Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Specialitete shqiptare nga Kosova

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
AutoriMesazh
dibranja
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Numri i postimeve : 542
Registration date : 19/09/2007

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Sun Oct 21, 2007 11:45 pm

RROLLAT ME MISH
-500kg mish te bluar
-4veze te ziera
-keryp,biber te zi,biber te kuq pak,veget,dhe mavret nga shija kush on dhe melmesa tjera.
Se pari mishin se bashku me melmesat tjera i perziejm mire e mire, mandej marin foli dhe e lyejm me vaj pak dhe mishin e hapim ne katror dhe pereth vendosim vezet e ziera dhe e rrotullojm si rrollat,e me folin e mbeshtjellim mir,mandej e vendosim ne tepsi dhe e pjekim ngadal nje ore,me kete rrollat si apertiv shkon orriz i zier ose kmpira te zim,ju beft mire.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
dibranja
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Numri i postimeve : 542
Registration date : 19/09/2007

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Fri Oct 26, 2007 2:04 am

Byrek me Spinaq

Pėr 4-5 persona duhen: Miell 3 gota uji, uje 300 gram, spinaq 1 kg, vezė 1 kokėrr (sipas dėshirės), djathė 100 gram, vaj 1/2 filxhan caji, kripė, piper.

Nė tavolinė ose tepsi hidhet miell, nė mes hapet gropė ku hidhet ujė me pak kripė. Pėr 1 kg miell merret 550-600 gram ujė, megjthėse kjo varet nga lagėshtia e miellit. Duke e pėrzier nga mesi, zihet njė brumė i fortė i cili punohet pėr 10 minuta, ndahet nė kuleēė, mbulohet me picetė tė lagur dhe lihen pėr 20-30 minuta qė tė fitojė elasticitet. Nga ēdo kulaē bėhen petė tė vogla, secila prej tyre spėrkatet me niseshte dhe vendosen 3-4 copė mbi njėra tjetrėn, pastaj hapen petėt e zakonshme. Spinaqi pėr mbushje pastrohet, lahet dhe pėrvėlohet pėr 2-3 minuta nė ujė tė vluar e kripė, kullohet duke e shtrydhur, pritet dhe pėrzihet me djathė tė thėrmuar e vezė, shtohet kripė, piper dhe shtrohet nė petė. Nė tepsi tė lyer me yndyrė shtrohet gjysma tjetėr e petėve, duke i spėrkatur secilėn me yndyrė, mbi to shtohet mbushja e pėrgatitur dhe mbulohet me pjesėn tjetėr tė petėve tė spėrkatura me yndyrė. Anėt mbėshtillen nga brenda. Byreku spėrkatet me yndyrė dhe piqet. Keshillohet nje temperature mesatare,jo teper e larte.Ju beft mir...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
dibranja
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Numri i postimeve : 542
Registration date : 19/09/2007

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Fri Oct 26, 2007 2:06 am

Torte me banane

E nevojshme:
-3 banane
-300 gr biskvita
-3 qese puding cokollade
-250 gr sheqer
-1 liter qumesht
-200 ml hopla (whipped cream=shllag)

Pregatitja:

Ne tenxhere e fusim gati gjithe qumeshtin. Pastaj tenxheren e fusim ne zjarr.
E vendosim sheqerin dhe e perziejme mire. Ne qumeshtin e ngelur ne menzure e shtojme pudingun. E perziejme mire dhe kete dhe pastaj produktin nga kjo perzierje ia shtojme ne qumeshtin e nxehur ne tenxhere.
Duke vazhduar se perzieri e vlojme ne zjarr perderisa pudingu te kete fituar viskozitetin e duhur dhe pasi te kemi mbaruar e nxjerrim tenxheren dhe e lejme dikund ne tavoline. Nje pjese te pudingut e fusim ne nje tas me te vogel.

Ne nje tas me te gjere i thejme biskvitet dhe i shtojme pudingun e tenxheres.
E perziejme me luge te drurit. Bananet i presim ne te katertat e gjatesise dhe pastaj ne pjese te vogla i shtojme ne tas. Pastaj e perziejme qe serish te bashkangjitet produkti. Masen e vendosim ne pjate dhe e formojme nje rollat.
Rollatin e lyejme me pudingun qe kishte ngelur tek tasi me i vogel.

Ne nje tas per perzierje e fusim hoplen (kremin). E perziejme me mikser kremin perderisa e fiton masen qe duhet. Me kremin e lyejme te gjithe kasato torten prej bananesh. Mbi torten e presim me cope te holla cokolladet. Me thike torten e presim ne kocka katrores. Secilen pjese e vendosim ne pjata
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kosovarja
Admin
Admin
avatar

Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 32
Vendi : Jashtokėsore!
Registration date : 14/08/2007

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Tue Nov 06, 2007 1:33 am

Musak me patate

Pėr 4-5 persona duhen:
Patate 1 kg, qepė 5-6 kokrra mesatare, yndyrė 3-4 filxhane kafeje, domate 4-5 kokrra ose 1 lugė gjelle salce, kripė, piper, dafinė.
Pėr salcėn e bardhė duhen:
Gjalpė 1 lugė gjelle, miell 1 lugė gjelle, qumėsht 1 gote caji, vezė 1 kokėrr, kackavall ose djathė tė thėrmuar njė lugė gjelle.

Patatet me madhėsi mesatare qėrohen, lahen dhe priten nė feta tė rrumbullakta, me trashėsi 5-7 mm. Patatet skuqen derisa tė krijohet njė kore e lehtė. Qepa e prerė nė formė gjysmėrrethi skuqet me yndyrė nė zjarr tė javashėm nė menyrė qė tė mos digjet, por tė zbutet. Kėtu hidhen domate tė qėruara nė copa kubike, pak salcė, vazhdon kaurdisja edhe pak, shtohet kripė, piper flete dafine. Nė tavėn e lyer me yndyrė shtrohet njė shtresė patatesh tė skuqura, mbi to gjysma e qepės, pėrsėri njė shtresė tjetėr patatesh dhe pastaj pjesa tjetėr e qepės. Mbi kėto prapė shtrohet njė pjesė patatesh. Nė njė enė kaurdiset miell mė pak gjalpė, shuhet me gjumėsht, pėrzihet mirė derisa tė marrė valė, hidhet kripė dhe lihet masa tė trashet. Hiqet nga zjarri ftohet pak dhe pėrzihet me vezė. Salca e pėrgatitur hidhet mbi musakanė, spėrkatet me gjalpė dhe djathė kackavall. Tava vihet nė furrė pėr tu pjekur pėr 30 minuta.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Tue Nov 06, 2007 6:15 am

SUPE - PATATE +PRAS(Presh)

2-Kokrra qepė 5cm diametri afėrsisht
-patate sa tė dojė zemra
-pras sa t'ju dojė e bardha zemėr "sa mė i madh aq mė i mirė"
-Erza , sa mė shumė, aq mė mirė
-piper
-krype sipas veshkės,

2- Kokrra qepė me diametėr 5 cm qėrohen priten hollė edhe hidhen ne njė enė ( si t'ua dojė zemra juve,) edhe fėrgohen me gjalp, pėr nja 3 min sa tė zbuten qepėt edhe ti vijė era pak si qepė tė fėrgume...Hidhen sa erza po pate mirė do tė bosh ..
Meren patatet edhe qerohen, priten nė pjesė kubikė sa mė tė vogla aq mė mirė,
Meren Prasi mirė ėshtė tė kesh tė njėjtėn sasi me patatet edhe pastrohen priten nė fije fije sa tė kesh ti mundėsi
Hidhen pastaj Patate bashkė me Prasin tek qepėt edhe ashtu fėrgohen pak me njėra tjetrėn,,, merren edhe 2 thelbinj hėdhe edhe bėhen thėrrime edhe hidhen nė tė njejtėn vend edhe ashtu zihen,, vallai unė se kam mat sa kohė duhet me u zi , por ti shikoji herė pas here...
Pasi janė zire pak edhe e shikon se patatet janė zire merr nuk e di se si e quani ju ate,,, por ėshtė FOOD PROCESOR,, ose ėshtė diēka qė e gjatė qė gri e bėnė thėrrime edhe e bėnė kėshtu deri sa tė bėhet njė masl viskose,,,
Tani pėr qejfin tėnd i hedhim pak PIPER,, sipėr , ose pėrsėri ndonjė erze, ,,,
Merre me garuzhdė edhe mbushe tasin mirė... hudhi pak nė mes pak gjalp , mund ta hash edhe mė limon...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Tue Nov 06, 2007 6:26 am

Tullumba

Pėr 25 copė duhen:
Pėr brumin:
Miell 1 gotė, vaj ose gjalpė 2-3 lugė gjelle, vezė 3-4 kokrra, pak krypė e sheqer, ujė treēerek gote.
Pėr shurupin:
Sheqer 2 gota, ujė 2 gota, vaj pėr skuqje.

Brumi pėr tullumba pėrgatitet duke zier nė uje miell sė bashku me gjalpė ose yndyrė tjetėr dhe pas zierjes ky brumė pėrzihet me sasi tė madhe vezėsh, Pėr ti dhėnė formėn tullumbave pėrdoret njė vegėl e dhėmbėzuar. Forma mbushet me brumė dhe vihen tė piqen nga tė dyja anėt nė zjarr tė nxehtė. Pas skuqjes hiqen nga zjarri dhe hidhen nė shėrbet tė ftohtė ku mbahen 1-2 ninuta. Pastaj hiqen dhe rreshtohen nė pjatė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kosovarja
Admin
Admin
avatar

Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 32
Vendi : Jashtokėsore!
Registration date : 14/08/2007

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Mon Nov 19, 2007 11:29 pm

Gurabia me kokos dhe mak
Pėrbėrėsit:
- 2 kokrra vezė,
- 2 filxhanė vaj,
- 2 filxhanė sheqer,
- 1 pluhur paste (pecivė),
- 1 sheqer vanilje,
- 1 qese kokos pluhur,
- 3 lugė tė mesme mak,
- miell derisa tė trashet brumi.

Pėrgatitja:
Marrim njė enė dhe i vendosim vezėt dhe sheqerin, i tundim mirė. Pasit'i tundim mirė, ia shtojmė me kujdes pecivėn, pastaj sheqerin evaniljes, vazhdimisht duke i tundur, pastaj vajin, kokosin dhe makunnė fund dhe prapė i tundim mirė. Nė fund, pasi t'i kemi tundur mirė,fillojmė me kujdes t'ia shtojmė miellin nė fund po duke e pėrzier mekujdes.Pasi ta fitojmė brumin, e shtrijmė dhe i bėjmė nė formė tė dekorimevenėse kemi e nėse nuk kemi atėherė me gotė ēaji i presim nė formė tėrrumbullakėt dhe menjėherė i futim nė furrė pėr pjekje.Shėrbehen pasi tė ftohen me ēaj ose kafe.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
dibranja
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Numri i postimeve : 542
Registration date : 19/09/2007

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Thu Dec 13, 2007 5:58 pm

Qofte tė fėrguara
Pėr 4-5 persona duhen:

Mish 1 filxhan ēaji, qepė 2 kokrra, bukė 75 g. (2 feta), vezė 1 kokėrr, kripė, piper, majdanoz, miell 2 lugė gjelle, vaj 4-5 lugė, perime sipas dėshirės.
Qoftet pėrgatiten zakonisht me mish lope; nė kėtė rast ato dalin mė tė buta dhe mė tė shijshme.
Mishi pritet nė copa tė vogla dhe grihet nė makinė sė bashku me qepėn dhe hudhrat. Nė masėn e mishit hidhet vezė, kripė, piper i zi, majdanoz dhe bukė bajate e zbutur me qumėsht ose ujė (bukė merret te 25% nga pesha e mishit). Masa pėrzihet mirė dhe ndahet nė qofte; ēdo qofteje i jepet forma e rrumbullakėt ose ovale, pastaj kalohen nė miell dhe skuqen nė tigan me yndyrė nga tė dyja anėt. Duhet pasur parasysh se qofteve gjatė fėrgimit nuk u duhet hedhur shumė yndyrė.
Shoqėrohen me patate tė skuqura, pure patate, perime tė tjera tė ziera ose tė skuqura, pilaf, makarona etj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
dibranja
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Numri i postimeve : 542
Registration date : 19/09/2007

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Thu Dec 13, 2007 6:02 pm

Sallate me patate -

Per kete sallate na duhen:patate te ziera.veze te ziera dhe qepe.Mbasi i ziejm pataet i grimcojme ne form katrori,mandej vezet ne te njten meyre i grimcojme dhe qepen i perziejm mir dhe ju fusim,ufull,vaj,kryp,e biber te zi e simbas deshires dhe vegete.( masa seshte e caktuar sa doni mund te beni)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
dibranja
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Numri i postimeve : 542
Registration date : 19/09/2007

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Thu Dec 13, 2007 6:08 pm

Sallat me mish pule

-Mish pule te zeim 300gr ose me shum
-Plavllak dy
-Kastraveca turshi te vogla 5 ose 6cop
-Kepurdha 150gr
-Kryp.biber te zi,veget

Se pati mishin e pules e ziejm dhe e coptojme dhe fusim ne nje te madhe,mandej ne te vendosim pavllaken,kastravecat(te grimcuara imet),kepurdhat,kryp.biber te zi.veget,ju preferoj te pervoni kete sallat eshte e lehte per te pergatitur dhe e shishme per te ngerene,ju beft mire.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
njomeza
Fillestar/e
Fillestar/e


Numri i postimeve : 47
Registration date : 04/11/2007

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Thu Dec 13, 2007 6:20 pm

Faleminderit Dibrane do ta provoj besoj shum shpejt
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
dibranja
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Numri i postimeve : 542
Registration date : 19/09/2007

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Thu Dec 13, 2007 6:21 pm

JUFKA ME MISH PULE(te pergatitura si ne Diber)

Na nevoiten:
-5ose 4kofsha pule
-jufka 500gr
-qep,biber te kuq,biber te zi,kryp,veget.

Se pari mishin e pules e ziejm,mandej e marim qepen dhe e rgimcojm imet dhe e fergojme me vaje,mandej marim nje tepsi dhe i fusim jufkat dhe i vendojme ne fure sa te piqen pak nja 5minuta,dhe e hjekim tepsin nga fura e nedoj ose ja cesim qepen,langun e pules,biberin e zi,kryp,veget dhe mishin,tepsin e vendojm ne fure te piqen,hazer jen kur e pin langun.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kosovarja
Admin
Admin
avatar

Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 32
Vendi : Jashtokėsore!
Registration date : 14/08/2007

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Tue Dec 18, 2007 6:51 pm

Pasi qe jane festat afer keshtu,kisha kerkuar nga ju nese keni ndonje recete per embelsira te sillni ketu ...

Tiramisu me djath maskarponeNevojiten

12 biskota ēaji
500-600 gr djath maskarpone
1 Ā½ filxhan krem qumshti
1-2 t verdha veze
1 filxhan kafe filtri me arom ēokollate
4 lug liker Amareto
Ā½ filxhan sheqer pudr
1 filxhan ēokollat
2 lug kakao.


Hidhni kafen e prgatitur n nj tas dhe shtoni Ā½ e sasis s Amaretos. Zhytni n t biskotat e ēajit dhe n vazhdim renditini npr tasa. Rrihni n mikser t verdhat e vezve me sheqerin pudr, derisa t dal nj mas si shkum. Shtoni djathin maskarpone dhe sasin e mbetur t likerit Amareto. Rrihni n mikser kremn e qumshtit derisa t mpikset fort dhe shtojeni n masn me maskarpone. Przieni mir.
Shtroni krem mbi biskotat e ēajit, sprkatni me ēokollat dhe mbuloni srish me krem. Lrini tasat n frigorifer pr rreth 2 or dhe n vazhdim pudrosini nga lart me kakao.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Kosovarja
Admin
Admin
avatar

Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 32
Vendi : Jashtokėsore!
Registration date : 14/08/2007

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Sat Jan 05, 2008 3:15 pm

Tortė me arra:
Perbersit per patishpan
¤ 10 vezė
¤ 10 lugė sheqer
¤ 10 lugė arra tė bluara
¤ 8 lugė miell.

Kremi:
¤ 200 gr gjalpė tė zbutu
¤ 3 vezė
¤ 1 filgjan kafeje qumėsht
¤ 250 gr arra tė bluara
¤ 3 lugė miell
¤ 1/4 lit. qumėsht
¤ 1/4 kg sheqer
¤ lėng portokalli
¤ pak rume (mund edhe mos ti hedhesh rum fare)

Tunden te verdhet e vezėve me 10 lugė sheqer.Vecan duhet te tunden te bardhat e vezėve gjersa te fryhen dhe bashkohen me te verdhat.Kėsaj masa i shtohen arrat e bluara,mielli dhe lėvorja e limonit e kaluar ne rend.Te gjitha perzihen me lugė druri derisa te krijohet njė mase e njėllojt,pastaj derdhet nė kallėp pėr tortė tė lyer me yndyre dhe tė permillur.Futet nė furrė tė nxehte me temperatur 200 grade Celcius pastaj ulet temperatura ne 170 grade C.pėr t'u pjekur pėr afro 40-45 minuta.Pas pjekjes qėndron nė furre te mbyllur gjersa tė ftohet.
Patishpani pritet horizontalisht ne tri pjese.(ose nga brumi i pėrgatitur pėrgatiten 3 kore patishpani)

Nė fillim duhet tundur 200 gr gjalp,pastaj i shtohen 3 tė verdhe tė vezėve.1 filgjanė qumėsht,250 gr arra tė bluara dhe ne avull tunden gjersa masa tė trashet.
Vecan zihet kremi me1/4 lit qumėsht,3 luge miell dhe 1/4 sheqer.Sa tė ftohen kremrat,bashkohen,shtohen marenga e tundur nga 3 te bardhat e vezėve,pėrzihen me kujdes gjersa perzierja te behet homogjene.Koret e prera sperkaten me lėng portokalli dhe rum(nese deshironi),pastaj lyhen me krem dhe palosen njėra mbi tjetrėn.Torta lyhet me tė njejtin krem mbi dhe anash.Zbukurohet sipas dėshirės me flet colollate,ose mbi i hishen vetėm arra tė bluara.Pasi te fotohet mire,pritet sikurse cdo tortė nė pjesė tė dėshiruara.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Kosovarja
Admin
Admin
avatar

Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 32
Vendi : Jashtokėsore!
Registration date : 14/08/2007

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Sat Jan 12, 2008 9:59 pm

Elton qe nje supe Fide per ty haha

Supė me fide
Pėr 4 Porcione nevojitet:100 gr. fide, krypė, 2 domate, 100 gr. bizele, 1 ltr. supė mishi (psh.uji i mishit tė zier).
Fidet i ziejmė nė ujė tė njelmėt (jo shumė butė). Domatet i pėrvėlojmė, i rjepim, i pėrgjysmojmė, ia heqim farat dhe tulin e presim nė katrorė tė vegjėl. Domatet e prera, bizelet dhe fidet e ziera i qesim nė tenxheren me lėngun e mishit dhe i lėmė 5-10 minuta tė nxehen (jo tė zihen).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Sun Jan 13, 2008 1:40 am

Ju lus tė mos vazhdoni me chit-chat pa vendosur ndonjė recetė sepse u fshihen postimet.

Byrek me spinaq

Pėr 4 vetė


Duhen:
- miell 3 gota uji
- uje 300 gram
- spinaq 1 kg
- vezė 1 kokėrr
- djathė 100 gram
- vaj 1/2 filxhan caji
- kripė, piper
Gatimi:

Hidhet mielli ne tepsi dhe hapet nje gropė nė mes, shtohet ujė me pak kripė. Pėr 1 kg miell merret 600 gram ujė, megjthėse kjo varet nga lagėshtia e miellit. Duke e pėrzier nga mesi, zihet njė brumė i fortė i cili punohet pėr 10 minuta, ndahet nė kuleēė, mbulohet me picetė tė lagur dhe lihen pėr 20-30 minuta qė tė fitojė elasticitet. Nga ēdo kulaē bėhen petė tė vogla, secila prej tyre spėrkatet me niseshte dhe vendosen 3-4 copė mbi njėra tjetrėn, pastaj hapen petėt e zakonshme. Spinaqi pėr mbushje pastrohet, lahet dhe pėrvėlohet pėr 2-3 minuta nė ujė tė vluar e kripė, kullohet duke e shtrydhur, pritet dhe pėrzihet me djathė tė thėrmuar e vezė, shtohet kripė, piper dhe shtrohet nė petė. Nė tepsi tė lyer me vaj shtrohet gjysma tjetėr e petėve, duke i spėrkatur secilėn me vaj, mbi to shtohet mbushja e pėrgatitur dhe mbulohet me pjesėn tjetėr tė petėve tė spėrkatura me vaj. Anėt mbėshtillen nga brenda. Byreku spėrkatet me vaj dhe piqet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Arta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Numri i postimeve : 760
Registration date : 06/09/2007

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Wed Jan 16, 2008 3:02 pm

Embėlsirė me puding
materiali i nevojshėm:
1.5l qumsht
1oo gr ēokollatė pėr zierje
2oo gr puding tė ēokollatės
sheqer
3oo gr keksa.
Pėrgatitja:
Nė 1.5l qumsht tė vluar i shtoni 1oo gr ēokollatė dhe 2oo gr puding me 1o lugė sheqer.Pasi te pėrgatitet pudingu e largojmė nga zjarri dhe ia shtojmė 3oo gr keksa te coptuar dhe i pėrziejm. Pasi te ftohet masa e lyejm me shllag dhe e zbukurojmė me ēokollate te grirė ne rende.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Thu Jan 17, 2008 12:09 am

Sa e mirė kuzhina shqiptare,mė ngritė oreksin,mjerisht tė gatuaj nuk di,por ja di rendin tė i zgjedh!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
bessa
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Numri i postimeve : 188
Registration date : 26/12/2007

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Tue Jan 29, 2008 4:19 pm

Torte:Snikers

200 gr sheqer pluher
1 filgjan qumsht
250 gr margarin
200 gr qokollat per zirje
100 gr kikirika tė coptuara
300 gr keksa te bluar

Pėrgaditja:
Duhet me shkri margarinen nė tė vendoset sheqeri pluher edhe gjys qokollad qumshtin,keksat ,kikirikat i perzit tė gjitha pastaj ja jep formen e rollates .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
bessa
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Numri i postimeve : 188
Registration date : 26/12/2007

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Tue Jan 29, 2008 4:29 pm

Torte e shpejt :

1 got vaj
1 got kos
3 lug sheqer
1 peciv
1 lug sod tė bukve
3 lug mak
10 lug millė
ne fund e lyen me qokollat .
Exclamation
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
bessa
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Numri i postimeve : 188
Registration date : 26/12/2007

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Tue Jan 29, 2008 4:50 pm

Torte :kaffe

10 vez
10 lug sheqer
20 lug arra tė bluara
1 qokollad pėr zirje
250 gr sheqer pluhur
200 gr margarin
200 gr pllazma

Pergaditja:
Tundet mir 10 tė bardht e vesė,pastaj sgtohen 10 lug sheqer ,i shtohet edhe 10 t'kuqt e ves perseri i perzim shtohet 20 lug arra 2 copa qokollat te coptuara
dhe 4 lug pllazma 2 lug mill dhe 1 peciv piqet ne temperatur 150 grad

Filli:
6 vez
50 gr sheqer pluher e keto zihen avull
kur te trashet i shton 4 copa qokollat i perzim mir me mikser e lejm te ftofet ,ather tunden 250 gr margarin me 2 lug sheqer pluher e perzim me fillin e ftohur pastaj e dekoron si pas deshire.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
bessa
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Numri i postimeve : 188
Registration date : 26/12/2007

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Tue Jan 29, 2008 4:54 pm

KIFLE:


1 kfasas
2 vez
1 got vaj
2 gota qumsht te vokt
1 got sheqer
1 kg mill
1 lug tė vogel kryp
i lajm me ardh pastaj ja jep fotmen edhe i lyen si pas deshire .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
bessa
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Numri i postimeve : 188
Registration date : 26/12/2007

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Tue Jan 29, 2008 4:58 pm

Torte me molla

5 gota molla tė blume
5 gota sheqer
1 lug sod buksh, i len me ardh
5 gota mill
1 got vaj
1 vanille sheqer
1 peciv
1 kese rrush te that
e pjek pastaj e lyn me gjem
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Musafir
VizitorMesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Wed Jan 30, 2008 12:43 am

Pėrpeq me Hunda
Ulet brumi si pėr pite rritete peta pastaj palohen petat si pėr pite rritet e madhe e qet ne tepsi dhe fillon te mlidhet deri kah mesi dhe mesi jet i zbarzt nga ana e epėrt dhe ne zbrastin qitet gjiz dhe piqet .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Wed Jan 30, 2008 1:22 am

Hallva

3 luge gjelle miell , 1 kubik gjalp , 1 1/2 uje sheqer , arra me shumice , edhe uji shihet me sy.

Skuqet mielli me gjalpin , pasi arrin njė ngjyre mjalti tė errėt , hidhet uji i nxehtė dal nga dal , duke e perzier vazhdimisht qė tė mos bėhet kokrra-kokrra , gjatė kėsaj kohe pėrzihet me sheqer deri sa tė bėhet njė masė e kapshme, pastaj i shtohen arrat , pėrzihet pak fare , edhe duhet tė jetė pak a shumė e butė si brumi qė zihet pėr burek , ndahet nė pjatė edhe e lėm qė tė ftohet . Pėr ndarjen nė pjatė bėhet nė forma tė ndryshme simbas dėshirės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Specialitete shqiptare nga Kosova
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 5Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Kuzhina-
Kėrce tek: