Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 PREJARDHJA E DITËS SË GRUAS

Shko poshtë 
2 posters
AutoriMesazh
Mexhid Yvejsi
Anëtar
Anëtar
Mexhid Yvejsi


Male
Numri i postimeve : 429
Age : 72
Vendi : Gjakovë, Kosovë
Registration date : 04/05/2009

PREJARDHJA E DITËS SË GRUAS Empty
MesazhTitulli: PREJARDHJA E DITËS SË GRUAS   PREJARDHJA E DITËS SË GRUAS EmptySat Mar 09, 2013 12:59 am

PREJARDHJA E DITËS SË GRUAS

Dita e Gruas e ka prejardhjen nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku është shënuar për herë të parë më 28 shkurt 1909. Kjo ditë është shënuar me nxitjen, frymëzimin e Partisë Socialite të Amerikës. Kështu është përkujtuar për katër vite, deri më 1913, të dielën e fundit të shkurtit.
Në vitin 1910, u organizua “Konferencën Ndërkombëtare e Socialistëve në Kopenhagë” aty u vendos që ‘Dita e Gruas’ të festohej në të gjithë botën, për nder të lëvizjes së grave për të drejtat e tyre dhe për t`i përkrahur gratë në njohjen e statusit të tyre në shoqëri. Në këtë konferencë morën pjesë 100 gra, nga 17 vende të botës, midis tyre dhe tri gratë e para të cilat u zgjodhën si pjesëtare në Kuvendin e Finlandës”.
Dita Ndërkombëtare e Gruas në Rusi ka filluar të shënohet në vitin 1913, të dielën e fundit të muajit shkurt, por sipas Kalendarit Julian që i binte me 8 Mars. Pas Revolucionit Bolshevik të Tetorit, A. Kollontai e bindi Leninin që këtë ditë ta bënte festë zyrtare, Lenini e pranoi, por ishte ditë pune.
Tek shqiptarët, në Shqipëri, Kosovë e në trojet etnike, Dita e Gruas ka prejardhje serbe, ruse, sovjetike....!

Mexhid YVEJSI, Gjakovë
Mbrapsht në krye Shko poshtë
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi


Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 42
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

PREJARDHJA E DITËS SË GRUAS Empty
MesazhTitulli: Re: PREJARDHJA E DITËS SË GRUAS   PREJARDHJA E DITËS SË GRUAS EmptySun Mar 10, 2013 1:46 pm

festa shkijesh kanan ,e ne i festojme...
haaaaaa
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
PREJARDHJA E DITËS SË GRUAS
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Situata e sotme e gruas....
» Metoda praktike për të fituar dashurinë e gruas
» Humor
» Prejardhja e festave
» PREJARDHJA E VITIT TË RI

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët :: Histori-
Kërce tek: