Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Mosperdorimi i Gramatikes ne shkollat e mesme

Shko poshtë 
AutoriMesazh
besa hysenaj
Fillestar/e
Fillestar/e
besa hysenaj

Female
Numri i postimeve : 15
Age : 34
Vendi : Aty ku gjithmon me kerkon puna
Profesioni/Hobi : Prof.
Registration date : 19/09/2011

Mosperdorimi i Gramatikes ne shkollat e mesme Empty
MesazhTitulli: Mosperdorimi i Gramatikes ne shkollat e mesme    Mosperdorimi i Gramatikes ne shkollat e mesme EmptySun Sep 25, 2011 12:54 pm

Perse ne shkollat e mesme te Kosoves nuk mesohoet gramatika ndersa ne testet e matures kemi gjysmen e pyetjeve nga gramatika.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 109
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Mosperdorimi i Gramatikes ne shkollat e mesme Empty
MesazhTitulli: Re: Mosperdorimi i Gramatikes ne shkollat e mesme    Mosperdorimi i Gramatikes ne shkollat e mesme EmptySun Sep 25, 2011 3:32 pm

Per mendimin tim eshte me mire te mos mesohet fare "gjuha letrare" qe ska te bej me gjuhen e vjeter Shqipe por me shume me ate Italiane e te tjereve , dhe mendoj qe duhet mu neve ta ruajme kete gjuhe qe e flasim neper shtepi pasi shumica e linguisteve e thuan qe gjuha Shqipe eshte me e vjetra ne Europe ..
Rastesisht te gazetat tona e pashe kete titull , te gazeta Albeu.com :
"Wenger thur elozhe për Van Persie"
http://www.albeu.com/sport/wenger-thur-elozhe-per-van-persie/46746/
Une per vete nuk e kuptoj cfare do te thote !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
mujota
V.I.P
V.I.P
mujota

Female
Numri i postimeve : 219
Age : 25
Vendi : Mollopolc
Registration date : 13/06/2011

Mosperdorimi i Gramatikes ne shkollat e mesme Empty
MesazhTitulli: Re: Mosperdorimi i Gramatikes ne shkollat e mesme    Mosperdorimi i Gramatikes ne shkollat e mesme EmptySun Sep 25, 2011 4:02 pm

E vertet qe nuk mesojm gramatike gati fare.......letersi mesojm me shume......per vete flas,ne ne shkolle kemi nje ore ne jave gramatike,mesojm edhe pse vet profesori nuk e njeh mire garamtiken......nje gjysme gramatike e mesojm!!!!....
Mbrapsht në krye Shko poshtë
besa hysenaj
Fillestar/e
Fillestar/e
besa hysenaj

Female
Numri i postimeve : 15
Age : 34
Vendi : Aty ku gjithmon me kerkon puna
Profesioni/Hobi : Prof.
Registration date : 19/09/2011

Mosperdorimi i Gramatikes ne shkollat e mesme Empty
MesazhTitulli: Re: Mosperdorimi i Gramatikes ne shkollat e mesme    Mosperdorimi i Gramatikes ne shkollat e mesme EmptySun Sep 25, 2011 7:00 pm

Per mendimin tim eshte me mire te mos mesohet fare "gjuha letrare" qe ska te bej me gjuhen e vjeter Shqipe por me shume me ate Italiane e te tjereve , dhe mendoj qe duhet mu neve ta ruajme kete gjuhe qe e flasim neper shtepi pasi shumica e ling
uisteve e thuan qe gjuha Shqipe eshte me e vjetra ne Europe ..Nese nuk e din gjuhen tende dhe te ardhurat e gjuhes tende ma merr mendja se ske nevoj ti dish te hauajt edhe pse nese e din gjuhen tende te tjerat nese i din vetem cka pasurohesh per vete po nuk dmth qe sduhet ta dish.... gjuha ruhet aty ku shkruhet skan then per kot..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 54
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Mosperdorimi i Gramatikes ne shkollat e mesme Empty
MesazhTitulli: Re: Mosperdorimi i Gramatikes ne shkollat e mesme    Mosperdorimi i Gramatikes ne shkollat e mesme EmptyMon Sep 26, 2011 8:14 pm

un mendoj se mos mesimi i gramatikes shqipe,behet per arsye qe sa ma shum te prodhohen,badall se pa ni njohje te mir te gjuhes tende amtare,qfar profesori apo msuesi mund te jesh.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
besa hysenaj
Fillestar/e
Fillestar/e
besa hysenaj

Female
Numri i postimeve : 15
Age : 34
Vendi : Aty ku gjithmon me kerkon puna
Profesioni/Hobi : Prof.
Registration date : 19/09/2011

Mosperdorimi i Gramatikes ne shkollat e mesme Empty
MesazhTitulli: Re: Mosperdorimi i Gramatikes ne shkollat e mesme    Mosperdorimi i Gramatikes ne shkollat e mesme EmptyTue Sep 27, 2011 2:15 pm

un mendoj se mos mesimi i gramatikes shqipe,behet per arsye qe sa ma shum te prodhohen,badall se pa ni njohje te mir te gjuhes tende amtare,qfar profesori apo msuesi mund te jesh.

nuk eshte ajo qe profesoret apo mesueset nuk dojn ta perdorin,, planprogrami vjen nga ministria ata nuk e fusin perdorimin e gramatikes ketu qendron problemi, ministria e arsimit eshte fajtore per kete gje,si mundet te ket lend te gjuhes shqpie pa gramatik ku baza e gjuhes eshte gramatika.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Mosperdorimi i Gramatikes ne shkollat e mesme Empty
MesazhTitulli: Re: Mosperdorimi i Gramatikes ne shkollat e mesme    Mosperdorimi i Gramatikes ne shkollat e mesme Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Mosperdorimi i Gramatikes ne shkollat e mesme
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letërsia Shqiptare-
Kërce tek: