Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Kompleti i veprave të Akademik Rexhep Qosja

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mexhid Yvejsi
Anëtar
Anëtar
Mexhid Yvejsi

Male
Numri i postimeve : 429
Age : 70
Vendi : Gjakovë, Kosovë
Registration date : 04/05/2009

Kompleti i veprave të Akademik Rexhep Qosja Empty
MesazhTitulli: Kompleti i veprave të Akademik Rexhep Qosja   Kompleti i veprave të Akademik Rexhep Qosja EmptyMon Jan 02, 2012 11:31 am


Mexhid YVEJSI, Gjakovë

Botime të reja: Kompleti i veprave të Akademik Rexhep Qosja


Në fund të muajit dhjetor 2010, Instituti Albanologjik i Prishtinës ka botuar kompletin e veprave letrare e shkencore të akademik Rexhep Qoses, që është kurorë e veprimtarisë së tij krijuese gjysmëshekullore.
Krijimtarinë e Akademikut Rexhep Qosja e integron stili origjinal dramatik, erudicioni intelektual dhe imagjinata krijuese artistike e shkencore.
Krijimtaria letrare e shkencore e akademik Rexhep Qoses kap një spektër fushash e formash të diturisë albanologjike, që nga eseja, kritika, tregimi e drama deri te sintezat historiko-letrare, historike e tipologjike dhe strukturat moderne e postmoderne romanore.Në parathënien e kompletit, i cili ka 29 vëllime, drejtori i Institutit Albanologjik të Prishtinës, prof.dr.Hysen Matoshi,shkruan:

“Botimi i kompletit të akademik Rexhep Qosjes është ngjarje e shënuar kulturore e përmasës gjithëkombëtare. Kultura jonë – e përfaqësuar në këtë vepër unike, edhe si studim shkencor, edhe si shprehje e veçantë e saj – pasurohet me punën gjysmëshekullore diturore e krijuese të njërës ndër figurat më emblematike të botës bashkëkohore shqiptare. Është shenjë e identitetit tonë kulturor vepra e historianit të letërsisë, e kritikut letrar, e romancierit, e tregimtarit, e dramaturgut, e autorit të historisë sonë kombëtare, e eseistit, e publicistit, e polemistit, e dëshmitarit, e akademikut Rexhep Qosja.”

Kompleti me 29 vëllime i akademik Rexhep Qoses është strukturuar në pesë cikle, të cilat përmbajnë këto vepra:

1. Veprat historiko-letrare: “Vazhdimësi”,” Panteoni i rralluar”, “ Asdreni – jeta dhe vepra”, “Prej letërsisë romantike deri te letërsia moderne”, “Anatomia e kulturës”, “Nocione të reja albanologjike”, “Historia e letërsisë shqipe - Romantizmi 1”, “Historia e letërsisë shqipe – Romantizmi 2”, “Historia e letërsisë shqipe – Romantizmi 3”, “Porosia e madhe”, “Tri mënyra të shkrimit shqip” dhe “Semantika e ndryshimeve historiko-letrare”.
2. Veprat letrare: “Antologjia e lirikës shqipe”, tregimi satirik “I ringjalluri i penduar”, dramat “Mite të zhveshura” dhe romanet “Vdekja më vjen prej syve të tillë”, “ Një dashuri dhe shtatë faje”, “Nata është dita jonë”, “Bijtë e askujt 1” dhe “Bijtë e askujt 2”.
3. Veprat historike dhe historiko-dokumentare: “Çështja shqiptare – historia dhe politika”, “Programet serbe për shpërnguljen e shqiptarëve”, “Paqja e përgjakshme”, “Tronditja e shekullit 1”, “Tronditja e shekullit 2” dhe “Rilindja e dytë”.
4. Veprat publicistike: “Populli i ndaluar”, “Strategjia e bashkimit shqiptar”, “Ligjërime paravajtëse”, “Fjalor demokratik”, “Demokracia e shpërdorur” dhe “Intelektualët, etika dhe politika”.
5. Veprat polemizuese: “Morfologjia e një fushate”, “Ideologjia e shpërbërjes”, “Realiteti i shpërfillur” dhe “Të vërtetat e vonuara” .

Në krijimtarinë e tij Akademik Rexhep Qosja shquhet për vetëdijen kritike, është kundër dogmatizmit dhe pushtetit autoritar.
Liria, e drejta dhe vërteta janë parime të vetëdijes së tij filozofike e etike.
Në shkrimet e tij Rexhep Qosja ka theksuar:
“E vërteta është mënyra e dashurisë sime për popullin tim dhe për kulturën e tij.”

Kush është Rexhep Qosja?

Rexhep Qosja ka lindur më 1936 katundin Vuthaj të Kelmendit, Mali i Zi. Mësimet e para i kreu në fshatin e lindjes, kurse tetëvjeçaren e mbaroi në Guci.
Shkollën e Mesme (Normalen) e mbaroi në Prishtinë. Në vitin 1964 diplomoi në degën Gjuhë-Letërsi në Prishtinë.
Studimet pasuniversitare i kreu në Universitetin e Beogradit, në Beograd, ku në vitin 1971 mori titullin "Doktor i shkencave filologjike” me temën "Asdreni - jeta dhe veprat".
Ishte punonjës shkencor në Institutin Albanologjik të Universitetit të Prishtinës dhe drejtor i këtij Instituti prej vitit 1972 deri më 1981.
Që në fillim të krijimtarisë së tij, Rexhep Qosja, duke folur për rolin e kritikës dhe modernitetit, pohoi se: "Realizmi socialist nuk është as realizëm, sepse është romantizëm".
Duke mbrojtur dhe ushtruar një kritikë të tillë dhe duke hequr dorë nga glorifikimi i një orientimi të vetëm u siguroi studimeve të veta dimensione të reja që i përkasin të gjitha kohërave.
Botimi i librit nga Ismail Kadare në vitin 2006 "Identiteti europian i shqiptarëve - sprovë" 1 ishte një ringjallje e një polemnike në mes të Qosjes dhe Kadares. Kështu ndërsa Kadare e vlerëson identitin shqiptar si perendimor, kurse Qosja në librin e tij të quajtur "Realiteti i shpërfillur" , e vlerëson atë si një përzierje të identitetit perendimor dhe lindor, pra të krishterë dhe mysliman. Identitetin mysliman të shqiptarëve Rexhep Qosja e dëshmoi me argumente të pakontestueshme dhe shumë të qëndrueshme...

Disa nga veprat e Rexhep Qoses:

Episode letrare - (1967)
Dialog me shkrimtarë - (1968)
Antologjia e lirikës shqipe - (1970)
Kontinuitete - (1972)
Asdreni - jeta dhe vepra - (1972)
Panteoni i rralluar - (1973)
Vdekja më vjen prej syve të tillë - (1974)
Shkrimtarë dhe periudha - (1975)
Anatomia e kulturës - (1976)
Mite të zhveshura - (1978)
Prej tipologjisë deri te periodizimi - (1979)
Morfologjia e një fushate - (1980)
Nocione të reja albanologjike - (1983)
Historia e letërsisë shqipe I - (1984)
Historia e letërsisë shqipe II - (1984)
Antologjia historike e letërsisë shqipe - (1985)
Historia e letërsisë shqipe III - (1986)
Porosia e madhe - (1986)
Populli i ndaluar - (1990)
Strategjia e bashkimit kombëtar - (1992)
Çështja shqiptare: Historia dhe politika - (1994)
Ligjërime paravajtëse - (1996)
Fjalor demokratik - (1997)
Paqja e përgjakshme: Konferenca ndërkombëtare për Kosovën - (1999)
Një dashuri dhe shtatë faje, roman, bot. Toena, Tiranë, (2001)
I ringjalluri i penduar, tregim satirik. Toena, Tiranë, (2002)
Realiteti i shpërfillur (Vështrim kritik mbi pikëpamjet e Ismail Kadaresë për identitetin shqiptar) - (2006)
Rilindja e dytë
Prej letërsisë romantike deri te letërsia moderne - 2007
Nata është dita jonë, - 2007 etj.

Të gjitha këto vepra dhe të tjera që tani janë në një komplet prej 29 vëllimesh, këto vepra janë një përmendore kulturore...

Mexhid YVEJSI, Gjakovë


Mbrapsht në krye Shko poshtë
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 40
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Kompleti i veprave të Akademik Rexhep Qosja Empty
MesazhTitulli: Re: Kompleti i veprave të Akademik Rexhep Qosja   Kompleti i veprave të Akademik Rexhep Qosja EmptyMon Jan 02, 2012 7:50 pm

Baba i kombit Shqiptare eshte Qosja
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 54
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Kompleti i veprave të Akademik Rexhep Qosja Empty
MesazhTitulli: Re: Kompleti i veprave të Akademik Rexhep Qosja   Kompleti i veprave të Akademik Rexhep Qosja EmptyTue Jan 03, 2012 2:36 am

Penda e R. Qosjes dhe patriotizmi i tij nji, dhe trimeria e atdhetarismi i A.Demaqit dot mbesin lapidar ne memorjen e Kombit Shqipetar.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Kompleti i veprave të Akademik Rexhep Qosja Empty
MesazhTitulli: Re: Kompleti i veprave të Akademik Rexhep Qosja   Kompleti i veprave të Akademik Rexhep Qosja Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Kompleti i veprave të Akademik Rexhep Qosja
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Arti dhe kultura :: Art dhe Kulturë-
Kërce tek: