ne zemrat e heronjeve
Jetojne…..

Njeriu ka te drejte
Per çdo gje te dyshoje,
Pa te verteta ,pa fakte
Asnje te mos denoje.

Burgu i syrit---Mungese e drites se diellit.
Terri i syrit—Varri apo burgu.
Mungesa e drites---terr i syrit,
Tirania eshte tmerr i shpirtit.Drita e diellit te ben
Te shohesh shohesh rrugen.
Te hapesh hapin
Pa liri te ndal vrapin..

Fuqia e njeriut eshte
ne ate qe beson,
Per liri te Kombit,
Kosiderat krijon.

Vlera e njeriut
Ne ate qe krijon,
Ndergjegje e plot
Per Atdhe krijon.

Gjarperin e dhelpren
E sjell shejtani,
Thumin mbrapa kem
Dreqin e ke mren….

Dhuna mbi varre,
Eshte roberi.
Digjet si zjarr
Kerkon Liri.

Ne roberi skllaverohet jeta,
Ne rini s’ka vlere puna.
Per ne qendron dhuna,
Nuk dihet si eshte vepra.

Te luftosh.
Ke fitu guximin.
Te veprosh
Ke sjell çlirimin.

Te jetosh
Si dete ngre valet.

Te veprosh
Shterngo radhet.

Te mendosh…
I forte kuptimi..
Te llogjikosh..
I forte Besimi…


Kur fjala te mungon,
Eshte plumbi qe shpeton.
Kur gishti nuk guxon..
Eshte tmerri e jete.


Trimeria e njeriut
Ate e nderon.
Aftesia e njeriut
Eshte zjarri qe e mbron.

Tradita e njeriut
Eshte ajo qe e flakron.
Shkathtesiae tij
Eshte e drejta qe fiton.

Guximi i njeriut
Kur armikun lufton.
Jehona e tij
Kur armikun rrezon.

Truri i njeriut
Perhere te edukohet,
Se pastaj me vone
Ne shkretetire coptohet.

Kur punohet mire
Aty nuk mbin bari..
Rinia pasurohet
Gezohet fshatari.


Çfare eshte --dhimbja?
Çfare eshte dashuria?
Çfare eshte malli?
Çfare eshte vetmija?Nuk pranohen pa ardhe Liria…

Njeriut qe kur lind
Duhet t’I qesh fetyra!
Pavaresia e Liria,
Jane drita.


Padituria te helmon
Gjakun e idealet.
Shpirtin e trurin,
Enderrat e deshirat,

Shpresen e djersen…
Perpjekjet e mundin…..

Njeriu qe vuan per Atdhe
Loti syrin ia verbon!
Koka e tij ferre zjarri..
Zjarri lin e nga ai vlon.

Rini shkollohu
Merr guxim e puno!
Degjo e behu trim
Lufto per liri e begati

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Lutfi Coka.. Mendo dhe pergjigju
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Lutfi Coka/ MENDO E VEPRO.
» Lutfi coka /Ziliqari
» Lutfi coka/ Poezi kushtuar" Heroit te kosoves"Halit coka
» Lutfi coka/Vellim me poezi,Hero i Kosoves Halit coka
»  LUTFI COKA/poezi HALIT COKA HERO I KOSOVES

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët :: Histori-
Kërce tek: