Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Raporti i Krizës së Ballkanit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
agim__barja
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
agim__barja

Male
Numri i postimeve : 1410
Age : 58
Vendi : shqiperiaveriore
Profesioni/Hobi : EXSPERT I CESHTJESE KOMBETARE
Registration date : 24/10/2008

Raporti i Krizës së Ballkanit Empty
MesazhTitulli: Raporti i Krizës së Ballkanit   Raporti i Krizës së Ballkanit EmptyTue Apr 28, 2009 3:42 pm

UCK Lufto
Shqiptaret po perqendrojne perpjekjet ushtarake ne veri, me qellim qe te parandalojne Beogradin te realizoje ate qe ata i tremben me teper: ndarjen e provinces.
Nga Fron Nazi ne Tirane
Luftimet ndermjet forcave te sigurimit Serbe dhe Ushtrise Clirimtare te Kosoves (UCK) ne pjesen veriore te Kosoves shenojne nje beteje te rendesishme dhe strategjike per zgjidhjen perfundimtare te ceshtjes ne province.
Sipas nje komandanti te UCK-se, rreth 10,000 luftetare te UCK-se jane duke mbrojtur 250,000 civile Shqiptare ne rajonet e Lapski dhe Shales, ne pjesen veriore te Kosoves.
Pervec se po perpiqen te mbrojne Shqiptaret e Kosoves, luftetaret e UCK-se po perpiqen te parandalojne forcat Jugosllave te zbrasin krejtesisht rajonin verior nga popullsia Shqiptare, si pjese e nje oferte te mundeshme nga ana Serbe per ndarjen e provinces. Duke pasur frike nga nje marreveshje e mundeshme ne mes te Beogradit dhe Perendimit, burime te UCK-se thone se ata po perqendrojne njerezit e tyre dhe materialet luftarake ne zonat strategjike te veriut, te cilen Beogradi do te deshironte ta kontrollonte perpara se te binte dakort per paqe.
Ne baze te skenarit te ndarjes, Shqiptaret besojne se Beogradi do t’i ofronte Perendimit nje armepushim dhe do t’u lejonte pjesen me te madhe te Kosoves Shqiptareve ne kembim te vlerave strategjike, ekonomike, dhe historike te provinces ne pjesen veriore te saj.
Keto perfshijne miniera me shume vlere, si edhe manastiret te cilat jane te rendesishme per Serbet. Si rezultat, luftimet ndermjet Ushtrise Clirimtare te Kosoves (UCK) dhe forcave te sigurimit Serbe jane vecanerisht te ashpra ne rajonet e Lapski dhe Shalja (Llap dhe Shala ne Shqip) ne veri te Kosoves. Ne mes te vales ne rritje te rrefugjateve drejt kufirit Shqiptar te ketyre diteve te fundit, shume njerez duket se vijne nga keto zona.
Ne rajonin e Shales ndodhet miniera e bakrit dhe te zinkut ne Trepce, ku ne vitin 1989, minatoret Shqiptare organizuan nje greve urie nen toke pas abrogimit te statusit te autonomise se Kosoves nga ana e Beogradit. Perpara vitit 1989, Minierat e Trepces ishin miniera e dyte ne Europe per prodhimin e zinkut. Ne vitin 1995 Beogradi i dha me qera keto miniera firmes Greke Mytilineos. Por per shkak te gjendjes se trazuar politike, Mytilineos ka bere shume pak investime dhe minierat tashme nuk jane ne gjendje pune.
Shqiptaret mendojne se vija ndarese do te shtrihet nga qyteti i Pejes ne veriperendim deri ne rajonin Anamorave ne juglindje. Kjo linje do te rrethoje qytetet e medha te Prishtines, Mitrovices, nje pjese te rajonit te Drenices, dhe Fushe Kosoven, vendi ku eshte zhvilluar beteja famekeqe ne shekullin e 14te, te cilen Serbet e humben ndaj perandorise Otomane.
Duke folur ne nje telefon satelitar, komandanti i UCK-se, i cili nuk pranoi te jepte emrin e tij, deklaroi se si morali i luftetareve ashtu edhe i civileve eshte teper i larte. "Deri me tani ne jemi mbajtur mire, por jemi te shqetesuar per mungesen e furnizimeve me ushqime dhe ilace", tha ai.
Ne fakt, zedhenesi i NATO-s Jamie Shea ka thene se UCK-ja "po rilind nga hiri". Ai ka deklaruar se UCK-ja "eshte ne gjendje te ndermarre akoma nje sere sulmesh brenda ne Kosove".
Duke folur ne nje konference per shtyp te koheve te fundit ne Bruksel, ai tha se Ushtria Jugosllave eshte detyruar "te shtoje operacionet e saja kundersulmuese" ndaj UCK-se, gje e cila po kerkon thirrjen e mijera ushtareve te rinj.
Luftimet jane perqendruar rreth Mitrovices, ne nje zone te rrethuar me kodra dhe te pyllezuar ne menyre te dendur. Komandanti i UCK-se tha se Serbet po bombardojne ashper, me qellim qe te detyrojne UCK-ne te dale ne fushe te hapur.
Ekonomikisht, mendohet se Beogradi po perpiqet te siguroje jo vetem minierat, por edhe autostradat kryesore qe te cojne drejt portit Malazez te Kotorrit nepermjet Pejes. Duke marre nen kontroll rajonin e Kraj Morave, Beogradi do te mund te krijoje nje zone mbrojtese rreth autostrades me te madhe qe kalon permes Kosoves dhe te con, nepermjet Maqedonise drejt portit Grek te Selanikut.
Ne menyre qe te siguroje autostraden lindore, Beogradit do ti duhet te zgjeroje ofensiven e tij pertej kufijve te Kosoves deri ne qytetin e populluar nga Shqiptaret te Presheves, i cili ndodhet brenda Serbise, vetem pak larg kufirit lindor te Kosoves.
Plani i Beogradit per ndarjen besohet se parashikon nje kufi te banuar krejtesisht prej popullsise Sllave ne mes te Malit te Zi, Serbise dhe Maqedonise. Kjo do te thoshte se popullsia Shqiptare e atyre zonave do te shtyhej drejt Shqiperise.
Sipas Ylber Hyses, i Veprimit per Kosoven dhe Iniciatives Civile, nje intelektual qe ka banuar me pare ne Prishtine, "Ne rast se Perendimi pranon qofte edhe nje pjese te kesaj skeme per te ndaluar luften, atehere ata do te kene ofruar nje precedent per te tere rajonin. Agresioni do te shperblehej dhe do te behej e qarte se territoret mund te ndahen jo vetem sipas kritereve etnike por edhe atyre ekonomike".
Kjo do te nxiste kerkesat Shqiptare per ndarjen e Maqedonise dhe te lidhte Shqiperine me pjesen e Kosoves. Si shume analiste Shqiptare, Hysa deshiron te shikoje dislokimin e forcave tokesore te NATO-s per ti dhene fund luftes dhe per te krijuar nje protektorat nderkombetar ne Kosove.n Per Te Mos Lejuar Ndarjen
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhiti
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
xhiti

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 60
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Raporti i Krizës së Ballkanit Empty
MesazhTitulli: Re: Raporti i Krizës së Ballkanit   Raporti i Krizës së Ballkanit EmptyTue Apr 28, 2009 4:03 pm

Raporti i Krizës së Ballkanit 2AKSH NE VERI TE KOSOVES!
UCK_JA KA DESHTUE ne luften kunder serbise!
Per kete tashe ne kosove jan paraqit forca te reja qe dojn te qojn amanetin e deshmoreve deri ne fund!
Ketu marrin pjese ish ushtare te uck-te cilet nuk u pajtuan me tradhtine e liderev te vet zgjedhur te cilet ne emer te uck-se nenshkruan kapitullimin! fla
Mbrapsht në krye Shko poshtë
an-di
Anëtar i ri
Anëtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 168
Age : 92
Vendi : Kushtrimi KOMBIT
Profesioni/Hobi : nuk rri kot!
Registration date : 11/03/2009

Raporti i Krizës së Ballkanit Empty
MesazhTitulli: Re: Raporti i Krizës së Ballkanit   Raporti i Krizës së Ballkanit EmptyTue Apr 28, 2009 5:23 pm

kjo eshte video e vjeter xhiti dhe pjesetar te ish UCK-së nuk ka aty, fundi sejcili ta provon luften pse dikush 2 here me luftu e dikush asnjëhrë!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhiti
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
xhiti

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 60
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Raporti i Krizës së Ballkanit Empty
MesazhTitulli: Re: Raporti i Krizës së Ballkanit   Raporti i Krizës së Ballkanit EmptyTue Apr 28, 2009 8:08 pm

And-di!
Ka plot une i njof personalishte! Te gjithe jan ish komandantet te uck-se qe nuk u pajtun me marreveshjen e rambujes a e di atehere kur thojshin ne jemi kunder! dhe nuk i dorezojm armet! te ne dhe ne shkup!tashe para pak jave 200 vete te tmk jane rreshtuar ne AKSH,dhe per qdo dite rreshtohen anetare te rinje!
Edhe ne diaspore kerkesat jane shum te medhaja!
PO ka njerez qe propogandojne kunder ,sikur qe kishte kunder UCK! fla
Mbrapsht në krye Shko poshtë
agim__barja
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
agim__barja

Male
Numri i postimeve : 1410
Age : 58
Vendi : shqiperiaveriore
Profesioni/Hobi : EXSPERT I CESHTJESE KOMBETARE
Registration date : 24/10/2008

Raporti i Krizës së Ballkanit Empty
MesazhTitulli: Re: Raporti i Krizës së Ballkanit   Raporti i Krizës së Ballkanit EmptyThu Apr 30, 2009 1:15 am

cfare fyrje ushtrise clirimtare dhe deshmoreve i bene ky far xhiti po ku ka deshtue UCKja kjo ishte krenari mburemi me ket ushtri qe e kishim a i ke pare se si luftohet per atedhe e si vdiset a e ke pa ne prekaz ADEM JASHARIN E shume e shume te tjere me emrin UCK .
UCKja luften e ka fitue me serbin qysh ate dite kur u be ndrrimi i ushtareve serb me ushtaret e UCKse serbia e ka humbe luften por ne ishim nje luft tjeter me europen qe nuk e pajshin disa qe po behej luft me europen se europa kur e pa se u thye kufiri e kan dijt se shqiptaret me zdo ndalen deri ne fund per te mos u be bashkimi kombetare ateher europa filloi me bombardime se gjoja po ju ndihmojmi shqiptareve o zgjohu o gjumash se lidhje ske me politiken nderkombetare e sidomos te europes plak po mos u mirr me pune qka nuk jan per ty
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhiti
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
xhiti

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 60
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Raporti i Krizës së Ballkanit Empty
MesazhTitulli: Re: Raporti i Krizës së Ballkanit   Raporti i Krizës së Ballkanit EmptyThu Apr 30, 2009 11:37 am

shum valla keni luftue per bashkim vllaznim,e pam se qfare lufte keni ba!
Vetem deshmoret e kombit ata qe vdiqen per atdhe e meritojne ti permendim!
Ju qe luftuat per karriga skeni qka me u lavderue!
JU luftuat dhe i murrt ne qaf rinin ,qe u derdh gjak badihave .
U derdh gjak dhe ran per liri shum djem te ri!
Kurse ju i tradhtuat dhe erdhet ne pushtet dhe naj afruat bashkim vllaznimin prap!
Hiqet qka ka shqiptare dhe mburri,
Kesaj si thojn mburrje po tradhti kombetare!
Shiqo sote se qfar pasunie kan lideret euck-se dhe ata qe thirren ne emer te uck-se.
Sa udbashi ka vesh uniformen mend te lane i njofim ne dhe ju njofin ana jote se kushe ka qen perme ne uck kushe ka vesh uniformen sa me u pa!
Ky eshte turp per lavderim!
Me lufte nuk fituam asgje edhe pse e kam perkrahe shume ,po i kam ra pishman!
Sepse tradhtuan amanetin e deshmoreve shokeve!
Sot bashkpunojn me ish tradhtare me ish udbashe dhe shkaterruan qenjen shqiptare!
Mos u zgerdhini ne emer te deshmoreve se ju i keni tradhtue ata!
Kurre me keq nuk i ka pas punet shqiptaria!
Sepse ju naj afruat nje komb te ri pro serb kosovarizem! fla JU nuk keni te drejt o idiot te thirri ne emer te Adem Jasharit dhe deshmoreve te thashe.
Adem jashari eshte simbol i reziostences qe ju fare nuk krahasiheni me te!
Mos shtrembero shkrimet!
Ne qojm amanetin e Adem Jasharit dhe deshmoreve ne vend ju jo!
Puna e juve eshte krye njehere e pergjithmon!
Ju keni luftue dhe deshtue!
Edhe Ali Ahmeti ashtu edhe Jonuz Musliu me shoke!
Ju keni deshtue kombetarishte!
Tashe ka forca te reja atdhetare te vjeter e te rinje!
Une te thashe se ata te uck-se qe ju tradhtuat ata jane me AKSH-FBKSH apo je analfabet! fla
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhiti
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
xhiti

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 60
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Raporti i Krizës së Ballkanit Empty
MesazhTitulli: Re: Raporti i Krizës së Ballkanit   Raporti i Krizës së Ballkanit EmptyThu Apr 30, 2009 11:43 am

Lidhje ske ti o zoteri se as Amerika as evropa ska hy per shqiptaret !
Po te ndalin masakrat ndaj qytetareve serbe dhe shqiptare!
Uck kur pa frigen i lan Armet e ja futen stankovecit!
Po leji ti keto pallavra se i dijm,mos lavdero veten!
Po qka arrit tregom mue .Qfar dallimi keni porej fadilHogjes edhe ai luftoi po per bashkim vllaznim!
Edhe ju luftuat po per bashkim vllaznim,bile ju naj hiqet qka ka shqiptare shkatzerruat nje komb! dhe coptuat tere kosoven! Bile edhe shqiperin Sala po copton Ali Ahmeti Tokat shqiptare ne maqedoni kurse muslit ne presheve bujanovc!
Kjo ska emer tjeter tradhti kombetare!
Hesat Pash Toptanat! fla
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhiti
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
xhiti

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 60
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Raporti i Krizës së Ballkanit Empty
MesazhTitulli: Re: Raporti i Krizës së Ballkanit   Raporti i Krizës së Ballkanit EmptyThu Apr 30, 2009 11:43 am

Lidhje ske ti o zoteri se as Amerika as evropa ska hy per shqiptaret !
Po te ndalin masakrat ndaj qytetareve serbe dhe shqiptare!
Uck kur pa frigen i lan Armet e ja futen stankovecit!
Po leji ti keto pallavra se i dijm,mos lavdero veten!
Po qka arrit tregom mue .Qfar dallimi keni porej fadilHogjes edhe ai luftoi po per bashkim vllaznim!
Edhe ju luftuat po per bashkim vllaznim,bile ju naj hiqet qka ka shqiptare shkatzerruat nje komb! dhe coptuat tere kosoven! Bile edhe shqiperin Sala po copton Ali Ahmeti Tokat shqiptare ne maqedoni kurse muslit ne presheve bujanovc!
Kjo ska emer tjeter tradhti kombetare!
Hesat Pash Toptanat! fla
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Raporti i Krizës së Ballkanit Empty
MesazhTitulli: Re: Raporti i Krizës së Ballkanit   Raporti i Krizës së Ballkanit Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Raporti i Krizës së Ballkanit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët :: Histori-
Kërce tek: