Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI

Shko poshtë 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 2 EmptySun Dec 19, 2010 11:33 pm

“Çfarë poezi të bukura?.. Sa bukur tingëllojnë edhe në gjuhën italiane poezite e poetit Kristaq F. Shabani…”
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 2 EmptySun Dec 19, 2010 11:36 pm

“ Të shkruash në këtë mënyrë

do të thotë të ligjërosh në botën mistike,
dhe të ligjërosh në botën mistike do të thotë
t’i bësh karshillëk Zotit...
Kjo nuk lejohet!
Ose do të çmendesh , ose do të heqësh dorë!
ING. ALBERT LENJA
(Vlerësim për librin “PULSI I DHIMBJES”)

Gjirokastër, dhjetor 1998

Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 2 EmptySun Dec 19, 2010 11:37 pm

Libri tritip poetik përmbledh : “Ezmerka me Topuz” poemë lirike, “Dy pronorët” poemë dhe “Seli në qiejt “poemë
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 2 EmptySun Dec 19, 2010 11:37 pm

Libri “pronori A.B dhe astma e lindur” ka në strukturwne vetw “pronori A. B” publicistikw, “Astma e lindur” vëllim poetik” dhe librin anglisht” A passage of answers in a mirror of the soul” poem Translated fron the Albanian by: Shaun Thompson(Angli), 2007
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 2 EmptySun Dec 19, 2010 11:38 pm

KRISTAQ F. SHABANI
KRIZANTEMË
Lulevjeshta verdhëbardhë
Paradokse hajk dhe epigramim

“Kristaniada”, Antologji poetike me 12 vëllime poetike (shqip, anglisht)

KRISTAQ F. SHABANI


Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 2 EmptySun Dec 19, 2010 11:39 pm

“…Είναι παράξενος ο κ. Σαμπάνης… μοιάζει με τον Προμηθέα Δεσμώτη που πονά.. αλλά κανείς δεν βλέπει τον πόνο του.., οι κραυγές του προς τους Θεούς είναι τα χρώματα και οι εικόνες του η μυστικιστική του ζάλη κι έξαψή που βρίσκονται φυλακισμένα στους στίχους του και ζητούν ν’απελευθερωθούν. Δεν καταλαβαίνουμε τους μυστικιστές ποιητές αλλά πρέπει να προσπαθήσουμε να τους νοιώσουμε περισσότερο”.
Για να καταλάβουμε τον κ. Σαμπάνη πρέπει να φύγουμε από τη γη. Ο κόσμος του σμιλεύεται ψηλά με πολλά φώτα και ιδανικά, ο άφθαστος κόσμος του στα ουράνια πεδία. Αφήνεις το σώμα και τη σκέψη σου στη γη και πραγματικά απογειώνεσαι, αναρριπίζεσαι από τη ζέση των εικόνων του, αναβαπτίζεσαι στο θαύμα του υπερρεαλισμού του. Ένας τόσο σπουδαίος υπερρεαλιστής ποιητής που πραγατικά αξιζει να χαθείς στις εικόνες του. Αξίζει να φύγουμε από τον βάρβαρο, γήινο μαγνητισμό της γης και να ζήσουμε για λίγο στο άφθαστο ύψος των εικόνων του. Τα έργα της ωριμότητάς του μου δίνουν το δικαίωμα να γράψω αυτά τα λόγια .


Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 2 EmptySun Dec 19, 2010 11:39 pm

CURRICULUM VITAE

Personal Information
Name: KRISTAQ
Father: FORI
Surname: SHABANI
Place of birth: Lliar, Zagori, Gjirokastër
Living place: Gjirokastër (lagjja “18 Shtatori”Pallati 87/4)
Family origin: Intellectual. Father, Fori, University degree; graduated abroad, in Greece; Grandfather Athanas Shabani, University degree, American, Canadian, Greek citizenship. He lived in Canada and NEW YORK (SHBA) for 60 years.
Profession: Teacher.
Actual position: profesionist writer. Member of the Albanian writers and artists’ Association, honoured member and member of the International writers Association IWA with headquarters in Ohio USA, honoured member of the writers and poets’ Association “Xasteron - Zaloni” Athinë, Greece.
Foreign Languages: Perfect knowledge of Greek, Italian; Good knowledge of Russian.
From 1995 in progress he is a journalist of the “Euroelliniki” newspaper.
Education:
High school degree
University degree, faculty of Languages & Literature
The academy of Land Forces (multi-machines), Tiranë
University “Luigj Gurakuqi” Shkodra, Faculty of History & Geography
Several training courses in the literary, publicity and military fields
Literary experience:
Defined by others:
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 2 EmptySun Dec 19, 2010 11:40 pm

I. Poetic works:
“The pulse of pain” , “Turn around to Pomona”, “A seat in Heavens” , “The Oasis” “Yellow strips”, “The breathing of the man” , “The Shining Medallion”, “The Trinomial f the Twittering”, “The fifth Season” , “I light the lips of Time”, “The inborned Asthma” , “Eol, I pray to you”, “The Splendour f the Cross”, “I am a note on the Pentagram”, “Elegy of the Angel”, “Are gods mortal”, “The swarthy Girl with a Chingon”, “The Broken Virtue”, “Mortal Epigram and the dancing of the Dream”, “Autumn’s Joy”, “Two Possessives”, «The Opening of the Curtain»,«A passage of answers in a mirror of the soul»
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 2 EmptySun Dec 19, 2010 11:40 pm

II. Prose:
“The Subject of the Fatal” Novel, “The freed Prophet” Sketches & Stories, “The asphyxia of Ruiners”, “The Brides’ Meadow”, “Reflex in the Waterfall” (Self Anthology) 1, 2 for children, “Sara” Novel for children, “Kristina” Novel for children, “ Villas of the Formations” (The Braid of the Summer) Novel, “The colored Fainting” Novel, «Trenjerëzori dhe nwnta roman
Tritip poetik (Ezmerka me topuz, Seli në qiejt, Dy pronorët)

III. Publicistique:
“Vitality”, “The Itenerary of the magic”, “Jorgo Boukas”, “Spiritual connection”, “The magic of the queen Chestnut”, “The reporter”, “The pearl”, “Intellect 2001”, “Intellect 2002”
Antologji
“Korsi e Hapur” 1 shqip Autorw të Lidhjes së Krijuesve “PEGASI” dhe 90 poetë nga Bota
Korsi e Hapur” 2 anglisht Greqisht,Frëngjisht, Italisht, Spanjisht
“Pegasiada” 1
IV. Comedy
“The yellow worm - spider”, “The rotten night”
V. Literary criticism
“The blue lane” critique, recence, analytics, “The Wind of the Shunning” Analitycs, “The lie with the Ring” Diagram, “Horoscope based on the Stars of Knowledge” Essay, “ There where the Swallows pay their Homages”

Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 2 EmptySun Dec 19, 2010 11:41 pm

VI. Translations

1..“The galloping of the blue horse” writen by Panajota Hristopulu Zalone
2. (Peace.... I am afraid)
3. “ETERNAL TIME” Leta Kucohera
4. “Painting in a white sea”, Panagiota Zaloni
5. “KISSED BY THE HEAVENLY STARS” IRO ALEKSANDHRAKI
6. “With the white birds of the sky” JOTA FOTIADHI
7. “ Më djeg Erosi I Qiellit” Vassiliki Kalahani

VII. Included in the Anthology “With the flame of creation” Xasteoron – Zalone”1,2 Greece.
His creations are included in many literary Anthologies and Almanachs in the world.
ALMANAC 2008 Mongoli, Antholoy ALIAS AUSTRALI, TURCE, INDI , “BRIDGE –IN- MAKING”
“SHIJA E LIBRIT” Montonegro….
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 2 EmptySun Dec 19, 2010 11:41 pm

His poetries, especially those taken from his book “A seat in Heavens” are published in the “Keleno” periodical magazine, “Pensa aqui” Brasil, “Pomecia Notizie” Italy and many other magazines throughout the world. During all this time he has published in the periodical literary press in Albania from the year 1974 in the magazines “Ylli”, “Nentori”, “10 Korriku”, “Shqiptarja e re”, as well in the newspapers “Drita”, “Zeri i rinise”, “Mesuesi”, “Bashkimi”, “Zeri i popullit”, “Pararoja”, “Java” etc.

VIII. Chief of the newspapers “Pegasi” edition of the Writers’ Association “Pegasi” and the magazine “Pegasi” 2007, newspapers “Intelekt 2001”, “Çilter”(edition of the coordinative council of the civil society of the southern territories); newspapers “Sheperi”, “Lliari”, Labove e Kryqit”, “Nivani”, “Katundishta”, “Zheji”, “Doshnica”, “Falim dhe shpresojme”, si dhe “Reza Prolog” etc.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 2 EmptySun Dec 19, 2010 11:42 pm

IX. Kristaq is the iniciator of the “Pegasi” movement for a transformed Literature and a Universal exchenge of Values”. He has taken part in some national and International literary activities. Winner of many International prices. Editor of a thousand literary works in Albania in every literary genres, as well motivator of the translation of the Albanian Literature in many foreign languages. Ideator and organisator of the national and international literary activities. “Pegasi” has its baranches in the whole suoth of Albania as well in Athens, Greece, Kosovo and the whole world. In the “Pegasi” newspaper are propagated in Albanian Language and other languages nearly 300 poets from the world from the translators Kosta Gaxhoni, Aleksandra Shabani, Mirela Dudi etc. The 32nd edition of the newspaper “ Pegasi” is translated in seven languages of the world.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 2 EmptySun Dec 19, 2010 11:42 pm

The International Poetry translation and Research Centre

*
Simpoziumi I ndërkombëtar “Muza poetike Pegasi 2008” me objekt “PËR NJË LETËRSI NDRYSHE”maj 2008
Simpoziumi II Ndërkombëtar “MUZA POETIKE PEGASI 2009” POEZIA BASHKËKOHORE, prill 2009
SIMPOZIUMI I III NDËRKOMBËTAR
“MUZA POETIKE PEGASI 2010 ”ME OBJEKT “Magjia e përkthimit”, PRILL 2010
Po përgatit SIMPOZIUMIN E IV NDËRKOMBËTAR “MUZA POETIKE PEGASI 2011 ” “POEZIA LIRIKE”
KA IDEUAR DHE KA NISUR VEPRIMTARINË E MADHE LETRARE “RRUGËTIM PROFIL PEGASI INTERNACIONAL” 2010-2012 (ALBANIA DHE NË SHUMË VEND ETË BOTËS) SI DHE PËRGATITJEN PËR KONGRESIN ELNPSHA “PEGASI” ALBANIA , TIRANË 2012

Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 2 EmptySun Dec 19, 2010 11:43 pm

* * *
KOMBI

Sy prej smeraldi
me vështrim perëndish,
Dhëmbë diamantë
pa kufij tretjeje,
Organe vitale
në trup me përbërje flori,
Në zemër njeriu AJZBERGË!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 2 EmptySun Dec 19, 2010 11:43 pm


I. L’alfabeto del dolore


( “ Sta-tue...
Bus-ti...
Mon-umenti...
Afi-ssi...
Bande-ruole...
Ri-tratti...
nel Muro istituito ( elevato )
con Pietra di DOLORE!
Si, si lo stesso Il Dolore:
Faccia- DH,
Occhi che gli dolgono,
Labbra che gli tremano,
Mani rachitici, incapaci;
Il petto ogni volta si riempe con respiro
ed qualche volta no...
Come fisarmonica soltanto a due note:
“ UH!... e OH!...”
Che sia mai lo stesso
IL POLSO DEL DOLORE?...

Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 2 EmptySun Dec 19, 2010 11:43 pm

VIRTYTI I THYER
HUMILΙATED VIRTUE
Η ΤΑΠΕΙΝΩΜΕΝΗ ΑΡΕΤΗ
POEZI, POETRY, ΠΟΙΗΣΗ

Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 2 EmptySun Dec 19, 2010 11:44 pm

*
“Kur lotët fillojnë të varen,
Virtytet nxitojn të thyhen ...
Njeriu në sarkazmë pyet: QENIEN:
“ Ç’më ka mbetur nga NJERIU?”
Qenia hesht në një memecëri
te pashembëlltë...Lotët tregojnë
vetëm dobësi apo kërkojnë SINONIMET e tyre të fshehura?!...
Njeriu humbet pronën e tij të madhe: “EMRIN...”
Zyrat e GJENDJES CIVILE përpilojnë çertifikata lindjeje
me “ emra” të rinj...
Kombi shpleks “Gërshetën” ...
Shteti gremiset si meit ...
Virtytet e thyera apelojnë:
“O NJERËZ, MOS NA THYENI...”.
AUTORI

Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 2 EmptySun Dec 19, 2010 11:44 pm

*
Introduction

When the tears start to fall, Virtues face humiliation.
Man that is so sarcastic asks the ENTITY:
What’s left from MAN;
The Entity is silent with an unprecedented muteness.
Tears only show weaknesses or do they seek their secret synonyms;…
Man loses his big property “THE NAME “…
The Registration Offices compile Birth Certificates with “names” so new…
The nation unknots its “Braid”…The Country is vanished like a corpse. The humiliated Virtues appeal:
“OH PEOPLE PLEASE DON’T HUMILIATE US!”...
THE WRITER
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 2 EmptySun Dec 19, 2010 11:44 pm

***
Όταν τα δάκρυα αρχίζουν να τρέχουν, οι Αρετές παν να ταπεινωθούν...
Ο άνθρωπος με σαρκασμό ρωτάει ΤΗΝ ΟΝΤΟΤΗΤΑ :
«Τι μου’ χει μείνει απ’ τον «ΑΝΘΡΩΠΟ;»
Η Οντότητα σιωπά με μια πρωτοφανή βουβαμάρα...
Τα δάκρυα δείχνουν μονάχα αδυναμίες, ή ζητούν τα κρυφά τους συνώνυμα...
Ο άνθρωπος χάνει τη μεγάλη του ιδιοκτησία « ΤΟ ΟΝΟΜΑ»...
Τα Ληξιαρχεία συντάσσουν Πιστοποιητικά Γεννήσεως με «ονόματα» νέα...
Το έθνος ξεπλέκει την «Πλεξούδα»... Το Κράτος αφανίζεται σα νεκρό...
Οι ταπεινωμένες Αρετές εφεσιβάλλουν:
«Ο ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΜΗ ΜΑΣ ΤΑΠΕΙΝΩΝΕΤΑΙ...»
Ο ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ


Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 2 EmptySun Dec 19, 2010 11:45 pm

***
U plagosën PERËNDITË
për vdekje, i patë ? . . .
Lotët vareshin sikur loznin ,
“ shpirtrat “ të këpusnin
zemrën nga dhimbjet;
s’ ka më tronditës çast,
kur plagosen Perënditë,
pale , kur vriten ! . . .
Betejat tragjike
të ESKILIT “ BABA”
në TEATRO a n t i k e , . . .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 2 EmptySun Dec 19, 2010 11:45 pm

***

Riplagosen sot komikisht ,
qeshja varet në shpërthim
si k a t a r a k t ,…
Vdekjet k r a h ë t
si pole kthejnë ,
Spaletat duartrokasin shtruar !
. . . nga Majat bien
si KUKULLA . . . ,
bashkë me Aktin e Lëmuar !


PLAGOSJA E PERËNDIVE


Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 2 EmptySun Dec 19, 2010 11:45 pm

3. THE GODS are wounded badly
did you see them;…
Tears fell playing games..
“the souls”..., the heart... crack open from pain
a big heartly, shocking situation
as gods are wounded..
let more to say if they are put to death!...
The tragic battles of the FATHER AESCHYLUS
at an ancient THEATRE…
They are wounded again today like a comedy
Their laugh ready to fall like a waterfall
Death changes its wings like magnetic poles
Some peole with epaulettes applause silently..
From the Summits they fall like DOLLS…
Together with the Smooth and easy Act…

THE AFFLICTION OF THE GODS

Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 2 EmptySun Dec 19, 2010 11:45 pm

*
3. Οι ΘΕΟΙ πληγώθηκαν
θανατερά, τους είδατε; ...
Τα δάκρυα κυλούσαν παιχνιδίζοντας,
«οι ψυχές» την καρδιά,
απ’ τους πόνους σου ραγίζουν,
μεγάλος ψυχικός κλονισμός,
σαν οι θεοί πληγώνονται,
άσε σαν θανατώνονται!...
Οι τραγικές μάχες
του ΑΙΣΧΥΛΟΥ ΠΑΤΕΡΑ
στο αρχαίο ΘΕΑΤΡΟ...
Ξαναπληγώνουνται σήμερα κομικά,
το γέλιο τους έτοιμο
να ξεσπάσει σαν καταρράκτης.
Οι θάνατοι τις φτερούγες του
αλλάζουν σαν πόλους,
Κάποιοι με επωμίδες
σιγά χειροκροτούν!
...απ’ τις Κορυφές πέφτουν
σαν ΚΟΥΚΛΕΣ...,
μαζί με την Ομαλή
και λεία Πράξη!

ΤΟ ΠΛΗΓΩΜΑ ΤΩΝ ΘΕΩΝ


Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 2 EmptySun Dec 19, 2010 11:46 pm

*
“M b r e t ë r i t “
hipin e zbresin nga Fronet ,
“ V i k a r ë t” e BREJIT
në të njëjtat role ,
veç ndërrojnë
pëlhurat si maska . . .

V I K A R Ë T

Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 2 EmptySun Dec 19, 2010 11:46 pm

5. Kings ascend and descend
from their thrones.
The “Vicars” of Bregi
in the same roles
Only that they change their cloths like masks…

THE VICARS
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 2 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI
Mbrapsht në krye 
Faqja 2 e 6Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letërsia Shqiptare-
Kërce tek: