Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 ILLIRI - BANORI I PARË I BALLKANIT ILLIRIK

Shko poshtë 
AutoriMesazh
valmir9
Anëtar i ri
Anëtar i ri
valmir9

Male
Numri i postimeve : 141
Age : 29
Vendi : Theranda (Slloveni)
Registration date : 27/03/2009

ILLIRI - BANORI I PARË I BALLKANIT ILLIRIK Empty
MesazhTitulli: ILLIRI - BANORI I PARË I BALLKANIT ILLIRIK   ILLIRI - BANORI I PARË I BALLKANIT ILLIRIK EmptyWed May 06, 2009 8:24 pm

Nezir Myrta / ILLIRI - BANORI I PARË I BALLKANIT ILLIRIK PASPELLGASIK

Djepi illirik, është djepi ballkanik - gjith Ballkani illirik - Hilliria! Djepi grek u formua brënda djepit illirik, si djep falls gjoja hellenik, kur hillirët e hellenët ishin i njejti popull, ishin shumë paragrek, ashtu sikurse Hillirët ishin mbi të gjithë popujt ballkanik të sotëm, që u asimiluan dhunshëm, me përjashtim të Arbanasve (Shqiptarëve) dhe mbi të gjitha fiset: epirot, dardhan, makedhon, e Thaulant e Henhellej. Djepi grek u formua brënda djepit arbanit, duke përvehtësuar e falsifikuar historinë, e deri kur vet arbanitët themeluan vet djepin e shtetin grek, deri tek i sotmi shtet modern grek!

Të krahasosh grekun me illirin, është sikur të krahasosh sot grekun, me gjith popujt ballkanik!

Të krahasohet djepi grek me djepin illirian, është sikur të krahasosh sot Greqinë me gjithë Ballkanin - çfarë është sot greku në krahasim me gjith Ballkanin?. Asgjë! E të krahasosh djepin shqiptar me atë grek, mund të thohet se janë dy popuj të ndryshëm.

As nuk krahasohen illirët me epirotët, mollosët, dakët e dardhanët etj., se janë paraardhësit e të gjitha këtyre fiseve, këto janë vetëm fise illire, që më vonë u formuan si shtete, deri tek albanët e Albania e sotme, e Kosova sot.

Gjuha greke askund nuk paraqitet si gjuhë Kentum, por Shqipja është ajo që ka elementet e të dy grupeve: satem e kentum dhe nuk është përcaktuar definitivisht në asnjerin grup edhe e të dy grupeve.

Për Illirinë dhe Epirin, flitet në kohë kur ra perandoria illiriane dhe tentohej që Epiri të mbetet grek, deri me sot, nga pretendimet greke për Vorio-Epirin - duke iu ndarë Illirisë dhe duke u rrudhur Hilliria nga pushtimet e përgjakshme, nga Kaspiku, deri rreth Adriatikut, në Ballkanin Perëndimor!

Ta krahasosh illirin me epirotin, është sikur krahason gjyshin a babain, me të bijtë!

Hartat historike nga messhekulli i kaluar, ku tregojnë shtetin illirik veç një pjesë të Ballkanit Perëndimor, gjoja kufizohet me shtetin epirot - janë pas pushtimeve romake, e grekobizantino-sllave, deri në shek. VII e.r. - qendresa e fundit perandorake illiriane! Ato harta të politizuara, gjoja historike, tregojnë asgjë, veç për një pjesë illirike, në krahasim sa ishte Hilliria Kaspik e Adriatik!

Illirët duhet kuptuar Të Parët: dak, liburn e tej mollosëve, epirotëve, e makedhonëve egjean dhe brënda atij territori, shtrirjen e të gjitha fiseve tjera illire!

Emri - illir është mbiepirot, mbimakadhonas (jo maqedonas, se ky emërtim iu përshtat një popullit sllav) dhe emri grek është larg emrit illirian, sepse ti po i bën pasardhës të njejtë me shqiptarët dhe po bën gabim fatal! Sipas teje, apo atyre ''shumë provave'' shqiptarët e grekët paskan të njejtin paraardhës?

Emri illir është paraardhësi epirot, dardhan, mollos, makedhon etj...dhe të gjitha këto janë fise illiriane (dhe nuk bën quaj si të duash: illir a pellgas, sepse pellgasit janë paraardhësit e illirëve) edhe këtu bën gabim fatal!

Emri illir si etninom, është toponomi Hilliria, emërtimi i gjith gadishullit ballkanik, që quhej gadishulli hillirik (illirik, Hilliricus, Hillirikum)!

Emri illir është i ndarë pa thikë hiç nga epirotët, makedhonasit e të gjitha fiset tjera illire, sepse është emri i përbashkët paraardhës, i të gjitha fiseve të të njejtit gjak, gjuhë, kulturë, e historiografi - ndërsa emri grek është emër i shpifur, duke aluduar në hellenët e lashtë hillirian, ndërsa emri pellgas është mbi të gjithë popujt e lashtësisë së botës, e ma së afërti, drejtpërdrejtë, lidhen illirët dhe na shqiptarët!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
ILLIRI - BANORI I PARË I BALLKANIT ILLIRIK
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët :: Histori-
Kërce tek: