Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 "Të ndalet greqizimi i Shqipërisë"

Shko poshtë 
Shko tek faqja : Previous  1, 2
AutoriMesazh
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 32
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

"Të ndalet greqizimi i Shqipërisë" - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "Të ndalet greqizimi i Shqipërisë"   "Të ndalet greqizimi i Shqipërisë" - Faqe 2 EmptySun Feb 06, 2011 12:57 am

Pse te reagojn partit politik !kete e kerkon vete popullata nese nuk duan te behet regjistrim pse nuk ngriten protesta !Edhe per Camet vete populli duhete te ngr zerin , e shikon se shteti nuk ndermerr asgje duhet vete te ndermarrin diq.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 109
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

"Të ndalet greqizimi i Shqipërisë" - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "Të ndalet greqizimi i Shqipërisë"   "Të ndalet greqizimi i Shqipërisë" - Faqe 2 EmptySat Mar 26, 2011 1:55 am

3800 shqiptarë bëhen grekë

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3267
Age : 39
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

"Të ndalet greqizimi i Shqipërisë" - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "Të ndalet greqizimi i Shqipërisë"   "Të ndalet greqizimi i Shqipërisë" - Faqe 2 EmptySat Mar 26, 2011 2:15 am

Tek ne shpesh ndegjoim nje thenje, itizaja te qon te kaja(kijo kaja kish pas qen gabilic).Eshte shum shqetesus ky lajm o Arber, duhet te beim cdo gje qe eshte e nevojshme qe te ndalet kijo dukuri e shemtuar, nderi dhe kombi nuk blehet me lek... ashtu si greki mendon.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 109
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

"Të ndalet greqizimi i Shqipërisë" - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "Të ndalet greqizimi i Shqipërisë"   "Të ndalet greqizimi i Shqipërisë" - Faqe 2 EmptySat Mar 26, 2011 2:25 am

Eshte koha per ta kthyer se paku Camerine e jo ta humbim edhe jugun e Shqierise ndaj jane keto provokime te tyre qe skan te ndalur , mendoj qe nuk u intereson atyre edhe aq shum puna e ketyre te shiturve ,por qellimi i tyre eshte "SULMI ESHTE MBROJTJA ME E MIRE " per ta , e dine mire ata se sa borxh i kane popullit shqiptar ..Mbrapsht në krye Shko poshtë
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 40
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

"Të ndalet greqizimi i Shqipërisë" - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "Të ndalet greqizimi i Shqipërisë"   "Të ndalet greqizimi i Shqipërisë" - Faqe 2 EmptySat Mar 26, 2011 12:01 pm

Kur te hjekim salen ndalet greqizimi dhe serbizimi i shqiperise
sa te perkrahni salen psikopatin e komunistin e dhenderrin serb kurre ska me pa dit shqiptaria ,po ka me ju marr greqia e serbia..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 109
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

"Të ndalet greqizimi i Shqipërisë" - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "Të ndalet greqizimi i Shqipërisë"   "Të ndalet greqizimi i Shqipërisë" - Faqe 2 EmptySun Mar 27, 2011 2:07 am

Ndalohet protesta antiBollano në Himarë Policia: E paligjshme
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 32
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

"Të ndalet greqizimi i Shqipërisë" - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "Të ndalet greqizimi i Shqipërisë"   "Të ndalet greqizimi i Shqipërisë" - Faqe 2 EmptySun Mar 27, 2011 2:12 am

afro bom
Mbrapsht në krye Shko poshtë
erik2002
Fillestar/e
Fillestar/e
erik2002

Male
Numri i postimeve : 5
Age : 48
Vendi : italy
Registration date : 06/07/2011

"Të ndalet greqizimi i Shqipërisë" - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "Të ndalet greqizimi i Shqipërisë"   "Të ndalet greqizimi i Shqipërisë" - Faqe 2 EmptyFri Jul 08, 2011 10:00 am

lexova te gjitha postimet tuaja une jam nga pogradeci (vorio epiri )sic thone greket gje qe ska egsistuar kurre shqiperia eshte ndare gjithmone nga shkumbini ne veri geget ne jug tosket jam tosk dhe e ndjej veten me afer me nje geg te kosoves sesa me nje grek te epirit te jugut vorio epiri eshte sajuar nga greket gjithmone shqiperia ka qene e ndare ne geg e tosk
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 109
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

"Të ndalet greqizimi i Shqipërisë" - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "Të ndalet greqizimi i Shqipërisë"   "Të ndalet greqizimi i Shqipërisë" - Faqe 2 EmptyFri Jul 08, 2011 5:09 pm

Mirese erdhe erik2002 ne forimin BK .
Nuk eshte e vertet qe lumi Shkumbin i ndan Tosket e Geget , ne realitet nuk i ndan asgje por eshte propaganda e fqinjeve tane famekeqe per tu futur perqarje ne gjithe menyrat , sikurse edhe ate fetare ..
Nuk ekziston komb ne Bote qe ka vetem nje dialekt qe e kane aq popullarizuar te shqiptaret me Gege-Toske , po i vune re si per shembull te te ashtuquajturit "GREK" , jo qe kane shum dialekte nder vete por edhe nuk kuptohen nder vete fare , aq eshte propaganda tyre Sllav-"Greke"..
... dhe nuk eshte e vertet per lumin Shkumbin siq e ceka me larte qe po i ndaka Geget e tosket , merre shembull ne Maqedoni , kendej nuk kalon lumi Shkumbn dhe ka edhe Toske edhe Gege ..


"gege e toske toske e gege jem ni komb me u nda s duron"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
erik2002
Fillestar/e
Fillestar/e
erik2002

Male
Numri i postimeve : 5
Age : 48
Vendi : italy
Registration date : 06/07/2011

"Të ndalet greqizimi i Shqipërisë" - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "Të ndalet greqizimi i Shqipërisë"   "Të ndalet greqizimi i Shqipërisë" - Faqe 2 EmptyFri Jul 08, 2011 6:02 pm

Faleminderit per mikpritjen atdhetar
Me vjen keq por nuk doja te thoja qe geget e tosket jane dy kombe te ndryshme desha te thosha qe jemi nje komb na bashkon gjuha dhe traditat sa per shkumbinin desha te thosha qe eshte kufi natyror i gegeve dhe toskeve por jemi nje komb
ps.isha kurioz te dija kush jane tosket e maqedonise
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 109
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

"Të ndalet greqizimi i Shqipërisë" - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "Të ndalet greqizimi i Shqipërisë"   "Të ndalet greqizimi i Shqipërisë" - Faqe 2 EmptyFri Jul 08, 2011 6:08 pm

Është e kuptueshme se lumi Shkumbin nuk mund t’i ndajë si me thikë këto zona, pasi në të dy brigjet e tij, si në atë verior ashtu edhe në atë jugor, shtrihen disa mikrozona, të cilat le t’i quajmë kufitare, në foklorin e të cilave shkrihen tiparet që reflektohen nga të dy anët. Si rezultat, do të gjejmë polifoni dhe pentatonikë edhe në disa fshatra të rrethit të Tiranës, disa ngjyrime modale në Librazhd, si dhe bashkëjetesë të polifonisë dhe monodisë në muzikën popullore brenda disa fshatrave, siç është rasti i fshatit Ladorisht pastaj Kercove , Prespe , Manastir , Oher etj , që gjenden në “Maqedoninë toske” etj. Por, gjithësesi ky është një fenomen që nuk e prish këtë klasifikim të hartës sonë etnomuzikore.

Deshmojne edhe kenget polffone edhe ne pjeset te Maqedonise ku njihen si gege jane te ngjashme por me dy zera , melosi eshte i njejte .

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 109
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

"Të ndalet greqizimi i Shqipërisë" - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "Të ndalet greqizimi i Shqipërisë"   "Të ndalet greqizimi i Shqipërisë" - Faqe 2 EmptyFri Jul 08, 2011 6:11 pm

Henri Holand, në librin “Udhëtime në ishujt Jonianë, Shqipëri,
Thesali, Maqedoni etj. Gjatë viteve 1812 dhe 1813” shkruan:
“Këngët e tyre ishin të natyrës së luftës. Shpesh dy zëra të
veçantë zbuteshin dhe nga dy variante të ndryshme,
bashkoheshin në një linjë të vetme muzikore dhe harmonike, me
tone të shkurtëra dhe të egërsuara. Fyelli ishte vërtetë një
mrekulli, ai shfaqej kalimtar dhe i ashpër. Dukej që ai
rregullonte pengesat në momentet e ndalimit të zërit të
këngëtarit....”
Por ndoshta, piktori i madh Eduard Liri, ne librin
“Udhëtim në rajonin piktoresk të Shqipërisë” (1815), ashtu si në
pikturat e tij më pamje impresionuese të Çamërisë, na ka
përshkruar edhe këngët çame. Sipas tij, vija melodike kalonte....


Ja si kendohet ne Kercove ( me dy zera , plisin e mbajne sikur Tosket te rrafshe )

Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 54
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

"Të ndalet greqizimi i Shqipërisë" - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "Të ndalet greqizimi i Shqipërisë"   "Të ndalet greqizimi i Shqipërisë" - Faqe 2 EmptyTue Jul 12, 2011 2:26 pm

Titulli shum interesant,kush na ka faj qe kem nji qeveri bastardesh, dhe e kan pru popullin ne prag te humneres pa kurrfar asistence sociale,dhe thot nji fjal e urt e popullit, se skamja te qon ne der te hasmit.

Kjo esht moto e qeverive tona gjith andej, qe popullin ta katandisin ne per ter globin,dhe vet te tarahiten posht e lart me femijt dhe familjarizmin e tyre ne rahati pa i bezdis kush fare....

Faji ne ket rast nuk esht te greket,haj ta provojm, ta bejm nji gje te till ne me greket apo kush do qoft,kur se jeton te gjith ma mir dhe kan perkujdesje shterore.

Kur te harron shteti qe e voton, pra lirisht mund te thuash se te ka harruar dhe zoti, pra prap je nen meshiren e njeriut,dhe kerkon nji rugdalje sidoqoft dhe kush do qoft, si ne qe kem kerku lemosh, per te njejten arsye, ne shtetet perendimore.....

Mbrapsht në krye Shko poshtë
mujota
V.I.P
V.I.P
mujota

Female
Numri i postimeve : 219
Age : 25
Vendi : Mollopolc
Registration date : 13/06/2011

"Të ndalet greqizimi i Shqipërisë" - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "Të ndalet greqizimi i Shqipërisë"   "Të ndalet greqizimi i Shqipërisë" - Faqe 2 EmptyTue Jul 12, 2011 3:03 pm

Mesuesi im gjithemon thoshte:"Degjoni nxensa,mos harroni kurre qe peshku kalbet nga koka".....
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 109
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

"Të ndalet greqizimi i Shqipërisë" - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "Të ndalet greqizimi i Shqipërisë"   "Të ndalet greqizimi i Shqipërisë" - Faqe 2 EmptyMon Aug 29, 2011 7:45 pm

OMONIA: Vllehët e Korçës të regjistrohen me identitet grekOrganizata e minoritetit grek OMONIA, ka reaguar ditën e sotme në Korçë për regjistrimin e popullsisë në vend. OMONIA kërkon që vllehët të regjistrohen me identitet grekë, pasi sipas kësaj organizate, në Korçë ka shumë vllehë me origjinë helene.Poashtu, OMONIA ka bërë thirrje që vllehët të mos mashtrohen.
Regjistrimi i popullsisë në vend, do të zgjasë 30 ditë dhe do të zhvillohet përgjatë gjithë muajit tetor në mbarë vendin. Për regjistrimin do të angazhohen mijëra anketues dhe përgjigjet në formular janë detyrim ligjor.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 32
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

"Të ndalet greqizimi i Shqipërisë" - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "Të ndalet greqizimi i Shqipërisë"   "Të ndalet greqizimi i Shqipërisë" - Faqe 2 EmptyMon Aug 29, 2011 11:40 pm

Ende ne konflikt me greket ti ! : Mad nje dit kam frik se do lexoj ermin tend ne ballinat e gazetes greké
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Medalim
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Medalim

Male
Numri i postimeve : 610
Age : 67
Vendi : Shqypeni
Registration date : 06/12/2008

"Të ndalet greqizimi i Shqipërisë" - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "Të ndalet greqizimi i Shqipërisë"   "Të ndalet greqizimi i Shqipërisë" - Faqe 2 EmptyWed Aug 31, 2011 12:03 am

Atdhetari nderuem, shqyr qe nuk je ne konfliket me shqyptaret, sa per greket e shkiet tjere te ballkanit cdohere jan ne konfliket me shqyptaret.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 54
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

"Të ndalet greqizimi i Shqipërisë" - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "Të ndalet greqizimi i Shqipërisë"   "Të ndalet greqizimi i Shqipërisë" - Faqe 2 EmptyWed Aug 31, 2011 7:51 am

un mendoj se dot shkoj mir ky regjistrim se esht ide e SALES keshtu qe kur te nisim ne te regjistrohem ne Greqi e Ilirid Mal te zi,tani net lypin fqinjet tan regjistrim kena me ju dal 80 % tani net lypin regjistrim FETAR perseri.......!?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
"Të ndalet greqizimi i Shqipërisë" - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "Të ndalet greqizimi i Shqipërisë"   "Të ndalet greqizimi i Shqipërisë" - Faqe 2 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
"Të ndalet greqizimi i Shqipërisë"
Mbrapsht në krye 
Faqja 2 e 2Shko tek faqja : Previous  1, 2

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët-
Kërce tek: