Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Biznesi dhe Politika

Shko poshtë 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
Anna
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
avatar

Numri i postimeve : 2694
Vendi : Zurich
Registration date : 26/08/2007

Biznesi dhe Politika Empty
MesazhTitulli: Biznesi dhe Politika   Biznesi dhe Politika EmptyThu Sep 06, 2007 6:45 pm

Biznesi dhe Politika Buxheti03110704
bisnesi dhe politika
bisnesi dhe politika, temë ekonomiko-politike
Mbrapsht në krye Shko poshtë
petritkola
Hero anëtar
Hero anëtar
petritkola

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

Biznesi dhe Politika Empty
MesazhTitulli: Re: Biznesi dhe Politika   Biznesi dhe Politika EmptySat Sep 08, 2007 5:32 am

Politika eshte shprehje e koncentruar e ekonomise.
Ekonomia jone eshte fillestare dhe politikanet tane bejen politiken e hajdutit qe te perfitojne vetem per vete jo vetem nga ekonomia por duke shitur edhe idenditetit dhe interesat gjeostartegjike te shqiptareve.

Tek neve duhet nje dore e forte, e gatshme te sakrifokoje veten per hire te popullit shqiptar qe ne te dalim nga ky rreth vicioz...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Kosovarja
Admin
Admin
Kosovarja

Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 34
Vendi : Jashtokësore!
Registration date : 14/08/2007

Biznesi dhe Politika Empty
MesazhTitulli: Re: Biznesi dhe Politika   Biznesi dhe Politika EmptySun Sep 30, 2007 3:08 pm

petritkola shkruajti:
Politika eshte shprehje e koncentruar e ekonomise.
Ekonomia jone eshte fillestare dhe politikanet tane bejen politiken e hajdutit qe te perfitojne vetem per vete jo vetem nga ekonomia por duke shitur edhe idenditetit dhe interesat gjeostartegjike te shqiptareve.

Tek neve duhet nje dore e forte, e gatshme te sakrifokoje veten per hire te popullit shqiptar qe ne te dalim nga ky rreth vicioz...

Edhe pse te gjithe e mendojme kete ,mirpo kjo gje nuk do ndodh kurr,sepse ne nuk kemi qeveri ,nuk kemi njerze te atille qe nuk i shikojne perfitimet e tyre personale ,keshtu pra do mbesim me vite te tera ne kete gjendje qe jemi ...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Biznesi dhe Politika Empty
MesazhTitulli: Re: Biznesi dhe Politika   Biznesi dhe Politika EmptySun Sep 30, 2007 3:27 pm

Nje th'nje nga gjermanet thuhet: ''Zeit ist gelt''Koha eshte leku apo ''kushton''qe te mos mbesim me vit te tera ne kete gjendje duhet pra t'i vem r'ndsi se koha kalon dhe bile bile shume po na kushton.

..by Beton
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Guest
Vizitor
avatar


Biznesi dhe Politika Empty
MesazhTitulli: Re: Biznesi dhe Politika   Biznesi dhe Politika EmptySun Sep 30, 2007 3:50 pm

Nese flasim, debatojme per kete teme, mendoj se ja vlene te nisemi nga fjalia e "petritkola"-s, meqe ka dhene dicka qe per mua eshte reale dhe qeneson ne realitetin e krijuar ne Kosove, dmth, "Ekonomia jone eshte fillestare dhe politikanet tane bejen politiken e hajdutit qe te perfitojne vetem per vete", s'don koment me kete perkufizim te shkurter konkret.

Ckado qe te themi me teper mendoj se sillemi rreth kesaj sepse bisnesi e politika qe jane teke ne, s'meritojne asgje me teper pos t'u themi "argat te korrupcionit" ne deme te Ekonomise sone. Cdo gje dot ishte ndryshe sikur t'ishte interesi i pergjidhshem ne rend te pare e se fundi ai personal, tek ne eshte e kunderta, dmth mungesa e LIGJIT apo edhe e mosrrespektimit te ketij ligji qe sot eshte ne fuqi.

tema kerkon shtrirje shume te gjere prandaj nese shkruaj me teper , lexuesit kalojnene monotoni, mendoj se ka mjaft forumiste qe munde te shprehin mendimet e tyre.

Ju falemnderit
Mbrapsht në krye Shko poshtë
besa-bese
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar

Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

Biznesi dhe Politika Empty
MesazhTitulli: Re: Biznesi dhe Politika   Biznesi dhe Politika EmptyMon Nov 12, 2007 2:06 pm

Deputeti Shqipërisë i kushton 100 mijë ndërsa Maqedonisë 62 mijë $

12.11.2007
Shpenzimet që bën qeveria shqiptare për një deputet janë 100 mijë $ në vit. Në Maqedoni, çdo deputet kushton rreth 62 mijë $. Ndërsa në Bashkimin Evropian shpenzimet për parlamentarët variojnë nga 250 mijë euro në vit, që i ka Spanja deri në 1,5 milionë euro për parlamentarët e Italisë.
Shpenzimet që bën qeveria shqiptare për një deputet janë 100 mijë dollarë në vit. Këto para, që paguhen nga taksapaguesit shqiptarë shkojnë për të paguar punën dhe dietat e ligjvënësve. Për vitin e ardhshëm, buxheti i shtetit do të japë rreth 14 milionë dollarë për Kuvendin e Shqipërisë. Këto
para do të shpërndahen për pagat dhe dietat e deputetëve, pagat për
shoferët dhe punonjësit e administratës së Kuvendit. Me këto fonde do të mbulohen edhe shpenzime për telefonat celularë të deputetëve, numrat fiks, shpenzimet për karburantet dhe çdo shpenzimet tjetër që ka të bëjë me aktivitetin e Kuvendit. Praktikisht, ky buxhet përfshin të gjithë koston financiare për të mbajtur aparatin e Kuvendit të Shqipërisë. Krahasuar me vitin 2007, financimi i buxhetit për Kuvendin është rritur me 27 për qind ose e konvertuar në para me 3 milionë dollarë.

Pagat

Për pagat e deputetëve përfshirë edhe kontributet e sigurimeve do të harxhohen rreth 506 milionë lekë ose e konvertuar gati 6 milionë dollarë, ndërsa për zërin mallra dhe shërbime rreth 3,8 milionë dollarë të tjera. Pjesa tjetër e parave do të shkojë për shpenzime të ndryshme. Për vitin 2007, shpenzimet për pagat e deputetëve ishin 479 milionë lekë dhe rritja prej 27 milionë lekësh të reja për vitin 2008 vjen kryesisht si pasojë e kompensimit të taksës së sheshtë, që qeveria u ka bërë deputetëve. Administrata e Kuvendit në total së bashku me deputetët parashikohet të arrijë në 440 punonjës nga 434 që është për vitin aktual.
Por veç rrogave të fryra, deputetët kanë edhe një sërë privilegjesh të tjera fiskale. Kështu, një deputet nuk paguan taksa kur kalon kufirin, nuk paguan doganë kur importon makinë dhe ka të drejtën për të marrë kredi me kushte lehtësuese për të blerë shtëpi. Parlamentarët kanë edhe të drejtën e mbajtjes së pasaportave diplomatike për vete dhe familjarët e tyre.

Krahasimet

Në Maqedoni, që është një vend me ekonomi të ngjashme me këtë tonën, çdo deputet kushton rreth 62 mijë dollarë amerikanë ose e thënë ndryshe rreth 40 për qind më pak se deputetët shqiptarë. Ndërsa në Bashkimin Evropian shpenzimet për parlamentarët variojnë nga 250 mijë euro në vit, që i ka Spanja deri në 1,5 milionë euro për parlamentarët e Italisë, shifër kjo
që konsiderohet më e larta në bllokun e Bashkimit Evropian.

Ecuria

Në vitin 1996, Kuvendi i Shqipërisë e kishte fondin 2 milionë dollarë dhe rroga e një deputeti ishte vetëm 320 mijë lekë të reja.
Në vitin 2005, shpenzimet nga buxheti ishin mbi 8 milionë dollarë dhe për vitin 2008 kjo shifër arrin në 14 milionë dollarë. Po pse kaq shumë para nga taksat e popullit? Mos vallë janë shtuar deputetët? Jo. Shifra është konstante:
140 deputetë. Por qeveritë e kanë kthyer administratën e Kuvendit në një strehë për militantët e tyre. Çdo pesëmbëdhjetë ditë në bordero vendosen mbi 440 firma. Një deputet ka pak më shumë 3 veta që i shërbejnë.
Shpenzimet e tejfryra të Kuvendit të Shqipërisë janë më shumë sesa grantet që marrin së bashku qarqet e Beratit, Fierit, Tiranës, Elbasanit, Korçës Kukësit, Shkodrës, Durrësit, Vlorës, Gjirokastrës, Dibrës dhe Lezhës. Të 12 këto qarqe së bashku marrin nga buxheti i shtetit pak më shumë se 13 milionë dollarë së bashku në formën e granteve.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Biznesi dhe Politika Empty
MesazhTitulli: Re: Biznesi dhe Politika   Biznesi dhe Politika EmptySat Jan 05, 2008 12:50 am

Ekonomia jone eshte fillestare
------------------------------------

Nese duhet te batojme duhet te analizoim se me te vertet ekonomia jone eshte fillestare.!!!

Por edhe duhet te kuptuar se shtepin duhet te filluar nga temali per te mbrije tek kulmi.
Sa fillestar qe jemi dhe po filloin ndertimin e shtepis nga Kulmi e jo nga temeli.!!
Ku dhe bazohem tek thenja se ''argat te korupcionit jane'' bile bile argate vullnetar,kemi sa te na done shpirti...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Biznesi dhe Politika Empty
MesazhTitulli: Re: Biznesi dhe Politika   Biznesi dhe Politika EmptyThu Mar 06, 2008 8:23 pm

Po qe nuk gabohem ishte mbrem ne RTK1 rregullat e komunikacionit,denimet etj sa jeni te pajtimit qe keta denime kaq te mdhaja te futen ne rregullat e komunikacionit ne Kosove.

Une personalishte mendoj se 100 Euro 50 Euro te denohet etj etj per nje rregull ne komunikacion per popullsin e Kosoves eshte shume e nuk e kane nivelin e jetes te Bruksellit se ne Bruksell mere rroge 3000 Euro kurse ne Kosove 300 ...e kete nuk e kuptoj si eshte e mundure qe te futin ligje ne komunikacion me rregullat e BE,qe qytetari i kosoves jeton e punon ne Kosove e jo ne Bruksell.

Si mendoni ju per keta rregulla.
Nese nuk gabohem ;

Nese te kam me celular ne makin duke telefonuar 20 euro
Nese nuk e hap krahun ne komunikacion 20 euro
Nese i bene (shlajf) makines 300 euro etj etj
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Musafir
Vizitor
avatar


Biznesi dhe Politika Empty
MesazhTitulli: Re: Biznesi dhe Politika   Biznesi dhe Politika EmptyFri Mar 07, 2008 1:06 am

Mirë e ke Beton pajtohem me mendimin saj për ket standaredeve ,porë në anën tjeter duhet të jen ato denime sepse ndrishhe nuk i nderoj rregullat si dhe thuhet një fjal popullore me të rrehë për barki por ma mir për gjepi si dhe aji që gjobitet një her më nuk e bën at gabim.se për ndrishe mos vet si dhe kan ba leje kush ka dasht dit e dit që jam i bindus se shumica asë shejat e komunikacionit nuk i njofin .Sepse ka shum të cilët i kn marr patentin me të njofshëm dhe atire me siguri do u ngushtohen rrugët tash .
Unë për vete jam i pajtimit me kto ligje bile duhet edhe ne tjera drejtime të shtrëngohen ligjet .

Ke Ligjë ke Shtet prandaj ligji e mbron edhe shtetin edhe popullin .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Biznesi dhe Politika Empty
MesazhTitulli: Re: Biznesi dhe Politika   Biznesi dhe Politika EmptyFri Mar 07, 2008 11:54 am

Deli,po aman te shterngohen ligjet nuk do te thote se sjell te mira ku te mare i mjeri kur i mere 300 euro rroge e denohet per nje denim 300 euro,une personlishte nuk e sho te djret kete ligje,nuk do te thote te shterngohet ligji se edhe ne Zvicer,gjermani, etj keta gabime i bejm por rregullat jane sipas kushteve jetsore qe denimi ka mundesi te paguhet.!

Ka nga ata ''disa'' qe nuk jau kap e nuk e respektoin ligjin, por mendoj se ka mundesi te kene probleme ''psiqike'' e kjo nuk do te thote t'i denoish me aq sa nuk arine kurre t'i paguajne keta denime......
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Anna
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
avatar

Numri i postimeve : 2694
Vendi : Zurich
Registration date : 26/08/2007

Biznesi dhe Politika Empty
MesazhTitulli: Re: Biznesi dhe Politika   Biznesi dhe Politika EmptyFri Mar 07, 2008 12:31 pm

nese nuk ka nji politik te mir fillt nuk besoj se do te ke t edhe biznes apo ekonomi te lamueshme ,nese dhkohet me keto avari qe kemi ekonmija vetem eshte ne nji rruge qorre per arsyje se ku ska ligje ska edhe ekonomi ,paska ber nnji pershkrim i nderuari beton ,per gjobat ne komunikacion ,eshte leht te behsh ate kalkulim por duhet te behet ne llogarin e standartiti jetsore qe ka vendi ,kejo eshte nji e cila e ka ber politika ekzistuese ,duke shikue jo nga para por nga mbrapa ,duke mos pare se si do ja dal ne mban nji pollsi qe balafqohet me 65%papunesi ,ndihme socilae me 60ero ne muje .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Biznesi dhe Politika Empty
MesazhTitulli: Re: Biznesi dhe Politika   Biznesi dhe Politika EmptyFri Mar 07, 2008 4:11 pm

eshte leht te behsh ate kalkulim por duhet te behet ne llogarin e
standartiti jetsore qe ka vendi ,kejo eshte nji e cila e ka ber
politika ekzistuese ,duke shikue jo nga para por nga mbrapa ,duke mos
pare se si do ja dal ne mban nji pollsi qe balafqohet me 65%papunesi
,ndihme socilae me 60ero ne muje .

Anna

Pajtohem gjithsesi me ju,njeashtu filloj nga vetja te jem ne ate standarde te jetes e te me bejen denime me 300 euro nuk di si do ta mari veten nen kontrolle e te frenoj veten,apo eshte e palogjikshme tek une ...disa denime edhe ne Zciver nuk jane aq te larta qe mundohen t'i bejen ne Kosove,me nje standart jetsor te Kosoves.??
Duhet te fillom nga Zero-ja per te mbi tek 100 o popull jo drejt te futemi tek 100.??

Ja edhe nje shembull mua me ka ndodhe personalishte ne pushimet e veres tek ne;ku isha ne (Semafor) duke pritur ,prit ,prit ,prit u bene me shume se 15 minuta aty afer qendronke nje Police dhe mora vendim te kaloi ne te Kuqe ne (Semafor) Polici me doli para me tha ti nuk ke sy.
Ju drejtova po une kam sy por se pari her ju duhet te ndertoni mire (semaforat) te jen ne Funksion per t'i denuar popullin nuk kam kohe une te pres gjys ore vetem te kaloi rrugen.
Pra populli ishte ai qe luftoi,qe u masakrua,qe sakrifikoi,por jo tashe popullin ende me e denuar me denime te nivelit te Bruksellin apo te Zviceres,,,,te kemi durimin se edhe shume gjera mungoin tek ne ne komunikacion e jo per ç'do gje eshte populli fajtor.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Anna
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
avatar

Numri i postimeve : 2694
Vendi : Zurich
Registration date : 26/08/2007

Biznesi dhe Politika Empty
MesazhTitulli: Re: Biznesi dhe Politika   Biznesi dhe Politika EmptyFri Mar 07, 2008 4:17 pm

politika ben llogarin ,ne fafore te kujt ,demtohet qyteatri ,mendoj se denime duhet te ket dhe ligji duhet te implimentohet ,por jo ne nji shum astronomike qe kan ven ,cdo gje shkon me standarte dhe me parime ,eshte ter plotika ajo e sila ben gjendjen drastike ,dhe nuk ecen ne faforin e njeriut i cili ja ka then votbesimin ,nese flasim per nji biznis ,eshte po kjo poltik qe duhet ti mundsoj rruget per te filluar dhe srtegjuar me biznisin ,nese shikojm qe licensat i vejn te larta ,edhe nese nuk ta mundeson vet qeverija ateher cfar kemi ,kemi nji ekonomi ekzistenciale ,ku biznisi shkon me koke te poshte e jo me koke larte ,dhe fillon edhe rrenimi i asa qe eshte .per ket me mire do te flisnin ekonomistat te cilet e njohin menagjimin .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Biznesi dhe Politika Empty
MesazhTitulli: Re: Biznesi dhe Politika   Biznesi dhe Politika EmptyFri Mar 07, 2008 4:23 pm

Po edhe kete e ndegjva prj nje polici ne pushimet verore kur isha se nje Biznismen i ka denimet deri ne 1500 Euro nese Makinen (mar shembull e ka pa registrim) ,,pse duhet te ndodhe kjo,veq pse eshte nje biznismen e mendoin se ka te holla e ka mundesi te paguje denimin,,,,ligji eshte per te gjithe nje.

Kam pasur nje rast ne Zvicer kur polici i vnoje denim makines se vete se i kishte kaluar koha e pageses u habita si ore edhe makines tende me i vnu denim ma kthej ligji eshte per te gjithe nje prandaj duhet te respektohet.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Euridika
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar

Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovë
Registration date : 11/11/2007

Biznesi dhe Politika Empty
MesazhTitulli: Re: Biznesi dhe Politika   Biznesi dhe Politika EmptySat Apr 19, 2008 3:06 pm

tek ne biznesi dhe politika jane bere te pandashme , aq te lidhura mes vete sa qe pa njera tjetren nuk mund t'a qesin as nje hap perpara ...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
eri M
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
avatar

Numri i postimeve : 737
Registration date : 02/04/2008

Biznesi dhe Politika Empty
MesazhTitulli: Re: Biznesi dhe Politika   Biznesi dhe Politika EmptySat Apr 19, 2008 3:11 pm

Euridika shkruajti:
tek ne biznesi dhe politika jane bere te pandashme , aq te lidhura mes vete sa qe pa njera tjetren nuk mund t'a qesin as nje hap perpara ...

Manifestimi i biznesit me politikën janë faza e recesionit zhvillimor. Në atë kohë trumbetohet se shënohet zhvillin, në realitet ka ngecje!

Elitat politike e gllabërojnë ekonominë vetëm e vetëm të dirigjojnë me masat!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Euridika
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar

Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovë
Registration date : 11/11/2007

Biznesi dhe Politika Empty
MesazhTitulli: Re: Biznesi dhe Politika   Biznesi dhe Politika EmptySat Apr 19, 2008 3:17 pm

eri M shkruajti:

Elitat politike e gllabërojnë ekonominë vetëm e vetëm të dirigjojnë me masat!

pajtohem plotesisht ,dhe po ashtu te perfitojne personalisht nga kushtezimet qe iu bejne biznesemeneve se; "qe te mund t'a mbajne biznesin gjalle - duhet nje pjese te fitimit t'a ndajne edhe per ta!!!,
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Biznesi dhe Politika Empty
MesazhTitulli: Re: Biznesi dhe Politika   Biznesi dhe Politika EmptySun Apr 20, 2008 1:00 am

Ne kete kohe mendoj se demtohet shume politika dita me dite e me shume kurre nuk e kane biznesin e shendoshe,Poltikia ,ekonomia,biznesi duhet shume te bashkpunojn me njeri-tjetrin bashke qe aryne sukese edhe per nje politik me stabil.!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
tom sojer
V.I.P
V.I.P
tom sojer

Male
Numri i postimeve : 945
Vendi : Albania
Profesioni/Hobi : Teacher of English/Book writer
Registration date : 20/09/2007

Biznesi dhe Politika Empty
MesazhTitulli: Re: Biznesi dhe Politika   Biznesi dhe Politika EmptyTue Apr 22, 2008 12:04 pm

Ekonomia ben politike ashtu si edhe politika ben goxha ekonomi.

Them qe eshte ekonomia pa eshte politika. E kane thene te medhenjte Marks dhe Engels qe pa stomakun plot nuk mund te merresh me asgje. Boten e sundon ekonomia dhe levat e saj jane politikanet e pa skrupuj.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
petritkola
Hero anëtar
Hero anëtar
petritkola

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

Biznesi dhe Politika Empty
MesazhTitulli: Re: Biznesi dhe Politika   Biznesi dhe Politika EmptySat Apr 26, 2008 6:21 am

Sistemi yne ka kapitulluare perballe atij kapitalist,ndaj jemi te detyruare te ndryshojme strategji",- u tha Ramiz Alija byroisteve ne vitin 1989.

Byroistet u rrenqethen te gjithe nga keto fjale sepse ato depertuane si copa akulli ne trupat e tyre te djersitur.Mendjet e tyre te nxehta nuk mund ta "bluanin" dot kete gje qe u thuej.Me mire do ta ndjenin vehten para nje pushkatimi qe nuk zgjat shume se sa para ketyre fjaleve kaq te egra plot ankth qe i ngjanin skenes se nje pushkatimi qe zgjat pa fund...Te gjithe pa perjashtim ishin gati ta shqyenin kete njeri qe u fliste kaq pa turp se "...sistemi yne ka kapitulluare perballe atij kapitalist...", fjalet e tjera se: "...ne jemi te detyruare te ndrojme strategji...", as qe munden te hyne fare ne trute e komunisteve me te devotshem te kombit shqiptar.
Ramiz Alija si nje dhelper dinake qe ishte dhe qe kishte kaluare furtuna edhe me te rrezikshme se kjo ne vitin 1974 kur u ndodh i vetem perballe "ortekut" Enver Hoxha,ne nje mal te zveshur pa asnje lloj mbrojtje dhe sulmet e tij i kaloi njerin pas tjetrit sikur te kishte qene mjeshter i "orteqeve' dhe jo viktime e tyre.Vete "orteku" Hoxha do te habitej me kete apollogji sugjestionuese dhe do ta linte rehat edhe per ca kohe sa te krijonte "orteqe" te tjera me te fuqishme...per te tjere armiq.
-Mos harroni dy gjera,- do tu drejtohej Ramiz Alija anetareve te Byrose Politike,-E para: Letren e Gorbacovit qe ma drejtonte mua para dy vjetesh dhe qe une jua kam lexuare juve...Ju e dini se sa kane ecur ruset keto kohe.E dyta:Mos harroni Causheskun dhe gruan e tij qe i vrane si qene rrugesh nga qe nuk hapen rruge...
Byroistet ishin vene ne siklet te madh.Neper mjegull u silleshin ne mendje fjalet e Gorbacovit se :"Ne doni te jetoni ndryshoheni pllaken!" Po ashtu edhe skena e vrasjes se udheheqesit bollshevik rumun Nikolae Caushesku.Heshtje.Mermerimat e etheve te ftohta sikur u shuane dhe te 11 kokat e kombit shqiptar prisnin me pa dyrim se c'mendonte udheheqesi i tyre per shpetimin e ketyre kokave.Aliaj e pa qe ata u tremben,filloi te flase me nje ton teper te sigurte per te ardhmen e tyre dhe te Shqiperise.
- Strategjija qe do te perpilojme eshte e thjeshte.Ne do te synojme te ngelemi ne pushtet te pakten edhe per 50 vjet te tjera.Taktikat qe do te ndjekim jane pak te komplikuara por kur vjen puna ne komunstet shqiptare nuk kemi lene kala pa marre.
Nese me lejoni,une do tua jap idene time teper te shkurter dhe shume te qarte per te gjithe.Nese bieme dakort,dhe,nuk ka asnje aresye qe te mos bieme dakort,une po jua jap qysh tani?
Mermerime dhe kruarje qe nuk u moren vesh nese ishin kundershtime apo miratime,megjitheate Aliaj vazhdoi i sigurte ne fjalen e tij:

- Strategjia qe synojme ka dy drejtime te rendesishme:
1- Ne respektimin e te drejtave te njeriut
2- Ne krijimin e pluralizmit politik.
Te drejtat e njeriut jane dicka brenda nesh dhe mund te abuzohet deri diku,pluralizmi do te behet se s'ben.Do te nxisim te krijohen parti sa me shume dhe sa te duane,te djathta,te majta dhe te qendres,por gjithesesi keto parti do te kontrollohen dhe drejtohen nga ne,programet e themelimit te tyre do ti formulojme ne.
Ne krye te tyre do te nxirren njerez qe te perkrahin strategjine tone,partia qe do te marre pushtetin,do ta shaje komunizmin ne themel e ne cati,ne kete menyre do te fitojme simpatine e perendimit dhe te disidences antikomunsite.
Ata qe jane neper burgje,te denuarit dhe te persekutuarit politik do te thone per ne:"edhe keta e urrejne komunizmin". Ata do te na afrohen e do te na perkrahin.Ne na intereson karta morale e tyre do ti afrojme e do tu japim pune te parendesishme,po kurre nuk do ti leme te marrin Pushtetin sepse ata sapo te marin fuqine do te fillojne hakmarrjen dhe ne behemi hyzmeqaret e tyre.

Ne zbatimin e te drejtave te njeriut,duhet qe tu japim edhe kompesim ne para te burgosurve e ti kompletojme me komoditete banimi.
Te sekuestruareve dhe c'pronsuerve,do tu japim nga nje leter ne dore,qe tu njihet prona,por asnjehere nuk do tu japim pronen.Ne forma te ndryshne do tu ngarkojme njeri me tjetrin te kalojne ne Gjykate ku do te zbatohet rrotacioni,nga gjykata e shkalles se pare ne te dyten dhe per difekte teknike,kthim per rigjykim ne shkallen e pare me parrullen "rifillojme se shpejti" Ju kujtohen difektet e TV Shqiptar ne hapat e para?E pra.Ata jane te moshuare dhe fuqi nuk kane te presin gjate.Duhet te kemi kujdes nga femijet e tyre,te cileve duke u dhene nga nje pashaporte per jashte,i nxjerrim neper bote.Ata qe do te na bejne presion dhe do te kembengulin,do tu kurdisim nga nje konflikt tokash dhe trojesh ku ata do te hane kokat..
A e dini se sa kuadro kemi neve per te udhehequr kete gje?Kemi sa per shtate Komitete Qendrore.Mos kini frike.Ne kemi studimin dhe platformen gati per zbatim.Do te kete shume intelektuale qe do te kundershtojne,atyre nuk do tu japim pune ne kete zbatim..Nje shqetesim do te mund te na krijojne intelektualet pleq.Atyre do tu krijome Shoqaten e Veterane te Luftes dhe te Punes,te cilet do te jen te ndare,ballistet e zogistet me njane dhe partizanet me njeane qe te zihen mes tyre dhe te mos kene kohe te na drejtohen neve.Do tu japim edhe nje pension minimal qe tu zeme fytin dhe do tu mbajme ison duke i lavderuare.
Kosova eshte ne prag te shpalljes se kushtetutes.Le te bejne si te duane,ne skemi pune fare me ta.Beni kujdes se po e fituane lirine ata do te jen te rrezikshem per neve.
Cdo gje eshte programuare kaq mire sa ska.Strategjine e dime,rruget per tja dale mbane i dime,sna ngelet gje tjeter vecse tja hyme punes sa me pare.Nen nje propogande anti komuniste dhe me ca ndeshkime qesharake ndaj nomenklatures se kuqe ne do te mbijetojme.E fundit eshte qe te ngulitni mire ne mendje ju se gjithecka qe ne kemi krijuare eshte e jona dhe e jo e kundershtareve tane.Nese neve do te kemi ekonomine ne duart tona,edhe politika do te jete po ne duarte tona.
Komunsitet reformatore do te bejne qe Kapitalistet dhe pronaret e ardhshem te ish Shqiperise Socialiste do te jemi perseri ne dhe me kete strategji,brenda dy a tre legjislaturave do te kemi "ish kalsen komunsite " ne "kalse kapitaliste"

Po parimet? - u degjua nje ze i mbytur nga turma njembedhjeteshe.
- Parimet askush nuk na i merr dot sepse ato i kemi ja ketu...-Dhe Ramiz Alija e qelloi ne koken e zbathur, Hekuran Isane.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Biznesi dhe Politika Empty
MesazhTitulli: Re: Biznesi dhe Politika   Biznesi dhe Politika EmptyThu Jul 03, 2008 2:32 am

Nga politika largojne Atdhetaret perkrahin Tradhetarte,ne pushtet vetem karriga i bashkon interesi hajnija biznesi .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Euridika
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar

Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovë
Registration date : 11/11/2007

Biznesi dhe Politika Empty
MesazhTitulli: Re: Biznesi dhe Politika   Biznesi dhe Politika EmptySat Jul 05, 2008 5:46 pm

Beton shkruajti:
Nga politika largojne Atdhetaret perkrahin Tradhetarte,ne pushtet vetem karriga i bashkon interesi hajnija biznesi .

Fatkeqesisht ky eshte realiteti aktual shqiptar (pergjithesisht)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Çlirimi
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Çlirimi

Male
Numri i postimeve : 138
Age : 46
Vendi : prizren
Registration date : 11/09/2008

Biznesi dhe Politika Empty
MesazhTitulli: Re: Biznesi dhe Politika   Biznesi dhe Politika EmptyMon Sep 15, 2008 11:34 am

Unë sa i perket kësaj teme mendoj që tek ne nuk ka politik fare dhe nuk bahet politk aspak por bahet biznes ne vend te politikes psh. shiten postet , shiten vendet e punes , shiten tenderet gjithqka ne politik shitet pra bahet tregti , kurse sa i perket biznesit ne biznes bahet politika , biznismenet jane ata qe e udhëheqin politiken , biznismenet jane ata qe u a mbushin gojen politikaneve me shuma kogja te majeme dhe politikanet ecin sipas dirigjimeve te biznesmenve , psh ne Kosove ekziston vetem makro dhe mikro ekonomia kurse ekonomia e mesme eshte eliminuar nga biznesi ku shumica e bizneseve duhej ti perkisnin ekonomis se mesme sepse tek ne ata biznismen qe e udheheqin politiken jan milioner kurse ata te mikro ekonomis apo ekonomis se mjeruar jan ata qe përballen me kredinat shum te larat bankare e sikur te ekzistonte ekonomia e mesme ateher do të bëhej nej urë lidhëse mesë mikro ekonomisë dhe makro ekonomisë dmth do të ecte ekonomia shkallë shkallë nga mikro ne te mesmen e deri te makro ekonomia.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
tom sojer
V.I.P
V.I.P
tom sojer

Male
Numri i postimeve : 945
Vendi : Albania
Profesioni/Hobi : Teacher of English/Book writer
Registration date : 20/09/2007

Biznesi dhe Politika Empty
MesazhTitulli: Re: Biznesi dhe Politika   Biznesi dhe Politika EmptyTue Sep 16, 2008 7:15 pm

Politika dhe ekonomia jane vellezer siameze ose simbioze. Nuk bejne dot pa njeri tjetrin. Sidoqofte ekonomia u shpik e para.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
stabili
Anëtar
Anëtar
stabili

Male
Numri i postimeve : 459
Age : 62
Vendi : Kosove
Registration date : 10/05/2008

Biznesi dhe Politika Empty
MesazhTitulli: Re: Biznesi dhe Politika   Biznesi dhe Politika EmptyTue Sep 16, 2008 9:41 pm

Për fatin e keq te ne egziston kuazipolitika dhe kuazibiznesi !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Biznesi dhe Politika Empty
MesazhTitulli: Re: Biznesi dhe Politika   Biznesi dhe Politika Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Biznesi dhe Politika
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Ekonomia-
Kërce tek: