Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 A eshte fajtor dioksid karboni per ndryshimet klimatike

Shko poshtë 
2 posters
AutoriMesazh
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 53
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

A eshte fajtor dioksid karboni per ndryshimet klimatike Empty
MesazhTitulli: A eshte fajtor dioksid karboni per ndryshimet klimatike   A eshte fajtor dioksid karboni per ndryshimet klimatike EmptySun Oct 10, 2010 3:20 pm

dioksid karboni edhe me pare kemi pasur ne rastin e sulmit te asteroideve ne planetin tokes ne mase marramendese per nje kohe te shkurte 100-apo 200- vjet eshte pastruar ajri nga te gjitha pluhuri dioksid carboni etj dhe eshte normalizuar krejtesisht.eshte evertete qe leshonet nje mase e madhe dioksid karbonit ne atmosfere por kjo nuk eshte problemi kryesor per ndryshimet klimatike ose nuk eshte fare.Problemi kryesor eshte nxjerrja e derivateve nga nentoka dhe uji qe gjendet nen toke eshte futur ne ato rezerva apo deponi te naftes kurse uji nga lart po futet ne depozitat eujit te larguar ne deponite e naftes,dhe keshtu eshte zvogeluar madhesia e tokes ndoshta per 3 centimetra dhe toka iu eshte afruar diellit per shkak te dobesimit te gravitetit te tokes. njerezit dhe shkencetaret nuk kane mundur te arrijne te kuptojne kete proces e as me satelite nuk mund ta masin ato pak centimetra. pasojat po i shofim sot si djegjet masive te pyjeve vershime te medha per shkak se tash dielli avullon me shume uje .dhe per 50vjet te tjera do , ti kemi minus edhe 3 centimetra uje dhe temperaturat do te arrijne deri ne 45 e ateher do te kemi vershime edhe ne shkalle me te madhe djegje te maleve masive te korrurave do te kete uri katastrofa me permasa te mdhaja kjo do te ndikoje edhe ne levizjet tektonike te pllakave te tokes qe do te thote qe do te kemi termete etj sepse toka do ti afrohet me shume diellit.Avullimet do ti shohim me su te lire pra dote duhet te mesohemi me kushtet e vendeve tropikale kurse vendeve tropikale gjithashtu do tu rritet temperatura edhe me shume .me keto temperatura do te kene dobi siberi rusia dhe vendet e ftohta ajo bore qe shkrihet ne polin verior nuk kane sasi te mdha ta mbulojne vellimin e tokes sepse jithashtu edhe ajo hun brenda FATMIR LUSHAJ 10-10-2010
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema


Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 57
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

A eshte fajtor dioksid karboni per ndryshimet klimatike Empty
MesazhTitulli: Re: A eshte fajtor dioksid karboni per ndryshimet klimatike   A eshte fajtor dioksid karboni per ndryshimet klimatike EmptySun Oct 10, 2010 6:15 pm

Zvoglimi i tokes per 2-3 centimetra por shkenstart nuk mun ta kuptojn dhe as me satelit nuk mund ta masin -citat
po ky LUSHAJ me qka e paska matur,me vizore ndoshta!??
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 53
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

A eshte fajtor dioksid karboni per ndryshimet klimatike Empty
MesazhTitulli: Re: A eshte fajtor dioksid karboni per ndryshimet klimatike   A eshte fajtor dioksid karboni per ndryshimet klimatike EmptyMon Oct 11, 2010 7:36 pm

perfytyrimi eshte me me rendesi se dijs A>A
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 53
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

A eshte fajtor dioksid karboni per ndryshimet klimatike Empty
MesazhTitulli: Re: A eshte fajtor dioksid karboni per ndryshimet klimatike   A eshte fajtor dioksid karboni per ndryshimet klimatike EmptyMon Oct 11, 2010 7:53 pm

gjerat qe i shofin te gjithe nuk jane interesant kurse gjerat qe i shohin vetem disa jane shume interesante.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 53
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

A eshte fajtor dioksid karboni per ndryshimet klimatike Empty
MesazhTitulli: Re: A eshte fajtor dioksid karboni per ndryshimet klimatike   A eshte fajtor dioksid karboni per ndryshimet klimatike EmptyTue Oct 12, 2010 9:45 pm

edhe qeniet e gjalla e leshojne co2 perjashta
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 53
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

A eshte fajtor dioksid karboni per ndryshimet klimatike Empty
MesazhTitulli: Re: A eshte fajtor dioksid karboni per ndryshimet klimatike   A eshte fajtor dioksid karboni per ndryshimet klimatike EmptyTue Oct 19, 2010 7:30 pm

monoksidi i karbonit vetem qe ndikon ne shendetin e njerezve nuk ndikone ne ndryshimet klimatike shirat e ulin poshte dhe tokas e thith ne mbrendesine e saj
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 53
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

A eshte fajtor dioksid karboni per ndryshimet klimatike Empty
MesazhTitulli: Re: A eshte fajtor dioksid karboni per ndryshimet klimatike   A eshte fajtor dioksid karboni per ndryshimet klimatike EmptyThu Oct 21, 2010 10:35 pm

eshte interesant edhe pse ka pase dioksid karboni me tonelata dhe ka qene e mbuluar tere toka me te kur eshte pastru prape temperaturat kane qene te njejta normale 35-37 kurse tash po shkojne 40-42 kjo seshte normale
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 53
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

A eshte fajtor dioksid karboni per ndryshimet klimatike Empty
MesazhTitulli: Re: A eshte fajtor dioksid karboni per ndryshimet klimatike   A eshte fajtor dioksid karboni per ndryshimet klimatike EmptySat Oct 23, 2010 8:53 pm

eshte shume thjesht ta menjanojne dioksidine e karbonit nga oxhaket por eshte neglizhenca e koorperatave bile as nuk ju duhen filterat .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

A eshte fajtor dioksid karboni per ndryshimet klimatike Empty
MesazhTitulli: Re: A eshte fajtor dioksid karboni per ndryshimet klimatike   A eshte fajtor dioksid karboni per ndryshimet klimatike Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
A eshte fajtor dioksid karboni per ndryshimet klimatike
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Fajtor pa faj
» Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ??
» A eshte Zero-ja numer.?
» Fajtor për mungesën e unifikimit ka qenë gjithnjë Ibrahim Ru
» C'fare eshte degjenerimi dhe c'fare eshte progresi?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shkencë-
Kërce tek: