Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI

Shko poshtë 
Shko tek faqja : Previous  1, 2
AutoriMesazh
begishe_gashi@hotmail.com
Fillestar/e
Fillestar/e
begishe_gashi@hotmail.com

Female
Numri i postimeve : 23
Age : 61
Vendi : rezall skenderaj
Registration date : 13/02/2013

LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI   LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI - Faqe 2 EmptyThu Mar 07, 2013 8:48 am

[quote="begishe_gashi@hotmail.com"]UQK eja NE FLAK BARUTI

pyje te larta e qufrra shumë
prej Drenice ne Junik
po kercasin po shkon flakë
UQKeja pa u ndal

Ne Prekaz lufton ADEMI
edhe rojet anemban
i rrethuar me tenka e topa
vdekja e tij nuk shuhej kurr

Prej JUNIKU e ne LLapushnik
luftojnë trima me trimeresha
jeta e tyre qe qelik
sikur shiu me breshera

trimi i madh ishte Ramushi
nuk u lodh duke luftue
brez pas brezi vepra e tij
ka me u shkru ne histori

ne Likoc gjejnë strehim
bejn pregatitje per luftim
Fehmi Rama trim i madh
me armikun luftoi per ball

po gjemojnë bjeshket ne LLapushnik
trimat fare nuk frigohen
Fehmiu e GJeva po luftojn
pa u lodh e pa u frigue
armet prej dore nuk i lshojn
te gjithë me vdek e me u farueBegishe Gashi [/quotePERSERITJA E VITEVE HARRESA JO E PRILLIT

Neper vite po valvitem
me halle te mdha londrojmë
rreth e qark botes i sillem
por vuajtja mbretron me mall

ah sikur sot te qendronim
ne ato tortura te hatashme
sikur ndezja e tymit qe dukej
e njerzit duke torturuar
gra me femij ne duar

shpesh dal ne shetitje
ne vendin ku gjemonin nënat
zemra me shpejton te rrahurit
i paramendoi femijet e ndar

e mallkoi atë vit te kaluar
qe na la te vuanim qdoher
me mall natyren e shiqojmë
jetën me vuajtje kalojmë

tani malli na ka kaplue
lotet kan fillu te shterren
eshtrat e tyre nuk dihen
mbetem ne pritje e mallengjime
vuajmë per jetën e tyre
barbaret mbeteshin te mallkuar

jetojmë e vuajm e mallkojmë
per burra pleq e te rinjë
qdo herë na mbesin ne kujtim
e ma jeta nuk ka kthim

jemi shqipetar nuk është per qudi
kemi vuajt pleq gra e femijë
vuajtje shumë perjetuam
por atdheun nuk e lshuam . BEGISHE GASHI


LOTI I NENES FEMIU I MASAKRUAR

Nëna me lot në sy
si shiu qe binte pa u ndal
loton mbi femijë
duke ia cituar disa fjalë

po te vajtoi zemra po loton
në ketë rini qe jeta tu shua
i mallkoi shumë ato bisha
qe jetën sta lan me vazhdua

syt etu tu mbyllen per jetë
femiria jote perfundoi
nëna qdo ditë ne zemer te mban
femirin tende qdoherë ta kujton

biri im lavdi te qoftë gjaku
qe derdhe ne këtë tokë te lavderuar
i urrej ata qe nuk paten meshirë
ne dur te mia te lan te masakruar
BEGISHE GASHI


PENDIMI


Mos e shiqo jetën te njianshme
gëzimin e haren mos e le anesh
lumturin e jetes mos e lejo
qe askush ta ndyej e ta ngacmoi

RRi e qet ne lumturin e femijerisë
qe njolla te bardha te mbesin ne trup
e mos te pengoi pendimi
e të nxihet petku i femirisë


shiqoje jetën ne largesi
qe petku i bardhë te ze vend
caku i lumturisë mos te gervishet
hareja e gezimi te mbesin perhër


jeta qe nuk shifet por pendohesh
është njeriu me petkun e zi
gervishja e ka berë te vetën
njeriu ma nuk ka dobi

ma ne fund te jetës
vjen vdekja me pendime
e pendimet marrin fund
petku i bardhë është gervishur me te ziun
e aty mbetët jetë pendimi BEGISHE GASHI
Mbrapsht në krye Shko poshtë
begishe_gashi@hotmail.com
Fillestar/e
Fillestar/e
begishe_gashi@hotmail.com

Female
Numri i postimeve : 23
Age : 61
Vendi : rezall skenderaj
Registration date : 13/02/2013

LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI   LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI - Faqe 2 EmptyThu Mar 07, 2013 8:51 am

begishe_gashi@hotmail.com shkruajti:
[img][/img]
Mbrapsht në krye Shko poshtë
begishe_gashi@hotmail.com
Fillestar/e
Fillestar/e
begishe_gashi@hotmail.com

Female
Numri i postimeve : 23
Age : 61
Vendi : rezall skenderaj
Registration date : 13/02/2013

LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI   LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI - Faqe 2 EmptyThu Mar 07, 2013 8:52 am

begishe_gashi@hotmail.com shkruajti:
begishe_gashi@hotmail.com shkruajti:
[img][/img]
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI   LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI - Faqe 2 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
LETERSI,GJIROKASTRA,PEGASI VARGJE NDJENJE NGA VITORI KOTONI
Mbrapsht në krye 
Faqja 2 e 2Shko tek faqja : Previous  1, 2

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letërsia Shqiptare-
Kërce tek: