Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 poezi humoristike

Shko poshtë 
4 posters
AutoriMesazh
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli


Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

poezi humoristike Empty
MesazhTitulli: poezi humoristike   poezi humoristike EmptyTue Oct 09, 2007 10:46 am

TË MENDUARIT GOMARISHT

Na ishte se ç´na ishte
njëherë në Druvar
një gomar
mizat i priste me bisht

dhe mendonte gomarisht.

-Nuk jetohet
me barrë në shpinë
do të iku
do të lë shtëpinë.!

Iku gomarziu
e la shtallën
shkoj në fund t´katundit
ia krisi pikës së gjumit.

Dhe,kur i doli gjumi
pa ujkun te lumi.

E ktheu kokën anash
paksa me përtesë
ujku dhëmbëprehti
i thotë"Mirëmëngjez"!


Deshi gomarziu
të bëjë një taktikë:

-Më fal se po iki,
prijësi ujqërisë,
atje më pret zotëria
shumë punë ka shtëpia.!

Të ikësh dot s´ia del
or gomar dembel,
tani unë dheti
duhet shtruar duel,
më vjen keq gomar zotëria
barkun tim e ka marrë uria.!

Dënesi gomari
etha fjalën e fundit:

-Ah,edhe njëherë
sikur të i kthehesha bujkut
dhe t´u shpëtoja
dhëmbëve të ujkut
barra do të më dukej
e lehtë si vesë
të gjithapunët do tí bëja
pa përtesë.

Thonë që ngaajo ditë
ai gomar
nukngrëri më bar
as mizat nuk i priti mebisht
as nuk mendoj më kurrëgomarisht.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Kosovarja
Admin
Admin
Kosovarja


Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 36
Vendi : Jashtokësore!
Registration date : 14/08/2007

poezi humoristike Empty
MesazhTitulli: Re: poezi humoristike   poezi humoristike EmptySat Oct 20, 2007 1:54 am

Te dashures nga nje Matematicient!!

Ty po te drejtohem, vajze moj syzeze;
me do a s'me do, kjo eshte hipoteze.

Pamja jote e embel, porsi teoreme;
kur te shoh perpara, sikur zgjidh probleme.

Ti je elegante si ekuacion;
mesi yt i holle porsi ypsilon.

Supet delikate, pika infenksioni;
qafa si cilinder, koka si trung koni.

Hunda si segment, posi rreze drite,
veshet simetrike, balli si orbite.

Buzet si elips, mjekra si kupole,
syte si dy vatra, vetull parabole.

C'mi ke ndare aq bukur floket si spirale,
moj tu thafte dora si me simetrale.

Rreze rrezatojne syt' e tu te qeta,
njeri rreze alfa, tjetri rreze beta.

Per ty psheretimat qe dalin rrethore
hapen vale-vale si rrathe bashkqendrore.

Une e ti nje thyese lidhur ne nje bosht
ti numerusi siper, une emerusi poshte.

Po s'ta bera jeten diell si pranvera,
c'vite me jane taksur mi shumezofte zerua.

Dashurise per ty mos ti shuhet vapa;
cdo fjale qe te thuash do ta fus ne kllapa.

Dhe, oh si do rritet me hapa ritmike
sot fuqi katrore, mot fuqi kubike.

Bukuria jote bukuri limit;
mi perndau mende gjer ne infinit.

Me trete formule, me shkrive te gjalle
si nje copez akull ne plus njeqind shkalle.

Folme shpirti im, shpirt ne maksimum
se pa ty s'kam gjume as ne minimum!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Musafir
Vizitor
avatarpoezi humoristike Empty
MesazhTitulli: Re: poezi humoristike   poezi humoristike EmptyThu Oct 25, 2007 5:21 pm

DITARI I DASHNIS SIME!
E hene- Shkova te komshika
E marte- Raza e mori vesh
E merkure- Paramendo si me shiqoi
E enjte- Nuk me tha as mirmengjes
E premte- Ki me pa ti kush jam une
E shtune- O ty nana kam me te vajtu
E diele- Se hala ti sme njef mu.

Spata cka me ba
U knaqa Razen tu e sha,
Tash prej merzise
Pe shkruaj nje vjersh te dashnis.

Te gruaja e komshiut
Te dielen shkova pa dashte
Kur te kapigjiku i saj
Turinin Razes ja pash.

Me trupin si shtrig
Ma hoqi trunin fare
O zot kur ja pash syt
Nuk leviza fare.

Ti Raze e shemtuar
largohu nga mua
kam 7-8 muaj
qe te them s'te dua.

Dhembet e tu te bukur
Sa ti kam zili
1 e ke te bardh
3 i ke te zi.

Mos me dil perpara
Se s'dua te flas
Sa here ti hap gojen
Te vjen era Raz.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli


Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

poezi humoristike Empty
MesazhTitulli: Re: poezi humoristike   poezi humoristike EmptyWed Dec 12, 2007 1:08 am

LEPURI E KORBI
Ra lkorbi ne dru te thate
e ja nisi me krrokate
krrok-krrok
krrak-krrak
u struk lepuri ne çubak
E ndjeu veten korbi i gjore
zuri lepurin ta ve ne loje
lepur ,lepur frigacaj
veshet te gjate,bishtin cubak
qke qe strukesh nen çubak?
Mos i ke ti ndokuj hak?
Une jam nje lepur mali
kam frike nga zagari
jo me pak nga gjuetari
por mbahem krenare fort
qe nuk linda si ti korb.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli


Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

poezi humoristike Empty
MesazhTitulli: Re: poezi humoristike   poezi humoristike EmptySun Dec 16, 2007 5:24 pm

NË VRESHTË
Baca Beqe punon ne vreshte
Lushi zuri tí buzeqeshe.
-Çfare qesh ashtu,mor Lush
-Baca Beqe,me jep pak rrush?
-rdhero merr sate duash
-Lushi vrpap vajti te rrushi
fet e fet grushtat i mbushi
Po te nesermen mori ves
ne vreshte u duk me thes
-Çfare te duhet or i mjere?
Per te ngrene,apo per te bere vere?
Ik largohu pa vonese
ne daq vere,puno ne vreshte!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli


Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

poezi humoristike Empty
MesazhTitulli: Re: poezi humoristike   poezi humoristike EmptyFri Jan 11, 2008 12:41 pm

kënga e sorrës
krra,krra,krra
krrokati sorra
shkoi ra në male
mbi kurora.

Qeshi bilbili
këngëtar i zgjuar:
Nga vjen kjo këngë e shëmtuar?!

Sqepgjati flet prej mollës
-si se njeh këngën e sorrës?!

Sorrat vetëm një gjuhë kanë
kur këndojnë edhe kur qajnë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli


Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

poezi humoristike Empty
MesazhTitulli: Re: poezi humoristike   poezi humoristike EmptyFri Jan 11, 2008 12:47 pm

KAM NJË DAC
Kam një dac
është përtac
i sheh minjtë
sú vehet pas.

Përherë neve na trazon
vjen nën sofër mjaullon:
MJAU;MJAU!:::
KAM URI
kërkon bukë
e s´gjahton mi.

Çka na duhet
ky dac dembel
veq bënë gjumë
nga porta s´del?...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli


Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

poezi humoristike Empty
MesazhTitulli: Re: poezi humoristike   poezi humoristike EmptyFri Jan 11, 2008 12:54 pm

UJKU DHE QENGJI
Se ç´na qenka krijuar
bota për hata
i forti të dobëtit
në shpinë për ti ra.

Qengji i butë
ujku egërsirë
ujku nën një shkurre
qengji nën lendinë

Ujku i uritur
bënte llogarinë
"Nëse e marr delen
do të kem mundim
po e mora qengjin
lum si barku im"!

Fare i tërbuar
kërceu nga kaçuba
se çí çmendi delet
qengjin ndau nga tufa.

Por e deshi fati
qengji s´qe pa zot
sot kërcen i lirë
ujku mbeti i ngordh´t.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli


Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

poezi humoristike Empty
MesazhTitulli: Re: poezi humoristike   poezi humoristike EmptyFri Jan 11, 2008 1:02 pm

ZGJOHEN FËMIJËT
Fëmijët e lagjes
Zabeli
zgjohen heret
kur këndon gjeli
me higjenë e me ushqime
t´pregaditur shkojnë në mësime
vetëm Genci,përtaci
zgjohet kur mjaullon daci!...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra


Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

poezi humoristike Empty
MesazhTitulli: Re: poezi humoristike   poezi humoristike EmptyFri Jan 11, 2008 6:43 pm

Gjoni Micigjoni

Gjon, Gjon, micigjon,
Harabeli të kërkon.
Harabeli poshtë, naltë,
Micigjoni baltë, baltë.
Gjon, Gjon, micigjon
Harabeli na çorton.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra


Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

poezi humoristike Empty
MesazhTitulli: Re: poezi humoristike   poezi humoristike EmptyFri Jan 11, 2008 6:48 pm

Gjumi I Njomës

Hajde gjum e merrma Kelin
Ta shohë andërr harabelin;
Harabeli me krahë t'lehtë,
ma pahit kelin me fjetë.
Me sqep t'artë i cimcimon,
Gjumin njomës ia dëshiron,
Gjumi shumë i don fëmijt,
i endë kopshtit të florijtë;
U jep krahë me fluturue
Visevet me diell prarue;
gjumi ambël përkund Kelin,
Keli andrron harabelin.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli


Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

poezi humoristike Empty
MesazhTitulli: Re: poezi humoristike   poezi humoristike EmptySun Jan 13, 2008 12:49 pm

PËR NJë GURI
Kanë pas thënë
pleqët dikur
gurë-gurë
bëhet mur
unë nuk desha
të ndërtoj muri
veç Gencin e godita
me guri
e u bë aq shumë zhurmë
sa të ndërtoja një mur!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli


Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

poezi humoristike Empty
MesazhTitulli: Re: poezi humoristike   poezi humoristike EmptyMon Jan 14, 2008 10:22 pm

DACI PËRTACI
Natë dimri
plot shtërngatë
Fjeti daci mbi oxhak
Sa e zuri gjumi ëmbël
një mi të madh
e pa në ëndërr
Me ngulm të madh
mori vrap
dëpërtoj thell në oxhak
qëlloj zjarri,plot urna
Dacit në prush
i mbeti lëkura
të nesërmen qeshnin
fëmijët në fshat
pa shiqoni
dacin cullak!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli


Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

poezi humoristike Empty
MesazhTitulli: Re: poezi humoristike   poezi humoristike EmptyTue Jan 15, 2008 12:53 pm

Një kapele Mikut

Kam një shok
për merak
e ka kokën
cupëllak
kur acari të e godas
mbyllet brenda
s´del përjasht!
Unë shkoj e thërras te porta
jo nuk dal thotë:më mërdhinë koka
unë i them:më dil prej dere
të shpërblej me një kapele!!:::
Mbrapsht në krye Shko poshtë
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli


Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

poezi humoristike Empty
MesazhTitulli: Re: poezi humoristike   poezi humoristike EmptySun Jan 20, 2008 3:26 pm

DASHURI FËMINORE

Një vajzë të bukur
e kam dashtë
qysh kur ishim
në të parën klasë
ajo kishte pesë vjet
unë gjashtë.
Së bashku kur shkonim në shkollë
bisedonim nën një mollë
i thosha të shkojmë për mana
jo më thoshte:më pisket nëna!
Një ditë u takuam te lisi
veq më puthi edhe iki
s´gjeta fjalë,asgjë si thash
ma dogj fytyrën sikur gacë

Kështu shiheshim qdo mëngjez
unë i jipja nga një keks
Tër verës në pushime
luanim fshehurazi,luanim kile
Kështu luanim vjet për vjet
deri sa mbushëm shtatëmbëdhjetë
Zu të na qonte peshë Rinia
Një ditë më pyeti te qershia
Ae din çështë dashuria?!
Thash më jep kohë me mendua

pak më mirë me ta sqarua
luajmë lojën burrë dhe grua!!!
prej atë ditë që u luajt kjo lojë
njëri tjetrin kishim nevojë
dhe mirë zura të e kuptoj
jeta nuk ish vetëm lojë!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli


Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

poezi humoristike Empty
MesazhTitulli: Re: poezi humoristike   poezi humoristike EmptySun Jan 20, 2008 6:24 pm

ARSHIKIA

Ti në atë gurë
unë në këtë gurë
më duaj çikë,o sot,o kurrë
afohu djalo pak më ngat
se nuk flitet shpat me shpat
shancë më të mirë
nuk ke pasë kurrë
trego vetën në qofsh burrë!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
murturi
Ushtarak
Ushtarak
murturi


Male
Numri i postimeve : 517
Age : 46
Vendi : Bruksel
Registration date : 19/04/2008

poezi humoristike Empty
MesazhTitulli: Re: poezi humoristike   poezi humoristike EmptySun Jun 29, 2008 9:37 pm

Ej ngoni shok aman
ajt more vllaznije
ej shka mka bo aman
ajt puna vakije
meni vajz aman
rash ndashnije
e print e saj aman
ajt sdojshin me ndije.

Ani baba i Lules
thojke shum me prite
ani spo kam qare
un pa e grabite. 2 her

Ej ni dit heret aman
ajde pa dal drita
ajt lulen e prita
e shpejt e shpejt
shpi ekam que
o ajlikoft or bir
nana shum u gzue.

Ani baba i Lules
goxha ish idhnue
ani nuk pat qare
aj pa u pajtue. 2 her

Eeeeeeej aman aman
eeeeeeej eeeeej amaaaan
eeeeeeej shum ma mir o shok
ket pun me kuptue
aty ku don qika ajt duhet me shkue
pa prit pa kujtue
po dalin ngatrresat
me qu msitin qysh o rendi
hije ka martesa.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.fbdk.eu
Sponsored content

poezi humoristike Empty
MesazhTitulli: Re: poezi humoristike   poezi humoristike Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
poezi humoristike
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» kengë humoristike
» këngë humoristike
» Video Klipe Humoristike
» Hajk
» ....mia rap´s e poezi....

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Zonë e lirë :: Tema të ndryshme :: Humor-
Kërce tek: