Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 EH, Ç'KOMBI I RRALLE!

Shko poshtë 
Shko tek faqja : Previous  1, 2
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

EH, Ç'KOMBI I RRALLE! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: EH, Ç'KOMBI I RRALLE!   EH, Ç'KOMBI I RRALLE! - Faqe 2 EmptyThu Aug 23, 2012 7:45 pm

6.*
Oh ç’klithmë…
Jo, s’mund
të përmbahen
dimensionet
te gjenitë…,
Jo s’mund
të prangoset
vullneti i hovit...
Birbilenjtë
ndezin
Të ardhmen
e Kombit...
Me shkënditë …
Begzadet,
Zymerët,
Alidet,
Ramitë
Astritët,
Arjanët,
Enetë,
Periklitë…
Teat
Triumfët,
Miraditë
Rinat,
Kozetat ,
Virxhinitë,
Osmanët,
Enetë,
Prendët,
Hasanët,
Alitë,
Asllanët ,
Iliriadat,
Rinaldët,
Anilat
Shumë
Dritë,
Shumë
Dritë…
Margaritat,
Meritat,
Danat,
Aleksandrat..
PERENDIA AFERDITE...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

EH, Ç'KOMBI I RRALLE! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: EH, Ç'KOMBI I RRALLE!   EH, Ç'KOMBI I RRALLE! - Faqe 2 EmptyThu Aug 23, 2012 7:46 pm


7.
Shfaqet
Papa Kristo Negovani
Me buzëqeshje
shqipe,
Me shkronja zjarri
S’e zë helmi,
s’e zë mallkimi,
Kalëron një shekull
me mision
shkronja shkrimi!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

EH, Ç'KOMBI I RRALLE! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: EH, Ç'KOMBI I RRALLE!   EH, Ç'KOMBI I RRALLE! - Faqe 2 EmptyThu Aug 23, 2012 7:46 pm

8.*
Ja tek buzëqesh
Parashqevia,
Abetarja ndrit
si inxhi
me shkronja
të zjarrta
trimërisht:
Syshkëndi
mbi skllavëritë….
Nisur leximi
në rrugët e gjata
ditë+natë ...
si vetëtimë...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

EH, Ç'KOMBI I RRALLE! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: EH, Ç'KOMBI I RRALLE!   EH, Ç'KOMBI I RRALLE! - Faqe 2 EmptyThu Aug 23, 2012 7:46 pm

9.*
Eh, Noli
Me sy-mendje flori
Me vargun e tij
tramundanë,
stuhish
projekton
ardhmërinë…
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

EH, Ç'KOMBI I RRALLE! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: EH, Ç'KOMBI I RRALLE!   EH, Ç'KOMBI I RRALLE! - Faqe 2 EmptyThu Aug 23, 2012 7:46 pm

10.*
Ersekë,
o shpirt pjesë
e shpirtit
të vendit tim ...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

EH, Ç'KOMBI I RRALLE! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: EH, Ç'KOMBI I RRALLE!   EH, Ç'KOMBI I RRALLE! - Faqe 2 EmptyThu Aug 23, 2012 7:47 pm

11.
Fytyrën bukurore
gjithmonë
ta kam dashur,
dhe me ty
jam krenuar
jo vetëm brenda ,
por dhe jashtë
sa raste
kam pasur…
dhe
jam lumturuar
fëmijërisht !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

EH, Ç'KOMBI I RRALLE! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: EH, Ç'KOMBI I RRALLE!   EH, Ç'KOMBI I RRALLE! - Faqe 2 EmptyThu Aug 23, 2012 7:47 pm

12.
E dua aq shumë
vendin tim,
ia njoh dashurinë,
plagët,
dhimbjen,
copëtimin,
ia njoh krenarinë,
vallet ,
këngët
bujarinë,
sofrën ,
mirësitë ,
ia njoh njeriun
me botë,
sa një glob
dhe nis vargun tim
të kalërojë…
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

EH, Ç'KOMBI I RRALLE! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: EH, Ç'KOMBI I RRALLE!   EH, Ç'KOMBI I RRALLE! - Faqe 2 EmptyThu Aug 23, 2012 7:47 pm

13.*
Ah, moj nënë,
si na rrite
Me qumësht rritës
gjiri,
E bashkë me të
na mëkove
krenarinë ...
në çdo fjalë
mëkoje ;
”Ta doni
Shqipërinë!”
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

EH, Ç'KOMBI I RRALLE! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: EH, Ç'KOMBI I RRALLE!   EH, Ç'KOMBI I RRALLE! - Faqe 2 EmptyThu Aug 23, 2012 7:47 pm

IV.
Qeshën
malet,
fushat
qeshën
ish Nëntor,
por lulet
çelën

1.
Ky lumë njerëzor
Gazmon një traditë
Mbi tryezën qiellore
Ngrihen dollitë...

Këngërojnë
njerëzit
Vallja s’ndalet,
Në pika
horizonti
Të mëdhenjtë
shfaqen...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

EH, Ç'KOMBI I RRALLE! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: EH, Ç'KOMBI I RRALLE!   EH, Ç'KOMBI I RRALLE! - Faqe 2 EmptyThu Aug 23, 2012 7:48 pm

2.
Sa bukur
rrëfen shpirti
në këtë ditë
të lumtur ....
Mbi skenë
e valle
vallëzon një flutur...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

EH, Ç'KOMBI I RRALLE! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: EH, Ç'KOMBI I RRALLE!   EH, Ç'KOMBI I RRALLE! - Faqe 2 EmptyThu Aug 23, 2012 7:48 pm

3.
Orgocka
sjell Naimin,
Orgocka
sjell Migjenin,
Erseka
shton lulimin...

Dhe ja papritur ,
përsri kryefjalë
çudia;
“Kokët e prera
nxorën flakë
nga goja
sa hap
e mbyll sytë,
fluturoi koka...
Trupi në poltron,
koka nxirrte gjak,...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

EH, Ç'KOMBI I RRALLE! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: EH, Ç'KOMBI I RRALLE!   EH, Ç'KOMBI I RRALLE! - Faqe 2 EmptyThu Aug 23, 2012 7:48 pm

“Për Muhamet” ,
turqit
mbetën
pa Sulltan,
në poltron
ul
Ali Pashai
vetë i gjallë...
“Manushaqe
bukuroshe,
pse s’ngrë kryet
përpjetë?”
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

EH, Ç'KOMBI I RRALLE! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: EH, Ç'KOMBI I RRALLE!   EH, Ç'KOMBI I RRALLE! - Faqe 2 EmptyThu Aug 23, 2012 7:49 pm

“Shqipërinë
e mori turku,
i vu zjarr …”
”Bylbyli
është në vaj…”
”O zogj,
për ku fluturoni?
”Ti Shqipëri,
më ep nder,
më ep emrin
shqiptar...”
Mori zjarr
Gjakova,
mori zjarr
Prizreni,
gjëmon
Himara,
valë- valë
deti...
Një diplomat
mjekërbardhë,
sillte detin
plot me dallgë
në dorë
mbante flamurin
e qendisur
nga Marigotë
do ta ngrinte
Ismail Qemali
në Vlorë..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

EH, Ç'KOMBI I RRALLE! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: EH, Ç'KOMBI I RRALLE!   EH, Ç'KOMBI I RRALLE! - Faqe 2 EmptyThu Aug 23, 2012 7:49 pm

Qeshën
malet,
fushat
qeshën
ish Nëntor,
por lulet
çelën
Sa nuse
e bukur
ishte Pavarësia,
u çuditën
qiejt,
yjet
u mahnitën
nga Dielli i Kuqtë
rreze drite
mbërritën...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

EH, Ç'KOMBI I RRALLE! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: EH, Ç'KOMBI I RRALLE!   EH, Ç'KOMBI I RRALLE! - Faqe 2 EmptyThu Aug 23, 2012 7:50 pm

Papritmas,
në Ersekë
u ripërsërit
çudia:
Erdhi Agroni,
erdhi Teuta,
ra briri,
“ra “lahurta
u shfaq heroi,
Skënderbeu,
ushtoi
nga brohoritja
gjithë dheu.
Erdhi Skënderbeu,
kryetrimi
me kapedanë
Përqafoi
Ismail Qemalë..
Ngjarje
më të madhe
s’kishte parë
Njerëzia
Në flamurin kuq e zi
skuqte Historia...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

EH, Ç'KOMBI I RRALLE! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: EH, Ç'KOMBI I RRALLE!   EH, Ç'KOMBI I RRALLE! - Faqe 2 EmptyThu Aug 23, 2012 7:50 pm

Dhe unë
poeti,
ndërkohë
ngrë gotën...
Një shqiponjë
e bukur,
po më tund
kokën...

A është shqiponjë,
a simbol poeti...
Mos vallë është Dhori
Me shpirt sa deti?...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

EH, Ç'KOMBI I RRALLE! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: EH, Ç'KOMBI I RRALLE!   EH, Ç'KOMBI I RRALLE! - Faqe 2 EmptyThu Aug 23, 2012 7:50 pm

E pyes Mitin
Dhe ma kthen
me kengë...:
“Është Dhori Qirjazi
Lirik
me “hap” të rëndë…“

“Sa shumë poetë
ka sot në Ersekë,
Po fryn erë e mirë...
“MUZA POETIKE
PEGASI”
Ankorohet në breg...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

EH, Ç'KOMBI I RRALLE! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: EH, Ç'KOMBI I RRALLE!   EH, Ç'KOMBI I RRALLE! - Faqe 2 EmptyThu Aug 23, 2012 7:51 pm

*
U hap
Libri i Shenjtë...
Shpërndau
Gërmat e Arta,
në skenë interpreton
PLEJADA...

GJIROKASTER , ERSEKE GUSHT 2012
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
EH, Ç'KOMBI I RRALLE! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: EH, Ç'KOMBI I RRALLE!   EH, Ç'KOMBI I RRALLE! - Faqe 2 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
EH, Ç'KOMBI I RRALLE!
Mbrapsht në krye 
Faqja 2 e 2Shko tek faqja : Previous  1, 2

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letërsia Shqiptare-
Kërce tek: