Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 INFORMIM I LNPSHA "PEGASI" ALBANIA

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

INFORMIM I LNPSHA "PEGASI" ALBANIA Empty
MesazhTitulli: INFORMIM I LNPSHA "PEGASI" ALBANIA   INFORMIM I LNPSHA "PEGASI" ALBANIA EmptySat Jun 18, 2011 12:51 am

INFORMIM I LNPSHA “PEGASI” ALBANIA
Veprimtari Nderkombëtare

Në kuadrin e shkëmbimit universal te vlerave 20 poetë dhe poetesha greke me datën 20 qershor 2011 do të zhvillojnë një veprimtari letrare promovuese, e cila është e bukur programuar me prezantime veprash të autorëve të njohur të periudhës demokratike në të dy vendet. Është zgjedhur pikërisht Vlora për të organizuar këtë veprimtari.
Tentimi i parë i një veprimtarie Letrare Ndërkombëtare i suksesshëm ishte Simpoziumi i tretë Ndërkombëtar”MUZA POETIKE PEGASI 2011” i LNPSHA “PEGASI” ALBANIA , e cila zhvilloi në qytetin e Vlorës një seancë të këtij Simpoziumi me objekt “Magjia e përkthimit” , duke bashkëvepruar me Shoqatën e Shkrimtarëve “PETRO MARKO” VLORË. Në këtë veprimtari njëditore marrin pjesë poetë nga Lidhja e Shkrimtarëve “XASTERON” ATHINË me Presidente poeten e mirenjohur greke PANAJOTA ZALLONI DHE POETË NGA “KAFEJA E IDEVE” SALAMINË E POETIT DINO CUBATIS SI DHE JANË ANGAZHUAR POETE SHQIPTARE ME BANIM NE ATHINË SI ANDREA PETROMILO…
NË KËTË VEPRIMTARI MERR PJESË LNPSHA “PEGASI” ALBANIA , E CILA DO TË PREZANTOJË NË KËTË VEPRIMTARI POETEN MAJLINDA RAMA , ZËVENDËSPRESIDENTE E LIDHJES SË KRIJEUSVE “PEGASI” ALBANIA …
MË DATËN 21 POETËT DHE POETESHAT GREKE DO TË NDALEN NE QYTETINE GJIROKASTRËS, NJË NGA KRYEQENDRAT E LNPSHA “PEGASI” ALBANIA, KU DO TË PRITEN NGA NJË GRUP POETËSH TË LNPSHA “PEGASI” ALBANIA TË KRYESUAR NGA POETJA , PËRKTHYESJA ALEKSANDRA SHABANI, ZËVENDËS SEKRETARE E PËRGJITHSHME E LIDHJES NDËRKOMBËTARE PEGASI “ALBANIA” ANËTARE E UP.LI DHE W.P.S. DHE POETËT ELEFTERIA KALLOJERI W.P.S, YLLKA PONDE W.P.S, MURAT MEMALLAJ W.P.S, DINO ÇIÇO W.P.S, KOSTA GAXHONI W.P.S, MATILDA ÇEREPI , PËRKTHYESE…
KJO VEPRIMTARI DO T’I SHËRBEJË SHKËMBIMIT UNIVERSAL TË VLERAVE LETRARE DHE VIJIMIT TË TRADITËS SË TAKIMIT RECIPROK TË ORGANIZMAVE LETRARE. KY EVENIMENT ZHVILLOHET VETËM DISA DITË PARA KONGRESIT TË 22 BOTËROR TË LETËRSISË QË ZHVILLOHET NË LARISA TË GREQISË NGA DATA 29 QERSHOR DERI NË 3KORRIK 2011 , KU DO TË MARRË PJESË DHE NJË DELEGACION I LNPSHA “PEGASI “ALBANIA DHE I LPSHA “PEGASI “ KOSOVA…


Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
INFORMIM I LNPSHA "PEGASI" ALBANIA
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letërsia Shqiptare-
Kërce tek: