Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Tokat e rrezikuara te Jugut te Shqiperise!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
PeriiKeputur
Anëtar
Anëtar
PeriiKeputur

Male
Numri i postimeve : 342
Age : 107
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Profesioni/Hobi : ANTI-SERB
Registration date : 12/05/2008

Tokat e rrezikuara te Jugut te Shqiperise! Empty
MesazhTitulli: Tokat e rrezikuara te Jugut te Shqiperise!   Tokat e rrezikuara te Jugut te Shqiperise! EmptyWed Jan 21, 2009 4:46 pm

Te nderuar forumiste po e hape kete teme per te debatuar mbi tokat e rrezikuara te jugut te Shqiperise?

Greqia pohon se jugu i Shqiperise eshte Greqi,duke pretenduar se tokat qe fillojne nga Janina e deri ne Gjirokaster por edhe me lart jane Epiri dhe jane te Greqise. Greqia eshte shtetme 110 mil km2 dhe dihet shum mire se ai shtet eshte artificial i kriuar ne shekullin 19. Greqia ka perfituar duke rrembyer tokat e Chamerise, Thrakine qe Turqia thote se eshte pjese e saj
dhe bullgaria pjesen veriore te Thrakise.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
PeriiKeputur
Anëtar
Anëtar
PeriiKeputur

Male
Numri i postimeve : 342
Age : 107
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Profesioni/Hobi : ANTI-SERB
Registration date : 12/05/2008

Tokat e rrezikuara te Jugut te Shqiperise! Empty
MesazhTitulli: Re: Tokat e rrezikuara te Jugut te Shqiperise!   Tokat e rrezikuara te Jugut te Shqiperise! EmptyWed Jan 21, 2009 4:50 pm

Ja dhe nje dokument zyrtar i Grekve se ne Shqiperi Kinse ju shkilen te drejtat dhe deshirojne te Bashkohem me Greqine.



Dokumenti
Eshtë plot 11 faqe dhe mban titullin “Minoriteti etnik grek në Shqipëri”. Në dukje një material prezantues, i ndarë në nënkapituj, që fillon që me “background”-in historik dhe përfundon me radiot dhe televizionet në gjuhën e minoritetit. Referencat e të shkuarës janë të shumta dhe në to gjen çudira që shpjegojnë edhe “detaje” po kaq të çuditshme për të sotmen.
Ato fillojnë me numrin e popullsisë së minoritetit në jug, ku sipas dokumentit përbëjnë tre të pestat e gjithë popullsisë, numër në të cilin nuk përfshihen vllehët greqishtfolës. Vazhdojnë me arsimin në gjuhën greke. Sipas dokumentit, në vitin 1921, mbas hyrjes së Shqipërisë në Lidhjen e Kombeve, u garantua në vend “arsimimi në gjuhën amtare, e drejta për të praktikuar lirisht besimin fetar, e drejta për përfaqësim të barabartë në punësimin publik...”. Një dekadë më pas, po sipas të njëjtit dokument, në 1933, kushtetuta shqiptare mbylli një numër shkollash të minoritetit, çka u bë problem në Lidhjen e Kombeve dhe në “Permanent Court of International Justice in the Hague”. Për të dëshmuar thellësinë e problemit, dokumenti përmend se në 1913, mbas shpalles së pavarësisë, në Shqipëri ndodheshin 409 shkolla greke, nga të cilat 86 në Gjirokastër, 74 në Korçë, 73 në Berat, 21 në Himarë. “20 vjet më pas, në 1933, mbeten vetëm 10 të tilla”, shkruhet në dokument.
“Mbas Luftës së Dytë Botërore, minoriteti grek... u ndodh nën një plan të orkestruar për të zvogëluar numrin e tij...”. Dokumenti pretendon se minoritarët u bënë subjekt i një shtypjeje qeveritare për të fshehur identitetin e tyre etnik, duke i larguar nga vendbanimet, duke shmangur të drejtën e arsmimit në gjuhën kombëtare dhe duke shqiptarizuar emrat e tyre. “Një nga vendimet e para të regjimit të E. Hoxhës ishte që të limitonin territorin ku jetonin... vetëm në zona të veçanta në Sarandë, Delvinë, Gjirokastër dhe Përmet. Grekët që jetonin ose lëviznin jashtë këtyre zonave, humbisnin automatikisht të drejtat e minoritetit”, shkruhet në dokument, i cili gjithashtu shënon se në 1967, “janë konfiskuar pronat e institucioneve religjioze dhe u shkatërruan... rreth 2500 kisha”. Po të njëjtat tone përdoren për të përshkruar dhe të sotmen në sjelljen e qeverive shqiptare ndaj këtij problemi: të drejtat e minoritetit... “janë ende të parespektuara janë zonave të minoritetit”. Shënohen arreste të minoritarëve – në 1994 – manipulime të rezultatit të zgjedhjeve dhe refuzimi shqiptar për të përfshirë pyetjen për kombësinë në regjistrimin e popullsisë, (2001). “Kisha po ristabilizon veten, por problemet me administratën ekzistojnë ende”.
Në dokument theksohet disa herë fakti që lëvizja e minoritarëve grekë, nga zonat “minoritare”, ka bërë që ata të humbasin statusin e tyre si të tillë. Pa dhënë shifra konkrete, dokumenti referon se në 1919, popullsia greke në Shqipëri numurohej deri në 120 mijë banorë, kurse për këto shkaqe, në regjistrimin e 1989, ajo ishte shënuar në 60 mijë banorë. Për të mbërritur 12 vjet më pas, në numrin 49 mijë, por pa përmendur se regjistrimi konsideron si banorë ata qytetarë që ndodhen në vend në momentin e kryerjes së tij dhe pa marrë parasysh emigracionin masiv.
Dokumenti vazhdon me probleme të arsimit, të administratës publike dhe përfshirjes së grekëve minoritarë në të, shqiptarizimin e emrave të tyre, çështje të sigurisë, zgjedhjeve të lira, të pronave, të toponimisë, përdorimin e greqishtes në marrëdhënie me autoritetet e deri tek transmetimet radiotelevizive.

Përgjigja shqiptare
Besohet se letra e ish-ministrit të jashtëm grek Maliviotis, u bë e njohur në Shqipëri gjatë takimit të kryeministrit të atëhershëm Fatos Nano me Bernard Bott, ministri i jashtëm holandez, në vjeshtën e vitit 2004. Asgjë zyrtare nuk u botua në lidhje me këtë detaj të takimit. Besohet se palët pozuan problemin, Bott neutral, kurse Nano duke e kundërshtuar këtë dokument. Një vit më pas, diplomacia shqiptare ka prodhuar gjithashtu një material bazë, i cili jep përgjigje, pothuaj në mënyrë simetrike për të gjitha pretendimet zyrtare greke. Materiali është i klasifikuar, por MAPO ka mundur të sigurojë në vija të përgjithshme përmbajtjen e tij, të shtrirë në 15 faqe.
Materiali shqiptar ka gjithashtu një prapavijë historike. Ai nis me problemin e shkollave në gjuhën greke, por me shifra tërësisht të ndryshme nga ato që përmenden në dokumentin grek. “Në vitin 1922 në Shqipërinë e Jugut ekzistonin 36 shkolla në gjuhën greke, me 2614 nxënës dhe 49 profesorë. Në Himarë, me një popullsi dy gjuhëshe, kishte tre shkolla me 318 nxënës. Në 1933 në gjithë Shqipërinë kishte vetëm 77 shkolla private, nga të cilat 10 ishin fillore greke”. Një vit më pas, 54 fshatra me popullsi greqishfolëse prej 29 mijë banorësh, kishte secila nga një shkollë fillore.
“Pas Luftës së Dytë Botërore, gjatë regjimit komunist, pjestarët e pakicës greke nuk kanë qenë objekt i diskrimimit të posaçëm dhe ata kanë ndarë fatin me shumicën e shqiptarëve”, ndërsa për periudhën e pluralizmit pohohet se “pakica gëzon të gjitha të drejtat në përputhje me standartet demokratike evropiane...”.
Numrat e minoritetit
Kjo është dhe pjesa më interesante e materialit përgjegjës shqiptar. Ai i referohet fillimisht vitit 1922 kur një Komision i Lidhjes së Kombeve kryen inspektim në jug të vendit dhe rezulton se minoritarët grekë shkonin në shifrat 35 deri në 40 mijë banorë, ose një të gjashtën e popullsisë së zonës. Në regjistrimin e vitit 1930, popullsia greqishfolëse llogaritej në 37271 banorë. Në vitin 1989, përqindja e popullsisë joshqiptare luhatej në kufinjtë nga 2 për qind deri në 3.5 për qind. Dhe nga ky numër, grekët përbënin rreth 90 për qind të totalit të pakicave të përbërë edhe nga maqedonas, serbomalazezë, arumunë e të tjerë. Pakica greke shkonte deri në 58759 banorë. Një vend të veçantë në material zë dhe arsimimi që përfshin në gjuhën greke, të tre nivelet e shkollimit, parashkollor, nëntë vjeçar dhe të mesëm të përgjithshëm.
Më pas kapitujt e materialit shqiptar vazhdojnë me të njëjtën renditje si dokumenti zyrtar grek, flitet për administratën publike dhe përfshirjen e minoritarëve në të, përdorimin e emrave dhe mbiemrave të pakicave, njësitë administrative, zonat zgjedhore, çështjen e pronave, toponimet, përdorimi i greqishtes në marrëdhënie me autoritetet e programet radiotelevizive.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
E_Bukura
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
E_Bukura

Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 32
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

Tokat e rrezikuara te Jugut te Shqiperise! Empty
MesazhTitulli: Re: Tokat e rrezikuara te Jugut te Shqiperise!   Tokat e rrezikuara te Jugut te Shqiperise! EmptyWed Jan 21, 2009 5:01 pm

Kam frike se eshte paksa vone te shqetesohemi sot. Megjithese kurr nuk eshte vone. Ky problem nuk eshte se ekziston qe 1 muaj ose 1 vite. Eshte paralajmeruar qe para dekadave qe te bejne me shume kujdes per Jugun e Shqiperis, por ka hasur ne vesh te shurdher, dhe sot politikanet tane shesin patriotizem me disa deklarata ...! Kjo ndodhe kur kemi kryeminister apo kryetar shteti nje njeri te tipit te Sali Berishovicit !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
PeriiKeputur
Anëtar
Anëtar
PeriiKeputur

Male
Numri i postimeve : 342
Age : 107
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Profesioni/Hobi : ANTI-SERB
Registration date : 12/05/2008

Tokat e rrezikuara te Jugut te Shqiperise! Empty
MesazhTitulli: Re: Tokat e rrezikuara te Jugut te Shqiperise!   Tokat e rrezikuara te Jugut te Shqiperise! EmptyWed Jan 21, 2009 5:09 pm

E_Bukura shkruajti:
Kam frike se eshte paksa vone te shqetesohemi sot. Megjithese kurr nuk eshte vone. Ky problem nuk eshte se ekziston qe 1 muaj ose 1 vite. Eshte paralajmeruar qe para dekadave qe te bejne me shume kujdes per Jugun e Shqiperis, por ka hasur ne vesh te shurdher, dhe sot politikanet tane shesin patriotizem me disa deklarata ...! Kjo ndodhe kur kemi kryeminister apo kryetar shteti nje njeri te tipit te Sali Berishovicit !

Kurre nuk eshte vone ne jemi te Shqetesuar per Camerine e Janinen te cilat instucionet e Shqiperise e kane harruar plotesisht.Deri sa shtyhen per antarsimin ne NATO, ndertimin e rrugve 200m, e per tokat e humbura askush nuk kujtohet.Gjithe keto probleme po i krijon SALI BERISHOVIC me koleget e vet EDI RAMOVIQ FATOS NANOVIC e shume e shume te tjere.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Eva0506
Hero anëtar
Hero anëtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 38
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

Tokat e rrezikuara te Jugut te Shqiperise! Empty
MesazhTitulli: Re: Tokat e rrezikuara te Jugut te Shqiperise!   Tokat e rrezikuara te Jugut te Shqiperise! EmptyWed Jan 21, 2009 5:14 pm

Kjo teme eshte shume e rendesishme. Pergezime per PeriKeputur.
Mua me shqeteson shume fakti i politikes te mbrapshte qe po ndiqet nga greket me popullsine e krahinave te jugut te Shqiperise. Eshte shume alarmante politika e pensioneve qe japin greket, mjafton te kesh nje certifikate pagezimi si i krishtere ortodoks dhe te jesh i lindur ne ato zona, duke i krijuar mundesi edhe femijeve te perfitojne pension. Qeveria shqiptare nuk duhet te lejoje absolutisht nje veprim te tille, sepse nuk mund te quhet as me piksynime te largeta, eshte fare i hapur dhe i dukshem qellimi i tyre, shperberja, qellim qe e kane pasur ne shekuj.

Gjithashtu me shqeteson fakti i heshtjes dhe indiferences se politikes ne qendrimin ndaj sjelljes rrugacerore te Bollanos, ne Himare. Si ka mundesi qe shteti te duroje nje funderrine si Bollano te mos lejoje vendosjen e tabelave ne gjuhen shqipe ne tere ate zone, veprim banditesk ky, per te cilin nuk mjafton vetem nje procedim gjyqesor, sepse ky person eshe ne varesine e presidentit. Cfare kerkohet me teper qe nje figure antishqiptare si Bollano te largohet nga ai vend dhe t'i pergjigjet drejtesise?

Gjithshka, edhe rrezikimi i tokave te Jugut te Shqiperise eshte e lidhur ngushte me politiken e ndjekur nga shteti shqiptar, e cila jo vetem qe nuk po mbron interesat shqiptare, por cdo dite e me teper po krijon probleme te medha, te cilat ne te ardhmen do jete shume me e veshtire te zgjidhen.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
E_Bukura
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
E_Bukura

Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 32
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

Tokat e rrezikuara te Jugut te Shqiperise! Empty
MesazhTitulli: Re: Tokat e rrezikuara te Jugut te Shqiperise!   Tokat e rrezikuara te Jugut te Shqiperise! EmptyWed Jan 21, 2009 5:18 pm

PeriiKeputur shkruajti:
E_Bukura shkruajti:
Kam frike se eshte paksa vone te shqetesohemi sot. Megjithese kurr nuk eshte vone. Ky problem nuk eshte se ekziston qe 1 muaj ose 1 vite. Eshte paralajmeruar qe para dekadave qe te bejne me shume kujdes per Jugun e Shqiperis, por ka hasur ne vesh te shurdher, dhe sot politikanet tane shesin patriotizem me disa deklarata ...! Kjo ndodhe kur kemi kryeminister apo kryetar shteti nje njeri te tipit te Sali Berishovicit !

Kurre nuk eshte vone ne jemi te Shqetesuar per Camerine e Janinen te cilat instucionet e Shqiperise e kane harruar plotesisht.Deri sa shtyhen per antarsimin ne NATO, ndertimin e rrugve 200m, e per tokat e humbura askush nuk kujtohet.Gjithe keto probleme po i krijon SALI BERISHOVIC me koleget e vet EDI RAMOVIQ FATOS NANOVIC e shume e shume te tjere.
Thashe se kam frike...Te njejten kohe u shpreha se kurre nuk eshte vone. Me kete doja t'thoja se nuk i jane qasur problemit me kohe.

Mirembeteshi!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
anila
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
anila

Female
Numri i postimeve : 973
Age : 25
Registration date : 29/08/2008

Tokat e rrezikuara te Jugut te Shqiperise! Empty
MesazhTitulli: Re: Tokat e rrezikuara te Jugut te Shqiperise!   Tokat e rrezikuara te Jugut te Shqiperise! EmptyWed Jan 21, 2009 5:19 pm

Periikeptur se pari te pergezoj per temen.


Qysh përpara Krizës Lindore të viteve 70 shtetet fqinje ballkanike, Greqia, Serbia dhe Mali i Zi, kishin shfaqur lakmitë shoviniste për t’u zmadhuar në dëm të trojeve shqiptare. Madje për këtë qëllim Greqia e Serbia përpunuan edhe platformat e tyre politike. Kryeministri grek Jani Koleti shpalli më 1844 programin e tij të quajtur ,,Ideja e madhe’’ (Megali Idea), i cili synonte të krijonte një shtet të madh helenik. Sipas ,,Idesë së madhe’’, e gjithë Shqipëria e Jugut deri në Shkumbin do të përfshihej brenda kufijve të Greqisë së madhe. ,,Megali Idea’’ greke gjeti mbështetje të fuqishme te Patrikana ortodokse e Stambollit.Marrëveshja e Budapestit është akti i parë diplomatik ndërkombëtar që pranoi në parim krijimin e një shteti autonom shqiptar. Megjithatë ajo cënonte tërësinë e tokave shqiptare, sepse viset jugore, të cilat përfshiheshin nën emërtimin Epir, i premtoheshin Greqisë.Edhe Camerin na e moren Greket,keshtu qe si e ka thene edhe E_Bukura me larte se rreziku per tokat e jugut te Shqiperis ka hase ne vesh te shurdher..!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
PeriiKeputur
Anëtar
Anëtar
PeriiKeputur

Male
Numri i postimeve : 342
Age : 107
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Profesioni/Hobi : ANTI-SERB
Registration date : 12/05/2008

Tokat e rrezikuara te Jugut te Shqiperise! Empty
MesazhTitulli: Re: Tokat e rrezikuara te Jugut te Shqiperise!   Tokat e rrezikuara te Jugut te Shqiperise! EmptyWed Jan 21, 2009 7:37 pm

anila shkruajti:
Periikeptur se pari te pergezoj per temen.


Qysh përpara Krizës Lindore të viteve 70 shtetet fqinje ballkanike, Greqia, Serbia dhe Mali i Zi, kishin shfaqur lakmitë shoviniste për t’u zmadhuar në dëm të trojeve shqiptare. Madje për këtë qëllim Greqia e Serbia përpunuan edhe platformat e tyre politike. Kryeministri grek Jani Koleti shpalli më 1844 programin e tij të quajtur ,,Ideja e madhe’’ (Megali Idea), i cili synonte të krijonte një shtet të madh helenik. Sipas ,,Idesë së madhe’’, e gjithë Shqipëria e Jugut deri në Shkumbin do të përfshihej brenda kufijve të Greqisë së madhe. ,,Megali Idea’’ greke gjeti mbështetje të fuqishme te Patrikana ortodokse e Stambollit.Marrëveshja e Budapestit është akti i parë diplomatik ndërkombëtar që pranoi në parim krijimin e një shteti autonom shqiptar. Megjithatë ajo cënonte tërësinë e tokave shqiptare, sepse viset jugore, të cilat përfshiheshin nën emërtimin Epir, i premtoheshin Greqisë.Edhe Camerin na e moren Greket,keshtu qe si e ka thene edhe E_Bukura me larte se rreziku per tokat e jugut te Shqiperis ka hase ne vesh te shurdher..!!



Faleminderit
Eshte me se e vertete ato toka jane te rrezikuara.Ne pergjithesi te gjithe tokat e shqiptarve jane te rrezikuara por qeveria e Shqiperise te beje gjithqka qka te jete e mundur sepse ne himare si te mos egzistonte fare qeveria shqiptare. Himara eshte e manipuluar nga Greket ndyresira si puna e Ballanos i cili po e bie Greqine ne Shqiperine e jugut dhe po ben propagande shqiptarve se kinse qenka me mir te jetojkam nen Greqi, por kete zotri do tja jekin flamen patriotet e vertete shqiptare te cilet nuk deshirojne te humbin asnje pellembe toke.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
murturi
Ushtarak
Ushtarak
murturi

Male
Numri i postimeve : 517
Age : 44
Vendi : Bruksel
Registration date : 19/04/2008

Tokat e rrezikuara te Jugut te Shqiperise! Empty
MesazhTitulli: Re: Tokat e rrezikuara te Jugut te Shqiperise!   Tokat e rrezikuara te Jugut te Shqiperise! EmptyWed Jan 21, 2009 11:13 pm

Keto probleme fillojn te zgjidhen mbas hyrjes ne nato?,ndryshe do t' na ban greqija si gazen andej...
N qofs greqija kundershton ather nis coptimi i maqedonis dhe pushkatimi i ballanos me gjith salon e tyre!
ket edhe duhet ta presim...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.fbdk.eu
Vizitor
Vizitor
avatar


Tokat e rrezikuara te Jugut te Shqiperise! Empty
MesazhTitulli: Re: Tokat e rrezikuara te Jugut te Shqiperise!   Tokat e rrezikuara te Jugut te Shqiperise! EmptyThu Jan 22, 2009 4:12 pm

Kete qe eshte me larte ma ka dergue Kola Petrit dhe mu ka lute qe ta dergoi neper forume
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar


Tokat e rrezikuara te Jugut te Shqiperise! Empty
MesazhTitulli: Re: Tokat e rrezikuara te Jugut te Shqiperise!   Tokat e rrezikuara te Jugut te Shqiperise! EmptyThu Jan 22, 2009 4:14 pm

haxhiu01 shkruajti:
Kete qe eshte me larte ma ka dergue Kola Petrit dhe mu ka lute qe ta dergoi neper forume
çka jeni ka bani staf auuuuu spaska gje ketu ndryshoni ndryshoni
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar


Tokat e rrezikuara te Jugut te Shqiperise! Empty
MesazhTitulli: Re: Tokat e rrezikuara te Jugut te Shqiperise!   Tokat e rrezikuara te Jugut te Shqiperise! EmptyThu Jan 22, 2009 4:22 pm

PeriiKeputur shkruajti:
Te nderuar forumiste po e hape kete teme per te debatuar mbi tokat e rrezikuara te jugut te Shqiperise?

Greqia pohon se jugu i Shqiperise eshte Greqi,duke pretenduar se tokat qe fillojne nga Janina e deri ne Gjirokaster por edhe me lart jane Epiri dhe jane te Greqise. Greqia eshte shtetme 110 mil km2 dhe dihet shum mire se ai shtet eshte artificial i kriuar ne shekullin 19. Greqia ka perfituar duke rrembyer tokat e Chamerise, Thrakine qe Turqia thote se eshte pjese e saj
dhe bullgaria pjesen veriore te Thrakise.

Sipas normave nderkombetare,secila pale ka te drejte ta kerkon ndonje teritor nese ne ate vend jan te banuara me kombas te tyre!Dhe nese grqia pohon se eshte teritor i saje,dhe nese pala shqiptare heshte ne kete rast ka te drejten e kerkeses,por edhe ju trima e keni te drejten e mbrojtjes se teritoreve dhe ti kerkoni sikurse greqia trojet e juaja!Por ju po bani do biseda qe as femit nuk i bajn dhe etiketoni shqiptaret si udbasha,dhe ku me ju besue a e keni pernjemend per bashkim kombetar apo vetem me nxene atedhetar dhe me ju mbete juve ajo hise.Mendoni se shaka por siq ja keni nis po shihet sa antar ketu keni mbete 4 antar iq ma teper sepse pi largoni njerezit sepse po mendoni se vetem ju duhet me udheheq shqiptarin dhe tjeret paskan vdek.
Me nje hu nuk thurret gardhi as me nje guri nuk krijohet kalaja
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi

Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 27
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Tokat e rrezikuara te Jugut te Shqiperise! Empty
MesazhTitulli: Re: Tokat e rrezikuara te Jugut te Shqiperise!   Tokat e rrezikuara te Jugut te Shqiperise! EmptyThu Jan 22, 2009 4:26 pm

Cito :
Sipas normave nderkombetare,secila pale ka te drejte ta kerkon ndonje teritor nese ne ate vend jan te banuara me kombas te tyre!

Jo ky eshte gabim esencial dhe keqinterpretim i ligjeve nderkombetare. Palet nuk kane te drejte te kerkojne toka te cilat jane te banuara me bashkombas te tyre. Por popujt qe ekzistojne ne nje vend, dhe qe jane shumice kane te drejt vetevendosin per fatin e tyre, jo shteti i tyre te vendos per ta, por vete ata per vete, neperpmjet refendumit apo nepermjet te nje forme tjeter.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
PeriiKeputur
Anëtar
Anëtar
PeriiKeputur

Male
Numri i postimeve : 342
Age : 107
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Profesioni/Hobi : ANTI-SERB
Registration date : 12/05/2008

Tokat e rrezikuara te Jugut te Shqiperise! Empty
MesazhTitulli: Re: Tokat e rrezikuara te Jugut te Shqiperise!   Tokat e rrezikuara te Jugut te Shqiperise! EmptyThu Jan 22, 2009 5:20 pm

Guximi shkruajti:
Cito :
Sipas normave nderkombetare,secila pale ka te drejte ta kerkon ndonje teritor nese ne ate vend jan te banuara me kombas te tyre!

Jo ky eshte gabim esencial dhe keqinterpretim i ligjeve nderkombetare. Palet nuk kane te drejte te kerkojne toka te cilat jane te banuara me bashkombas te tyre. Por popujt qe ekzistojne ne nje vend, dhe qe jane shumice kane te drejt vetevendosin per fatin e tyre, jo shteti i tyre te vendos per ta, por vete ata per vete, neperpmjet refendumit apo nepermjet te nje forme tjeter.


Ke plotesisht te drejte Guximi, sikur ne te kerkonim shpalljen e nje shteti ne Turqi apo ndokund qe ka shqiptar. Por njerzit si haxhi01 qe nuk ja dojne te miren shqiptarve.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Muja e Halili
Anëtar
Anëtar
Muja e Halili

Male
Numri i postimeve : 294
Age : 24
Vendi : GalaxY
Profesioni/Hobi : Mi vra shkijet
Registration date : 15/01/2009

Tokat e rrezikuara te Jugut te Shqiperise! Empty
MesazhTitulli: Re: Tokat e rrezikuara te Jugut te Shqiperise!   Tokat e rrezikuara te Jugut te Shqiperise! EmptyThu Jan 22, 2009 8:25 pm

haxhiu01 shkruajti:
PeriiKeputur shkruajti:
Te nderuar forumiste po e hape kete teme per te debatuar mbi tokat e rrezikuara te jugut te Shqiperise?

Greqia pohon se jugu i Shqiperise eshte Greqi,duke pretenduar se tokat qe fillojne nga Janina e deri ne Gjirokaster por edhe me lart jane Epiri dhe jane te Greqise. Greqia eshte shtetme 110 mil km2 dhe dihet shum mire se ai shtet eshte artificial i kriuar ne shekullin 19. Greqia ka perfituar duke rrembyer tokat e Chamerise, Thrakine qe Turqia thote se eshte pjese e saj
dhe bullgaria pjesen veriore te Thrakise.

Sipas normave nderkombetare,secila pale ka te drejte ta kerkon ndonje teritor nese ne ate vend jan te banuara me kombas te tyre!Dhe nese grqia pohon se eshte teritor i saje,dhe nese pala shqiptare heshte ne kete rast ka te drejten e kerkeses,por edhe ju trima e keni te drejten e mbrojtjes se teritoreve dhe ti kerkoni sikurse greqia trojet e juaja!Por ju po bani do biseda qe as femit nuk i bajn dhe etiketoni shqiptaret si udbasha,dhe ku me ju besue a e keni pernjemend per bashkim kombetar apo vetem me nxene atedhetar dhe me ju mbete juve ajo hise.Mendoni se shaka por siq ja keni nis po shihet sa antar ketu keni mbete 4 antar iq ma teper sepse pi largoni njerezit sepse po mendoni se vetem ju duhet me udheheq shqiptarin dhe tjeret paskan vdek.
Me nje hu nuk thurret gardhi as me nje guri nuk krijohet kalaja

Haxhi01 te kam thene sa here te mos perzihesh ne keto tema per Bashkimin Kombetar,nje tradhtar si puna yte ska se q'lyp ne kete forum.
Dhe sa i perket temes ,me mire te veprojm pak se hiq,por kur kemi UDBASHA ne forum si puna jote eshte shume e veshtire qe te punojmem,o vlla hjeku pi kti forumi edhe lej njerzit me shpreh veten e mos na shit men ktu,se heret a vone Bashkimit Kombetar do ti degjohet zeri.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
GERI_G
Anëtar i ri
Anëtar i ri
GERI_G

Male
Numri i postimeve : 161
Vendi : in big albania
Profesioni/Hobi : shkoll
Registration date : 31/01/2008

Tokat e rrezikuara te Jugut te Shqiperise! Empty
MesazhTitulli: Re: Tokat e rrezikuara te Jugut te Shqiperise!   Tokat e rrezikuara te Jugut te Shqiperise! EmptyThu Jan 22, 2009 8:54 pm

ca jane keto pallavra qe thuhen mor aman greqia do jugun e shqiperis??????????TA HARROJ se do i ikin dhe ato qe ka mare njer e nje kohe se nuk eshte e larget ajo dite qe do te bashkohemi serish si nje komb i vetem
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.albania-nation.com
Muja e Halili
Anëtar
Anëtar
Muja e Halili

Male
Numri i postimeve : 294
Age : 24
Vendi : GalaxY
Profesioni/Hobi : Mi vra shkijet
Registration date : 15/01/2009

Tokat e rrezikuara te Jugut te Shqiperise! Empty
MesazhTitulli: Re: Tokat e rrezikuara te Jugut te Shqiperise!   Tokat e rrezikuara te Jugut te Shqiperise! EmptyFri Jan 23, 2009 3:30 pm

Do ishte mire te ishte keshtu sic po thua ti GERI_G,Greqia e jugut dita dites po e tkurr shqiperin nga jugu.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
PeriiKeputur
Anëtar
Anëtar
PeriiKeputur

Male
Numri i postimeve : 342
Age : 107
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Profesioni/Hobi : ANTI-SERB
Registration date : 12/05/2008

Tokat e rrezikuara te Jugut te Shqiperise! Empty
MesazhTitulli: Re: Tokat e rrezikuara te Jugut te Shqiperise!   Tokat e rrezikuara te Jugut te Shqiperise! EmptyFri Jan 23, 2009 3:31 pm

GERI_G shkruajti:
ca jane keto pallavra qe thuhen mor aman greqia do jugun e shqiperis??????????TA HARROJ se do i ikin dhe ato qe ka mare njer e nje kohe se nuk eshte e larget ajo dite qe do te bashkohemi serish si nje komb i vetem


Kete mund ta arrinim vetem me bashkim kometar pra te bashkohemi e ta mposhtim
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
petritkola
Hero anëtar
Hero anëtar
petritkola

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

Tokat e rrezikuara te Jugut te Shqiperise! Empty
MesazhTitulli: Re: Tokat e rrezikuara te Jugut te Shqiperise!   Tokat e rrezikuara te Jugut te Shqiperise! EmptyWed Jan 28, 2009 8:59 am

Une kam shkruar, se ne se nuk clirohet Tirana te gjitha tokat shqiptare jane te rrezikuara...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
PeriiKeputur
Anëtar
Anëtar
PeriiKeputur

Male
Numri i postimeve : 342
Age : 107
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Profesioni/Hobi : ANTI-SERB
Registration date : 12/05/2008

Tokat e rrezikuara te Jugut te Shqiperise! Empty
MesazhTitulli: Re: Tokat e rrezikuara te Jugut te Shqiperise!   Tokat e rrezikuara te Jugut te Shqiperise! EmptyWed Jan 28, 2009 5:50 pm

petritkola shkruajti:
Une kam shkruar, se ne se nuk clirohet Tirana te gjitha tokat shqiptare jane te rrezikuara...


Petritkola

Me mir thuaj te Clirohet e gjithe Shqiperia mandej Tirana sepse trojet shqipare jane ngulfatur nga armiqte e etur per toka kete nuk duhet ta lejojme te ndodhe.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
petritkola
Hero anëtar
Hero anëtar
petritkola

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

Tokat e rrezikuara te Jugut te Shqiperise! Empty
MesazhTitulli: Re: Tokat e rrezikuara te Jugut te Shqiperise!   Tokat e rrezikuara te Jugut te Shqiperise! EmptyThu Jan 29, 2009 2:03 am

PeriiKeputur shkruajti:
petritkola shkruajti:
Une kam shkruar, se ne se nuk clirohet Tirana te gjitha tokat shqiptare jane te rrezikuara...


Petritkola

Me mir thuaj te Clirohet e gjithe Shqiperia mandej Tirana sepse trojet shqipare jane ngulfatur nga armiqte e etur per toka kete nuk duhet ta lejojme te ndodhe.

Tirana duhet marre dhe te tjerat rregullohen... clirimi eshte automatik pothuajse.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Tropojani
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Tropojani

Male
Numri i postimeve : 121
Age : 37
Vendi : NOVARA
Registration date : 13/12/2008

Tokat e rrezikuara te Jugut te Shqiperise! Empty
MesazhTitulli: Re: Tokat e rrezikuara te Jugut te Shqiperise!   Tokat e rrezikuara te Jugut te Shqiperise! EmptyThu Jan 29, 2009 3:05 am

himara eshte e rrezikuar
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Aktiv
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Aktiv

Male
Numri i postimeve : 87
Age : 41
Vendi : Toke
Registration date : 29/01/2009

Tokat e rrezikuara te Jugut te Shqiperise! Empty
MesazhTitulli: Re: Tokat e rrezikuara te Jugut te Shqiperise!   Tokat e rrezikuara te Jugut te Shqiperise! EmptyThu Jan 29, 2009 3:12 am

Nuk ka rezik nese thellohemi te besojm ne nje bote demokratike sepse kufit e Shqipris aty jane per ç'fare reziku flitet ne kete teme .
Aty ku eshte kufiri i Shqipris eshte dhe do te mbetet Shqipri .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
petritkola
Hero anëtar
Hero anëtar
petritkola

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

Tokat e rrezikuara te Jugut te Shqiperise! Empty
MesazhTitulli: Re: Tokat e rrezikuara te Jugut te Shqiperise!   Tokat e rrezikuara te Jugut te Shqiperise! EmptyMon Feb 02, 2009 6:20 am

Aktiv shkruajti:
Nuk ka rezik nese thellohemi te besojm ne nje bote demokratike sepse kufit e Shqipris aty jane per ç'fare reziku flitet ne kete teme .
Aty ku eshte kufiri i Shqipris eshte dhe do te mbetet Shqipri .

Perse Berisha po nderton 20 varre greke ne jug dhe 15 mije vare ne veri?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content




Tokat e rrezikuara te Jugut te Shqiperise! Empty
MesazhTitulli: Re: Tokat e rrezikuara te Jugut te Shqiperise!   Tokat e rrezikuara te Jugut te Shqiperise! Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Tokat e rrezikuara te Jugut te Shqiperise!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët-
Kërce tek: