Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 C'fare eshte degjenerimi dhe c'fare eshte progresi?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
petritkola
Hero anëtar
Hero anëtar
petritkola

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

C'fare eshte degjenerimi dhe c'fare eshte progresi? Empty
MesazhTitulli: C'fare eshte degjenerimi dhe c'fare eshte progresi?   C'fare eshte degjenerimi dhe c'fare eshte progresi? EmptyTue Sep 04, 2007 4:23 am

Shpesh ngatrohen me qellim dhe pa qellim progresi me degjenerimin.

Cili eshte njeri dhe cili eshte tjeteri? Cli eshte ndryshimi midis progresit dhe degjenerimit?

Per shembull, shkatrimi i familjes une mendoj se eshte degjenerim...

Mundesisht shoqerojeni mendin me shembuj.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Anna
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
avatar

Numri i postimeve : 2694
Vendi : Zurich
Registration date : 26/08/2007

C'fare eshte degjenerimi dhe c'fare eshte progresi? Empty
MesazhTitulli: Re: C'fare eshte degjenerimi dhe c'fare eshte progresi?   C'fare eshte degjenerimi dhe c'fare eshte progresi? EmptyTue Sep 04, 2007 10:08 am

Degjenirimi eshte kur degjenerohet nji njeri nji familje por edhe nji klas politike siq i kemi ne sod te degjeneruara ,progres do te thot perparim ne fusha te dryshme ,progres ekonomik ,progres shoqeror,progres politik,progresteknologjik.progrsshkencor keto qe ne si kemi asnjeren por veq dim te flasim ne teori por ne praktik nambesin te pa zberthyera nuk dij sa jam e gjart edhe ne degjeneroj familjen moralisht u degjenerua politikisht humbi dinjitetin degjenerim te kunderten e nji ideje te mire fillt e degjeneron ja ky eshte mednimi ime sa i perket degjenerimit dhe progresit ne ket tem si shembull ne kemi vajza te degjenura sod ne shum familje ,kemi politik te degjeneruar qe e ka Sala dhe Nano .


respekt Anaa
Mbrapsht në krye Shko poshtë
silvi
Anëtar
Anëtar
silvi

Numri i postimeve : 218
Registration date : 04/09/2007

C'fare eshte degjenerimi dhe c'fare eshte progresi? Empty
MesazhTitulli: Re: C'fare eshte degjenerimi dhe c'fare eshte progresi?   C'fare eshte degjenerimi dhe c'fare eshte progresi? EmptyFri Sep 21, 2007 7:53 pm

Mungesa respektit,moskokecarja,heqja dore nga pergjegjesite qe te takojne,besimi i tepruar ne vetvete,kryenecesia,mendjemadhesia,etj etj,permbajne ne vetvete degjenerimin...

Vemendja ndaj te tjereve,respekti reciprok,venia e interesave te te tjereve mbi ato personale,modestia...etj, perbejne progresin...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

C'fare eshte degjenerimi dhe c'fare eshte progresi? Empty
MesazhTitulli: Re: C'fare eshte degjenerimi dhe c'fare eshte progresi?   C'fare eshte degjenerimi dhe c'fare eshte progresi? EmptyFri Sep 21, 2007 8:09 pm

Degjenerim unë kuptojë kur dikush i humb cilsit e veta morale, politike, kombëtare me një fjalë dikush me sjelljet e veta në përgjithësi e degjeneron faren apo racen e vet.

Progres është prirje e zhvillimit të përgjithshëm të një shoqërie si në ekonomi, teknik, arsim, kultur etj etj ..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
tom sojer
V.I.P
V.I.P
tom sojer

Male
Numri i postimeve : 945
Vendi : Albania
Profesioni/Hobi : Teacher of English/Book writer
Registration date : 20/09/2007

C'fare eshte degjenerimi dhe c'fare eshte progresi? Empty
MesazhTitulli: Re: C'fare eshte degjenerimi dhe c'fare eshte progresi?   C'fare eshte degjenerimi dhe c'fare eshte progresi? EmptySat Sep 22, 2007 9:24 am

Degjenerim: sic e thote edhe fjala, eshte ajo situate apo gjendje ku nuk prodhohen me vlera. Dhe kur nuk prodhohen me vlera, cfare ndodh? Ajo gjendje apo situate apo shoqeri, apo njeri, apo bime, apo kafshe ... duhet te hape krahun, vdes, mbaron. Aktualisht, po perjetojme nje degjenerim te papare. Degjenerimi materialist, egoist, moral i shfrenuar. Burrat per para dhe pushtet, femrat per qejf te shfrenuar dhe kontroll te burrit me te gjitha mjetet nen parullen Makiaveliste.

Per mendimin tim e gjithe bota eshte ne duart e familjes dhe familja eshte ne duart e femres. Nje femer liberale sjell regres dhe degjenerim, nje femer e ndergjegjshme per rolin e saj, sjell moral dhe progres.


Progresi:[/u]: sic e thote edhe fjala, quhet prodhimi i vlerave. Cuarja perpara e nje statukuouje, permiresimi etj.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Anna
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
avatar

Numri i postimeve : 2694
Vendi : Zurich
Registration date : 26/08/2007

C'fare eshte degjenerimi dhe c'fare eshte progresi? Empty
MesazhTitulli: Re: C'fare eshte degjenerimi dhe c'fare eshte progresi?   C'fare eshte degjenerimi dhe c'fare eshte progresi? EmptyTue Oct 02, 2007 2:40 pm

Degjenerim me sy hapur kemi kah shkojm syt tan ahsen ne te dhe veshet tan ndegjojn sod ket shekull qe ka lojm jemi ne shekullin e modernitet dhe te degjenerimit ku njerzit jan te shferuan me shum se kafshet .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
C'fare eshte degjenerimi dhe c'fare eshte progresi? Empty
MesazhTitulli: Re: C'fare eshte degjenerimi dhe c'fare eshte progresi?   C'fare eshte degjenerimi dhe c'fare eshte progresi? Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
C'fare eshte degjenerimi dhe c'fare eshte progresi?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Zonë e lirë :: Tema të ndryshme-
Kërce tek: