Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 NENA E SKENDERBEUT- VJOSAVA TRIBALTA DHE JO VOISVA

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Ilmi Veliu
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Ilmi Veliu

Male
Numri i postimeve : 178
Age : 68
Vendi : Kerçove
Profesioni/Hobi : Historian
Registration date : 26/12/2008

NENA E SKENDERBEUT- VJOSAVA TRIBALTA DHE JO VOISVA Empty
MesazhTitulli: NENA E SKENDERBEUT- VJOSAVA TRIBALTA DHE JO VOISVA   NENA E SKENDERBEUT- VJOSAVA TRIBALTA DHE JO VOISVA EmptyWed Mar 04, 2009 1:25 pm

Nëna e Skënderbeut,Vjoisava Tribada
( Kumtese me rastin e Akademise Solemne kushtuar Kuvendit të Lezhës ne Shkup

Të nderuar historianë, te nderuar kolegë, te nderuar të pranishëm.

Kumtesa që do të lexoj, ka të bëjë më një polemikë që kemi pasur me profesorin tim të studimeve posdiplomike, Boban Petreski të Universitetit të Shkupit, ku unë arrita të mbroj temën e magjistraturës “Skënderbeu në burimet Osmane dhe Bizantine”, ku do të përfshihej edhe origjina e tij sipas burimeve Osmane. Edhe pse unë nga arhivat e Stambollit sigurova numër të madh burimesh, ku kronistët osmanë në mënyrë të drejtë për drejtë potencojnë se ai ishte shqiptarë dhe i biri i një shqiptari, profesori vazhdonte me kokëfortësi të kontestonte origjinën e nënës së Skënderbeut. Në fund u morëm veshtë që unë dhe ai të vazhdonim me hulumtimet tona dhe polemikën, që do të ishte jashta kornizave tw temës, temë kjo që iu dedikua vetëm Skënderbeut dhe trajtimit të tij nga kronikat osmane, që unë pastaj arrita ta mbroj me sukses para komisionit ku antar ishte edhe profesori I lartwpwrmendur.
Nëna e Gjergjit, që vazhdimisht është prezentuar si Voisava e që në latinishten dhe sllavishten e vjetër mund të deshifrohet dhe lexohet edhe si Vjosava, deri tani nuk ishte lëndë me interes të madh në hulumtimet publike. Si argument se emri Voisava mund të lexohet edhe ndryshe kamë marrë përkthimin e Barletit në gjuhën frënge të sh.18 ku emri i nënës se Skënderbeut është i shënuar si Veisava.
Shtylla gjenealogjike e Skënderbeut nga ana e nënës mbaronte vetëm me të dhëna personale dhe në ca momente me disa të dhëna të përgjithshme për prejardhjen e saj nga një fis aristocrat i Tribalëve të Pollogut.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Ilmi Veliu
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Ilmi Veliu

Male
Numri i postimeve : 178
Age : 68
Vendi : Kerçove
Profesioni/Hobi : Historian
Registration date : 26/12/2008

NENA E SKENDERBEUT- VJOSAVA TRIBALTA DHE JO VOISVA Empty
MesazhTitulli: Re: NENA E SKENDERBEUT- VJOSAVA TRIBALTA DHE JO VOISVA   NENA E SKENDERBEUT- VJOSAVA TRIBALTA DHE JO VOISVA EmptyWed Mar 04, 2009 1:26 pm

Të dhëna burimore për Vjosavën janë të përmbledhura në dy burime kryesore:
1.Gjon Muzaka,në Gjenealogjinë e tij , në tri vende e përmend nënën e Skënderbeut.
2.Burimi i dyte eshte Marin Barletit, i cili duke informuar për prindërit e Skënderbeut thotë se nëna e tij ishte Voisava..
Gjon Muzaka në mënyrë eksplicite çon drejt mendimit se ajo rrjedh nga një familje shumw e lartw aristokrate, kurse Marin Barleti shënon se nëna e Skënderbeut ka qenë bija e njërit ndër më të njohurit të të parëve tribaldian i cili ishte sundimtar i pologut.
Unë duke përdorur metodën e historisë komparative për krahasimin e historisë politike të Pollogut dhe rajoneve fqinje, në dekadat e fundit të sh.14, me lajmet e dhëna burimore, pata mundësi ta identifikoj babanë e Vjosavës, e që ka qenmë sundimtar i Pollogut.
Sipas njohurive në shkencën e historisë, babai i Skënderbeut, Gjoni duke e marrë vendin e babait të tij, i cili llogaritet të ketë pasur pasuri të pa tundëshme edhe në krahinën e Dibrës, nga fundi i sh.14, u vu në krye të familjes së Kastriotëve. Në atë kohë ai qe martuar me Vjosavën. Njohuritë e këtilla i krahasojmë me lajmet e burimeve të dhëna, ku shënohet se babai i Vjosavës ishte mbret i Pollogut.

Nga këto të dhëna del se ai udhëhiqte me Pollogun para se të biente nën sundimin osman dhe mund të supozohet se Pollogu qe pushtuar shpejt pas pushtimit të Shkupit më 1392, koha kur në dokumente, si zotëri i Pollogut përmendet Gërguri dhe kufiri i shtetit të tij përputhej me atë të Vuk Brankoviqit.
Dokumenti më kryesorë dhe më i vlefshëm që e përmend Gërgurin si mbret të pollogut është shkrimi i eremonahut Mihajli nga Leshka e Pollogut, e që do të ketë qenë shkruar në vitet 1366-1371. Dokumenti thotë se prifti Mihon i fshatit të Pollogut Debrishtë na ka lënë disa shkrime, nga koha kur mbret i Pollogut ishte Gërguri.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Ilmi Veliu
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Ilmi Veliu

Male
Numri i postimeve : 178
Age : 68
Vendi : Kerçove
Profesioni/Hobi : Historian
Registration date : 26/12/2008

NENA E SKENDERBEUT- VJOSAVA TRIBALTA DHE JO VOISVA Empty
MesazhTitulli: Re: NENA E SKENDERBEUT- VJOSAVA TRIBALTA DHE JO VOISVA   NENA E SKENDERBEUT- VJOSAVA TRIBALTA DHE JO VOISVA EmptyWed Mar 04, 2009 1:26 pm

Bullgari Ivan Ivanov, në veprën e tij “Bllgarski starini”, mendon se pas vrasjes së Vukashinit më 1371 te lumi Marica, me Maqedoninë lindore vazhdon të sundojë djali i tij krali Marko. Me që sundimtari i Pollogut, Gërguri kishte qenë i lidhur me Krali Marko që më herët, vazhdojnë që të sundojnë me teritoret e tyre duke pranuar që të bëheshin vasalë të Sulltanit.
Profesori im i nderuar dhe kundërshtari im shumë i madh rreth origjinës së nënë së Skënderbeut, Petreski, duke hulumtuar burime të shumta si “Stari srpski zapisi, nga L. Stojanoviq; Bëlgarski starini od Makedonija nga I.Ivanov; Q. Radojiçiq - Ko je podigao manastir Zaum; M. Diniq, Oblast Brankoviqa,; R. Mihalqiq, Kraj srpskog carstva,; M. Shuica, O Cezaru Gerguru, që të jetë sa më i fuqishëm në tezën e tij, më bëni një shërbim shumë të madh dhe unë nuk duhej të lodhem edhe aqë shumë por vetëm të analizojë burimet që ai i kishte hulumtuar.
Ai në bazë të burimeve ka vërtetuar se Tribalda është mbiemër personal i Vjosavës dhe nuk ka të bëjë me atë se ajo i ka takuar fisit të Tribalëve i cili fis ka qenë thrrakas dhe nuk është shtrirë në Pollog.
Si kundërpërgjigje, unë e kamë analizuar këtë mbiemër dhe kamë ardhur në përfundim se mund të deshifrohet vetëm me anë të gjuhës shqipe dhe ka për kuptim token e lagur, te balta, tri baltat, te rruga e baltës; toponime këto që edhe sot i hasim në vendbanimet shqiptare.
Pra sipas mbiemrit që ka përdorur nëna e Skënderbeut Vjosava Tribalta del se ajo ka qenë me origjinë shqiptare sepse mbiemri i sajë mund të spjegohet vetëm nëpër mes të gjuhës shqipe.

Argumenti i dytë që bie Petreski ëshë ai se ajo ka qenë e bija e Gergurit, mbretit të Pollogut, i cili pohim është plotësisht i pranueshëm sepse ai ka dokumente shumë të fuqishme se me të vërtetë në kohën për të cilën na flasim, mbret i Pologut ka qenë Gërguri, por ajo nuk i ndihmon kurgjë kolegut tim sepse emri Gërgur nuk është i origjinës sllave dhe mund të deshifrohet vetëm duke përdorur gjuhën shqipe. Pra Gërgur mund të ketë qenë emër që në thelb ka emrin e gurit dhe mund të ketë qenë emër dhe mbiemër Ger- Guri ose Guraz Guri, Gurit Guri, Gjergj Guri, emra e mbiemra që edhe sot përdoren tek shqiptarët.

Pra këto dy argumente rreth origjinës së nënës së Skënderbeut dhe babait të sajë jënë shumë të fuqishme, dhe duhet ta falënderoi kolegun tim, i cili duke dashur të më gjauj, guri i kthehet dhe i bie në kokë atij.

Kjo temë ka qenë dhe është vazhdimisht aktuale, por pas përkthimit të librit të Oliver Shmitt u ba edhe më aktuale. Unë para disa ditësh nëpër mes të Internetit dhe gazetës Lajm e revistës Albanica iu përgjigja Shmitit të cilin e kam shok dhe bashkpuntor të mirë, po edhe historianëve tjerë që shumë sende nuk i kanë të kjarta në lidhje më Skënderbeuë. Shmitt, po edhe shumë historianë tjerë që merren me këtë periudhë vazhdojnë ti hulumtojnë dhe analizojnë vetëm burimet latine dhe po ti analizojnë edhe burimet osmane që flasin për Skënderbeun do të shohin dhe do të binden se origjina e tij, babait të tij, gjyshit e stërgjyshit jënë pastër shqiptare, po edhe origjina e nënës së ti dhe gjyshit nga nëna jënë poashtu pastër shqiptare.
02, mars 2009, Shkup
Ilmi Veliu, PHD.
Kërçovë
Mbrapsht në krye Shko poshtë
haxhiu
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar

Numri i postimeve : 1150
Profesioni/Hobi : bashkimi me dajak
Registration date : 29/06/2008

NENA E SKENDERBEUT- VJOSAVA TRIBALTA DHE JO VOISVA Empty
MesazhTitulli: Re: NENA E SKENDERBEUT- VJOSAVA TRIBALTA DHE JO VOISVA   NENA E SKENDERBEUT- VJOSAVA TRIBALTA DHE JO VOISVA EmptyMon Apr 20, 2009 3:27 pm

Nese shkoim me burime te stambollit per origjinen e Skendernbeut,nuk kemi nje dokument te saket,sepse kan qen mundesit e manipulimeve sikurse te titos,apo tito falcifikat ku as vellau i tij se kishte pas njohur dhe as tito nuk e ka njofe vellaun e vete ! .
Nana e Skenderbeut nese paska qen Vjosava,apo Voisava ka rrenje te sllavishtes dhe vellau i tij a e dini si quhet ?
O shqiptar shqiptar qe ka luftue per shqiptarin emrat e tyre jan shtie ne dhe e harrue per jete .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhiti
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
xhiti

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 60
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

NENA E SKENDERBEUT- VJOSAVA TRIBALTA DHE JO VOISVA Empty
MesazhTitulli: Re: NENA E SKENDERBEUT- VJOSAVA TRIBALTA DHE JO VOISVA   NENA E SKENDERBEUT- VJOSAVA TRIBALTA DHE JO VOISVA EmptyMon Apr 20, 2009 4:34 pm

PO po haxhi baba i tije ka pas emrin Ivan Kastriot ka pas tre djem Stanishen, Georgija - Skenderbega Konstantinen, dhe djali i katert Ivanov.
Po nuk ka shenime te kjarta prej shqiptareve sepse historin naj kan shkrue tradhtaret!
Bile ne kena mesue Stereo Spase a ai nuk ka qen shqiptare po Bullgar!
Historin e Skenderbeut e ka shkrue Marlin Barleti nje katolik ,ku me dit se qka ka qen!
historianet e huaj boteror japin lloj lloj vleresimi!
Edhe per ***** terez ashtu ajo ka qen Vllehe dhe kurre ska pas pun me shqiptaret as qe i ka permend!
Po keta tonet i pjellin gjerat per interes te veta..Sepse vetem ne emer te shoqatave nene tereza jane pasunue njerezit pa kufi!
Pra pune interesash.
PO historine shkruaj ata qe jane ne pushtet!
E Pushtetin gjithmon kane pase tradhtaret dhe servilet e huaj!
Dje edhe sote!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Ilmi Veliu
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Ilmi Veliu

Male
Numri i postimeve : 178
Age : 68
Vendi : Kerçove
Profesioni/Hobi : Historian
Registration date : 26/12/2008

NENA E SKENDERBEUT- VJOSAVA TRIBALTA DHE JO VOISVA Empty
MesazhTitulli: Re: NENA E SKENDERBEUT- VJOSAVA TRIBALTA DHE JO VOISVA   NENA E SKENDERBEUT- VJOSAVA TRIBALTA DHE JO VOISVA EmptyMon Apr 27, 2009 1:49 pm

Xhiti, shume sende i ke gabim. Te gjith kastriotet i ke bere Ivanova dhe si duket do ti nxjerrish me origjine bullgare. Kral Milutini ka qene ai i cili i pushton tokat shqiptare dhe urdheron qw toponimet shqiptare te zavendesohen me ato sllave. Emri i beratit ka qene Beofrad. edhe sot ne Shqiperi ke toponime sllave si golobrda, Novoselo, etj. Car Dushani ka urdheruar edhe sllavizimin e emrave te shqiptarwve. Kwshtu qe mbiemrin Pjetri e ka bere Petroviq, ate marku, Markoviq, emrin shqiptarw Gjergj e ka bere Georgija ose Xhuraq, emrin Gjon qe ne origjinal (latinisht) eshte i shkruar Giovani) e kane kthyer ne Ivan ose Jovan. Keto lloj emrash i ke edhe sot ne shqiperi tek shqiptarwt ortodoks por kjo nuk do te thote se ata jane sllavë. Pra emri Jovan, ne Evrope shqiptohet si Johan, ne Amerike Gja-anë dhe tek shqiptaret Gjon. Emri qe perdoret tek shqiptaret katolik, Zef, tek ebrejtw perdoret si Jozef dhe tek amerikanwt si Xhozef. Nje emer i shkruar ne shqip, pson ndryshime kur shkruhet nw sllavisht, latinisht, greqisht ose anglisht. Adem per myslimanwt dhe Adam per te krishteret, Ibrahim per muslimanet dhe Abraham per te krishteret. Emri percakton perkatesine fetare dhe nuk percakton perkatesine kombetare. Jani ne Greqi eshte ortodoks si Jovani ose Ivani ne Serbi por njeri eshte serbe dhe tjetri grek. Moisi eshte emer i ortodoksi shqiptar por eshte edhe emer i ortodoksi maqedonas ose bullgarw.
E kuptoj se ju nuk jini ne rrjedha per te gjitha hulumtimet dhe zbulimet qe jene bere per te vertetuar se origjina e Skenderbeut ishte shqiptare dhe ate nuk e thone vetem shkenctarët shqiptar por edhe ata boterore. Eshte mire qe te informoheni pake me mire dhe mos plasoni teza te qorroditura. E nese keni ndonji prapavije, ku tentoni te mbroni ndonji interes sllav ajo eshte dçka tjeter dhe une nuk do te merrem me ju. Pershendetje, Ilmi Veliu.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
haxhiu
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar

Numri i postimeve : 1150
Profesioni/Hobi : bashkimi me dajak
Registration date : 29/06/2008

NENA E SKENDERBEUT- VJOSAVA TRIBALTA DHE JO VOISVA Empty
MesazhTitulli: Re: NENA E SKENDERBEUT- VJOSAVA TRIBALTA DHE JO VOISVA   NENA E SKENDERBEUT- VJOSAVA TRIBALTA DHE JO VOISVA EmptyMon Apr 27, 2009 6:47 pm

Ilmi Veliu
çka po te djeg kur shkruan Xhiti ?
A e ke njofur skenderin ne ate kohe ,kush e pruri ate,a pati mundesi nje skend me iu kundervnue sultanit ky me nje ushti prje sa ushtareve o njeri i pa tru!!!Une vete jam historian dhe jurist,dhe a nuk shkruhet historija sipas atyre qe jan ne pushtet ?Po te djeg ty a !Me trego ti cili nga udheheqesat ton gjere me tani luftuan per lirin e shqiptareve pos me sllogen per liri ne lufte a ne fund prape nen sundim e roberi populli shqiptar !Skenderi ne shqiperi e pati vetem nje keshtjelle e ne itali 21 keshtjella !!!A ta rok tani rradaka,apo hajte e futja se di diçka dhe e han shtaza kashten !Kete e ngriten rilindasit sepse as emri nuk iu kishte ndie !Lexo ma shume dhe e njef ma mire ?nese jo mos ti kapeme vjetersirave dhe prrallave se nuk i kemi punet mire shqiptaret kudo qe jena,se na pet nje sherr sikurse JAHUDIVE ne kohen e H....ju bjen ndermend kjo thenja ime por shume vone ?!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 41
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

NENA E SKENDERBEUT- VJOSAVA TRIBALTA DHE JO VOISVA Empty
MesazhTitulli: Re: NENA E SKENDERBEUT- VJOSAVA TRIBALTA DHE JO VOISVA   NENA E SKENDERBEUT- VJOSAVA TRIBALTA DHE JO VOISVA EmptyMon Apr 27, 2009 6:59 pm

O ti Ilmi-Veliu !
Xhiti as une as patriotet shqiptare nuk mbroj interesat sllave!
POo kush shkruajti hoistorin e skenderbeut marlin barleti!
Po normal kush ishte ky me qfare prejardhje!
Historin e shkruan ai qe eshte ne pushtet e ne pushtet gjithmon kan qen tradhtaret edhe sote jane titistet dhe udbashet dhe e shkruaj sipas deshires!
kan qit libra kush eshte que me heret per uck-ne edhe dezertoret edhe farkistet edhe udbashet e eshte perzie leshi a kesaj i thua histori..
Edhe nana ime ka me shkrue sepse histori libra qyshit qerravqi po shkruan!
Shiqo historianet boteror qka shkruajn dhe evropjan !
Se ne nuk kemi pasur historian kombetare ,po zagar te huaj dhe serbe!
Po leji pash zotin kritikat ndaj personave qe dijn diqka dhe thojn te verteten ,pse sju konvenon e verteta!
pse jetoni me shtremberime me rrena! fla
Haxhiu shume mire te paha spjegue!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 41
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

NENA E SKENDERBEUT- VJOSAVA TRIBALTA DHE JO VOISVA Empty
MesazhTitulli: Re: NENA E SKENDERBEUT- VJOSAVA TRIBALTA DHE JO VOISVA   NENA E SKENDERBEUT- VJOSAVA TRIBALTA DHE JO VOISVA EmptyMon Apr 27, 2009 6:59 pm

O ti Ilmi-Veliu !
Xhiti as une as patriotet shqiptare nuk mbroj interesat sllave!
POo kush shkruajti hoistorin e skenderbeut marlin barleti!
Po normal kush ishte ky me qfare prejardhje!
Historin e shkruan ai qe eshte ne pushtet e ne pushtet gjithmon kan qen tradhtaret edhe sote jane titistet dhe udbashet dhe e shkruaj sipas deshires!
kan qit libra kush eshte que me heret per uck-ne edhe dezertoret edhe farkistet edhe udbashet e eshte perzie leshi a kesaj i thua histori..
Edhe nana ime ka me shkrue sepse histori libra qyshit qerravqi po shkruan!
Shiqo historianet boteror qka shkruajn dhe evropjan !
Se ne nuk kemi pasur historian kombetare ,po zagar te huaj dhe serbe!
Po leji pash zotin kritikat ndaj personave qe dijn diqka dhe thojn te verteten ,pse sju konvenon e verteta!
pse jetoni me shtremberime me rrena! fla
Haxhiu shume mire te paha spjegue!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
an-di
Anëtar i ri
Anëtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 168
Age : 92
Vendi : Kushtrimi KOMBIT
Profesioni/Hobi : nuk rri kot!
Registration date : 11/03/2009

NENA E SKENDERBEUT- VJOSAVA TRIBALTA DHE JO VOISVA Empty
MesazhTitulli: Re: NENA E SKENDERBEUT- VJOSAVA TRIBALTA DHE JO VOISVA   NENA E SKENDERBEUT- VJOSAVA TRIBALTA DHE JO VOISVA EmptyMon Apr 27, 2009 11:28 pm

detektivi shkruajti:
O ti Ilmi-Veliu !
Xhiti as une as patriotet shqiptare nuk mbroj interesat sllave!
POo kush shkruajti hoistorin e skenderbeut marlin barleti!
Po normal kush ishte ky me qfare prejardhje!
Historin e shkruan ai qe eshte ne pushtet e ne pushtet gjithmon kan qen tradhtaret edhe sote jane titistet dhe udbashet dhe e shkruaj sipas deshires!
kan qit libra kush eshte que me heret per uck-ne edhe dezertoret edhe farkistet edhe udbashet e eshte perzie leshi a kesaj i thua histori..
Edhe nana ime ka me shkrue sepse histori libra qyshit qerravqi po shkruan!
Shiqo historianet boteror qka shkruajn dhe evropjan !
Se ne nuk kemi pasur historian kombetare ,po zagar te huaj dhe serbe!
Po leji pash zotin kritikat ndaj personave qe dijn diqka dhe thojn te verteten ,pse sju konvenon e verteta!
pse jetoni me shtremberime me rrena! fla
Haxhiu shume mire te paha spjegue!

KJo gjuhë e komunikomit eshte me shume se e pakuptimtë!!!
Këtë gjuhë e flasin vetëm rrugaqët dhe kurrsesi te menqurit,te arsimuarit dhe të edukuarit e më se paku ata qe thone se kane ndjenja kombëtare.

Për periudhën e Skenderbeut eshte shkruar në një masë por mos harro se 5 mendimtarët më të vjetër të kulturës sonë kombëtare ishin Marin Barleti, Gj. Buzuku, Pjeter Budi, F. Bardhi, Pjeter Bogdani, por nese ty te duket Barleti sllav atehere dokumento!?

Mjaft sejcilit duke i thane "nuk pahe lidhje,farkist,udbash..."etj
nese dicka thua-argumentoje dhe te mbeshtet dikush!

Nuk jam ketu te matem me askend e me se paku me ty sepse sjemi të një rangu aspak por shkrimet e juaja jane bere refrene dhe pa asnjë bazë!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 41
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

NENA E SKENDERBEUT- VJOSAVA TRIBALTA DHE JO VOISVA Empty
MesazhTitulli: Re: NENA E SKENDERBEUT- VJOSAVA TRIBALTA DHE JO VOISVA   NENA E SKENDERBEUT- VJOSAVA TRIBALTA DHE JO VOISVA EmptyTue Apr 28, 2009 8:18 pm

Cilin gjuhe e kupton ti an-di apo don serbishte a...
Po ne qoftese je rrugaq ashtu e kupton!
ne qoftese jo ndryshe!
Une nuk jam rrugaq po rrjedhi prej nje famile me autoritet dhe patriotike!
Ai njef ti keta qe e kan shkrue historine tone!
Kush kan qen dhe kushe ka shkrue per keta qe thua ti..
Pra sipas teje keta naj kan shkrue historin,po a pe sheh se krejt katolik qenkan ja ortodox dhe keta rrejten shkruajten se ne shqiptaret jemi apo kemi qen te gjithe katolik sepse vet ishin katolik!
Qfare rrena qfare falsifikimi!
Ai tjetri shkrimtare historiane shkruan se ishim musliman gjithmon!
PO kushe e shkruan historine gjithmon ata qe jan ne pushtet e ne pushtet jane gjithmon tradhtaret te shqiptaret!
Kjo eshte e verteta ata kana apo jo! fla
Mbrapsht në krye Shko poshtë
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 41
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

NENA E SKENDERBEUT- VJOSAVA TRIBALTA DHE JO VOISVA Empty
MesazhTitulli: Re: NENA E SKENDERBEUT- VJOSAVA TRIBALTA DHE JO VOISVA   NENA E SKENDERBEUT- VJOSAVA TRIBALTA DHE JO VOISVA EmptyTue Apr 28, 2009 8:18 pm

Cilin gjuhe e kupton ti an-di apo don serbishte a...
Po ne qoftese je rrugaq ashtu e kupton!
ne qoftese jo ndryshe!
Une nuk jam rrugaq po rrjedhi prej nje famile me autoritet dhe patriotike!
Ai njef ti keta qe e kan shkrue historine tone!
Kush kan qen dhe kushe ka shkrue per keta qe thua ti..
Pra sipas teje keta naj kan shkrue historin,po a pe sheh se krejt katolik qenkan ja ortodox dhe keta rrejten shkruajten se ne shqiptaret jemi apo kemi qen te gjithe katolik sepse vet ishin katolik!
Qfare rrena qfare falsifikimi!
Ai tjetri shkrimtare historiane shkruan se ishim musliman gjithmon!
PO kushe e shkruan historine gjithmon ata qe jan ne pushtet e ne pushtet jane gjithmon tradhtaret te shqiptaret!
Kjo eshte e verteta ata kana apo jo! fla
Mbrapsht në krye Shko poshtë
an-di
Anëtar i ri
Anëtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 168
Age : 92
Vendi : Kushtrimi KOMBIT
Profesioni/Hobi : nuk rri kot!
Registration date : 11/03/2009

NENA E SKENDERBEUT- VJOSAVA TRIBALTA DHE JO VOISVA Empty
MesazhTitulli: Re: NENA E SKENDERBEUT- VJOSAVA TRIBALTA DHE JO VOISVA   NENA E SKENDERBEUT- VJOSAVA TRIBALTA DHE JO VOISVA EmptyTue Apr 28, 2009 10:37 pm

an-di shkruajti:
detektivi shkruajti:
O ti Ilmi-Veliu !
Xhiti as une as patriotet shqiptare nuk mbroj interesat sllave!
POo kush shkruajti hoistorin e skenderbeut marlin barleti!
Po normal kush ishte ky me qfare prejardhje!
Historin e shkruan ai qe eshte ne pushtet e ne pushtet gjithmon kan qen tradhtaret edhe sote jane titistet dhe udbashet dhe e shkruaj sipas deshires!
kan qit libra kush eshte que me heret per uck-ne edhe dezertoret edhe farkistet edhe udbashet e eshte perzie leshi a kesaj i thua histori..
Edhe nana ime ka me shkrue sepse histori libra qyshit qerravqi po shkruan!
Shiqo historianet boteror qka shkruajn dhe evropjan !
Se ne nuk kemi pasur historian kombetare ,po zagar te huaj dhe serbe!
Po leji pash zotin kritikat ndaj personave qe dijn diqka dhe thojn te verteten ,pse sju konvenon e verteta!
pse jetoni me shtremberime me rrena! fla
Haxhiu shume mire te paha spjegue!

KJo gjuhë e komunikomit eshte me shume se e pakuptimtë!!!
Këtë gjuhë e flasin vetëm rrugaqët dhe kurrsesi te menqurit,te arsimuarit dhe të edukuarit e më se paku ata qe thone se kane ndjenja kombëtare.

Për periudhën e Skenderbeut eshte shkruar në një masë por mos harro se 5 mendimtarët më të vjetër të kulturës sonë kombëtare ishin Marin Barleti, Gj. Buzuku, Pjeter Budi, F. Bardhi, Pjeter Bogdani, por nese ty te duket Barleti sllav atehere dokumento!?

Mjaft sejcilit duke i thane "nuk pahe lidhje,farkist,udbash..."etj
nese dicka thua-argumentoje dhe te mbeshtet dikush!

Nuk jam ketu te matem me askend e me se paku me ty sepse sjemi të një rangu aspak por shkrimet e juaja jane bere refrene dhe pa asnjë bazë!!!

Ti "leshin" leje ku e ka vendin dhe mbaje per vete te kunderten nese e sjell ketu ne forum atehere te thash se kete gjuhe e flasin rrugaqet e jo ti qe i thua vetes analist,yll,patriot e cka jo tjeter!!!!


Mbrapsht në krye Shko poshtë
Ilmi Veliu
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Ilmi Veliu

Male
Numri i postimeve : 178
Age : 68
Vendi : Kerçove
Profesioni/Hobi : Historian
Registration date : 26/12/2008

NENA E SKENDERBEUT- VJOSAVA TRIBALTA DHE JO VOISVA Empty
MesazhTitulli: Re: NENA E SKENDERBEUT- VJOSAVA TRIBALTA DHE JO VOISVA   NENA E SKENDERBEUT- VJOSAVA TRIBALTA DHE JO VOISVA EmptyWed Apr 29, 2009 3:18 pm

Te nderuar, Haxhi, Xhiti dhe te tjere su ju.
Ne baze te shkrimit duket se bahet fjale per te njejtin person sepse shqipen qe perdorni e kini shume te dobet. Haxhiu thote se paska krye historine por nga fjalet del se ai nuk e ka mesuar Historine as ne klasen e VIII. Une jam historian serioz dhe jo i rrugeve dhe kame qene ne gjendje qe te polemizoj me greket, bullgaret, serbet e maqedonet per Skenderbeun por nuk jam ne gjendje te humb kohe me ju qe dini vetem te ofendoni njeri tjetrin dhe nuk kini as njohurite ma elementare per histori. Personat si ju vetem dine te shajne e ofendojne dhe nuk dine te diskutojne si u ka hije. Nese nuk dini ateher mos futeni ne keta tema sepse keta nuk jane tema rrugesh dhe kafeneshe por tema te Universitetetve dhe simpoziumeve per te cilat ju as nuk kini ndegjuar. Nese kini per te pyetur diçka, jam ne gjendje qe tu pergjigjem dhe tu jap skjarime, por kushti i pare eshte qe ju te keni lidhje me historine dhe temen per te cilen flitet. Une nuk fshihem pas pseudonimit por shkruaj me emer dhe mbiemer dhe jam ne gjendje ti pergjigjem secilit qe nuk pajtohet me tezat e mija por me kushte qe ai qe do te polemizoje me mua te jete sepaku doktor i historise dhe jo gasterbajter. Te fala te gjithe forumistëve qe i ndjelkin i analizojne dhe i kuptojne temat e mia, dhe falemnderit te gjithe atyre qe me perkrahin. Une nuk do te merrem ma me Xhitat, Mexhahitat, etj,etj.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 41
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

NENA E SKENDERBEUT- VJOSAVA TRIBALTA DHE JO VOISVA Empty
MesazhTitulli: Re: NENA E SKENDERBEUT- VJOSAVA TRIBALTA DHE JO VOISVA   NENA E SKENDERBEUT- VJOSAVA TRIBALTA DHE JO VOISVA EmptyWed Apr 29, 2009 3:26 pm

Pse a haxhiu me msue historin prej komunisteve te Titos a histori i thua asaj,
QE vet planprogramet kan qen nga komitetet !
PO qfare historie kena mesue ateher o ILMI!
Histori tradhtare e ndoshta ti ke mesue ate histori ,per ne nuk vlen!
Ne dojm argumente e jo shkrime te udbashit mark Krasniqi!
Qfare historie na ka mesue ky udbashe!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
paioni
Anëtar i ri
Anëtar i ri
paioni

Numri i postimeve : 128
Registration date : 15/05/2008

NENA E SKENDERBEUT- VJOSAVA TRIBALTA DHE JO VOISVA Empty
MesazhTitulli: Re: NENA E SKENDERBEUT- VJOSAVA TRIBALTA DHE JO VOISVA   NENA E SKENDERBEUT- VJOSAVA TRIBALTA DHE JO VOISVA EmptyThu Apr 30, 2009 2:37 pm

Ilmi Veliu shkruajti:
Te nderuar, Haxhi, Xhiti dhe te tjere su ju.
Ne baze te shkrimit duket se bahet fjale per te njejtin person sepse shqipen qe perdorni e kini shume te dobet. Haxhiu thote se paska krye historine por nga fjalet del se ai nuk e ka mesuar Historine as ne klasen e VIII. Une jam historian serioz dhe jo i rrugeve dhe kame qene ne gjendje qe te polemizoj me greket, bullgaret, serbet e maqedonet per Skenderbeun por nuk jam ne gjendje te humb kohe me ju qe dini vetem te ofendoni njeri tjetrin dhe nuk kini as njohurite ma elementare per histori. Personat si ju vetem dine te shajne e ofendojne dhe nuk dine te diskutojne si u ka hije. Nese nuk dini ateher mos futeni ne keta tema sepse keta nuk jane tema rrugesh dhe kafeneshe por tema te Universitetetve dhe simpoziumeve per te cilat ju as nuk kini ndegjuar. Nese kini per te pyetur diçka, jam ne gjendje qe tu pergjigjem dhe tu jap skjarime, por kushti i pare eshte qe ju te keni lidhje me historine dhe temen per te cilen flitet. Une nuk fshihem pas pseudonimit por shkruaj me emer dhe mbiemer dhe jam ne gjendje ti pergjigjem secilit qe nuk pajtohet me tezat e mija por me kushte qe ai qe do te polemizoje me mua te jete sepaku doktor i historise dhe jo gasterbajter. Te fala te gjithe forumistëve qe i ndjelkin i analizojne dhe i kuptojne temat e mia, dhe falemnderit te gjithe atyre qe me perkrahin. Une nuk do te merrem ma me Xhitat, Mexhahitat, etj,etj.


UNE TY JO HISTORIAN RUGESH TE TE QUAJ ESHTE NDER PER TY POR UNE TY ASE DHENT E ALI AMETIT NUK TI KISHA LENE VET SE I KISHE HUBEM ATO SE DUKET QE JE NJE I SHKRET I VONUAR HISTORIANI NUK FYEN NUK SHANE HISTORIANI DHE POETI JANE SHEMBULL PER KOMBIN JO TRAGJEDI TI JE NJE TRAGJEDI E SHEKULLIT TE DEGJOJE SHQIPTARI HISTORINE QE SHKRUAN TY E HENGER DREQI PERFUNDOJE SI KOMB NJE SOJE SI AVGANISTANCAT KISHMI HENGER ME GRUSHTA O QURAN
NUK E SHEF SE JE I VONUAR
VETEM NJE PYETJE TY TE KISHA BERE
KU PIQET KUNGULLI NEN HIJE APO NE DIELL?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 41
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

NENA E SKENDERBEUT- VJOSAVA TRIBALTA DHE JO VOISVA Empty
MesazhTitulli: Re: NENA E SKENDERBEUT- VJOSAVA TRIBALTA DHE JO VOISVA   NENA E SKENDERBEUT- VJOSAVA TRIBALTA DHE JO VOISVA EmptyThu Apr 30, 2009 3:00 pm

PO ketij fare ilmiut ju pahan bere krejt xhita Haxhija detektiva!
PO mire e ke qfare historiani eshte ky qe ofendon!
valla vetem dhent ma ja dhan ketyre fare historianeve pro sllav! fla
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
NENA E SKENDERBEUT- VJOSAVA TRIBALTA DHE JO VOISVA Empty
MesazhTitulli: Re: NENA E SKENDERBEUT- VJOSAVA TRIBALTA DHE JO VOISVA   NENA E SKENDERBEUT- VJOSAVA TRIBALTA DHE JO VOISVA Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
NENA E SKENDERBEUT- VJOSAVA TRIBALTA DHE JO VOISVA
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët :: Histori-
Kërce tek: