Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Biznesi ankohet per ide te reja !

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Biznesi ankohet per ide te reja ! Empty
MesazhTitulli: Biznesi ankohet per ide te reja !   Biznesi ankohet per ide te reja ! EmptySun Oct 05, 2008 2:56 pm

Biznesi ankohet per ide te reja ! Biznes

Te nderuar e shume te respektuar lexus te faqes ''bashkimikombetar'' ,doja te hapi kete teme qe te ndimojm nga njeri tjetri per keshilla te bizneseve te reja ne vendet tona ,Shqipri,Kosove,Maqedoni etj ...

Ka shume per te thene por shume pake per te dhene ,kemi me mijra fjal qe na kaloin ne mendje tone ,per bizneset e reja ,por ky tregus nuk gjen vend te zhvillohet ne shoqerin tone .

Kjo ide per keshilla per bizense te reja ,ide te reja eshte i mirpritur nga mendimet e jauj ne teme,te cilat do te anlaizohen ,planifikohen me ide te reja qe ndodhese tek ''dikush'' munde te jete nje ndime te behet rrealitet idea/kshilli jone .!


C'fare eshte munges e biznesit qe ankohet ai ,keni ide te reja per te mos u ankuar biznesi ne shoqerin tone ???


vazhdim te mire ne teme ...


Edituar për herë të fundit nga Beton në Sun Oct 05, 2008 3:55 pm, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Musafir
Vizitor
avatar


Biznesi ankohet per ide te reja ! Empty
MesazhTitulli: Re: Biznesi ankohet per ide te reja !   Biznesi ankohet per ide te reja ! EmptySun Oct 05, 2008 3:07 pm

Ide shum e mir Beton dhe me siguri se shum kujt i interson kjo ide dhe mendoj se ka të atill që dijn të sjellin kshilla për bisnes afatgjata dhe afat shkurtër.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Biznesi ankohet per ide te reja ! Empty
MesazhTitulli: Re: Biznesi ankohet per ide te reja !   Biznesi ankohet per ide te reja ! EmptySun Oct 05, 2008 3:16 pm

sa per vazhdim ne teme , kam vrejtur se shume munges jane zyrat (Aziendat),per kerkimin e nje banese ne qytetet tona ,veçanarishte ne qytetet Univerzitare ,si ne Tiranë,Prishtin,Tetovë.

kjo zyre nuk mendoi se kerkon nje investim te madhe me pak pune ndimon shume Student ,Turist, te pa njohur etj ,mbi te gjitha i ndimon edhe vetes ,per te fituar kafshaten e bukes,dhe hap vende pune te reja per popullin tone qe ka nevoi shume .

E perfundoj me kete pse jo te jete edhe nje zynxhire ne gjithe keta qytete te rendesishem kjo (Agjenci).

Mirkuptime
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Eva0506
Hero anëtar
Hero anëtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 38
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

Biznesi ankohet per ide te reja ! Empty
MesazhTitulli: Re: Biznesi ankohet per ide te reja !   Biznesi ankohet per ide te reja ! EmptySun Oct 05, 2008 4:02 pm

Urime per temen, sepse eshte praktikisht e nevojshme.

Nje ide biznesi mund te ishte edhe krijimi i nje strukture
guide informacioni per mundesite e punesimit ne Shqiperi dhe ne vende te
tjera. Krijimi i nje strukture per te kryer sherbimin e ofrimit te
informacionit, per te ndihmuar procesin e punesimit dhe te vetepunesimit te
njerezve. Kjo mund te perfshije edhe ndermarrjet e vogla dhe te mesme si dhe
kompanite e medha, qe kane nevoje per keto sherbime.


Gjithashtu mund te jete me interes per aplikimet ne internet per bursa dhe studime jashte vendit, lidhje me familjet, asistence te cdo lloj informacioni.

Me nje fjale nje strukture shperndarjeje informacioni, dhe ne kete menyre nuk monopolizohet informacioni aq i vlefshem.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Luki
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Luki

Male
Numri i postimeve : 664
Age : 42
Vendi : Prishtinë
Registration date : 03/10/2008

Biznesi ankohet per ide te reja ! Empty
MesazhTitulli: Re: Biznesi ankohet per ide te reja !   Biznesi ankohet per ide te reja ! EmptyWed Oct 08, 2008 8:58 pm

Të flesesh për prioritete te bisnseve te veçanta,mendoj se është vështirë te besh dallim dhe nëse bisneset kryesisht janë te kapura nga njerzit e politikes ose klane te veçanta.Pershenbull tregetine ushqimore socialistet ne pushtet ne kembim te mbeshtetjes qe i jepte greqia ja lane tregetareve greke ose për me saktë te ashtequajturve vorioepiriot.Po kështu është tregetia e naftes dhe e gazit.Elemente te politikes socialiste kanë bisneset te veçanta si te hekurit, cimentos,matrialeve te ndërtimit dhe kostruksionet, sheqerit miellit e te orizit.ne shqiperine e mesme e te veriut.Këto janë bisnese qe natyrish vijnë nga para te pista e qe për ti shpetuar ato përdoren mekanizma te njohura si bashkimi i parave te pista me një mikrobisnes te patser,apo fluksi i pa permbajtur i lojrave te fatit,e qe për 15 vjet nuk kanë perpiluar akoma një ligj për to?!Ne të gjitha këto bisnese qe përmenda me sipër nuk ka mundësi te futesh pervecese si i mvarur prej tyre, ku do të jeshe me shumë ne rolin e viktimes se sa ne rolin e te qenit zot i parave te tua.Nëse do të medosh për një bisnes te vogël jo profesional humbja dhe fitim janë aq afër sa dhe po të teproi ndonjë lek do ti përdorësh për ilace për sëmundjet e fituara nga stresi.Me këtë bisnes merret pjesa me emadhe e populsise dhe ju po i shikoni përditë ne lajme tragjedite ne familje,coroditjen njerëzore,shqetësimi për te nesërmen,pra pasiguria e thelle,qe e perkthyer ndryshe kapje e polullit nga politika.Qe politikanet e vendeve ne tranzicion te ruajnë statusin e tyre për një kohe sa me te gjatë duhet qe votuesi te jetë te jetë viktime e tyre.
Por a ka ndonjë vizion a ka ndonjë shprese për rimekembje?Natyrish ndërtimi i një numri të madh rrugesh nga qeveria ne fuqi do të mund te jape një frymarrje,por ky investim po kalon një një risk të madh për bisnesin e vogël.Nëse pretendohet se janë grumbulluar një miljarde e treqin miljon te ardhura nga korrupsioni një pjesë e madhe e keyre te ardhurave vinte dhe nga mos regjisrimi i bisneseve te vogla,pra një pjesë janë para qe populli i nxjerre nga te ardhurat personale qe me gjthe abuzimin e pretenduar ishte ne veshtiresi.Tashme veshtiresite janë ne një pikë kritikë.Një pjesë tjetër te ardhurash shkojnë për rritjen e rrogave te ndermarrjeve buxhetore ku ne këtë momente kllapie te pergjitheshme abuzohet me këto rritje fiktive.Ps.një një punëtor i kualifikuar i portit detar merr një rroge rreth 500000 lek te vjetra shtoi kësaj dhe dy rroga mujore shtese ne vit.Qe një bisnes i viogel te fitoje këtë sasi te ardhurash i duhet te këtë 30 miljon lek ne qarkullim dhe një lokal te tije mbi 100 m2 dhe te paisur më me të gjitha paisjet për bisnesin.Perfundimi sht për të hapur një bisnes ,ose meskte për te jetuar ne Shqipëri do ta krahasosh veten si ato kllounet e cirkur qe hecin mbi kavon e tendosur,por me një ndryshim pasi te mungon tapeti elastik i sigurise.Kështu njerzit mundohen për te gjete një litar sigurie e qe natyrish këto jan Metnat, Rucnat, Brahot plehrat e politikes se re e te vjetr.Për mua ne Shqipëri kanë mbetur te pa fatet dhe budallejte.Një tjetër shprese është se ne Shqipëri, duke qenë se individet e pasur janë me para te dyshimta ato nuk bëjnë investime ne prona te pa luajteshme si ndertime fabrikash për shrytezimin e resurseve në vend,dhe hapjen kështu te fronteve te punës.Secili maskohet dhe mundohet te fsheh pasurite.E këto lugeter ambicioz kundërshtojnë me te madhe sa here kjo qeveri kërkon qe investitore të huaj te ndertojne fabrika,fakt janë ndertimei i dy fabrikave te cimentos ne Lac,tecet ne Vlore gaz sjellsat hecet apo termocentralet e vegjel.Çdo gjë kundërshtohet.Po ckane?Hallin e ekologjise?Jo mor mik, po janë ambicioze pasi dhe këto i duan ti kenë ata, pa ç'ka se kure, mjafton qe dhe ne këtë gjendje ato janë vet zot e vet shkop.
Por për ti qenë me besnik temesdua te hedh një ide për një bisnes qe ve ne levizje dhe cliron disi bisnesin e vogël profesional.Krijimi i kooperativave te profesionalisteve,krijimi i një bisnesi big me aksione te barabarta,përhapja e tyre ne çdo qytet dhe lidhja e tyre ne formene një konfederate do ti afronte teknikeve krahas fitimit nga profesioni dhe një fitim te dytë nga bisnesi.E kjo do të luante dhe një rrol dhe ne clirimin e disa bisneseve te kapur nga tregetare ordinere qe abuzoojne me këtë komunitet nga me shembulloret ne Shqipëri.Por si mund te organizohet?Pavarsisht se kjo ka qen një ender e pa realizuar ne idetë e mija, mbetem gjithmonë ne kerkim te një zgjidhje.kjo i jep mundësi dhe integrimi dhe emigranteve profesioniste qe kërkojnë te rikthehen ne atdhe.Vetëm bashkia e Rromes jep 10000 euro për secilin qe largohet përfundimisht nag italia.Pra nëse do të ishin 100 profesioniste një miljon euro plus dhe një kredi me afat tegjate për tetilla procese do ti jepte mundësi integrimit të tyre në vend.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Biznesi ankohet per ide te reja ! Empty
MesazhTitulli: Re: Biznesi ankohet per ide te reja !   Biznesi ankohet per ide te reja ! Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Biznesi ankohet per ide te reja !
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Ekonomia-
Kërce tek: