Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Ç´ËSHTË ANTIBIOTIKU?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

Ç´ËSHTË ANTIBIOTIKU? Empty
MesazhTitulli: Ç´ËSHTË ANTIBIOTIKU?   Ç´ËSHTË ANTIBIOTIKU? EmptyMon Oct 22, 2007 4:22 pm

Ç´ËSHTË ANTIBIOTIKU? Antibiotik

Një lëndë kimike me prejardheje prej një myku,apo bakteri që mbytë mikroorganizmat dhe shëron infeksionet.Barkteret kanë përqark tyre një mur mbrojtës ndaj sulmeve.Penicilina dhe disa antibiotik të tjerë vrasin bakteret përmes pengimit të baktereve për të ndërtuar këtë mur.Pastaj ka edhe një grup tjetër të madh antibiotikësh që veprojnë duke shkatërruar procesin e metabolizmit(Shkëmbimit të lëndëve)dhe të tjera që shkatrrojnë DNA-në e bakterit.KUR NJE NJERI I INFEKTUAR ME BAKTERE MERR ANTIBIOTIK,pjesa më e madhe e baktereve nuk do të rriten më ose do të vdesin.Por,llojet rezistente të kësaj baktere mbeten të pa prekura.Ato shtohen si gjëthnjë duke u ndarë me përshpejtim.Në këtë mënyrë bakteret rezistente fillojnë të mbizotrojnë.Ato përhapen dhe mbrenda një kohe të shkurtër pjesa më e madhe e llojeve të baktereve zëvendsohen me këtë lloj.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Ç´ËSHTË ANTIBIOTIKU? Empty
MesazhTitulli: Re: Ç´ËSHTË ANTIBIOTIKU?   Ç´ËSHTË ANTIBIOTIKU? EmptyMon Oct 22, 2007 4:41 pm

Pergezime per temen shaban:

per temen:

Antibiotiki vjene nga nje origjin naturale,por eshte e mundure qe te vret ''te mbite'' tjetrin,kjo fjal rrjedhe nga studiusite e larte permendur.

Ne ternin ne boten njerzore mundet te prodhohen edhe nga farmacia te ndrishme te qenurat naturale.

Kane rezistencen te nje bakterie qe mund te bllokion apo te prodhoin bakterie qe eshte e mundure te vrasin edhe mikroorganizmin njerzore.

vazhdim te mabare ne teme...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
azzurra
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar

Female
Numri i postimeve : 1294
Vendi : Kosove e dashure
Registration date : 28/08/2007

Ç´ËSHTË ANTIBIOTIKU? Empty
MesazhTitulli: Re: Ç´ËSHTË ANTIBIOTIKU?   Ç´ËSHTË ANTIBIOTIKU? EmptyMon Oct 22, 2007 8:08 pm

Fjala anibiotik ka perardhjen per precizion nga fjala greke qe do te thot,>ani>kundr>>bios>>jeta,d.m.th.kunder jetes te bakterieve.

Zbulimi i antibiotikut te pare ka qen ne vitin 1928 dhe i cili ka prejardhjen nga myku.
Antibioetiku i pare eshte quajtur penicillina...
Ne shumicen e raste antibioetiku ka nevoj per kohe per te shiquar rrezulltatin e tij nese antibioetikun nuk e marrin per ter kohen e duher te cili na ka pershkruar mjeku ateher nuk do te kemi asnje rrezulltat nga antibietiku.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Fjona
Xhelozja...
Xhelozja...
Fjona

Female
Numri i postimeve : 2283
Age : 31
Vendi : n'matiqan
Profesioni/Hobi : me vallzu tallava, me kallxu barcoleta
Registration date : 07/10/2008

Ç´ËSHTË ANTIBIOTIKU? Empty
MesazhTitulli: Re: Ç´ËSHTË ANTIBIOTIKU?   Ç´ËSHTË ANTIBIOTIKU? EmptyWed Oct 29, 2008 2:11 am

shkurt e shqip pa gjitha ato termine qe spo na vyn kerkujna me gjith respektin e dy antarve siper
antibiotiki mirret per mi hek bakteriet e kqija nga trupi, dmth ato qe nuk duhet mi pas na i hek antibiotiku!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://it.youtube.com/user/ilovekosova88
delick
Fillestar/e
Fillestar/e
delick

Female
Numri i postimeve : 45
Age : 30
Vendi : macedonia
Registration date : 14/02/2009

Ç´ËSHTË ANTIBIOTIKU? Empty
MesazhTitulli: Re: Ç´ËSHTË ANTIBIOTIKU?   Ç´ËSHTË ANTIBIOTIKU? EmptyWed Feb 18, 2009 2:20 am

Perdoren per tretmane te infeksioneve baktreiale si infeksioni
( pharingitis, tonzilitis, sinuzitis,otits media, ejt).
Por jo ne te gjitha rastet mund te kemi sherim nga Antibiotiket. Se pari duhet te konsultohemi me mjekun nese jemi alergjik prej ndonje barnave. Nese jemi te semure nga veshket, thati ne lukth,jemi shtatzene,vuajm nga diabeti, nuk duhet te perdorim.Alergjit e shpeshta jane : dhimje ne stomak,maramendje,kokdhembje,konvulzione ejt.
Duhet te ruhen ne tem. 25C
Ne vende ku nuk femije
Dhe duhen te shikohet afati i perdorimit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Ç´ËSHTË ANTIBIOTIKU? Empty
MesazhTitulli: Re: Ç´ËSHTË ANTIBIOTIKU?   Ç´ËSHTË ANTIBIOTIKU? Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Ç´ËSHTË ANTIBIOTIKU?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shëndeti-
Kërce tek: