Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Frika nxit sëmundjet e zemrës

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Ummu-Hurejra
Fillestar/e
Fillestar/e
Ummu-Hurejra

Female
Numri i postimeve : 17
Age : 29
Vendi : Pejë
Registration date : 06/01/2009

Frika nxit sëmundjet e zemrës Empty
MesazhTitulli: Frika nxit sëmundjet e zemrës   Frika nxit sëmundjet e zemrës EmptyTue Jan 06, 2009 6:47 am

Personat të cilët vuajnë nga sulmet e panikut janë më të prirë që të sëmuren nga sëmundjet e zemrës, shkruan në revistën "European Heart Journal".
Në bazë të të dhënave, shkencëtarët kanë publikuar se personat nën moshë 50-vjeçare, të cilët kanë sulme të frikës dhe krijojnë panik, janë të rrezikuar tri herë më shumë për të zhvilluar sëmundje kardiovaskulare.

Ky përfundim është nxjerrë nga të dhënat e grumbulluar prej studimeve të cilat kanë përfshirë më shumë se 400.000 persona të të gjitha moshave, ku janë përfshirë edhe 57.000 participantë të cilët kanë pasur probleme me sulmet e panikut.

Studimi ka treguar se në grupet e personave me sulme të panikut me moshë nën 50 vjet, rreziku për të pasur sulm në zemër ka qenë për 38% më i lartë, ndërsa rreziku për t’u shfaqur ndonjë sëmundje tjetër e zemrës ka qenë për 44% më i lartë. Edhe te personat mbi 50 vjet, të cilët kanë vuajtur nga paniku, ka ekzistuar rreziku i shfaqjes së sëmundjeve kardiovaskulare, porse në shkallë më të ulët.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Aldo
Anëtar
Anëtar
Aldo

Male
Numri i postimeve : 490
Age : 33
Vendi : durres
Registration date : 06/01/2009

Frika nxit sëmundjet e zemrës Empty
MesazhTitulli: Re: Frika nxit sëmundjet e zemrës   Frika nxit sëmundjet e zemrës EmptyThu Feb 19, 2009 12:36 am

cdo lloj ndjenje e keqe sjell keq,
Mbrapsht në krye Shko poshtë
**Lumi_
Anëtar i ri
Anëtar i ri
**Lumi_

Numri i postimeve : 177
Registration date : 20/06/2008

Frika nxit sëmundjet e zemrës Empty
MesazhTitulli: Re: Frika nxit sëmundjet e zemrës   Frika nxit sëmundjet e zemrës EmptyThu Feb 19, 2009 12:58 pm

Pos frikes semundjen e zemres w nxite edhe duhani, alkooli, shtimi i peshes e keshtu me radhe. Suspect
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar


Frika nxit sëmundjet e zemrës Empty
MesazhTitulli: Re: Frika nxit sëmundjet e zemrës   Frika nxit sëmundjet e zemrës EmptyThu Feb 19, 2009 1:54 pm

Nga kjo qe lexova mundesit e vogla i paskna qe me pas sulm ne zemer.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Frika nxit sëmundjet e zemrës Empty
MesazhTitulli: Re: Frika nxit sëmundjet e zemrës   Frika nxit sëmundjet e zemrës EmptyThu Feb 19, 2009 1:57 pm

Akili shkruajti:
Nga kjo qe lexova mundesit e vogla i paskna qe me pas sulm ne zemer.

Akili mos ke dert, e sidomos nëse ike punët mirë me shoqëri të preferojë të rrish ma shumë me What a Face ke me harru çka është sëmundja e zemres cheers

_________________
Është diçka që vlen...

më shumë se pranvera, që shkëlqen më shumë se dielli ,më shumë se ari...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Frika nxit sëmundjet e zemrës Empty
MesazhTitulli: Re: Frika nxit sëmundjet e zemrës   Frika nxit sëmundjet e zemrës Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Frika nxit sëmundjet e zemrës
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shëndeti-
Kërce tek: