Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Gruaja të cilën dashuroj, poezi lirike Shvjedçikov

Shko poshtë 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Gruaja të cilën dashuroj, poezi lirike Shvjedçikov - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Gruaja të cilën dashuroj, poezi lirike Shvjedçikov   Gruaja të cilën dashuroj, poezi lirike Shvjedçikov - Faqe 3 EmptySun Dec 07, 2008 10:57 pm

45. Mall

Dielli si një disk i zjarrtë,

ftohet oqeanit prej etjes së etshme,…

Kjo është e pathëna e çastit,

qëndresa e urrejtjes së përjetshme.U helmova prej nepërkës tokësore

në zemër më kafshoi keq malli,

gjithçka dhe tingulli ngriu,

qetësia lëvizi nga varri.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Gruaja të cilën dashuroj, poezi lirike Shvjedçikov - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Gruaja të cilën dashuroj, poezi lirike Shvjedçikov   Gruaja të cilën dashuroj, poezi lirike Shvjedçikov - Faqe 3 EmptySun Dec 07, 2008 10:57 pm

46. Oqeani i mjegulluarDita ia la vendin ditës,

mjegulla mbuloi oqeanin, hija e turbulltë s’e pengon


fluturimin e rëndshëm të pelikanit.

Portit fluturojnë pulëbardhat,

vinxhi i palëvizur, rënë nëkoma,

pa ty, jam krejt i helmuar,

mendja s’ më shkon te norma.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Gruaja të cilën dashuroj, poezi lirike Shvjedçikov - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Gruaja të cilën dashuroj, poezi lirike Shvjedçikov   Gruaja të cilën dashuroj, poezi lirike Shvjedçikov - Faqe 3 EmptySun Dec 07, 2008 10:58 pm

47. Rrahja e zemrësNëse zemra gjallë gjallon,

nëse heshtin kullave frëngjitë,

nëse mbjellin dhe korrin,

nëse në fushë janë jetësitë,

nëse shkëlqejnë agimet prej vesës,

nëse ëmbël kuqojnë perëndimet,

nëse vera na jep ngrohtësinë,

nëse s’ alarmojnë kushtrimet,

nëse gjak s’derdhet askund,

nëse shpirti kërkon qetësinë,

lejoje zemrën të rrahë,

le të rrahë me plot kumbim!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Gruaja të cilën dashuroj, poezi lirike Shvjedçikov - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Gruaja të cilën dashuroj, poezi lirike Shvjedçikov   Gruaja të cilën dashuroj, poezi lirike Shvjedçikov - Faqe 3 EmptySun Dec 07, 2008 10:58 pm

48. Gjendje vjeshteNdien një farë brishtësie qiellore,

sikur gjithçka është brishtësuar,

mjegullnaja mbi tokë, pyje të venitur,

një jetë si në ëndërr, jetë e pajetuar.Fryn erë pishat zhurmërojnë,

sikur kanë shekuj zhurmëruar,

zemra qan, ankohet, dhëmb,

aroma u prish, aroma e thartuar.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Gruaja të cilën dashuroj, poezi lirike Shvjedçikov - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Gruaja të cilën dashuroj, poezi lirike Shvjedçikov   Gruaja të cilën dashuroj, poezi lirike Shvjedçikov - Faqe 3 EmptySun Dec 07, 2008 10:58 pm

49. Akulli shkriuKundroj qumështinë tënde,

puth buzëtkuqet e nxehta

akulli, ja, shkriu,…

Ç’ndryshime mori jeta!Qëkurse m’u shfaqe ti,

u shuan ëndrrat e frikshme

si nimfë thjesht m’u shfaqe,

ti e lirë, krejt e lirshme.Qëkurse m’u shfaqe ti,

akujt e ftohtë i shkrive

dhe mund të ishe ëndrra

e gjithë ngrohtësive.E shenjtë, ledhatare

dhe s’folëm për të fjalë,…

Gjithçka shkrin, shkrin

dhe ne vrap nëpër valë.Dhe kur mëngjesi erdhi,

gjithkund akull s’gjen,

vetëm fryma mbeti,

por flaka rrotull vjen.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Gruaja të cilën dashuroj, poezi lirike Shvjedçikov - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Gruaja të cilën dashuroj, poezi lirike Shvjedçikov   Gruaja të cilën dashuroj, poezi lirike Shvjedçikov - Faqe 3 EmptySun Dec 07, 2008 10:59 pm

50. Puthmë fort!Puthmë fort! Më fort!

Puthmë gjersa të dërsitem!

Gjersa afshi të më shuhet,

gjersa mbi ty të pulitem.Më puth kaq fort, moj e dashur,

sa puthja të më shkojë në deje;

besomë, askush s’më ndalon,

s’ka forcë të më ndalë drejt teje.Puthmë më fort! Më fort!

Të më kthehet afshi i zjarrit,

besomë tani, s’jam i aftë,

s’e ndal dot vrapin e kalit.Le të fluturojë me të katra

dhe zemrën të ma ndajë në pjesë,

kjo është lumturia e çmendur

e ditës së lumtur që vdes.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Gruaja të cilën dashuroj, poezi lirike Shvjedçikov - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Gruaja të cilën dashuroj, poezi lirike Shvjedçikov   Gruaja të cilën dashuroj, poezi lirike Shvjedçikov - Faqe 3 EmptySun Dec 07, 2008 10:59 pm

51. Vrull dashurieO mall i përvëluar,

pa fund, pa fillim!

O brengë e dëshpëruar,

pa grua s’gjen shërim!Dhe dukesh se në shekuj

ty helmi të përpin,

kur thahesh e venitesh,

ku lumi ka burim.Po hë! Dëgjoj së largu

të zjarrtën vetëtimë,

që ngroh dhe dashurisë

i jep një ëmbëlsim.Sulmo si vetëtima!

Gjëmo! Me plot gjëmim,…

Si lumë rrjedh dashuria,

qetësia e shpirtit tim.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Gruaja të cilën dashuroj, poezi lirike Shvjedçikov - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Gruaja të cilën dashuroj, poezi lirike Shvjedçikov   Gruaja të cilën dashuroj, poezi lirike Shvjedçikov - Faqe 3 EmptySun Dec 07, 2008 11:00 pm

52. Çudi e jashtëzakonshmeE kuptova të vërtetën e thjeshtë,

si vetë jeta qenkwrka kaq e çuditshme,

se gjithçka prej dritës së diellit,

çdo gjë qenkërka e mahnitshme.Dhe le t’i lëmë të gjitha dhimbjet,

le të bëhet siç qe më parë.

O jetë e parë, e përjetshme,

s’ka varr ty të të marrë!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Gruaja të cilën dashuroj, poezi lirike Shvjedçikov - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Gruaja të cilën dashuroj, poezi lirike Shvjedçikov   Gruaja të cilën dashuroj, poezi lirike Shvjedçikov - Faqe 3 EmptySun Dec 07, 2008 11:00 pm

53. Të kujtoj shpeshMidis andrallave të jetës

shpesh në mendje të mbaj,

edhe pse dita ikën, fiket,

Unë prej kujtesës s’të laj.Çdo vit që shkon e kuptoj,

se s’kthehet i shtrenjti thesar,

Visaret e mia shtrihen

kaq thellë,… Askush s’i ka parë.Po, a ishin ditët parajsore,

kur ty të puthja gjithmonë?

Dhe botën të tërë do të jepja

për ditën e majit tonë.Dhe sikur Krimeja malore

të mbytet në mjegull a mjerim,

kështu do të mbaj ëndrrën time ,

çdo ditë gjer në flijim.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Gruaja të cilën dashuroj, poezi lirike Shvjedçikov - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Gruaja të cilën dashuroj, poezi lirike Shvjedçikov   Gruaja të cilën dashuroj, poezi lirike Shvjedçikov - Faqe 3 EmptySun Dec 07, 2008 11:00 pm

54. Mbrëmje e përgjumur verioreDita e nxehtë u shua, u ngrys

dhe perëndimi ledhatar, ende kuqon,

farkëtarët e heshtën këngën monotone,

nata tashmë qiellin zotëron.Gjithçka u qetësua dhe nganjëherë

duket se qetësia e përjetshme afrohet.

Shpirtin nënënor qetësoje,…

E mposhte atë, që ende krenohet?Jeta qetësohet, barra dhe lodhja

ajo që na dha trashëgim…

Zgjohu, o plak! Doli tashmë hëna,

pas perëndimit qiellit i jep shkëlqim…Eja, të kujtojmë si qeshej pranvera,

si asnjeherë një e tillë qetësi.

Nuk mundesh ti dhe bie në ëndërr,

gjithçka dikur lehtë e zgjidhje ti!Gjirokastër 07,07.2007
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Gruaja të cilën dashuroj, poezi lirike Shvjedçikov - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Gruaja të cilën dashuroj, poezi lirike Shvjedçikov   Gruaja të cilën dashuroj, poezi lirike Shvjedçikov - Faqe 3 EmptySun Dec 07, 2008 11:01 pmPasthënie mirënjohje

për poetin AdolfMurat Memallaj


Dialog me detin

Shokët dhe shoqet e lanë

dhe ajo e vetme mbeti,

Detit se ç’i thosh ca fjalë,

seç i pëshpëriste Deti!Deti i fliste me valë,

Ajo e mbytur në mendime,

valët ktheheshin në fjalë,

Ajo mbytur në meditime…Unë i thirra: “Eja lart…”

Ajo m’u gjegj e hutuar:

“Ju lutem, prisni dhe pak,

Unë me Detin s’kam mbaruar!”Dhe Unë mbeta fillikat,

ç’mund të bëja unë i shkreti,

Nimfa kishte zbritur malit,

kërkonte dashuri “DETI”.“Vetëm ty, o Det i madh, - tha, -

veç ty të jepem e tëra,

s’ka ndjenjëtar më të zjarrtë,

veç për ty s’më hapen zërat…”
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Gruaja të cilën dashuroj, poezi lirike Shvjedçikov - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Gruaja të cilën dashuroj, poezi lirike Shvjedçikov   Gruaja të cilën dashuroj, poezi lirike Shvjedçikov - Faqe 3 EmptySun Dec 07, 2008 11:01 pm

2. Dhe prapë do të nisja dashuri

Rinia ime ka qenë e heshtur,

rinia ime ka qenë e mbyllur,…

Në shkollë kam qenë si një murg.

Rinia ime ka qenë e ndrydhur.Dhe femrat shumë s’më kanë dashur,

s’qeshë shumë i bukur në rini,

se gjuhën e kam pasur të hidhur,

dhe s’bëja kurrë përkëdheli.Por ju prapë s’më besoni,

se nuk ka mbetur “laraskë pa bisht”,

e kisha dhe unë një vashë si veten,

që nuk më linte vetëm, të trishtë,…E s’e harroj dot atë vashë,

kohën që shkova bashkë me të,

bankën e fundit, këndin e heshtur ,

ku ish shkruar: “Matura B”.Ta gjeja prapë në këto vise,

çiltër ju them, të gënjej s’di,

Rininë do të sillja prapë në mendje

dhe prapë do të nisja dashuri.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Gruaja të cilën dashuroj, poezi lirike Shvjedçikov - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Gruaja të cilën dashuroj, poezi lirike Shvjedçikov   Gruaja të cilën dashuroj, poezi lirike Shvjedçikov - Faqe 3 EmptySun Dec 07, 2008 11:01 pm

3. Shpirtin për ty e bëj zgjuaKam një dhimbje, ia di shkakun,

por s’dua ta di merakun,

Ti ma turbullove gjakun,

lule, shoqe me zambakun.

Veç me ty e kaloj ditën,

gjatë gjithë ditës shoqe frikën

se kërkoj ta vras të ligën,

si bariu që ruan grigjën.

Jam i vetëm dhe po vuaj,

jam marrosur, gati luaj.

“Kam bërë gabim, - mos më thuaj, -

- S’dua ta vras shpirtin tuaj”.

Nëse është kështu si thua

se ti gjen shërim tek mua,

s’kam se si të të them”: “S’dua!”

Shpirtin për ty e bëj zgjua….

Nëse ke kaq mall, sa thua,

kur e ndien, se unë të dua,

se jam bërë e verdhë ftua,

eja, eja lehtë mbi thua.
Që për mua të mos vuash,
eja moj, sa herë të duash,
mjafton një fjalë të më thuash:
“Erdha,… Me mua të luash…”


Sa herë që të duash duku,
një çast nga shoqet shkëputu,
në gjoksin tim eja futu
dhe me shpirtin tim zbutu.


Mjafton që pak të më prekësh,

veten tënde të mos djegësh,

Trupi im e ndien ndijimin,

ia heq zemrës hidhërimin”.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Gruaja të cilën dashuroj, poezi lirike Shvjedçikov - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Gruaja të cilën dashuroj, poezi lirike Shvjedçikov   Gruaja të cilën dashuroj, poezi lirike Shvjedçikov - Faqe 3 EmptySun Dec 07, 2008 11:02 pm

Përmbajtja

1. Të dua gjer në vetmohim

2. Vështroj në sytë e tu fshehtësitë

3. Ju jeni si dielli në qiellin e kaltër

4. Jeta

5. Pasioni i fshehtë

6. E fshehta

7. Era e fortë rrëmbehet me shpirtin tim

8. Dashuri qiellore

9. Ç’të bëj

10. Ëmbëlsi

11. Dëbora eparë

12.O pasqyrë e shpirtit tim!

13. E dua afshin e tokës

14. Do të bëhen heshtja jote

15. Natë jugore

16. Bukuroshja e fjetur

17. Vashë e ëndrrës sime

18. Nyje e përjetshme

19. Hijet

20. Zjarri i dashurisë

18. Papërcaktueshmëri

19. Ëndrra e jetës

20. Trishtim

21. Unë kujtoj atë perëndim

22. Afrim

23. Vetëm ty

24. Zhgënjim

25. Dehem me erën e pishës

26. Kënga e mbrëmjes

27. Trupi i gruas

28. Unë mbytem

29. Gruaja, të cilë cilën dashuroj

30. Trupi dhe shpirti

31. Fëshfërima e pishës

32. Ti je imja

33. O ti, të cilën ende s’e kam takuar

34. Dredhëza

35. Vogëlushe

36. Kush je ti

37. Retë lundrojnë si shami të bardha

38. Miku im i heshtur

39. Sa larg je ti… Kaq larg

40. Kujtesë

41. Zemra si lule e lodhur

42. Mall

43. Oqeani i mjegulluar

44. Rrahje e zemrës

45. Gjendje vjeshte

46. Akulli shkriu

47. Puthmë fort!

48. Vrull dashurie

49. Çudi e jashtëzakonshme

50. Të kujtoj shpesh

51. Mbrëmje e përgjumur veriore
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Gruaja të cilën dashuroj, poezi lirike Shvjedçikov - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Gruaja të cilën dashuroj, poezi lirike Shvjedçikov   Gruaja të cilën dashuroj, poezi lirike Shvjedçikov - Faqe 3 EmptySun Dec 07, 2008 11:02 pm

Adolf ShvjedçikovËshtë një shkencëtar rus, poet dhe përkthyes, ka lindur në 11 maj të vitit 1937 në Shahty Rusi. Graduar Doktor në Universitetin e Moskës. Punonjës shkencash në Institutin e Shkencës Fizike në Akademinë e Shkencës Ruse në Moskë. Shef of Kemis. Los Anxhelkis USA. Ai ka publikuar më shumë se 150 letra shkencore dhe 300 nga poemat e tij në revista të ndryshme ndërkombëtare të poezisë, në Rusi, SHBA, Brazil, Indi, Kinë, Kore, Japoni, Itali, Maltë, Spanjë, Francë, UK dhe Australi. Poemat e tij janë përkthyer në italisht, portugalisht, spanjisht, greqisht , kinezçe dhe indisht. Ai është Anëtar i Lidhjes së Shkrimtarëve dhe Artistëve Ndërkombëtarë, Kongresit Botëror të Poetëve, Anëtar i Lidhjes Ndërkombëtare të Poetëve, ALIAS. Adolf është gjithashtu i njohur për poezitë e tij në gjuhën angleze. 150 sonetë anglisht të shekujve XVI-XIX, 150 sonete angleze (Moskë 1992), Ulliam Shekspir (Moskë 1996) si dhe ka përkthyer shumë poetë modernë nga Brazili, India, Itali, USA, Kinë dhe Japoni.Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Gruaja të cilën dashuroj, poezi lirike Shvjedçikov - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Gruaja të cilën dashuroj, poezi lirike Shvjedçikov   Gruaja të cilën dashuroj, poezi lirike Shvjedçikov - Faqe 3 EmptySun Dec 07, 2008 11:03 pmKy libër është publikuar në SHBA me asistencë nga grupi “Harris Ragan”, grup menaxhimi me këmbëngulje, bazuar me firmat e konsultimit të policës publike me interes në Rusi dhe miqtë asistuar miqve Fondacion jopërfitues, që sigurohet nga person në person ndihmë për individualë në formë USSR.

Pjesë të këtij libri mund të transmetohen, të ripriodhohen ose të prodhohen në ndonjë formë ose në shumë kuptime elektronike ose mekanike, duke përfshirë këtu fotokopjimin, rikujtimin, ose nga ndonjë informacion logjistik sistem, pa të drejtën e lejes së autorit, që mund të jetë në kontakt, nëpërmjet rrugës së E – mail, ose numrave të fax dhe telefonit si më poshtë:

Harris /Ragan Manaxhement /Group 9200 Sunset Blvd 404

Los Anxhelos CA 90069

Tel + (1) 3102788038 FX: + (1) 3102713649

Em: hrmg@aol.com

USA Friends Assisting Friends

P.O. Box 260012 Encino Ca 91426

USAShvjedçikov, Adolf

“Gruaja, të cilën dashuroj”

( Puthmë më fort! Më fort! )

poezi

Redaktor letrar: Kristaq F. Shabani IWA, WPS

Përktheu prej gjuhës ruse : Murat Memallaj,

poet, përkthyes WPS
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Gruaja të cilën dashuroj, poezi lirike Shvjedçikov - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Gruaja të cilën dashuroj, poezi lirike Shvjedçikov   Gruaja të cilën dashuroj, poezi lirike Shvjedçikov - Faqe 3 EmptySun Dec 07, 2008 11:08 pm

Poezia lirike ruse e kohëve të sotme e përfaqësuar nga miku ynë, Adolf Shvjedçikov, kërkon mendim. Në lidhje me aftësinë përkthyese përkthyesi dhe poeti Murat Memallaj kërkon gjithashtu mendime, pavarësisht nga qendrimet e deritanishme të kritikes letrare. Kjo ështe një punë pasiionante që zhvillon në shkëmbimin e vlerave universale LIDHJA E KRIJUESVE "PEGASI" ALBANIA....
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Gruaja të cilën dashuroj, poezi lirike Shvjedçikov - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Gruaja të cilën dashuroj, poezi lirike Shvjedçikov   Gruaja të cilën dashuroj, poezi lirike Shvjedçikov - Faqe 3 EmptySun Dec 07, 2008 11:09 pm

Forumistë dhe forumiste ndaluni në këtë poezi lirike...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
Gruaja të cilën dashuroj, poezi lirike Shvjedçikov - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Gruaja të cilën dashuroj, poezi lirike Shvjedçikov   Gruaja të cilën dashuroj, poezi lirike Shvjedçikov - Faqe 3 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Gruaja të cilën dashuroj, poezi lirike Shvjedçikov
Mbrapsht në krye 
Faqja 3 e 3Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët-
Kërce tek: