Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne?

Shko poshtë 
+6
Veneta
Sofra
socratus
Aldo
Guximi
Agrone
10 posters
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3  Next
AutoriMesazh
Agrone
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Agrone


Male
Numri i postimeve : 609
Age : 37
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne?   Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? - Faqe 2 EmptyMon Mar 02, 2009 12:53 pm

pershendetje sokratus

bota ne te vertet zhvillohet por ne te miren e saj ne jemi thjesht nje brigat puntoresh, me ka qelluar te shoh se ju e lezoni kuranin dhe besoj te keni lexuar dhe pjesn qe flet per fundin e botes shnderrimin e stineve etj. pra si mendoni qe mund te jet e kunderta ju vet that se bota ka pasur katastrofe me te mella e ju e dini se gjat atyre katastrofash ato gjallesa qe jetoshin me par sot nuk i kemi me te cilat u nderruan me ne pra qfar ju thot se nuk do na takoj dhe ne i njejti fat e nuk do nderrohemi nga gjallesa te tjera me te zhvilluara nga ne?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Agrone
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Agrone


Male
Numri i postimeve : 609
Age : 37
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne?   Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? - Faqe 2 EmptyMon Mar 02, 2009 1:18 pm

"merni librat e gjeorgafis apo biologjise do shihni se p.sh qfar atmosfere ka mbretruar dikur dhe krahasojeni me te sotmen."

ju thoni elle kyt pra sot ajri esht me i paster por me duhet te ju kundershtoj se dhe inkuinamenti esht ber problematik pra ajri esht me i piset ju i keni par ato vene te idustrializuar si japonija qe deturohen te dalin gjiro me mask pra nga nje an dhe ne vet jemi duke punuar kunder vetes ka nja dy vjet qe stinet jan te qorientuara dhe akulli esht duke u shkrier a nuk mund te jen ndo nje shej alarmi keto gjera
Mbrapsht në krye Shko poshtë
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 41
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne?   Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? - Faqe 2 EmptyMon Mar 02, 2009 1:42 pm

Tungjatjeta Agrone

Keni bere nje konkludim me te vertet interesant Bravo

Une nuk theme se do jetojm perhere, as qe nuk do ndryshojm.

Fabrikat botrore jane nje koker rere, nuk mund te ndikojn ne permasa te mdha ne atmosfer e le me ne univerz.
Brenda ketyre 5 miliarda vitesh ne toke ka patur ndryshime ne klime, nuk kam ndonje statistik ti tregoj me grafikone, por dua te them qe edhe ne te kaluaren toka ishte po aq e nxeht sa sot edhe akullnajat jane shkri ne kete permas si sote. Pra klima ka levizje gjithmon here nxeht here me ftoft.
Po pse ne sot jemi te preokupuar me ngrohjen globale ketu kan gisht njerezit e fuqishem te botes te cilet me ane te ketyre hipotezave marin perfitime astronomike per vete dhe kompanit e tyre.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
Agrone
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Agrone


Male
Numri i postimeve : 609
Age : 37
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne?   Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? - Faqe 2 EmptyMon Mar 02, 2009 2:22 pm

ket nuk e dij nese jan shpikje fitim prurse nese ju me toni keshtu nuk keni arsyje tme rreni prandaj un ju besoj, llogjika ime mbeshtetet mbi te llenat historike e gjeografike kurse qfar i ferket shences atmosferike nuk mund te debatoj mbi ket se nuk kam dituri mbi klimen atmosferike e shtresat ajrore etj. gjera ce berbejn atmosferen, per ket jemi ketu qe te debatojm e te zhbulojm intriget
Mbrapsht në krye Shko poshtë
murturi
Ushtarak
Ushtarak
murturi


Male
Numri i postimeve : 517
Age : 46
Vendi : Bruksel
Registration date : 19/04/2008

Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne?   Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? - Faqe 2 EmptyMon Mar 02, 2009 4:19 pm

Mjalti dhe bletet
Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? - Faqe 2 Mjalte
Disa fakte interesante rreth mjaltit dhe bleteve.


Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? - Faqe 2 Tut
1. Mjalti eshte ushqim ne nuk prishet apo nuk skadon asnjehere. Ne qofte se ruhet ne nje ene te mbyllur rron pafundesisht. Mjalti eshte nje prej ushqimeve me te vjeter ne bote, psh eshte gjetur ne Egjipt, tek varri i Mbretit Tut i paprishur.


Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? - Faqe 2 Sugar
2. Mjalti eshte 25% me i embel se sheqeri per shkak te nivelit te larte te Fruktozes ne te.

Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? - Faqe 2 Nektar
3. Mjalti krijohet nga nektari i luleve i cili perzjehet me enzimat e bleteve the bletet avullojne nje pjese te ujit te nektarit duke perplasur krahet. Ngjyra aroma dhe shija e mjaltit ndryshon ne vartesi te luleve qe vizitojne bletet.


Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? - Faqe 2 Blete
4. Nje blete gjate jetes se saj prodhon vetem 1/12 e nje luge ēaji mjalte.Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? - Faqe 2 Kupid
5. Ne mitologjine Greke, Kupidi i zhyste shigjetat ne mjalte qe te embelsonte zemrat me dashuri.


Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? - Faqe 2 Ancient
6. Vizatimi me i vjeter i bleteve dhe mbledhjes se mjaltit eshte gjetur ne nje shpelle ne Spanje dhe mendohet te jete bere 15.000 vjet me pare.


Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? - Faqe 2 Demokrit
7. Democritus (460-370 BC), filozofi grek, perdorte nje diete te pasur me mjalte dhe jetoi 109 vjet.


Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? - Faqe 2 Egjipt
8. Mjalti ishte ilaci me i perdorur ne Egjiptin e lashte. Nga 900 receta qe jane zbuluar rreth asaj kohe 500 kane qene te bazuara tek mjalti. Ne Romen e lashte mjalti perdoret per te ndihmuar pacientet te flinin gjume.


Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? - Faqe 2 Napoleon
9. Napoloni zgjodhi bleten si simbol te tijen pas kurorezimit ne 1807.


10. Ne 1984, gjate nje eksperimeti ne hapesire, bletet munden te ndertonin nje koshere ne kushte te jashtezakonshme duke mos patur forca rendese.


Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? - Faqe 2 Sy
11. Bletet kane 4 krahe dhe 5 sy.

Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? - Faqe 2 Blete
12. Bletet perplasin krahet 11.400 here ne minute dhe mund te fluturojne me nje shpejtesi prej 20 km/ore.


Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? - Faqe 2 Mbreteresha
13. Mreteresha pjell 1000-1500 veze ne dite.

15. Duhen rreth 10kg mjalte per te ushqyer nje koshere bletesh gjate dimerit

16. Mjalti permban shume vitamina dhe antioksidante pa patur indyre apo kolesterol.

17. Mjalti permban po aq antioksidante sa edhe spinaqi dhe nje lloj antioksidanti, "pinocembrin" gjendet vetem tek mjalti.


18. Per shume vite kengetaret e operas kane perdorur mjaltin per te zbutur fytin dhe per te shtuar energjine.


19. Mjalti eshte i vetmi ushqim qe permban gjithcka qe i duhet njeriut per te jetuar, duke perfshire dhe ujin.

20. Mjalti ka vetine te thithe uje, gje qe e ben shume evektiv per zbutjen e lekures se djegur.

21. Mjalti shpejton mbylljen e plageve dhe lufton infeksionet. Mjekesia moderne e cileson mjaltin si nje prej antibiotikeve te natyres, i cili ka veti te ndaloje zhvillimin e bakterieve dhe te shume llojeve te mykut. Eshte verejtur se mjalti ngordh disa bakterie qe jane rezistente ndaj antibiotikeve tradicionale.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.fbdk.eu
murturi
Ushtarak
Ushtarak
murturi


Male
Numri i postimeve : 517
Age : 46
Vendi : Bruksel
Registration date : 19/04/2008

Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne?   Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? - Faqe 2 EmptyMon Mar 02, 2009 4:24 pm

Ju pershndes dhe diqka desha te ju rekomandoj;

Bletet jan insekte te ndishm dhe ato permnden dhe ne libra fetar ,por shkenctarisht esht bèr pak ne drejtim te studimit te tyre ku mund te ket shum efekte dhe sherime.
Bletet esht gjynah tu thuhet s ato (Ngordhin) kursesi ato vdesin ... kalofshi majr.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.fbdk.eu
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 41
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne?   Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? - Faqe 2 EmptyMon Mar 02, 2009 6:36 pm

Cito :
Murturi shkroi:
Bletet esht gjynah tu thuhet s ato (Ngordhin) kursesi ato vdesin

Per te quajtur nje veper gjynah duhet te kete nje ndales per nje gje te till. Ku bazoheni apo kush e ndaloj perdorimin e kesaj fjale, edhe pse nuk me pengon cilado qe perdoret.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
Agrone
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Agrone


Male
Numri i postimeve : 609
Age : 37
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne?   Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? - Faqe 2 EmptyMon Mar 02, 2009 6:38 pm

ju falenderoj per postimet e vleshme ce sollet ne tem
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Agrone
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Agrone


Male
Numri i postimeve : 609
Age : 37
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne?   Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? - Faqe 2 EmptyMon Mar 02, 2009 6:46 pm

tundatjeta socratus

"Ku bazoheni apo kush e ndaloj perdorimin e kesaj fjale"

bletet kan qen perher si nje inekt malleshtor per njeriun i cili u cuante si nje isekt i shejt i cili drejtohet nga nje oran (shteteror) si i yni me puntor, mretnesh etj. pervec kesaj ato ndryshe nga grethi nuk sulmojn njeriun e nese e bejn mas qe kan leshuar thumin thojn qe vdesin dhe fjala vdesin esht e perdorun nga shum vet ne shqiperi ndryshe si per gjallesat tjera nese nuk i pat postimet qe solli z.murturi ju keshilloj qe ti hellni nje sy
Mbrapsht në krye Shko poshtë
E_Bukura
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
E_Bukura


Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 34
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne?   Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? - Faqe 2 EmptyFri Mar 06, 2009 1:40 am

socratus shkruajti:
Tungjatjeta:
Cito :

Veneta shkroi:
eshte deshmi qe bota po shkon drejt perfundimit, dalengadale...

Bota ka patur edhe probleme me te mdha ne te kaluaren, besoj se bota eshte duke lulzuar e jo duke u shkatruar, merni librat e gjeorgafis apo biologjise do shihni se p.sh qfar atmosfere ka mbretruar dikur dhe krahasojeni me te sotmen.

Nuk mund t'a mohojme se eshte duke lelezua. Eshte mese e kuptuheshme, ngase ndikimi ne natyre ne kuptimin pozitive eshte tejet me i madhe, ne krahasim me ate te para njemije apo dymije vjetesh. Ndikim, i cili i ka dy ane te medaljes !
Para njemije apo dymije vjetesh, njerezit ishin me te gjate se sot apo me te shkurter? Jetonin me shume apo me pak, se sot? Kam frike se bota po ecen drejt artificiales, dhe kjo po i shkakton cdo here e me shume probleme njeriut. Nese jo ne zhdukje, nje eshte e sigurt se drejte zhdukjes po.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Veneta
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
avatar


Female
Numri i postimeve : 1008
Registration date : 02/06/2008

Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne?   Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? - Faqe 2 EmptyFri Mar 06, 2009 7:01 pm

E_Bukura shkruajti:
socratus shkruajti:
Tungjatjeta:
Cito :

Veneta shkroi:
eshte deshmi qe bota po shkon drejt perfundimit, dalengadale...

Bota ka patur edhe probleme me te mdha ne te kaluaren, besoj se bota eshte duke lulzuar e jo duke u shkatruar, merni librat e gjeorgafis apo biologjise do shihni se p.sh qfar atmosfere ka mbretruar dikur dhe krahasojeni me te sotmen.

Nuk mund t'a mohojme se eshte duke lelezua. Eshte mese e kuptuheshme, ngase ndikimi ne natyre ne kuptimin pozitive eshte tejet me i madhe, ne krahasim me ate te para njemije apo dymije vjetesh. Ndikim, i cili i ka dy ane te medaljes !
Para njemije apo dymije vjetesh, njerezit ishin me te gjate se sot apo me te shkurter? Jetonin me shume apo me pak, se sot? Kam frike se bota po ecen drejt artificiales, dhe kjo po i shkakton cdo here e me shume probleme njeriut. Nese jo ne zhdukje, nje eshte e sigurt se drejte zhdukjes po.
Ne njefare menyre ke thene dy gjera qe perplasen me njera tjetren ne te njejten kohe. Bota po lulezon, por lulezimi eshte artificial! Kete lulezim artificial une e quaj shkaterrim!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
isuf ramadani
Fillestar/e
Fillestar/e
isuf ramadani


Male
Numri i postimeve : 34
Age : 46
Vendi : Prishtin
Profesioni/Hobi : Gjeografi
Registration date : 06/03/2009

Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne?   Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? - Faqe 2 EmptyFri Mar 06, 2009 7:04 pm

Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
murturi
Ushtarak
Ushtarak
murturi


Male
Numri i postimeve : 517
Age : 46
Vendi : Bruksel
Registration date : 19/04/2008

Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne?   Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? - Faqe 2 EmptyFri Mar 06, 2009 7:29 pm

socratus shkruajti:
Cito :
Murturi shkroi:
Bletet esht gjynah tu thuhet s ato (Ngordhin) kursesi ato vdesin

Per te quajtur nje veper gjynah duhet te kete nje ndales per nje gje te till. Ku bazoheni apo kush e ndaloj perdorimin e kesaj fjale, edhe pse nuk me pengon cilado qe perdoret.

Un te dhash pak a shum informata sa gjeta pse vertet eshte bleta nej LLoj inskti i vqant nga te tjerat,dhe per ket ka vet dallimin e punes se saj q esht hsum puntore dhe ben aq shum pun per nje lug mjalt.
Mjalti eshtè medikament popullor,ku mjekohen me s njeqind smundje edhe nè realitet behen qindra kombinime si mjeksore si per ushqim.
Per ket pun te madhe qe e ben ai insekt aq i vogel mjafton te mos keqprfolet per te dhe te rrespktohet dhe te konsideroht si insekti me i dashur shtepijak.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.fbdk.eu
Veneta
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
avatar


Female
Numri i postimeve : 1008
Registration date : 02/06/2008

Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne?   Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? - Faqe 2 EmptyFri Mar 06, 2009 7:39 pm

socratus shkruajti:
Tungjatjeta:
Cito :

Veneta shkroi:
eshte deshmi qe bota po shkon drejt perfundimit, dalengadale...

Bota ka patur edhe probleme me te mdha ne te kaluaren, besoj se bota eshte duke lulzuar e jo duke u shkatruar, merni librat e gjeorgafis apo biologjise do shihni se p.sh qfar atmosfere ka mbretruar dikur dhe krahasojeni me te sotmen.
Fjala nxjer fjalen, nuk kane thene kot socratus. Sa per libra te biologjise e te gjeografise me lejo te te them qe jam rritur midis tyre. Dhe po ti lexosh me vemendje do gjesh se kurre me pare ne historine e tokes shtresa e O3 nuk ka qene me e shkaterruar se tani duke absorbuar me teper se c'duhet rrezet ultraviolete te diellit ne toke duke shkrire edhe token e nendheshme te Siberise - permafrostin perndryshe.
"Shtresa e ozonit eshte rralluar. Ozoni eshte molekule jostabile e perbere nga tre atome te oksigjenit. Krijohet dhe shkaterrohet ne stratosfere, shtrese e cila gjendet 13 km larg siperfaqes se tokes. Ozoni shkaterrohet nga lirimi i gazrave, ku krijohen rete polare stratosferike qe permbajne kristale te akullit dhe me renien e drites ne keto re, ato shendrrohen ne katalist te ozonit dhe si rezultat molekula e ozonit demtohet. Procesi behet me aktiv gjate dimrit..."
Pastaj koncentrimi i tepert i dioksidit te karbonit ne ajer e perjashton koncentrimin e oksigjenit duke e rrezikuar keshtu jeten e gjallesave ne toke uje dhe ajer. Ne kete menyre vije edhe deri te zhdukja e specieve qe jane me te rrezikuara dhe te pambrojtura ne natyre....
Me thuaj nje rast te vetem kur gjate nje viti ka patur 28 uragane te shkalles se larte gjate historise se tokes?
Me thuaj nje rast kur nga vershimet e shumta ka patur numer me te madh njerezish te evakuuar nga shtepite e tyre?
Apo nje tjeter rast kur fenomene te ndryshme shoqerore kane prekur ekstremin kaq shume? Aktiviteti njerzor ka ndryshuar perberjen kimike te atmosferes duke e duke e drejtuar boten ne nje drejtim te panjohur...


Etj, etj,...

SHKRUHEMI!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 29
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne?   Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? - Faqe 2 EmptyFri Mar 06, 2009 9:34 pm

Veneta mos te kalojme nga tema ne teme. Ngrohja globale tashme edhe vertetuar se ka qene thjeshte nje cikel natyror, sepse edhe akujt ne pole kane filluar ta kene gjendjen e meparshme , dhe shkrirja e tyre nuk po vazhdon me, ngrica ka filluar perseri etj etj, kete e konfirmojne zbulimet e fundit. Domethene ketu subjekti njerezor nuk ka pasur ndikim, eshte thjeshte cikel i natyres i cili padyshim ka shkaktuar uragane, vershime, etj etj.

Te pershendes.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 29
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne?   Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? - Faqe 2 EmptyFri Mar 06, 2009 9:41 pm

Edhe une mbetem pro mendimit qe bota eshte duke u shkaterruar, dhe besoj qe kjo eshte shume e logjikshme. Dita dites reaksionet berthamore ne diell ngadalesohen dhe rrallohen, sasia e hidrogjenit shterron, dhe kjo drejte per drejte sjell, gjendjen ku nuk ka sasi te bollshme te heliumit, i cili perfitohet nga hidrogjeni. Munesa e Heliumit mundeson mungesen e Karbonit, kurse mungesa e ketij te fundit e shuan diellin, sepse shterret sasia e hekurit.
Gjendja ku zvogelohet sasia e Hekuri, quhet SuperNova, ose shperthimi i madh, ku ylli rritet dhe nxehet rreth 100 fish, dhe shkaterron gjithecka, qe gjendet ne hapesir, ky eshte fundi i njerezimit, nese nuk i leshojme syte dikah tjeter.

Ju pershendes
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Aldo
Anëtar
Anëtar
Aldo


Male
Numri i postimeve : 490
Age : 35
Vendi : durres
Registration date : 06/01/2009

Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne?   Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? - Faqe 2 EmptyFri Mar 06, 2009 10:57 pm

mos u merzisni mer njerez se ska per tu shkaterruar toka asihere,
sa per bletet nuk besoj se po u zhduken ato do zhdukemi dhe ne,
ne dime si te mbijetojm,kemi nje mendje mer tu menduar
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Agrone
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Agrone


Male
Numri i postimeve : 609
Age : 37
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne?   Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? - Faqe 2 EmptyFri Mar 06, 2009 11:07 pm

nuk do shkaterrohet bota vetem do permyset presim 2012 se per ket dat e kan llogarit shkenctaret permysjen e cila dat koincidon me kalendarin maja dhe ky flet per fundin e botes rreth ketij viti

http://www.bashkimikombetar.com/shkencat-sociale-dhe-filozofia-f13/shenziatet-parashikojn-fundn-e-botes-per-vitin-2012-t2438.htm
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Veneta
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
avatar


Female
Numri i postimeve : 1008
Registration date : 02/06/2008

Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne?   Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? - Faqe 2 EmptySun Mar 08, 2009 5:20 pm

Guximi shkruajti:
Veneta mos te kalojme nga tema ne teme. Ngrohja globale tashme edhe vertetuar se ka qene thjeshte nje cikel natyror, sepse edhe akujt ne pole kane filluar ta kene gjendjen e meparshme , dhe shkrirja e tyre nuk po vazhdon me, ngrica ka filluar perseri etj etj, kete e konfirmojne zbulimet e fundit. Domethene ketu subjekti njerezor nuk ka pasur ndikim, eshte thjeshte cikel i natyres i cili padyshim ka shkaktuar uragane, vershime, etj etj.

Te pershendes.
Nuk e kuptoj ku e sheh kalimin nga tema ne teme! Valle ngrohja globale, dioksidi i karbonit e ozoni nuk i takojne botes dhe ndryshimeve te saj, sic i takojne reaksionet berthamore ne diell, hidrogjeni, heliumi etj. ?! Debati kualitativ, i nderuar Guxim, nuk njeh limite dhe aq me pak imponime.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Veneta
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
avatar


Female
Numri i postimeve : 1008
Registration date : 02/06/2008

Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne?   Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? - Faqe 2 EmptySun Mar 08, 2009 5:26 pm

Guximi shkruajti:
Veneta mos te kalojme nga tema ne teme. Ngrohja globale tashme edhe vertetuar se ka qene thjeshte nje cikel natyror, sepse edhe akujt ne pole kane filluar ta kene gjendjen e meparshme , dhe shkrirja e tyre nuk po vazhdon me, ngrica ka filluar perseri etj etj, kete e konfirmojne zbulimet e fundit. Domethene ketu subjekti njerezor nuk ka pasur ndikim, eshte thjeshte cikel i natyres i cili padyshim ka shkaktuar uragane, vershime, etj etj.

Te pershendes.
Mos beso cdo gje qe lexon dhe ndonjehere perpiqu ta logjikosh vete ate qe sheh, pa pasur nevoje per tekst. Eshte me shume se e sigurt qe ngrohjen globale e ka shkaktuar akitiviteti njerezor, duke ndryshuar komplet perberjen kimike te ajrit dhe tokes. Lirimi i gazrave te demshme ne natyre te cilat ndryshojne perqendrimin e elementeve kimike te ajrit, ujit, tokes etj, efekti i serres, djegja e zonave malore... e shume e shume te tjera jane arsyet qe ngrohja globale ka bere te kemi ngaterrim stinesh brenda vitit, si pasoje e crregullimeve ne natyre. Nejse, e di qe muhabetin do ta kthesh ne favorin tend, sido qe te jete puna, por pak rendesi ka kjo! Very Happy
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Aldo
Anëtar
Anëtar
Aldo


Male
Numri i postimeve : 490
Age : 35
Vendi : durres
Registration date : 06/01/2009

Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne?   Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? - Faqe 2 EmptySun Mar 08, 2009 5:57 pm

Veneta shkruajti:
Guximi shkruajti:
Veneta mos te kalojme nga tema ne teme. Ngrohja globale tashme edhe vertetuar se ka qene thjeshte nje cikel natyror, sepse edhe akujt ne pole kane filluar ta kene gjendjen e meparshme , dhe shkrirja e tyre nuk po vazhdon me, ngrica ka filluar perseri etj etj, kete e konfirmojne zbulimet e fundit. Domethene ketu subjekti njerezor nuk ka pasur ndikim, eshte thjeshte cikel i natyres i cili padyshim ka shkaktuar uragane, vershime, etj etj.

Te pershendes.
Mos beso cdo gje qe lexon dhe ndonjehere perpiqu ta logjikosh vete ate qe sheh, pa pasur nevoje per tekst. Eshte me shume se e sigurt qe ngrohjen globale e ka shkaktuar akitiviteti njerezor, duke ndryshuar komplet perberjen kimike te ajrit dhe tokes. Lirimi i gazrave te demshme ne natyre te cilat ndryshojne perqendrimin e elementeve kimike te ajrit, ujit, tokes etj, efekti i serres, djegja e zonave malore... e shume e shume te tjera jane arsyet qe ngrohja globale ka bere te kemi ngaterrim stinesh brenda vitit, si pasoje e crregullimeve ne natyre. Nejse, e di qe muhabetin do ta kthesh ne favorin tend, sido qe te jete puna, por pak rendesi ka kjo! Very Happy

nga kush vijne keto burime per ngrohjen globale etj etj
mos valle vijne nga amerika? sepse ky ndryshim natyror ne laq pak vite me duket pak e dyshimte
Mbrapsht në krye Shko poshtë
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 41
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne?   Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? - Faqe 2 EmptySun Mar 08, 2009 7:13 pm

Tungjatjeta Veneta

Cito :
Veneta shkroi:

Mos beso cdo gje qe lexon dhe ndonjehere perpiqu ta logjikosh vete ate qe sheh, pa pasur nevoje per tekst. Eshte me shume se e sigurt qe ngrohjen globale e ka shkaktuar akitiviteti njerezor, duke ndryshuar komplet perberjen kimike te ajrit dhe tokes. Lirimi i gazrave te demshme ne natyre te cilat ndryshojne perqendrimin e elementeve kimike te ajrit, ujit, tokes etj, efekti i serres, djegja e zonave malore... e shume e shume te tjera jane arsyet qe ngrohja globale ka bere te kemi ngaterrim stinesh brenda vitit, si pasoje e crregullimeve ne natyre. Nejse, e di qe muhabetin do ta kthesh ne favorin tend, sido qe te jete puna, por pak rendesi ka kjo! Very Happy

Te gjitha keto qe i keni cekur kan ndikim ketu pajtohem me ju, por shkalla e ndikimit eshte mikroskopike, pra eshte aq e vogel sa qe mund te thuhet se fare nuk egziston. Si mundeni ju te pretendoni se tymi i fabrikave apo djegja e pyjeve mund te ndikoj ne nxehtesin e diellit. Ju u shprehet se jeni njohese e mire e ketyre perberjeve. Me bene te mendohem.

Me tregoni nga dija juaj apo edhe nga kerkimet tuaja ne google se sa eshte perqindja e ndotjes se atmosferes nga njeriu?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 29
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne?   Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? - Faqe 2 EmptyMon Mar 09, 2009 3:46 pm

Veneta shkruajti:
Guximi shkruajti:Veneta mos te kalojme nga tema ne teme. Ngrohja globale tashme edhe vertetuar se ka qene thjeshte nje cikel natyror, sepse edhe akujt ne pole kane filluar ta kene gjendjen e meparshme , dhe shkrirja e tyre nuk po vazhdon me, ngrica ka filluar perseri etj etj, kete e konfirmojne zbulimet e fundit. Domethene ketu subjekti njerezor nuk ka pasur ndikim, eshte thjeshte cikel i natyres i cili padyshim ka shkaktuar uragane, vershime, etj etj.

Te pershendes.

Mos beso cdo gje qe lexon dhe ndonjehere perpiqu ta logjikosh vete ate qe sheh, pa pasur nevoje per tekst. Eshte me shume se e sigurt qe ngrohjen globale e ka shkaktuar akitiviteti njerezor, duke ndryshuar komplet perberjen kimike te ajrit dhe tokes. Lirimi i gazrave te demshme ne natyre te cilat ndryshojne perqendrimin e elementeve kimike te ajrit, ujit, tokes etj, efekti i serres, djegja e zonave malore... e shume e shume te tjera jane arsyet qe ngrohja globale ka bere te kemi ngaterrim stinesh brenda vitit, si pasoje e crregullimeve ne natyre. Nejse, e di qe muhabetin do ta kthesh ne favorin tend, sido qe te jete puna, por pak rendesi ka kjo! Very Happy

Veneta eshte lajmi i fundit e nje organizate shkencore (spo me kujtohet emri), prandaj edhe nje logjike e paster mendoje une, kur sheh se akujt ne polet e tokes kane filluar te ri-formesohen perseri, ai do ta kupton se ka qene vec se nje cikel i natyres. Njeriu nuk e ka ndaluar aspak, aktivitetin e tij me fabrika e automjete, por ja qe gjendja eshte kthyer perseri siq ka qene gjithemone, pra ngrirja e akujve ne pole, dhe fillimi perseri i nje epoke te acart atje. Very Happy

Te pershendes
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Veneta
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
avatar


Female
Numri i postimeve : 1008
Registration date : 02/06/2008

Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne?   Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? - Faqe 2 EmptyMon Mar 09, 2009 4:09 pm

Socratus, nese e mban mend diku ne klasen e 6 fillore kemi mesuar per shtresat mbeshtjellese rreth tokes dhe e dime qe jane 5 te tilla dhe se permes tyre depertojne ne toke rrezet e diellit qe e bejne te mundur jeten ne toke. Me lart kam thene qe eshte demtuar shtresa e ozonit e cila gjendet ne shtresen e stratosferes (mbeshtjelles me trashesi 12-50 km) dhe permes ketyre vrimave qe shkaktohen dielli rrit perqendrimin e tij ne toke. Shume logjike, apo jo? Prandaj kemi rritje te temperatures vitet e fundit -ky eshte ndikimi i dores se njeriut ne diell. Djegja e pyjeve si ndikon ne kete, pyet ti. E dime qe gjate djegjes lirohet dioksidi i karbonit dhe si i tille eshte gaz ndotes per mjedisin. Keto gazra bashke me ato te tymit te fabrikave, tymit te deponive per riciklimin e mbeturinave (te cilat jane me km te medha), serrave, etj. po i shkaterrojne mbeshtjellesit e tokes dhe ne kete menyre dielli ndikon ne toke. Me perqindje nuk flas dot se statistikat ndryshojne cdo dite, por askush nuk e mohon faktin qe ky rezultat eshte pasoje jo e natyres, por e dores se njeriut.

P.S Socratus nuk me pelqen tendenca juaj per te dominuar neper debate.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
veletini
Anëtar i ri
Anëtar i ri
veletini


Male
Numri i postimeve : 127
Age : 66
Vendi : kosove
Profesioni/Hobi : mesimdhenes
Registration date : 07/12/2008

Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne?   Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? - Faqe 2 EmptyMon Mar 09, 2009 6:58 pm

Ky debat mes forumisteve si veneta,socratus,guximi e tj,per bletet dhe mendimin hipotetik te dikujt ne kete mes se ne rast se zhduken bletet,kjo do te sjell edhe zhdukjen e njeriut,me shume se sa per replikimet e nxehta,here-here edhe emocionale,karakterizohet per njohjet shume te mira te tyre per sa i perket çeshtjeve te cilat i debatojne.Kjo edhe me bene te mendoj se keta,kete debat,nuk do ta marrin si dicka ku dikush duhet te ndjehet humbes.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne?   Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? - Faqe 2 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne?
Mbrapsht në krye 
Faqja 2 e 3Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3  Next
 Similar topics
-
» Edhe student edhe deshmore...
» Nese......
» Nese do bashkohemi ,cili do të jet kryeqyteti?
» KISHA DASHT ME JU PYT DIQKA NESE E DINI ?
» A beson ne ZOT, nese thu po duhesh me shkru arsyen

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shkencë-
Kërce tek: