Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Cfare duhet te bejmë që ta bashkojmë Mitrovicën...??

Shko poshtë 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
PeriiKeputur
Anëtar
Anëtar
PeriiKeputur

Male
Numri i postimeve : 342
Age : 107
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Profesioni/Hobi : ANTI-SERB
Registration date : 12/05/2008

Cfare duhet te bejmë që ta bashkojmë Mitrovicën...?? Empty
MesazhTitulli: Cfare duhet te bejmë që ta bashkojmë Mitrovicën...??   Cfare duhet te bejmë që ta bashkojmë Mitrovicën...?? EmptyFri Jan 30, 2009 3:50 pm

Te nderuar forumiste po e hapi kete teme per te debatuar per çeshtjen e Mitrovices dhe bashkimin e saj me trojet Shqiptare. Se si duhet qe ta hartojme nje plan per rikthimin e tokave te veriut ne Vatren Shqiptare. Qytetaret e Mitrovices ndihen te lene pase, kur dihet se Qeveria e Thaqit ja ka kthyer shpinden dhe i kane lene pase, ata duan te qendrojne ne vatrat e tyre. Armiqet e Shqiptareve vazhdojne akoma luften dhe jane duke luftuar per marrjen e tokave tona ..
Kurse ne Shqiptaret jemi duke e harruar Mitrovicen, ajo ka qene e jona dhe do te jete e jona per gjithmone, qysh para disa dekadash Mitrovica ka qene e jona por tash e kemi harruar.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi

Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 27
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Cfare duhet te bejmë që ta bashkojmë Mitrovicën...?? Empty
MesazhTitulli: Re: Cfare duhet te bejmë që ta bashkojmë Mitrovicën...??   Cfare duhet te bejmë që ta bashkojmë Mitrovicën...?? EmptyFri Jan 30, 2009 3:59 pm

Nuk kemi asnje te drejte ligjore, qe ta kerkojme pjesen veriore te Mitrovices, mund te them me plotekuptimin e fjales se ajo pjese nuk na perkete me. Nese nisemi mbi parimin historik atehere ne mund te kerkojme edhe tokat Ilire qe i kemi pasur historikisht, por kete parim nuk e perfille askush. Ne M.Verorie ka shumice serbe dhe si komb e kane te drejten e vetevendosjes. Duhet te koncentrohemi tek pjesa e cila ende eshte me shumice shqiptare por qe dalngadal edhe prej aty po fillojne te shperngulen banoret vendas. Gjithashtu duhet ta kemi vemdendjen edhe tek Presheva, Bujanoci, e Medhegja, te cilat jane me shumice shqiptare ne tokat e tyre, por qe i mohohet e drejta e vetevendosjes.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Muja e Halili
Anëtar
Anëtar
Muja e Halili

Male
Numri i postimeve : 294
Age : 24
Vendi : GalaxY
Profesioni/Hobi : Mi vra shkijet
Registration date : 15/01/2009

Cfare duhet te bejmë që ta bashkojmë Mitrovicën...?? Empty
MesazhTitulli: Re: Cfare duhet te bejmë që ta bashkojmë Mitrovicën...??   Cfare duhet te bejmë që ta bashkojmë Mitrovicën...?? EmptyFri Jan 30, 2009 4:02 pm

Te pergezoj per kete tem,Mitrovica ka qene e jona dhe do te jete e jona.Perderisa eshte Thaci ose ndokush tjeter jan te nje brumi ka qeverine tone eshte shume e veshtire,dhe Mitrovica gjithnje do te jete pike strategjike per serbet dhe vendi me i nxet ,ku do kete aksidente te llojllojshme.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
PeriiKeputur
Anëtar
Anëtar
PeriiKeputur

Male
Numri i postimeve : 342
Age : 107
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Profesioni/Hobi : ANTI-SERB
Registration date : 12/05/2008

Cfare duhet te bejmë që ta bashkojmë Mitrovicën...?? Empty
MesazhTitulli: Re: Cfare duhet te bejmë që ta bashkojmë Mitrovicën...??   Cfare duhet te bejmë që ta bashkojmë Mitrovicën...?? EmptyFri Jan 30, 2009 4:08 pm

Guximi shkruajti:
Nuk kemi asnje te drejte ligjore, qe ta kerkojme pjesen veriore te Mitrovices, mund te them me plotekuptimin e fjales se ajo pjese nuk na perkete me. Nese nisemi mbi parimin historik atehere ne mund te kerkojme edhe tokat Ilire qe i kemi pasur historikisht, por kete parim nuk e perfille askush. Ne M.Verorie ka shumice serbe dhe si komb e kane te drejten e vetevendosjes. Duhet te koncentrohemi tek pjesa e cila ende eshte me shumice shqiptare por qe dalngadal edhe prej aty po fillojne te shperngulen banoret vendas. Gjithashtu duhet ta kemi vemdendjen edhe tek Presheva, Bujanoci, e Medhegja, te cilat jane me shumice shqiptare ne tokat e tyre, por qe i mohohet e drejta e vetevendosjes.Guximi Mitrovica ka qene e jona pse tash ne nuk duhet ta rikthejme ne vatrat shqiptare. Mos serbet kane qene vet ne mitrovice, jo serbet ne Mitrovice kane ardhur dhe ne duhet ta bejme nje plan anti-serb per rikthimin e shqiptareve perseri ne Mitrovice. Ne nuk po kerkojme shume ne vetem trojet tona i kerkojme sepse ne nuk jemi nje popull pushtues si Serbia e Greqia qe jane si nje 'makine per gelltitjen e tokave te huaja' . Paraardhesit tone iliret kane qene deri te lumi danub por tash nuk jemi sepse erdhen sllavet dhe na i morren ato toka, prandaj ne nuk do te lejojme qe edhe ato toka Shqiptare qe na kan mbetur te mos tkurren me..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi

Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 27
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Cfare duhet te bejmë që ta bashkojmë Mitrovicën...?? Empty
MesazhTitulli: Re: Cfare duhet te bejmë që ta bashkojmë Mitrovicën...??   Cfare duhet te bejmë që ta bashkojmë Mitrovicën...?? EmptyFri Jan 30, 2009 4:19 pm

Mire de, hajde bashko, une nuk jam kunder, bile po te pytesha une gjitha trojet ilire, bile bile gjith boten e kisha bere nje shtet shqiptar, po sllavet bari nuk hane, as gjermanet jo, nuk i ke siguruar tokat me kohe, ai i merr tokat erifi, se eshte interes i tij. Keshtu eshte bota, i ke pronat, nuk i ruan, te shkojne. Une po te tregoj qe Mitrovicen Veriore nuk mundesh me bashku kurre, pavarsisht deshirave dhe bazes historike, se atje jane komb serbet dhe nuk te mbron ligji nderkombetar, e nese del kunder ligjit, atehere vetem lufta eshte zgjidhje, por edhe kjo lufte sigurisht do te jete e deshtuar, sepse kunder do ta kesh gjith boten, meqe ke bere shkelje te ligjeve nderkombetare.

Thash duhet te koncentrohemi neper pikat ku ka shumice shqiptare, vetem atje mund ta kerkojme me kembengulje zbatueshmerine e ligjt nderkombetar per vetevendosje. Dhe duhet te perpiqemi ta ndalojme shpernguljen e shqiptarve.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
PeriiKeputur
Anëtar
Anëtar
PeriiKeputur

Male
Numri i postimeve : 342
Age : 107
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Profesioni/Hobi : ANTI-SERB
Registration date : 12/05/2008

Cfare duhet te bejmë që ta bashkojmë Mitrovicën...?? Empty
MesazhTitulli: Re: Cfare duhet te bejmë që ta bashkojmë Mitrovicën...??   Cfare duhet te bejmë që ta bashkojmë Mitrovicën...?? EmptyFri Jan 30, 2009 4:30 pm

Guximi shkruajti:
Mire de, hajde bashko, une nuk jam kunder, bile po te pytesha une gjitha trojet ilire, bile bile gjith boten e kisha bere nje shtet shqiptar, po sllavet bari nuk hane, as gjermanet jo, nuk i ke siguruar tokat me kohe, ai i merr tokat erifi, se eshte interes i tij. Keshtu eshte bota, i ke pronat, nuk i ruan, te shkojne. Une po te tregoj qe Mitrovicen Veriore nuk mundesh me bashku kurre, pavarsisht deshirave dhe bazes historike, se atje jane komb serbet dhe nuk te mbron ligji nderkombetar, e nese del kunder ligjit, atehere vetem lufta eshte zgjidhje, por edhe kjo lufte sigurisht do te jete e deshtuar, sepse kunder do ta kesh gjith boten, meqe ke bere shkelje te ligjeve nderkombetare.

Thash duhet te koncentrohemi neper pikat ku ka shumice shqiptare, vetem atje mund ta kerkojme me kembengulje zbatueshmerine e ligjt nderkombetar per vetevendosje. Dhe duhet te perpiqemi ta ndalojme shpernguljen e shqiptarve.


Po i vetem nuk mund te beje asgje por me bashkimin e popullit shqiptar mundemi sepse Mitrovica eshte e jona si munden serbet pra te na marrin? Ata i kane marrur ose i kane blere shtepite e Shqiptareve dhe kane hyre ne Mitrovice prandaj Mitrovicen duhet ta bashkojme por edhe ato tokat shqiptare te cilat kane rene ne duart e Serbve duhet ti bashkojme e jo vetem ata ta konolizojne Kosoven e ta mbushin me serbe dhe ne ti leshojme ato treva siq the ti. Jo Mitrovica eshte e jona.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Muja e Halili
Anëtar
Anëtar
Muja e Halili

Male
Numri i postimeve : 294
Age : 24
Vendi : GalaxY
Profesioni/Hobi : Mi vra shkijet
Registration date : 15/01/2009

Cfare duhet te bejmë që ta bashkojmë Mitrovicën...?? Empty
MesazhTitulli: Re: Cfare duhet te bejmë që ta bashkojmë Mitrovicën...??   Cfare duhet te bejmë që ta bashkojmë Mitrovicën...?? EmptySat Jan 31, 2009 12:27 am

PeriiKeputur shkruajti:
Guximi shkruajti:
Mire de, hajde bashko, une nuk jam kunder, bile po te pytesha une gjitha trojet ilire, bile bile gjith boten e kisha bere nje shtet shqiptar, po sllavet bari nuk hane, as gjermanet jo, nuk i ke siguruar tokat me kohe, ai i merr tokat erifi, se eshte interes i tij. Keshtu eshte bota, i ke pronat, nuk i ruan, te shkojne. Une po te tregoj qe Mitrovicen Veriore nuk mundesh me bashku kurre, pavarsisht deshirave dhe bazes historike, se atje jane komb serbet dhe nuk te mbron ligji nderkombetar, e nese del kunder ligjit, atehere vetem lufta eshte zgjidhje, por edhe kjo lufte sigurisht do te jete e deshtuar, sepse kunder do ta kesh gjith boten, meqe ke bere shkelje te ligjeve nderkombetare.

Thash duhet te koncentrohemi neper pikat ku ka shumice shqiptare, vetem atje mund ta kerkojme me kembengulje zbatueshmerine e ligjt nderkombetar per vetevendosje. Dhe duhet te perpiqemi ta ndalojme shpernguljen e shqiptarve.


Po i vetem nuk mund te beje asgje por me bashkimin e popullit shqiptar mundemi sepse Mitrovica eshte e jona si munden serbet pra te na marrin? Ata i kane marrur ose i kane blere shtepite e Shqiptareve dhe kane hyre ne Mitrovice prandaj Mitrovicen duhet ta bashkojme por edhe ato tokat shqiptare te cilat kane rene ne duart e Serbve duhet ti bashkojme e jo vetem ata ta konolizojne Kosoven e ta mbushin me serbe dhe ne ti leshojme ato treva siq the ti. Jo Mitrovica eshte e jona.


Ne nuk jemi popull i organizuar,sepse po ta kishim kete gje do te ishte shume me e lehte,por kam bindjen se gjysma e shqipetareve te Kosoves nga karrigja e tyre e nxehte thone se duhet te luftojme por nuk e ka guximin te del ne shesh te burrave.Mitrovica ka qene dhe do te jete e jona,te pakten ato shumic shqipetare.
Po ta merrnin serbet Mitrovicen ,do ndryshonin shume gjera ,fillimisht do ndryshonte harta e Kosoves,pastaj edhe flamurit kosovar do ti hiqej Mitrovica nga organizmi i saj,keshtu qe gjasat jane mund te themi 50%me 50%.
Respekte.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
PeriiKeputur
Anëtar
Anëtar
PeriiKeputur

Male
Numri i postimeve : 342
Age : 107
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Profesioni/Hobi : ANTI-SERB
Registration date : 12/05/2008

Cfare duhet te bejmë që ta bashkojmë Mitrovicën...?? Empty
MesazhTitulli: Re: Cfare duhet te bejmë që ta bashkojmë Mitrovicën...??   Cfare duhet te bejmë që ta bashkojmë Mitrovicën...?? EmptySat Jan 31, 2009 12:39 am

Po te ishim me te organizuar ne mund ta rikthenim Mitrovicen e edhe pjeset e tjera te Kosoves veriore por ne kemi keta politikuajt e korruptuar qe po e shesin Kosoven dhe perdiresa jane keta ne nuk kishim mund ta rikthenim Mitrovicen. Por nese do te zgjedhej njeriu i duhur i zgjedhur nga populli.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
PeriiKeputur
Anëtar
Anëtar
PeriiKeputur

Male
Numri i postimeve : 342
Age : 107
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Profesioni/Hobi : ANTI-SERB
Registration date : 12/05/2008

Cfare duhet te bejmë që ta bashkojmë Mitrovicën...?? Empty
MesazhTitulli: Re: Cfare duhet te bejmë që ta bashkojmë Mitrovicën...??   Cfare duhet te bejmë që ta bashkojmë Mitrovicën...?? EmptySat Jan 31, 2009 5:46 pm

Guximi shkruajti:
Nuk kemi asnje te drejte ligjore, qe ta kerkojme pjesen veriore te Mitrovices, mund te them me plotekuptimin e fjales se ajo pjese nuk na perkete me. Nese nisemi mbi parimin historik atehere ne mund te kerkojme edhe tokat Ilire qe i kemi pasur historikisht, por kete parim nuk e perfille askush. Ne M.Verorie ka shumice serbe dhe si komb e kane te drejten e vetevendosjes. Duhet te koncentrohemi tek pjesa e cila ende eshte me shumice shqiptare por qe dalngadal edhe prej aty po fillojne te shperngulen banoret vendas. Gjithashtu duhet ta kemi vemdendjen edhe tek Presheva, Bujanoci, e Medhegja, te cilat jane me shumice shqiptare ne tokat e tyre, por qe i mohohet e drejta e vetevendosjes.

Guximi qysh po thu ti hajde a e harrojme Mitrovicen Veriore dhe perqendrohemi ne Obiliq. Obiliqin e kemi ne rrezik se aty ka shumice shqiptare. S'ban me tha ashtu Mitrovica veriore ka ma shume shkije dhe se atyne piu takojka e drejta e vetevendosjes! Puna ne veri te Mitrovices eshte si pasoje e politikes gjakatare serbomadhe, sepse paralufte aty shumice jon kon shqiptart. Sa shkumon ti me te drejten per vetevendosje per shikjet, asht ma mire me proklamu te drejten e shqiptarve per vetevendosje ne Iliride, Presheve e Mal te Zi.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi

Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 27
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Cfare duhet te bejmë që ta bashkojmë Mitrovicën...?? Empty
MesazhTitulli: Re: Cfare duhet te bejmë që ta bashkojmë Mitrovicën...??   Cfare duhet te bejmë që ta bashkojmë Mitrovicën...?? EmptySat Jan 31, 2009 6:44 pm

Periikeputur o Zotni ti nuk qenke ne rrjedha. Obiliqi eshte me shumice shiptare dhe i takon Kosoves, cfare krahasimi palidhje, absurd.
E drejta eshte universale si per shkije edhe shqiptar, smund ti zbatosh te drejtat nderkombetare vetem ti, i zbatojne edhe te tjeret. Edhe une jam per, dhe kam thene gjithmone se neve na takojne shume toka ne Maqedoni, e Serbi po qe po i mohoet e drejta e vetevendosjes, ne dash me vetevendos ketu, ne keto toka, edhe serbet kane me vetevendos atje, kjo eshte pune zinxhirore. E neoqfse ti mundesh me ma bashku Mitrovicen Veriore hajde bashko, e mos caj llafe ketu me mu.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
PeriiKeputur
Anëtar
Anëtar
PeriiKeputur

Male
Numri i postimeve : 342
Age : 107
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Profesioni/Hobi : ANTI-SERB
Registration date : 12/05/2008

Cfare duhet te bejmë që ta bashkojmë Mitrovicën...?? Empty
MesazhTitulli: Re: Cfare duhet te bejmë që ta bashkojmë Mitrovicën...??   Cfare duhet te bejmë që ta bashkojmë Mitrovicën...?? EmptySat Jan 31, 2009 6:54 pm

Guximi shkruajti:
Periikeputur o Zotni ti nuk qenke ne rrjedha. Obiliqi eshte me shumice shiptare dhe i takon Kosoves, cfare krahasimi palidhje, absurd.
E drejta eshte universale si per shkije edhe shqiptar, smund ti zbatosh te drejtat nderkombetare vetem ti, i zbatojne edhe te tjeret. Edhe une jam per, dhe kam thene gjithmone se neve na takojne shume toka ne Maqedoni, e Serbi po qe po i mohoet e drejta e vetevendosjes, ne dash me vetevendos ketu, ne keto toka, edhe serbet kane me vetevendos atje, kjo eshte pune zinxhirore. E neoqfse ti mundesh me ma bashku Mitrovicen Veriore hajde bashko, e mos caj llafe ketu me mu.

po bash qetu bre vllau jem deshta me qit muhabetin. Ti vete po fol absurde kur po thu lene Mitrovicen veriore dhe kthenju atyne viseve ku ka shumice shqiptare. Puna asht qi ka shqiptar ne veri te Mitrovices, dhe ata jane me te rendesishem se une e ti sepse ata pe mbojne Kosoven. Ata po kallxojne cka asht puna e 'pavarsise'. Une Obiliqin e mora vec si shembull sarkastik, e mos u prek ne kete drejtim. Si mund ti takoje e drejta e vetevendosjes shkijeve te veriut kur nuk jane as 20.000 vete ne kohen kur 2 milione e 800 mije shqiptareve te Kosoves u mohohet kjo e drejte. 20.000 ne asnje vend te botes se kane te drejten e vetevendosjes.
A i di ti tri rregullat kryesore per fitimin e vetevendosjes? Kur ti mesosh eja mi thuaj. OK?
Ne veriun e Kosoves nuk e kemi pushtuar me lufte. Ne ne veri s'kemi ushtruar gjenocid. Veriu s'ka qene asnjehere toke serbe. Ajo ka qene toke shqiptare, pjese e sanxhakut te Novi Pazarit, dmth shqiptare.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Muja e Halili
Anëtar
Anëtar
Muja e Halili

Male
Numri i postimeve : 294
Age : 24
Vendi : GalaxY
Profesioni/Hobi : Mi vra shkijet
Registration date : 15/01/2009

Cfare duhet te bejmë që ta bashkojmë Mitrovicën...?? Empty
MesazhTitulli: Re: Cfare duhet te bejmë që ta bashkojmë Mitrovicën...??   Cfare duhet te bejmë që ta bashkojmë Mitrovicën...?? EmptySat Jan 31, 2009 7:04 pm

Shikoni djema,nuk eshte koha te grindemi ,e as vendi per tu grindur,te kalojme pak ne teme:
Me shiku me te drejte te dy keni te drejte,edhe Mitrovica eshte e jona ,e edhe Obilicit.Guxim ne Obilic nuk po ka asnje problem ,kurse ne Mitrovice jan duke ndodhur probleme te panumerta,te shkaktuara nga serbet,i djegin shtepite e dycane ,nga te cilet ata jetonin,ne Mitrovice ka shume pak serb 20.000,e ti ndalet e drejta 2miljon e 800 mije kosovareve.
Sebet po i blejne tokat kosovare si rrushi ne pazar,ja japin nje shume te caktuar edhe i mashtrojne shqipetaret e kosoves,duke menduar se si i morren parate e morren te gjithe boten,prandaj te pranojme se situata me e veshtire eshte ne Mitrovice dhe jo ne Obilic.Ne obilic ka shumic shqipetare dhe e kane te pamundur ta marrin token ,por Mitrovica do te jete vendi me i nxete i Kosoves .


Me rrespekte per te dyja palet nga Muja e Halili...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi

Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 27
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Cfare duhet te bejmë që ta bashkojmë Mitrovicën...?? Empty
MesazhTitulli: Re: Cfare duhet te bejmë që ta bashkojmë Mitrovicën...??   Cfare duhet te bejmë që ta bashkojmë Mitrovicën...?? EmptySat Jan 31, 2009 7:18 pm

O periikeputur, ketu po flitet, per veriun e Kosoves, qe eshte me shumice serbe. Asnje shtet ne bote nuk lejon qe pronat te braktisen nga popullsia e saj dhe te mirren nga popullsi te huaja, sepse kjo i rrezikon territorin me te drejta dhe konventa nderkombetare. Tek e fundit nese popullsia ne nje zone nuk ndihet e sikurde pronat me letra i merr shteti, dhe sado qe te kete popullsia te huaj aty, ajo eshte toke e shtetit, kurse Mitrovicen e Veriut e kane Serbet me letra kete ndaq pranoj ndaq jo.
Po shko e thuj kryetarit te Maqedonis apo Serbise ne i kem 2 milion shqiptar ne trevat e juaja, kurse vetem 20 mije serb (maqedonas) jane ne trevat serbe (maqedone), shkelma jasht ko me te qit. Shteti nuk ja siguron askujt te drejten e vetevendosjes, kete te drejte e kerkon vete populli nese eshte e nevojshme. Prandaj propaganda serbe dhe maqedonase punojne ne menyre qe kjo e drejte e patjetersueshme te mos zbatohet, dhe te jete ne erresire.
Tregom qysh ja paske mesyj ti Mitrovices, si AKSH? Bravo, hallall, e gjete zgjidhjen.

Cito :
A i di ti tri rregullat kryesore per fitimin e vetevendosjes? Kur ti mesosh eja mi thuaj. OK?

Se pari rritu edhe pak e pastaj hajde e fol keshtu me mu.

Te thash se nuk ta vete askush bazen historike...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi

Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 27
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Cfare duhet te bejmë që ta bashkojmë Mitrovicën...?? Empty
MesazhTitulli: Re: Cfare duhet te bejmë që ta bashkojmë Mitrovicën...??   Cfare duhet te bejmë që ta bashkojmë Mitrovicën...?? EmptySat Jan 31, 2009 7:21 pm

Muja e Halili kete po e them, meqe eshte Mitrovica e Veriut me shumice serbe, nuk ke te drejte ta kerkosh, te pakten jo tani.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
PeriiKeputur
Anëtar
Anëtar
PeriiKeputur

Male
Numri i postimeve : 342
Age : 107
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Profesioni/Hobi : ANTI-SERB
Registration date : 12/05/2008

Cfare duhet te bejmë që ta bashkojmë Mitrovicën...?? Empty
MesazhTitulli: Re: Cfare duhet te bejmë që ta bashkojmë Mitrovicën...??   Cfare duhet te bejmë që ta bashkojmë Mitrovicën...?? EmptySat Jan 31, 2009 7:33 pm

auuuuuuuuuu Guximi shumcka paske thane e kurgja s'paske thane! Guximi, ti ke nevoje me u pjeke bre ma shume politikisht, se tybe s'hahet cdo sen qi fluturon. Kjo qe e permenda domethan tri kushtet per vetevendosje (qe i kam lexu ne internet) nuk jane vec kushte historike, por edhe aktuale. Veriu i Kosoves eshte shqiptar, ishte shqiptar. Para lufte, psh ne Leposaviq ishte nje numer shum i madh shqiptaresh aty. Hesapi asht qi me nihmen e KFORIt Serbia arriti qe ta spastroje tan Veriun, duke stacionu aty tan paramilitarine e saj soldateske. A pe kupton shoku jem? Aty s'ka fare banori normal. Banori i atyshit asht MUP-ist. E qysh po thu ti MUPIStave po ju takojka e drejta e vetevendosjes a?

Me AKSH une s'ia kom msy Mitrovices, mos je ti naj njani pi AKSH-se, se me sa di une edhe kryetari i tyne ai fare Gafurri thojke Veriu u kane gjith i Serbise, neve na vyn vec veriu i qytetit te Mitrovices kurse pjesa tjeter e veriut le ti takoje Serbise. Hej a jeni normal cka po thuni kshtu? Pasha besen asht gjynah ndaj tokes sone me tha ashtu. S'thuhet be bac qashtu. Pasha besen s'thuhet/ Ne veri ne i kemi krejt resurset qe i duhen Kosoves: atje i kem me miniera, atje i kem me baza ujore (Gazivoda), atje kem dogana, atje kem Trepcen. I din kto sene po vec ti perserita me te than qe s'ban kurqysh mi fshi durt per murrizit edhe me tha: lene vllazen veriun. Un normal spo tham

qe ne duhet mu ba si politkant qe shohin andrra ne byth tu tha ja sot ja neser ne do ta shtrijme autoritetin ne veri. Kto jane pallavra. Veriun e marrim nese e vetedijesojme njani tjetrin se organizimi ushtarak e politik munet me kthy situaten n't mir tonen.

Tjetra s'ban me tha si do qysh po thojne me ba kushtezim ose shkembim me Kosoven lindore per Veriun e Kosoves. As ashtu nuk asht/. Dakord une jam me pas te drejta shqiptart ne Presheve qysh kane shkijet ne Veri, por kjo seshte zgjidhja. Nese menojme me keso mendsh i bjen qe ne kemi pushuar se menduari se veriu asht toke shqiptare. Thjesht, po bajme pazare me ty pare toka qe te dy part jane toka tona. Edhe Veriu edhe Presheva, por madje edhe Sanxhaku i Pazarit te Ri jane toka tona. Nuk po e tham vec ne kuptimin historik por edhe n'at aktual. Lirisht shko veti ma te mocmit t'kallxojne qe ne 1992 Sanxhaku ka pas referendum edhe ka vendos mu bashkue me Kosoven
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi

Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 27
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Cfare duhet te bejmë që ta bashkojmë Mitrovicën...?? Empty
MesazhTitulli: Re: Cfare duhet te bejmë që ta bashkojmë Mitrovicën...??   Cfare duhet te bejmë që ta bashkojmë Mitrovicën...?? EmptySat Jan 31, 2009 8:09 pm

Cito :
auuuuuuuuuu Guximi shumcka paske thane e kurgja s'paske thane!

Kjo nuk eshte ne rregull gjuhesisht, dhe logjikisht, fjalia e dyte e kundershton te paren. Keshtu qe riformulohu.

Cilat jane kushtet aktuale ne Mitrovice, dhe me cfare te drejte e kerkon Mitrovicen e Veriut?

Une kam nevoje, kurse ti ke shume nevoje, apo me mire te them ke nevoje ne fuqine e peste.

Pres pergjegjje te pytjes...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
PeriiKeputur
Anëtar
Anëtar
PeriiKeputur

Male
Numri i postimeve : 342
Age : 107
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Profesioni/Hobi : ANTI-SERB
Registration date : 12/05/2008

Cfare duhet te bejmë që ta bashkojmë Mitrovicën...?? Empty
MesazhTitulli: Re: Cfare duhet te bejmë që ta bashkojmë Mitrovicën...??   Cfare duhet te bejmë që ta bashkojmë Mitrovicën...?? EmptySat Jan 31, 2009 10:19 pm

Guximi shkruajti:

Cilat jane kushtet aktuale ne Mitrovice, dhe me cfare te drejte e kerkon Mitrovicen e Veriut?
Une kam nevoje, kurse ti ke shume nevoje, apo me mire te them ke nevoje ne fuqine e peste.
Pres pergjegjje te pytjes...

Pe shoh qe pergjigja jem paska pas goxha rendesi ne ju se nuk pe shoh naj sen qe paske kundershtu. Sa per ato qe po dufka mi riformolu s'ka problem, po qishtu fliten ne popull qishtu ti thash. Ti nese i sheh si jokorrekte, na ndrico o mesues i madh i civilizimit.

Kushtet aktuale ne Mitrovice jane te mjerueshme. Pe sheh edhe vet o vlla. Nje Berlin shqiptar. Nje nje hajmadet ekonomik ku fukarallaku ka mlu shpiat. Nje pjese e qytetit e pushtuar nga Serbia. Jane pra c'jane kushtet ne Mitrovice. Dhe askush nuk ka te drejte qe me tha, jo s'kena drejt per pjesen veriore! A jeni more ne toke te bukes cfare flitni kshtu? Po e drejta jone eshte te kerkojne te jete bashke edhe ajo pjese e qytetit qe na u pushtua. Jo vetem ajo pjese e qytetit po edhe pjese tjeter e veriut te vendit tone
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Ago Muji
Ushtarak
Ushtarak
Ago Muji

Numri i postimeve : 2974
Registration date : 07/03/2008

Cfare duhet te bejmë që ta bashkojmë Mitrovicën...?? Empty
MesazhTitulli: Re: Cfare duhet te bejmë që ta bashkojmë Mitrovicën...??   Cfare duhet te bejmë që ta bashkojmë Mitrovicën...?? EmptySat Jan 31, 2009 11:24 pm

Nuk kam qene aq ne rrjedhe te debatit, por Guximi sado qe te kam shok duhet te ta them qe nganjeher po e ngjyros edhe ti Razz. Po si qenkan komb serbet atje o guximi, pse spo i permend ti 12 000 shqiptaret e zhvendosur ne 2001 ne sy te kforit, kjo eshte fakt e dine te gjithe, pse o guximi ajo e serbeve na qenka, se kam degjuar shume te thon edhe pse e di qe ti se ke kete mendim, se kinse kur e mori Kosoven Lindore serbia, ia dha kosoves ket zubin potokun e Leposaviqin, po pse a na t ardhum qenkemi, pse spermenden te paret e mij qe kane jetuar ne Prokup te Prokuples, pse spermenden banoret e Nishit, vrajes, kurshumlis, Tregut te Ri qe ishte deri ne luften e dyte boterore i banuar me shqiptar.
Duhet menduar 10 her dhe folur nje her.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi

Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 27
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Cfare duhet te bejmë që ta bashkojmë Mitrovicën...?? Empty
MesazhTitulli: Re: Cfare duhet te bejmë që ta bashkojmë Mitrovicën...??   Cfare duhet te bejmë që ta bashkojmë Mitrovicën...?? EmptySat Jan 31, 2009 11:59 pm

Ago Muji hiq mos ta nin ky debat eshte.

Sipas gjykimit tim nuk te mbron asnje e drejte nderkombetare, qe te nderhysh ne Mitrovicen e veriut eshte fjala, kurse ne Luginen e Presheves, ne Bujanoc e Medvegje, po, e ne disa pjese te tjera te banuara me shiqiptar, une e kuptoj perin e kupeutur kur thote se historikisht shqiptaret kane jetuar atje, po kete historikisht nuk e perfille askush te pakten jo sot.


Une jam i mendimit se cfaredo forme te perdoret nuk ke per mundur qe Mitrovicen veriore, ta kthesh me Kosoven, ata dal nga dal po formojne kombin (nuk e kane pajtohem tash) por kombi formohet, ata formojne histori, formojne gjuhe, e kulture, dhe prej asaj pike mund te thone se edhe historikisht, i takon MItrovica veriore.

Vetem dua ta shprehu bindjen time te thelle se pjesa e Mitrovices veriore eshte vec se e humbur, dhe nuk rikthehet dot, per bindjen time kjo eshte shume e sigurte.

KOMBI VEC SE PO FORMOHET ATJE O BURRA.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
PeriiKeputur
Anëtar
Anëtar
PeriiKeputur

Male
Numri i postimeve : 342
Age : 107
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Profesioni/Hobi : ANTI-SERB
Registration date : 12/05/2008

Cfare duhet te bejmë që ta bashkojmë Mitrovicën...?? Empty
MesazhTitulli: Re: Cfare duhet te bejmë që ta bashkojmë Mitrovicën...??   Cfare duhet te bejmë që ta bashkojmë Mitrovicën...?? EmptySun Feb 01, 2009 12:57 am

O Guxim bre dala e plaste po kadale bre burre pse po gutesh. Po pse po gutesh vellau jem? Avash avash aman.. Ma s'pari sunesh me tha qe ne veri te Mitrovices po formohet ni komb. Kjo asht antishkencore me e thane. Kombi s'formohet per disa vjet, per cfare kombi e ke fjalen ti?

Si mund te thuash po formojne komb shkijet kur dihet se ata jane MUPista te fellqite. Nese nisemi nga kjo logjike athere pi bika qe ku ka zyrtare shkije po u formojka ka ni komb.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Muja e Halili
Anëtar
Anëtar
Muja e Halili

Male
Numri i postimeve : 294
Age : 24
Vendi : GalaxY
Profesioni/Hobi : Mi vra shkijet
Registration date : 15/01/2009

Cfare duhet te bejmë që ta bashkojmë Mitrovicën...?? Empty
MesazhTitulli: Re: Cfare duhet te bejmë që ta bashkojmë Mitrovicën...??   Cfare duhet te bejmë që ta bashkojmë Mitrovicën...?? EmptySun Feb 01, 2009 1:04 am

PeriiKeputur shkruajti:
O Guxim bre dala e plaste po kadale bre burre pse po gutesh. Po pse po gutesh vellau jem? Avash avash aman.. Ma s'pari sunesh me tha qe ne veri te Mitrovices po formohet ni komb. Kjo asht antishkencore me e thane. Kombi s'formohet per disa vjet, per cfare kombi e ke fjalen ti?

Si mund te thuash po formojne komb shkijet kur dihet se ata jane MUPista te fellqite. Nese nisemi nga kjo logjike athere pi bika qe ku ka zyrtare shkije po u formojka ka ni komb.


Shikoni deshem apo s'deshem ne nuk mund te vendosim asgje per kete Mitrovice te shkrete,te lene pas dore,mire do te ishte po ta merrnim ne pronesi tonen gje qe do te behet ,por kur?

E mire do te ishte te bashkoheshim te gjithe shqipetaret anemban ballkanit ta formonim Shqiperine Etnike,por ja qe ne nuk vendosim per keto gjera,per keto po na vendosin tjeter kush,dorezinjet e tjere,e kam te qarte se po te degjohej zeri i popullit ne do ishim moti te bashkuar dhe kjo qeshtje do ishte e zgjidhur,me keto vargje dua te them se si shqipetar ne nuk na ka hije te shtyhemi mes vete, e te shahemi,kur ne dere e kemi armikun dhe nuk po guxojme ti bejme ze,shqipetari shqipetarin duhet ta doje e ta nderoj,e jo ta nenqmoj.Prandaj ju lutem e zgjidhni kete problem midis jush edhe debatojme sic na ka hije e jo duke u shtyre njeri me tjetrin.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi

Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 27
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Cfare duhet te bejmë që ta bashkojmë Mitrovicën...?? Empty
MesazhTitulli: Re: Cfare duhet te bejmë që ta bashkojmë Mitrovicën...??   Cfare duhet te bejmë që ta bashkojmë Mitrovicën...?? EmptySun Feb 01, 2009 1:04 am

Po Periikeputur, ky eshte kuptimi i Kombit, une konsideroj qe Serbet po formojne kombin, sepse tiparet e kombit per fate te keq po formohen historikisht, kurse vete historia nuk eshte e caktuar, histori mund ta quajme edhe permbi 10 vjet. Prandaj une e shoh kete qeshtje ne kete menyre: Nga pamundesia per te vepruar tash, serbet po formojne komb atje, po formojne historine e tyre (thash qe historia nuk eshte e caktuar), po formojne kulturen e traditen e vete, perseri po them qe kjo po ndodhe fatekeqesisht, dhe sepse kemi nje qeveri te korruptuar, e cila thote vetem PO-ja cdo kerkese nderkombetare.

Une kam deshire qe Motrovice t'i perkete Kosoves, ose Shqiperise me mire te them, por nuk ke mundesi ta rikthes, gjykoj une.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi

Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 27
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Cfare duhet te bejmë që ta bashkojmë Mitrovicën...?? Empty
MesazhTitulli: Re: Cfare duhet te bejmë që ta bashkojmë Mitrovicën...??   Cfare duhet te bejmë që ta bashkojmë Mitrovicën...?? EmptySun Feb 01, 2009 1:06 am

Une kam deshire qe Mitrovica t'i perkete Kosoves, ose Shqiperise me mire te them, por nuk ke mundesi ta rikthesh, gjykoj une.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
PeriiKeputur
Anëtar
Anëtar
PeriiKeputur

Male
Numri i postimeve : 342
Age : 107
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Profesioni/Hobi : ANTI-SERB
Registration date : 12/05/2008

Cfare duhet te bejmë që ta bashkojmë Mitrovicën...?? Empty
MesazhTitulli: Re: Cfare duhet te bejmë që ta bashkojmë Mitrovicën...??   Cfare duhet te bejmë që ta bashkojmë Mitrovicën...?? EmptySun Feb 01, 2009 1:46 pm

M'ju ni naj kush tu fol qyshtu ko me mendu qe ju jeni ose i lujtun mecsh ose ose sdicka. Mitrovicen Veriore mund ta kthesh kur te dush, po duhet me shtrengu mire rrypin e me u mbreh mire jataganin. Tybe, Kroaica su clirue tu pa andrra ose tu tha ja e kena hup pergjithmone Krajinen. Jo. Kroatet trima te cartun i kapen armt edhe me nihmen amerikane ja hjeken flamen shkavit edhe kamb shkavi smet ne Kroaci.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII

Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

Cfare duhet te bejmë që ta bashkojmë Mitrovicën...?? Empty
MesazhTitulli: Re: Cfare duhet te bejmë që ta bashkojmë Mitrovicën...??   Cfare duhet te bejmë që ta bashkojmë Mitrovicën...?? EmptySun Feb 01, 2009 3:33 pm

Guximi shkruajti:
Nuk kemi asnje te drejte ligjore, qe ta kerkojme pjesen veriore te Mitrovices, mund te them me plotekuptimin e fjales se ajo pjese nuk na perkete me. Nese nisemi mbi parimin historik atehere ne mund te kerkojme edhe tokat Ilire qe i kemi pasur historikisht, por kete parim nuk e perfille askush. Ne M.Verorie ka shumice serbe dhe si komb e kane te drejten e vetevendosjes. Duhet te koncentrohemi tek pjesa e cila ende eshte me shumice shqiptare por qe dalngadal edhe prej aty po fillojne te shperngulen banoret vendas. Gjithashtu duhet ta kemi vemdendjen edhe tek Presheva, Bujanoci, e Medhegja, te cilat jane me shumice shqiptare ne tokat e tyre, por qe i mohohet e drejta e vetevendosjes.

Se pari ju pershendes te gjitheve, shpresoj se jeni duke ia kaluar mire...

Sapo hyra ne forum, rastesisht e hasa kete teme, kur qe, pash se guximi kishte shkretetuar kogja si shume. Beso guximi, me erdhi keq kur pash se ju pasket kete mentalitet, te cilin mentalitet e kane vetem injorantet, multipacifistet, pasardhesit e rugoves e njerez te tille.
Po si ore guximi serbet e kane te drejten e Vetevendosjes, ku bazoheni per kete qe e thoni? Ju e premendeni te drejten ligjore, ndersa pikerisht e drejta ligjore tregon se Mitrovica eshte pjese e Kosoves, ndersa vetem gjendja de fakto tregon se Mitrovica eshte e ndare.

Edhe pse nuk i kam lexuar komentet tjera te kesaj teme, mbes me shpresen se jeni penduar per kete qe e keni thene.

Me t'mira
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Cfare duhet te bejmë që ta bashkojmë Mitrovicën...?? Empty
MesazhTitulli: Re: Cfare duhet te bejmë që ta bashkojmë Mitrovicën...??   Cfare duhet te bejmë që ta bashkojmë Mitrovicën...?? Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Cfare duhet te bejmë që ta bashkojmë Mitrovicën...??
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët-
Kërce tek: