Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Qyteti i parè qè ec me Kohèn- Energji nga Era

Shko poshtë 
AutoriMesazh
murturi
Ushtarak
Ushtarak
murturi

Male
Numri i postimeve : 517
Age : 44
Vendi : Bruksel
Registration date : 19/04/2008

Qyteti i parè qè ec me Kohèn- Energji nga Era Empty
MesazhTitulli: Qyteti i parè qè ec me Kohèn- Energji nga Era   Qyteti i parè qè ec me Kohèn- Energji nga Era EmptyWed Aug 27, 2008 8:30 pm

Rock Port, qyteti i parë që ecën me kohën

05 August, 2008 09:34:00


Quhet Rock Port qyteti i parë i Shteteve të Bashkuara, i furnizuar plotësisht me energji nga era. Lokaliteti i vogël mes Missourit dhe Mississippi, numëron 1.300 banorë, afërsisht aq sa mund të mirëpresë një vend i vogël italian mes malesh. Gjithë energjia vjen nga era. Në fushat pak metër larg qendrës së qytetit janë vendosur 4 turbina me helika Suzlon, secila me 1.25 megawat që furnizojnë me energji 16 gigavator në vit. Në këtë mënyrë do të jetë e mundshme të përdoret 100% energji e pastër për të furnizuar shtëpitë, shkollat, ndërtesat publike dhe komerciale.

Era në shitje

Por jo vetëm: në fakt nevojat totale vjetore për qytetin rrotullohet rreth 13 gigatora, ndërkohë që rendimenti i turbinave arrin deri në 16 gigatora. Tre gigawat në avancë do të shiten në një ndërmarrje publike ose do të përdoren diku tjetër. Helikat duken një punë e mirë të paktën në këtë fushë. Për këtë janë të bindur edhe kërkuesit në fushën e burimeve të tjera të energjisë në universitetin e Missourit. Janë 75 helika të shpërndara në rrethinat e Rock Port dhe sipas specialistëve, vetëm taksat e paguara nga Wind Capital Group, shoqëri në krye të menaxhimit të ‘fermave të erës’ në këtë zonë, do të prodhojnë më shumë se 1 milionë dollarë në vit, që do të përfundojnë në shtëpitë e kontest.

Plantacionet e së ardhmes

Edhe shoqëri të tjera prodhuese të energjisë me helika po drejtohen këtu për krijimin e impianteve të reja. Sipas një harte të publikuar nga departamenti i energjisë verilindja e shtetit të Missourit ka mundësitë më të larta në këtë fushë se gjithë vendi, sepse këtu ka shumë erë dhe vendet e përshtatshme për vendosjen e turbinave. Zgjidhja e të ardhmes do të jetë era dhe për këtë ekspertet janë të sigurta. Dhënia me qira e helikave për shembull mund të arrijë nga 3-5 mijë dollarë, një marrëveshje shumë frytdhënëse.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.fbdk.eu
Shkelqim
Fillestar/e
Fillestar/e
Shkelqim

Male
Numri i postimeve : 3
Age : 31
Vendi : Prizren
Registration date : 04/09/2008

Qyteti i parè qè ec me Kohèn- Energji nga Era Empty
MesazhTitulli: Re: Qyteti i parè qè ec me Kohèn- Energji nga Era   Qyteti i parè qè ec me Kohèn- Energji nga Era EmptyWed Sep 10, 2008 4:35 am

Ishalla ka sukuse,sepse ne philadelphia jetoj e per ket tem shpesh flasin. Hala nuk kan bo negociate as kurgjo, po menoj qe me koh do te shkepet ngjdo shtet. Me ket Energji nga Er, vendi mai paster do te bohet. Kjo osht ideje shum me rendsi ndo vende.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Qyteti i parè qè ec me Kohèn- Energji nga Era
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Ekonomia-
Kërce tek: