Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne?

Shko poshtë 
+6
Veneta
Sofra
socratus
Aldo
Guximi
Agrone
10 posters
Shko tek faqja : 1, 2, 3  Next
AutoriMesazh
Agrone
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Agrone


Male
Numri i postimeve : 609
Age : 37
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? Empty
MesazhTitulli: Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne?   Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? EmptySat Feb 28, 2009 2:13 pm

Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? 77948fdf6d86593657bcc857deaf6ba9 'është një parashikim i Albert Einstein që thotë se , "Kur të zhduken bletët njeriut do i mbetet pothuajse katër vjet jetë. "Lidhja mes bletvë në fund të një cikli shkon tek misteret e popujve te lasht, nga te cilet këto insekte për
Dhemitren ishin te paprekshëm. Perëndesha ishte simbol i vdekjes dhe ringjalljes dhe u përshkruate në varret. Si në tre muajt e dimrit bletët zhduken dhe riduken në pranverë të vitit, kështu që mbeti ndjekës të mbyllura, si të vdekur, për tre netë në tempull dhe ri-shfaqjes, rifillim ose në vend, dita katërt. E kështu bletët ishin simbol pavdekësis se shpirtit.

Valët që bëjë telefont celularë bletët i bejn te paaftë për të gjetur rrugen per në shtëpi, të ciat vdesin ne ulltim. Kjo teori dhe 'u testua nga një kërkim i universitet gjerman Landau, në kërkim të shkakut ose te epidemis misterioze që ka vrarë bletë në Shtetet e Bashkuara dhe që ka filluar të dëme edhe në Evropë.
Ky eksperiment konsistonte në vënien e një celular pranë koshere bletësh të cilat u largoshin duke mos u kther me, duke e lënë mbretëreshen dhe punëtorët pa furnizime e pa ushqim.

Debati është i hapur!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 29
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? Empty
MesazhTitulli: Re: Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne?   Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? EmptySat Feb 28, 2009 2:20 pm

Nuk jam i sigurt per kete, por qe pershembull, po te zxhduket nga bota ujore peshkaqeni i bardhe, njeri do te zhduket sigurisht, sepse prishet zinxhiri ushqimor, e bashke me te edhe priamida ushqimore e cila tregon mbijtesen e njerit nga tjetri.

Vazhdim te mire...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Aldo
Anëtar
Anëtar
Aldo


Male
Numri i postimeve : 490
Age : 35
Vendi : durres
Registration date : 06/01/2009

Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? Empty
MesazhTitulli: Re: Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne?   Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? EmptySat Feb 28, 2009 2:36 pm

ishalla nuk po zhduken pra, ca me than
gjithsesi keto rreziqe zhdukjesh ndodhin per shkak te zhvillimit te teknologjise.
teknologjia zhvillohet me shpejt se natyra dhe nuk eshte shum efikase
kurse natyra zhvillohet shume ngadale dhe eshte shume efikase
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 29
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? Empty
MesazhTitulli: Re: Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne?   Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? EmptySat Feb 28, 2009 2:41 pm

Aldo tek puna e peshkaqenit nuk mendoje se ka gisht teknologjia, ka gisht vetem njeri si faktor kryesor i ndryshimit te natyres, qe nga kohet e lashta ai vazhdonte (edhe pse nuk kishte aq nivel te larte te teknologjise) t'i gjuante peshkaqenet e t'i pakonte ata ne numer, dhe sot jane prane zhdukjes, eshte ne rrezik puna. Bile ne nje vend, eshte mbajtur nje proteste, ku kishte pikesynim te ndalonte gjuajtjen e peshkaqeneve.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Aldo
Anëtar
Anëtar
Aldo


Male
Numri i postimeve : 490
Age : 35
Vendi : durres
Registration date : 06/01/2009

Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? Empty
MesazhTitulli: Re: Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne?   Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? EmptySat Feb 28, 2009 2:59 pm

Guximi shkruajti:
Aldo tek puna e peshkaqenit nuk mendoje se ka gisht teknologjia, ka gisht vetem njeri si faktor kryesor i ndryshimit te natyres, qe nga kohet e lashta ai vazhdonte (edhe pse nuk kishte aq nivel te larte te teknologjise) t'i gjuante peshkaqenet e t'i pakonte ata ne numer, dhe sot jane prane zhdukjes, eshte ne rrezik puna. Bile ne nje vend, eshte mbajtur nje proteste, ku kishte pikesynim te ndalonte gjuajtjen e peshkaqeneve.

gjithsesi neqoftese natyra ka ndryshuar eshte e drejte qe edhe kafshet te ndryshojn,protestat jan te kota sepse kunder natyres nuk mund te bejm asgje
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Agrone
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Agrone


Male
Numri i postimeve : 609
Age : 37
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? Empty
MesazhTitulli: Re: Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne?   Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? EmptySat Feb 28, 2009 3:50 pm

pershendetje Aldo

ti e di se nuk varemi vec nga bletet e peshkaqejt, pershembull planeti yn mas nje far periulle shderron polet per tu pastruar ai i veriu behet jug e i jugut behet veri e njejta gje ka ndollur shum sheujsh me par e cila est shkrjtur neper libra fetar si permbytja e botes nga ana e zotit nga e cila fatkeqsi ka lind dhe legjenda e atlantides per te cilen flet omero nese do te dish me shum kam hap nje tem ne ket rreth e qujtur "shenziatet parashikojn fundin e botes per 2012"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Agrone
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Agrone


Male
Numri i postimeve : 609
Age : 37
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? Empty
MesazhTitulli: Re: Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne?   Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? EmptySat Feb 28, 2009 4:05 pm

pershendetje guximi

dhe un e kam ndigjuar ket te peshkaqenit e po luftojn shum kunder brakoneris sidomos kinezet jan armiqt n1 te tij se ato mendojn qe kanceri nuk i ben gje peshkaqenit e kujtojn se nese e hajn mund te japi ket kapacitet dhe atyre por nuk esht keshtu se peshkaqeni me te vertet nuk i ben gje kanceri por ka shum semundje te tjera qe njeriu nuk i ka por ajo e bleteve thohet nese shduken nuk kemi per te pasur me vegjetal nuk jam i sigurt se nuk esht ambienti im por si do qe te jet sillemi tek polinacioni
Mbrapsht në krye Shko poshtë
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 41
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? Empty
MesazhTitulli: Re: Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne?   Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? EmptySat Feb 28, 2009 4:44 pm

Tungjatjeta.

Mendoj se edhe nese nje dite vije dhe bletet apo peshkaqenet zhduken gradualish nga planeti jone, ne perseri do vazhdojm jetet tona pa kurfar pengesash, ngase njeriu, zoti apo natyra do e gjeje nje metod per tiu pershtatur kushteve te reja. Te mose harojm se qellimi i te gjitha organizmave te gjalla eshte mbijetesa.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
Agrone
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Agrone


Male
Numri i postimeve : 609
Age : 37
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? Empty
MesazhTitulli: Re: Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne?   Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? EmptySat Feb 28, 2009 7:04 pm

tungjatjeta socratus

ju e dini se cdo gje qe ka nje fillim ka dhe nje marim si jeta e njeriut ajo e tokes, dielli... pra cfar ju qon te llogjikosh qeshtu?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 41
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? Empty
MesazhTitulli: Re: Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne?   Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? EmptySat Feb 28, 2009 7:17 pm

Tungjatjeta.

Pa tjeter qe cdo qe ne kete ruzull tokesor nuk eshte e perhershme, ashtu sic jane zhdukur edhe shume lloje tjera te specieve e nuk u shkatrua zingjiri qe te shkaktoj shkatrimin e planetit, mendoj se edhe nese zhduken bletet toka do vazhdoj te rotullohet.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
Agrone
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Agrone


Male
Numri i postimeve : 609
Age : 37
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? Empty
MesazhTitulli: Re: Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne?   Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? EmptySat Feb 28, 2009 7:48 pm

tungjatjeta

por ne nuk e kishim llafin per token a do vazhdoj te rrotullohej a jo dhe ato specje qe u zhduken specjet e asaj kohe ne nuk i kemi me te cilat paten arrll mas zhdukjes se da speceve te tjera para tyre pra pyetja ime ishte a nuk do vie dita qe ta kemi rrallen ne per te kaluar ne histori.
punen e bletes nuk e di a esht e vertet apo jo se ka persona qe e mohojn se einshtajni te ket then nje gje te till por dhe ato qe e mohojn jan dakord kur thojn se zhdukja e bletes do kriojn probleme, do mundohem te sjell material tjeter rreth te cilit mund te debatojm
Mbrapsht në krye Shko poshtë
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 41
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? Empty
MesazhTitulli: Re: Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne?   Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? EmptySat Feb 28, 2009 8:00 pm

Tungjatjeta

Pa tjeter i nderuar qe nje dite edhe ne do zhdukemi, por a do e konsideroj dikush zhdujen tone me vone si histori nuk e di.
Besohet se njerzimi ne kete forme sic jemi ne egziston qe 50.000 - 70.000 vjete.
A mund ta paramendoni se sa e sa lloje te kafsheve apo specieve jane zhdukur, shiqo hulumto ne google per shoqatat qe i mbrojn gjallesat nga zhdukja.
E di se bota edhe pa ne mund te rotullohet.

Jeni duke hapur tema interesante shpresoj ne vazhdimsin e kesaj iniciative.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
Agrone
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Agrone


Male
Numri i postimeve : 609
Age : 37
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? Empty
MesazhTitulli: Re: Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne?   Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? EmptySat Feb 28, 2009 9:11 pm

Përveç kësaj se gjithmonë do të na jepnin e nektarin e zotrave, bletët janë nje tregues ambjental jashtëzakonisht i ndjeshem.
Bletët nuk e vlerësojnë Ogm ato me kujdes largohen nga fusha të tilla për tu shmangur me sa duket transmetojnë mesazhe alarmi shoqeris se tyre të cilët ende nuk e kan fluturuar mbi koltivacjonin transgenik. Por ata ishin edhe seriozisht të kërcënuara nga valt elektromanjetike te telefonave tonë është një lajm shqetësues, i shpallur nga disa studiues gjerman të universitetit të Landau: insektet, sipas hulumtimit të tyre, duke refuzuar të kthehen në koshere.
Dukuria, esht e regjistruar që nga vjeshta e kaluar në SHBA, ka qenë gjithashtu raportoi në Evropë, së pari në Spanjë, tani edhe në Gjermani dhe Angli. Sëmundja msterioze është duke i pergjysmuar bletet Americane, duke vënë në rrezik të pllenim i shumë frutave dhe duke shkaktuar dëme të qindra mijëra dollarë. Kohët e fundit, në disa avikoltor tedisa shteteve te SHBA kanë regjistruar humbjen deri në 80 për qind të popullsisë prej bletë. Një dukuri e pazakontë për difuzion dhe gravitetit.

Bletët janë një burim i madh ekonomik e natyror. Një zgjua përmban deri në 50.000 insektet, në Evropë ka miliarda bletë, dhe çdo herë që një del nga kosherja pjalm në njëqind lule, "punë" që prodhon vetëm në BE, miliarda euro. Rëndësia e pllenimit është e pafund në ekosistem: pa bletët njëqind bimë zhduken.
faj kimikateve në bujqësi, sigurisht, dhe madje edhe ndryshimin e klimës. Sipas një raporti nga World Watch Istitut nje e treta e bletëve te brendeshme urtikarie tashmë esht zhdukur dhe i njëjti fat i takon bleteve të egra. Dëmi natural është shtuar me ate ekonomik sepse vlera e pllenimit për bimet është llogaritur rreth 10 miliard euro në vit në botë.
Einstein na kishte paralajmëruar: "Nëse bletët zhduken njeriut i mbetet vetëm katër vjet jetës. "
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Agrone
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Agrone


Male
Numri i postimeve : 609
Age : 37
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? Empty
MesazhTitulli: Re: Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne?   Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? EmptySat Feb 28, 2009 9:15 pm

jo më bletë, jo më pllenim, jo më fruta dhe perime
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Aldo
Anëtar
Anëtar
Aldo


Male
Numri i postimeve : 490
Age : 35
Vendi : durres
Registration date : 06/01/2009

Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? Empty
MesazhTitulli: Re: Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne?   Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? EmptySat Feb 28, 2009 10:06 pm

Agrone shkruajti:
jo më bletë, jo më pllenim, jo më fruta dhe perime

them se do behet pllenim artificial pastaj ,sepse nje zgjidhje do gjehet
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Agrone
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Agrone


Male
Numri i postimeve : 609
Age : 37
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? Empty
MesazhTitulli: Re: Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne?   Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? EmptySat Feb 28, 2009 10:21 pm

nuk esht e mundur besoj perderi sa po mundohen gjith se si ti shpetojne bletet se nuk do kemi me vegjetal kafsh pra ushqim ajer dhe pastaj njerez lezo dhe me siperse se nuk rrezikojm estincjonin vetem per faj te bleteve
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Aldo
Anëtar
Anëtar
Aldo


Male
Numri i postimeve : 490
Age : 35
Vendi : durres
Registration date : 06/01/2009

Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? Empty
MesazhTitulli: Re: Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne?   Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? EmptySat Feb 28, 2009 10:25 pm

o Agron po me zhdukjen e bleteve nuk zhduken te gjitha bimet apo jo?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Agrone
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Agrone


Male
Numri i postimeve : 609
Age : 37
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? Empty
MesazhTitulli: Re: Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne?   Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? EmptySat Feb 28, 2009 10:36 pm

jo te gjitha por ato qe sherbejn si ushqim per ato kafsh me te ciat ushqhemi por nuk besoj te jet gje per tu ber marak se ka shum persona qe merren me ket pun e jo te gjith bin dakord mbi ket tez por per te qen esht problem per ket e hapa ket qe tedebatojm e te nxjerrim te verteten
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Agrone
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Agrone


Male
Numri i postimeve : 609
Age : 37
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? Empty
MesazhTitulli: Re: Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne?   Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? EmptySun Mar 01, 2009 10:56 pm

http://www.bashkimikombetar.com/shkencat-sociale-dhe-filozofia-f13/shenziatet-parashikojn-fundn-e-botes-per-vitin-2012-t2438.htm?highlight=shencjatet+parashikjn+fundin+e+botes
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra


Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? Empty
MesazhTitulli: Re: Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne?   Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? EmptyMon Mar 02, 2009 12:13 am

A mund të jetë edhe e kundërta ?!

_________________
Është diçka që vlen...

më shumë se pranvera, që shkëlqen më shumë se dielli ,më shumë se ari...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 29
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? Empty
MesazhTitulli: Re: Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne?   Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? EmptyMon Mar 02, 2009 1:04 am

Jo Sofra nuk eshte e mundur, sepse njeriu i ka ikur seleksionimit natyror dhe nuk perdoret nga askush si pre, prandaj edhe nuk posedon ndonje hallke te rendesishme te zinxhirit ushqimor.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Sofra
Admin
Admin
Sofra


Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? Empty
MesazhTitulli: Re: Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne?   Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? EmptyMon Mar 02, 2009 3:04 am

Guximi shkruajti:
Jo Sofra nuk eshte e mundur, sepse njeriu i ka ikur seleksionimit natyror dhe nuk perdoret nga askush si pre, prandaj edhe nuk posedon ndonje hallke te rendesishme te zinxhirit ushqimor.


Faleminderit Guxim Very Happy

_________________
Është diçka që vlen...

më shumë se pranvera, që shkëlqen më shumë se dielli ,më shumë se ari...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Veneta
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
avatar


Female
Numri i postimeve : 1008
Registration date : 02/06/2008

Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? Empty
MesazhTitulli: Re: Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne?   Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? EmptyMon Mar 02, 2009 10:37 am

Ne shkolle te mesme me intrigoi shume nje gje qe tha profesori im: specia e majmunit nga e cila eshte transformuar njeriu eshte zhdukur dhe sipas tij sa me te vjetra te ishin keto specie mundesia per tu zhdukur ishte me e madhe si pasoje e nenshtrimit te proceseve te natyres. Une tani pyetem nese ajo specie nga e cila u krijuam ne u zhduk (apo edhe u transformua plotesisht), valle edhe qenia njerezore si me e perkryera e natyres eshte ne rrezik te zhduket?! Misterin e se ardhmes nuk e di askush (pervec Perendise, them une) prandaj sipas nje logjike te shendoshe zhdukja e bleteve, qofte per nga numri qofte per nga familja, tipi e rendi, eshte deshmi qe bota po shkon drejt perfundimit, dalengadale...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 41
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? Empty
MesazhTitulli: Re: Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne?   Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? EmptyMon Mar 02, 2009 12:34 pm

Tungjatjeta:
Cito :

Veneta shkroi:
eshte deshmi qe bota po shkon drejt perfundimit, dalengadale...

Bota ka patur edhe probleme me te mdha ne te kaluaren, besoj se bota eshte duke lulzuar e jo duke u shkatruar, merni librat e gjeorgafis apo biologjise do shihni se p.sh qfar atmosfere ka mbretruar dikur dhe krahasojeni me te sotmen.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
Agrone
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Agrone


Male
Numri i postimeve : 609
Age : 37
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? Empty
MesazhTitulli: Re: Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne?   Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? EmptyMon Mar 02, 2009 12:44 pm

tungjatjeta veneta.

ajo specje qe ka krijuar njeriun esht evoluar ne menyra te ndryshme dhe nuk esht zhdukur, esht specja jon e cila esht perdit ne evolucjon, por nga majmuni deri me sot evolucjoni ka marrur drejtime te ndryshme nje shemull e kemi dhe sot, homo sapjes, emigroj ne territore te ndryshem dhe atje nga shkoj u evolua ne nje menyr tjeter nga te tjeret qe kishin mbetur ne afrik nje shemull kemi njeriun e neandertalit qe e njohim te gjith shum me ndryshe nga sapjensi si ne me kinezet nje shemull por neandertali u zdukt se nuk arriti ti mbijetoj klimes ndryshe nga sapjensi pra te dy vishin nga e njejta familje, tashi ne jemi a nuk jemi ne rrezik duhet te dim se asnje gje nuk esht e perhershme ne baz te studimeve te mija kam mrrir ne konkluzionin qe ne jemi krijuar per ti sherbyer tokes e cila me sa duket nuk esht krejt pa aktivitete se si jemi ne ne evolucjon esht dhe toka ajo mas qe u krijua nuk ka paur gallesa te cilat u shfacen me von por ishin gjallesat e para toka kishte hala nje atmosfer e demsme dhe u nize flak shum her me von kemi pasur dinosauret te cilen epok e njohim me mir dhe eren qe bota ishte e mbuluar nga akulli e spostimi i kontinenteve nga 2 kotinente ne 4 ajo esht shpieguar si nje proces i globit i cili cdo periull kohe shnderron polet duke provokuar ato dallg te mllaja te quajtura cunami per tu pastruar dhe kjo gje ka ndollur dhe me shfacjen e njeriut e cila esht shkrujtur ne te gjith librat fetar si haku i zotit ndaj njerzve por si kemi mrrir deri tek njerzimi kan bashkpunuar dhe faktore te tjer por si do qe te jet, ne me planetin ton jemi shum te lillur me njeri tjetrin se si ne i sherbejme tokes dhe toka na sherben ne e ate dit qe kjo gje nuk do funksionoje me ateher ato qe jan ne rrezik jemi jo bota se jemi ne qe vim nga kjo e jo e kunderta dhe as qe nuk kemi teknologjin por dhe planetet ton te sitemin diellor nuk i pershtaten organizmit ton pra ne influencohemi nga zhvillimet e planetit ton nese i cili nuk na jep me ket ajer me te cilin mushim mushkrit o nuk na jep me vegjetal esht e shtir te mbijetojm te kemi dhe teknologji jasht toksore se po nuk i patem vegjetale j mund te mendoni se do jetojm me mish por nese ku mish vjen nga gjallesa qe usqehen me vegjetal shpejt nuk do kemi per te pasur dhe to dhe bota nuk po perfundon ajo vetem zhvillohet ato qe mund te behen histori jemi vetem ne e ese vjen dita qe nuk jemi me te zotet ti sherbejm tokes ateher per ne do te je fundi.

kjo flet pak per aktivitete e tokes ner te cilet shnderrimi i poleve shpersoj e kuptoni gje se e kam perkthyer nepermjet inteetit, tema esht

"[url=http://www.bashkimikombetar.com/shkencat-sociale-dhe-filozofia-f13/shenziatet parashikojn fundn e botes per vitin]shenziatet parashikojn fundn e botes per vitin[/url] 2012"kurse per evoluzionin jam akoma duke punuar te cilen tem mundta gjeni po me ket emer
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? Empty
MesazhTitulli: Re: Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne?   Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne? Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 3Shko tek faqja : 1, 2, 3  Next
 Similar topics
-
» Edhe student edhe deshmore...
» Nese......
» Nese do bashkohemi ,cili do të jet kryeqyteti?
» KISHA DASHT ME JU PYT DIQKA NESE E DINI ?
» A beson ne ZOT, nese thu po duhesh me shkru arsyen

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shkencë-
Kërce tek: