Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Merre me mend.....

Shko poshtë 
Shko tek faqja : Previous  1 ... 16 ... 28, 29, 30  Next
AutoriMesazh
BashKom
Admin
Admin
BashKom

Male
Numri i postimeve : 767
Age : 50
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

Merre me mend..... - Faqe 29 Empty
MesazhTitulli: Re: Merre me mend.....   Merre me mend..... - Faqe 29 EmptyTue Sep 25, 2012 11:02 am

Deri me tani mere njanin e mshoj tjetrit dhe nuk asht e thanun me ja qel gjithkujt zemren dhe mendjen e me dit qka e ka për nji mend qka mendon dhe qka thot por së paku Albini e thot edhe me goj dhe haptas e jo nëpër lokale e oda sa për tu shitur patriot , por po e thot si në gazet si në tv e gjithkund , epër tjert e hangen e shiten qka pak se nuk u ngin hala deri kur se di veq nja pe di që slan gja pa ba , as nuk paten marre as frig e as njerzi , po ftyra nuk asht livadh dy gishta , po për kta i kan edhe fush futbolli , rrejn vrasin tradhtojn edhe nuk skuqen fare ,
Mbrapsht në krye Shko poshtë
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 40
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Merre me mend..... - Faqe 29 Empty
MesazhTitulli: Re: Merre me mend.....   Merre me mend..... - Faqe 29 EmptyFri Sep 28, 2012 12:05 pm

Valla bashkom ashtu eshte njesoje jane te gjithe .
Parti hajnash e kriminelesh qe duhet fute ne burg te gjithe .
hajn pijne ,vjedhin bashke.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 54
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Merre me mend..... - Faqe 29 Empty
MesazhTitulli: Re: Merre me mend.....   Merre me mend..... - Faqe 29 EmptySat Sep 29, 2012 1:50 am

ateher ne baz te juve detektivit dhe bashkomit ska efekt te luftohet ma per atedhe as per ket popull se te gjith jan te kqij,ateher mbyllne ket han te shkrimit se skan gjerat dhe shqipja domethanje. kshtu po e kuptoj ket far pune....!?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
shefqet
Fillestar/e
Fillestar/e
shefqet

Male
Numri i postimeve : 54
Age : 39
Vendi : drenice
Registration date : 18/11/2009

Merre me mend..... - Faqe 29 Empty
MesazhTitulli: Re: Merre me mend.....   Merre me mend..... - Faqe 29 EmptySat Sep 29, 2012 9:29 pm

Injorantet te cilet na udhehoqen me shekuj na lane keshtu ku jemi ne nje gjendje te roberuar.
Shembuj kemi sa te deshirojm;Psh.
Na thojne;a per shkam ke luftue ?Per atedhe ja kemi borgj me dhene jeten e jo me luftue per fotele !
Po mire;A perhere ne duhet te kontribojm per atedhe dhe qeverisjen te na marrin injorantet e poshter(tradhetaret)
Tjeter;Na kercnohen se nese ke kontribue per atedhe,a duhet ty me ta dhene qeverisjen ?
Po mire nese neve nuk na takon qeverisja qe kemi kontribue per te miren e popullit dhe atdheut,ne sipas ketyre injoranteve po duka me u largue nga çdo sfere e jetes ton dhe te popullit.
Pra sipas ketyre pisave,ne vetem mundin a me jetue duhet te vajtojm apo jo nnuk eshte keshtu ?
Jemi lodhur me kesi sllogani duke na malltretue e debue nga atedheu yne.
Kush na deboi nga atedheu ?
Po te debon armiku,kjo eshte gje normale,por te debon injoranti qe shitet si çlirimtar kjo nuk ka bare qe ta sheron shpirtin .
Nga kush iku Noli ?
Nga kush iku Ismail Qemaili?
Kush nai vrau patriotet me shekuj dhe tani ?
Serbi jo pos keta qe na morren qeverisjen ne vend te shkaut.Dhe u ulen ne shtypjen tone,sepse ishin dhe jan lagojet e shkaut.
Populli tani e ka kuptue dhe nuk besoj se do te lufton kundra shkaut,sepse ma shkije i paskemi pas spiunat gjithemone.
E shpiuna ka shume ,shumee.
Mire e ka detektivi se nga pervoja eshte ka fole.
Por edhe Xhema e dine kete ,edhe pse po mundohet te ndryshoi diç,ama e kote eshte qe te hym ne rrugen e perendise.
Moti ish harrue bashkimi i trojeve tona,po ti kishim mbyt spiunet,por e kunderta ne ne po qendron ne vend qe ti vrasim keta pisa,keta po na vrasin e po na shpallin neve shpiuna.

Kjo eshte me se e vertete,e kujt nuk i konvenon kjo e vertete keta jan argatet e ketyre shpiunave.
Ndryshe kurr nuk kemi mu bashkue.
Per ti bashkue trojet tona shqiptare'arberore) duhet mbi gjysmen e shpiunave mi pushkatue pa kurrefare meshire.E ne tere trojet tona do te mbesi nje numer shume i vogel prej nje milioni,por nje komb i paster si pika e lotit qe nuk ka per te na mposht as nje shtet ne bote.
Ky opcion eshte ilaqi per bashkim kombetar.
Nga
"Levizja per pastrimin e kombit shqiptar"
USA,plani Xhyzepe Diogardi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 54
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Merre me mend..... - Faqe 29 Empty
MesazhTitulli: Re: Merre me mend.....   Merre me mend..... - Faqe 29 EmptySat Sep 29, 2012 10:43 pm

Shefqet- ke nis mem pylqy per bes se je shum i sakt ne analiza dhe dtektivi ka prevoj shum ne aspektin e pergjithshem besa edhe ti fort bile por nuk po kem nji mekanizem ket qe thua ti me qu ne vend per zhdukjen e tradhtarve.

Ktu dhe qendron problemi dhe te qeverit tona te te gjitha kohrav se edhe ata nuk po mujn pom duket te bejn ket mekanizem, arsyet i dijn ata dhe ato qeveri deri me sod,pse nuk po e bajn mji mekanizem te till se met vertet kishte me qen ekselente.
Pra qelsin jau gjeta tash veq me ja vnu maqorrit kumonen.

kaloni mir me ne ktu ne bashkimin ton kombetar (ban men e rri ne ven) pom duket se gjerat dot shkojn ne ket drejtim,po jo prej nesh sepse nuk po funksionon-mos kordinim a sdi.....ewew po don me i dal tymi,serisht vjen marsi serisht vjen stina....!!!?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
shefqet
Fillestar/e
Fillestar/e
shefqet

Male
Numri i postimeve : 54
Age : 39
Vendi : drenice
Registration date : 18/11/2009

Merre me mend..... - Faqe 29 Empty
MesazhTitulli: Re: Merre me mend.....   Merre me mend..... - Faqe 29 EmptySat Sep 29, 2012 11:27 pm

Xhem
Ndegjo:
Ne tana viset shqiptare ka nevoje nje lufte mes vedi !Mes neve dhe tradhetareve qe na mashtruan ne çdo shekull.

Pa dallim luftes ne Libi,siri,irak e afganistan.
Por pa ndihmen e nje shtetit nuk kemi mundesi ta bejm nje gje te tille.

Detektivi ka mundesi ta bene nje gje te tille,bashk me ty e une ju behem si keshilltar dhe si luftetar.
Por sa kohe te rrim e te bejm mend e te numrojm ne vend koha nuk na pret ne po lodhemi dhe se fundi nuk do kemi force me iu kundervnue ketyre pisave qe edhe neper europe kan nis me servilat e tyre te ndertoin hotele per tu strehue nese kercet ne kosove !


Por çka nuk eshte ne dieni populli se kjo qeveri qe investon ne perendim njerezit e vete,keta njerez i paisin me lek qe kinse ne perendim kan fitue e me keto lek te vine ne kosove dhe atje te ndertoin pallate kinse per vete,por jo per vete,por per qeveritaret tradhetar.
Tradhetar se tradhetar na etiketuan keta qe na shtinen prape ne roberi edhe Detektivi le ti lutet ndonje shtetit qe te na ndihmon ne luften civile ne trojet tona.Kush te mbetet le ti trashigoi trojet.
Sa per serbi e greqi dhe maqedoni nuk eshte problemi se keta na kan ne dore.
Thone pleqet;Qeni i keq ua bjen deleve ujkun ne tarishte.
Burri poshter ja bjen gruas jaranin ne dyshek.
Ata qe thone ;Nese ti ke kontribue per atedhe a deshte me marr fotelen,keta jan spiunat,sepse keta e kan ne dore pushtetin.Ne mundin keta samunin,e neve etiketimet me te poshteruara duke na etiketue udbasha e sende qe nuk i posedojm dote.

Nese eshte nevoja edhe me serbin me bashkpunue vetem keta zagar ti masakrojna siq na kan masakrue bashk me serbin dje dhe sot.
Keta na genjyen o burr,Na premtuan se jan vesh me na bashkue e me serb ishin ne kordinim e siper dhe ja ku kemi mbetur ne fund te lloqit.
Nuk gaboi ne hipotezat qe i them.Sepse;
As Zogu,as Enveri nuk erdhen ne pushtet pa ndihmen e serbit apo grekut e pse jo edhe nga amerika e rusia.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 54
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Merre me mend..... - Faqe 29 Empty
MesazhTitulli: Re: Merre me mend.....   Merre me mend..... - Faqe 29 EmptyTue Oct 02, 2012 4:12 pm

Kqyre shoku Shefqeti- mos te i bejm qef veti, se gjerat qysh ki ti qef dhe un e aj nuk po shkojshin,duke komentuar prej publiku,e ne loj as qe guxojm dhe as jem protagonist te lojes.

Pra,ja te hyjm ne loj te lujm, ja te te rrim keshtu dhe prej korrneri ndoj fjal e te shujm...!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3267
Age : 39
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Merre me mend..... - Faqe 29 Empty
MesazhTitulli: Re: Merre me mend.....   Merre me mend..... - Faqe 29 EmptyMon Oct 08, 2012 11:48 pm

“Digest Travel” ka kryer një studim për vendet që kanë femrat e bukura në botë, duke na rrëzuar kështu mitin se femrat m të bukura në të gjitha kohërat kanë jetuar në Mesdhe.

Sipas “Digest Travel” femrat më të bukura të botës jetojnë në vendet e ftohta. Kështu, kryeqyteti i Ukrainës Kiev, zë vendin e parë në botë për imazhin e bukurisë femërore, transmeton BW.

Vendi i dytë, sipas këtij studimi, i takon kryeqytetit suedez, Stokholm, ku femrat janë në masën më të madhe bionde. Duke u pasuar nga metropoli amerikan, Neë York, ku jetojnë shumë modele dhe femra të njohura.

Vendi i katërt është Buenos Aires, në Argjentinë, atje ku femrat kanë një bukuri latine të veçantë, mes të qenit zeshkane dhe shumë të gjalla.

Vendi i pestë i takon qytetit bullgar, Varna, ku femrat janë brune, por me sy ekspresivë.

Vendi i gjasht i takon BashkimitKombetar per ma te bukrat, vendi i par per ma te bukrit.

_________________
Mos hyr valles, kur nuk di ta hedhesh.
______________________________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vesa
Admin
Admin
Vesa

Female
Numri i postimeve : 256
Age : 36
Vendi : Ne mes te luleve
Registration date : 13/07/2010

Merre me mend..... - Faqe 29 Empty
MesazhTitulli: Re: Merre me mend.....   Merre me mend..... - Faqe 29 EmptyTue Oct 09, 2012 12:16 pm

Merre me mend Nje ko Rolling Eyes

_________________
VESA
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3267
Age : 39
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Merre me mend..... - Faqe 29 Empty
MesazhTitulli: Re: Merre me mend.....   Merre me mend..... - Faqe 29 EmptySun Oct 14, 2012 9:59 pm

“KOSOVA GOT ( NO )TALENT”

nga Drenusha Zajmi

Shtatori përveç se na kthen disi në tokë të bukës, për sa u përket shkollave, punës e planeve tjera, është i mirë sepse rifillojnë sërish maraton- emisionet siç janë kërkimi i talentëve , kërkimi i zërit më të mirë, vallëzimet me në garë etj. Të gjitha këto për Kosovën janë akoma anije kozmike, me gjithë suksesin e pjesmarrëseve tonë jashtëzakonisht të madh në Shqipëri.
Ndaj po mendoj, pse nuk e bëjnë bre te ne një emision të kalibrit të tillë, ama krejt ndryshe? Përshembull: “ KOSOVA KËRKON TË PATALENTUARIN” . Për besë, me gjithë këtë armatë (jo)krijuesish të famshëm- Vip, ma merr mendja se do të kishte një sukses të jashtëzakonshëm.
Merreni me mend sa garues do të kishim nga fusha e politikës, letërsisë, muzikës, shkencës , kreatoreve të modës, aktorëve, piktorëve e artistëve të ndryshëm. Sapo të fillonin garuesit politikanë, emisioni do të mirrte përmasa gjigande, meqë aty do të duhej një klasifikim akoma më i ngushtë: dmth ata më të paaftit në udhëheqje, këshillim , fjalim, e besa, ma merr mendja se goxha sukses do të kishin ata që , kanë arritur t’i shmangen korrupsionit duke qenë krejt afër tij. Meqë duhet të jesh goxha i patalentuar për hajni, kur e ke aq afër dorës. Pastaj do të shikohej kush nuk din të lexojë më mirë cili udhëheq me numrin e hetimeve për të, kush e ka buzëqeshjen më të keqe, kush ka bërë burg më së shumti e të tjera si këto. Plus do të garonte kush e ka këshilltarin më të ri në moshë.Meqë gjithkund në botë mirren për këshilltarë ish politikanë me përvojë, ekspertë e profesorë edhe në pension.Por te ne nuk ka nevojë , meqë jemi mençurisht të patalentuar njerëz! Sapo të na lindë nana, jemi në gjendje të japim mend. E pse jo dhe këshilla xhanëm?
Eh, kur jemi te këshillat, aty ma merr mendja se nuk na e kalon kush për jotalent në letërsi e modë. Shikoni çfarë demokracie sot, kur çdokush mund të botojë libër pa u munduar fare me të. E pse jo? Ose ia shkruan dikush tjetër , ose na tregon “trimëritë dhe heroizmat” e veta ( dhe përsëri ia shkruan dikush tjetër!), ose ia fut kot një kombinimi jologjik- pornografik- gjoja dramatik, dhe, natyrisht merr vendin e parë për librin më të patalentuar nga juria e klanuar, e cila shërben për dekor.
Në letërsinë për fëmijë gjeni llojllojshmëri shkrimtarësh, që kanë shkruar mbi pesëdhjetë vepra koti dhe vetquhen gjeni, ata që shkruajnë libra-horror me bisha të përgjakshme të karpateve dhe vdekje, gjak e luftë ( thuase nuk ekziston lënda e historisë) e plot të tjerë që bëjnë poezi, me gjetjen e fjalëve që fillojne me inicialet e “Kosova” ose “ Shqipëri” sikur i bënim ca poezi për Titon para një mileniumi.
E sa bukuri kur lexojmë atë lloj të librave, ku këshillohemi nga njerëzit, të cilët në fakt nuk kanë arritur asgjë në jetën e tyre ! Mrekullia vet! Si të jemi të mençur, si të bëhemi të suksesshëm, si të bëhemi milionerë, si të martohemi me burrin e ëndërrave, si të bëjmë karrierë, ose edhe më mirë: si të jemi edhe të mençur, edhe të pasur, edhe të qetë edhe me karrierë edhe me një burrë –robot , i cili ju plotëson të gjitha dëshirat dhe fantazitë tuaja, apo grua- bombë me tipare të njëjta. Çka nuk bën vaki në libra!
Nuk mund të lexoni përshembull si ta mbani këtë burrë që e keni, me gjithë hujet që i ka, si t’ia mbyllni gojën gruas, sa herë që e kapë llogoreja kur vini i lodhur prej punës, si ta lidhni muajin me tjetrin me rrogën tuaj të mjerueshme, si të arrini ta nxjerrni një çertifikatë të lindjes pa i lutur tre vetë e pa ia “ dhuruar” pesë euro “për kafe” dikuj brenda sportelit, si të arrini të bëni një sygjum pa dëgjuar gjuhë spanjolle nga tele-sapunet e gruas suaj dhe zhurma e tastierëve të kompjuterit, që vazhdon nga qëndrimi dhjetëorësh i fëmisë suaj aty. E shumë e shumë të tjera. Këto mos i kërkoni kot nëpër libra! Meqë ne dijmë vetëm mirë. Kot nuk na thonë populli më optimist në botë. Qëndrojmë para vitrinës me këpucë të shtrenjta, mbushemi frymë dhe themi: “ Do të bëhet mirë, këto do të bëhen të mijat sonte!”! E si me magji, bashkë me forcën tonë të ndërdijes e vetëdijes,për pak ia arrijmë.Veç edhe po të kishim vetëdije vërtet.
Eh , pastaj vjen karvani i kreatoreve të reja, të cilat talentin e ngatërrojnë me dëshirën për shoping dhe kujtimet për gërshërët dhe fustanet e kukullave. Plus, nëse zonjat janë bashkëshorte të njerëzve të pasur, kjo punë mund të quhet “jam patalent se jo mahi”pak a shumë si ajo shfaqja dikur. Paratë e fituara nga dikush tjetër, natyrisht se është me lehtë ti investosh me një “ brand” tëndin dhe plus e blen emrin “kreatore” në vend të”rrobaqepëse” dhe funksionon pa dije profesionale, pos me nuhatjen e asaj që është “in” në botë. Bukur.Një patalent i dobishëm.
Dhe si mund ti harrojmë aktorët e aktoret tona. Derisa shumica e tyre që kanë vërtetë talent, punësohen në vende tjera për shkak të pamundësisë ose janë pa punë,, në pah na dalin bukuroshka me balonë silikoni, që pranojnë të puthen në film në mënyrë franceze dhe ia zënë vendin asaj të parës, e cila ngurron nga mentaliteti paragjykues. Bukuroshë të tjerë ne role kryesore, ndërsa artistë të mëdhenj as në ato dytësore. Thjesht sepse ne jemi vend i bukur. Nuk ka vend këtu për fytyra të zakonta ose moshë të mesme.
Krejt kjo kombinohet mrekullisht kur moderatoret amatere , thërrasin nëpër shund emisionet e tyre këngëtarë/e, që vetquhen artiste, vetëm se në klipin e tyre shihen një mori vajzash cullak kah përdredhën pa kuptim dhe kështu, dyja pastaj shkëmbejnë lëvdata , komplimente e zgërdhihen si budallaqe. Megjithëse kjo është lule e dritë në krahasim me atë çfarë ndodh, kur po e njëjta moderatore thërret me qykë të zorit ndonjë kritik apo shkrimtar të mirëfilltë. E e pyet: “ A po ju shiten librat allahile?”. Definitivisht vajza do të hynte në garë të ngushtë për jotalent.
Pastaj do të rradhiteshin mjekët me pesë diploma, që nuk arrijnë ti dallojnë simptomat e gripit, , mësuesja që nuk di tabelën e shumëzimit por ka ID partiake, drejtorë, ministra, të punësuar nga livadhi drejt në zyrë, analistë gjendjesh shtetërore me shkollë fillore, mjeshtër zanatlinj veturash që nuk gjejnë si hapet hauba, rrobaqepës pa gërshërë, avokatë me master, që për dollarë ju ngjiten si fllaster dhe shumë, shumë jotalentë të tjerë, pa dijeni e mjeshtëri pune.
Dhe krejt ky emision do të zhvillohej në sytë e jurisë, që do të duhej të ishte populli, meqë pavarësisht ankesave të përhershme, të përditshme e të përgjithshme, është gjithmonë ai, i cili me patalentin dhe padijeninë e tij, i mbledh e i zgjedh.


_________________
Mos hyr valles, kur nuk di ta hedhesh.
______________________________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 54
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Merre me mend..... - Faqe 29 Empty
MesazhTitulli: Re: Merre me mend.....   Merre me mend..... - Faqe 29 EmptyWed Oct 31, 2012 1:26 pm

MERRE ME MEND, kyfar forumi e mban nji emer shum domethenes per ne shqiptaret ndersa kurr dhe askun nuk i shef njeri iniciativat e kti forumi me popull direkt ne ndoj TV apo se paku ne ndoj Radio stacion.

Duhet qe me ca njerz kompetent te aft per qeshtje kombetare qe te dalin haptas dhe te debatojn per ket qeshtje,neper komuna kosov e ilirid e malsi, qe te skjarohet popullit te mirat dhe interesi i perbashket i Bashkimit Kombetar.

Qe un nuk po sho asnji Forum te till ne trevat tona askundi, po ta kisha nji mundsi te till dot folsha per ket qeshtje jo me muj e jav por me vite te tera....!

Se di sa i plotsoj kushtet....!?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 50
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

Merre me mend..... - Faqe 29 Empty
MesazhTitulli: Re: Merre me mend.....   Merre me mend..... - Faqe 29 EmptyWed Oct 31, 2012 9:33 pm

merre me mend ne kete forum ta heqin temen pa kurrfare shpjegimi .Kisha dashur me dite arsyen pse ma kane hequr temen e iluminatit vetem per kureshtje.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 32
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Merre me mend..... - Faqe 29 Empty
MesazhTitulli: Re: Merre me mend.....   Merre me mend..... - Faqe 29 EmptyFri Nov 02, 2012 2:03 am

Merr me mend akoma qenkam Antar nderi ! hej po pse nuk me keni emru ne nje post tjete more ama, Arber ti i ke fajet........
Mbrapsht në krye Shko poshtë
mujota
V.I.P
V.I.P
mujota

Female
Numri i postimeve : 219
Age : 25
Vendi : Mollopolc
Registration date : 13/06/2011

Merre me mend..... - Faqe 29 Empty
MesazhTitulli: Re: Merre me mend.....   Merre me mend..... - Faqe 29 EmptyFri Nov 02, 2012 8:23 pm

Merre me mend...sot njerezve po u a the te verteten ne sy ju duket ofendim,keshtu qe me mire t'i genjesh!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 40
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Merre me mend..... - Faqe 29 Empty
MesazhTitulli: Re: Merre me mend.....   Merre me mend..... - Faqe 29 EmptySat Nov 03, 2012 6:32 pm

Mujota me vend e ke
PO sje hajn sje Dilingji ,rrenc nuk je dallavergji ,interesgjinje nuk te do askush!
Po i ke ato tipare me larte do kesh shok sepse shumica jan te tille.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
mujota
V.I.P
V.I.P
mujota

Female
Numri i postimeve : 219
Age : 25
Vendi : Mollopolc
Registration date : 13/06/2011

Merre me mend..... - Faqe 29 Empty
MesazhTitulli: Re: Merre me mend.....   Merre me mend..... - Faqe 29 EmptyTue Nov 06, 2012 9:30 pm

E tash me ke nxerrur pune,mos valle di ndonje kurs per t'i mesuar keto gjera?!!! Very Happy
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3267
Age : 39
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Merre me mend..... - Faqe 29 Empty
MesazhTitulli: Re: Merre me mend.....   Merre me mend..... - Faqe 29 EmptyTue Nov 06, 2012 9:38 pm

Merre me mend Mujotes i ka dal pune...

_________________
Mos hyr valles, kur nuk di ta hedhesh.
______________________________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
mujota
V.I.P
V.I.P
mujota

Female
Numri i postimeve : 219
Age : 25
Vendi : Mollopolc
Registration date : 13/06/2011

Merre me mend..... - Faqe 29 Empty
MesazhTitulli: Re: Merre me mend.....   Merre me mend..... - Faqe 29 EmptyWed Nov 07, 2012 11:59 pm

Po....shume bile!!!Ngase e kuptova qe per t'i mesuar keto gjera s'ke nevoj te ndjekesh ndonje kurs,por keto gjera i ke kudo ne cdo pjese te jetes..E tash problemi qendron ne ate se si t'i pranoj keto te dhena qe po i marre nga te gjithe njerzit me te cilet e kaloj nje pjese te mire te dites...Drini si thua cilen nga keto profesione te permendura nga Detektivi ta mesoj te parin?!!!!....Sa me shume po rritem po e kuptoj qe jeta eshte thjesht nje rruge drejt vdekjes!!..E shpesh po them me vete:"mjerë rruga se cfare njerez ecin mbi te"....
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3267
Age : 39
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Merre me mend..... - Faqe 29 Empty
MesazhTitulli: Re: Merre me mend.....   Merre me mend..... - Faqe 29 EmptyThu Nov 08, 2012 9:27 pm

Mujota asnjera nga keto profesione nuk te duhet, thjesht per te mirin behu i mire, per injorantin behu injorant, per idijotin behu idijot, per ate qe te respekton respektoje, per te keqin behu e keqe, etj.
Edhe nje jeta eshte gjeja me me vleshme, dhe jetoje mos e permend vdekjen hahah i frigohem , ama ka shume njerz qe edhe pas vdekjes jetoin, e ka shume njerz qe edhe pse jetoin jane te vdekur."mjere rruga se cfar njerz ecin mbi te"...
Une jam rritur rrugve dhe nga to kame mesu shume, i dua rruget sidomos rrugen qe te qon te Lidhja e Prizrenit, hahaha KLB.Gjithe te mirat

_________________
Mos hyr valles, kur nuk di ta hedhesh.
______________________________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
shefqet
Fillestar/e
Fillestar/e
shefqet

Male
Numri i postimeve : 54
Age : 39
Vendi : drenice
Registration date : 18/11/2009

Merre me mend..... - Faqe 29 Empty
MesazhTitulli: Re: Merre me mend.....   Merre me mend..... - Faqe 29 EmptyFri Nov 09, 2012 12:14 am

Edhe ne kohen e Sokratit ishte nje shoqeri me demokraci ne leter,por nuk zbatohej ne veper.

Sokrati nuk e kishte pervetsue Injorimin e shoqerise,apo nuk donte ta kundershtonte me injroimin e tij dhe pesoi rend,vetem pse e mesoi rinin se si ka mundesi te jetoi pa shoqerin demokratike ,si duhet te zhvillohet ekonomija e vendit,.
Dhe e mesoi rinin se sa duhet ti besohet zotit.
Sokrati nuk ishte nga ata qe nuk i besonte zotit,por as qe e pranonte si te tille,sepse per ta njohur zotin i duhej mos me pasur vdekje ne toke.
Dhe per kete as ne nuk do kemi kohe per ta njohur zotin e vertete.
Me injorantin ,nese takohesh duhet te jesh injorant.
Me te mirin nese takohesh nuk ke mundesi te jesh ndere kohe edhe injorant edhe i mire.
Me te keqin si me injorantin eshte te takohesh.E mjere kjo toke qe mban tradhetaret mbi veten e saj.Por qe nga Sokrati ishte nje shoqeri si ne mesin e shqiptareve sot.Si ne kohen e Migjenit ku shitej morali per nje kafshate buke.Si ne kohen e Qajupit,ku luftetari behej lypes dhe varte veten ne litar.

TRI burra ka shqiptaria qe ja thojn troq popullit te tyre ,e keta jan ;Murat Jashar Jashari Detektivi,dhe une .
Ishalla ja dalim mbare,por veshtire eshte ky emision .
Zoti ka force per te bere kethesa ne favor te roberve te tij.AMIN
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 54
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Merre me mend..... - Faqe 29 Empty
MesazhTitulli: Re: Merre me mend.....   Merre me mend..... - Faqe 29 EmptySat Nov 10, 2012 3:49 pm

Merre me mend-para disa jave takova ne gjermani nji kshilltar ushtarak te Hashim thaqit i rrethit pejes,si ushtarak karriere ne ish jugosllavij dhe tash ne FSK.

Qka me tha gjat bisedes me te se UCK-ja (esht rastesi-qaty per qaty) por nuk din se qfar vepre,apo qfar pune kolosale kan ber-kry.

P.S sa interesante ke biseda me te por dhe kontraverse nga ana e tij,por nji merak sun e hjeka se sun ja theva hunt,se me prevoj jugosllove um ikte si gjarper nuk zihej dot....!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
shefqet
Fillestar/e
Fillestar/e
shefqet

Male
Numri i postimeve : 54
Age : 39
Vendi : drenice
Registration date : 18/11/2009

Merre me mend..... - Faqe 29 Empty
MesazhTitulli: Re: Merre me mend.....   Merre me mend..... - Faqe 29 EmptySun Nov 11, 2012 12:33 am

More Xhem,paske shpetue tye pa ti hundet e me te etiketu spiun serbi.
Keta dine edhe me ik,edhe me tu shpif,edhe mu shite atdhetar para teje dhe mases qe mashtrohet per nje qime leshi.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
mujota
V.I.P
V.I.P
mujota

Female
Numri i postimeve : 219
Age : 25
Vendi : Mollopolc
Registration date : 13/06/2011

Merre me mend..... - Faqe 29 Empty
MesazhTitulli: Re: Merre me mend.....   Merre me mend..... - Faqe 29 EmptyTue Nov 13, 2012 6:55 pm

Drini faleminderit shume do e kem parasysh keshillen tende...Very Happy
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3267
Age : 39
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Merre me mend..... - Faqe 29 Empty
MesazhTitulli: Re: Merre me mend.....   Merre me mend..... - Faqe 29 EmptySat Oct 25, 2014 1:15 am

Merre me mend  ende vazhdon Europa lavire te na urren neve shqipetarve. Sot edhe nje her kjo urretje u vertetu, athua kur do te kuptoim ne kete...? Shpresoj qe kjo urretje  te na afroj me shum neve, dhe te kuptoim se vetum bashkimi eshte shpetim per ne.

Uh! evrope, ti kurva e motit,
Qe i re mahit, beses e Zotit!
Po, pse ky a sheeji i qytetnis
me nda tokat e Shqypnis,
Per me ngi klyshet e rusis

Gj.Fishta

_________________
Mos hyr valles, kur nuk di ta hedhesh.
______________________________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3267
Age : 39
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Merre me mend..... - Faqe 29 Empty
MesazhTitulli: Re: Merre me mend.....   Merre me mend..... - Faqe 29 EmptyTue Nov 04, 2014 7:26 pm“Pas kësaj rruge të shkatërruar mes pyjesh ka jetë. Ka ende banorë, që përpiqen të sfidojnë harresën në një fshat, që historinë e ka pjesë të tijën. Që shpresojnë, pasi deri më sot vëmendja i ka lënë tërësisht mënjanë. A thua se qyteza e Fan Nolit nuk ka qenë dhe nuk është pjesë e së njëjtës hartë”.

Qyteza ngrihet mëse 220 kilometra nga Tirana mes majave të Kolonjës, ku historia shkrihet me natyrën ende të virgjër e të paprekur nga barbaria 20 e ca vjeçare. Të udhëtosh drejt Qytezës është si të udhëtosh në drejtim të paditur, si pasojë e mungesës tërësore të tabelave orientuese dhe shumë rrugëve që duken nga shkojnë, por nuk dihet se ku përfundojnë. Ajo për në Qytezë vijon mes pyjeve, e duket sikur rrotullohen në vetëvete për të mos dalë askund.

Pas një kredhje të gjatë mes shtigjeve të shumta shfaqet Qyteza.

Fshati i Fan Nolit duket më shumë se i heshtur. Sot kanë mbetur vetëm një dorë shtëpish, me jo më shumë se 3 apo katër familje. Nga ky fshat, banorët janë larguar shpesh gjatë historisë së tij, por ishte e sotmja e pas viteve ’90, ajo që ia mpiu përfundimisht frymëmarrjet.

Në fakt, Fan Noli është lindur në vitin 1882 në Trakë, në një fshat që quhej Qytezë, apo në turqisht Ibrik Tepe, siç njihet edhe sot. Shume herë është debatuar mbi origjinën e Nolit, por ka qenë vetë ai, që e ka qartësuar lidhjen e tij me Qytezën në Kolonjë përmes letrave, ku ai e ka thënë prerazi se fisi i tij vjen nga ky fshat. Letra që ruhen ende dhe sot si dokumenta të rralla, e që i japin një tjetër dimension këtyre rrugicave kaq të panjohura...

“Fshati ynë përbëhet nga dy lagje, Sulas dhe Karbunaras, ndërsa Fan Noli ka lindur në lagjen Karbunaras. Kanë qenë 400 shtëpi, ka pasur kishë, ka pasur edhe manastir. Kisha është atje tej, manastiri është lart, në vendin që njihet si kodër. Ne kemi folur vazhdimisht, kushdo që ka ardhur këto që po iu them sot juve ua kam thënë dhe atyre, edhe gjë nuk po bëhet”.

Karbunarasi, lagjia nga ku - sipas banorëve - vjen familja e Nolit, sot është thjesht një fushë e zbraztë e asgjë më shumë. Qazimi tregon thuajse ethshëm atë tokë, nga ku vjen krenaria e të gjithë banorëve, e ku dikur kishte jetë e sot ka vetëm grumbuj gurësh.

E ndiejnë mungesën e njerëzve e zërave, që dikur mbushnin fshatin; e kohëve kur Qytezës i ndihej zëri... Banorëve u peshon shumë kjo pjesë. Sot vendin e ka nostalgjia për të shkuarën dhe heshtja për të tashmen.

Ka mbetur historike vizita e Fan Nolit në Kolonjë, në vitin 1923, ku si kandidat i Partisë Liberale kaloi në këto anë. Sipas kujtimeve të bashkudhëtarëve të kohës, Fan Noli pati mbetur i mahnitur nga zona e natyra e saj, ndaj edhe ish shprehur se një ditë do të rikthehej...

“Sa vend i bukur. Kur ta shpallim Shqipërinë Republikë do të ndërtoj atje një kasolle dhe çdo behar do të vij të shkoj pushimet në fshatin e stërgjyshërve të mi”.

Sot pasardhësit e Nolit jetojnë më shumë se të braktisur, pa mbështetje, pa investime, pa asgjë që do të shërbente për të mbajtur gjallë këtë fshat. Të mbeturit çapiten për të mbledhur, përmes bujqësisë dhe blegtorisë, të ardhura të pakta, sa për të shtyrë një jetë më shumë se të vështirë.

“Mungesa e shkollës është një ndër arsyet kryesore, që unë jam shpërngulur. Pasi edhe kur jetoja më përpara, duhej të më shoqëronin gjyshërit e mi për të shkuar në shkollë. Është e pamundur për të jetuar, mungon një ambulancë, mungon urgjenca dhe me të vërtet janë kushte që nuk mund të jetohet. Jetohet me të ardhura nga bujqësia, me mbjelljen e frutave, perimeve, me asgjë tjetër. Janë më të vërtetë kushte ekonomike shumë, shumë të vështira. Duhet që, të paktën, dikush të verë dorë qoftë edhe sa për të rregulluar infrastrukturën, që ky fshat të ketë mundësi për një të ardhme”, thotë Arnida Dauti.

Një pjesë e shtëpive kanë zënë poshtë vetëveten... Por ka edhe banorë, që kanë nisur të rregullojnë banesat e dikurshme, me shpresën se diçka do të mund të lëvizte në fshat, të paktën sa i takon elementëve bazë; rrugës, ujit dhe energjisë, që duket më e lodhur se qiriri. Nga këta banorë do mund të rilindtë jeta, ashtu siç humbi vite më parë, ku të gjithë zgjidhjen e vetme panë largimin. Kurbet dikur e kurbet edhe sot, kur historia duhet të kishte ndryshuar.

“Edhe ky kalldrëm që është bërë, e kemi bërë vetë neve, një fshatari ynë e ka bërë, një kushëriri jonë Muhamet Banushi. Janë duart e atij këtu në këtë rrugë, deri në fund të fshatit. Pa ujë kemi mbetur, njeri nuk përpiqet, ka qenë kryeplak ky, kryeplak ai tjetri, edhe ata të tjerët, aprovoheshin fondet por nuk vinin që të bëhesh ajo punë, se ku vinte ai fond nuk e di”, thotë Engjëll Hasani.

Banorët janë mikpritës, vështirësitë nuk iua zbehin zemrën e madhe e dëshirën për të pritur siç duhet miqtë.

Legjenda e këmbanës së manastirit me 12 qoshe, si 12 muajt e vitit, e që kur binte dëgjohej deri në Janinë, rrotullohet pas makinës në largim, humbet bashkë me të. Nata e bën edhe më të vështirë zbritjen rrugëve të thella.

Pas fshati humbet, ashtu siç humbin ëndrrat, por Qyteza nuk është e tillë, ajo pret ende aty. / Top Channel

_________________
Mos hyr valles, kur nuk di ta hedhesh.
______________________________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Merre me mend..... - Faqe 29 Empty
MesazhTitulli: Re: Merre me mend.....   Merre me mend..... - Faqe 29 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Merre me mend.....
Mbrapsht në krye 
Faqja 29 e 30Shko tek faqja : Previous  1 ... 16 ... 28, 29, 30  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Zonë e lirë :: Tema të ndryshme-
Kërce tek: