Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 "Big Bang" në mes të Evropes!

Shko poshtë 
+5
Guximi
istogalia
MUHAMETII
Mergimtari
Ago Muji
9 posters
Shko tek faqja : Previous  1, 2
AutoriMesazh
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

"Big Bang" në mes të Evropes! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "Big Bang" në mes të Evropes!   "Big Bang" në mes të Evropes! - Faqe 2 EmptyTue Sep 16, 2008 8:43 pm

Me te vertete eshte humbje kohe te bisedohet me ty.
Nga formusistet kam kuptuar se jeni nje djalosh i ri, nen 20 vjec me duket.
Por une zotri nuk do ua jepja as 10. Ajt se rritesh.

Besoni se shume me pak kam qene i brengosur, per ate qe e keni shkruar, sa jam tash i brengosur, qe nuk e keni verejtur se konfuz e i pakuptimt keni qene. Por nje person te moshes 10 vjecare nuk i shihet per kusur sic thote populli.
Besoni qe gjate gjithe kohes sa e kam bere komentin, vetem kam qeshur, ndersa ty nuk po te preferoj te besh te njejten gje...


Te keni kujdes,çdo postim jashte teme do fshihet.

Nga Stafi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 30
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

"Big Bang" në mes të Evropes! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "Big Bang" në mes të Evropes!   "Big Bang" në mes të Evropes! - Faqe 2 EmptyTue Sep 16, 2008 9:16 pm

Shprehi Ironi ne rast kur eshte e nevojshme, kuptove.
Fyej ate qe me fyen, kuptove.
Duhet te mesohesh te mos fyesh njerez per pike te qefit se ja se si te kthehet, shumfish, e kjo eshte pervoje e fituar, jeta te meson shum gjera.
Nese morali nuk respektohet nga kundershtari, ti e ke te detyruar mos ta respektosh.

Me vjen keq qe erdh kjo situat.

Te keni kujdes,çdo postim jashte teme do fshihet.

Nga Stafi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Kushtrimi86
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Kushtrimi86


Male
Numri i postimeve : 172
Age : 38
Vendi : Prishtine
Registration date : 29/08/2008

"Big Bang" në mes të Evropes! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "Big Bang" në mes të Evropes!   "Big Bang" në mes të Evropes! - Faqe 2 EmptyWed Sep 17, 2008 3:49 pm

Guximi tha:O Muhamet, ne ate kohe e gjith bota mendonte se toka ishte nje pllakat a jeni ne dijeni per kete apo jo, edhe islamistet hiq nuk kane pas ide per kete pune, pavaresisht se e kan lexuar kuranin, ata nuk kan pasur ide per formen e tokes.

Ne shek.e VII ti ke jetuar ne ate koh dhe e din se si ka menduar bota,se si kan menduar islamistet dhe qfar ide kan pasur!

gjith bota islamike do te besonte se toka vertet eshte e rrumbullaket, pasi ne librin kryesore te tyre keshtu shkruan, kjo nuk ndodhi, PSE???

A ke qen ti ne ate koh dhe te dish se si bota islamike ka besuar apo nuk ka besuar?
Ore Guximi besimtaret islam si ne shek.VII si ne kohen e sotme bashkekohore gjithmon i kan besuar Kur'anit,ku ky i fundit si ne ate koh si tash eshte i njejte, kurre nuk ka ndryshuar sepse Zoti i madherishem nuk ka lejuar nje gje te tille,gje qe nenkupton se njerezimi ka qen i informuar per formen e tokes qe ne shek. VII,te pelqeu apo nuk te pelqeu ty eshte nje fakt.

Gjithashtu dua te theksoj se kur te mbetesh pa argumente, ofendo kundershtarin si dhe nga morali di vetem se e moralshme eshte ajo pas se ciles ndihesh mire, kurse e pamoralshme ajo pas se ciles ndihesh keq.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 30
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

"Big Bang" në mes të Evropes! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "Big Bang" në mes të Evropes!   "Big Bang" në mes të Evropes! - Faqe 2 EmptyWed Sep 17, 2008 3:51 pm

Kushtrim a e din ti se a ka ekzistuar Skenderbeu?



Nese morali nuk respektohet nga kundershtari, ti e ke te detyruar mos ta respektosh.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

"Big Bang" në mes të Evropes! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "Big Bang" në mes të Evropes!   "Big Bang" në mes të Evropes! - Faqe 2 EmptyWed Sep 17, 2008 4:00 pm

O kushtrimi86, te kisha rekomanduar mos te merresh me kete guximin me, se nuk po ia vleke. Ky vete fillon me fyerje, dhe pastaj flet per moralin. E paska mesuar nje thenje dhe tash nuk di c'te thote tjeter. guximi, sinqerisht po ju rekomandoj qe me kete lloj polemike qe e ben vetem e tregon injorancen tende. Pa kurfar tendenca ta them.
Prandaj nese nuk ndryshon dic nga vetja, te sugjeroj qe mos te vazhdosh me.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Kushtrimi86
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Kushtrimi86


Male
Numri i postimeve : 172
Age : 38
Vendi : Prishtine
Registration date : 29/08/2008

"Big Bang" në mes të Evropes! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "Big Bang" në mes të Evropes!   "Big Bang" në mes të Evropes! - Faqe 2 EmptyWed Sep 17, 2008 4:12 pm

Muhametti, nuk do te merrna me kete Guximin dhe asnje tjeter qe ben si ky sepse ata te cilet ofendojn jane te keqinj,ndersa edhe me te keqinj jane ata qe vazhdojn te ofendojn sikur Guximi.Mirpo Muhametti sjellja jote eshte per qdo lavdat sepse duke mos e pfenduar nuk ke ren ne nivelin e tij.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



"Big Bang" në mes të Evropes! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "Big Bang" në mes të Evropes!   "Big Bang" në mes të Evropes! - Faqe 2 EmptyWed Sep 17, 2008 4:18 pm

Une i theme Guximit te rrall jane njerezit siku ju, ku perveq njohurive qe keni ne lami te ndryshme, sidomos ne shkenc, shume shpejte i beni njerezit te dekoncentrohen. Ku e humbin kontrollin aq shume dhe nuk din se ka eshte dera e ka eshte dritarja. Shume here te kam zili, Guximi.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 30
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

"Big Bang" në mes të Evropes! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "Big Bang" në mes të Evropes!   "Big Bang" në mes të Evropes! - Faqe 2 EmptyWed Sep 17, 2008 4:19 pm

Kushtrimi.

Nuk po ofendoj askend une.

Po cmenduria jauj vije deri ne ate pike sa thua: A ke jetuar ne ate kohe, qe ta dish?

Po une nuk kam jetuar ne kohen e Skenderbeut, por e di se ai ka ekzistuar.
Une nuk kam jetuar me 1912, por e di se me kete date u shaplle pavarsia.
Historia per kete pune eshte o Kushtrim, ajo te meson per te kaluaren, e mos u merr ti me mua, se nuk je ne ate neivel me timin.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Ago Muji
Ushtarak
Ushtarak
Ago Muji


Numri i postimeve : 2974
Registration date : 07/03/2008

"Big Bang" në mes të Evropes! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "Big Bang" në mes të Evropes!   "Big Bang" në mes të Evropes! - Faqe 2 EmptyWed Sep 17, 2008 4:20 pm

Une mendoj se duhet te rrime me debat deri aty ku eshte shkence.Shkenca per ni moment ndahet ne 2 drejtime-materializem dhe idealizem dhe sbesoj se ia vlen te hysh ne debat me pas sepse ai debat do jete i pafund
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 30
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

"Big Bang" në mes të Evropes! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "Big Bang" në mes të Evropes!   "Big Bang" në mes të Evropes! - Faqe 2 EmptyWed Sep 17, 2008 9:22 pm

Shum mire e ke thene ago muji, hallall bre burre, shum me pelqeu shkrimi.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Kushtrimi86
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Kushtrimi86


Male
Numri i postimeve : 172
Age : 38
Vendi : Prishtine
Registration date : 29/08/2008

"Big Bang" në mes të Evropes! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "Big Bang" në mes të Evropes!   "Big Bang" në mes të Evropes! - Faqe 2 EmptyThu Sep 18, 2008 2:54 pm

Premtimi tha: Une i theme Guximit te rrall jane njerezit siku ju...shume shpejte i beni njerezit te dekoncentrohen. Ku e humbin kontrollin aq shume...Shume here te kam zili, Guximi.

Premtimi eshte e vertet se te rrall jane njerezit si Guximi a e di pse?
Se mua asnjehere deri me tani ne ato forume qe kam hyre e qe jane te shumta nuk me ka ndodh qe nje njeri si Guximi te ofendon ne menyren me te ulet.Ai (Guximi) duke mos pasur argumente,duke mos mundur qe te mbeshtes ate qe e ka then e ka humbur kontrollin (pra ai qe e ka humbur kontrollin eshte Guximi) ka dal prej takti dhe ka filluar qe te ofendoj ne menyren me te keqe te mundeshme qe mund te sillet nje njeri.Ai me kete sjellje e ka treguar kulturen e tij dhe se qfar njeri eshte, ndersa nese don ti Premtim te behesh si ai lehte eshte.

Kushtrimi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 30
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

"Big Bang" në mes të Evropes! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "Big Bang" në mes të Evropes!   "Big Bang" në mes të Evropes! - Faqe 2 EmptyThu Sep 18, 2008 3:22 pm

Kushtrim te lutem qetas, ore idiot ( me fal Premitm, si moderator i forumit).
Biseda shkoj krejtesisht ne rregull dhe ne menyre shum te mire deri ne qastin kur Muhameti tha:

Ore quni, as djalli nuk e kupton kete qfare keni thene, me te vertete nuk e dini se qfare po flisni, lexojeni mire se sa konfuz keni dale. Pa kurfar kuptimi keni shkruar.

Ti qesh, por po te isha ne vend tendin do ta beja te kunderten, do te qaja e qaja....., por ju mos u deshproni, sepse jeten e keni perpara...


Kjo nuk eshte ta fyesh njeriun me fjale banale, kjo eshte shum me keq, ta fyesh ne menyre inderkte dhe ta godasesh ne seder, une bari nuk ha, kush fillon fyerjen le te pret nga une nje rrebe plumbash. Nese mundohesh te jesh i moralshem, godite te pamoralshmin

Nese morali nuk respektohet nga kundershtari, je i detyruar mos ta respektosh...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 30
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

"Big Bang" në mes të Evropes! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "Big Bang" në mes të Evropes!   "Big Bang" në mes të Evropes! - Faqe 2 EmptyThu Sep 18, 2008 3:23 pm

Me vjen keq prej stafit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 30
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

"Big Bang" në mes të Evropes! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "Big Bang" në mes të Evropes!   "Big Bang" në mes të Evropes! - Faqe 2 EmptyThu Sep 18, 2008 3:27 pm

Une edhe pas pstimit te Muhametit, jam munduar ta ruaj gjak ftohtesine, duke u munduar t'ia shpejgoj shkrimin tim, por ja qe eshte fshire shpjegimi im, per fat te keq.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
rinesa
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar


Numri i postimeve : 20
Registration date : 25/03/2008

"Big Bang" në mes të Evropes! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "Big Bang" në mes të Evropes!   "Big Bang" në mes të Evropes! - Faqe 2 EmptyTue Oct 14, 2008 11:57 pm

te lutem mos e perdor proverben. Proletare te te gjitha vendeve,Bashkohuni,,,,,,se ti ske ide per bashkim ke vetem perqarje ne mes forumit......
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rinesa
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar


Numri i postimeve : 20
Registration date : 25/03/2008

"Big Bang" në mes të Evropes! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "Big Bang" në mes të Evropes!   "Big Bang" në mes të Evropes! - Faqe 2 EmptyTue Oct 14, 2008 11:57 pm

kjo esht per shokun guxim,,,,qe eshkrova me nalteeeeeeeeeee
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 30
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

"Big Bang" në mes të Evropes! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "Big Bang" në mes të Evropes!   "Big Bang" në mes të Evropes! - Faqe 2 EmptyWed Oct 15, 2008 12:10 am

Oj rinesa nuk paskam une ide per bashkim aaa, nimeee?
Kqyri punet e tua oj shoqe, e mos u perzije ne punet qe ste takojne, nuk eshte mire.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 30
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

"Big Bang" në mes të Evropes! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "Big Bang" në mes të Evropes!   "Big Bang" në mes të Evropes! - Faqe 2 EmptyWed Oct 15, 2008 12:17 am

Po nime edhe qajat ka 15 cent ishin ba.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Eva0506
Hero anëtar
Hero anëtar
avatar


Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 42
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

"Big Bang" në mes të Evropes! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "Big Bang" në mes të Evropes!   "Big Bang" në mes të Evropes! - Faqe 2 EmptyWed Oct 15, 2008 12:33 am

Eksperimenti ka sjelle ndryshime dhe do te sjelle pa dyshim ndryshime te reja domethenese ne rast riperseritjeje, sepse njeriu eshte krijuar i tille me natyre krijuese, ky eksperimet eshte nje moment historik per shkencen. Guxim, do jem e gezuar sikur te te takoj se shpejti, sepse rralle me takon edhe ne mes te studenteve te fakultetit te mjekesise, e kam fjalen tek ata me te miret, qe studiojne goxha mire, te kete te tille si ti, te falenderoj qe punon kaq shume dhe djem si ty jane shprese per te ardhmen.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 30
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

"Big Bang" në mes të Evropes! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "Big Bang" në mes të Evropes!   "Big Bang" në mes të Evropes! - Faqe 2 EmptyWed Oct 15, 2008 12:35 am

Eva faleminderit shume.

Mbetesh e respektuar
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Nezir Myrta
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Nezir Myrta


Male
Numri i postimeve : 660
Age : 111
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

"Big Bang" në mes të Evropes! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "Big Bang" në mes të Evropes!   "Big Bang" në mes të Evropes! - Faqe 2 EmptyWed Oct 15, 2008 3:51 am

...ani, si po kaloni, a tek jeni lodhë paksa, e edhe unë u lodha pakëz, duke ju lexuar, më shumë idetë e juaja, shkeptimat e mentaliteteve, përvojat universitare të disave këtu - se sa shkrimet, mbase ekziston një pyetje edhe ma madhore, se sa vet
interesimi për themen, e diturinë. Dua që përciptazi, të frekuentoj disa mendime të thjeshta, rreth gjendjes e ngulfatjeve tuaja rreth dy variantave: fetare e shkencore, për të cilat gjith kjo botë, përplaset labpratorëve shkencorë dhe enteve fetare, për ata, që nuk kanëmndësi direkte të lidhen me shkencën. dihet se nuk është faji, pse nuk dijmë infinit gjëra madhore, sa është faji - pse nuk flasim nga pozita jonë: punëtor, student, adhurues fetar a shkencor, studjues, apo thjeshtë, pse prore duhet të ngatrrohemipër gjëra, aq madhore, kur nuk jemi aq të mëdhenj,anipse dështria për të njohur është prezente, si dhe dëshira të jeshë mbrojtës i adhurimit tënd!

Shpërthimi i madh, big beng. Bukur a shëmtuar, kjo një kohë do të ndodhi, se po të mos kishte ndodhur në fill, diç e njejtë, kur nuk kishte as jetë, nga parajeta, e paraekzistenca e krejt asaj qiellorje që e quajmë Univers - nuk do të kishte trupa qiellorë, as sisteme, galaksira, deri tek ajo Qendra e Universit, ku në kohë të duhur u bë e bëhet Shpërthimi I madh (big beng), përsëri, por kur do ndodhi, askush as e ka ditur, as e din, kurrë.pushoni rahat;). E është folur nga persona nastradina, e theori imagjinare, se viti 2012, do të jetë viti i tmerrshëm. Këtë e dhanë theoritë fetare, parase të linden universitetet, në 4 librat fetarë (Dies irae, dies illa, solvet saeclum es fovilla), e mbaj mend prore këtë frazë (Dita e zemrimit, dita e tmerrshme, do ta kthej botën në hii- shqip).
Kjo për fundin eventual të botës. por, kjo nuk do tëndodhi as më 2012, as 3012,as 5012... sepse ata që flaken këtë theori
nuk u nisen as nga aspekti fetar, sepse atje thohet se një ditëezotit është 1000 vjet, e askush nuk e din edhe sa Ditë Zoti mund të ndodhi, as me fundin e botës sonëe as me Shpërthimin e Madh, kur do të rilindet një univers i ri, nga shpërthimi i qendres se Universit.Për këto namund veçtë flasim qetë, pa emocione, se nuk ka më të paditur se atë që merr atë barrë mbi kokë, kjo vërtet bën tëqeshin edhe gjethet e drunjve... Po, temperamenti ynë, ende nuk e kupton, se ky konflikt njerëzor ideologjik, as që zgjidhet kështu sikur po flitni ju, veçsa krijon nervozë, pezm e deri tek hakmarrja për idetë, se jo Kur'ani e ka parashikuar krejt çka thot shkenca - jo shkenca ka tejkaluar moti këtë libër - e pse nuk thoni a flitni për 4 librat fetarë, por i bini në shpindë veç Kur'anit ju disa? A veç pse jemi të një feje, a të tre feve botërore, ky grusht shqiptarësh në planetë? Dikush merr ajete kurani, dikush merr emra shkenctarësh, jo budalënj, jotë marrë, konfrontoheni për një gjë që kurrë nuk dihet, por rrënjet kjo meduzë konfrontimesh i ka që në fill historie të botës! Po tash po ju them disa studentëve e intelektualëve këtu, që fill e hop, i marrin budallaqe fekuentimet këtu, gjoja po japi shifra e fakte 000000001 edhe i futë presje,kur edhe ato fakte janë veç udhë e hapur, theorike e praktike shkencore, mendoj në gjërat madhore, zbulimet shkencore, deri tek ky këtu komp. interneti- e përdorim, veprojmë me të edhe as 1% nuk mund të vërtetojmë se si po vijnë këto shkronja tek ju secili, veç theori si e kemi lexuar, e asgjë tjetër, e deri tek shpërthimi i madh (big beng) edhe merakoseni, flisni me emocione, shpërtheni si big beng njeritjetrit apo bjeritjetrit... Po as vet Njutoni, as Ainshtajni, as asnjë shkencëtar, sot nuk ndigjojmë as lexojmë, se po flet kundër librave fetare, e kush je ti, që flet? Po as asnjë fetar, nuk ka të drejtëta injoroi shkencën, kibernetiken e sotme, as të nesërme.Pse nuk flisni qetë, me bindje (kur nuk din fakte), me arsye (po duhet ta dijsh sëpari çfarë është arsyeja, shkaku, që shkakton diç)!

Dihet se librat fetare janë ma të lashta se universitetet, apo ende nuk dihet, çka kishte para librave fetare, që supozohet të ketë pasë kjo botë edhe zhvillime shumë më të mëdha, ara asaj kolone epokash që na e quajmë parahistori dhe e lidhim prejardhjen e njeriut nga majmuni antropomorf, e homosapiens (njeriu i arsyeshëm). Ka supozime se vitet kalendarike, shkuan deri në 32 mijë vjet dhe zbriten teposhtë, deri në vitin 1, që ishte viti 168 p.e.r. Por që pati katastrova natyrore, e deri tek ato njerëzore të përgjakshme, që shkatrruan botën disa herë edhe e kthyen në komunitete primitive, deri në atë që e njohim pakëz dhe sot çuditemi në vetvete, pse ka tre lloje njerëzish... parahistoria jonë, ku kishte mijëra sosh, mbase veç ekzistenca e Hënës logaritet kah 84 mijë vjet, e disa thonë se shqiptarët janë para Hënës!

Librat fetare, disa tëpandryshuara, e disa të ndryshuara me kohen, gjoja të përsosura, secila është një kapitull paksa i ndryshëm nga tjetra dhe të gjitha në esencë kanë të njejtin qëllim e besim në Një Krijues edhe secila përmbanë elementet e diturisë botërore, por në mënyra të thjeshta, që dikush studjon ato dhe analizon, duke u përpjekur të gjenë fakte reale, i dëshifrojnë, i modernizojnë, i shprehin nëpër gjuhët e tyre - por jo në shqip, që ti ta marrësh vesh qëllimin, veç në përkthime, e strategji korrektuese, të jenë njerëzit rob zoti!

Tash, të ngatrrohen njerëzit si këtu e gjitkund në botë, në format ma të ndryshme edhe politizuese, është absurditeti ma i madh. Ti gjoja mbronëfenë e librat fetare, ai gjoja mbron shkencesn e faktet shkencore, pse ka studjuar 4-5 vite universitet, e kjo duket sikur ata që u ngatrruan shtrirë në bar, për yjzit e qiellit: heu t'i kishja dhen ata yje qielli - e ku i kishje kullotur ti? Këtu në këto livadhe! Kurrë besa, nuk të lë unë! Jo - po, po - jo e shprishen dajak mesveti, për yje të qiellit e livadhe të Rezallës. Ai që din veç të interpretoj fakte shkencore, e të ngatrrohet me atë që as nuk din, as nuk don me dijtë ma shumë se sa thohet në librin e tij fetar- është absurd, kotësi, po edhe ma keq - ndarje e përçarje.

Në tjetren anë: po një libër shkrimtari (me famë), nuk bën të nënçmohet ashtu, se lëre më një libër që lexojnë e besojnë mbi 2 miliard, e bota 6... Të bisedosh është ma së vështiri.

Flisni qetë, se big bengu është larg, as mos u kufizoni në ato çfarë u than, as mos merrni hop, në ato që janë supozime, se na jemi ata që duam ta gëzojmë boten e jeten!

Unitet - parase universitet! Kuptoje njeriun! Ose të pakten mundohu ta kuptosh, sa din e ku shkon, sepse bile për neve na duhen tjera mend e biseda!

ndoshta nuk iu mërzita...me këtë shkrim spontan, pa ndonjë korrigjim, por direkt,siç po thonë - live Wink
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content





"Big Bang" në mes të Evropes! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "Big Bang" në mes të Evropes!   "Big Bang" në mes të Evropes! - Faqe 2 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
"Big Bang" në mes të Evropes!
Mbrapsht në krye 
Faqja 2 e 2Shko tek faqja : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» 9 maji dhe defashistizimi i Evropës
» Maqedonia ndërmjet Evropës dhe Ev(g)ropës!
» Katolikët e gjithë Evropës në shtator në Tiranë
» Plani 6 pikesh, vazhdimesi e projekteve anti-shqiptare
» MBAHET FESTIVALI I TRETË"ZËRI I ALFABETIT"-2008

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shkencë-
Kërce tek: